PZ C Bedrijfsleven en overheden moeten krachten bundelen CJP YOUR CULT GUIDE Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Astma Fonds Therapeuten en cliënten geven gastlessen op ROC's donderdag 30 oktober 2003 Blokkade Spel Astma Fonds advieslijn Bel: 0800-2272596 (gratis) www.cjp.nI/uit:agenda De meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Durven stotteren is eerste stap door Marcel Modde ZIER1KZEE - Hottentottenten- tententoonstelling, de elfjarige Leendert gooit de tien lettergre pen er spontaan uit. Of wat te denken van driedimensionaal, ook zo'n tongbreker die de één jaar oudere Martijn trots uit spreekt. Woorden waar een doorsnee volwassene al moeite mee heeft, laat staan een kind dat stottert. Wanneer stottertherapeute Es ther Verwoest uit Zierikzee ver geet Martijn een fiche te geven voor zijn goed uitgevoerde op dracht, protesteert de jonge Ou- de-Tongenaar terstond. Hij koestert iedere mijlpaal. Een paar jaar geleden was hij er een stuk minder aan toe. Maar sinds hij heeft geleerd hoe zijn spraakprobleem het beste is op te vangen, formuleert Martijn vlotjes. En dat ze hem op school wel eens Harry Stotter noemen, hij lacht er om. Deze week wordt nationaal ex tra aandacht besteed aan het stotteren. In Zeeland worden door de therapeuten én cliënten van de stottercentra in Zierik zee, Goes en Middelburg gast lessen gegeven op de ROC's. Daarbij ligt de nadruk vooral op herkenning van een probleem in deze sfeer. Verwoest: „Wanneer een kind vraagt: 'mag ik..., mag ik..., mag ik een snoepje?' reke nen wij dat tot de normale niet- vloeiendheden in het taalge bruik. Wordt een woord door broken, 'mamamammag ik een snoepje?', dan wordt het stotte ren." Tussen de hondervijftig- en tweehonderdduizend Neder landers stotteren. De meest voorkomende vorm is de herha ling van lettergrepen. Lastiger wordt het al wanneer de woord klank wordt verlengd. De ver velendste is de volledige blok kade. De spreker komt in dat ge val heel moeilijk op gang. Stot teren openbaart zich meestal tussen het tweede en zesde le vensjaar, de periode waarin het kind leert spreken. In Neder Therapeule Esther Verwoest speelt een bordspel met vlnr Patrick, Borrit, Martijn en Leendert. land gaat het naar schatting om zo'n vijf procent van de kinde ren. Bij drie procent van die ca tegorie lost zich dat vanzelf weer op. Voor de overigen kan een individueel gerichte thera pie uitkomst bieden. „Niet dat we iemand er helemaal van af kunnen helpen", benadrukt Verwoest, „maar we kunnen een stotteraar wel leren hoe hij of zij er het best mee kan omgaan." De veel voorkomende angst van ouders dat stotterende kinderen later geen goede baan kunnen krijgen, is volgens de Zierikzee- se therapeute nergens op ge stoeld. Ze weten zich in goed ge zelschap van Marilyn Monroe, Winston Churchill en Ed Nij- pels. „Het enige beroep dat mis schien écht moeilijk wordt, is nieuwslezer. Dat moet in zo n rap tempo... Verder kan eigen lijk alles. Ik ken iemand die dol graag piloot wilde worden maar zichzelf bij voorbaat kansloos achtte, omdat hij dan ook nog eens hele stukken in het Engels zou moeten spreken. Maar juist dan stotter je niet. Een vreemde taal is, anders dan het Neder lands, niet geautomatiseerd in ons spraaksysteem. Je moet na denken over woorden en zins bouw. Pas wanneer het een tweede moedertaal wordt, kan het stotteren weer een probleem worden." In het stotter klasje spelen Mar tijn en Leendert een speciaal bordspel met de twee druksten van het stel, Borrit (10) en Pa trick (10). Aan de hand van op drachten moeten de kinderen een klein verhaaltje vertellen. Op sommige woorden moet ver plicht worden gestotterd. Ver woest leert hen zo hun probleem niet te verstoppen. Patrick is net nieuw in de groep, maar heeft in korte tijd grote vooruitgang ge maakt. Omdat hij zich aanvankelijk verzette tegen zijn gehakkel, probeerde hij door wilde bewe gingen met hoofd en mond de stotter als het ware