13 I 1 I Breed draagvlak nodig voor toekomst Schouwse duinzoom Max Proms AIISSANDRO THE NEW LONDON CHORALE Eerste fase project landgoed Moermond bijna afgerond Slik Toekomst praktijken Schouwen-Duiveland onzeker als komst extra dokters uitblijft Gtlllttlltt knapt ■Si\i\iK Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? SieMatic zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND donderdag 30 oktober 2003 Week van het Zeeuwse boek Zeeuws menu Lo van Driel signeert Verhalen over 'De Boot' Poëzie-zoridag Jan Scheffers Lurv opzondag Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Geen twijfel Commissaris wil Zeeuwse dag gehandicapten LEE TOWERS I ANITA MEYER GUID0 Onzekerheden Voldoende Politie vergoedt gestolen bromfiets Gevarieerd Particulieren j uisartsenzorg onder grote druk 1!mu"se haven °p foor Marcel Modde [IKZEE - De huisartsen- op Schouwen-Duiveland jat onder grote druk. Blijft het iidget voor het aantrekken van rextra dokters uit, dan is het .„'maar de vraag of het huidi- 'aantal plattelandspraktijken jvereind kan worden gehouden. Gedeputeerde Staten vinden jat minister Hoogervorst (VVD) toezeggingen van zijn voorgan gers moet nakomen, schrijven ze in een brandbrief aan de be windsman en de Vaste Kamer commissie voor Volksgezond heid. ledeputeerde G. de Kok (PvdA) rindt dat de minister zich te ge- nakkelijk van de kwestie pro- jeert af te maken. Begin okto- ier liet Hoogervorst de irovincie weten dat niet meer noet worden gerekend op extra geld voor de huisartsenzorg, folgens hem is er op Schouwen- Advertentie 29 oktober t/m 8 novem ber GRATIS bij aankoop van 12,50 aan boeken: Lo van Driel, De kwestie Jobse vanavond vanaf 17.30 uur 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 1 november 11.00-12.00 uur De kwestie Jobse, en zijn biografie over J.H. van Dale, Een leven in woorden 11.00-11.30 door Willem J.J. Boot 12.00-17.00 uur kijken, ruilen, kopen zondag 2 november 13.00-17.00 uur 13.30-14.15 uur Kunst- en cultuurroute 15.00 uur presentatie en interview autobiografie 15.00 uur met Anke Kranendonk dinsdag 4 november 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Lo van Driel over J.H. van Dale bekijk ook onze 'website www.d ri ikkeri i m iddelburg. nl Duiveland geen sprake van een bijzondere geografische omstandigheid, noch van een uitzonderlijke situatie die een hoger budget billijken. In die zelfde brief liet de bewindsman ook blijken dat de discussie over het verbeteren van de actute medische zorg op Schouwen- Duiveland wat hem betreft is afgedaan. De meeste onderde len in het totaalplan van de regionale initiatiefgroep zijn gerealiseerd of binnen handbe reik. De initiatiefgroep kan te vreden zijn, aldus de minister. „Dat zijn we dus nog niet", zei De Kok gisteren in een toelich ting op het antwoord dat de pro vincie dinsdag aan de minister stuurde. „Wij hebben destijds bij het verdwijnen van de klini sche functie van het Zweeds Ro de Kruisziekenhuis in Zierikzee een totaalpakket aan maatrege len opgesteld om een verant woorde zorg op Schouwen-Dui veland in de lucht te kunnen houden. Een klein basiszieken huis bleek niet haalbaar, dus hebben wé gekeken naar voor zieningen die een rol kunnen vervullen bij de actute zorg - oftwel de huisarts en de ambu lance - voor een minimaal nood zakelijk niveau. Wanneer het budget voor extra huisartsen daar wordt uitgehaald, kom je dus aan een heel wezenlijk on derdeel van die toch al smalle basis op Schouwen-Duive land." Berekend is dat de huidige ne gentien huisartsen met vier nieuwe collega's het aantal uren in de avond-, nacht- en week- eindedienst tot meer aanvaard bare proporties kan terugdraai en. Op jaarbasis werkt een arts op Schouwen-Duiveland nu zeshonderd uur, bovenop zijn of haar normale dagdienst. Lan delijk geldt driehonderd uur als norm, in het naburige Rotter dam wordt op de centrale pos ten gemiddeld hondertachtig 'overuren' gehaald. Kortom, de situatie op Schouwen-Duive land is momenteel verre van aanlokkelijk, wat potentiële nieuwkomers afschrikt. Het vinden van opvolgers in geval van