beroerte Moegabe veroorzaakt feel opwinding in Zuid-Afrika berco Hulporganisaties trekken buitenlandse staf terug uit Irak Californische brandweer strijdt tegen draaiende winden President rechtbank van zaak-Cools gehaald Europese Commissie stelt risico-analyse stoffen verplicht Onrust in Zuid-Koreaanse steden William maakt afspraak met butler prinses Diana ïU-meevaller erdwijnt in staatsschuld Ex-gevangene getuigt tegen Herbertus Bikker op"merk"elijke collectie donderdag 30 oktober 2003 A-CIA-agent a twintig jaar rijgesproken tfoord Djindjic m denkbeelden Concurrentiepositie uitgebreide combinatieinode op kleur en merk gepresenteerd DELMOD, FRANKENWALDER, SERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, .'MAC, ZERRES en nog vele andere Minder slachtoffers 11 september Turkse krijgt zesde drieling Bankier vergokt miljoenen baas Spin veroorzaakt sneeuwalarm Seks-expo wegens succes gesloten Brief Aanslag (BUSSEL - Nederland krijgt 112 miljoen euro terug van de liffopese Commissie. [et geld is overgebleven in de otvoor steun aan arme regio's jdeEuropese Unie. Het minis erievan financiën wil de mee- aller gebruiken om de staats- chuld af te lossen. Ie regering zal het geld niet htstreeks ontvangen. „We rijgen een korting op de af- acht aan Brussel", aldus een -oordvoerder van het ministe- [evan Financiën. Minder beta- 'naan Brussel betekent een la- ere uitgave voor de regering. In begrotingsregels staat dat en meevaller op de uitgaven eteed mag worden aan andere iiga ven. lie redenering wil minister ym (Financiën) echter niet ilgen. „Het is een eenmalige leevaller. Wat ons betreft, gaat et geld naar aflossing van de laatsschuld", aldus de woord eerder. GPD ÜSHINGTON - Een voorma- je CIA-agent die twintig jaar eelt vastgezeten omdat hij wa- ens naar Libië zou hebben ge sukkeld, is gisteren alsnog rijgesproken. eigens de federale rechtbank Washington is het Ameri- aanse ministerie van Justitie ader de toenmalige president eagan met valse informatie op proppen gekomen om tot een eroordeling van Edwin Wilson komen. Ook zouden ontlas- :nde verklaringen zijn achter- thouden. ienu 75-jarige Wilson zou eind ren zeventig illegaal 20 ton iplosieven naar Libië heb- verscheept. Het land erd als een pariastaat be bouwd. ijdens zijn proces zei Wilson at hij de explosieven in op- racht van de CIA aan Libië ad geleverd. De inlichtin- andienst heeft dit altijd ont- md. AFP ELGRADO - De moord op de aegoslavische premier Zoran jic had een politieke ach- rgrond. e veronderstelling dat de oord plaatsvond omdat de rste minister de georganiseer- misdaad wilde aanpakken, is ijuist. it heeft Milan Veruovic, chef reiliging van Djindjic, ge- „Ik denk dat het motief aorzijn moord ligt in zijnpoli- ekewerk en zijn denkbeelden rer Servië, die waarschijnlijk rechilden van de meningen au anderen", aldus Veruovic. PD Chemie gaat met billen bloot door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie wil consumenten en be drijven beter beschermen tegen de risico's van chemische stof fen. Als het aan de Commissie ligt, worden vrijwel alle chemi sche stoffen die in de Europese Unie in omloop zijn centraal ge registreerd, tezamen met gege vens over de gevaren voor de ge zondheid en het milieu die aan de stoffen verbonden zijn. Fabrikanten en importeurs van chemicaliën moeten risico-ana lyses maken van de stoffen waar ze mee werken en maatregelen nemen om die risico's tot het ui terste te beperken. Dat is de kern van een plan dat de Europese Commissarissen Wallström (Milieu) en Liikanen (Industrie) hebben gepresen teerd. Volgens de commissaris sen zijn de consument en de industrie gebaat bij een betere registratie van chemische stof fen. Een op te richten Europees Chemie Agentschap moet de re gistratie gaan verzorgen. Er zijn meer dan 103.000 chemicaliën in de EU in omloop. Van de meeste is weinig bekend over mogelijke milieu- en