PZC Catalanen zijn korfbalzendelingen ZIJN WE ER UIT? Van der Vaart aangeklaagd na rode kaart 19 schakelt Veendam uit in derde ronde Amstel Cup üesde keer is aak bij Hoek Braamhaar telefonisch bedreigd woensdag 29 oktober 2003 Rebound Bank Uefa maakt topvijftig van Europa Shinji Ono langer bij Feyenoord Oude Litmanen bij Jong Ajax Spreekverbod voor Ricksen Sporting treft geen blaam Portugal overklast Zuid-Afrika Ja of nee. U mag het zeggen. Wordt het actie of een akkoord? Laat vandaag nog van u horen en stuur de antwoordkaart op. Uw mening telt! Het kan socialer. Beter Promoten Portugal maakt Veendam belachelijk tnor Barry van der Hooft I0EK - Er stonden nog een ieine vijf minuten op de klok 0en Wesley de Smet in balbezit r^am. De rechtsback van Hoek pntroleerde de bal met rechts j ging vervolgens zonder een genstander in de buurt even iet zijn linkerknie op de bal zit- [II, Het was een treffend voor meld van het lef waarmee Hoek jsteravond in de derde ronde an de Amstel Cup Veendam be- keed. leeerstedivisieclub had weinig i te brengen en ging roemloos Bionder: 2-0. Op de overwin- jngvan de Zeeuws-Vlamingen jel helemaal niets af te dingen, feendam mocht eigenlijk nog in geluk spreken dat het maar ij 2-0 bleef, want Hoek kreeg ansen op veel meer. Vanaf de trste minuut beet de thuis- loeg van zich af en overrom- elde de tegenstander met fel, gressief en goed voetbal. Dat locht verrassend genoemd brden, want trainer Johan jillegeer had flink moeten jaitelen aan zijn elftal, bomas Ragut, Gunther de leijer, Franky Standaert en 6rt Poppe waren door blessu- sniet van de partij en Steven eCroock besloot vlak voor de DEK - Vijf keer speelde Hoek «afgelopen decennium tegen in profclub in de Amstel Cup. k zesde keer leverde gister- rond tegen Veendam de eerste (ge op (2-0). Ibekerverband speelde Hoek jerkeer tegen RBC uit Roosen- jal, allevier keren was dat in (pouleronde. Twee keer speel- jHoek gelijk en twee keer ver- jende Zeeuws-Vlamingen. De Cge keer dat Hoek doordrong t de knock-out wedstrijden rioor het met 0-4 van AZGis- ravond boekte Hoek zijn eer- i bekerzege op een profclub. wedstrijd door een opkomende griep ook niet te spelen. Wesley de Smet speelde bijvoorbeeld daardoor rechtsback en Thijs Binnerts maakte aan de linker kant zijn debuut in de basis. De middenvelder kon niet lang ge nieten van de wedstrijd, want na een botsing moest hij het veld al na zeventien minuten verla ten. Anthony Annicaert was zijn vervanger en ging naast Le on van den Ouden in de spits spelen. Arjan Human kreeg daardoor een soort vrije rol, die de Middelburger uitstekend in vulde. Human bespeelde de scheids rechter, bepaalde het tempo en was gevaarlijk met een aantal knappe versnellingen. Met Mare Minnaert, Djamel Buyse en Pauclair Youda als stoorzen ders net voor de verdediging kwam Veendam nauwelijks aan voetballen toe. De ploeg van trainer Jan Korte moest lijd zaam toezien hoe de amateurs het spel maakten en kwam na 24 minuten op achterstand. Na een lange aanval belandde de bal via Ramazan Yuruk bij Wesley de Smet. Zijn voorzet viel voor de voeten van verdediger Pascal Smessaert, die van dichtbij ge nadeloos raakschoot: 1-0. Veendam kreeg niet eens de tijd om bij te komen van de klap. Mare Minnaert, die ijzersterk speelde, veroverde de bal en stuurde De Smet de diepte in. Zijn schot belandde via de voet van een verdediger op de lat, waarna de meegelopen Human de rebound in het lege doel ram de: 2-0. Het sportpark in Hoek leek op dat moment even te ont ploffen, want met zulke weelde had niemand rekening gehou den. Of toch wel? ,,Ze verbazen me iedere keer weer, zowel in negatieve als in positieve zin", zei Johan Ballegeer na afloop. „Veendam heeft geen enkele uitgespeelde kans gekregen en dat was de verdienste van mijn