13 Pleidooi voor Zeeuwse dag gehandicapten I Politiek in Middelburg is nog stokoud Taart van de burgemeester Max Proms Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? Middelburg wil voor elke buurt eigen ambtenaar, actieplan en budget SieMatic Politie vergoedt uit bureau gestolen brommer Slik zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 30 oktober 2003 Week van het Zeeuwse boek Zeeuws menu Lo van Driel signeert Verhalen over 'De Boot' Zeeuwse ansichtkaarten 1 Koopzondag Jan Scheffers Lurv opzondag az - lezin DRVK KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Onwetendheid analyse LEE TOWERS I ANITA MEYER GUIDO PZC Project betrekt burgers bij wijk door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil in januari vol gend jaar beginnen met het pro ject wijkaanpak, de opvolger van wijkbeheer. Elke wijk krijgt een eigen wi jkambtenaar, een •actieplan, een -budget en een met andere wijken gedeelde op bouwwerker. Bij wijkaanpak «aat het erom dat bewoners ac- tiever betrokken worden bij de ontwikkeling van en leefbaar- beid in hun buurt. Wijkbeheer boudt zich meer bezig met los- attende stoeptegels, lantaarn palen die niet branden en over hangend groen. In het raadsprogramma 2002- i is afgesproken dat de be woners een groter stempel moe ten kunnen drukken op de ont wikkeling van hun buurt. Het college heeft gekozen voor bete re dienstverlening, meer in vloed van bewoners op de in richting van hun dagelijkse leefomgeving en meer eigen ver antwoordelijkheid in het behe ren van hun wijk. Dat idee moet uiteindelijk leiden tot het pro ject wijkontwikkeling. De stap van wijkbeheer naar wijkont wikkeling vindt het college nu nog te groot. B en W willen eerst Advertentie 29 oktober t/m 8 novem ber GRATIS bij aankoop van 12,50 aan boeken: Lo van Driel, De kwestie Jobse vanavond vanaf 17.30 uur 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 1 november 11.00-12.00 uur De kwestie Jobse, en zijn biografie over J.H. van Dale, Een leven in woorden 11.00-11.30 door Willem J.J. Boot 12.00-17.00 uur kijken, ruilen, kopen I zondag 2 november 13.00-17.00 uur 13.30-14.15 uur Kunst- en cultuurroute 15.00 uur presentatie en interview autobiografie 15.00 uur met Anke Kranendonk dinsdag 4 november 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Lo van Driel over J.H. van Dale bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelburg.nl de Winkel in Woord Beeld Geluid Brasserie de tussenstap van wijkaanpak maken. De overstap naar wijkaanpak wil niet zeggen dat wijkbeheer in Middelburg niet functio neert. Integendeel. Het college is juist zeer tevreden, maar wijkbeheer heeft zo zijn beper kingen. Bewoners kunnen in dat project niet actief betrokken worden bij hun wijk. De intro ductie van wijkaanpak bete kent niet dat wijkbeheer ophoudt te bestaan. Het wijkbe heer zal worden ondergebracht bij de ambtelijke dienst Ruimte. Die dienst zorgt ervoor dat klachten over de speel- en groenvoorzieningen, de loslig gende stoeptegel en verkeers maatregelen snel en goed wor den opgelost. Inmiddels heeft de gemeente Middelburg een servi cetelefoon geopend. Bewoners kunnen daar hun klachten mel den. Bij wijkaanpak is het de bedoe ling om bewoners enthousiast te maken om ideeën te spuien, op lossingen aan te dragen een mee te denken over hun wijk. Bewoners moeten erop kunnen vertrouwen dat de politiek (wethouders/raadsleden) naar hen luistert en breed gedragen standpunten overneemt. Daarnaast moeten bewoners er ook op kunnen vertrouwen dat zij worden geïnformeerd door de gemeente, dat zij adequaat worden geholpen en dat de ge meente bestaande afspraken nakomt. Het is niet de bedoeling dat de wijkaanpak in elke wijk het zelfde is. Door als uitgangspunt te nemen dat bewoners meer in vloed moeten krijgen op wat er