PZC Visafslagen Breskens en Vlissingen praten over samenwerking PZC Werkstraf wegens aanranding meisje Zeeuwse wint landelijke scriptieprijs Vrouw beschuldigt broer van fraude Nieuw steunpunt voor vrijwilligers Middelburg 13 Alleen komst privé-domeinen bij economisch en sociaal voordeel voor streek agenda woensdag 29 oktober 2003 Bouwvakken Buiten kijf KBO houdt telefonisch protest Werkstraf wegens vernieling Jongen zonder aanleiding geslagen Baeckermat mag uitbreiden Voor de klas Jobspotting. Elke (zater)dag in deze krant. ZMF huiverig over landgoederen door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) staat hui verig tegenover de aanleg van nieuwe landgoederen op Schou wen-Duiveland. Alleen wan neer de streek er economisch en sociaal baat bij heeft, valt voor de komst van de privé-domei nen te pleiten. „Als het puur een excuus van een rijkaard is om zich in het buitengebied te kun nen vestigen, zou onze grootste nachtmerrie uitkomen", aldus G.van der Krogt van de ZMF. De federatie reageert daarmee op de gemeentelij ke beleidsvisie voor het buitengebied. Op hoofdlijnen onderschrijft de ZMF de ideeën van de gemeente. Volgens Van der Krogt geeft de visie blijk van een 'gezonde blik op de toekomst, waarmee je in deze moderne tijd de komende tien jaar vooruit kunt'. Op een aantal onderdelen wordt in de reactie evenwel stevig commen taar geleverd. Zo mist de ZMF een visie op het inpassen van bestaande bebou wing die niet thuishoort in de open omgeving. In dat verband wordt met name verwezen naar de glastuinbouw, zoals het com plex bij Sirjansland. De ge meente geeft aan te hechten aan een goede landschappelijke in passing, maar laat na te vermel den hoe dat beleid het beste ge stalte moet worden gegeven, zo luidt de kritiek. Dat geldt ook nog steeds voor de zendmasten. Windparken vormen een ander punt waarover de ZMF met de gemeente van mening verschilt. [Nergens op Schouwen-Duive land valt volgens Van der Krogt een geschikte locatie aan te wij zen. Kleinschalige molenpar ken, zoals de gemeente wil, zijn voor de ZMF onacceptabel. Windmolens horen in grote Igroepen bij elkaar te staan op industrieterreinen of dammen [zoals de stormvloedkering, vindt de federatie. De Brou- wersdam, noch de Grevelingen- dam of enigszins vergelijkbare open plekken, passen in dat beeld. De ZMF is vooral kritisch op de plannen voor nieuwe landgoederen. De bepaling dat zo'n ontwikkeling gepaard moet gaan met de aanleg van vijf hectare natuur, stelt de fe deratie allerminst gerust. Van der Krogt: „Als het puur een ex cuus van een rijkaard is om zich in het buitengebied te kunnen vestigen, zou onze grootste nachtmerrie uitkomen. Zo'n stuk groen stelt eigenlijk niet zo veel voor, zodra centraal daarin een giga-huis komt te staan. Wanneer het primaire uitgangs punt wordt de kwaliteit van het landschap te verbeteren, heb je volgens ons een ander verhaal te pakken. Van oudsher is een landgoed een kleine economi sche eenheid die z'n eigen broek ophoudt. Binnen die eenheid werd door verschillende boeren op agrarisch gebied en natuur beheer samengewerkt, en ook de sociale functie was belang rijk. Het zou ook positief zijn wanneer een landgoed aansluit op bestaande bebouwing, bos sen of parken. Je kunt in dat ka der zelfs denken aan een koppe ling met andere landgoederen." Om verdere verstening van het buitengebied te voorkomen - vooral op Schouwen-Duiveland is die druk volgens de ZMF groot - moeten adequate maat regelen in het bestemmingsplan worden opgenomen. De ge meente geeft te