PZC Het verleden van Nieuwdorp Schouwse huisartsen onder druk Recron wijst plan camperplaats af Me uw bestemmingsplan legt vooral nadruk op starters en jongeren m 15 donderdag 30 oktober 2003 )ud-katholiek agenda Soepel t ra: ""'•ff afe Demonstratiedag voor senioren en gehandicapten Ali Baba mag niet langer open Parkeercontroleur bedreigd Konijnenpijp vijf weekends dicht Internetcafé voor Hulster senioren Jaar cel voor overvaller Verbazing T rekkers Fietspad Kattendijke geopend voor Oostdijk beperkt rRob Paardekam OSIDI.IK - Het dorp Oostdijk ,eft niet te rekenen op groot- ii :halige uitbreiding in de toe- omst. Dat blijkt uit het nieuwe i Btemmingsplan voor de be- I luwdekom. 'I ft cijfers van de gemeente ijkt dat Oostdijk er de afgelo- fltojaren niet slecht vanaf is ge- ,e imen als het gaat om woning- 'T jijw. In de periode vanaf 1990 j toeide het aantal woningen iet ruim twintig procent, ter- ijlde bevolking maar met 6,5 f [ocent toenam. Desondanks is [gemiddelde woningbezetting ihet dorpje nog veruit het j jogst van de hele gemeente )t timerswaal. In een huis in ostdijk wonen gemiddeld 3,37 ensen. Voor de hele gemeente dat 2,60. mdat Oostdijk in vergelijking et andere dorpen in de ge- ante heel veel jonge inwoners It(42 procent is jonger dan ne- intien jaar), wil de gemeente ikele betaalbare starterswo- ingen realiseren. Die moeten men op de inbreidingslocatie in de Nieuwlandse Binnen- jk. Het tussen de Eerste Oost- jkweg en Tweede Vlietweg degen gebiedje zal na de nop van de huidige bedrijfsge- tuwen en oude woningen wor- 3i ingericht met drie of vier euwe woningen voor jonge- n. srest van de uitbreiding vindt aats in de kleine nieuwbouw- ijk aan de Nieuwlandse Bin- tndijk. Daar kunnen de ko- ende jaren veertien woningen orden gebouwd. De gemeente teft besloten de fasering tot OES - De oud-katholieke ge- senschap in Zeeland houdt terdag een kerkdienst in de igkapel naast de katholieke irk in Goes ter gelegenheid mAllerheiligen en de gebeden in Allerzielen. Pastoor K. Ho- an uit Dordrecht gaat voor in dienst die om 10.30 uur be nt. STREEKACTIVITEITEN «GEN OP ZOOM - Grote Markt, 21.00 r:3e Bergse Snotteravond; JES Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 Technika 10 voor meisjes van 10t/m lat te van het Het Groen College, 19.30 Fuchsialezing door mevrouw Van 't isteinde; jEgebouw de Spinne, aan het Ceres- 112 00 uur: Bingomiddag 55-plussers; WSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Se- rensoos; fELLE - Complex Groenewoud, embad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel -plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen Wcarapatiënten; Vraone, 13.30 uur: Sociëteit; ÖININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- .00uur: Biljartcompetitie senioren; IA0ENDAMME - Kwekerij Het Groene segje, 10.00-17.00 uur: open; rkenhof, Langeweegje 10a, 10.00- ■OOuur: Wandeltuinen met Orangerie- inten en waterpartijen geopend voor bliek; ÏEZANDE Café De Zak, 20.00 uur: De mslratie Scrapbooking door de sahoek van Joke Sommeijer; HAND Voormalige brandweerkazer- 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- fs, groep 2; AKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: otesiertuin geopend voor publiek; EMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, •00 uur: Sociëteit en sjoelen; «SEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 t Vertrek rondvaart op de Ooster- Mde; 'gcentrum Vredelust, 13.30 uur biljar- 1 in de hal; 14.30 uur: Welfare. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes fel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom bgrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 1460 AA goes Jel: (0113)315500 ax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Ww.