KOOKGEREI ROC Zeeland stuurt topman de laan uit TOrOH geweldpleger afschrikken Donner: voor al uw 15 loelwit aan directeur treft chaotische organisatie en grote financiële problemen wm I PAKKER Brand woedt in oude centrum Delft Hoek stunt in Amstel Cup (azen itelende r.y I Baby komt wel eens vaker vroeger Tories willen nieuwe leider Zorg om wegkopen personeel Voorstel: drie duels Van der Vaart Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Baby bijna dood door foute spray ?Id, .kookwinkel. L. Noordstraat 25 Middelburg Wisselvallig 46e jaargang no. 258 poensdag 29 oktober 2003 os nummer 1,20 ■Ha Veranderingen 68 Imateuristisch Lijken J Veel bewolking en vanuit het westen enige regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Middagtemperatuur 7 graden. internet: www.pzc CllJili mm Hl Bezem door ouderenbond Anbo UttHMü Er hoeft niets achter de vervroegde uitrekendatum van de ba by van prins Willem-Alexander en prinses Maxima te worden gezocht. Er is altijd een speling van drie weken voor en twee weken na de vermoedelijke geboortedatum, zegt prof. dr. D. Braat, woordvoerster van de Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie. De dagen voor Ian Duncan Smith als Tories-leider lijken geteld. De Britse Conserva tieve Partij gaat verkiezin gen houden voor het leider schap. Rebellerende par tijgenoten hebben voldoende handtekeningen verzameld voor een motie van wantrou wen tegen Duncan Smith. Zeeuwse bedrijven lokken personeel bij elkaar weg. Job-hoppen is een verschijn sel dat steeds vaker voor komt. Aan die slag om goed opgeleide mensen dreigen, volgens de de vakbonden FNV en de Unie, op den duur bedrijven ten onder te gaan. i m - - De aanklager betaald voetbal heeft Rafael van der Vaart van Ajax gisteren een strafvoorstel gedaan van vier wedstrijden schorsing, waarvan één voorwaardelijk, voor zijn rode kaart in de wedstrijd tegen PSV. Scheidsrechter Braamhaar stuur de de aanvoerder van de Amsterdammers zondag uit het veld omdat hij PSV-speler John de Jong had nagetrapt. Van der Vaart heeft tot vanmorgen half tien om het schik kingsvoorstel te accepteren. Doet hij dat niet, dan buigt de tuchtcommissie zich over de zaak. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 11, 12, 13 ,15 en 17; sport: 18 en 19; trends: 23, 24, 25 en 27; jong: 28 en 29. door Henk Postma VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland wil topman A. Rikken de laan uit sturen. De Raad van Toezicht verzocht hem maandag zijn ta ken neer te leggen. Rikken werd anderhalf jaar ge leden gepresenteerd als de nieu we voorzitter van het College van Bestuur. Hij was de 'sterke man' die de al jaren slepende re organisatieplannen moest doorvoeren. Zijn optreden zorg de echter niet voor nieuw elan. Blijkens een brief, die vandaag bij de zevenhonderd perso neelsleden in de bus valt, ont stond intern zoveel onenigheid dat de sfeer onwerkbaar werd. De samenwerking van Rikken met het andere lid van het be stuurscollege, mevrouw M. Ver- hage-van der Ent, verliep even min naar wens. Zij zal ook het veld ruimen, maar pas over ruim een jaar: op 1 januari 2005. Tot die tijd zal ze deel uitmaken van een nog te vormen interim-be stuur. De voorzitter van de Raad van Toezicht, J. Lilipaly, gaat proberen een interim-bestuur te formeren, in eerste instantie door te leunen op mensen uit de eigen organisatie. „Maar", zegt hij, „alshet-nodigisomhulp van buiten aan te trekken, zal ik dat ook doen." Het ROC Zeeland probeert het hoofd boven water houden als zelfstandig instituut met een zo groot mogelijk aanbod van mid delbare beroepsopleidingen. Dat kan alleen wanneer zowel organisatorisch als onderwijs inhoudelijk rigoureuze veran deringen worden doorgevoerd. Morgen worden zowel in Mid delburg, Vlissingen als Goes personeelsbijeenkomsten ge houden, bedoeld om vragen te inventariseren. Advertentie PZC naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor C 14,50. straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ci per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). r per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Advertentie MOOIE KAMERPLANT Incl. ronde pot van salim. Keuze uit diverse soorten. NOVEMBER 2003. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT van onze sportredactie HOEK - Voetbalclub Hoek heeft gisteravond de achtste finales bereikt van het toernooi om de Amstel Cup. De Zeeuws-Vlaamse hoofd klasser stuntte voor eigen publiek met 2-0- overwinning op profclub Veendam. Pascal Smessaert en Arjan Human maakten voor rust de doelpunten. De Groningse opponent, bezig aan een goede serie in de eerste divisie, kon daar ondanks de aanwezigheid van schutters als Hamming en Weerman weinig tegenover stellen. Hoek is de enig overgebleven amateur- club in de Amstel Cup. sorRolf Bosboom f [APELLE - Anbo, de iond voor 50-plussers, erkeert in zwaar weer. Er ijn grote financiële pro lemen en ook organisato- isch is er veel mis. Er fordt inmiddels hard ge- rerkt om orde op zaken te lellen. Lechner, sinds twee jaar di- deur van Anbo, kwam giste- ji naar Kapelle om het gewest reland opheldering te geven 'er de problemen. Het beeld it hij schetste, was onthut- nd. Hij sprak zelf van een leerput'. ind dit jaar verwacht de orga- isatie met een tekort van 2,1 iljoen euro te zitten. Dat is ltstaan door allerlei oorzaken, e voornaamste is de vernieu- ing van het ledenblad Vizier. Ie uitgave zou op zijn minst jstendekkend zou zijn, maar oor verkeerde voorlichting van aextern adviseur moet de An ti er liefst negen ton op toeleg- ai. De adviseur zelf is met de «rderzon vertrokken. echner verhulde verder niet 1 it het landelijk bureau de af- i dopen tijd uiterst amateuris- i ich heeft gefunctioneerd. Zo 1 erdeen subsidieaanvraag veel laat ingediend, waardoor de I lbo vier ton misliep. Organi- 1 torisch gaat er nog veel meer is. Zo is de centrale ledenad- i inistratie- een chaos. „Daar i, lugtheel veel niet aan." Vorig jaar heeft Lechner het bu reau doorgelicht. Van de 32 me dewerkers bleek slechts een kwart te voldoen. Een groot deel van het personeelsbestand wordt daarom vervangen, maar huidige medewerkers kunnen niet worden ontslagen voordat er geschikte opvolgers zijn ge vonden. Ook dat vergt extra uit gaven. Anbo dreigde door de financiële nood de salarissen van het per soneel niet meer te kunnen uit betalen, maar is inmiddels uit de liquiditeitsproblemen. ABN Amro heeft een lening van drie miljoen euro verstrekt. „Daarmee is onze continuïteit gewaarborgd", zegt Lechner opgelucht. De jaarrekening 2002 is inmiddels na veel ge steggel met de accountant in orde bevonden, de begroting voor volgend jaar is sluitend en aan die van 2005 wordt ge werkt. Toch blijven de zorgen groot. De overheid heeft aangekondigd de jaarlijkse subsidie (acht ton) met ingang van 2007 stop te zet ten, zodat andere geldstromen nodig zijn. De Anbo heeft in middels een aantal BV's opge zet, commerciële ondernemin gen zoals reisbureau Anbo Tours. Deze bedrijven keren, bij winst, dividend uit aan de ver eniging. Lechner nam gisteren de volle verantwoordelijkheid voor de problemen op zich, maar wei gerde alle schuld te accepteren. „Sinds ik bij de Anbo ben be gonnen, zijn er heel veel lijken uit de kast gerold." Directie en landelijk bestuur leggen 19 november verant woording af 'aan de Vereni gingsraad. Namens het gewest Zeeland kozen de leden gisteren H. Klein Hesselink en G. Velt- huijsen als afgevaardigden. Doelpuntenmaker Arjan Human (links) en doelman Jürgen Belpaire van Hoek vieren de verras sende bekerwinst op Veendam (2-0). foto Camile Schelstraete DELFT - Een zeer grote brand aan de Oude Langen- dijk in Delft heeft gisteren een winkelpand volledig verwoest en twee naastgelegen gebouwen zwaar be schadigd. Het vuur ging gepaard met enorme rook ontwikkeling. De schade wordt geschat op twee mil joen euro. Het gaat om historische panden die strak tegen elkaar aan zijn gebouwd. In verband met de rook moesten ongeveer twintig omwonenden tijdelijk hun huizen verlaten. In alle drie de getroffen panden is volgens een brandweer woordvoerder sprake van enorme brand- en water schade. De Oude Langedijk ligt pal achter de Grote Markt in het historische centrum