in hun wijk gebeurt, heeft dat ook tot gevolg dat zij bepalen op welke manier dat gebeurt en welke afspraken zij willen ma ken met het gemeentebestuur. Elke wijk moet wel dezelfde voorzieningen krijgen. Om het project wijkaanpak te kunnen laten slagen, is het nodig dat er ook afspraken gemaakt worden met 'andere partners, zoals de politie, de woningbouwvereni ging en het sociaal-cultureel werk. De gemeenteraad praat volgen de maand over het plan wijk aanpak. Mensen met en zonder lichamelijke handicap spelen samen in Vlissingen de dansvoorstelling A Chance to Dance. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Commissaris van de ko ningin W. van Gelder wil een Zeeuwse Dag van de Gehandicapten. Hij hield daarvoor gisteravond in Vlissingen een pleidooi tijdens een feestavond voor ge handicapten en chronisch zieken. Op de Zeeuwse Dag van de Gehandicap ten moeten raads- en statenleden, wet houders en gedeputeerden zelf een dag deel doorbrengen in een rblstoel om aan den lijve te ondervinden hoe het is om met een handicap te moeten leven. Pati ëntenorganisatie Het Klaverblad zou wat de commissaris betreft het voortouw moeten nemen in de realisering van een Zeeuwse Dag van de Gehandicapten. Van Gelder hield een toespraak over de veranderingen voor gehandicapten. Hij ging terug naar 1962, het jaar waarin Mies Bouwman het Nederlandse volk via de eerste grote inzamelingsactie op tv opriep om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor een speciaal gehandicap tendorp. De uitzending droeg de titel Open het Dorp, naar het idee van dr Klapwijk om bij Arnhem een wijk te bou wen waar gehandicapten konden wonen. Die wijk kwam erin 1966 met een aange paste supermarkt, een kapper, een post kantoor en een eigen cultureel centrum. Veertig jaar na dato valt binnenkort de sloophamer op Het Dorp. Inzichten van gehandicapten en niet-gehandicapten zijn veranderd. Mensen in een rolstoel willen in een gewone wijk wonen, tussen mensen die niet afhankelijk zijn van hulpmiddelen. „Het Dorp", aldus Van Gelder, „bleek beperkt en was een te be perkte wereld. Nog steeds zijn gehandi capten bezig de wereld aan te passen. Dat gaat niet vanzelf. Winkeliers kwamen tot inzicht dat een gehandicapte klant ook een klant is en dat daarvoor het draai- hekje bij de deur moet verdwijnen en dat het paadje bij de kassa breder moet zijn. Langzaam, maar zeker, verandert de we reld. Maar, we zijn er nog lang niet." Volgens de Zeeuwse commissaris duurt het (te) lang voor winkels, wegen en (openbare) gebouwen zijn aangepast aan mensen met een handicap. Die instelling berust niet op onwilmaar vaak op onwe tendheid. Om die reden zou er één dag per jaar in Zeeland een speciale Zeeuwse Dag van de Gehandicapten moeten ko- foto Ruben Oreel men. Behalve plaatselijke bestuurders, zouden ook anderen een dagdeel in een rolstoel moeten doorbrengen. Als voor beeld noemde Van Gelder de voorzitter van een winkeliersvereniging, die in een rolstoel boodschappen moet doen in zijn eigen gemeente. De feestavond was georganiseerd door de afdeling Vlissingen van de Stichting Werkgro.ep Gehandicapten Walcheren. De ongeveer honderdvijftig bezoekers kregen onder meer een optreden voorge schoteld van cabaretier Johan Hoogen- boom en de dansvoorstelling A Chance to Dance, waarin mensen met en zonder li chamelijke handicap een gedicht ver woordden. De toeschouwers werden bij tijd en wijle op het verkeerde been gezet, omdat rolstoelers van plaats verwissel den met een niet-gehandicapte danser. Toen de stembussen voor de gemeenteraadsverkiezin gen in maart vorig jaar net gesloten waren, beleefde Pim Fortuyn zijn finest hour. In het geruchtmaken de verkiezingsdebat maakte hij in zijn eentje een voorlo pig einde aan de oude poli tiek. Op hetzelfde moment werd in de lokale