Het is allemaal vanzelf gegaan Concert met romantisch karakter donderdag 30 oktober 2003 ZATERDAG Nostaljazzfive r Z l Nabucco's slavenkoor Het ensemble Transcenturia. Het ensemble Transcenturia brengt de hedendaagse muziek tot uw voordeur. Het is de uitdrukkelijke wens van dit gezelschap om moderne mu ziek te spelen op plekken waar dat niet vaak gebeurt. Zater dagavond is het Markiezenhof in Bergen op Zoom aan de beurt. Transcenturia, bestaande uit negen musici, werd in 1999 op gericht door fluitiste Danielle Klootwijk en pianist Ralph van Raat. Deze laatste heeft het in middels zo druk met zijn solo- werk dat hij het ensemble heeft moeten verlaten. Kloot wijk fungeert nog steeds als de motor van de groep en vertelt pyer de brug die zij naar het publiek wil slaan. ,,In onze .programma's combineren wij toppers uit de vorige eeuw met werken die vers van de pers rollen. Het liefst doen we dat op locaties waar het publiek weinig gelegenheid krijgt om hedendaagse muziek te horen. Je merkt ook aan de volle zalen en het enthousiasme van het publiek dat daar juist behoefte is aan nieuwe muziek." Hoewel zaterdag voornamelijk composities uit de twintigste eeuw gespeeld worden, heeft het concert een uitgesproken romantisch karakter. Kloot wijk: „Het stuk Psyche van Manuel de Falla klinkt heel warm en rond. Het is ook niet zó Spaans als De Falla ge woonlijk kan zijn. Dit heeft rjieer weg van het Franse im pressionisme." Zelfs een nieuw werk als Silen- tium, in 2000 gecomponeerd door de Nederlander Peter van Onna, heeft een romantische inslag. Volgens Klootwijk geeft Van Onna dat zelf ook toe. ,,'t Mag weer hè, dat soort muziek. In Silentium speelt Van Onna ü>et klankkleuren.T2r gebeurt eigenlijk niet zoveel' in het stuk, maar gaandeweg kom je als luisteraar toch in allerlei wereldjes terecht." De topper van de avond is on getwijfeld het meest toeganke lijke en gespeelde werk van Luciano Berio, de Folk Songs uit 1964. Klootwijk: „Berio ba seerde zich op volksliederen uit onder andere Armenië, Sardi nië, de Provence en Amerika. Het bestaat uit elf delen. In jommige liederen blijft Berio Ijpel dicht bij het oorspronke lijke liedje, andere omlijst hij ütEt zijn eigen commentaar." De Folk Songs worden zater dag gezongen door de mezzo sopraan Antje Lohse. Douwe Eisenga Xtancenturia speelt zaterdag in hét Markiezenhof in Bergen op Zoom (20.00 uur). Scène uit de opera Nabucco van Verdi. George Bernard Shaw heeft het mooi samengevat. 'Opera gaat over een tenor die naar bed wil met een sopraan en een bariton die dat niet leuk vindt'. Nabucco van Guiseppe Verdi, zondag in een uitvoering van de Nationale Opera van Boekarest, in De Mythe in Goes, ontsnapt echter aan deze smeuïge definitie. Het is zo'n zeshonderd jaar voor Christus. Nabucco is de koning van Babyion, Hij staat op het punt Jeruzalem in te nemen, ware het niet dat de jo den zijn dochter Fenena in han den hebben. Gelukkig is de Joodse prins Ismaele zo ongelo felijk verliefd op het meisje dat hij haar tot groot ongenoegen van zijn eigen volk van een wis se dood redt. Nabucco laat ver volgens uit pure vreugde de Joodse tempel met de grond ge lijk maken. Zo begint de opera die Verdi in 1842 op slag wereldberoemd maakte. De rol van Fenena wordt door een sopraan gezon gen en die van Ismaele door een tenor. Tot zover klopt de wet van Shaw. Het is echter niet een ba riton die het tortelende stel het leven zuur maakt, maar een tweede sopraan. De zus van Fe nena, groen van