sluiting van een praktijk wordt dan ook erg lastig, gaven woordvoerder J. Roth van de Centrale Huisartsenpost in Zie rikzee en districtsvoorzitter P. de Doelder in een eerdere reactie al aan. Een meer dan on gewenste ontwikkeling in een gebied waar geen 24-uurs zie kenhuiszorg meer is, meent de provincie. De motivering van de minister doet aan die situatie niets af, al dus de gedeputeerde. Desnoods moet Hoogervorst het extra huisartsengeld maar putten uit het potje dat hij recent ter be schikking heeft gesteld voor kleine ziekenhuizen, geeft De Kok aan. Hij vindt dat de minis ter zich simpelweg aan z'n eigen normen moet houden. „Schou wen-Duiveland voldoet daar nu eigenlijk al niet aan, dus bestaat er voor ons geen twijfel over wat er moet gebeuren. Anders vallen er écht gaten." In de reactie aan Hoogervorst kondigen GS aan desnoods een bezwaarschrift te zullen indie nen tegen zijn besluit. Tevens doen ze een beroep op de Vaste Kamercommissie voor de Volks gezondheid, die 6 november vergadert over ziekenhuis- en ambulancezorg. Het vinden van versterking en opvolgers voor de huisartsenpraktijken op Schouwen-Duiveland wordt lastig. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - Commissaris van de koningin W. van Gelder wil een Zeeuwse Dag van de Ge handicapten. Hi j hield daarvoor gisteravond in Vlissingen een pleidooi tijdens een feestavond voor gehandicapten en chro nisch zieken. Op de Zeeuwse Dag van de Ge handicapten moeten raads- en statenleden, wethouders en ge deputeerden zelf een dagdeel doorbrengen in een rolstoel om aan den lijve te ondervinden hoe het is om met een handicap te moeten leven. Patiëntenorgani satie Het Klaverblad zou wat de commissaris betreft het voor touw moeten nemen in de reali sering van een Zeeuwse Dag van de Gehandicapten. Volgens de Zeeuwse commissa ris duurt het (te) lang voor win kels, wegen en (openbare) ge bouwen zijn aangepast aan mensen met een handicap. Die instelling berust niet op onwil, maar vaak op onwetend heid. Om die reden zou er één dag per jaar in Zeeland een speciale Zeeuwse Dag van de Gehandicapten moeten ko men. Advertentie datum ZATERDAG 6 DECEMBER locatie JAARBEURS UTRECHT UIINSVAN ORANJEHAL aanvang 20.00 UUR entreeprijs VANAF €15,00 'Kl reserveringskosten KAARTVERKOOP ticketp0int "300-90008000 (0.45cpm) info/reserveren www.ticketpoint.nl 24 uur per dag OMROEP MAX PRESENTEERT: FEATURING TOM PARKER I GORDON NEVILLE AMY VANMEENEN i LANCE ELLINGTON JACKIE RAWE AND BAND O.L.V. TOM BARLAGE AND THE NEW LONDON CHOIR ORKEST: THE MUSIC CONNECTION MUSICAL DIRECTOR GUID0 GROOT ORKEST-GROOT KOOR-150 MEDEWERKENDEN ON STAGE door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Voor de toe komstige inrichting van het Westschouwse duinzoomgebied is een zo breed mogelijk draag vlak nodig. Overheid, onderne mers, maatschappelijke orga- nisties en bewoners moeten bet volgens A. den Haan, voorzitter van de gebiedscommissie Schouwen-West zo veel moge lijk met elkaar eens zijn over plannen. Al kan daarbij niet ie dereen altijd onverkort zijn zin krijgen. Langzaam maar zeker wordt in de eerste versie van het Landschapsplan Duinzoom zichtbaar, welke drastische toe komstplannen de gebiedscom missie Schouwen-West heeft voor het zogeheten duinzoom- gebied. In visies en een raam plan zijn voor het gebied, dat grofweg tussen de duinen van de Schouwse Westhoek en de Kraaijensteinweg en recreatie- verdeelweg inligt, al in grove streken de ideeën voor de toe komst uitgezet. Het lands- schapsplan vormt de tussenstap naar concrete inrichtingsplan nen voor bijvoorbeeld een na tuurgebied of kampeerterrein. Volgens B. de Vlieger van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) draait de toekomst voor dit overgangsgebied tussen duinen en polderlandschap om de 'drie v's': versterken, vergroten en verduurzamen. Kenmerken als de houtwallen en elzenmeten moeten duidelijker en vaker in het landschap te vinden zijn, terwijl de rankschikking van natuur, bewoning en recreatie beter op elkaar wordt afge stemd. In de praktijk kan dit ingrijpen de gevolgen