gezond heidseffecten, menen Wallström en Liikanen. De huidige regels maken geen onderscheid tussen 'bestaande' en 'nieuwe' chemicaliën. Als nieuw worden stoffen bestem peld die na 1981 op de markt kwamen. Die zijn allemaal ge test en geregistreerd. Maar dat geldt niet voor de meer dan hon derdduizend stoffen die in 1981 al op de markt waren. Autoritei ten die een stof willen verbieden of het gebruik ervan beperken, moeten nu eerst aantonen dat die stof gevaarlijk is. Dat is een lange en moeilijke procedure. In het systeem dat Wallström en Liikanen voorstellen wordt de bewijslast omgekeerd. Een stof mag pas op de markt komen als de fabrikant heeft aangetoond dat deze veilig is. Als het plan realiteit wordt, zal de chemi sche industrie zo'n 230 miljoen euro per jaar kwijt zijn aan de HAGEN - De tachtigjarige Jaan Erik ter Brink heeft gisteren ge tuigd tegen de Nederlandse oud-SS'er Herbertus Bikker, die in het Duitse Hagen terecht staat wegens de moord op ver zetsman Jan Houtman in 1944 bij het kamp Erica in Ommen. „Zo, Houtman heb ik uit de weg geruimd", zei Bikker volgens Ter Brink op de dag van de moord, 17 november 1944. Bik ker heeft hem ook het pistool la ten zien waarmee hij Houtman had doodgeschoten, zei Ter Brink, die gevangen zat in het kamp. Bikker (88) heeft tijdens de oor log meer misdaden begaan, maar alleen voor de moord kan hij nog worden vervolgd. Moord verjaart in Duitsland niet. Hij kan niet in Nederland berecht worden omdat hij als SS'er de Duitse nationaliteit heeft ge kregen en Duitsland geen staatsburgers uitlevert. AP registratie van stoffen. Dat is een fractie van de milieu- en ge zondheidswinst: ruim 1,5 mil jard euro per jaar. De chemische industrie liep af gelopen zomer massaal te hoop tegen de plannen. Ze kreeg steun van de Britse premier Blair, diens Duitse collega Schroder en de Franse president Chirac. Zij vreesden voor de concurrentiepositie van de che mische industrie. Alleen in de Duitse chemie zouden 150.000 banen op de tocht staan. Wallström herzag zijn plannen, zodat de becijferde kosten voor de industrie veel lager werden. Dit tot woede van milieuorgani saties die vonden dat hij te veel water bij de wijn deed. Volgens Wallström is er nu sprake van winst 'voor indhstrie, werkne mers, burgers en milieu'. GPD Politieagenten kijken naar een brand langs een snelweg bij de Californische plaats Alpine. De brandweer stak het vuur aan in een poging een naderende brand te isoleren. foto Charlie Riedel/AP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - De brandweer in de Amerikaanse staat Californië heeft gis teren in de strijd tegen de verwoestende bosbranden een extra vijand gekregen. De 'droge' winden in de getroffen regio's veranderen snel en onvoorspelbaar van richting, waardoor de brandbestrijders nauwelijks gericht hun werk kunnen doen. Door de draaiende winden worden nu ook nieuwe bewoonde plekken door de vlammenzee bedreigd, aldus Ameri kaanse media gisteren. De hevige bosbranden woeden intussen onverminderd voort, ondanks de inzet van extra brandweerlieden en blusvlieg tuigen. Naar schatting elfduizend brandweerlieden bestrijden het vuur met behulp van meer dan tachtig blus vliegtuigen en helikopters. Al meer dan 220.000 hectare land is in vlammen opge gaan. Het dodental is volgens lokale media op gelopen tot zestien in Amerikaans Cali fornië en twee in het Mexicaanse deel. Het openbare leven is op vele plaatsen tot stilstand gekomen, terwijl meer dan 75.000 mensen zijn of worden geëvacu eerd. Circa tweeduizend huizen of ande re gebouwen zijn in de VS verwoest. Er woeden in Californië zeker zeven tien branden waarvan er negen als grote brandhaarden zijn aangemerkt. Sommige hiervan zouden zijn aangesto ken. Volgens The Los Angeles Times van gis teren is er een 23-jarige man aangehou den op verdenking van het stichten van een kleinere brand. De politie in San Ber- nadino