verdedigers. De hele ploeg heeft het fantastisch gedaan, alleen had ik verwacht dat we het na rust af zouden maken." Dat gebeurde niet, waardoor Hoek-middenvelder Pauclair Youda loopt lachend het veld af. het lang spannend bleef. De kansen om het duel definitief te beslissen waren er wel. Al na drie minuten in de tweede helft liet Arjan Human na een afge slagen corner een vlammende volley los. Keeper Henry Louw- dijk moest de bal lossen, waarna Djamel Buyse van een meter of vijf over schoot. Leon van den Ouden schoot vijf minuten later een voorzet van Minnaert op de voeten van Louwdijk en daarna probeerde Veendam een offen sief te ontwikkelen. Het leek echter nergens op en de vrije trappen van Ronnie Pander en Erwin Buurmeijer die hoog over vlogen, typeerden het niveau van Veendam. Vlak voor tijd werd Human neergelegd, maar scheidsrech ter Schenkels paste goed de voordeelregel toe. Human stond op en schoot op Louwdijk, Mare Minnaert deed in de rebound hetzelfde, Johan Mücher kreeg de bal bij de derde poging ook niet langs de doelman, waarna Pauclair Youda overschoot. Na het laatste fluitsignaal van Schenkels werd het veld bevolkt door Hoek-supporters en dro pen de spelers van Veendam af. „We moeten nu nog vier, vijf uur terug in de bus, maar dat zal wel veel langer lijken", zei Veen- dam-spits Ronald Hamming. „Als je tegen een ploeg als Hoek niet vanaf het begin scherp en agressief bent, win je gewoon niet. We hebben geen strijd gele verd en hadden hier daarom ei genlijk niets te zoeken." De technische staf van Hoek had Veendam een kleine twee weken geleden bij TOP Oss zien winnen, maar dat Veendam was geen schim van het Veendam van gisteren. Ballegeer: „Veen dam moet ons onderschat heb ben, dat kan niet anders. Ik zag Hamming tegen TOP Oss twee keer scoren en ik was onder de indruk van die Clemencia. Maar die begon vanavond op de bank, dat zegt misschien al vol doende. Ik had toen een goede indruk gekregen van Veendam en wist dat er best kansen lagen. Maar dat het zo makkelijk zou gaan.Nee, dat had ik niet ver wacht." In Hoek hoopt iedereen nu dat er vanavond een aansprekende te genstander tevoorschijn komt bij de loting. „Het liefst spelen we natuurlijk tegen Ajax of Feyenoord, maar eigenlijk maakt het niets uit. We hebben de vierde ronde bereikt en dat is ontzettend knap", zei Ballegeer. VC Vlissingen is de enige foto Camile Schelstraete Zeeuwse ploeg die het ooit ver der schopte in de beker. Vlissin gen strandde in 1989 in de kwartfinale. Daar is Hoek nog één overwinning van verwij derd. Hoek - Veendam 2-0 (2-0). 24. Pas cal Smessaert 1-0, 27. Arjan Human 2-0. Scheidsrechter: J. Schenkels (Goirle). Gele kaart: Wesley de Smet (Hoek). Aantal toeschouwers: 1300. Hoek: Jürgen Belpaire; Wesley de Smet, Johan Mücher, Pascal Smes saert, Ramazan Yuruk; Mare Min naert, Djamel Buyse, Pauclair You da, Thijs Binnerts (17. Anthony Annicaert, 90. Peter Hamelink); Le on van den Ouden (82. Ferdi Kabal) en Arjan Human. Veendam: Henry Louwdijk; Erdem Yeni (33. Patrick Goedhart), Rick Slor, John van Dalen (38. Pong Cle mencia), Guus de Vries; Wilco Hel- linga, Ronnie Pander, Marnix Kol der, Erwin Buurmeijer; Ronald Hamming en Paul Weerman. NYON - De Europese voetbalunie (Uefa) stelt speciaal voor het komende jubileumjaar, waarin de bond vijftig jaar be staat, een topvijftig samen van de beste Europese voetballers in dat tijdperk. Achttien Nederlanders zijn onder de 250 ge nomineerden, uiteindelijk bepaalt het publiek via een stem ming wie er in de topvijftig komt. Uit elk decennium moeten tien spelers worden gekozen. De achttien genomineerde Ne derlanders: Marco van Basten, Dennis Bergkamp, Danny Blind, Frank de Boer, Johan Cruijff, Edgar Davids, Ruud Gullit, Arie Haan, Willem van Hanegem, Patrick Kluivert, Ronald