hebben: op een oude kreekbedding wordt op nieuw een kreek of duinbeek be dacht, terwijl een fietspad of wandelpad percelen doormid den snijdt. Voor de bezoekers van de informatieavond, giste ren in Scharendijke, roept het huidige landschapsplan daar om de nodige vragen en onze- Het duinzoomgebied markeert straks nog sterker de overgang van duinen naar polderlandschap in de Schouwse Westhoek. foto Dirk-Jan Gjeltema kerheden op. Zo wil een groep bewoners van de Pauwleintj es- weg weten hoe vast en zeker dat ingetekende fietspad in de plan nen nu daadwerkelijk is. En in hoeverre bewoners daar nog in ■kunnen meespreken. Zowel voorzitter Den Haan als commissielid H. van Oost bena drukten op de info-avond dat de voorstellen nog niet definitief vastliggen. Het landschapsplan is pas in concept klaar, maar ook na vaststelling ervan moe ten zaken als de exacte ligging van een ruiterpad of duinbeek verder uitgewerkt worden in een concreet inrichtingsplan. Omdat even de indruk dreigde te ontstaan dat de wil van de ge biedscommissie wet is, greep Van Oost in. De commissie is volgens hem niet uit op onteige ning van gronden, maar wil in samenspraak met alle partijen het plan uitvoeren. „En ons draagvlak is de bevolking." De gebiedscommissie zal na de inspraak het landschapsplan in januari definitief vaststellen. SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Advertentie Vertel ons wat uw budget Is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenterDe Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115 - 68 0612 door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - De ge meente Schouwen-Duiveland gaat de nieuwe jachthaven in Brouwershaven opknappen. Het verouderde toiletgebouw wordt vervangen door een mo dern exemplaar, terwijl ook de damwand van de haven vervan gen wordt. Het onderhouds werk moet vóór volgend vaar- seizoen klaar zijn. Door de lange tijd tussen het maken van de plannen - door de voormalige gemeente Brou wershaven in 1996 - en de uit voering ervan in 2004, pakt met name de nieuwbouw van het toiletgebouw aanzienlijk duur der uit. De bouw- en sloopkos- ten liggen ruim 40.000 euro ho ger dan aanvankelijk bedacht. De gemeente hoeft hiervoor echter niet extra de portemon nee te trekken, omdat de recon structie van de damwand 150.000 euro goedkoper uitvalt. De watersporters van Brou wershaven wachten al lang op de opknapbeurt van de haven voorzieningen. Eén van de twee toiletgebouwen aan de nieuwe jachthaven in Brouwershaven moet nodig bij de tijd gebracht worden. Het gebouwtje is niet helemaal afgesloten, zodat weer en wind er doorheen blaast, ter wijl de sanitaire voorzieningen oud zijn en bijvoorbeeld niet be rekend op mensen met een func tiebeperking. Omdat nieuw bouw voordeliger uitpakt dan een ferme renovatiebeurt, is twee jaar geleden 279.000 euro vrijgemaakt voor een nieuw, modern toiletgebouw. Maar dat bedrag blijkt anno 2003 niet meer voldoende om een nieuw sanitairgebouw neer te zetten. „De wereld heeft in de tussentijd niet stilgestaan: de bouwkosten zijn gestegen", al dus wethouder G. van de Velde- de Wilde (openbare werken). Wil de gemeente het beoogde douche- en toiletgebouw laten bouwen, dan kost dat 40.000 eu ro meer. Maar daar tegenover staat wel dat Schouwen-Duive land geld kan besparen op de damwand. Voor 150.000 euro minder dan berekend kan een 'goedkopere variant van dezelf de duurzaamheid' neergezet worden. Zoals het er nu naar uit ziet, houdt de gemeente op het hele project zodoende straks om en nabij de 110.000 euro over. De beide projecten zijn inmid dels aanbesteed, zodat het werk wat betreft de gemeente kan be ginnen. De bedoeling is dat het nieuwe santairgebouw en de ge renoveerde damwand vóór het nieuwe vaarseizoen klaar zijn. Van de Velde: „Het zou mooi zijn als het voor Pasen klaar is, maar als dat na Pasen is, is het ook goed. Als het maar voor het hoofdseizoen klaar is." TERNEUZEN - De Zeeuwse politie heeft Hulstenaar Jean- Philippe van de Wiele schade loos gesteld voor de diefstal van zijn bromfiets uit het politiebu reau in