zoekt nog naar een vermoedelijk twintigjarige man die 'brandende objec ten' vanuit zijn wagen zou hebben ge worpen in natuurgebieden. Van de ver dachte, een 'hippie-achtig figuur', is een montagefoto verspreid. Meteorologen voorspellen voor de ko mende dagen lagere temperaturen en een hogere luchtvochtigheid. Ook de voor alsnog kurkdroge, harde wind zou kun nen gaan liggen. AFP/EFE jorEelco van der Linden KETORIA - Waar is Robert oegabe? De afgelopen dagen 'nsde het van de geruchten in 1-Afrika dat de Zimbab- aanse president in het land asom zich medisch te laten be nadelen. Vanuit de hoofdstad m Zimbabwe, Harare, werd oedend gereageerd op de spe- datie. Jesalniettemin is toe- üeven dat de bijna tachtigja- president een 'lichte' inierte heeft gehad. Ie ziekenhuizen en klinieken Zuid-Afrika zijn overvallen air nieuwsgierige journalis- Iedereen ontkende, de •Afrikaanse regering in- "is, dat Moegabe er verbleef, sondanks kon de regering e' helemaal uitsluiten dat °egabe zonder haar weten het N was binnengeglipt. N is geen geheim dat belang rijke mensen, zakenlieden en Afrikanen met geld richting Zuid-Afrika vliegen als hun ge zondheid in gevaar is. Zo niet Moegabe, wist de verontwaar digde ambassadeur van Zim babwe in Zuid-Afrika. Hij bestempelde de verhalen als 'varkensvoer'. In Harare zei gis teren een Moegabe-aanhanger: „Als je weet hoe groot Moega- be's paranoia is voor witte Rho- dies (scheldnaam voor blanken uit Rhodesië, de vorige naam van Zimbabwe, réd.), dan weet je ook dat hij nooit één nacht in Zuid-Afrika zou doorbrengen." Moegabe is niet gezien in Zuid- Afrika, maar ook in Zimbabwe al een tijdje niet. Eerder deze week werd in Harare wel zijn li mousine met een rits zwaar be wapende volgauto's gesigna leerd. Volgens een zegsman zat 'een kerngezonde' Moegabe die ochtend een kabinetsvergade ring voor. Geen enkele onafhan kelijke waarnemer heeft de pre sident met eigen ogen gezien. Over Moegabe's gezondheid wordt veel gespeculeerd. Hem is keel- en prostaatkanker toege dicht, maar tot nu maakt hij een fitte indruk. Hij leeft volgens een ijzeren discipline, rookt en drinkt niet, en eet vetarm. Gis teren werd echter wel bevestigd dat hij onlangs bij een manifes tatie in elkaar is gezakt als ge volg van een 'lichte' beroerte. Niets ernstigs, aldus woord voerders in Harare. Om het ge loofwaardig te maken, stelden zei dat Moegabe is behandeld door 'Chinese artsen'. De presi dent heeft iets met het Oosten. Maleisië is zijn favoriete land voor boodschappen en vakan ties, en zijn nieuwe villa van acht miljoen euro wordt ook in Oosterse stijl opgetrokken. Dat hem door de Maleisische leider en vriend Mahathir een medisch team ter beschikking is gesteld, is niet ondenkbaar. GPD (Advertentie) lange vosststraat goes door Pascale Thewissen LUIK - De president van de Luikse rechtbank die het pro- ces-Cools behandelt, moet op stappen. Henri Godin is ge wraakt omdat hij blijk heeft gegeven van partijdigheid in het proces tegen de vermoedelijke opdrachtgevers van de moord op de Waalse socialist en minis ter van Staat in juli 1991 in Luik. De beslissing van het Brusselse Hof van Cassatie om Godin te vervangen kwam als een ver rassing. De advocaat-generaal verweet Godin alleen onvoor zichtig te zijn geweest. Ver wacht werd dat de president er met een reprimande vanaf zou komen. Godin trok eerder fel van leer tegen verdachten en advocaten. Hij stak zijn ergernis over de kwaaltjes van enkele beklaag den - vorige week moest het pro ces worden stilgelegd omdat een van hen zich niet goed voelde - niet onder stoelen of banken. Zo vroeg hij zich af welke verdach te als volgende onderuit zou gaan en verweet hij een advo caat 'de aap uit te hangen'. Go din verontschuldigde zich later voor zijn uitspraken. Door de gezondheidsklachten van de beklaagden niet serieus te nemen en de advocaten te beledigen, maakte Godin zich volgens