gemakkelijk nieuwe bouwvakken uit voor de agrarische bedrijven en bouw van een tweede bedrijfswoning, vindt de federatie. Gepleit wordt voor een grotere inspan ningsverplichting om binnen de bestaande ruimte naar moge lijkheden te zoeken. Wat de ZMF ronduit mist in de beleids visie, is een zogeheten water- toets. In een nieuw bestem mingsplan, met het oog waarop het stuk is opgesteld, mag de in vloed van nieuwbouw op het waterbeheer niet ontbreken, stelt de federatie. Nog voor een locatiekeuze wordt gemaakt, moet eerst worden bekeken of dat geen problemen oplevert. Die toets gaat verder dan de be staande planologische argu menten. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De visafslagen van Vlissingen en Breskens pra len over samenwerking. Com missaris C. Geerse van de Zeeuwse Visveiling Breskens venvacht dat de besprekingen voorjaar 2004 tot een resultaat kunnen leiden. „Ze bevinden zich nog in een pril stadium", zegt hij. De vismijn in Breskens is enkele jaren geleden verzelfstandigd. Alle aandelen zijn in handen ge bleven van de gemeente Sluis. De Vlissingse afslag is de laatste vismijn in Nederland die direct onder een gemeente valt, maar dat gaat veranderen. „We willen verzelfstandigen én tege lijkertijd proberen een partner te vinden", aldus de Vlissingse REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET vvww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur STREEKACTIVITEITEN door Aector Doorns MIDDELBURG - Een negen tienjarige inwoner van Voort huizen is gisteren door de Middelburgse politierechter G. Nomes voor aanranding van een meisje veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De man was 20 augustus dit jaar met vakantie in Burgh-Haamste- de toen hij een zeventienja rig meisje in haar borsten kneep. De verdachte vertelde dat hij het slachtoffer, die in een cara van lag te slapen, wilde wakker maken. In eerste instantie had hij haar armen beetgepakt, maar daar bleef het niet bij. „Ik heb daarna per ongeluk haar borsten geraakt", zei hij. Die verklaring kon de politierechter allerminst overtuigen. Hij hield de man de lezing van het slacht offer voor. Zij vertelde dat een jongen naast haar zat, die haar uit bed wilde trekken. Toen dat niet lukte had hij in haar bor sten geknepen. Volgens officier van justitie A. Flikweert was het meisje be hoorlijk geëmotioneerd toen ze aangifte deed bij de politie. „Dit is een ernstig incident. Het was donker toen u in een aangescho ten toestand haar in de caravan overviel en haar op de meest in tieme plaatsen betastte", merk te Flikweert op. Raadsman R. Wolleswinkel meende dat drank hierbij een rol had gespeeld. „Mijn cliënt maakte deel uit van een groep vakantievierende jongeren. Zij zaten op de camping samen met meisjes. Daartoe behoorde ook het slachtoffer. Zij kenden el kaar. Het is een impuls ge weest." De raadsman bepleitte een voorwaardelijke straf. Zijn cliënt had tot gisteren een blanco strafblad. De politie rechter hield het op een inci dent, maar vond zestig uur werkstraf passend. „Vakantie vieren mag, maar dit soort ge drag kan niet door de beugel. U heeft uw handen thuis te hou den." wethouder P. van der Maden. „Dat kan dan in één keer bij de notaris worden geregeld." Dat Vlissingen met Breskens praat, ligt volgens Van der Ma den voor de hand. „We liggen dicht bij elkaar." Hij denkt evenals commissaris Geerse van de visveiling in Breskens dat het samengaan van de visafslagen voordelen kan bieden. „Samen sta je waarschijnlijk toch ster ker", formuleert Geerse voor