Reddingsactie mijnwerkers in Rusland is race tegen de klok Russische justitie vervolgt oliemagnaat Chodorkovski Mobieltje nekt terroristen Italië Coalitie Frankrijk vertoont scheurtjes Bewaken afgelegen nederzettingen leidt in Israël tot verdeeldheid Amerikaanse onderminister van Defensie doelwit van rakettenregen Colombianen twee dagen naar stembus maandag 27 oktober 2003 Niet verwacht Hoog tijd Iran zou nog doorgaan met verrijken van uranium Moskou - De Russische auto riteiten hebben zaterdag de "ikste man van het land opge pakt en aangeklaagd wegens fraude en belastingontduiking. Onderbetaald China laat gedetineerden werken Javanen laten slangen los op ratten Kenia schorst 829 boswachters Iraanse dieven opgehangen Amerikaan doodt vier mensen Architecten '11 september' zouden volledig hebben bekend Wolfowitz ontsnapt aan aanslag pzc van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse onderminister van Defensie ffolfowitz heeft gisteren de da gelijkse aanslagen op de Ameri kaanse troepen in Irak aan den Ujve kunnen ondervinden, ffolfowitz onstnapte in de vroe- «e ochtend ongedeerd aan een aanslag op het Rashid hotel in Bagdad waar hij logeerde. Een Amerikaanse militair kwam Baarbij wel om het leven. Be aanslag werd uitgevoerd Boor onbekende aanvallers die een twintigtal raketten afvuur den. Vijftien personen raakten gewond. Onder hen zijn Ameri kaanse militairen en burgers, een Brit en drie andere buiten landers. De daders ontkoppelden de ra ketwerper, vermomd als gene rator, in de buurt van het hotel maar raakten enkele minuten later verwikkeld in een vuurge vecht met de bewakers die hen in de gaten kregen. Wolf owitz liet later gisteren we ten dat de bewakers mogelijk een ernstigere ontploffing heb ben weten te voorkomen, omdat zij de daders ervan wisten te weerhouden alle raketten af te vuren. Hij zei dat de Verenigde Staten 'doorgaan met onze mis sie, dat is het Iraakse volk hel pen zich te bevrijden van dit soort criminelen'. Het Amerikaanse leger haastte zich gisteren te verklaren dat Wolfowitz niet het doelwit was van de aanslag, omdat de daders hun actie al maanden van te vo ren zouden hebben voorbereid. De raketwerper stond gepar keerd in een straat die slechts enkele dagen eerder was open gesteld. Zaterdag waarschuwden de VS nog dat militante moslims een aanslag beraamden op een hotel in Bagdad. Zij repten toen over een mogelijke zelfmoordaan slag met een autobom. Het Amerikaanse leger moest zaterdag ook het verlies incas seren van een helikopter. De Black Hawk werd door een gra naat uit de lucht geschoten ten westen van de stad Tikrit. Na dat het toestel de aarde raakte, werd het beschoten. Een mili tair raakte gewond. Wolfowitz had eerder het gebied rond Ti krit, waar het verzet tegen de Amerikaanse aanwezigheid zeer hevig is, bezocht. Zaterdag kwamen ook drie bur gers om het leven toen de auto waarin zij zaten op een bom reed bij de plaats Habbaniya, 80 ki lometer ten westen van Bagdad. De nationaliteit van de slacht offers is nog onbekend. Twee mensen raakten gewond. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell gaf gisteren voor de omroep NBC toe dat de Amerikaanse rege ring niet had verwacht dat de aanslagen in Irak zo lang zou den duren en zo intensief zou den zijn. Powell zei er wel in te vertrouwen dat de problemen zullen worden opgelost. De Amerikaanse bestuurder in Irak Paul Bremer verklaarde gisteren overigens dat de aan slagen niet zullen stoppen als de voormalige Iraakse president Saddam Hoessein eenmaal ge vangen is genomen. Saddam is tot nu toe onvindbaar. Bremer verklaarde dat hij denkt dat de voormalige Iraakse leider in