Koeman, Ruud Krol, Coen Moulijn, Johan Neeskens, Ruud van Nistelrooy, Rob Rensenbrink, John Rep en Frank Rijkaard. ANP ROTTERDAM - Feyenoord heeft het contract met Shinji Ono opengebroken en verlengd. Dë Japanse middenvelder, wiens contract afliep in 2006, heeft bijgetekend tot 2007. „We zien in Shinji een van de steunpilaren van het elftal", zei technisch directeur Baan op de website van de voetbalclub. „Op dit mo ment zijn we bezig met het opbouwen van een nieuw elftal. Daarbij is het voor de balans in het team wenselijk om een aantal dragende spelers langer aan de club te binden." Ono kwam in het seizoen 2001/2002 naar Rotterdam. Trainer Van Marwijk noemt de international een 'sleutelfi guur'. „Hij heeft in het verleden vaak genoeg bewezen hoe be langrijk hij voor ons is. Na zijn langdurige blessure zie je Shinji met de week beter worden. Het is opvallend dat daar door ook het team steeds iets beter gaat spelen. Dat is geen toeval, maar voor een deel de verdienste van Shinji." ANP AMSTERDAM - Hij is al 32 jaar, maar desondanks speelt Jari Litmanen vanavond mee in de bekerwedstrijd van Jong Ajax uit bij FC Den Bosch. Het trainersduo Van 't Schip en Van Bas ten heeft behalve de Fin nog vijf andere spelers uit het eerste tot zijn beschikking. Ook doelman Stekelenburg, De Jong, Obodai, Sikora en Mitea gaan mee naar de Brabantse provin ciehoofdstad. De winnaar van het duel komt in de achtste fi nales, waarin onder meer Ajax 1 instroomt. ANP GLASGOW - Fernando Ricksen praat voorlopig niet meer met de pers. De verdediger van Glasgow Rangers en het Ne derlands elftal heeft daartoe besloten op nadrukkelijk advies van zijn trainer Alex McLeish. De laatste weken kwam Rick sen veelvuldig in opspraak en haalde hij meerdere malen de voorpagina's van Schotse roddelkranten. De international voert zijn persboycot zo ver door dat hij ook bij Oranje, mits hij geselecteerd wordt, niet met de vertegenwoordigers van de media zal spreken. De verwachting is dat de stilte rond Rick sen ongeveer twee maanden zal aanhouden. ANP LISSABON - Het Zweeds Openbaar Ministerie ziet af van verder onderzoek naar een mogelijke dopingaffaire bij Spor ting Lissabon. In het onderkomen van de Portugese club voor de uitwedstrijd tegen Malmö FF op 15 oktober waren ge bruikte spuiten gevonden. Van verboden prestatiebevorde- rende middelen is echter geen sprake. Officier van justitie Mats Svensson verklaarde gisteren dat het laboratoriumon derzoek niets onoorbaars heeft opgeleverd. ANP/SID MIDDELBURG - Het korfbalteam van Portugal heeft gisteravond zijn eer ste voorronde wedstrijd op het wereldkampioen schap met groot verschil gewonnen. Zuid-Afrika, dat maandag met 15-14 verloor van Catalonië, kreeg in sporthal De Voor- korch in Middelburg met 22-11 klop. Bij rust leidden de Zuid- rEuropeanen al met 9-5. In met name de twintig mi nuten na rust schoten de Portugezen met scherp. Alle ballen vielen erin. Voor Zuid-Afrika was er 'geen houden aan. Portu gal speelt vanavond in Goes tegen Catalonië en heeft aan een gelijkspel genoeg om poulewinnaar te worden. Hongarije her stelde zich gisteren van de nederlaag van maandag tegen Groot-Brittannië. Nu werd het team van In dia met 21-13 verslagen. .Vandaag ontmoet India Groot-Brittannië. De Britten zitten sowieso bij de beste acht van het WK als ze gelijkspelen. door Roeland van Vliet BURGH-HAAMSTEDE - Niet Spanje, maar Catalonië doet dit jaar mee aan het wereldkampi oenschap korfbal. En niet het Spaanse volkslied, maar het volkslied van de Catalanen wordt voorafgaand aan hun duels gespeeld. Het lijkt alsof de Catalanen niet bij Spanje willen horen. Alsof de korfballers lid zijn van een soort afscheidings beweging. Maar zo zit de vork niet in de steel. „Wij willen juist de rest van het land bij de sport