PZC Fietsenstallingen op stations puilen uit Achter je bureau los je geen moord op GS effenen weg voor waterfusie Delta en WBE 'SIHHMI 15 Bonden waarschuwen voor gevolgen van tekort aan hoogopgeleiden woensdag 29 oktober 2003 Job-hoppen Wervingsacties Koopplicht natuurgronden terug Overtreden caféverbod bestraft Surfen via Zeeuwse bibliotheken Bromfietser gewond bij botsing Tips over gestolen bankpas Ex-LPF'er Smits gaat verder onder de naam Zeeuws Belang Ellende Klapje De dood Bedrijven lokken personeel weg rioor Jeffrey Kutterink SAS VAN GENT - Zeeuwse be kijven lokken steeds vaker per soneel bij elkaar weg. Werkge vers proberen zo hun eigen tekort aan hoogopgeleid perso neel weg te werken. Die strijd gaat volgens de FNV en de Unie zover dat er op den duur bedrij ven aan ten onder dreigen te gaan. Reden om bij Zuid-Che mie in Sas van Gent een tweeja rige CAO te eisen met een jaar lijkse loonsverhoging van 2,5 procent. Daarmee negeren FNV en de Unie de afspraken in het centraal akkoord. Het is vijf voor twaalf, stellen vakbondsbestuurders R. van IBeveren (de Unie) en J. Plat (FNV Bondgenoten) vast. Bij een aantal Zeeuwse bedrijven is meer dan de helft van de werk nemers boven de vij ftig jaar. Als die binnen een aantal jaar met pensioen gaan, ontstaan grote problemen bij het opvullen van vacatures. Om te voorkomen dat bedrijven elkaar leegkopen, eisen FNV-Bondgenoten en de Unie bij kunstmestfabrikant Zuid-Chemie een tweejarige CAO. Plat: „Met de buurman, Hydro Agri, ook een kunstmestfabri kant, is onlangs nog een tweeja rige cao afgesproken met een jaarlijkse verhoging van 2,5 procent. Als we bij het bedrijf 300 meter verderop een paar maanden later een CAO afspre ken die daar ver onder ligt, is de kans groot dat werknemers gaan job-hoppen." De eisen hebben volgens FNV- Bondgenoten en de Unie te ma ken met de ontwikkelingen op de Zeeuwse arbeidsmarkt en de concurrentiepositie van het Zeeuws bedrijfsleven. Met na me in de chemische sector. De vergrijzing vormt daarbij het grootste probleem. ,,We zien nu al dat het job-hoppen in de Ka naalzone zienderogen toe neemt", zegt Van Beveren. „Het gaat daarbij veelal om ge- 'speeialiseetde mensen, zoals iproces-operators. Die trek je niet zomaar aan. Ze zijn boven op de vereiste opleidingen, in tern extra geschoold. Als bedrijven in Zeeland blijven proberen personeel aan te trek ken door zo gunstig mogelijke arbeidsvoorwaarden aan te bie den, krijgt een aantal bedrijven het erg moeilijk. Op termijn le vert dat zoveel problemen op, dat directies de afweging zullen maken of het nog zinvol is die vestiging in Zeeland te behou den." De vakbondsbestuurders zijn dan ook niet gelukkig met wer vingsacties zoals Dow Chemi cals die in de zomer heeft gehou den. Bij Dow werken 2225 mensen. Dat bedrijf verwacht de komende vijf jaar dat er circa zeshonderd medewerkers met pensioen gaan. Om te zorgen dat het probleem niet de doodsteek voor een aantal bedrijven bete kent, moeten werkgevers geza menlijke afspraken maken. „We proberen dat werkgevers al twee jaar duidelijk te maken", zegt Plat. „Tijdens CAO-onder- handelingen brengen we het steeds weer ter sprake. Bij Kosa in Vlissingen-Oost wordt het probleem wel serieus aange pakt. Door personeel intern op te leiden ontstaat er doorgroei binnen het bedrijf. Voor de functies die aan de onderkant vrijkomen, werft het bedrijf nieuw personeel. Maar dat werkt natuurlijk niet als bedrij ven elkaar beconcurreren op ar beidsvoorwaarden. Onderne mingen hebben geen zin geld te steken in interne opleidingen, als mensen vervolgens vrolijk solliciteren bij de buurman om dat ze er meer kunnen verdie nen." De eerste onderhandelingen over een nieuwe CAO bij Zuid- Chemie beginnen