PZC Proef met hi-tech fietsverhuurnetwerk Met vakantie? iReumalijn WAO? Geef mij meet een geschikte baan! Verras een ander met uw krant. [Reumafonds 14 Belang bloemrijke akkerranden voor natuur op Schouwen onderzocht Occasionshow Sturm Auto B.V. Reuma En toch onbezorgd op vakantie? lezers schrijven woensdag 29 oktober 2003 Parkeren Autorally Vogelexpositie VAKANTIESERVICE-ANTWOORDFORMULIER Op nevenstaande bon kunt u als abonnee aangeven wat u met de krant wilt doen gedurende uw af wezigheid. Bezorgen bij de buren of familie in uw omgeving, per post opsturen naar het vakantie adres (binnen Nederland) of waar debonnen voor losse nummers. De bon kunt u in een gefrankeer de envelop sturen naar PZC, Afdeling Lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. U kunt ook het formulier op de website invullen www.pzc.nl - kopje 'abonneren'. De bon dient uiterlijk 2 weken vóór de ingangsdatum binnen te zijn. Alleen volledig ingevulde bonnen kunnen worden verwerkt. Wilt u meer informatie, bel de afdeling Lezersservice: 0800-0231231 (gratis). Voor al uw vragen over reuma 0900-2030300 Sterk in beweging BEREIKBARE SCHOONHEID. CA ICAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. Met ANGO kom je tot je recht! Slimme beplanting weert insecten door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Een slim met bloemen ingezaaide akker rand kan helpen bij de bestrij ding van plaaginsecten in ge wassen. Daarom, en omdat de 'natuuropbrengst' te wensen overlaat, moet je de financie ring van akkerranden niet uitsluitend koppelen aan na tuurbeheer, maar ook aan de bevordering van ecologische landbouw. Dat zegt bioloog/on derzoeker K. de Kraker uit Burgh-Haamstede. Het inzaaien van negen meter door Ben Jansen MIDDELBURG - Volgende maand kan op Walcfheren zon der tussenkomst van een ver huurder een fiets uit een boom worden gehaald en op een ande re plaats in een zeecontainer worden achtergelaten. De pro vincie Zeeland neemt een proef met geautomatiseerde fietsver huur en -stalling. Opzet is het bedrijfsleven voor de exploita tie te interesseren. De boom waaruit een fiets kan worden gehaald is de zoge naamde Bike Tree, een Zwitsers bedenksel, waarin twaalf fiet sen hoog, buiten het bereik van dieven en vandalen, en droog kunnen worden gestald. De con tainer, de Velominck geheten, is een eveneens onbemand, geau tomatiseerd fietsenstallings- en verhuursysteem. Internetver bindingen registreren waar fiet sen worden gehuurd en ingele verd. Aan de proef, waarbij ook met fietskluizen van Prorail wordt gewerkt, kunnen bezitters van een OV-fietspas meedoen. Hun chipkaart dient om een rijwiel uit de fietsenboom naar bene den te halen of de container te openen. Wanneer ze de fiets weer inleveren, gaat het sys teem na hoe lang ervan gebruik is gemaakt en wordt het tarief met het chipkaartsaldo verre kend. Op die manier betaalt ie mand die een fiets huurt als schakel tussen bijvoorbeeld openbaar vervoer en werk, veel minder dat een recreant die een dagtocht maakt. Het in ternet biedt ook de mogelijk heid vooraf een fiets te reserve ren. De proef is voorbereid door het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets. Coördinator Stan Lauret: „De provincie zoekt al langer naar alternatieve mogelijkheden voor lokaal vervoer over korte afstanden. De fiets is daarvoor bij uitstek geschikt. Als aanvul ling op het openbaar vervoer is een huurfiets een mogelijkheid, maar de huidige manier waarop fietsen worden verhuurd, speelt daar niet goed op in. Lauret wijst erop dat de Bike Tree en de Velominck op zichzelf interessante technische oplos singen zijn. In een netwerk van aaneengesloten fietsverhuurlo- caties bieden ze pas echt voor