le ven is en in Irak verblijft. AN- P/RTR/AFP Boor Henk Glimmerveen PARIJS - Van een breuk wil nie mand nog spreken maar het is zonneklaar dat het tussen de Franse regeringspartijen UMP enUDF geen koek en ei meer is. ÜDF-leider Francois Bayrou dreigt dat de UDF zich half no vember van stemming zal ont houden als de Assemblee over Be begroting van de regering- Raffarin stemt. De UMP is woest over het drei gement. „Als je deel uitmaakt van de meerderheid, dan staat onthouding gelijk aan tegen stemmen. En tegenstemmen is een oorlogsverklaring", liet JMP-woordvoerder Francois laroin weten. Bayrou grijpt de afschaffing van een voorziening voor werk- ozen en de verhoging van de lenzineprijs aan om de hakken nhet zand te zetten. Partijge- loten van de UDF-leider zeg- ;en in de wandelgangen dat het iayrou er vooral om te doen is debuitenwacht duidelijk te ma ren dat de Assemblee niet een lelletje ja-knikkers is. Iayrou weersprak dat hij links bi de kaart speelt. „Het gaat er uist om de kiezers duidelijk te maken dat kritiek op regerings maatregelen niet alleen door de linkse partijen of door uiterst rechts wordt verwoord." Het merendeel van het UMP- kader wil echter niets weten van politieke spelletjes. Daar geldt Bayrou vooral als een verrader die op zijn nummer moet wor den gezet. De daad werd bij het woord gevoegd door de kandi datenlijsten voor de regionale verkiezingen en de verkiezingen voor het europarlement te her zien. UMP en UDF zouden met een gezamenlijke lijst uitko men. De belangrijkste verande ring lijkt er aan te komen in het departement Rhöne-Alpes waar aanvankelijk Anne-Marie Comparini van de UDF de geza menlijke conservatieve lijst zou aanvoeren. UMP-coryfee Ber nard Accoyer kondigde aan dat de minister van Landbouw Her- vé Gaymard de UMP-lijst gaat aanvoeren en dat er voor me vrouw Comparini geen plaats meer zal zijn. „Bayrou moet niet vergeten dat wij twaalf keer zo veel afgevaardigden hebben dan hijdreigde hij Wanneer Bayrou half november voet bij stuk houdt en zich bij de begrotingsbehandeling van stemming onthoudt, dan gaat rechts begin volgend jaar ver deeld de verkiezingen in. GPD BOGOTA - Kiezers staan in de rij bij een stembureau in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. In Colombia waren gisteren verkiezingen voor burgemeesters, gouverneurs, regioparlementen en gemeenteraden. Het referendum over de politieke hervormingen dat een dag eerder werd gehouden, lijkt uit te lopen op een tegenvaller voor president Alvaro Uribe. Het leek er gisteren op dat minder dan een kwart van de kiesgerechtigden heeft gestemd. Met een opkomst onder de 25 procent is de volksraadpleging ongeldig. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Israëlische le ger heeft in de Gazastrook drie in aanbouw zijnde dertien ver diepingen hoge gebouwen op geblazen. Palestijnse milities zouden vanuit de flats militai ren hebben geobserveerd in de Israëlische nederzetting Netza- rimbij Gaza-stad. De zo verkregen informatie zou zijn gebruikt bij een aanval op de nederzetting, waarbij vrij- drie soldaten sneuvelden. Door deze zaak is in Israël de discussie weer opgelaaid over geïsoleerde nederzettingen als Netzarim. Het is uitgesloten dat premier Ariel Sharon de ministerraad zelfs maar laat discussiëren over dat onderwerp. Samen met minister van Defensie Shaul Mofaz vindt Sharon dat het op geven van een nederzetting 'een verkeerd signaal aan de terro risten' zou zijn. Het duo betreurt log altijd de onvoorwaardelijke Israëlische militaire terugtrek king uit Zuid-Libanon in 2000, die de Palestijnen zou hebben aangemoedigd hun intifada te beginnen. Sharon en Mofaz me