zichtig, „zeker omdat de visserij een moeilijke periode door maakt." Alle voors en tegens van een fu sie of samenwerking worden op een rijtje gezet. Breskens en Vlissingen verschillen nogal van elkaar. In Breskens worden bijna elke werkdag garnalen en vis aangevoerd en verkocht. Vlissingen draait alleen op vrij dag, als de Vlissingse en Arne- muidse kottervloot terugkomt na vier dagen vissen. „Wel licht", merkt Van der Maden op, „kunnen we de vismijn in Vlis singen vaker gaan gebruiken." Voor Geerse staat één ding bui ten kijf: Breskens en Vlissingen blijven als aanvoerhavens be staan. „Dat is één van onze uit gangspunten." De besprekingen tussen Vlissin gen en Breskens maken deel uit van een bredere beweging in de wereld van de Nederlandse vis mijnen. Overal wordt gekeken naar samenwerking. Van der Maden: „Op den duur houden we waarschijnlijk drie of vier clusters over in het hele land, verspreid over het zuiden, het midden en het noorden." Zijn toekomstbeeld sluit aan bij dat van voorzitter ENijpels van de stuurgroep zelfbeheer visse rij, die maandag rapport uit bracht. Nijpels, commissaris van de koningin in Friesland, pleitte voor een krachtenbun deling tussen vismijnen om effi ciënter en goedkoper te kunnen werken. foto Ruben Oreel Mirjam Huijsman praat aan het godsdiensttafeltje met haar leerlingen over het geloof. BRUINISSE - Kwekerij Elshout, 14.00- 16.00 uur: Halloweenfeestje voor kinde ren van 4 tot 13 jaar; ZIERIKZEE - MFC, 14.00 uur: Kindermid dag Vakantiebijbelclub met Benjamins kindershow. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Mirjam Huijsman van basisschool 't Klinket in Koudekerke heeft de landelijke scriptieprijs voor christelijk onderwijs gewon nen. Ze ontwikkelde vorig jaar tijdens haar stage een lespakket voor godsdienstlessen. Centraal in die lessen staat een viertafel, een vrolijk geschilderd tafeltje met vakjes waarin attributen voor de les bewaard worden. Mirjam begon een jaar geleden aan haar laatste stage voor haar PABO-opleiding aan de Hoge school Zeeland. Ze belandde voor groep 4 van de christelijke basisschool 't Klinket. Vrij snel werd ze ontevreden over de godsdienstlessen. „Ik had het gevoel dat ze niet veel anders waren dan de andere lessen. Ik vertelde een verhaal en we zon gen met z'n allen een lied. Dat was redelijk passief. Ik kreeg niet de indruk dat de kinderen betrokken waren bij het onder werp." Huijsman wilde dat er in de klas een duidelijke overgang kwam van een gewone les naar een godsdienstles. De kinderen moesten merken: nu is het tijd om stil te staan bij en te praten over het hogere. „Ik had ergens gezien dat er een speciaal tafel tje, een viertafel, gebruikt werd bij godsdienstlessen. Dat wilde ik ook. Verder wilde ik als uit gangspunt het thema 'symbolen en rituelen' nemen." Veel informatie kon Mirjam daarover niet vinden. Dus ging ze zelf aan de slag. Ze maakte een lespakket van vier lessen en de viertafel. De zijkanten van de tafel kregen de kleuren groen, rood, paars en goudIn de vakjes in de tafel zitten een bijbel, een kaars en een mandje. Tijdens el ke les mag er één attribuut wor den gepakt. „We beginnen met de bijbel. We praten over wat de bijbel is en waar die voor staat. De tweede les praten we over de kaars, die het licht van God symboliseert. Bij de derde les vinden de kinderen het mandje met daarin iets lekkers. We pra ten dan over het onderwerp 'de len'. Tijdens de laatste les heb ben we het over bidden en de verschillende manieren waarop dat kan." MIDDELBURG - Het vrijwilligerssteunpunt