politiek het dualisme ingevoerd. De gemeenteraad zou onafhan kelijk van het college van B en W gaan opereren. De raadsleden moesten echte volksvertegenwoordigers worden en het collegebeleid controleren. Voor raadsle den een mooie kans om in Advertentie -Matic SC 10 9.400,- exci. montage Vertel ons wat uw budget !s en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Ais u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 'f Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Amestsin, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Ptieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstuctio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedyfaan 32, telefoon 0115 - 68.06 12 't Liefst een SieMatic. te spelen op de gevoelens die Fortuyn had losge maakt. De gemeenteraad kon weer het centrum van het debat worden en de kloof tussen burger en poli tiek zou kleiner worden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Die kans heb ben de raadsleden in Middel burg aan zich voorbij laten gaan. Afgelopen maandag avond bleek, niet voor het eerst, maar wel voor het eerst pijnlijk duidelijk, dat raadsleden nog steeds de oren laten hangen naar het college. Toen één van de coalitiepartijen tegen het voorstel voor een onderzoek naar het Centrum Hannie en Al- do van Eyck dreigde te stem men, grepen de wethouders in. De ChristenUnie bezweek on der de druk en hielp het voorstel uiteindelijk toch aan een meer derheid. De oppositiepartijen en de aanwezigen op de publie ke tribune waren verbijsterd. Wethouders maken in het nieu we duale stelsel geen deel meer uit van de gemeenteraad. Toch nemen de Middelburgse wet houders als vanouds gewoon nog deel aan het fractieoverleg. En de fracties bepalen in be langrijke kwesties hun stand punt met het oog op het coalitie belang, in plaats van zich te profileren met de punten uit hun verkiezingsprogramma's. De raadsleden hebben hun zetel verdiend op basis van die pro- gramma's en zouden daar, als ze hun kiezers serieus nemen, meer waarde aan moeten hechten. Vooral omdat in bijna al die ver kiezingsprogramma's het ver beteren van de relatie met de in woners centraal stond. Als de gemeenteraad zijn eigen standpunten bepaalt en eigen discussies voert, zal er wel eens een voorstel van het college sneuvelen. Pech. Het is de taak van de raad om kwesties te be oordelen, namens de mensen die ze gekozen hebben. Dat de ver houdingen binnen het college verstoord worden als een wet houder bakzeil haalt, mag geen rol spelen. Politici moeten maar eens leren dat niet zijzelf en hun positie belangrijk zijn, maar de zaak waar ze voor staan: in dit geval de stad Middelburg. Standpunten dienen met argu menten verdedigd en bestreden te worden en niet door machts politiek in wandelgangen en fractiekamers. Waar in de landelijke politiek het besef is doorgedrongen dat het anders moet en kan, is dat op lokaal niveau nog lang niet overal het geval. Het dualisme was, precies op het juiste mo ment, het uitgelezen instrument om vorm te geven aan wat de nieuwe politiek is gaan heten. Natuurlijk, fracties trekken de wijken in en praten met bewo ners. Maar als het op meningsvor ming aankomt, laten ze zich de handen binden door het coali tiebelang. Dat komt de herken baarheid van de politiek niet ten goede, het wekt zelfs de indruk dat 'op het stadhuis toch alles al beslist is'. Het geeft de politiek - terecht - een slechte naam en de kloof tussen burgers en bestuur wordt er alleen maar groter door. Burgemeester De Bruijn van Veere bezoekt de dames van apparte ment nummer 15 in verpleeghuis de Vliedberg, foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - In apparte ment nummer 15 van verpleeg huis de Vliedberg in Koudeker- ke was het gisteren een beetje feest. Burgemeester A. de Bruijn van