jaloezie, is dé drijvende kracht achter de plot van deze opera. De faam van Nabucco is vanaf de première in Milaan vooral ge voed door het Joodse slaven koor uit de derde akte. De melo die van Va, pensiero, sull'ali dorate (Vlieg, gedachte, op vleugels van goud) is, mede door de inzet van ontelbare voetbal supporters, onsterfelijk gewor den. De opera werd in Italië door het volk op handen gedra gen. Het romantische negen- tiende-eeuwse conflict tussen de eenzame, geniale componist en de maatschappij, bestond niet in Italië. Sterker nog, Itali aanse muziek was uiterst natio nalistisch. Verdi zelf vond ook dat iedere componist de eigen nationale muzikale tradities moest cultiveren. Liederen als Va, pensiero maakten Verdi dan ook tot de held van de patriotten van de 'Risorgimento', de bewe ging die streefde naar de een wording van Italië. 'Viva Verdi klonk er op de barricades, waar bij de naam van de componist een soort geheimcode was voor 'Vittorio Emaniele Re d'Italia' (Victor Emanuel, koning van Italië). Douwe Eisenga De voorstelling van Nabucco zondag in De Mythe in Goes (20.00 uur) is uitverkocht. Ernst van der Pasch is in ca- baretland een gewaardeerd artiest. Hij toert met zijn pro gramma Weg het hele land door. De jeugdige cabaretier (28) vindt dat het in zijn arties tenloopbaan tot nu toe eigen lijk allemaal vanzelf gegaan is. Hij is als het ware het cabaret wereldje in gerold. En hij houdt zich in het geheel niet met de toekomst bezig. „Het is bij mij nooit 'ik moet...' of 'ik zal...'. Ik ben zo ver gekomen door tg doen wat ik leuk vond. Dat wil ik graag zo houden." Zijn aanleg voor cabaret be speurde Van der Pasch al op de middelbare school in Valkens- waard. Dat beviel hem zo goed dat hij zich aanmeldde voor de toneelschool. Helaas werd hij op verschillende plaatsen afge wezen. Te jong. Te weinig erva ring. Hij koos vervolgens voor een studie geneeskunde in Am sterdam. In die tijd heeft hij, met name rond het Leidseplein, veel con tacten gelegd. „In verschillen de kroegen verscheen ik op een openpodiumavond. Ik deed Cabaretier Ernst van der Pasch. daar wat in me opkwam. Ik ontmoette er veel gelijkgezin den. De rest is vanzelf geko men." Hij begon als liedjeszan ger. Vanaf het begin begeleidt hij zichzelf op de piano. Inmid dels ook op gitaar. „Door het aan elkaar lullen van die lied jes verword je tot cabaretier." De doorbraak kwam in 1995 foto Joris van Bennekom bij het toenmalige Postbank Kleinkunst Festival. Met hobo- iste Marijke Haverkorn be haalde hij een finaleplaats. Twee jaar later debuteerde hij met een soloprogramma op het Groninger Studenten Cabaret Festival. Van der Pasch werd tweede en won ook nog de Per soonlijkheidsprijs. Daarmee was zijn naam in cabaretland gevestigd. Hij schrijft zijn ei gen teksten en beschrijft zich zelf als 'een romanticus met aandacht voor de harmonie in taal en muziek.' Inmiddels is Van der Pasch, die ook presentator is van het tv- programma Klokhuis, al aan zijn derde programma bezig. De kritieken waren veelal po sitief. In sommige gevallen lo vend. Maar Van der Pasch heeft dan ook iets te melden. Hij zoekt op elke vraag een passend antwoord. In zijn the atershow Weg staat hij ervan te kijken dat de hele maatschap pij zo snel verandert. En ook nog dat alles op elkaar begint te lijken. Van der Pasch denkt vooral na over dingen. Hij wil, zonder belerend te zijn, iets vertellen. „Het gaat niet alleen om de vorm. Ook de inhoud is essentieel. Ik praat en