weg te du wen. „Ik had er 's avonds ge woon pijn in m'n nek van." Oogcontact zoeken, nadrukke lijk de aandacht vragen, de keel foto Dirk-Jan Gjeltema ontspannen en doorgaan werkt vaak het beste, legt Verwoest uit. „Durven stotteren! Tachtig procent van de stotters zit aan het begin van de boodschap. Wanneer die brug is genomen, gaat de rest veelal vanzelf." Op de internetsite www.stotte- ren.nl is een controlelijst opge nomen, op basis waarvan kan worden nagegaan of er bij een kind sprake is van stotteren. Le vert dat problemen op, dan wordt geadviseerd contact op te nemen met een stottercentrum in de omgeving. door Wout Bareman NIEUWDORP - De provinci ale en gemeentelijke overhe den moeten samen met het Zeeuwse bedrijfsleven de krachten bundelen. Alleen op die manier kunnen de gro te potenties van Zeeland op het gebied van wonen, wer ken en recreëren optimaal worden uitgebuit. Burge meester J. Lonink van Ter- neuzen ziet de oprichting van een Zeeuwse Ontwikkelings maatschappij daarbij als hét instrument. Volgens Lonink komt - nu in de provincie dankzij de Wes- terscheldetunnel niet langer sprake is van een natuurlijke tweedeling - de oprichting van zo'n ontwikkelings maatschappij de daadkracht van bestuurders én bedrijfs leven ten goede. „Die daad kracht is een voorwaarde voor het aantrekken van nieuwe bedrijvigheid, nieu we bezoekers en nieuwe be woners. Daarnaast moeten de toekomstvisies op elkaar worden afgestemd en is een eensgezinde presentatie on ontbeerlijk. Er is nog te vaak sprake van versnippering en een gebrek aan één gedeelde visie", aldus Lonink. Op economisch gebied ont breekt het aan voldoende commerciële kracht voor een trefzekere promotie en ac quisitie. Het heeft, volgens Lonink, enerzijds te maken met de schaalgrootte van Zeeland, maar ook met de or ganisatiestructuur. Het ha venschap Zeeland Seaports, maar ook de provincie en de gemeenten zouden een nog veel actievere rol kunnen spelen op acquisitiegebied. Een Zeeuwse Ontwikke lingsmaatschappij zou hen daarbij kunnen ondersteu nen. „De kracht van een regio ligt in het vertrouwen onder ling. Dat vraagt openheid en bereidheid de regio met el kaar vorm te geven Burgemeester Lonink zei dat gisteren tijdens een lunchbij- eenkomst van de Zeeuwse Maatschappij voor Nijver heid en Handel in Nieuw- dorp. Hij belichtte onder meer de effecten van de ope ning van de tunnel voor zijn gemeente, maar keek ook verder en stelde vast dat de tunnel écht twee gebieden aan elkaar heeft gesmeed „De tunnel heeft een brugge- slagen tussen Noord- en Mid den-Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen. Het aanvanke lijke cynisme begint om te slaan in enthousiasme over de potenties, die de provincie plotseling blijkt te hebben. Er is meer dynamiek, het marktgebied verruimt, de concurrentie groeit en het aantal activiteiten over en weer neemt zienderogen toe. Ook de arbeidsmarkt is dy namischer geworden." Lo nink bepleitte - niet voor het eerst - een verdere samen werking van de havens in de Rijn-Scheldedelta, 'zonder de concurrentie uit te scha kelen'. Gent, Terneuzen en Vlissingen zouden samen kunnen opereren op de ar beidsmarkt, op het gebied van promotie en acquisitie, bij de invulling van bedrijfs terreinen en bij de verwezen lijking van een (mogelijk) sa men op te zetten project als een binnenvaartterminal op de Axelse Vlakte. Lonink wees er wel op dat de samenwerking tussen Zee land Seaports en het Rotter dams Havenbedrijf daarmee niet op de tocht mag worden gezet. „De eerste keuze van Terneuzen is de Zeeuwse keuze. Daarnaast zullen wij als Terneuzen de goede con tacten met Gent koesterenen pogen samen zaken aan te pakken. Er is wel een belang rijke voorwaarde: de samen werking met Gent moet ook concreet resultaat opleveren, Gent vraagt ons veel; daar moet wel iets tegenover staan." Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl IS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44