PZC PZC Kouderkerkse wint landelijke scriptieprijs Op de wachtlijst voor de Hulster bedrij venavond Visafslagen Breskens en Vlissingen praten over samenwerking VVD wil bezoekerspas vergunninghouders Vergaderarrangement. 13 Ministerie geeft fiat voor woningen verstandelijk gehandicapten in Hulst agenda woensdag 29 oktober 2003 Lan-party in Terneuzen Atty Hammer bezoekt school Bouwvergunning ÜB Aiie info op: www.iiieuwvliet-bacl.nl College Sluis praat met bewoners Huize Emmaus mag uitbreiden KBO roept op tot protest Groen licht voor Baeckermat Concert koren in Groede rinorRené Hoonhorst lERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet parkeerplaat sen voor vergunninghouders beter benutten. Bezoekers van vergunninghouders en mensen Jie dichter bij bepaalde voor tellingen willen parkeren, moeten tegen betaling ook op plaatsen van vergunninghou dersmogen staan. Dat idee lanceert de Terneuzen- Se WD-fractievoorzitter W. Broekhuijsen. Vergunning houders zouden een bezoekers pas, een soort chipkaart, moeten krijgen, die bij de gemeente of Parkeerbeheer is op te laden. De bezoeker van de vergunning houder moet door gebruik van die chipkaart tegen een vrien denprijsje een dag of dagdeel kunnen blijven staan. Anderen die op vrije plaatsen van ver gunninghouders willen staan, moeten een (fiks) hoger tarief dokken dan op reguliere par keerplaatsen. Broekhuijsen verwacht met zijn plan meerdere vliegen in één klap te slaan. „De gemeente be wijst mensen die bijvoorbeeld op bezoek gaan bij een bewoner van de Burgemeester Geill- straat of de Scheldekade een dienst. Zeker voor ouderen en mensen die slecht ter been zijn, is een bezoekerspas een uit komst. Door bezoekers en meer betalende anderen de mogelijk heid te geven op vrije vergun ningplaatsen te parkeren, wordt de capaciteit aan par keerplaatsen ook veel beter be nut." De WD-voorman ver wacht niet dat vergunninghou ders straks zelf geen plaats meer hebben in hun woon- of be drijf setraat. „De bewoners zijn overdag vaak weg en de plaat sen voor bedrijven zijn 's avonds leeg." Het plaatsen van meer parkeer automaten kost extra geld. Vol gens Broekhuijsen werkt de be zoekerspas elders in Nederland, Tilburg onder meer, al tot volle tevredenheid. Mocht invoering van een chipkaart of pinpas te veel technische en administra tieve rompslomp met zich mee brengen, dan kan de gemeente ook parkeerbonnen uitgeven. Speciale bonnen die vergun ninghouders tegen gereduceer de prijzen kunnen aanschaffen en aan hun bezoekers kunnen geven. Broekhuijsen: „Maar plaatsing van parkeerautoma ten om andere automobilisten tegen betaling te laten parke ren, is natuurlijk toch aantrek kelijk. We hopen dat het college in de binnenkort te verschijnen parkeernota de mogelijkheden op een rijtje zet." Bouw Tragelwoningen in zicht door Sheila van Doorsselaer HULST - Het ministerie van Welzijn heeft zijn fiat gegeven voor de bouw van 24 woningen voor cliënten van Stichting Tra gel aan de Van der Maelstede- weg in Hulst. Op het terrein komen ook acht zorgapparte- menten voor de vrije sector. De appartementen worden ver huurd door Woonstichting Hulst. Een bouwvergunning is nog niet afgegeven, maar directeur J. Valckx van de Woonstichting hoopt die in december op zak te hebben. In januari kan dan wor den begonnen met de bouw, waarna de eerste bewoners ver moedelijk rond eind 2004 hun nieuwe appartement kunnen betrekken. Op het zevendui zend vierkante meter grote ter rein, dat in november 2002 in j het bezit kwam van de Woon stichting, komen vier bouw blokken. Het perceel behoorde voorheen toe aan bloemen- en plantenbedrijf De Bruijn-Na- gelkerke. De bouwblokken A, B en D zijn bestemd voor de verstandelijk gehandicapte cliënten van Tra gel. Blok A en C tellen ieder zes appartementen, verdeeld over twee bouwlagen. In C wordt verder een een