zing over zaken die er echt toe doen." Ernst van der Pasch staat dins dagavond in de Stadsschouw burg in Middelburg (20.00 uur). ANTWERPEN Salon Brigitte. Toneelstuk van Vanessa Van Durme, dat verhaalt over een stukje uit het leven van en zelfstandig kapster en haar hulpje in de zaak door Annemarie Pi- card en Marleen Merckx. vr. en za. Fakkel theater 20.30 uur Oorlog en Vrede. Anderstalig theater naar Tolstoï door Atelier Piotr Fomenko onder leiding van Piotr Fomenko, in het Rus- sischmet boven titeling inFrans en Neder lands. wo. De Singel 20.00 uur Oom Vanja. Toneelstuk naar Tsjechov door Toneelhuis in een bewerking en regie van Luk Perceval, do. en vr. Bourla 19.00 V. Theaterstuk naar teksten van Virginia Woolf. vr. za. en zo. Theater Het Appeltje 20.30 uur Ghetto. Modern repertoiretheater over het ghetto van Vilna, een concentratie van Joodse kunstenaars, van Joshua Sobol, bewerkt door Erik Vos, vertolkt door De nieuwe speling, do. en vr. Fakkeltheater 20.00 uur Het spel van vergissingen. Theaterstuk naar William Shakespeare, do. en vr. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur De helling van de oude wijven. Heden daags theater in korte scènes met muziek, woord en beweging door Muziektheater collectief Walpurgis. di. en wo. Zuidpool 20.00 uur Voorstellingen in het kader van het Berber Festival in het Zuiderpershuis. Houria Aï- chi Baly Othmani vertolken liederen uit de Touareg, za. 20.30 uur; Abdel Kader Benali en Khalid Boudou, afkomstig uit Marokko, spreken over en lezen voor uit eigen werk, zo. 20.30 uur; L'Hafa, theater spektakel met capoeïra, theater, rap en jazz door Theatre de Galafronie Les Glandeurs, wo. 20.30 uur; Berbers in Al gerije, rondetafelgesprek in het Frans met Baly Othmani, wo. 18.30 uur Night of the Proms. Concerten, do. vr. en za. Sportplaeis 20.30 uur, zo. 19.00 uur Voorstellingen in de Arenbergschouw- burg: Willy Deville Trio, concert met blues, soul en r&b door rock- en roll zigeu ner William Boray uit New York, vr. 20.15 uur; Dans Dan, familiespektakel' met zang, dans en muziek door De Wiebeis dansgroep Arabesque, za. 15.00 uur; De 9 levens van Mathilde Santing, concert met Nederlands repertoire: songs, chansons, gedichten, mijmeringen en raps over het leven van en door Mathilde Santing the Oversoul 5, zo. 21.00 uur; Super Seance, theater, concert, comedy en propaganda over een FUN-damentalistische sekte De Zonen van Vermeer door Eland nieuwe stijl, di. 20.15 uur; Noches, flamencopro ject door Sumari, 8 flamenco- en jazzmu zikanten onder leiding van Stefan Braca- val en JoséToral, wo. 20.15 uur. 'Excellence' the Chapter. Travestieshow met dans, humor en fraaie kostumering door Crazy Follies onder leiding van Jerry Lee. za. Fakkeltheater 20.30 uur, zo. 15.00 Plop Show. Theatershow met kabouter Plop. do. t/m zo. Kon. Elisabethzaal 14.00 en 16.30 uur Muziek Monografie. Muziek met Das at- mende Klarsein door Ensemble Luigi No- no. vr. De Singel 20.00 uur Les Contes d'Hoffmann - Franse Esprit. Opéra fantastique van Jaques Offenbach in drie akten met proloog en epiloog op li bretto van Jules Barbier onder leiding van Patrick Fournillier. vr. en di. Vlaamse Opera 19.30 uur, zo. 15.00 uur Tonen uit Albion. Lunchconcert met werk van Benjamin Britten, wo. Vlaamse Opera 12.30 uur GENT Mood on the Go. Thriller met cynische en humoristische onderdelen en zaligverkla ring van Oscar Wilde van Jeroen Olyslaeg- hers, in een regie van de Duitse Jasper Brandis door