PZC Asbak ruikt naar vervlogen tijden Heikantenaar beschrijft Brabants dorpsleven Provincie klust aan wegen en paden LPF-raadslid valt over beknoptheid college Concurrentiebeding Braakman-eiland moet op de helling Kinderboerderij Clinge viert vierde lustrum 16 Geen geld voor herstel oude route door landschap Vogelwaarde donderdag 30 oktober 2003 Tijdnood Inkorten Muziekmiddag Sint Jansteen 1 V? Gepikt Fucky Duckies vieren jubileum Fibromyalgie Voetballen met een handicap Commissaris wil Zeeuwse dag gehandicapten Kerkenpadproject loopt dood door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Het herstel van het kerkenpad in Vogel waarde dreigt te stranden op de financiën. Voor de gemeente Hulst, die 25.000 euro toezegde, is de rek er uit. Stichting land schapsbeheer Zeeland (SLZ), die het project coördineert, pro beert nu andere geldbronnen aan te boren om het provincia le pilotproject toch te doen sla gen. Naast de geldproblemen kampt SLZ ook met tijdnood. Land schapsbeheer kreeg voor het project 20.000 euro van de pro vincie, waarvan de helft voor de uitvoeringskosten. Voorwaarde is dat het project begin 2004 moet zijn uitgevoerd. Dit is de uiterste datum, sinds de provin cie SLZ al een paar maanden respijt heeft gegeven. Het wel slagen van het project in Vogel waarde is belangrij k voor Land schapsbeheer omdat daarna in heel Zeeland verschillende oude kerkenpaden in ere worden her steld. Kerkenpaden zijn de ongepla veide naamloze wegen, dwars door weilanden en langs water gangen, van de dorpswijken naar de kerk. De meeste kerken paden zijn in de vergetelheid geraakt. Ze zijn alleen nog te vinden op oude kaarten of op luchtfoto's. Landschapsbeheer wil de paadjes weer blootleggen en er wandel-, fiets- en ruiter paden van maken, voorzien van informatieborden en rustbank- jes. Daarnaast moet een brug komen van zo'n twintig meter, omdat dwars over het pad jaren geleden een waterweg is aange legd. Vogelwaarde is als pilot gekozen omdat de bevolking daar drie jaar geleden al had aangegeven veel waarde te hechten aan de kerkenpaadjes. Leek er een maand geleden nog schot te zitten in het herstel van het driehonderd meter lange pad (van het Kerkhofpad naar de kerk van Boschkapelle), vol gens wethouder B. Pauwels dreigt het project nu niet door te gaan omdat er te weinig geld voor is. „Hulst kan echt niet meer bijdragen dan 25.000 euro. SLZ blijft nu met een gat zitten wat gedicht moet worden. Ik vrees dat het project strandt op de financiën. Persoonlijk vind ik dat jammer, want ik zag het zelf heel erg zitten. Ik wil dan ook niet dat we het project naar de prullenmand verwijzen, maar misschien moeten we wachten tot er betere tijden aanbreken." SLZ-projectleidster S. Dobbe laar gelooft nog stellig in het project in Vogelwaarde. „Als we het laten stranden op de finan ciën dan zijn we verkeerd bezig. Er is inderdaad een forse begro ting op losgelaten, maar ik denk zeker dat het haalbaar is. Onze zorg, naast de tijdnood, is dat we een oplossing moeten zoeken voor de inkomstenderving van de eigenaren van de grond waar de resten van het kerkenpad lig gen. Het zijn een pachter en een boer. De gemeente wil ze uitko pen, en dat kost inderdaad veel geld. Ik wil een constructie be denken zodat de grond eigen dom blijft van de eigenaren. Dat scheelt enorm veel geld. Deze constructie zal onderwerp zijn van onze volgende besprekin gen." door Raymond de Frel TERNEUZEN - De provincie Zeeland voert van begin novem ber tot half december asfalte- ringswerkzaamheden uit op provinciale wegen en fietspa den in Zeeuws-Vlaanderen. De grootste klus is het opnieuw asfalteren van zeventienhon derd meter van de weg tussen de Derde Verkorting en Hulst (N258). Het verkeer wordt tij dens deze werkzaamheden om geleid, Op de N268 (Derde Ver korting-Hulst) worden slechte plekken in het wegdek gerepa reerd. Ook tussen het West- Zeeuws-Vlaamse Draaibrug en de Belgische grens (N251) en op de parallel aan het Kanaal van Gent naar Terneuzen lopende