betrekken", vertelt Toni Jurado, voorzitter van de 'nationale' bond. Ooit was de korfbalsport in Spanje een stuk groter dan nu. Tussen 1973, toen de Associa tion Espanola de Korfball werd opgericht, en begin jaren tach tig maakte de sport een ware vlucht. Zekervoorbuitenlandse begrippen. Toen Spanje (en niet Catalonië) in 1984 vijfde werd op het WK korfbal, waren er zo'n duizend korfballers in het land actief. En die waren lid van clubs in onder meer Barcelona, Marbella, Malaga, Cordoba, Se- villa en Madrid. Ofwel, de sport zat redelijk verspreid door het land. Halverwege de jaren tachtig zakte de sport echter in elkaar. Advertentie Het internationale korfbaltoer- nooi in Marbella, waar Neder landse en Belgische korfballers graag heen gingen, hield op te bestaan. En ook in de andere re gio's bloedde het corfebol dood. Alleen in en rond Barcelona hield een aantal fanatiekelin gen vol. Zij maakten met korf bal een doorstart. Op dat moment greep de natio nale overheid in. Er waren te weinig beoefenaars in te weinig regio's om de Association Espa nola de Korfball nog subsidie te geven, zo vond Madrid. De geld kraan werd helemaal dichtge draaid. De oplossing voor het probleem lag bij de Catalaanse overheid. „Daar hadden we wel succes", legt Toni Jurado uit. Hij is voorzitter van de nieuwe Unio de Catalana de Korfball en te vens teambegeleider bij de WK- selectie. „Door de Catalaanse overheid werden we op dezelfde manier behandeld als de bas- ketbalsport en de handbal sport... en dus kregen we geld. Daardoor konden we blijven doorgaan met onze sport. Maar dan moesten we wel een Cata laanse bond hebben. En dan moest ook het Catalaanse volks lied gespeeld worden bij onze wedstrijden." De Internationale Korfbal Fe deratie (IKF) keurde de ietwat vreemde constructie in 1997 goed, de Unio de Catalana de Korfball mocht lid worden. „Maar wij hebben wel moeten beloven dat we de sport vanuit Toni Jurado, voorzitter van de korfbalbond van Catalonië: „De sport groeit langzaam, maar we krijgen wel steeds meer voor elkaar." foto Ruben Oreel Catalonië in de rest van het land gaan promoten", vervolgt Jura do. „Daar zijn we nu ook al mee bezig. Inmiddels zijn er weer contacten gelegd in Madrid, Murcia, Marbella en Galicië. Maar daar zijn nog geen clubs. Wel zijn er daar enkele leraren die de sport op scholen proberen te promoten. Dat is onze eerste stap. Stap twee is het opstarten van clubs. Daar hopen we over vier jaar mee te kunnen begin nen. Uiteindelijk willen we in andere regio's eenzelfde struc tuur aanbrengen als in Catalo nië. Daarmee willen we voorko men dat het niet na een jaar al weer afgelopen is met de sport in die regio." Ooit beoefenden zo'n duizend Spanjaarden de gemengde teamsport, nu zijn er zo'n 250 Catalanen die dat doen. Maar die verzetten bergen werk. „Ei genlijk is er te veel werk voor de weinige mensen die we hebben. Neem nu het Europees kampi oenschap dat we vorig jaar in Barcelona hadden. Dat is met slechts tien mensen georgani seerd. Ongelooflijk hè! De sport groeit langzaam, maar we krij gen wel steeds meer voor el kaar." Een goed resultaat op het we reldkampioenschap in Neder land - een plekje bij de beste acht - zou de sport in Spanje po pulairder kunnen maken, weet Jurado. Dan neemt het korfbal misschien weer een vlucht. „Als er weer in vier districten korfbal wordt gespeeld, komen we in aanmerking voor steun van de Spaanse overheid. Dat is het doel dat we samen met het IKF nastreven." Afgelopen maandag won Cata lonië in Vlissingen nipt (met 15- 14) de eerste wedstrijd van de eerste ronde tegen Zuid-Afrika. „Een zenuwachtige wedstrijd, we kunnen stukken beter", weet achtvoudig international Jose- Manuel Castillo. Vanavond krijgt de ploeg de gelegenheid om dat te bewij zenIn Goes treft Catalonië, dat