zorgpost en een dagbestedingscentrum onder gebracht. Blok D wordt laag bouw. Daar kunnen straks twaalf cliënten wonen. In blok B komen, verdeeld over twee verdiepingen, in totaal acht zorgappartementen. Deze TERNEUZEN - Computerspel letjes-fanaten kunnen zich za terdag uitleven in buurthuis 't Schelpenhoekje in Terneuzen. De Stichting Culturele Activi teiten Schelpenhoekje (SCAS) Buurtwerk geeft 'hardcore- gamers' van 11.00 tot 24.00 uur de kans tegen elkaar in het strijdperk te treden tijdens een lan-feestje (local area network- party). Opgeven via scas@zee- kndnet.nl. TERNEUZEN - Oprichtster At ty Hammer van de Stichting Sibusiso in Tanzania laat mor gen dia's van haar werkzaamhe den zien op de Prins Willem van Oranjeschool in Terneuzen. De leerlingen van de basisschool sparen al een paar jaar weke lijks geld voor Hammer en de kinderen van het project. Het gespaarde bedrag wordt mor gen overhandigd. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 Email: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur zijn volgens Valckx bestemd voor senioren die op de wacht lijst staan. Op het terrein moet een nieuwe weg worden aange legd. Nog niet duidelijk is of hier een nieuwe naam voor moet worden bedacht of dat het ter plaatse Van der Maelstedeweg zal blijven heten. Een gedeelte van het perceel is terug overge dragen aan de gemeente Hulst. Hier zal volgens Valckx groen worden aangeplant. De zorgpost op het terrein is niet alleen bedoeld voor bewoners van het nieuwe wijkje. Ook om wonenden kunnen er gebruik van maken. Valckx: „Zo ont staat een zorgcirkel. De omwo nenden kunnen vanuit de zorg post thuiszorg krijgen, als ze dat wensen. De laatste horde voor het pro ject is de afgifte van de bouw vergunning. Alvorens deze kan worden aangevraagd moet de procedure tot een versnelde be stemmingsplanwijziging (arti kel 19-procedure) zijn afgerond. Het plan ligt tot en met 6 novem ber ter inzage. Bezwaren zijn nog niet ingediend. Twee jaar geleden gebeurde dit wel. Omwonenden dienden een bezwaarschrift in tegen een tweede voorbereidingsbesluit voor het gebied. Omdat toen nog niet geheel vaststond wat met het perceel zou gebeuren, achtte de ge meente de bezwaren voorbarig en verklaarde de klaagschriften ongegrond. Mirjam Huijsman praat aan het godsdiensttafeltje met haar leerlingen over het geloof. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Mirjam Huijsman van basisschool 't Klinket in Koudekerke heeft de landelijke scriptieprijs voor christelijk onderwijs gewonnen. Ze ont wikkelde vorig jaar tijdens haar stage een lespakket voor godsdienstlessen. Centraal in die lessen staat een viertafel, een vrolijk geschilderd tafeltje met vak jes waarin attributen voor de les be waard worden. Mirjam begon een jaar geleden aan haar laatste stage voor haar PABO-opleiding aan de Hogeschool Zeeland. Ze belandde voor groep 4 van de christelijke basis school 't Klinket. Vrij snel werd ze onte vreden over de godsdienstlessen. „Ik had het gevoel dat ze niet veel anders waren dan de andere lessen. Ik vertelde een ver haal en we zongen met z'n allen een lied. Dat was redelij k passief. Ik kreeg niet de indruk dat de kinderen betrokken waren bij het onderwerp." Huijsman wilde dat er in de klas een dui delijke overgang kwam van een gewone les naar een godsdienstles. De kinderen moesten merken: nu is het tijd om stil te staan bij en te praten over het hogere. „Ik had ergens gezien dat er een speciaal ta feltje, een viertafel, gebruikt werd bij godsdienstlessen. Dat wilde ik ook. Ver der wilde ik als uitgangspunt het thema 'symbolen en rituelen' nemen." Veel in formatie kon Mirjam daarover niet vin den. Dus ging ze zelf aan de slag. Ze maakte een lespakket van vier lessen en de viertafel. De zijkanten van de tafel kregen de kleuren groen, rood, paars en goud. In de vakjes