PZC Uitbreiding Vlissingse school bijna op hoogste punt Kunstwerk voor vrijwilligers Lewedorp PZC Een architectuurmuseum zou leuk zijn Visafslagen Breskens en Vlissingen praten over samenwerking w 13 Stadsgewestelijke brandweer hoopt binnen een jaar aan Stromenweg te zitten agenda woensdag 29 oktober 2003 Transparant Werkstraf wegens vernieling Jongen zonder aanleiding geslagen Diefstal uit sportkantine bestraft Begrip voor drankrijder Taakstraf voor bestelen gokker Kledingbeurs Jobspotting. Elke (zater)dag in deze krant J Nieuwbouw kazerne kan beginnen doorAb van der Sluis VLISSINGEN - Na vier jaar praten, onderhandelen over geld en soebatten over de archi tectuur, kan eind dit jaar einde lijk de eerste paal de grond in van de nieuwe stadsgewestelij ke brandweerkazerne aan de Stromenweg in Middelburg. Commandant R. Maljaars hoopt dat de nieuwbouw - een ont werp van de Rotterdamse ar chitect Juliette Bekkering - bin nen een jaar gereed is. „Als we daar eenmaal zitten, zullen we 'thele verhaal van de voorberei ding misschien wel snel verge ten." Aanvankelijk was het de bedoe ling om samen met de regionale politie, de regionale brandweer en GGD/ambulancedienst een Veiligheidshuis te realiseren. Dat plan strandde, omdat de po litie te krap bij kas zat om zowel de wijkzorg goed onder dak te brengen en een nieuw regiokan toor te bouwen. Later haakten ook de regionale brandweer en de GGD af, waarop de stadsge westelijke brandweer besloot dan maar zelf nieuwbouw te plegen. Het Q-team van Middel burg, dat toeziet op het uiterlijk van gebouwen, gooide begin dit jaar roet in het eten. „Dat alles bij elkaar heeft voor veel vertra ging gezorgd", zegt Maljaars. „Financieel zijn de plannen ook veel duurder geworden: van ze ven miljoen guldennaar8,6 mil joen euro. Die bedragen moeten wel in de meerjarenbegroting van de gemeenten worden opge nomen." Inmiddels is aan de Stromen weg begonnen met de voorbe reidingen voor de nieuwe hoofdpost van de stadsgeweste lijke brandweer. De Grevelin- genstraat wordt als het ware doorgetrokken. Haaks op de nieuwe weg, komt de kazerne te liggen. De gevel aan de Stro menweg wordt grotendeels in glas opgetrokken. Het woord 'brandweer' wordt op het glas geëtst of géplakt. Automobilis ten die over de Stromenweg rij den, hebben direct zicht op de gestalde brandweerwagens. Maljaars: „Je kunt bij ons in de keuken kijken. Het wordt een heel transparant gebouw." De totale oppervlakte van de nieuwbouw bedraagt 2500 vier kante meter. De ambulance dienst huurt daarvan 500 vier kante meter. Op de begane grond komen kantoren, de uit- rukruimtes voor de brandweer, natte ruimtes, ruimtes voor de VLISSINGEN - Basisschool de Vlissingse School Vereniging (VSV) in Vlissingen is aan het uitbreiden. Op de begane grond komt een nieuw, groot leslo kaal. Ook komen er drie kleine re lokaaltjes. De aula wordt gro ter en op het dak van de school zijn twee kamers voor het perso neel en de directie in aanbouw. Vrijdag wordt het hoogste punt bereikt. Dan gaat de vlag uit. De school is in mei met de ver bouwing begonnen. „We kregen van de overheid ruimte om uit te breiden", vertelt R. Kats, direc teur van de VSV. „Ons leerlin gental schommelt tussen de 245 en 270 kinderen die verspreid zijn over negen groepen. In het kader van de groepsverkleining hebben we extra personeel aan getrokken. Het aantal van ne gen groepen blijft bestaan, maar we kunnen wel meer do centen inzetten voor één klas. De docenten kunnen zich straks tijdens bepaalde lessen met en kele leerlingen terugtrekken in één van de nieuwe lokalen. Het is de school met behulp van de gemeente gelukt de uitbrei ding te realiseren binnen de be staande hekken van de school. „De nieuwe leslokalen komen op de begane grond. Daarvoor verdwijnt er wat ruimte van het schoolplein. Maar het school plein wordt straks opnieuw ingericht. Plantsoenen veran deren dan in bruikbare speel- Middelburgse jeugdbrandweer, een grote werkplaats en een ga rage voor de brandweerauto's. „Het wordt geen luxe gebouw", benadrukt Maljaars. „We heb ben veel ruimte nodig, omdat we veel grote spullen hebben, zoals grote wagens en grote contai ners. De stalling op zich be draagt al 1100 vierkante meter." Op de eerste verdieping van de kazerne komen ook kantoren, een leslokaal en een kantine. Zodra de nieuwe kazerne