Julien Pierre, de raads man van hoofdverdachte Ri chard Taxquet, schuldig aan partijdigheid. Met de wraking boekt de straf pleiter opnieuw een omstreden juridisch succes. Pierre verwierf bekendheid als de eersteraads- man van Mare Dutroux. GPD SEOUL - Een arbeider vlucht weg van de oproerpolitie in het centrum van Seoul. In drie Zuid-Koreaanse steden zijn gis teren demonstrerende werkne mers slaags geraakt met de ME. De arbeiders protesteerden tegen door werkgevers aange spannen processen die vak bondsleiders tot zelfmoord zou den hebben gedreven. In het centrum van de hoofdstad Seoul gooiden honderden beto gers stenen naar agenten. In de stad Daegu gingen zo'n twaalf honderd werknemers de straat op en moesten na afloop van rellen verscheidene betogers met hoofdletsel worden opge nomen. In het zuidelijke Busan ging het om ongeveer tweedui- NEW YORK - Het officiële dodental van de aanslagen op het World Trade Center in New York is verlaagd van 2792 tot 2750. De namen van 42 personen zijn van de slachtofferlijst verwijderd, omdat hun dood niet bevestigd kan worden of omdat niet zeker is of ze ooit hebben bestaan, zo maakte het stadsbestuur gisteren bekend. Twee weken na 11 september 2001 stonden er 6700 namen op de lijst. Een speciaal daartoe gevormde commissie is sinds dien bezig geweest de lijst, waarop veel namen van illegale immigranten stonden en van personen die vanuit de hele we reld als vermist werden opgegeven, te schonen. Van ongeveer 60 procent van de slachtoffers is de identiteit vastgesteld aan de hand van gevonden resten. AP ADIYAMAN - Een 28-jarige Turkse vrouw uit het stadje Kah- tali in Oost-Turkije krijgt voor de zesde keer op rij een drie ling. Dat meldde het Turkse dagblad Radikal gisteren. Fatma Saygi beviel op haar achttiende van haar eerste drie ling. Over drie maanden verwacht ze moeder van achttien kinderen te zijn. Volgens hoogleraar Mecit Aryaz van de universiteit van Is- tanboel gaat het om een unieke gebeurtenis. ANP SYDNEY - Een Australische bankmedewerker heeft de afge lopen vijf jaar ongeveer 19 miljoen dollar (11,5 miljoen euro) van zijn werkgever weggesluisd en vergokt op het internet. Kim David Faithfull werd hiervoor gisteren tot vijf jaar cel veroordeeld, aldus The Sydney Morning Herald. De 36-jarige verspeelde soms een half miljoen per week aan zijn gokverslaving. Hij maakte elektronisch geld over van de Commonwealth Bank om zijn illegale praktijken te kunnen volhouden. Rechter Kevin Hammond zei verbaasd te zijn dat Faithfull zolang zijn gang kon gaan. De fraude werd pas ontdekt toen een vertwijfelde Faithfull zijn misdrijf via een briefje bekende aan zijn bankcollega's. De Commonwealth Bank heeft intussen laten weten de proce dures en controles te hebben aangescherpt om risico's in de .toekomst te minimaliseren. ANP RENNES - Misleid door een spin heeft de nationale meteoro logische dienst van Frankrijk per abuis gewaarschuwd voor sneeuw. Het dier had een web over een weerstation gespon nen. Het web was door de aanhoudende koude in een sluier van ijs veranderd. De data van het station in Dinard (Bretagne) waren automa tisch doorgegeven aan de centrale computer, die de verkeerde conclusie trok en waarschuwde voor sneeuw. ANP/DPA PEKING - Een tentoonstelling in de Chinese hoofdstad Pe king met het thema seks heeft eerder haar deuren moeten slui ten vanwege het overweldigende succes. De veiligheid van bezoekers kon door de grote belangstelling niet langer wor den gewaarborgd, zo meldden Chinese staatsmedia gisteren. De expositie met seksueel getinte kunstwerken uit de afgelo pen twee millennia opende maandag haar deuren en had een week te zien moeten zijn. Op de eerste dag al verdrongen zich tweehonderd mensen in de kleine ruimtes die normaliter plaats bieden aan maximaal honderd mensen. AFP/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse prins Wil liam heeft