weg N252 (westelijk van het ka naal) worden onderhoudswerk zaamheden uitgevoerd. De N680 tussen IJzendijke en Sluiskil, N687 tussen Axel en Koewacht, N688 tussen Kloosterzande en Vogelwaar de en N692 tussen Hulst en Clinge worden eveneens onder worpen aan een opknapbeurt. Tijdens het onderhoudswerk wordt, afhankelijk van de plaatselijke situatie, het ver keer omgeleid of met behulp van verkeerslichten over één rij baan gedirigeerd. Ook een flink aantal fietspaden wordt onder handen genomen. Langs de weg Sluiskil-Terneuzen (N252) wor den de paden aan beide kanten van de weg opgeknapt. Ook tus sen Oostburg en Waterland kerkje (N676), aan de noord kant van de N682 tussen Hoek en Terneuzen, tussen Axel en Margrette (N685) en bij Hengst dijk (N688) kunnen fietsers vanaf half december gebruik maken van vernieuwde fietswe- gen. De tweewielers worden tij dens het werk omgeleid via het fietspad aan de andere kant van de weg. Ook is het mogelijk dat fietsers middels tijdelijke ver keersmaatregelen over de rij baan hun route moeten vervol gen. De eerste wegwerkzaamheden beginnen aanstaande maandag. Vrijdag 12 december staat geno teerd als laatste werkdag. door Eugène Vefgtraeten TERNEUZEN - HetTerneuzen- se LPF-raadslid, C. Freeke, vindt dat burgemeester J. Lo- nink zich er bij de beantwoor ding van zijn vragen met een 'Jantje van Leiden' vanaf heeft gemaakt. Freeke zegt dat in een brief aan Lonink. Het LPF-raadslid vroeg eerder opheldering over het beleid van B en W om een zo kort mogelijke beantwoording te geven op vragen vanuit de ge meenteraad. Freeke stelde daarbij dat in zijn ogen een uit gebreide beantwoording per de finitie altijd beter is dan een be knopte beantwoording. Lonink reageerde daar, namens het col lege, op met de mededeling dat het een bewering is 'die geen hout snijdt'. „Naar ons oordeel worden de taken en werkzaamheden van de gemeenteraad zeker niet be lemmerd door een beknopt ant woord", aldus het college. „Van belang is dat de beantwoording correct is en voldoende infor matie verschaft, zonder dat door een overvloed aan details het zicht op de hoofdlijnen wordt vertroebeld." Freeke is het daar in dit geval niet mee eens. Hij stelde zijn vragen namelijk naar aanlei ding van de opdracht van het college aan het ambtelijk appa raat om een antwoord over de aankoop van een terrein aan de Beurtvaartkade in te korten. „Kennelijk was er een belang dat het raadslid niet van alle ins en outs kennisnam", betoogt Freeke. „Althans dit vermoeden rijst." Dat teveel informatie het zicht SINT JANSTEEN - Fanfare St. Jan uit Sint Jansteen houdt zon dag 9 november het middagje Steen Muzikaal. In de kerk van de H. Johannes de Doper treden plaatselijke zang en muziekgroepen voor het voetlicht. Medewerking wordt verleend door de fanfare, oude- renkoor de Herfstklanken, het Gregoriaans herenkoor, het da meszangkoor en het duo Floor en Liza van Fox Art. De muzika le middag begint om 14.30 uur. op de kern van de zaak kan be lemmeren, vindt Freeke juist. „Echter, ik wil daarvan zelf de beoordeler zijn", schrijft hij. „De kern vind ik echt zelf wel." Anderzijds constateert Freeke dat in een aantal gevallen de raadsleden juist worden 'over voerd' en wordt zeer, relevante informatie pas de avond tevoren geleverd. Gezien de 'slordige' beantwoor ding van zijn vragen zegt Freeke zich 'niet aan de indruk te kun nen onttrekken' dat Lonink zich er met een 'Jantje van Leiden' van af heeft gemaakt.,In elk ge val heeft u door uw kort en slor dig en nauwelijks onderbouwd antwoord niet bij de lezer be reikt hetgeen normaliter het doel is van een antwoord: de le zer met redelijke argumenten overtuigen." In het boek Onder de dageraad van de Dommel beschrijft Jan Habraken gedeeltelijk zijn eigen leven. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - Jan Habraken uit Heikant is de auteur van de verhalenbundel Onder de da geraad van de Dommel. In de bundel be schrijft hij het dagelijks leven net na de Tweede Wereldoorlog langs de Dommel in Brabant. De basis van de verhalen bestaat uit de bele venissen van een achtjarig jongetje dat langs de Dommel woont en zijn ervaringen vertelt. Habraken: „Het is een tijd waarin nog enigszins sprake was van een natuurlij k evenwicht, van een ecologisch systeem en waarin het dagelijks leven nog niet beheerst werd door opdringerige informatietechno logie. De verhalen spelen zich af op het Bra bantse platteland, dat in die jaren nog geen ruilverkavelingen had gekend. Er was nog een vanzelfsprekende harmonie tussen na tuurlijke verschijnselen. Die harmonie van een natuurlijk evenwicht is de drijfveer van de manier waarop het jongetje zijn omge ving beleeft." De naamloze hoofdfiguur uit de verhalen vertelt onder meer over een tochtje met een rijtuigje naar de heilige eik en zijn ervarin gen met plaatselijke tradities, met name van boeren uit zijn naaste omgeving. Het boek is volgens Habraken gedeeltelijk autobiogra fisch. Hij woonde van 1947 tot 1959 in het door hem omschreven gebied en kwam in 1974 naar Zeeuws-Vlaanderen, waar hij PvdA-raadslid was in de gemeente Hulst. De bundel, waar hij in augustus 2002 aan begon, telt 72 pagina's. Habraken bracht in 1996 een cd uit, getiteld Bruggen Bouwen. In 1998 bundelde hij oude liederen, voor drachten en verzen van zijn vader onder de titel Met een klaproosje in mijn hand ging ik door heel Nederland. Alle werken zijn uitgebracht bij zijn eigen Stichting De Elfjeshoorn in Heikant. De stichting helpt auteurs en samenstellers van boekwerken of cd's met het realiseren van een uitgave, eventueel in eigen beheer. Ook prijst de stichting de werken aan met de be doeling dat de verkoopinkomsten de kosten van uitgave dekken. Onder de dageraad van de Dommel (ISBN 90- 803995-2-3)verschijnt vanaf december in di verse V&D-filialen. Ook kan het via internet wor den besteld (www.geocities.com/elfjeshoorn/). door Peter Oggel AXEL - Het is ongetwijfeld de trots van een winnaar geweest, die berenhouder A. Audenaert uit Axel ertoe heeft bewogen zijn mannetjesvarken Bennie te laten vereeuwigen in Delfts blauw. Zojuist gekroond tot kampioen van Zeeland, en als beloning voor het nageslacht vastgelegd. In de vorm van een asbak. Wellicht ten overvloede, maar Audenaert maakt van de gele genheid gebruik om op de rand tevens zijn driecijferige tele foonnummer te melden: 695. Als een teken van tijd; het kampi oenschap moet derhalve zowat dateren van jaren vijftig vorige eeuw. Bennie's asbak is één van de pronkstukken in de verzame ling van Hulstenaar George Sponselee, waarvan een gering deel deze weken is te zien in de bibliotheek in Axel. Honderden bezit hij er, doorgaans voor een habbekrats opgescharreld op rommelmarkten in Zeeland. Is in de huidige maatschappij de roker zoetjesaan verworden tot paria, zijn asbak is inmiddels verheven tot expositiestuk. De reclame-asbak, tenminste. Dat is niet zonder reden: vanaf de tweede helft van vorige eeuw gebruikten neringdoenden de asbak veelvuldig als middel om de clientèle te wijzen op hun be- goed de deurenEn ooit, nog niet eens zo heel lang geleden, kwam menig Volkswagen van Garage Voet, met vestigingen in Kloos terzande en Terneuzen. De ke ver, die het hart van de asbak siert, is inmiddels eveneens ge schiedenis. Dat geldt ook voor Bloemenhuis Wieland in de Ax- else Noordstraat en diens over buurman Nova, herenkleding. Nog in de jaren zestig en zeven tig kwam het winkelpersoneel er op de zaterdagse weekmarkt handen te kort om elke klant te kunnen bedienen. En wie in Axel een taxi behoef de, die belde 485, waarna M. de Keizer Zn in een zwarte Mer cedes kwam voorrijden. Borghstijn, in Hulst en Terneu zen voorloper van de Hema, meldt simpel in gifgroen: Uw voordeel. En in Zaamslag verdiende Fiat-dealer De Key- zer, aldus het opschrift, wat bij met de verkoop van bromfiet sen: Agent Kaptein en Mobylet- te. In de bibliotheek van Axel is een klein deel van de verzameling asbakken van Hulstenaar George Spon selee tentoongesteld. foto Peter Nicolai. staan. Vaak in het chique Delfts blauw, maar ook in glas en steen. Een vorm van Zeelanditus, noemt Sponselee zijn verzamel woede. Maar ook: nostalgie. Want menig asbak, het meren deel van de verzameling eigen lijk, herinnert aan bedrijven en bedrijfjes die de tijd niet hebben overleefd. En juist dit aspect, de herkenning, is de kracht van een ogenschijnlijk simpele verza meling. 