gereed is, verhuizen de Vlissingse en Middelburgse brandweerlieden van respectievelijk de Van Dis- hoeckstraat en de Looierssingel naar de Stromenweg. Preven tie-brandweerlieden en uitruk komen dan weer bij elkaar. „We zijn toe aan nieuwbouw", vindt Maljaars. „Ik heb niet het idee dat er de laatste jaren sprake is geweest van een slechte service voor Vlissingen of Middelburg. Wat dat betreft mogen we ons zelf wel een compliment geven. Behalve een nieuwe hoofdpost, krijgt de stadsgewestelijke brandweer nog een aantal nieu we, kleinere kazernes. De brandweer van Oost-Souburg heeft begin deze maand een pand in gebruik genomen bij ta- kelbedrijf Kuzee aan de Deins- vlietweg. De oude schuur aan de Torenweg in Middelburg is ge sloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Aan de Olympia- weg in Vlissingen komt ook een nieuwe kazerne. Daar krijgt on der meer de jeugdbrandweer een eigen plek. Zowel in die ka zerne als in het pand aan de Stromenweg heeft de regionale brandweer ruimte gehuurd om containers te stallen. Als alles voorspoedig verloopt, is de complete nieuwbouw voor de stadsgewestelijke brandweer eind volgend jaar gereed. door Miriam van den Broek Op het schoolplein van basisschool VSV in Vlissingen worden nieuwe lokalen gebouwd. ruimte. Zo behouden we toch leerkrachten al heel wat maan- Kats. „Soms moeten we alle- voldoende plaats voordekinde- den in de verbouwingsrommel. maal even de handen uit de ren om te spelen." „Ik moet zeggen dat iedereen er mouwen steken om plaats te Inmiddels zitten de kinderen en heel goed mee om gaat", aldus maken, maar iedereen werkt foto Lex de Meester goed mee." Kats hoopt dat het vernieuwde schoolgebouw eind januari of begin februari klaar is. MIDDELBURG - Een 33-jarige Vlissinger is gisteren in Mid delburg voor vernieling veroordeeld tot twintig uur werk straf. Daarnaast moet hij 226 euro boete betalen, omdat hij nog in zijn proeftijd verkeerde van een ander delict. Proble men met zijn bovenburen lagen 18 augustus dit jaar ten grondslag aan de vernieling van een brievenbus, die eigen dom is van de woningbouwvereniging L'Escaut. „Zij zijn schijnheilig", was wat hij kwijt wilde over het conflict met zijn buren. Officier van justitie A. Flikweert proefde bij de verdachte een vorm van desinteresse. „Het is niet de eers te keer dat u in aanraking komt met justitie. U gaat maar door met vernielingen en mishandelingen. Wanneer stopt dit eens?" Uit de reactie van de man bleek dat hij nog in onmin leeft met zijn buren. Politierechter G. Nomes vonniste de ver dachte conform de eis. OOST-SOUBURG - Een 14-jarige jongen uit Vlissingen is maandagavond op de draaibrug in Oost-Souburg zonder aanleiding geduwd en geslagen door een groepje onbekend gebleven jongens. Het slachtoffer raakte lichtgewond aan zijn lip. De jongen liep rond acht uur met zijn fiets tussen het spoor en de brug toen hij gepasseerd werd door vijf jongens. Op de brug kwam het groepje om hem heen staan. Door twee van de jongens werd hij geduwd en geslagen. Toen er brom fietsers de brug kwamen oprijden en bij de Vlissinger bleven staan, ging het groepje ervandoor. Het slachtoffer heeft aan gifte gedaan bij de politie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 54-jarige man uit Middelburg voor een inbraak in een sportkantine veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De ver dachte nam op 17 augustus 's nachts in Middelburg etenswa ren, drank en lege kratten met flessen weg uit het clubhuis van de voetbalvereniging Jong Ambon. De Middelburger speelde een aantal jaren bij de club, zodat hij precies wist hoe hij zich toegang tot de kantine kon verschaffen. De man is verslaafd aan verdovende middelen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes kwam gisteren een veertigjarige drankrijder uit Kamperland ver tegemoet in de noodzaak van het rijbewijs. Het hoge alccx- holpercentage van 1005 microgram (bijna vijf keer de limiet) was volgens de richtlijnen goed voor negen maanden rijver bod, maar de politierechter wilde de ondernemer niet te zwaar treffen in zijn bedrijfsbelang. De politierechter veroor deelde hem tot negen maanden rijontzegging, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ter compensatie werd de boete verhoogd tot 1500 euro. Daarnaast kreeg hij twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een dertigjarige inwoner van die stad bij verstek veroor deeld tot veertien uur werkstraf. De Middelburger had 16 au gustus dit jaar in zijn woonplaats tweehonderd euro van een man gestolen. Het slachtoffer had het geld tijdens het gokken onbeheerd achtergelaten en was naar het toilet gegaan. De verdachte zag zijn kans schoon om het geld weg te nemen en ervandoor te gaan. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MEUSKERKE - Ons Huis, 13.30 uur; Bil jarten bejaardensoos; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00 uur: Wijkinternetpunt; Molstraat 13,9.30 uur: Sjoelclub Stichting Welzijn Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; Schuttershof, 20.00 uur: Politiek café; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.30 uur: Kleding maken, 9.30 uur: Koffiecontact, 14.00-16.00 uur: Kaar ten maken voor kinderen, 19.30 uur: Kle ding maken; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus- sersen 20.15 uur: Hatha Yoga; In- en Uit loophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30- 16.00 uur: Sociaal spreekuur; 't Spui, 14.00 uur: Voorleesmidday voor kinde- ren4t/m 9 jaar; Milieu Educatie Centrum, 14.00 uur: Kabouterpad in tuin. OOSTKAPELLE - Peuterspeel zaal 't Speeltreintje in Oostka- pelle houdt op 31 oktober een najaars-kinderkledingbeurs. Mensen die nog spullen voor de beurs hebben, kunnen bellen met nummer: 0118-636710. De beurs duurt van 14 tot 15.45 uur. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET vvww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Carla van de Merbel LEWEDORP - „Als je samen wat aanpakt, kun je een hele boel", zei de Heinkenszandse kunstenares Betsy de Jonge gis teren na de onthulling van het door haar gemaakte kunstwerk in Lewedorp. In een korte toe spraak legde De Jonge uit wat ze met het werk wil zeggen. Het kunstwerk bij de kruising van de Postweg met de Schelde- straat en Korenweg is bedoeld voor de vrijwilligers van Lewe dorp. Het bestaat uit vier pila ren met daar boVenop een dak. Op de pilaren staan handaf drukken. „De handen van de vrijwilligers van Lewedorp", zei De Jonge. „Aan de buiten kant blauwe handen. Dat staat voor koud. Aan de binnenkant rode handen. Dat staat voor warmte. Als je met z'n allen in een huis zit, krijg je 't vanzelf warm." Het kunstwerk heeft als titel 'In Lewedorp staat een huis'. Het werd gistermiddag onthuld door voorzitter Max Joosse en secretaris Judith de Jager van de dorpsraad Lewedorp. Daar na lieten kinderen ballonnen op. De dorpsraad besloot tot het la ten ontwerpen van het kunst werk nadat ze van de gemeente Borsele geld had gekregen voor de vrijwilligers van het dorp. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zit er nog toekomst in het Centrum Aldo en Hannie van Eyck? De gemeente Middelburg laat de mogelijkheden voor een bestemming onderzoeken. Het is de derde keer dat er wordt gesproken over het gebouw, dat op een lege kavel in het Maisbaaigebied zou moeten komen. In 1993 besloot de gemeenteraad te gaan bouwen. Die be slissing werd een krappe twee jaar later weer teruggedraaid. Vier jaar geleden begon de discussie opnieuw en weer kwam het er niet van. Nu krijgt het een derde kans. Welke bestemming zou het gebouw moeten krijgen? Hannie van Eijk zelf: „Het maakt mij niet zoveel uit, zolang het maar een openbaar gebouw is. Eigenlijk kan er van alles in, er is ook al over van alles gepraat. Ik ben blij dat het er misschien van komt, maar ik durf bijna niet te ho pen. We hebben al zoveel teleurstellin gen met Middelburg meegemaakt, ik probeer een beetje afstand te bewaren. Maar het is een goed bericht, dat vind ik natuurlijk heel prettig." Valentijn Byvanck, directeur van het Zeeuws Museum: „Het is een hardnek kig project. De vorm gaat een beetje voor de inhoud. Zomaar tweehonderd duizend euro uitgeven voor een onder zoek naar de haalbaarheid, terwijl an dere culturele instellingen - zoals de mijne - geld nodig hebben, dat vind ik een beetje moeilijk. Er zijn natuurlijk redenen voor dat het plan steeds ge sneuveld is. Er is nooit een behoorlijk plan gepresenteerd waarom het ge bouw er moest komen. Misschien wil de provinciale kunstuitleen er wel in. Wie ben ik om te zeggen dat ze dat niet mo gen?" Kathrin Ginsberg, directeur van de Stichting Kunstuitleen Zeeland: „Er zijn