binnenkort een ont moeting met Paul Burrell, de man die jarenlang de butler was van prinses Diana. De twee zul len spreken over het boek dat Burrell afgelopen gisteren pu bliceerde en waarin hij uit de school klapt over Diana, Wil liams moeder. De Britse koninklijke familie is woedend over de publicatie, maar Burrell beweert dat hij liefdevol te werk is ge gaan. Wanneer de ontmoeting plaatsvindt, wordt geheimge houden. Burrell verklaarde in een deze week uitgezonden interview met de BBC dat hij de prinsen William en Harry zou willen vragen waarom ze hem niet te hulp schoten toen hij werd ver dacht van diefstal van spullen uit Diana's nalatenschap. De rechtszaak tegen Burrell werd eerder dit jaar pas op het laatste moment geschrapt, nadat ko ningin Elizabeth II persoonlijk had verklaard te hebben gewe ten dat Burrell zou passen op Diana's eigendommen. Ook maakte Burrell duidelijk dat hij zijn boek nooit zou hebben ge publiceerd als de koninklijke familie wat meer aandacht voor zijn problemen zou hebben ge had. Burrell behield lange tijd het stilzwijgen over het werk dat hij deed voor Diana, maar maan dag verscheen zijn boek A Royal Duty. Daarin drukt hij onder meer een handgeschreven brief van Diana af, waarin de prinses schrijft dat iemand van plan was haar auto te saboteren zodat ze zou verongelukken. Nog geen jaar later kwam Diana om bij een auto-ongeluk in Pa rijs. AP zend betogers, van wie velen waren gewapend met ijzeren staven. Er werd met stenen ge gooid en in een fabriek gingen zeker honderd ruiten aan digge len. Het was de eerste uitbarsting van arbeidsonrust sinds maan den. Ze vond plaats ondanks toezeggingen van de regering om het voor werkgevers moeilij ker te maken stakingsleiders persoonlijk te vervolgen voor fi nanciële schade geleden door wilde stakingen. Volgens de bonden hebben dergelijke pro cessen de afgelopen maand ze ker drie vakbondsleiders gedre ven tot zelfmoord of een poging daartoe. foto Lee Jae-Won/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - Het Internationale Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen trekken een deel van hun buitenlandse staf terug uit Irak. De twee hulporganisaties hebben hiertoe besloten na de bomaanslag van maandag op een kantoor van het Rode Kruis in Bagdad. Het humanitaire werk gaat ech ter door, zo maakten beide orga nisaties gisteren bekend. „We hebben geen andere keuze dan de manier waarop we in Irak werken aan te passen", al dus Rode Kruis-directeur Pierre Krahenbühl in Genève. Hij wil de echter niet zeggen hoeveel buitenlanders het land gaan verlaten. Op dit moment wer ken nog circa dertig buitenland se Rode Kruis-medewerkers in het roerige Irak. De ongeveer zeshonderd Iraak- se medewerkers zullen het werk voortzetten. Zij zullen daarbij beter worden beschermd, maar het neutrale Rode Kruis wei gert daarvoor de hulp van de Amerikaans-Britse bezettings macht in te roepen. Welke extra beveiligingsmaatregelen er ge troffen worden, is nog niet be kend. Artsen Zonder Grenzen trekt in ieder geval vier van de zeven stafleden terug uit Irak. Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse tak van de organisa tie is de kans groot dat de overi ge drie medewerkers, die in een buitenwijk van de Iraakse hoofdstad verblijven, ook wor den teruggetrokken. De organisatie gaat de dertig Iraakse medewerkers van Art sen zonder Grenzen voorlopig ondersteunen vanuit de Jor daanse hoofdstad Amman. In Irak zijn opnieuw militairen van de internationale coalitie macht om het leven gekomen door aanslagen, zo werd giste ren bekend. Ten noorden van Bagdad werden twee Ameri kaanse militairen gedood door een bom. De ontploffing deed zich dinsdagavond voor precies op het moment dat de Amerika nen in hun voertuig langsreden. Volgens een legerwoordvoerder raakte een derde militair ge wond. ANP/RTR/AFP U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39