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: '800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; taterdags tot 12.00 uur 2010 te schrappen. In principe kunnen alle woningen dus op korte termijn worden gebouwd. Zo moet worden voorkomen dat jonge mensen, die met smart een nieuw huis willen betrekken, Oostdijk verlaten. In de toe komst komen wellicht nog meer inbreidingslocaties vrij. Zo ligt aan de Tweede Oostdijkweg een volledig door woningen omge ven agrarisch bedrijf. Zodra dit wordt beëindigd of verplaatst, komen er woningen. Voorlopig blijft het echter bij de drie of vier starterswoningen en de veertien huizen in het nieuw- bouwwijkje. Het nieuwe be stemmingsplan beoogt vooral consolidatie van het huidige Oostdijk als een klein en rustig dorpje. Omdat Oostdijk geen winkels meer heeft, besloot de gemeente soepel om te gaan met het bewo nen van voormalige winkelpan den. Deze krijgen geen detail handelsbestemming meer, maar die van woondoeleinden. Wel wordt een vrijstellingsmoge lijkheid opgenomen voor klein schalige detailhandel, voor het geval er toch nog iemand is die iets wil beginnen. Een perceel op de hoek van de Eerste Oostdijkweg krijgt al vast een verkeersbestemming. De gemeente heeft onlangs overeenstemming bereikt over de aankoop van het stuk grond. Op termijn zullen hier extra parkeerplaatsen gerealiseerd worden. MF De familie Blok, paard Pier en hond Polly op een plaatje uit 1933. _.->»88e2 door Rob Paardekam NIEUWDORP - De In vroeger tijden serie is weer een boek rijker. Dit keer zijn het de bewoners van Nieuwdorp die een duik in het verleden kunnen ne men. Aan de hand van zo'n negentig fo to's brengt schrijver Cees van den Bo- venkamp het leven van vroeger in beeld. Het eerste exemplaar van Nieuwdorp in vroeger tijden werd gisteren over handigd aan wethouder F. Tollenaar van de gemeente Borsele, die zelf uit Nieuwdorp komt. Hij noemde het boekje een aanwinst voor de gemeente. „Het geeft een heel mooi beeld van hoe het dorp vroeger was. Je kunt aan de fo to's zien dat het in het verleden heel ruimtelijk was. Nu is alles volge bouwd." Tollenaar zei te hopen dat ook de jonge dorpsbewoners het boekje ter hand nemen. „Juist zij kunnen op die manier nog wat leren over de geschie denis van Nieuwdorp." Het boekje beslaat hoofdzakelijk de ja ren tussen 1925 en 1975. Bekende figu ren uit 'het nieuwe dorp' zoals bakker Jan Baaijens, D'ouwe Rika, Janna Ste- ketee en Sientje van Baaien passeren de revue. Natuurlijk ontbreken ook de schoolfoto's, kiekjes van sportvereni gingen en de sfeerplaatjes niet. Met hulp van Kees Weststrate, Piet Blok en Rinus en Prien Traas voorzag Van den Bovenkamp elke foto van een verhelde rende tekst. Voor Van den Bovenkamp is het alweer reproductie Willem Mieras zij n zesde In vroeger tij den-boekj e. Dat hij deze serie nog niet beu is, blijkt uit het feit dat hij volop bezig is met Arne- muiden. Daarna zal hij zijn energie steken in een boekje over 's-Heeren- hoek. Nieuwdorp in vroeger tijden. Uitgege ven door Deboektant in Klaaswaal in een op lage van 600 exemplaren. Voor 19,95 euro te koop bij boek- en kadoshop Achter d'n Diek, Spar Mathilde en de familie Blok aan de Prinses Christinastraat 2, allen in Nieuw dorp. HEINKENSZAND - De Senio renraad Borsele en Belangen groep WVG (Wet Voorziening Gehandicapten) houdt vandaag een informatie- en dcmonstra- tiedag in de Stenge in Heinkens- zand. De Stenge is geopend van 10.30 tot 22.00 uur. Het publiek kan bij zo'n 65 or ganisaties terecht voor vragen en informatie over onderwer pen als zorg, wonen, belangen behartiging, vervoer en vrijwil ligerswerk. De info-/demodag is vooral bedoeld voor senio ren, mensen met een handicap en mensen die langdurig ziek zijn. Er zijn sportverenigingen aan wezig, waaronder de koersbal- vereniging en de rolstoeltennis club, die demonstraties geven waar bezoekers aan mee kun nen