gedachten gewisseld, het is nog in een pril stadium. Er is nog helemaal geen zicht op de exploitatiebegrotingen en dat is het eerste wat je moet bekij ken. Het wordt natuurlijk wel een prachtige expositieruimte. De stich ting kunstuitleen is bezig om een cen trum voor beeldende kunst, vormge ving en architectuur te worden, dus er zijn aanknopingspunten. Die omvor ming gaat in ieder geval door, maar waar dat centrum komt, is niet duide lijk. Op de Balans zitten we ook prima. Paul Sonke, lid van de Raad voor Cul tuur Zeeland en deelnemer aan de brainstormsessies over het Centrum Van Eyck die afgelopen zomer plaats vonden: „Het is een leuk plan, een eer betoon aan een architect die veel bete kend heeft. Maar het is natuurlijk niet meer de progressiefste vorm van archi tectuur. Het is een ode, daar kun je vraagtekens bijzetten, maar het is nu eenmaal zo. Er zouden een aantal cul turele instellingen in kunnen, zoals de stichting kunsteducatie, de Stichting Beeldende Kunst Middelburg of de Roosevelt Academy. Ik heb begrepen dat er met de universiteit gesproken is, maar dat die zich niet willen vastleg gen. We hebben als raad gepleit om aan de Academy studio's te verbinden, zo dat mensen niet alleen theorie bestude ren, maar ook praktisch bezig kunnen zijn. Wat ook leuk zou zijn is een archi tectuurmuseum. Maar hoeveel mensen in Zeeland krijg je daar naar toe?" Rutger Wolfsondirecteur van de Stich ting Beeldende Kunst Middelburg (SB- KM): „Wat mij opvalt, is dat het vooral gaat om de wil om het gebouw te reali seren, terwijl er geen idee aan ten grondslag ligt over wat er in moet ko men. Dat is de omgekeerde volgorde. Ik vind dat je alleen een museum moet bouwen als je een heel sterkè visie hebt waar een dwingende noodzaak uit spreekt. Vervolgens zou je moeten na7 denken wat voor soort gebouw je wilt neerzetten. Er leven ook veel te hoogge spannen verwachtingen over bezoe kersaantallen en de opbrengst. Ik werk in die wereld en ik ken alle musea in Ne derland. Vanuit mijn ervaring weet ik dat het niet meevalt. Volgens mij wil len ze het gebouw heel graag. Ik denk dat de eerste die met een acceptabel idee komt, er in mag. De SBKM zit goed in De Vleeshal, we hebben daar sinds de jaren zestig een traditie opge bouwd." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De visafslagen van Vlissingen en Breskens pra ten over samenwerking. Com missaris C. Geerse van de Zeeuwse Visveiling Breskens verwacht dat de besprekingen voorjaar 2004 tot een resultaat kunnen leiden. „Ze bevinden zich nog in een pril stadium", zegt hij. De vismijn in Breskens is enkele jaren geleden verzelfstandigd. Alle aandelen zijn in handen ge bleven van de gemeente Sluis. De Vlissingse afslag is de laats te vismijn in Nederland die di rect onder een gemeente valt, maar ook dat gaat veranderen. „We willen verzelfstandigen én tegelijkertijd proberen een partner te vinden", aldus de Vlissingse wethouder R van dei- Maden. „Dat kan dan in één keer bij de notaris worden gere geld." Dat Vlissingen met Breskens praat, ligt volgens Van der Ma den voor de hand. „We liggen dicht bij elkaar." Hij denkt evenals commissaris Geerse van de visveiling in Breskens dat het samengaan van de visafslagen voordelen kan bieden. „Samen sta je waarschijnlijk toch ster ker", formuleert Geerse voor zichtig, „zeker omdat de visserij een moeilijke periode door maakt." i Alle voors en tegens van een fu sie of samenwerking worden op een rijtje gezet. Breskens en Vlissingen verschillen nogal van elkaar. In Breskens worden bijna elke werkdag garnalen en vis aangevoerd en verkocht. Vlissingen draait alleen op vrij dag, als de Vlissingse en Arne- muidse kottervloot terugkomt na vier dagen vissen. „Wel licht", merkt Van der Maden op, „kunnen we de vismijn in Vlis singen vaker gaan gebruiken." Voor Geerse staat één ding bui ten kijf: Breskens en Vlissingen blijven als aanvoerhavens be staan. „Dat is één van onze uit gangspunten." De besprekingen tussen Vlis singen en Breskens maken deel uit van een bredere beweging in de wereld van de Nederland se vismijnen. Overal wordt ge keken naar samenwerking. Van der Maden: „Op den duur hou den we waarschijnlijk drie of vier clusters over in het hele land, verspreid over het zui den, het midden en het noor den." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13