Toneelhuis. do. vr. en za. Vooruit 20.00 uur, zo. 15.00 De vrucht van hun arbeid. Toneelstuk naar John Berger in een regie van Herwig Deweerdt door Theater Malpertuis. di. en wo. Publiekstheater Minnemeers 20.30 De Naam. Toneelstuk van de Noor Jon Fosse over een verstikkende relationele sfeer met de stilte van het onzegbare, do. vr. za. en wo. Publiekstheater Groot Huis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Solo Slim. Theatervoorstelling door Podi um Moderne met tekst en spel van David Dermez. vr. Backstage 21.00 uur Frans-Amerikaans. Lunchconcert met werk van Gabriël Fauré en Amy Beach, vr. Vlaamse Opera 12.30 uur Concerten in de Handelsbeurs. Jorge Fer nando Ana Moura, do. 20.15 uur; Sarah Tavares, vr. 20.15 uur; Skatalites, za. 19.00 uur; Arsenal, Buscemi en dj Ultraso nic, wo. 20.15 uur Achilleus. Opera voor jongeren van Wim Henderickx op libretto van Imme Dros door Muziektheater Transparant, do. Vlaamse Opera 20.00 uur, zo. 15.00 uur MOS: Op zoek naar de negende hemel. Fa milievoorstellingen met stemmen, een vi ool en Tibetaanse klankschalen door mu sici van de Vlaamse Opera en Herwig Deweerdt. zo. Vlaamse Opera 11.00 en 15.00 uur Oorsmeer. Muzikale voorstelling voor jong en minder jong. zo. Vooruit, vanaf 13.00 uur Black Angels. Concert door het Rubio Strijkkwartet, ma. Bourla 20.00 uur Admiral Freebee. Concert door rocktrio o.l.v. Tom van Laere. di. Bourla 20.00 uur Map me. Hedendaagse dansvoorstelling door Charlotte Vandeneynde. do. en vr. Vooruit 20.00 uur Unspeakable. Dansvoorstelling in een choreografie van Mare Vanrunxt gedanst door Kitty Kortes en Lynch. vr. Minard 20.00 uur' BRUGGE Jonge Snaken voorstellingen 2003 in de Werf: Amai mijn oor: Kindervoorstelling over wat een dag is en een dag zou kunnen zijn, een dag om nooit te vergeten door de muzikale theatergroep 4-Hoog, za. 19.00 uur; Groot Spel: Jeugdvoorstelling die zich laat inspireren door de Odyssee en het ganzenbord van en door Mireille Mathieu alias Kathleen Wijnen en Erik Bassier, vr. en za. 20.30 uur, zo. 15.00 uur; Sagen, sprookjes en legenden: Willem Carpentier vertelt oorspronkelijke volks verhalen, zo. 13.30 uur; Zingt ze: liedjes programma met Stefaan Degand, zo. 16.30 uur. Jongerenvoorstellingen in de Werf: Cox: Voorstelling die gebaseerd is op Cosmetica van de vijand van Amélie No- thomb en gaat over schizofrenie, door de tweemansbeweging Het Voer en Het Zoenspel: voorstelling met dans, muziek, toneel en beeld, gebaseerd op Het zoens pel, een kort verhaal van Aidan Cham bers, door klein Verhaal, za. zo. ma. en di. 20.30 uur Macbeth. Toneelbewerking van stuk van Shakespeare tot een psychologische thril ler door het Ro Theater, di. Stadsschouw burg 20.00 uur, inleiding om 19.00 uur door acteur Mare De Corte. Read. Foyerconcert met pop door de Brug se singer-songwriter Guy Balbaert. vr. Stadsschouwburg 20.00 uur Mens te koop. Liedjesprogramma door kleinkunstenaar Kees Meerman met als thema seks en kapotgeslagen relaties, vr. Biekorf 20.30 uur 40 Years of Swingling. Concert in het ka der van hun 40-jarig jubileum met Ba- charrangementen over Beatlenummers tot een creatie van de Britse componist Steve Martland, door het achtkoppig ge mengd koor uit Engeland, The Swingle Singers, vr. Concertgebouw - concertzaal 20.00 uur Danel im Herbst .2. Pianoconcert door Ludmilla Berlinskaia. vr. Concertgebouw kamermuziekzaal 20.00 uur Drums around the World. Ritme Dans- spektakel: een wervelende show met dance acts en videobeelden door