op 18 novem ber. door Ben Jansen GOES - De verbetering en uit breiding van fietsenstallingen bij de stations van Goes, Mid delburg en Vlissingen dreigt in de knel te komen door bezuinin- gen van het Rijk. De Fietsers bond wil dat de Tweede Kamer 73 miljoen euro extra uittrekt om stationsstallingen in Neder land op te knappen en uit te breiden. Inmiddels zijn - ook in Zeeland - de stalingsmogelijkheden bij kleinere stations al verbeterd. Op stapel staat nu nog een aan tal grotere stations. Door geld gebrek dreigen deze niet meer aangepakt te worden. Minister Peijs van Verkeer is bereid vanaf 2008 extra geld te investeren, maar dat is volgens de Fietsers bond „nog onvoldoende en te laat". De fietslobby komt een week voor de behandeling van de be groting van Verkeer en Water staat in de Tweede Kamer in het geweer. Directeur B. Ensink van de Fiet sersbond biedt vandaag in Den Haag een petitie aan. Drie jaar geleden besloot het toenmalige kabinet alle be waakte en onbewaakte fiets parkeerplaatsen te modernise ren. Eind 2006 moest dat project klaar zijn. De kosten stegen ech ter de pan uit; volgens de vorige verkeersminister kwam dat doordat de gekozen fietsenrek ken duurder zijn dan voorzien. Bovendien blijken meer rekken te moeten worden geplaatst dan De overvolle fietsenstalling bij het station in Goes. aanvankelijk werd gedacht. Bijna eenderde van alle treinrei zigers komt met de fiets naar het station. De Fietsersbond gaat uit van een tekort van 133 miljoen euro. Minister Peijs wil, en dan pas vanaf 2008, 60 miljoen bijpas sen. De Fietsersbond trekt sa men op met de gemeenten Alk maar, Dordrecht, Enschede, Groningen, Haarlem, Hilver- foto Willem Mieras sum, Hoorn, Nijmegen, Roer mond, Venlo, Zevenaar en Zwolle, waar de nood het hoogst zou zijn. DEN HAAG - De koopplicht voor landbouwgronden die bin nen de ecologisch hoofdstructuur (ehs) vallen, wordt 1 janua ri 2004 opnieuw ingevoerd. Minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft dit gisteren de Tweede Kamer laten weten. Hij schortte de koopplicht eerder op, omdat er onvoldoende geld voor beschikbaar was door be zuinigingen van het eerste kabinet-Balkenende. Het tweede kabinet-Balkenende trekt tientallen miljoenen euro's extra uit om de ehs, een samenhangend netwerk van natuurgebie den, te realiseren. Dat maakt het Veerman mogelijk de koop plicht te herstellen. Ook verschillende boeren in Zeeland zaten door de opschor ting van de koopplicht klem. Zij wilden grond binnen een ehs- gebied verkopen en elders opnieuw beginnen, maar dat werd door geldgebrek bij de rijksoverheid gedwarsboomd. Het mi nisterie van LNV blijft vanaf 1 januari 2004 maandelijks vol gen of het beschikbare geld voldoende is om de koopplicht na te blijven komen. MIDDELBURG - Een negentienjarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren door de Middelburgse poli tierechter wegens het plegen van lokaalvredebreuk veroor deeld tot dertig uur werkstrafDe man was 28 juli dit jaar een café in de binnenstad van Terneuzen binnengegaan, terwijl hem een caféverbod was opgelegd. MIDDELBURG - Via de websites van de openbare bibliothe ken in Zeeland kunnen tegenwoordig vanuit huis allerlei di gitale databanken worden geraadpleegd. Zo kan digitaal worden gebladerd in de grote landelijke dag bladen (de Krantenbank), onderzoeken (Keesings Historisch Archief en de Publiekwijzer), consumententests (de Consu mentenbond), recensies (Literom) en uittreksels (de Uittrek- selbank). Via het systeem Al@din kunnen vragen worden gesteld waarop het antwoord in maximaal vijf dagen wordt teruggemaild. Maandag beginnen de bibliotheken een publiciteitscampag ne om deze uitbreiding van de digitale dienstverlening bij het publiek onder