de gemeente Veere kwam met taart op bezoek. Ze deed dat in het kader van de week van de dementie die dit jaar het thema heeft: wonen met dementie. Op nummer 15 wonen sinds april negen dementerende da mes. Zij verbleven eerst op een grote afdeling van het verpleeg huis. Daar moesten ze de huis kamer met 32 personen delen. Sommige bewoners lagen daar nog ouderwets met drie andere mensen op een slaapkamer. In het appartement doen de bewo ners zoveel mogelijk zelf. Ze helpen bijvoorbeeld met koken en poetsen. Ook kan het personeel van de Vliedberg niet meer zomaar binnenlopen. Al het bezoek moet eerst aanbellen. Als De Bruijn binnenkomt, zit ten vijf dames aan de grote tafel in de huiskamer. Twee vrouwen spelen Mens-erger-je-niet. De andere drie wachten tot de kof fie klaar is. De bewoonsters vin den het onverwachte bezoek zichtbaar fijn. „De burgemees ter? Dat is nog 'ns leuk", reage ren ze. Terwijl de bewoonsters van de taart genieten, vertelt teamlei der D. Westerhof die verant woordelijk is voor de apparte menten 15 en 17 over het verschil met de oude woonvorm. „Op de oude afdeling werden veel bewoners onrustig als er eenmaal een paar mensen on rustig waren. Ze staken elkaar als het ware aan. Hier gaat alles heel gemoedelijk. Het is bijna een thuissituatie." Momenteel telt de Vliedberg acht kleinschalige woongroe pen. Tien appartementen op het ter rein worden momenteel nog ge schikt gemaakt als woning voor zes tot negen mensen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De politie heeft Hulstenaar Jan-Philippe van de Wiele schadeloos gesteld voor de diefstal van zijn bromfiets uit het politiebureau in Terneuzen. Van de Wiele raakte twee jaar geleden in zijn toenmalige woonplaats buiten zijn schuld betrokken bij een verkeerson geval. De politie ontdekte dat hij op een opgevoerde brommer reed en nam het voertuig in be slag. De rechter legde hem later een boete op en bepaalde verder dat de Hulstenaar zijn bromfiets te rug kon krijgen. Toen hij de brommer op het politiebureau in Terneuzen op ging halen, bleek die uit het bureau te zijn gestolen. De politie beloofde Van de Wiele de dagwaarde van de brommer via de verzekering aan hem te laten vergoeden. In eerste in stantie weigerde de verzekeraar vaq de politie zelfs uit te keren. De broer van de Hulstenaar nam daa#op een advocaat in de arm. De politie heeft inmiddels 1700 euro overgemaakt aan gedu peerde Van de Wiele. Volgens politiewoordvoerder is er spra ke geweest van een incident dat door omstandigheden, er was een verbouwing gaande, kon ge beuren. Advertentie datum zaterdag 6 december locatie jaarbeurs utrecht prins van oranjehal entreeprijs vanae€ 15,00 excl. reserveringskosten kaartverkoop ticketp0int 0900-90008000 (0.45cpm) info/reserveren www.ticketpoint.nl 24 uur per dag OMROEP MAX PRESENTEERT: FEATURING TOM PARKER I GORDON NEVILLE AMY VANMEENEN i LANCE ELLINGTON JACKIE RAWE AND BAND O.L.V. TOM BARLAGE AND THE NEW LONDON CHOIR orkest: the music connection musical director guido groot orkest-groot k00r-150 medewerkenden on stage Voor een beetje Zeeuw blijft het vreemd: de bordjes in de ze tijd van het jaar die waar schuwen voor 'modder' op de wég door toedoen van land bouwvoertuigen Het vertrouwde 'Pas op, Slik! voldoet niet meer, omdat ie mand van buiten de provin ciegrenzen dat begrip niet zou kennen en derhalve on nodig aan het gevaar van de beblubberde sporen wordt blootgesteld. De vrouw uit het oosten des lands, die on langs op bezoek was in het Schouwse, kan zich daarin helemaal vinden. Iets met dichtslibbende oren, moet ze hebben gedacht, veroorzaakt door een plotseling verschil in hoogte. Dus deed ze bij het passeren van de talloze bordjes braaf wat van haar werd verwacht. Slikken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13