van Delft. De oorzaak van de brand is nog onbekend. foto Robin Utrecht/ANP door Paul Koopman mogen DEN HAAG - Omstanders van een geweldsmisdrijf krijgen vanaf volgend jaar van de over heid het advies agressieve daders 'af te leiden of af te schrikken'. Dat schrijft minis ter Donner van Justitie in een brief aan de Tweede Kamer. De bedoeling is burgers in een overheidscampagne tot een ac tievere houding aan te sporen, aldus een woordvoerster van Justitie. WD-kamerlid Luchtenveld vroeg eerder dit jaar van Don ner een heldere richtlijn voor burgers die getuige zijn van ge weld op straat. Aanleiding was de veel bekritiseerde opmerking van minister Remkes (Binnen landse Zaken) dat hij een ge weldpleger in Venlo zelf een 'rotschop' zou hebben gegeven. Wat mag nu wel en wat niet?, wilde Luchtenveld weten. Volgens Donner zijn er situaties waarin burgers 'gepast geweld' gebruiken, ook bij de aanhouding van een verdachte. De bij de aanhouding gebruikte fysieke dwang moet echter op houden zodra een verdachte zich overgeeft of weerloos is, al dus de minister. „Onnodig ge weld mag niet worden ge bruikt." Donner realiseert zich ook wel dat dergelijke algemene termen in het volle leven nog onvol doende houvast geven. Ook in het buitenland worstelen de au toriteiten met die vraag, stelt hij vast. „Daar zijn nog geen voor beelden bekend van campagnes die in begrijpelijke taal uitleg gen waar de grenzen liggen van eigenhandig optreden." De 'rotschopvan minister Rem kes was wel helder en duidelijk, maar blijkbaar té concreet om in een brief aan de Kamer nog eens warm aan te bevelen. Een overheid die burgers oproept tot geweld begeeft zich op een hel lend vlak, peinst Donner. Wel ziet Donner mogelijkheden om in de 'meld geweld-campag ne' van volgend jaar de burgers tot meer actie op te roepen. Na de drie bekende tips (bel 112, onthoud het kenmerk van de da der, bekommer je om het slacht offer) zou een 'vierde tip' aan de Postbus 51-campagne kunnen worden toegevoegd. 'Leid de dader af en schrik hem af', schrijft de minister. Wat hij daarmee bedoelt? Een woord voerster licht toe: „Mensen kun nen samen een dreigende hou ding aannemen. Dat kan al helpen." Ook messen trekken, als ze die op zak hebben? „Eh, nou nee... De eigen veiligheid mag niet in gevaar komen." GPD ST. WILLEBRORD - Meteen nadat ze neusdruppeltjes had gekregen, hield de vijf maanden oude Zahra uit Sint Willebrord op met ademen. Nu herstelt ze in het ziekenhuis. Een verkeerd samengestelde neusspray werd het kind maan dag bijna noodlottig. De apo theker heeft inmiddels toegege ven dat bij de bereiding van de spray een fout is gemaakt. Moe der Belinda van Ginneken is woest: „In plaats van 0,1 pro cent was er 50 procent benzal- konii in de spray verwerkt. 500 keer te veelGPD ERNEUZEN - 'Ze smelten de azenriep half Nederland een aar jaar geleden een reclame- nodschap na. De Terneuzense aasboer Jas de Caluwé heeft gen woord ig zijn eigen vari- it:ze jatten de kazen! Het liep laatste tijd de spuigaten uit. as legt hij zijn waar sinds deze aand niet meer buiten de vier aren van zijn winkeltje op de meuzense Markt. Et jatwerk concentreerde zich igens De Caluwé niet op klei- kaasjes van één of twee kilo. k, juist de grote jongens wa- a in trek. Opmerkelijk, want n kaas van 16 kilo is niet on- ivallend mee te nemen. Wel kt kon de politie daardoor el- keer de daders opsporen, dkens kwamen de daders uit drugsscene. Ik heb de laatste ■en heel veel last gehad van dit art praktijken. Ik stapelde or mijn zaak altijd een aantal ken op, maar sinds kort werk met nep-kazen", vertelt De iluwé. 'de afgelopen vijf jaar gingen lasdieven er twaalf keer met stien kilo vandoor. „Eén ex- iplaar gaat voor 150 euro over 'toonbank. Het gekke is voor dat ze de kleine, lichte bollen 'tenliggen. Was je binnen met "klant bezig, dan laadden ze liten snel een kaas in de auto. ageen voorbeeld: de kaaswa- o kwam eens aanrijden om educten af te leveren. De auffeur sjouwde de bestelling 'ar binnen. Kwam hij weer aten... Juist, de stapel was op aslager."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1