de aandacht te brengen. RITTHEM - Een zestienjarige bromfietser uit de gemeente Vlissingen is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een bedrijfsauto op de kruising Zandweg, Ritthemse- straat in Ritthem. De jongen hield aan de botsing verwondin gen aan zijn gezicht en hoofd over. De 55-jarige bestuurder van de bedrijfsauto uit de gemeente Vlissingen kwam vanuit de richting van de Lambrechtsen- straat en reed over de Zandweg. Op de kruising verleende hij geen voorrang aan de bromfietser, die van rechts kwam. KRABBENDIJKE - In totaal zijn acht tips binnengekomen bij de politie na de uitzending van het televisieprogramma 'Opsporing Verzocht' van maandag. Tijdens de uitzending werden beelden getoond van een man die met een gestolen bankpas geld pinde bij de Rabobank in Krabbendijke. Maandagavond kreeg de politie al vijf tips binnen en gisteren, na de herhaling, kwamen nog drie tips binnen. doorMaurits Sep KAMPERLAND - Zeeuws Be lang. Onder die naam vervolgt Hedwig Smits uit Kamperland haar politieke loopbaan. Een voor de hand liggende naam, vindt zij. „Want daarvoor zit ik in de politiek, voor het belang van Zeeland." Smits stapte vorige week uit de LPF na een vertrouwensbreuk met het landelijk partijbestuur. Ze gaf haar onder de vlag van de LPF gewonnen zetel in het pro vinciebestuur echter niet op. Dagenlang dubde ze over een nieuwe naam. Vanalles kwam voorbij. „Ook zoiets als Fortuy- nistisch Democratisch Plat form. Maar uiteindelijk dacht ik, waarom moeilijk doen? Dus werd het toch mijn allereerste ingeving: Zeeuws Belang." Het is 'niet links en niet rechts', stelt Smits tevreden vast. „Dat hen ik ook niet. De ene keer ben ik links, de andere keer rechts en soms zit ik er tussenin Het als de LPF trouwens, merkt op. Maar zoals ze al direct na haar vertrek uit die partij zei: haar standpunten zijn nog steeds die van de LPF. „Het ver kiezingsprogramma voor de LPF Zeeland blijft van kracht. Ook voor Zeeuws Belang. Ik denk niet ineens anders over de hingen." Smits heeft er wel bewust voor gekozen de naam Fortuyn niet terug te laten keren in de naam van haar nieuwe fractie. Om de hreuk met het verleden te mar keren, maar ook om voor de toe komst alle mogelijkheden open te houden. „Ik weet niet hoe de samenwerking met de Partij voor Zeeland verder zal gaan, »aar stel dat het ooit tot een fu sie van onze partijen komt, dan Hijten onze namen elkaar alvast niet." Even bewust is haar keuze niet üevallen op iets als Lijst Smits. -Dat suggereert dat ik het alle maal alleen doe. En dat is niet Z0' Ik heb een steunfractie ach ter me staan." Maarzit onder andere Rob Traas die al eerder door het LPF- Partijbestuur was geroyeerd als voorzitter van afdeling Zee- land. fok is ze van plan de oud-voor zitter van Fortuynlijk Zeeland Eein Sturm te benaderen of hij ®et haar wil meedoen. Verder ®>i oud-secretaris W. Goedhart van de LPF Zeeland bereid zijn Emits te gaan helpen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Er bestaan fo to's, waarop rechercheur Jan de Kubber van op een kistje over een schutting kijkt. Op zoek naar het wapen van de moord op twee prostituees uit de Domini caanse Republiek. Ze werden vermoord in een huisje in de Dijkstraat in de Terneuzense binnenstad. Maanden tevoren - in 1987 - stierf een andere pros tituee er ook al een geweldadige dood. In die dagen verwierf de stad zich een dubieuze reputa tie. „Terneuzen: Moordstad!", kalkte iemand op een muur. In tien j aar tij d werden er twaalf moorden gepleegd. In 1985 bij voorbeeld: een passiemoord op de Markt. Een Spanjaard ont dekte dat zijn vrouw scharrelde met een Antilliaan. Hij wachtte ze op en schoot ze dood. De Kub ber nu: „Het gebeurde voor het oog van een heleboel