doen. Ook hobbyclubs zoals de folklore dansgroep en de kle- derdrachtgroep geven uitleg over hun verenigingen. Een aantal belangenbehartigings- groepen en zorginstellingen vertellen donderdag het één en ander over hun werk. Tijdens de info-/demodag zijn ook vrijwil ligersorganisaties aanwezig om informatie te geven over het vrijwilligerswerk dat belang stellenden kunnen doen. Lief hebbers kunnen ook nog infor matie vragen over bijvoorbeeld computer- of schildercursus sen. Mensen met vragen over aangepaste auto's, scootmobie- len en tweewielers kunnen daarmee donderdag terecht bij verschillende instanties en be drijven. De dag wordt opgevrolijkt door een aantal muzikale groepen waaronder Popwave, die van 9.00 tot 9.30 uur en van 19.00 tot 19.30 uur speelt, en de groep West-Zuid-West die de hele dag door speelt op het podi um. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De huisartsen zorg op Schouwen-Duiveland staat onder grote druk. Blijft het budget voor het aantrekken van vier extra dokters uit, dan is het nog maar de vraag of het huidi ge aantal plattelandspraktijken overeind kan worden gehouden. Gedeputeerde Staten vinden dat minister Hoogervorst (VVD) toezeggingen van voorgangers moet nakomen, schrijven ze in een brandbrief aan de bewinds man en de Vaste Kamercommis sie voor Volksgezondheid. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) vindt dat de minister zich te ge makkelijk van de kwestie pro beert af te maken. Begin okto ber liet Hoogervorst de provincie weten dat niet meer moet worden gerekend op extra geld voor de huisartsenzorg. Volgens hem is er op Schouwen- Duiveland geen sprake van een bijzondere geografische omstandigheid, noch van een uitzonderlijke situatie die een hpger budget billijken. In die zelfde brief liet de bewindsman ook blijken dat de discussie over het verbeteren van de actute medische zorg op Schouwen- Duiveland wat hem betreft is afgedaan. De meeste onderde len in het totaalplan van de regionale initiatiefgroep zijn gerealiseerd of binnen handbe reik. De initiatiefgroep kan te vreden zijn, aldus de minister. „Dat zijn we dus nog niet", zei De Kok gisteren in een toelich ting op het antwoord dat de pro vincie dinsdag aan de minister stuurde. „Wij hebben destijds bij het verdwijnen van de klini sche functie van het Zweeds Ro de Kruisziekenhuis in Zierikzee een totaalpakket aan maatrege len opgesteld om een verant woorde zorg op Schouwen-Dui veland in de lucht te kunnen Het vinden van versterkingen opvolgers voor de huisartsenpraktijken op Schouwen-Duiveland wordt lastig. foto Dirk-Jan Gjeltema houden. Een klein basiszieken huis bleek niet haalbaar, dus hebben we gekeken naar voor zieningen die een rol kunnen vervullen bij de actute zorg - oftwel de huisarts en de ambu lance - voor een minimaal nood zakelijk niveau. Wanneer het budget voor extra huisartsen daar wordt uitgehaald, kom je aan een heel wezenlijk onder deel van die toch al smalle basis op Schouwen-Duiveland." Berekend is dat de huidige ne gentien huisartsen met vier nieuwe collega's het aantal uren in de avond-, nacht- en week- eindedienst tot meer aanvaard bare proporties kan terugdraai en. Op jaarbasis werkt een arts op Schouwen-Duiveland nu zeshonderd uur, bovenop zijn of haar normale dagdienst. Lan delijk geldt driehonderd uur als norm, in het naburige Rotter dam wordt op de centrale pos ten gemiddeld hondertachtig 'overuren' gehaald. Kortom, de situatie op Schouwen-Duive land is momenteel verre van aanlokkelijk, wat potentiële nieuwkomers afschrikt. Het vinden van opvolgers in geval van sluiting van een praktijk wordt dan ook erg lastig, gaven woordvoerder J. Roth van de Centrale Huisartsenpost in Zie rikzee en districtsvoorzitter P. de Doelder in een eerdere reactie al aan. Een meer dan on gewenste ontwikkeling in een