'Mi-lock, socks of standing', prijst textielfabriek Emile Lockefeer NV zijn waar aan. Maar de sokkenfabriek, eens één van de belangrijkste werk gevers van Hulst, sloot een dik ke twintig jaar geleden voor- In Hulst staat J. Buys in voor de kwaliteit van het wonderwas- poeder Splendid. Maar aan de overzijde van het kanaal tussen Gent en Terneuzen, in Sas van Gent, heeft café-bar 't Centrum een vooruitziende blik. „'Ge pikt bij Joop', meldt het op schrift op de asbak. Maar ja, 't Centrum is dan ook de zaak met het gezellige publiek. door Eugène Verstraeten HOEK - Het destijds afgespro ken concurrentiebeding tussen het vakantie-eiland De Braak man en het toenmalige Recrea tieschap moet op de helling. Dat staat in de in opdracht van de gemeente Terneuzen gemaakte Recreatievisie voor het Braak- mangebied. In het in 1984 overeengekomen concurrentiebeding is geregeld dat er eerst met het recreatie centrum overlegd wordt als zich initiatieven aandienen die con currerend kunnen zijn. Komen de gemeente en het recreatie centrum niet tot overeenstem ming, dan moeten drie.onafhan- kelijke deskundigen een oordeel vellen, zo is afgesproken. Volgens het bureau Route IV, de opsteller van de Recreatievisie, vormt het concurrentiebeding 'een mogelijke beperking voor nieuwe toeristisch-recreatieve ontwikkelingen'. Voor een ge differentieerde en kwalitatief hoogwaardige ontwikkeling van dit gebied dient dit concur rentiebeding ter discussie ge steld te worden, betoogt Route IV. Een eventuele uitbreiding van het recreatiecentrum moet vol gens de Recreatievisie gezocht worden aan de westzijde van de kreek. Er ligt een wens voor uit breiding met twintig hectare, gericht op vakantie-onderko mens voor de verkoop en ver huur en op groepsaccommoda- ties. De uitbreidingsruimte dient deels ook als compensatie voor het ruimteverlies als ge volg van de verbreding van de rijksweg 61. Bij uitbreiding van het bestaan de Vakantie Eiland Braakman en ook voor eventuele nieuwe vestiging van grootschalige ver- blijfsvoorzieningen moet kwa liteitsverbetering en een verde re variatie in het aanbod voorop staan, stelt de Visie. Bovendien gelden een goede landschappe lijke inpassing en beperking van effecten op de omgeving als randvoorwaarde. Volgens de Recreatievisie wordt ook voor grootschalige ver- blij fsvormen een 'onderschei dend concept' steeds belangrij. ker. Daarbij kan worden ingesprongen op nieuwe doel- groepen en trends, zoals ge zondheids-, sport-, natuur- en cultuurtoerisme, zo wordt ge- steld. Mede hierdoor wordt het aanbod verder gedifferentieerd. Bij kleinschalige verblijfsre- creatie, die nu nog zeer beperkt is, wordt ingezet op verblijf in een landelijke, natuurlijke en dorpse setting. Gedacht wordt aan bijzondere vormen van ver blijf bij de boer, zoals een log en ontbijtservice voor wande laars en fietsers, een boerderij- hotel, een paardenhotel voor ruiters, logeren bij de boer voor gezinnen met kinderen, enluxe- re appartementen voor ouderen en tweepersoonshuishoudens. Bij verblijf in de natuur kan ge- dacht worden aan een natuur kampeerterrein of verplaatsba re en schakelbare huisjes in kleine groepjes, verspreid bin nen het gebied; de zogenaamde mobiele eco-cabins. VOGELWAARDE - De wagen bouwersgroep de Fuck; Duckies uit Vogelwaarde neemt het komende seizoen voor elfde keer deel aan het carnaval De dertig leden van de wagen bouwersclub vieren dit jubile um met een aantal feestelijke activiteiten. Zaterdag begint om 21.00 uurii hotel de Linde in Kloosterzandi een verbroederingsfuif. Verde houden de carnavalsfanata eind november een wafelactii om de kas te spekken. Zaterdaj 