in Middelburg wordt op 8 november geopend. Vrijwilligers kunnen bij het steunpunt te recht met vragen en praktische problemen. Het steunpunt is geves tigd in het ontmoetingscentrum Dauwendaele. Het steunpunt bemiddelt voor vrijwilligerswerk via een vacature bank, die gebruikt kan worden door zowel organisaties en bedrij ven als vrijwilligers. Vrijwilligersorganisaties kunnen er gebruik maken van computers, het kopieerapparaat en de printer. Het steunpunt is vanaf 10 november open op maandag, dinsdag en donderdag van 13.00 tot 16.30 uur. GOES - Het bestuur van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland roept zijn leden op vandaag (woensdag 29 oktober) massaaal de telefoon te pakken om te protesteren te gen de voorgenomen bezuinigingen in de (ouderen)zorg. De KBO maakt zich net als de andere ouderenorganisaties grote zorgen over het kabinetsplan om 2,3 miljard euro te snijden in de gezondheidszorg. Voorzitter P. Hamelinck van de KBO Zeeland maakte dat gisteren kenbaar tijdens de algemene jaarvergadering van de Zeeuwse afdeling in Goes. De gezamenlijke ouderenbonden hebben besloten het kabi net duidelijk te maken dat de ouderen niet blij zijn met de plannen. Daarom houden ze vandaag de actie 'Ouderen mel den zich'. Tussen 9.00 uur en 14.00 uur kunnen senioren de te lefoon pakken en hun ongerustheid kenbaar maken op een meldlijn (0800-020390). Alle meldingen worden gebundeld en morgen aangeboden aan premier Balkenende. MIDDELBURG - Een 33-jarige Vlissinger is gisteren in Mid delburg voor vernieling veroordeeld tot twintig uur werk straf. Daarnaast moet hij 226 euro boete betalen, omdat hij nog in zijn proeftijd verkeerde van een ander delict. Proble men met zijn bovenburen lagen 18 augustus dit jaar ten grondslag aan de vernieling van een brievenbus, die eigen dom is van de woningbouwvereniging L'Escaut. „Zij zijn schijnheilig", was wat hij kwijt wilde over het conflict met zijn buren. Officier van justitie A. Flikweert proefde bij de verdachte een vorm van desinteresse. „Het is niet de eerste keer dat u in aanraking komt met justitie. U gaat maar door met vernieling en mishandelingen. Wanneer stopt dit eens?" Uit de reactie van de man bleek dat hij nog in onmin leeft met zijn buren. Politierechter G. Nomes vonniste de verdachte conform de eis. OOST-SOUBURG - Een 14-jarige jongen uit Vlissingen is maandagavond op de draaibrug in Oost-Souburg zonder aanleiding geduwd en geslagen door een groepje onbekend gebleven jongens. Het slachtoffer raakte lichtgewond aan zijn lip. De jongen liep rond acht uur met zijn fiets tussen het spoor en de brug toen hij gepasseerd werd door vij f j ongensOp de brug kwam het groepje om hem heen staan. Door twee van de jon gens werd hij geduwd en geslagen. Toen er bromfietsers de brug kwamen oprijden en bij de Vlissinger bleven staan, ging het groepje ervan door. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan bij de politie. WESTDORPE - Bezoekerscentrum De Baeckermat in West- dorpe mag de horecazaal en de keuken uitbreiden. Gedepu teerde Staten gaan akkoord met de uitbreiding en geven een verklaring van geen bezwaar af. De uitbreiding is noodzake lijk om meer bezoekers makkelijker te kunnen huisvesten. Een nieuwe vleugel moet het mogelijk maken om verschillen de groepen gelijk op te vangen. J. Baecke, een van de uitbaatsters van het bezoekerscentrum, durft nog niet te voorspellen wanneer de uitbreiding is verwe- zenlijkt. De bouwtekeningen zijn nog niet helemaal rond en een bouwvergunning moet nog