in de tafel zitten een bijbel, een kaars en een mandje. Tijdens elke les mag er één attribuut worden ge pakt. „We beginnen met de bijbel. We praten over wat de bijbel is en waar die voor staat. De tweede les praten we over de kaars, die het licht van God symboli seert. Bij de derde les vinden de kinderen het mandje met daarin iets lekkers. We praten dan over het onderwerp 'delen'. Tijdens de laatste les hebben we het over bidden en de verschillende manieren waarop dat kan." Mirjam introduceerde de viertafel een paar maanden na het begin van haar sta ge. „Ik merkte gelijk verschil", zegt ze. „De kinderen begonnen zelf over de kleuren van de tafel. Ze herkenden die als de kleuren van het kerkelijk jaar. Ook de foto Ruben Oreel sfeer van de les veranderde snel. De kin deren werden eerbiediger, serieuzer, zo dra de viertafel in de klas werd gezet. Van ouders kreeg ik eveneens reacties. Blijk baar maakten de lessen zo'n indruk dat de kinderen er ook thuis over spraken. Daar was ik erg blij mee." Inmiddels is Huijsman afgestudeerd en staat ze permanent bij 't Klinket voor de klas. De ontwikkeling van het lespakket nam ze als onderwerp voor haar scriptie. De viertafel gebruikt ze nog steeds bij el ke godsdienstles. Volgend schooljaar worden de lessen en de tafel waarschijn lijk ook geïntroduceerd op de veertien andere christelijke basisscholen op Wal cheren en Noord-Beveland. De scriptieprijs, de Stimuleringsprijs Christelijk Onderwijs, wordt morgen overhandigd. STREEKACTIVITEITEN door Gino van den Broecke HULST - De gemeente Hulst or ganiseerde gisteravond voor de eerste keer de bedrijvenavond sinds de gemeentelijke herinde ling. Daardoor waren er nog meer inschrijvingen dan voor gaande jaren en moesten zelfs honderd mensen op een wacht lijst worden geplaatst. Driehon derd 'gelukkigen' konden bij twee van de zes deelnemende bedrijven een kijkje in de keu ken nemen. Voor burgemeester J. Mulder was het ook de eerste keer dat hij een dergelijke avond mee maakte. „Ik heb in mijn 150 da gen als burgemeester van Hulst gemerkt dat het hier barst van de enthousiaste mensen en daarom voel ik me hier ook thuis. We willen als gemeente u leren kennen en andersom. Daarom is een avond als deze ook zo belangrijk." Dacoterm en Frans Bijnen Meu belen uit Hulst, Fruitteeltbe- drijf Vereecken uit Vogelwaar de, Bleijko Beton, Pabo en Lion Classic Boats uit Walsoorden verleenden dit jaar hun mede werking aan de bedrijven avond. A. Lion gaf de bezoekers een rondleiding door zijn bedrijfje. „Ik ben begonnen met het op knappen van klassieke oude schepen. Nu doen we hier aan nieuwbouw van klassiek uïtge- Advertentie --x Dé toplocatie aan de Zeeuwse kust. Iftotel Jiciiwvliet-Dad Voor meer informatie: Tel. 00 31 (0) 117 37 20 20 E-mail: info@nieuwvliet-bad.nl Hotel Restaurant Bar/Lounge Terras Bowling Kegelen Sauna Fitness Zwembad lijnde boten. Dat zijn boten met een klassieke look gemaakt met moderne materialen." Hij heeft momenteel vijf man personeel in dienst en bouwt en verkoopt drie tot vier boten per jaar voor klanten over heel de wereld. Even verderop, bij Pabo kregen de bezoekers heel andere getal len voorgeschoteld en werd een blik achter de schermen gege ven van het danig uit haar jasje gegroeide erotiekbedrijf. Sinds de start in 1986 is Pabo uitgegroeid tot een bedrijf dat wereldwijd in zeven landen ac tief ismet een jaaromzet van 100 miljoen euro in 2003. „We groei en nog steeds en gaan ook bou wen aan een nieuw magazijn dat tweemaal zo groot is als het hui dige magazijn. We hopen dat de nieuwbouw begin 2006 voltooid zal zijn. Er werken momenteel 300 mensen bij ons bedrijf en in 2002 zijn er 3,5 miljoen catalogi de deur uit gegaan. Wij verko pen erotiek op een heel discrete manier en dat werkt", aldus di recteur L. van de Voorde. Na de bedrijfsbezoeken werd de avond afgesloten met een infor meel samenzijn in de ontmoe tingshal van het Hulster ge meentehuis. AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; BRESKENS - Zwembad De Eenhoorn, 18.30-20.00 uur: Zwemvierdaagse; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: Anbo koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek* HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub; HENGSTDIJK - De Schuur, 9.