gecoacht wordt door de Nederlander John Tims, buurland Portugal. Er moet ge wonnen worden om als eerste te eindigen in poule II. Castillo: „Tegen Portugal moeten we er staan. Portugal heeft een er varener team, maar op het afge lopen EK hebben we laten zien dat we dicht bij hen in de buurt zitten. Het werd toen 19-16, maar pas in de laatste tien mi nuten namen de Portugezen af stand van ons. We hebben een kans." van orize sportredactie EINDHOVEN - Rafael van der Vaart krijgt mogelijk een on voorwaardelijke schorsing van drie wedstrijden aan zijn broek voor zijn optreden tijdens PSV- Ajax. Daarnaast kan hij een voorwaardelijke schorsing van nog een wedstrijd krijgen. De aanklager van de KNVB heeft een dergelijk schikkingsvoor stel gistermorgen ingediend bij Ajax. Het is vooralsnog de enige reactie van de KNVB op de tu multueus verlopen topper van afgelopen zondag. Van der Vaart schopte vlak voor de rust de op de grond liggende John de Jong in zijn rug. Die ac tie was het sluitstuk van een bij zondere heftige eerste helft waarin spelers elkaar herhaal delijk in de haren vlogen. Scheidsrechter Braamhaar hield Van der Vaart de rode kaart voor. Van der Vaart en Ajax hebben tot vanmorgen half tien de tijd om het schikkingsvoorstel aan te vechten. Als club en speler akkoord gaan met het voorstel mist de jonge aanvoerder de be langrijke wedstrijd tegen AZ en de duels met ADO Den Haag en SC Heerenveen. De aanklager reageerde giste ren niet op andere voorvallen in de wedstrijden. Er deden zich drie incidenten voor waarin mogelijk sprake is van elle boogstoten. Mark van Bommel versperde Van der Vaart met zijn arm de weg. De Ajacied legde die actie uit als een elleboog stoot. Uit woede om het uitblij ven van de rode kaart voor de aanvoerder van PSV beging Van der Vaart zijn overtreding op De Jong. Kevin Hofland liep een lichte hersenschudding op toen hij door Zlatan Ibrahimovic met een elleboog geraakt werd. Ajax-doelman Lobont moest zich door de Ajax-arts laten be handelen nadat hij door Jan Vennegoor of Hesselink geraakt was. In alle drie de gevallen kwam er geen kaart aan te pas. Voor ver volging is dat niet per se nodig. De aanklager van de KNVB kan uit eigener beweging, na het zien van de televisiebeelden, be sluiten om een procedure in werking te stellen. Meestal on derneemt de aanklager in zulke gevallen op dinsdag na de wed strijd actie. Gisteren liet hij, be halve in het geval Van der Vaart, niets van zich horen. Volgens eep woordvoerder van de KNVB hoeft dat niet te betekenen dat de schorsing van Van der Vaart de enige sanctie is die na PSV- Ajax uitgedeeld wordt. De aan klager kan ook vandaag of mor gen nog andere zaken aankaar ten. GPD HEERENVEEN Scheidsrechter Eric Braamhaar is naar aanlei ding van zijn arbitrage bij PSV-Ajax vier keer tele fonisch bedreigd. Op zowel zijn vaste als zijn mobiele nummer was Braamhaar het mikpunt van dreigementen die hij niet wil herhalen. „De teksten zijn niet relevant, maar ik vermoed dat de telefoontjes van boze Ajax- en PSV-supporters kwamen." Braamhaar liet weten dat hij in totaal vier keer tele fonisch bedreigd is. De eerste keer was al tijdens PSV-Ajax, na de wed strijd gebeurde het nog twee keer. „Heel verve lend, vooral omdat ik zelf niet thuis was: mijnvrouw nam steeds op. Uiteinde lijk heeft ze de stekker er maar uitgehaald. Giste ren is-ie er weer ingegaan. En gisterochtend ben ik op mijn mobiel nog be dreigd." „Dit soort dingen hoort blijkbaar bij de arbitrage, ik ga ook geen aangifte doen. Maar het is wel een schaduwzijde. Ik zal maatregelen nemen, mijn naam moet uit het tele foonboek. Een geheim adres zal lastig worden, maar een geheim tele foonnummer moet ik nu toch maar eens gaan aan schaffen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19