delen. Het maakt dan niet meer uit waar iemand een fiets huurt, ophaalt en aflevert. De provincie mag dan de initia tiefnemer voor de proef zijn, ze heeft allerminst de bedoeling zelf zo'n fietsverhuurnetwerk uit te baten. Dat is een taak voor bijvoorbeeld recreatieonderne mers. De proef is ook bedoeld om mogelijke exploitanten ken nis te laten maken met het sys teem. De Bike Tree verrijst bij het sta tion in Vlissingen, de Velom- inck-container komt bij de Ab dij in Middelburg en op de stations in Middelburg, Vlissin gen en Oost-Souburg zijn fiets kluizen en vaste stallingsplaat sen bij de proef betrokken. brede akkerranden met krui denmengsels kwam in 1995 van een aantal akkerbouwers op Schouwen-Duiveland, die zich later verenigden in Stichting Zonnestraal. Sandvicensis, het door De Kraker opgezette Eco logisch adviesbureau, werd door de stichting ingehuurd om het belang van bloemrijke ak kerranden voor natuur en landbouw te onderzoeken. In middels heeft De Kraker een deelonderzoek naar de aanwe zigheid van zweefvliegen in bloeiende akkerranden en het effect daarvan op de bladluis af gerond. De larven van de zweefvlieg zijn dol op de voor de gewassen schadelijke bladluis. Dat ziet de boer graag, want er zijn inmid dels al bladluissoorten die resis tent zijn voor de momenteel in zwang zijnde bestrijdingsmid delen. Om de bestrijding van bladluizen door zweefvlieglar- ven in graan te stimuleren, moe ten al vroeg in het seizoen - van af half mei - voor «weefvliegen aantrekkelijke bloemen aanwe zig zijn. Bij voorkeur eenjarige scherm- of kruisbloemigen. Bloemranden worden na een paar jaar minder bloemrijk en verliezen daarmee aantrek kingskracht voor zweefvliegen. De minder bloemrijke delen van een met bloemen ingezaaide ak kerrand zijn echter weer aan trekkelijk voor allerlei loopke vers, sluipwespen en spinnen, die eveneens van nut zijn bij de bestrijding van bladluis en an dere plaagdieren. Loopkevers zijn volgens De Kraker fanatie ke bladluiseters. Om zo veel mogelijk te kunnen profiteren van de natuurlijke vijanden van plaaginsecten, doet de onderzoeker de aanbe veling jaarlijks de helft of een derde deel van de akkerranden opnieuw in te zaaien en de rest ongemoeid te laten. Dan, zo betoogt De Kraker, blijven de akkerranden aantrekkelijk voor zowel de zweefvliegen als andere eerder genoemde insec ten. Wordt een voor plaaginsecten- eters aantrekkelijke 'woonom geving' gecreëerd, dan kunnen insectenplagen volgens De Kra ker zelfs worden voorkomen. Hoe groot het aandeel van de zweefvlieg daarin is, valt vol gens de onderzoeker moeilijk in percentages uit te drukken. Dat hangt er helemaal vanaf welke andere plaaginsecteneters er rondlopen op een bepaald per ceel. De Kraker pleit voor zoveel mo gelijk variatie in leeftijd en soorten. Hij omschrijft het als 'akkerranden a la carte'Dat geeft volgens de bioloog onder meer mogelijkheden voor de zeldzaam geworden Noordse woelmuis en in aantal teruglo pen vlindersoorten als het bruinblauwtje. Een speciale projectgroep buigt zich over de mogelijkheden die de akkerran den op dit vlak bieden. Voor het einde van dit jaar komt hun eindrapportage uit. .M v' v r 'v 't:, :v :.'A/T -s? - Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dere- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De coalitie van de gemeente Sluis heeft zonder enig overleg met welke instantie dan ook tij dens de begrotingsvergadering van de gemeente Sluis op 23 ok tober een wijzigingsvoorstel in gediend en dat natuurlijk ook aangenomen om betaald parke ren in te voeren in de kernen Breskens en Oostburg. De extra opbrengst van 120.000 euro is (natte vingerwerk) nergens op gebaseerd en dient