nen dat aanvallen zoals die op Netzarim in de toekomst kun nen worden voorkomen met mi litaire middelen. familieleden van de twee omge komen vrouwelijke soldaten hebben zware kritiek geleverd op de militaire leiding. Enkele weken geleden liet de comman dant van de basis in Netzarim uit beïzuinigingsoverwegingen de wapens innemen van alle vrouwelijke soldaten. Of het dragen van wapens zou hebben geholpen is de vraag, want de vrouwen werden getroffen door geweervuur van een binnenge drongen Palestijnse militant toen ze lagen te slapen. Niet alle ministers en politici hangen de lijn-Sharon/Mofaz aan. Minister van Justitie Josef Lapid van de centrum-partij Shinui zei dat het hoog tijd is om de toekomst van Netzarim seri eus te bespreken. „Is het logisch dat er een heel bataljon militai ren op de been wordt gehouden om een nederzetting te bewaken waar slechts 60 gezinnen wo nen?" Lapid wees erop dat vol gens opiniepeilingen een ruime meerderheid niets ziet in het handhaven van dergelijke ge- isoleerde nederzettingen. Critici verweten de regering dat de tijd kennelijk nooit rijp is voor het opgeven van nederzet tingen. Als er een dreiging be staat zou het een signaal van zwakheid afgeven, en als alles rustig is, is er geen reden iets te veranderen. GPD foto Ricardo Mazalan/AP TEHERAN - Iran is nog niet ge stopt met het verrijken van ura nium. Dat zei gisteren een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken van in Teheran. „We bespreken en onderzoeken hoe we het verrijken kunnen op schorten", aldus de zegsman. Hij trok daarmee een eerdere opmerking dat Iran het ge wraakte proces al heeft ge staakt weer in. Iran liet dinsdag na een bezoek van de ministers van Buiten landse Zaken van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië weten dat het stopt met het ver- rij ken van uranium. Ook stemde de islamitische republiek in met strengere en onaangekondigde controles van haar nucleaire in stallaties. AFP/RTR/DPA Reddingswerkers begeleiden een naar boven gehaalde mijnwerker. foto Misja Japaridze/AP door Frank Hendrickx NOVOSJACHTINSK - In het Zuid-Russische mijnwerkers stadje Novosjachtinsk wist ie dereen dat de mijn Zapadnaja Fin onze redactie buitenland Na een voorgeleiding besloot rechtbank in Moskou om Michaïl Chodorkovski, de top man van oliemaatschappij Yu- *os, op verzoek van de aankla- §ers in voorarrest te'plaatsen, ®ddt het Russische persbureau faterfax. éigens justitie heeft Chod- orkovski zich schuldig gemaakt ian zeker zeven criminele fei- ■W. Een woordvoerder van het OM heeft gezegd dat Chod orkovski 'de maatschappij voor mogelijk een miljard dollar heeft opgelicht'. De 40-jarige Chodorkovski werd zaterdag door gemaskerde geheim agenten opgepakt op het vliegveld van Novosibirsk. Zij bestormden zijn privé-vliegtuig toen het bij een tussenlanding aan het tanken was. Volgens ooggetuigen werd Chod orkovski, toen hij om een arres tatiebevel vroeg en weigerde vragen te beantwoorden zonder de aanwezigheid van zijn advo caat, grof bejegend, zo meldden Russische media. Zijn persoon lijke bezittingen werden afge pakt en hij zou zijn geslagen. Chodorkovski werd naar Mos kou overgebracht. Zaterdag middag verscheen hij voor een onderzoeksrechter, waar aan klagers vroegen om zijn onmid dellijke opsluiting. De recht bank willigde dit verzoek in. In eerste instantie kan een ver dachte in Rusland twee maan den in voorarrest worden ge houden. Het OM kan daarna verscheidene keren om verlen ging vragen, tot maximaal an derhalf jaar. Sommige analisten geloven dat de aanhouding van Chod orkovski het gevolg is van een machtstrijd binnen het Kremlin over de controle