PZC Al Qaeda zou aan elektro-bom werken berco Britse conservatieven kiezen nieuwe leider Acht jaar cel voor Bosnisch-Servische kampbeul Banovic president spreekt Iran en Syrië aan Vakbond onder vuur door zelfmoordspotje Air Manoeuvre Brigade geslaagd voor eindexamen op"merk"elijke collectie Sojoez geland op Aarde woensdag 29 oktober 2003 Ahmed Qurei premier Berlijn - Een jongen die de loop van een revolver in zijn mond steekt, een meisje dat een scheermes op haar polsen zet. Het zijn extreme beelden, bege leid door heftige trashmetal muziek, uit de nieuwste recla mespot van de jongerenafdeling van de Duitse dienstenbond Verdi. blijft Tsjetsjenen verdwenen uitgebreide combinatiemode "esenteerc DELMOD, FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere Revolutionairen Redders bereiken kompels niet door fout Zes doden bij offensief Atjeh Drie kinderen dood door brand Duitse politieactie extreemrechts Fransen niet vrij met Pinksteren Betalen voor panorama's Z-Afrika Labour Kleine vissen Bush eist strengere grenscontroles Irak van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush wil dat Svrië en Iran hun grenscontro les opvoeren om te voorkomen dat buitenlandse strijders Irak binnentrekken 0111 aanslagen te plegen. Bush deed zijn oproep gisteren, een dag na de bloedige zelf moordaanslagen in Bagdad waardoor zeker 35 mensen om- het leven kwamen. De aansla gen zijn volgens Bush het werk van buitenlandse strijders en voormalige aanhangers van de verdreven Iraakse dictator Sad dam Hoessein. Beide hebben daar volgens hem hun eigen be weegredenen voor. Voormalige leden van Saddams Baath-partij zouden er niet te gen kunnen dat ze de enorme privileges die ze onder het oude regime genoten zijn kwijtge- raakt. Ze zouden er nu op uit zijn om angst onder de Iraakse bevolking te verspreiden. De buitenlandse strijders in Irak zijn volgens Bush ook uit op angst, 'omdat ze zelf bang zijn voor een vrije staat in een gebied waar ze mensen voor het terrorisme willen recruteren'. Overigens heeft het Rode Kruis nog geen besluit genomen over de terugtrekking van zijn inter nationale stafmedewerkers uit Irak. Woordvoerder Nada Dou- mani van benadrukte dat de hulporganisatie vastbesloten is om haar operaties in Irak voort te zetten. Op verschillende plaatsen in Irak zijn gisteravond opnieuw aanslagen gepleegd. In de noor delijke stad Mosul zouden drie Irakese politiemannen zijn ge dood toen hun bureau werd be stookt met mortiergranaten. Een onbekend aantal omstan ders zou gewond zijn geraakt, zo meldden ooggetuigen. Bij Kirkuk werd een Ameri kaanse militaire post bestookt met vijf Katoesja-raketten, zo meldde een Iraakse politiefunc tionaris in de stad. Of de raket ten doel hebben getroffen en of er mogelijk slachtoffers zijn ge vallen is niet bekend. In Bagdad zijn gisteravond vier mannen gearresteerd die even daarvoor een raket hadden af gevuurd op het Babel-hotel in de stad. Volgens Iraakse politie functionarissen is de raket in de tuin van het hotel beland en zijn er geen slachtoffers gevallen. In Fallujah, ten westen van Bag dad. blies een zelfmoordenaar gisteren zijn bestelauto circa honderd meter van het hoofd bureau van politie en vlakbij een jongensschool op. Volgens de politie kwamen zes burgers en de dader om door de explosie en raakten acht mensen ge wond. ANP/RTR/AFP door Wierd Puk De spot, die nog het meest weg heeft van een korte horrorclip, wordt sinds enkele dagen op muziekkanaal Viva uitgezon den en heeft tot felle discussies geleid. 