alleen maar om op een goedkope manier de begroting sluitend te maken. Betaald parkeren in een kern als Breskens is een minachting van de bezoekers en toeristen. Ker nen als Oostburg en Breskens zijn absoluut niet te vergelijken met een kern als Sluis. Aan de herinrichting van Breskens is nog niets gedaan en dankzij de motie van D&T wordt nu in 2004 begonnen met de herin richting van het Oranjeplein en de Mercuriusstraat. Laten ze eerst maar eens tonen dat ze iets voor Breskens willen doen, voordat ze geld uit de zak van het winkelende publiek gaan kloppen. Tot slot: neem de bur gers nu eens serieus en haal de bezuinigingen ergens anders vandaan. Liber Baarends Provincialeweg 68 Groede Zoon Sjarel de Kraker helpt vader Kees bij de controle van de geelwaterbakken. Deze zijn bedoeld om plaaginsecteneters te lokken en zo hun aantal te kunnen inschatten. foto Kees de Kraker Hoewel de Socialistische Partij de frustratie van de bewoners van Hulst goed kan begrijpen zijn we geen voorstander van het omzagen van bomen en an dere gevaarlijke methoden om de rally te stoppen. Zoals gezegd, de frustratie van de bewoners is begrijpelijk, ze ker als we het schandelijk arro gante gedrag van het Hulsterse gemeentebestuur in ogen schouw nemen. Reeds na de ral lyvan 2002 hebben de bewoners middels een handtekeningenac tie hun ongenoegen aan het ge meentebestuur laten weten. Toch had men daar blijkbaar geen boodschap aan: tijdenseen rondvraag (de vergunningaan. vraag was dus niet als zo geagendeerd!) in een vergade' ring van B en W van Hulst werf het besluit genomen om de rally van 2003 door te laten gaan.Ui- teraard werd dit besluit niette vlug wereldkundig gemaakt. De meeste bezwaarschriften den nu terzijde worden omdat ze 'te laat' waren. Eet nogal achterbakse manier van besluiten doordrukken door de Hulsterse gemeentebestuur, dersNa de handtekeningenac tie werden de bewoners weerga negeerd bij het overleg waarbij de toekomst van de rally werf besproken, terwijl de acties dit jaar toch duidelijk maakten dat men wel wat te zeggen had. De SP zal blijven ijveren om het ge meentebestuur van Hulst in te laten zien dat zij er zijn voorde gehele bevolking van de ge- meente Hulst en niet andersom Acties zijn in voorbereiding maar van middelen die de vei ligheid van mensen in gevaar brengen of schade toebrenga zullen we ons distantiëren. Janco Den Graaf Jansdijk Ail Westdorfi SLUISKIL - De vogelvereni ging 'Sluiskilse Vogelvriendei houdt het komende weekeind de jaarlijkse expositie. Vani vrijdag tot en met zondag wot den in zaal 't Meulengat i Sluiskil ruim 400 vogels showd. De expositie begint vrijdagoi 20.00 uur. Zaterdag staan d deuren open van 10.00 tot 22.0 uur en zondag is ervan lO.OOti 12.30 uur eerst een vogelbeui Hierbij kunnen vogels gekod en verkocht worden. Er is ec opkoper aanwezig en in eenspt ciale vogelstand worden bent digdheden voor deze sport uil gestald. De expositie duurt di dag tot 17.00 uur. Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoon E-mail maakt gebruik van één van de onderstaande aan te krui sen vakantieservicemogelijkheden in de periode (mini maal 1 week) datumt/m datum ander bezorgadres in verspreidingsgebied (gratis) waardebonnen voor krant op vakantieadres in Zeeland (gratis) postverzending Nederland 0,50 per dag) restitutie abonnementsgeld 5,00 in rekening) Tijdelijk bezorg- of vakantieadres Naam Naam hotel, camping, park Straat Postcode Woonplaats Reuma? Welke reuma Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma. Een op de tien mensen heeft er last van. Ze heb ben alle met pijn en stijfheid in en rond gewrichten te maken. Reumatoïde artritis en artrose zijn de meest bekende. Andere zijn fibromyalgie, jeugdreuma, lupus en de ziekte van Becherew. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelf of bij iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei vra gen. Die kunnen meestal beant woord worden door de Reuma- lijn. Daar zitten mensen die veel van reuma weten, van de ziekte zelf en van de praktische proble men er omheen, soms uit eigen welkom. Bel gerust, ervaring. Met elke vraag bent u Of kijk op: www.reumalijn.nl maandag t/m vrijdag 10 -16 uur 0,10 pm) Kijk voor het complete aanbod op: www.sturmauto.nl MERCEDES-BENZ C 180 COMBI AUTOMAAT Bouwjaar: 13 augustus 200 i 45.928 km Kleur: briljantzilver/antraciet stof Opties: Avantgarde-pakket, Comfort-pakket, airco, telefoon voorbereiding, 16" velgen. Nieuwprijs incl. BTW/BPM 46.613,- Huidige prijs (marge systeem) 32.950,- Uw voordeel 13.663,- 30, 31 okt. -1- 1 nov. Vestiging Roosendaal Mimosastraat 50, 4621 HV Bergen op Zoom tel. 0164 25 28 80, fax 0164 25 37 12 Bredaseweg 225-227, 4705 RN Roosendaal tel. 0165 - 55 74 oo, fax oió5 545530 Mercedes-Benz Dat kan, want het Reumafonds organiseert al sinds 1958 betaalbare, aangepaste vakanties in binnen- en buitenland voor mensen met reuma. Met zorg op maat, aangepaste voor zieningen, speciaal vervoer, rolstoel toegankelijke hotels: en dus een onbezorgde vakantie. Door de inzet van vele vrijwilligers tijdens de reis en steun van het Reumafonds zijn deze aangepaste reizen beschikbaar tegen prijzen die vergelijkbaar zijn met gewone vakanties. Nieuwe vakantiegids van het Reumafonds Wilt u naar een zonnige bestem ming, houdt u van prachtige natuur of gaat u liever naar een grote stad? De nieuwe Reuma-vakantiegids 2003 biedt u een gevarieerd pakket reizen in binnen- en buitenland. Zo zijn er busreizen naar bestemmingen in o.a. Nederland, België, Duitsland en Tsjechië en vliegreizen naar Portugal en Spanje. In Nederland en Frankrijk hebben we ook bestemmingen waar u met eigen vervoer naar toe kunt reizen. Een eigen vakantiecentrum Het Reumafonds heeft ook een eigen vakantiecentrum Groot Stokkert op de Veluwe. Met speciale voorzienin gen als rolstoelservice, verharde wandelpaden, algemene dagelijkse hulp en een extra verwarmd zwem bad met badrolstoelen en een hel- lingbaan. Al deze aangepaste vakantiemoge lijkheden zijn bestemd voor iedereen met reuma. Meer informatie? Belangstelling voor vakanties via het Reumafonds? Bel 020-5896464 Belangstelling voor Groot Stokkert? Bel 038-4472400 Of kijk op www.reumafonds.nl VOLVO S40/V40 NAVIGATIESYSTEEM SLECHTS €595 EXTRA' VOLVO for life EVEN DE WEG KWIJT? HELEMAAL VAN DE KAART? MET HET NAVI GATIESYSTEEM IN EEN NIEUWE VOLVO S40 OF V40 BENT U ZO WEER OP DE JUISTE WEG. IN ALLE RUST EN MET ALLE SCHOON HEID OM U HEEN! BEREIKBAAR? BEGIN BIJ DE VOLVO-DEALER. Volvo S40 vanaf 21.995 incl. BTW, excl. 395 kosten rijklaar maken. 43 kentekenkosten en 45 verwijderingsbijdrage. Leasetarief Volvo S40 v.a. 449 per maand, excl. BTW brand stof, op basis van Full Operational Lease, 60 maanden, 20.000 km per jaar. Volvo Lease: (0345) 68 87 80 (tijdens kantooruren). Gem verbruik: 5,4 - 8,1 t/100 km (f 8,5 - 12,3 km/I), C02 uitstoot resp. 142 - 194 g/km. Wijzigingen voorbehouden. op de nieuwe Europa varianten. Mr. F.J. Haarmanweg 49 4538 AN Terneuzen Tel. 0115-697455 www.cappendijk.nl "Honderdduizenden arbeidsgehan dicapten zijn ten onrechte afge schreven. Zij kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid." Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingte- ruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je rechten. Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 4343 www.ango.nl info@ango.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44