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Bridge drive; 13,30 uur: Biljarten, kaarten en koersbal; 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Computeren; 10.00 uur: Koffieochtend; 10.30 uur: Bi bliotheek; 13.00 uur: Biljarten en compu teren; 13.30 uur: Bingo; 14.15 uur: Zang koor; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten: De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN Café Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 11.00 uur: Yoga voor oude ren; 13.30 uur: Koersbal en kaarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time-Out, 13.00-17.00 uur: Soos voor tieners vanaf 12 jaar; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 9.30-10.00 uur: SAV aerobic voor 55-plussers; 10.00-11.00 uur: SAV SLUIS - Het college van B en W van de gemeente Sluis was gisteravond in gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje op werkbezoek in de kern Sluis om met de bewoners van gedach ten te wisselen over de leefbaarheid. De bevolking vroeg aan dacht voor de parkeeroverlast in de woonwijken. Regelmatig komt het voor dat bewoners hun auto niet voor het huis kwijt kunnen. De gemeente wil nu een wijk gaan aanduiden als proefgebied, waar bewoners met een vergunning bij hun wo ning kunne parkeren. Wethouder L. Kamphuis zei nog dit jaar hiermee aan de slag te gaan. Daarnaast wil Sluis de situatie bij het voormalige zwembad aan de Kaai aanpakken en wordt gekeken of openbare toiletten bij grote parkeerplaatsen het wildplassen kunnen indammen. Om de overlast van honden poep te beperken, krijgen vanaf volgend jaar de inwoners die hondenbelasting betalen poepzakjes uitgereikt. De stadsraad heeft zich uitgesproken tegen hondenpoepplaatsen. Verder werd vooral aandacht gevraagd voor de aankleding van ro tondes, snelheid in de Sint Annastraat, een skatebaan en de verhoging van de belastingen. IJZENDIJKE - Verzorgingstehuis Emmaus in IJzendijke mag van het college van Gedeputeerde Staten vernieuwen en uit breiden. Het provinciaal bestuur gaf de gemeente Sluis giste ren een verklaring van geen bezwaar. De uitbreiding is niet in overeenstemming met het bestemmingsplan 'De Kleine Jonk vrouw', zoals de voormalige gemeente Oostburg dat meer dan tien jaar geleden opstelde. De gemeenteraad van Sluis nam eind juni een voorbereidingsbesluit om de vernieuwing en uitbreiding toch mogelijk te maken. GS vinden dat de ge meente haar beweegredenen van een goede ruimtelijke on derbouwing heeft voorzien. Daarom hebben zij geen planolo gische bezwaren tegen de uitbreiding en vernieuwing. GOES - Het bestuur van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland roept zijn leden op vandaag massaaal de te lefoon te pakken om te protesteren tegen de voorgenomen be zuinigingen in de (ouderen)zorg. De KBO maakt zich net als de andere ouderenorganisaties grote zorgen over het kabi netsplan om 2,3 miljard euro te snijden in de gezondheids zorg. Voorzitter P. Hamelinck van de KBO Zeeland maakte dat gisteren kenbaar tijdens de algemene jaarvergadering van de Zeeuwse afdeling in Goes. De gezamenlijke ouderen bonden hebben besloten het kabinet duidelijk te maken dat de ouderen niet blij zijn met de plannen. Daarom houden ze vandaag de actie 'Ouderen melden zich'. Tussen 9.00 uur en 14.00 uur kunnen senioren hun ongerustheid kenbaar maken op een meldlijn (0800-020390). Alle meldingen worden ge bundeld en morgen aangeboden