over Yukos. Het bedrijf fuseert met branchege noot Sibneft en wordt zo de op drie na grootste oliemaatschap pij ter wereld. ANP/RTR/AFP levensgevaarlijk was. Donder dag sloeg het noodlot toe. Alles rond de steenkoolmijn 'Zapadnaja Kapitalnaja' lijkt ouder dan het is. Ook de men sen. Kijk naar Anatoli Goesjev, naar de gaten in zijn gebit en de grijzende haren. Luister naar zijn gehoest en de bitterheid in zijn stem als hij zegt: „Iedereen wist dat dit kon gebeuren." De gepensioneerde kompel tuurt naar de mijningang, een zwart gat tussen twee verroeste schuifdeuren. Zijn 29-jarige schoonzoon Roman Antonov zit sinds donderdag met 45 anderen vast op 700 meter diepte. Water uit een ondergronds meer stroomde de mijn in. In februari liep de 'Zapadnaja' ook al on der. „Ze hebben er niets tegen ondernomen", gromt Anatoli Goesjev. De mijnwerkers gingen na de bijna-ramp van februari ge woon verder. Iedere dag zes uur onder de grond, hoewel ze al zes maanden worden onderbetaald. De ene keer kregen ze 30 procent van hun salaris, de volgende maand 20 procent, dan weer 30 procent. „Genoeg om niet te sterven, te weinig om te leven", zegt de jonge mijnwerker Oleg Chomjak. Sinds de privatisering is alles slechter geworden. Voor niets is er geld, ook niet voor onderhoud en veiligheid. De ene na de an dere mijn is gesloten. Drie zijn er overgebleven, waaronder de gevaarlijkste: de 'Zapadnaja'. Deze ligt uitzonderlijk diep en is gevoelig voor overstromingen. „Die jongens zijn de dood in ge stuurd", zegt Anatoli Goesjev. Een groep van 33 mijnwerkers, onder wie de schoonzoon van Anatoli Goesjev, wordt zater dagmorgen gevonden. Het wa ter is gezakt. De mannen kun nen kruipend naar de kleine in- spectielift, de enige die na de overstroming nog werkt. Om de veertig minuten komen er drie of vier naar boven. Steeds is er een uitbarsting van geluk, zoals bij de jonge vrouw die eindelijk haar man ziet. „Kolja", roept ze met brekende stem. Het zwarte gezicht lacht. Kolja probeert zich groot te houden. De reddingswerkers mogen hem niet ondersteunen. Dan willen zijn benen niet meer en valt hij tegen de ambulance. Ljoebov Tkatsj huilt van smart. Haar man Sergej hoort bij de dertien mijnwerkers die nog spoorloos zijn. De speurtocht wordt gestaakt. Er is een giftig gas aangetroffen. Twee red dingswerkers worden met ver giftigingsverschijnselen afge voerd. Het water stroomt weer krachtiger, met 25.000 kubieke meter per uur, naar binnen. Zondag wachten alleen de fami lieleden van de dertien ongeluk- kigen nog bij de mijn. „Mijn man wilde niet meer naar bene den", jammert Ljoebov Tkatsj. „Hij vond het verschrikkelijk, maar bleef doorwerken voor zijn pensioen. Nog een jaar had hij te gaan. Vroeger kreeg hij tenminste nog salaris en zes ton steenkool per jaar. Nu hebben we niet eens genoeg kolen om het eigen huis te verwarmen. Hoe kunnen ze een mijn open houden als ze niet eens de men sen kunnen betalen?" Drie orthodoxe priesters leiden een mis bij de mijn. Ljoebov Tkatsj zingt: „Heer redt ons, Heer redt ons." Gouverneur Vladimir Tsjoeb komt eveneens in gezelschap van een ortho doxe priester naar een spoed overleg bij de mijn. Het nieuws wordt er niet beter op. Als het zo doorgaat, is dinsdag de hele mijn ondergelopen. GPD PEKING - China staat binnenkort toe dat gedetineerden in werkkampen betaald werk zoeken. Volgens de krant Beijing Daily van zaterdag gaat het om mensen die al erg lang in een werkkamp zitten opgesloten. Een experiment leverde goede resultaten op. In de proef mochten twintig gedetineerden bij een naburig be drijf ongeveer 100 euro per maand bijverdienen. In China geldt opsluiting in een