'Of ze daar bij Verdi hele maal gek zijn geworden', vroeg een beller zich af. Torsten Tenbieg, jongererrsecre- taris van de bond en verant woordelijk voor de spot, weet ook dat de clip op z'n zachtst ge zegd controversieel is: „Maar we wilden juist extreme reacties oproepen." Het meisje, dat dreigt haar pol sen door te snijden, doet dit als reactie op een geschreven afzeg ging voor een opleidingsplaats. De bedenkers rechtvaardigen de spot door erop te wijzen dat zij juist tégen zelfmoord ageren. Het gaat de Verdianen erom duizenden jonge mensen, die dagelijks met dergelijke depri merende afzeggingen te ma ken krijgen, moed in te spreken. Hun boodschap wordt door de metalzanger verwoord: 'Don't kill yourself, stand up and fight!' De clip eindigt met de constate ring dat er in Duitsland een ge brek is aan honderd vijftigdui zend opleidingsplaatsen. Depo- litiek moet daar verandering in brengen, vindt Verdi. Massa blad Bild besloot dat de grens van goed fatsoen door de Verdi- jongeren was overschreden. 'Smakeloos! Vakbond maakt reclame met zelfmoord-pu bers!', kopt het blad. GPD RAMALLAH - De Palestijnse premier Alimed Qurei blijft op zijn post 11a afloop begin no vember van het mandaat van het huidige noodkabinet. Dat zei de Palestijnse minister van Buitenlandse Zaken Nabil Shaath gisteren. ..Qurei is akkoord gegaan om een regulier kabinet te vormen en zal het aan het parlement presenteren aan het eind van het huidige kabinetsmandaat", zei Shaath. Hij sprak na een verga dering van het Centraal Comité van Al Fatah, Arafats politieke beweging. Volgens een Pales tijnse functionaris heeft Qurei wel een voorwaarde gesteld voor hij de functie opnieuw aan vaard. Hij zou eerst het dispuut met Arafat over de controle van de veiligheidsdiensten willen oplossen. ANP/AFP MOSKOU - Tussen de drie- en vierduizend burgers zijn ver dwenen in Tsjetsjenië sinds daar in 1999 een opstand ontstond tegen Moskou. Dat heeft een organisatie die zich bezighoudt met de opspo ring van de vermisten gisteren in Moskou verklaard. De stich ting Retour werd eind augustus opgericht door twee journalis ten. Sindsdien zijn er duizenden dossiers aangelegd van vermis te personen. ANP/AFP BABIMOST - Chinook Helikopters van de Nederlandse II Air Manoeuvre Brigade vervoeren auto's naar de vliegbasis van Babimost in Polen. De nieuwe Nederlandse legereenheid is gisteren ge slaagd voor haar eindexamen. Vierduizend militairen van luchtmacht en landmacht kunnen in internationaal verband worden ingezet bij militaire operaties. De Air Manoeuvre Brigade, opgebouwd uit de Luchtmo biele Brigade en de Tactische Helikoptergroep, reisde naar Polen voor de grootste legeroefening in jaren. Met als belangrijkste doel: operationele gereedheid krijgen. De Navo mag vanaf nu een beroep op de brigade doen. Doordat ze zich door de lucht verplaatst, kan ze mid denin oorlogsgebied worden gedropt. Dat is in veel ge vallen veel effectiever dan wanneer tanks eerst nog door de verdedigingslinie van de vijand heen moeten breken. foto EdOudenaarden/ANP doorHarald Doornbos ISLAMABAD - Extremistische moslims overal ter wereld zijn uit op de vernietiging van wes terse staten. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van elektroni sche bommen en atoomwapens. Dat in deze str i j d moslims sneu- telen, is niet belangrijk. Het le ren is voor hen alleen een voor bereiding op de dood, en een beter leven naast God. Het Wes ten, Amerika voorop, heeft de vernietiging over zichzelf afge roepen. De Amerikanen hebben be moslims verraden, hen ge probeerd westerse wetten en normen op te leggenen zij n oor log gaan voeren in Afghanistan en Irak. Dit zeggen een drietal vooraanstaande Pakistaanse moslims. De drie zijn ideologen van Osama bin Ladens strijd te gen het Westen. Het vroegere hoofd van de Pa kistaanse geheime dienst, luite- naat-kolonel Hamid Gul, noemt de Amerikaanse invasie in Irak 'dom'.Alle jihadi's (Gods strij ders, red.) hebben nu een oorlog om de hoek. Ze hoeven niet hele maal naar Amerika om Ameri kanen te vermoorden." Gul voorspelt een Amerikaans vertrek uit Irak 'over een jaar of twee'. Dit ondanks druk uit Is raël om te blijven. Als de Ameri kanen weg zijn, komt Israël al leen te staan omdat ook Europa genoeg van de joden krijgt die Advertentie 'Wnikimook voorn iets moois maken! lenoX/UJij Woordstraat 46, Middelburg 0118-681112 «di-za ll-17u.en op afspraak (Advertentie lange vorststraat - goes een oplossing in het Midden- Oosten blokkeren. Uiteindelijk zal Israël in Arabische handen vallen, meent Gul. Khalid Khawaja, ex-medewer ker van de Pakistaanse ge heime dienst en vriend van Osa ma bin Laden, noemt het 'de plicht van elke moslim massa vernietigingswapens te maken'. Aan de elektronische bom wordt al gewerkt. Dat explosief stuurt microwave-signalen die als bliksemschichten alle elek tronische apparaten als compu ters, tv's, mobiele telefoons en cd-spelers doen doorbranden. De bom kost een paar honderd dollar. Khawaja noemt Bin Laden 'een engel' die zich nog inhoudt. „Jullie zouden je zorgen moeten gaan maken wanneer Osama er niet meer is. Als de jihad wordt geleid door mensen die echt 'out of control' zijn." In Pakistan staan duizenden strijders klaar voor actie in Irak en Afghanis tan. Generaal Mirza Aslam Beg, oud- chefstaf van het Pakis taanse leger, beweert dat het Westen Bin Laden zelf heeft ge creëerd door democratische re gels alleen te hanteren als dat henzelf uitkwam. „Jullie heb ben een beweging in gang gezet van revolutionairen. En tegen revolutionairen zijn geen con ventionele militaire middelen opgewassen." Beg ziet 'positie ve' effecten van de aanslagen in Amerika op 11 september. Zij hebben geleid tot een wederop standing van de moslimwereld. Overal waar moslims wonen, zijn nu problemen. „Dat vervult ons met grote trots." GPD ARKALYK - De Russische kosmonaut Joeri Malentsjenko met een appel, hét symbool van Kazachstan, kort na de landing in de Ka- zachse stad Arkalvk. Hij, de Amerikaan Edward Lu en de Span jaard Pedro Duque zijn gisteren teruggekeerd uit het internationale ruimtestation (ISS). De landing in een Sojoez TMA-2 verliep volgens de autoriteiten probleemloos. Duque was bij aankomst een beetje teleurgesteld dat de reis van het ISS naar de aarde zo kort was geweest. Hij was bo vendien zelf slechts tien dagen in bet ruimtestation geweest. De twee andere teruggekeerde ruimtevaarders verbleven zes maanden aan boord van het ISS. Zij werden afgelopen week afgelost door de Amerikaan Michael Foale en de Rus Aleksander Kaleri die tot in april 2004 in het ISS blijven. foto Mikhail Metzel/AP MOSKOU - Bij hun po ging mijnwerkers uit een ondergelopen Zuid-Rus sische mijn te redden, hebben de hulpverleners een fout gemaakt. Zij hadden berekend dat zij een horizontale reddings tunnel van 53 meter moes ten graven naar de plek waar de dertien kompels vermoedelijk vastzitten. Gisteravond was ruim 57 meter gegraven, maar nog steeds was een doorbraak