percussionist Walter Mets en de Chinese fluitist Guo Yue. za. Concertgebouw 20.00 Arabesque. Concert waarin Jane Birkin, begeleidt door Marokkaanse muzikanten, een eerbetoon brengt aan de muziek van haar levensgezel van weleer Serge Gains- bourg. zo. Stadsschouwburg 20.00 uur Nabucco. Operavoorstelling van Verdi door de Nationale Opera van Boekarest, ma. Concertgebouw 20.00 uur Layered Intensities. Concert met minima listische muziek door de cellist Arne De force en componist Phill Niblock. wo. Concertgebouw 20.00 uur KNOKKE Voice Male en Aquabella. Concert, vr. Scharpoord 20.30 uur The Party's over. Voorstelling door Anne- -Mie Gils, do. Scharpoord 14.00 uur De kleine kant. Theaterprogramma ge maakt door Dirk Denoyelle, za. Schar poord 20.30 uur Halloween De rockcoverband Hard to Handle verzorgt een Halloween optreden. Het optreden maakt onderdeel uit van de zogenaamde Fr: night Tour. De band speelt bekende covers uit een brede periode van de p muziek, maar het zwaartepunt ligt toch wel op de jaren tacl zoals nummers van U2, Golden Earring en Herman Brood, m ook van Red Hot Chili Peppers, DiRect en Kane. Celtic Pub The Duke, Middelburg, 21.30 uur Urban Hip Hop Voor de tweede keer vindt de Urban Hip Hop Lounge plaats, Goblin ft Dockstreet, Risky Business, LOC, Monologe, AZ en Bum treden op en dj 's Vindictive Optimus verzorgen het be; draaitafelwerk. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Cosmic Slop De band Cosmic Slop maakt stevige funk met vette raps. Ook zijn er een plukkende bas en gierende gitaarsolo's, maai tijd blijft de groove het uitgangspunt. Inspiratiebronnen zijn der meer Red Hot Chili Peppers, George Clinton en Gotcha! Café De Weerlt, Middelburg, 22.00 uur Het combo Nostaljazzfive geeft een concert in het Zijdemusei Onder leiding van Peter Koning worden veel nummers uit de ren twintig tot vijftig op swingende wijze ten gehore gebrai Ze spelen composities van George Gershwin tot Joe Young. Grand café La Soie, Meliskerke, 14.00 uur Urker Zangers Het mannenkoor Urker Zangers verleent medewerking aan zang- en orgelavond. Naast dit koor onder leiding van dirigent Jacob Schenk tre ook het christelijk jongerenkoor Matthanja onder leiding Peter Wildeman voor het voetlicht. De begeleiding van de Urker Zangers op orgel en piano berust Jaap Kramer uit Urk en van Matthanja bij Martin Weststrate Goes. Als solisten verlenen medewerking Wilhelm Groenendijk uit I pelle a/d IJssel en Sjaak Berrevoets uit Kerkwerve. Het afwisselende programma biedt ook ruimte voor samenza Hervormde Kerk, Kapelle, 19.30 uur Onze Jeugd! Het toneelstuk Onze Jeugd! wordt opgevoerd. Het wordt gebracht door Katja Schuurman, Johnny de Mol Teun Kuilboer. Deze voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Arabische Nacht Het eigentijdse toneelstuk Arabische Nacht gaat over de j dachten van vijf bewoners van een flat. Een doorsnee flat in een buitenwijk van een stad bij zonsond gang. Al gauw lijkt het geen gewone nacht te worden! Mattl Rümke regisseerde Kees Hulst, Steve Hooi, José Kuipers, J< Onderdelinden en Wimie Wilhelm. De Mythe, Goes, 20.00 uur Javier Guzman Javier Guzman brengt zijn cabaretprogramma Bot. In 2002 won hij zowel de jury- als de publieksprijs op het Le Cabaretfestival. In januari ging zijn eerste programma Bol première, dat hij nu voor volle zalen speelt in het hele land. De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Jaarconcert Het Smalstads Mannenkoor geeft zijn Jaarconcert. Zie vrijdag. Dorpshuis de Vossenkuil, Oud-Vossemeer, 20.00 uur Het Groot Niet Te Vermijden Wonderful Live is de titel van de muzikale show van Het Gri Niet Te Vermijden. Zie vrijdag. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Siesa Toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent speelt Ambiance in keet. Dit stuk van Luc Kerkhofs en Louis Boonen speelt zich af ine ziekenhuiskamer op de afdeling plastische chirurgie. Tyi vrouwen verblijven er voor een plastische ingreep en een qj vrouwtje ligt er te wachten op haar... dood. Wegens bezuinigi gen is er maar één verpleegster op de afdeling, bijgestaan door' (onhandige) klusjesman. Henk van den Branden regisseerde. De Halle, Axel, 20.00 uur Rob Urgert Rob Urgert brengt zijn programma Geluk is gelul met een k. Rob Urgert kaapte met een paar uur podiumervaring de zilveti medaille weg op Cameretten 1997. De jury omschreef hem a 'een ervaren cabaretier die boeit, rust neemt, en zijn grappi weet te plaatsen' en prees hem als tekstschrijver en verteller. Ni veel later werd hij ingelijfd door Comedytrain. Gewapend nt louter woorden rekent hij af met de meest hardnekkige traurffi en misverstanden. Geen zee gaat hem te hoog. Geen brug is hei te ver. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Transcenturia Transcenturia is een ensemble voor hedendaagse muziek. Het ensemble bestaat uit een vaste kern van jonge en talentvol musici, aangevuld met gastspelers. De meesten hebben hunof leiding genoten aan het Conservatorium van Amsterdam ofte vinden zich in de laatste fase. In de hedendaagse muziek hebbel zij hun sporen inmiddels verdiend. Het ensemble richt zich ene: zijds op de hoogtepunten uit de moderne muziek van de vorig eeuw en anderzijds op de nieuwste muziek van deze eeuw. Hé programma in de hofzaal wordt gebouwd rond minder bekend Nederlandse componisten als Peter van Onna, Gerard Beljons Henk Badings. Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Sjaak Bral Sjaak Bral brengt zijn nieuwe voorstelling Op ware grootte. Bral weet de actualiteit en de tijdgeest te verwoorden in hilar, sche confronterende conferences en eigenzinnige liedjes. H wordt muzikaal ondersteund door het trio Rob Sprinkhuize (drums), Rick Fennis (gitaar) en Jo Didderen (bas). Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, nee zustd Zie vrijdag. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur HorrorParty Halloween is een goed excuus om weer eens een heuse Horror Party te houden. DJ's Bram en Johan zullen ons vergasten op allerlei, leuke dans bare plaatjes in een zaal die ingericht zal zijn als een heusegm welkelder. Dresscode: ongepaste kleding gewenst!! Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Juke Joints Voor de Juke Joints wordt een speciale fanclubavond gehoudf» Speciaal voor het 2 0-jarig bestaan van de band komt Mark Wei ner over uit de USA om met de Joints mee te spelen. Overige! spelen alle oud-Juke Joints-bandleden deze avond mee. Bovei dien wordt de eerste dubbel-cd The Juke Joints: 20 Years gepo senteerd en de eerste DVD van de Juke Joints met een optrede op Moulin Blues met als gast Mark Wenner van The Nighthawfe Overigens is dit geen besloten fanclubavond, want iedereen: welkom. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Champagne Charlie Champagne Charlie treedt op. Men gaat weer terug naar de roots van de blues. Hotel-café-restaurant De Kroon, Wissenkerke, 22.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 58