mensen. De dader liep kalm weg om zich bij ons te melden. Veel mensen dachten dat het om opnamen voor Bananasplit ging, dat pro gramma van Ralph Inbar." Twee dagen later werd de re cherche in een woning in de Bo- menbuurt geconfronteerd met het verminkte lichaam van een Terneuzense vrouw. Ze was op beestachtige wijzevermoord. De Kubber: „De dader, een Duitse stellingbouwer, was als een Jack the Ripper tekeer ge gaan. Toen we hem aanhielden, bekende hij al snel. Maar over z'n motief heeft hij nooit iets losgelaten. Z'n rechtszaak, weet ik nog wel, brak alle records. Binnen twintig minuten kreeg hij twintig jaar cel. Ja, ik denk dat hij rond deze tijd weer vrij komt." In de jaren daarna stonden de rechercheurs van de gemeente politie Terneuzen regelmatig op steeds weer nieuwe 'plaatsen delict'. De moorden hielden ge lijke tred met de groei van de drugshandel. Dealers en ge bruikers stonden elkaar naar het leven. De Kubber: „Eerlijk gezegd is het nu al weer jaren heel rustig aan dat front. Ik denk dat we de zaak in Terneu zen goed hebben aangepakt. Er zou veel ellende zijn voorkomen als met name de softdrugs ooit waren gelegaliseerd. Maar het zal nooit zo ver komen, zeker niet zolang Duitsland en Frank rijk ons onder druk blijven zet ten." De Kubber (58) neemt vandaag afscheid van de politie. Hij be- Jan de Kubber: „Er zou veel ellende zijn voorkomen als met name de softdrugs ooit waren gelegaliseerd." gon er in 19 7 3 als technisch con troleur, werd niet lang daarna agent en kort daarop recher cheur. En dat bleef hij, tot op de dag van vandaag. Hij maakte de oude garde nog mee, met legen darische dienders als Teeuw en Jan de Vos, Marien de Feijter, Jan Smit, Schutte en vooral ook 'pliesie Penne'. Het enige op windende in die dagen? De con trole op het sluitingsuur van de cafés. De Kubber: „Als De Feijter zei dat hij even een brief ging pos ten, zag je hem de rest van de dag niet terug. En Penne? Die sprak alle talen. Toen een Fransman eens 'je ne comprends pas' tegen hem zei, reageerde Penne fel: 'Wat,hetkomternietopan! Dat zullen we nog weieens zien!' Een leuke tijd. Je had direct contact met de burgers. Belde je de politie dan was je direct aan het goede adres en kreeg je niet, zoals tegenwoordig, eerst een welwillende telefoniste in Mid delburg, die natuurlijk hele maal niet weet waar gehuchten als de Wulpenbek of Noten lig gen." Het waren de dagen dat een politieagent nog wel eens straf feloos een klapje uitdeelde, zon der dat je direct een berg formu lieren moest invullen. Jan de Kubber keek z'n ogen uit toen hij bij een aanhouding Marien de Feijter een beer van een Bul gaar een rake klap met z'n gum miknuppel zag verkopen. „Zo deed je dat. Als mensen een tip gaven, kon je ze probleemloos toezeggen dat je hun naam uit het proces-verbaal hield. Nu moet je daarvoor allerlei kron kelwegen bewandelen." De laatste jaren bouwde de re chercheur een fraai netwerk op met de Belgische collega's. Die contacten kwamen veelvuldig van pas, recentelijk nog in een zaak tegen een Moldavische bende, die op grote schaal auto diefstallen en overvallen pleeg de in de regio. In België zijn inmiddels elf bendeleden aan gehouden. De Kubber: „Rechtstreeks con tact, zonder omwegen, levert het beste resultaat op. Maar nee, de contacten moeten nu zo no dig worden geformaliseerd; het moet nu allemaal via een cen traal bureau in Breda. Dat werkt niet. Net zo min als al dat onderzoek via de computer. Je lost geen moord op vanachter je bureau; je moet de straat op." De dood; het went nooit. Als po litieman kom je hem in alle mo gelijke varianten tegen. „Voor een deel wordt het routine, maar sommige beelden raak je nooit meer kwijt. Die twee kleine kin deren in Hoek