naar de schacht met de vermisten niet in zicht. Dat maakte de burge meester van Novosjacht- insk, de stad waar de mijn zich bevindt, bekend. Een klein gat, dat in de loop van gisteren was geboord, bleek niet naar de schacht te voeren maar naar een loze ruimte. De reddingswerkers ver namen nog steeds geen te ken van leven van de groep kompels die don derdag werd verrast door water dat na de breuk van een betonwand in de mijn stroomde. Een lid van het reddingsteam zei dat de ruimte waarin de mijn werkers mogelijk zitten niet volledig is over stroomd en dat de zuur stof nog niet is opgeraakt. Het is van belang dat de mijnwerkers de kalmte weten te bewaren, stelde het team. Twee dagen na de ramp slaagden de reddingswer kers erin 33 mijnwerkers te bevrijden. ANP JAKARTA - Het Indonesische leger heeft verzoeken om het offensief tegen de afscheidingsbeweging in Atjeh vanwege de ramadan op te schorten naast zich neer gelegd en maakte gis teren bekend zondag en maandag zes vermoedelijke rebellen te hebben doodgeschoten. De slachtoffers vielen bij verschil lende schermutselingen verspreid over de provincie. De rebellen waren niet voor commentaar bereikbaar. In mei maakte Jakarta een eind aan een vijf maanden oude be standsovereenkomst met de Beweging voor een Vrij Atjeh (GAM). Sindsdien zijn meer dan negenhonderd mensen dood geschoten, volgens het leger rebellen, maar volgens de GAM merendeels gewone burgers. AP HEIDE - Bij een brand in een woning in Brunsbüttel in Duits land zijn gisteren drie kleine kinderen omgekomen. Volgens de politie waren zij een, twee en vier jaar oud. De moeder van de kinderen raakte zwaargewond en drie anderen liepen lich te verwondingen op. In de woning zou zich 's morgens een ex plosie hebben voorgedaan. Het is nog onduidelijk waardoor die is veroorzaakt. De politie kon gisteren nog niet meer de tails geven over de brand. AP KIEL - De Duitse politie heeft gisteren in de Noord-Duitse havenstad Kiel invallen gedaan in circa vijftig woningen van rechtsextremisten. Daarbij zou het tot verscheidene arresta ties zijn gekomen van aanhangers van de extremistische groe pering 'Combat 18', aldus de autoriteiten. „De hoofdverdachten zijn opgepakt", aldus een woordvoer der van justitie van de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Het zou gaan om een harde kern van ongeveer tien personen die zullen worden aangeklaagd wegens het oprichten van een criminele politieke organisatie. Aan de actie van gisteren zouden drie honderd agenten hebben deelgenomen. DPA/ANP PARIJS - Op tweede pinksterdag wordt er voortaan gewerkt in Frankrijk. De regering heeft besloten de dag als officiële feestdag te schrappen. Dat meldden gisterochtend zowel de zakenkrant Les Echos als het populaire ochtendblad France- Soir. De premies van de extra werkdag, berekend op 1,9 mil jard euro, zullen worden besteed aan uitbreiding van voorzie ningen voor bejaarden. Alleen boeren, beoefenaars van vrije beroepen, werklozen en niet-belastingplichtige bejaarden hoeven niet mee te betalen. GPD JOHANNESBURG - Bezoekers van de Zuid-Afrikaanse toe ristenprovincie Mpumalanga moeten gaan betalen voor het bekijken van de vergezichten waaraan de provincie haar faam ontleent. Zo zal met ingang van april volgend jaar Mpu- malanga's wereldberoemde God's Window, met het spectacu laire uitzicht over het Laagveld, alleen nog tegen betaling te genieten zijn. Het bestuur van de Parkraad wil ook de andere mooie plekjes in de provincie die onder zijn beheer vallen, gaan uitrusten met loket en kassa. De raad lijkt daarmee het spreekwoord dat alleen voor niks de zon opgaat van zijn betekenis te willen ontdoen. En dat ironisch genoeg in het voormalig Oostelijk Transvaal, waarvan de nieuwe naam Mpumalanga betekent: daar waar de zon opkomt. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse Conserva tieve Partij gaat verkiezingen houden voor het leiderschap. Dat betekent naar alle waar schijnlijkheid dat de huidige leider, Ian Duncan Smith, zijn plaats moet opgeven. Gistermiddag hadden 25 parle mentariërs zijn leiderschap aangevochten, zo heeft een woordvoerder van de Con servatieve Partij gezegd. Dat is voldoende om een der gelijke verkiezing af te dwin gen. Duncan Smith stelde zijn rebel lerende partijgenoten maandag een ultimatum. Hij daagde hen uit uiterlijk vandaag een motie van wantrouwen tegen hem in te dienen of een einde te maken aan de wekenlange discussie over zijn positie. Tot ieders ver rassing waren de benodigde 25 handtekeningen al een dag voor het einde van zijn ultimatum verzameld. De kiescommissie houdt een stemming over de verkiezingen al vanmiddag. Wanneer 83 van de 163 Tories daarbij hun steun aan Duncan Smith geven, is zijn positie veiliggesteld. Minder stemmen betekenen het einde van 'IDS' als leider van de 'grootste Britse oppositiepartij. Duncan Smith moet dan op stappen en mag niet meedoen aan de daarop volgende leider schapsverkiezingen. Duncan Smith riep de conserva tieve parlementsleden gister middag op hem bij de stemming te steunen en te voorkomen dat de Tories zich verliezen in een maandenlange strijd om het lei derschap. Die strijd zou volgens hem vooral de regeringspartij Labour goed uitkomen, terwijl de Conservatieven volgens de bedreigde leider juist een kans hebben de volgende verkiezin gen te winnen. Die worden ech ter pas uiterlijk in 2006 gehou den. ANP door Thomas Verfuss DEN HAAG - Het Joegoslavië- Tribunaal heeft de Bosnische Serviër Predrag Banovic giste ren veroordeeld tot acht jaar cel. Dat was conform de eis van de aanklagers. Ook de verdedi ging had eerder aangegeven zich in die strafmaat te kunnen vinden. Banovic was in 1992 kampbe waker in het beruchte kamp Ke- raterm in Noord-West-Bosnië. Dat was, naast Omarska en Trnopolje, een van de kampen in het district Prijedor, waar moslims en Kroaten werden ge marteld, verkracht en ver moord. Banovic had in juni gedeeltelijk schuld bekend aan vervolging om politieke, raciale of religieu ze redenen als misdaad tegen de mensheid. In ruil daarvoor lie ten de aanklagers andere pun ten uit de aanklacht, zoals moord, vallen. De verdediging had in septem ber, bij hoorzittingen ter straf bepaling, aangedrongen op een niet al te hoge straf omdat Ba novic helemaal onder in de hië rarchie stond, zich niet tegen zijn superieuren durfde te verzetten en vanwege zijn lage intelligentie makkelijk te mani puleren was. De acht jaar die VN-aanklaagster Sureta Chana had geëist vond Banovic' advocaat, Jovan Babic, accep tabel. Chana hamerde er tijdens de hoorzittingen ter strafbepaling op dat 'kleine vissen' als Bano vic nodig zijn voor het functio neren van kampen als Kera- term. Ook vroeg zij de rechters ermee rekening te houden dat de verdachte was betrokken bij vijf moorden. Banovic betuigde in zijn slot woord zijn diepe spijt voor wat er in Keraterm is gebeurd. „Ik vervloek mijn handen", aldus de verdachte met betrekking tot zijn daden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5