13 december spelen de Fuck; Duckies op het sportveld i Lamswaarde een voetbalwet strijd tegen het plaatselijk! SDO. Op zaterdag 14 februai geeft de vereniging in zaal Karrewiel in Vogelwaarde lie traditionele Fucky Duckie feest. door Gino van den Broecke CLINGE - De kinderboerderij in Clinge van Stichting Tragel viert haar 20-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal Jeugd- circus Reinardi uit Hulst zater dag optreden in de manege van de Cantecleerhoeve. In 1978 wildeeen groep mensen een vorm van dagbesteding cre- eren voor cliënten van De Ster- re. ,Het doel daarvan was om de integratie te bevorderen tussen de cliënten van De Sterre en de lokale bevolking. Die doelstel ling is na twintig jaar ruim schoots gehaald en daar zijn we erg blij mee", aldus Frans Goos- sen, bestuurslid van de Stich ting Kinderboerderij Tragel. Er werden bedrijven en particulie ren aangeschreven voor dona ties en er werd 500.000 gulden bijeengebracht. Daarvan is toen de huidige Cantecleerhoeve ge bouwd die in 1983 in gebruik werd genomen. In de loop der jaren zijn de acti viteiten op en rond de boerderij verder uitgebreid en komen er steeds meer cliënten naartoe. „In de weekenden draaien vrij willigers diensten op de kinder boerderij Dit zijn vaak familie leden en ouders van cliënten die hun steentje bijdragen." De boerderij in Clinge heeft na twintig jaar een vaste plek in de gemeenschap ingenomen. Schooljeugd komt regelmatig langs om wat te leren van het le ven op en rond de boerderij en over de dieren. Twee jaar geleden heeft de Stichting Tragel, die werd opge richt in 1987, ook de kinder- TERNEUZEN - De Nationale Vereniging voor Fibromyalgie- patiënten (FES) houdt dinsdag 4 november een bijeenkomst in een zaal naast de Emmauskerk in Terneuzen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. AXEL - In het kader van het Eu ropees jaar voor mensen met een handicap voetballen de G- teams van Terneuzense Boys en AZW zaterdag tegen elkaar. De wedstrijd wordt gespeeld in sa menwerking met de Stichting Gehandicaptenbeleid Terneu zen. De teams treffen elkaar om 1115 uur op bij AZW. boerderij in Terneuzen aangf- kocht. Inmiddels is daar nu nieuwe ontmoetingsruimti aangebouwd naar het voor beeld van de ruimte in Clinge „Daardoor is het voor publiel uitnodigender om eens langst! komen in Terneuzen. Daar kou de integratie nu ook steeds bete op gang en krijgt de boerden ook echt een plaats." Op dit moment bieden beid kinderboerderijen dagbeste ding aan 64 verstandelijk ge handicapte cliënten. „Zehelpe het personeel mee met de ver zorging van de dieren en hetii orde houden van de gebouwen' aldus Goossen. Jeugdcircus Reinardi treedt 0( in de manege van de Cantecleer hoeve in Clinge van 14.0' 16.30 uur. Belangstellende kunnen zich aanmelden bij bi secretariaat van Stichting Kin derboerderij Tragel (0111 382250). VLISSINGEN - Commissaris van de koningin W. van Gelde wil een Zeeuwse Dag van de Ge handicapten. Hij hield daarvoor gisteravond in Vlissingen pleidooi tijdens een feestavond voor gehandicapten en chro nisch zieken. Op de Zeeuwse Dag van de Ge handicapten moeten raads-ei statenleden, wethouders en deputeerden een dagdeel door brengen in een rolstoel om aat den lijve te ondervinden hoeW is om met een handicap te leven- Patiëntenorganisatie Het verblad zou wat de commissar® betreft het voortouw moetennf- men in de realisering van eet Zeeuwse gehandicaptendag Volgens de Zeeuwse commissi ris duurt het (te) lang voor win kels, wegen en gebouwen zijl aangepast aan mensen met ets handicap. Die instelling berust niet op onwil, maar vaak op on wetendheid. Om die reden zo' één dag per jaar in Zeeland e® speciale Zeeuwse Dag van Gehandicapten moeten kom® Behalve plaatselijke bestuur ders, zouden ook anderen en® dagdeel in een rolstoel moet® doorbrengen. Als voorbed noemde Van Gelder de voors ter van een winkeliersvereni ging, die in een rolstoel boon- schappen moet doen. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52