bijvoorbeeld, die door hun vader waren be dwelmd, vervolgens werden ge wurgd en daarna door hem naast elkaar in een bed waren gelegd. En dat alleen maar om dat de moeder het bezoekrecht foto Peter Nicolai opeiste. Dan krijg je het koud. Of als een man van jouw leeftijd zelfmoord heeft gepleegd, een kennis ook nog. Wat moet je te gen zo'n vrouw zeggen... Meest al verwerkte ik die dingen in m'n eentje, zonder er al te veel over te praten. Pas als ik een borrel op had, kwam ik los." Vanmiddag om drie uur neemt Jan de Kubber afscheid, met een receptie op het politiebureau. door Maurits Sep MIDDELBURG - De fusie van Delta Water met het Wa terbedrijf Europoort is een stap dichterbij gekomen. Ge deputeerde Staten hebben gisteren ingestemd met het samengaan van de twee be drijven. De provincie heeft de helft van alle aandelen in Delta en daarmee een door slaggevende stem in het be sluit over de fusie. Het eindoordeel van de pro vincie wordt geveld door Provinciale Staten. Zij doen dat in hun vergadering van november. Nu GS al hun ze gen hebben uitgesproken over de fusie, ligt het voor de hand dat ook PS ermee zul len instemmen. GS kunnen immers rekenen op een zeer ruime meerderheid in de Sta ten. CDA, PvdA, WD en SGP bezetten 36 van de 47 zetels. Als de provincie de fusie goedkeurt, dan betekent dat bijna automatisch dat de aandeelhoudersvergadering dat ook zal doen. De provin cie bezit vijftig procent van de aandelen. De andere helft is verdeeld over de dertien Zeeuwse gemeenten en enkel overheden in Noord-Bra bant en Zuid-Holland. De stem van de provincie is ech ter doorslaggevend. Delta NV wil de wateractivi teiten onderbrengen in een joint venture met Waterbe drijf Europoort (WBE). Zij krijgen ieder de helft van de zeggenschap in het nieuwe bedrijf, dat de werknaam Neptunus heeft gekregen. De ondernemingsraden van zowel Delta als WBE hebben grote bezwaren tegen de fu- ,sie. De or van Delta vreest met name dat op termijn veel banen in Zeeland verloren gaan onder de monteurs. De directie zegt dat die vrees niet nodig is, omdat Neptu nus het onderhoudswerk zal inhuren bij Delta. Gedeputeerde Staten ver trouwen op die belofte van de directie van Delta. „Daar wordt een garantie voor af gegeven, dus wij zijn niet zo bang voor dat verlies aan werkgelegenheid", verklaart gedeputeerde voor energie J. Suurmond. „Hooguit moe ten enkele mensen verhuizen van Zeeland naar Zuid-Hol land, maar dat zijn beperkte aantallen." Het dagelijks provinciebe stuur vindt het belangrijker dat Delta door de fusie in staat wordt gesteld 'de vleu gels uit te slaan'. Bovendien rekenen GS erop dat Delta, en daarmee de provincie als aandeelhouder, er financieel beter van wordt. „Niet me teen in het eerste jaar maar later wel. Dan krijgen we de revenuen in financiële zin. Zeg maar de winst." Als Delta meer winst maakt en dus meer waard wordt, worden ook de aandelen van de provincie meerwaard. Het provinciebestuur bereidt zich voor op een discussie over de vraag of de aandelen verkocht moeten worden. Suurmond ontkent dat het instemmen met de waterfu sie onderdeel uitmaakt van een plan om straks meer geld te kunnen incasseren. 1 - Advertentie Alno keukens: in hoogglans, met keus uit 1.760 kleuren. Of in een standaardkleur voor een onge kend interessante prijs. Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor u klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. TERNEUZEN: BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32 tel.: 0115-680615 TERNEUZEN: Mondial Keukens Naeye Verstraten, Kennedylaan 90 tel.: 0115-612404 VLISSINGEN: Van Belle Keukens, Pres. Rooseveltlaan 772 tel.: 0118-431278 wereldklasse in keukens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15