gebied waar geen 24-uurs zie kenhuiszorg meer is, meent de provincie. De motivering van de minister doet aan die situatie niets af, al- GOES - Shoarmazaak Ali Baba in de Goese binnenstad mag niet langer openblijven. De Raad van State heeft dit gisteren beslist. De eigenaren willen hun zaak vrijdag- en zaterdag nacht tot vier in plaats drie uur openhouden. Jarenlang heeft de gemeente Goes dit volgens hen door de vingers gezien. Dis cotheek El Torro, waar ook eten wordt geserveerd, mag bo vendien wel tot vier uur open zijn. Maar die disco gaat pas om negen uur 's avonds open, aldus de Raad van State, die het ge meentelijk horecabeleid duidelijk noemt. Als Ali Baba tot vier uur open wil blijven, moet de zaak tot zes uur 's middags gesloten blijven. De shoarmazaak aan de Lombardstraat, vlakbij de Grote Markt, gaat echter al in de loop van de mid dag open. Volgens, de eigenaren lopen zij op beide avonden door de vroegere sluitingstijd veertig tot vijftig klanten mis. GOES - In de Marconistraat is gistermiddag een parkeercon troleur bedreigd. Toen de controleur een auto bekeurde voor een overtreding, kwam de 38-jarige eigenaar van de auto op hem aflopen. De eigenaar beledigde de controleur, sloeg de pet van z'n hoofd en probeerde hem tweemaal te slaan. De man is daarna aangehouden. ANTWERPEN - De Waaslandtunnel in Antwerpen wordt de komende vijf weekends afgesloten voor alle verkeer. Het ven tilatiesysteem moet worden vernieuwd. Daarmee is ongeveer 2,5 miljoen euro gemoeid. Bij een Europese test van 25 tunnels in elf landen kwam de oude Antwerpse tunnel - in de volks mond 'de konijnenpijp' - als slechtste uit de bus. Eerder on derzoek had uitgewezen dat de 1800 meter lange tunnel 'levensgevaarlijk' was. Een grondige opknapbeurt zou tien tallen miljoenen vergen. Besloten is om verschillende syste men in de tunnel te moderniserenDat kan alleen als de tunnel volledig wordt afgesloten en het verkeer wordt omgeleid. De komende weekends worden de 570 oude ventilatiekleppen met beton gedicht en vervangen door 21 grote roosters. Het eerst weekend van december moet het karwei geklaard zijn. HULST - Senioren in Hulst krijgen een eigen internetcafé, Silverweb genaamd. Het internetcafé wordt gehuisvest in dienstencentrum De Lieve in de binnenstad. De 55-plussers kunnen vrijdag 7 november voor het eerst online in hun eigen cybercafé. Leerlingen van basisschool De Ark gaan de oude ren wegwijs maken. Het internetcafé is een initiatief van Stichting Welzijn Ouderen (SWO) Hulst. SWO wil ouderen de mogelijkheid geven ook buiten de cursustijden gebruik te ma ken van de computers. Veel ouderen hebben thuis geen com puter en hebben dus niet de mogelijkheid het wereldwijde web op te gaan om informatie te zoeken of te e-mailen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige Terneuzenaar voor het plegen van een overval en vernielingen veroordeeld tot een jaar cel. De man dwong 7 mei in Temeuzen een caissière van Zeeman Textielsupers geld af te geven. Ook deed hij zelf een greep in de kassa. De man is al jaren verslaafd aan harddrugs. Hij beloofde af te kicken. De rechtbank hield daar geen rekening mee, omdat de man zijn woorden eerst maar eens moet waar maken. Aan Zeeman moet hij het gestolen bedrag (505 euro) terugbetalen. door Ab van der Sluis i VLISSINGEN - De Recron, de Zeeuwse organisatie van recre- atieonderneniers, ziet niets in een gemeentelijke overnach tingsplaats voor campers. Vol gens de vereniging zijn er in de provincie voldoende, goed uit geruste camperplaatsen op be staande campings en leidt een gemeentelijke overnachtings plaatsen tot branchevervaging en oneigenlijke concurrentie. De Recron reageert daarmee op het plan van de Lokale Partij Vlissingen (LPV). De partij dient vandaag een motie in tij dens de raadsvergadering om een