worden aangevraagd. De verwachting is dat de bouw van een nieuwe vleugel vol gend voorjaar kan beginnen. Eind volgend jaar of be gin 2005 moet De Baeckermat zijn berekend op een grotere toestroom. Mirjam introduceerde de viertafel een paar maanden na het begin van haar stage. „Ik merkte gelijk verschil", zegt ze. „De kinderen begonnen zelf over de kleuren van de tafel. Ze herkenden die als de kleuren van het kerkelijk jaar. Ook de sfeer van de les veranderde snel. De kinderen werden eerbiedi ger, serieuzer, zodra de viertafel in de klas werd gezet. Van ou ders kreeg ik eveneens reacties. Blijkbaar maakten de lessen zo'n indruk dat de kinderen er ook thuis over spraken. Daar was ik erg blij mee." Inmiddels is Huijsman afgestu deerd en staat ze permanent bij 't Klinket voor de klas. De ont wikkeling van het lespakket nam ze als onderwerp voor haar scriptie. De viertafel gebruikt ze nog steeds bij elke godsdienst les. Volgend schooljaar worden de lessen en de tafel waarschijn lijk ook geïntroduceerd op de veertien andere christelijke ba sisscholen op Walcheren en Noord-Beveland. De scriptie prijs, de Stimuleringsprijs Christelijk Onderwijs, wordt morgen overhandigd. door Harold de Puysseleijr HULST - Een 75-jarige vrouw uit Hulst daagt haar broer we gens fraude en oplichting voor de rechter. Advocaat R. Nobus uit Terneuzen eist in de civiele procedure die hij namens de Hulsterse heeft aangespannen, dat de man zijn zus zo'n 21.500 euro terug betaalt. Bovendien wil de vrouw dat haar broer ook vele tientallen antieke voorwerpen teruggeeft, die haar eigendom zijn. De Hulsterse werd eind 1994 met ernstige klachten opgeno men in het psychiatrisch insti tuut Emergis in Terneuzen en kon haar financiën daardoor zelf niet meer behartigen. Haar broer werd in september 1995 door de kantonrechter aange steld als bewindvoerder, waar mee hij het beheer kreeg over haar geld en bezittingen. Gedurende een periode van ruim zeven jaar drukte de man volgens zijn zus jaarlijks vele duizenden guldens achterover- .Een verklaring van haar maat schappelijk werker bij instituut Emergis onderschrijft dat. De vrouw beweert verder dat haar broer vier jaar lang de vaste las ten van haar huurwoning in Hulst van haar rekening liet af schrijven, terwijl hij zich die kosten contant liet uitbetalen door de man met wie zijn zus sa menwoonde. Tenslotte heeft haar broer volgens de Hulsterse ook haar kostbare antieke in boedel ingepikt in de tijd dat ze bjj Emergis in behandeling was. Over de antieke inboedel is in middels een kort geding ge voerd. Het gaat om vele tiental len voorwerpen, waaronder schilderijen, meubelen, klok ken, aardewerk, porselein, en koperen en bronzen kunstwer ken. De rechter oordeelde dat onge veer een kwart van de voorwer pen terug naar de vrouw moest. Ze neemt daar geen genoegen mee en wil al haar spullen terug. De beschuldigde laat via zijn advocaat, F. de Vleesschauwer, weten 'er geen behoefte aan te hebben om via de pers uit te wei den over de kwestie'. „Mijn cli ënt wil geen vuile was buiten hangen." Nobus heeft de broer inmiddels gedagvaard voor de rechtbank in Middelburg. De rechter zal volgens hem eerst proberen de zaak in der minne te schikken. Als dat niet lukt, worden er af spraken gemaakt over de verde re gerechtelijke procedure. Een uitspraak is niet op korte ter mijn te verwachten. Mon Plaisir bij Schuddebeurs is één van de oudste nog bestaande landgoederen op Schouwen-Duiveland foto Dirk-Jan Gjeltema oll*r Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37