aan premier Balkenende. WESTDORPE - Bezoekerscentrum De Baeckermat in West- dorpe mag de horecazaal en de keuken uitbreiden. Gedepu teerde Staten gaan akkoord met de uitbreiding en geven een verklaring van geen bezwaar af. De uitbreiding is noodzake lijk om meer bezoekers te kunnen huisvesten. Een nieuwe vleugel moet het mogelijk maken om verschillende groepen tegelijk op te vangen. J. Baecke, een van de uitbaatsters van het bezoekerscentrum, durft nog niet te voorspellen wanneer de uitbreiding is verwezenlijkt. De bouwtekeningen zijn nog niet helemaal rond en een bouwvergunning moet nog worden aangevraagd. De verwachting is dat de bouw van een nieuwe vleugel volgend voorjaar kan beginnen. gymnastiek voor 55-plussers; De Roselaer, 10.00 uur: Speksteen; 13.45 uur: Hutselfrutselbijeenkomst; 18.30 uur: Yoga; Sint Albert, 13.30 uur: Biljarten en spel- middag; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Swos zwemmen; 13.30 uur: Swos zang koor, kaarten, canasta; 13.30 uur: Koren middag voor senioren; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten bieden en joke ren; TERHOLE - Dorpshuis, 13.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 15.30 uur: Kin derclub 4 tot en met 7 jaar; VOGELWAARDE - Dorpscentrum, 14.30 uur: Meer bewegen voor ouderen gym nastiek; 15.45 uur: Meer bewegen voor ouderen volksdansen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. GROEDE - Het Christelijk ge mengd koor Looft den Heer uit Nieuwvliet geeft zaterdag een concert in de Nederlands her vormde kerk in Groede. Het koor staat onder leiding van Marie Louise Ceulemans-de Cort. Ook het mannenkoor St. Da vid's Minstrels uit IJzendijke geeft acte de présence. Dit ge zelschap wordt geleid door Da vid Eynon. Het concert begint om 20.00 uur. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De visafslagen van Vlissingen en Breskens pra ten over samenwerking. Com missaris C. Geerse van de Zeeuwse Visveiling Breskens verwacht dat de besprekingen voorjaar 2004 tot een resultaat kunnen leiden. „Ze bevinden zich nog in een pril stadium", zegt hij. De vismijn in Breskens is enkele jaren geleden verzelfstandigd. Alle aandelen zijn in handen ge bleven van de gemeente Sluis. De Vlissingse afslag is de laatste vismijn in Nederland die direct onder een gemeente valt, maar ook dat gaat veranderen. „We willen verzelfstandigen én tege lijkertijd proberen een partner te vinden", aldus de Vlissingse wethouder P. van der Maden. „Dat kan dan in één keer bij de notaris worden geregeld." Dat Vlissingen met Breskens praat, ligt volgens Van der Ma den voor de hand. „We liggen dicht bij elkaar." Hij denkt evenals commissaris Geerse van de visveiling in Breskens dat het samengaan van de visafslagen voordelen kan bieden. „Samen sta je waarschijnlijk toch ster ker", formuleert Geerse voor zichtig, „zeker omdat de visserij een moeilijke periode door maakt." Alle voors en tegens van een fu sie of samenwerking worden op een rijtje gezet. Breskens en Vlissingen verschillen nogal van elkaar. In Breskens worden bijna elke werkdag garnalen en vis aangevoerd en verkocht. Vlissingen draait alleen op vrij dag, als de Vlissingse en Arne- muidse kottervloot terugkomt na vier dagen vissen. „Wel licht" merkt Van der Maden op „kunnen we de vismijn in Vlis singen vaker gaan gebruiken." Voor Geerse staat één ding bui ten kijf; Breskens en Vlissingen blijven als aanvoerhavens be staan. „Dat is één van onze uit gangspunten." De besprekingen tussen Vlissin gen en Breskens maken deel uit van een bredere beweging in de wereld van de Nederlandse vis mijnen. Overal wordt gekeken naar samenwerking. Van der Maden: „Op den duur houden we waarschijnlijk drie of vier clusters over in het hele land, verspreid over het zuiden, het midden en het noorden." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43