Terneuzen. Van de Wiele raakte twee jaar geleden buiten zijn schuld be trokken bij een verkeersonge val. De politie ontdekte dat hij op een opgevoerde brommer reed en nam het voertuig in be slag. De rechter legde hem later een boete op en bepaalde verder dat de Hulstenaar zijn brom fiets terug kon krijgen. Toen hij de brommer op het politiebu reau in Terneuzen ging ophalen, bleek deze gestolen. De politie beloofde Van de Wiele de dagwaarde van de brommer via de verzekering te laten ver goeden. Maar de verzekeraar van de politie weigerde uit te ke ren. De broer van de Hulstenaar nam daarop een advocaat in de arm De politie heeft inmiddels 1700 euro overgemaakt aan Van de Wiele. Volgens politiewoord voerder is er sprake geweest van een incident vanwege de ver bouwing van het politiebureau. door Piet Kleemans RENESSE - De graafmachines zijn - voorlopig - vertrokken van landgoed Moermond bij Re- nesse. De eerste fase van het am bitieuze natuurontwikke lingsplan wordt deze week afgerond. Vijfentwintig hectare terrein is rigoreus op de schop gegaan. Of en wanneer de twee de fase wordt uitgevoerd is nog niet bekend. De metamorfose van het land goed Moermond ging in februa ri 2002 van start met het rooien van bomen. Ruim 350 stuks werden omgezaagd en daardoor was voor het eerst in tientallen jaren vanaf het landgoed de kerktoren van Renesse weer te zien. Vervolgens werden sloten gedempt en nieuwe door het ge bied slingerende duinbeken ge graven. Dit alles met als doel het gebied rond Slot Moermond weer in oude glorie te herstellen: van een boomrijk maar vrij saai ge bied moest het weer een meer gevarieerd overgangsgebied van duin naar polder worden. Met veel water, rietland en stukjes moeras. Verder zijn de elzenmeten hersteld en is gepro beerd de juiste randvoorwaar den voor terugkeer van de voor het landgoed zo typerende stin- zenplanten te scheppen. De nieuwe natuur is gevarieerd. Er is vochtig, maar ook schraal grasland gekomen. Het vochti ge deel trekt vogels aan, het droge deel bloemen. Het aantal waterpartijen is door het ver vangen van de strakke recht slo ten door bredere, diepere en kronkelende duinbeken fors toegenomen en naar verwach ting komen daar zowel amfibie- en als reptielen op af. De kwaliteit van het water in de gracht rond Slot Moermond gaat er in de nieuwe situatie, zo wordt voorspeld, op vooruit. Via de duinbeken wordt zoet water aangevoerd waardoor het nu nog brakke water langzaam maar zeker zoet zal worden en meer leven gaat bevatten. De tweede en derde fase van na tuurontwikkelingsproject Moermond betreffen omvor ming van de omliggende lande rijen tot natuurgebied. Een deel van dat gebied is in bezit van de Stichting Moermond. Andere grote stukken behoren toe aan particulieren. De meeste lande rijen rond het landgoed hebben een landbouwbestemming. De Dienst Landelijk Gebied - on der wiens verantwoordelij kheid het natuurontwikkelingsplan wordt uitgevoerd - is nog druk met onderhandelingen over aankoop van gronden in het ge bied. Lukt het om voldoende grond te verwerven om verder te kunnen dan is er nog het probleem 're creatief medegebruik' dat opge lost moet worden. Stichting Moermond wil onder geen be ding dat het landgoed perma nent wordt opengesteld voor het publiek. Vooralsnog lijkt inci dentele openstelling via excur sies het hoogst haalbare. Voor een beetje Zeeuw blijft het vreemdde bordjes in de ze tijd van het jaar die waar schuwen voor 'modder' op de weg door toedoen van land bouwvoertuigen. Het vertrouwde 'Pas op, Slik! voldoet niet meer, omdat ie mand van buiten de provin ciegrenzen dat begrip niet zou kennen en derhalve on nodig aan het gevaar van de beblubberde sporen wordt blootgesteld. De vrouw uit het oosten des lands, die onlangs op bezoek was in het Schouwse, kan zich daar in helemaal vinden. Iets met dichtslibbende oren, moet ze hebben gedacht, ver oorzaakt door een plotseling verschil in hoogte. Dus deed ze bij het passeren van de tal loze bordjes braaf wat van haar werd verwacht. Slik ken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41