passantenplaats in te rich ten in Vlissingen. Volgens de Nederlandse Kam peerauto Club (NKC) neemt het gebruik van campers toe in Ne derland. Overal waar gepar keerd mag worden, is er een plekje om te staan en te over nachten met een camper. Alleen de Wet op de Openlucht Recrea tie staat dat niet toe, tenzij de gemeente daarvoor ontheffing geeft. Volgens de NKC snijdt het mes aan beide kanten: de ge bruiker van de camper heeft het naar zijn zin en de gemeente heeft er recreatief en econo misch voordeel bijDe gemeente Vlissingen wees dit jaar een ver zoek af van een passanten plaats. dus de gedeputeerde. Desnoods moet Hoogervorst het extra huisartsengeld maar putten uit het potje dat hij recent ter be schikking heeft gesteld voor kleine ziekenhuizen, geeft De Kok aan. Hij vindt dat de minis ter zich simpelweg aan z'n eigen normen moet houden. „Schou wen-Duiveland voldoet daar nu eigenlijk al niet aan, dus bestaat er voor ons geen twijfel over wat er moet gebeuren. Anders vallen er écht gaten." In de reactie aan Hoogervorst kondigen GS aan desnoods een bezwaarschrift te zullen indie nen tegen zijn besluit. Tevens doen ze een beroep op de Vaste Kamercommissie voor de Volks gezondheid, die 6 november vergadert over ziekenhuis- en ambulancezorg. De Zeeuwse Recron zegt met verbazing kennis te hebben ge nomen van de motie van de LPV. „Een gemeentelijke overnach tingsplaats voor campers is een slechte en ongewenste ontwik keling", aldus het bestuur in een brief aan het college van B en W en de gemeenteraad. Op dit mo ment is er een ruim aanbod van camperplaatsen op de bestaan de campings. „Juist in overleg met de Zeeuwse gemeenten is het aantal campervriendelijke recreatiebedrijven in Zeeland de afgelopen jaren fors toegeno men." De Zeeuwse recreatieonderne mers zeggen ook dat als een ge meentelijk terrein ingericht wordt als passantenplek er al lerlei vervelende effecten optre den. Als voorbeeld noemt de Re cron het storten van huisvuil, het lozen van afvalwater en on gewenste passanten en cara vans, die er komen overnachten. „De motie staat haaks op de af spraken die de Recron met de politie in Zeeland heeft ge maakt." De gemeenten contro leren samen met een piketteam van de politie op illegale over nachtingen van campers. Vooral in de zomermaanden zijn er controles op de Veersedam en de Westkappelse zeedijk. De Zeeuwse recreatieonderne mers stellen in hun brief dat de campings in Zeeland voldoende mogelijkheden hebben om kampeerauto's een overnach tingsplaats te bieden. Er zijn speciale camperplaatsen met verharding, servicestations (waterinnamepunt en vuil wa ter afvoerpunt op de plaats) en elektra-aansluiting. Ook gewo ne kampeerplaatsen zijn ge schikt voor campers, maar die hebben geen servicestation. Daarnaast zijn er camperplaat sen op het parkeerterrein voor trekkers/kortverblijvers die na 20 uur aankomen en voor tien uur de volgende ochtend weer vertrekken. Zij betalen een ge reduceerd tarief, maar kunnen wel gebruik maken van de toi letten en douches op de cam ping. Binnen de Vlissingse gemeente grenzen hebben camping De Lange Pacht en camping De Nolle speciale voorzieningen voor campers. Boekingen voor één nacht zijn daarbij ook mo gelijk. KATTENDIJKE - Het fietspad van Kattendijke naar Wemel- dinge is gisteren officieël in ge bruik genomen. Wethouder S. van 't Westeinde betrad samen met bestuurslid B. van de Hoef van het water schap Zeeuwse Eilanden het fietspad. Ook medewerkers van het waterschap en de gemeente en de omwonenden fietsen over het fietspad. Er werd gefietst met gewone fietsen, tandems en een riksha. Het 1500 meter lange fietspad loopt van Kattendijke langs de Oude Zeedijk en sluit aan op het reeds bestaande fietspad bij het parkeerterrein ter hoogte van de Kokuitsweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37