werkkamp (ofwel 'heropvoeding door arbeid') als een lichte straf in een proces zonder strafrechtelij ke vervolging, zoals bij prostitutie en lidmaatschap van de verboden Falun Gong-beweging. In heel China zijn er naar schatting driehonderd van zulke werkkampen met in totaal 300.000 gevangenen. Het is niet bekend wanneer de maatre gel voor alle kampen gaat gelden. ANP/AFP JAKARTA - Het stadsbestuur van Yogyakarta op het Indone sische eiland Java laat in rijstvelden driehonderd slangen uit zetten om ratten te bestrijden. De lokale bewoners hebben te horen gekregen dat ze de reptielen niet mogen doden, zo meld de het persbureau Antara zaterdag. Het idee is afkomstig van de heerser van Yogyakarta, Ha- mengkubowomo X. De sultan experimenteerde vorig jaar met de slangen en wil ze volgende maand uitzetten. Ook vijf uilen gaan jacht maken op de ratten, die grote schade kunnen aanrichten aan de rijstplanten. ANP/DPA NAIROBI - De Keniaanse regering heeft 829 medewerkers van het bosbeheer geschorst omdat zij misbruik maakten van hun positie. De wouden van Kenia zijn bijna volledig verdwe nen door illegale houtkap. De 829 functionarissen werden per direct verplicht met verlof gestuurd. Nog maar 1,7 procent van het Keniaanse oppervlak is bebost, een schril contrast met het internationaal aanvaar de minimum van 10 procent. Veel bossen, vooral in de buurt van de stroomgebieden bij Mount Kenya en de Oost-Afrikaanse Slenk, zijn verkocht of geschonken aan politici en mensen met politieke connecties. Milieubeschermers waarschuwen dat de ongecontroleerde houtkap (voor de verkoop van houtskool) de zoetwatervoor ziening in het land met 30 miljoen inwoners bedreigt. AP TEHERAN - Twee Iraanse mannen zijn wegens moord en diefstal opgehangen. Van een andere dief zijn vier vingers ge amputeerd. Dat hebben Iraanse kranten zaterdag gemeld. Een 29-jarige man is in het openbaar opgehangen in Zahedan, in het zuidoosten. Een ander werd in de stad Shiraz opgehan gen wegens moord op een politieman en een gewapende over al, aldus de krant Javan. Een derde moest vier vingers af staan, omdat hij een aantal malen iets had gestolen. Sinds begin oktober zijn zeker twaalf mensen geëxecuteerd, onder wie een vrouw.Iran kent de doodstraf voor een groot aantal misdrijven en overtredingen ANP/AFP WASHINGTON - Een Amerikaan heeft vrijdagavond in de staat Idaho in een bar zijn ex-vriendin en drie cafébezoekers doodgeschoten. Daarna pleegde hij zelfmoord. De schutter sloeg toe na een ruzie met zijn voormalige vrien din, zo meldden Amerikaanse kranten zaterdag. ANP/DPA door Hans Geleijnse ROME - Het mobieltje van een in maart gearresteerde terroris- te heeft de Italiaanse geheime dienst Digos in staat gesteld de harde kern van de links-extre mistische Rode Brigades te arresteren. Vier van de acht op- gepakten zijn het afgelopen weekeinde in staat van beschul diging gesteld voor de moord in Rome op regeringsadviseur Massimo D'Antona, vier jaar geleden. In maart werd na een schietpar tij in de trein van Rome naar Florence, waarbij een terrorist en een politieagent omkwamen, de 38-jarige Nadia Desdemone Lioce gearresteerd. Zij gold als de 'verbindingsofficier' in het netwerk van de nieuwe Rode Brigades. Ze communiceerde via ultramoderne laptops en palmtop computers. Lioce maakte de fout haar mo biele telefoonnummer achter te laten bij een Romeinse winkel waar zij haar palmtop-compu ter had gebracht om een pro bleem op te lossen. Dankzij dat nummer en de niet gewiste ar chieven van de telefoonmaat schappij kon Digos achterhalen met wie Lioce (schuilnaam Rita Bizarri) de afgelopen jaren com municeerde. Het parket in Rome beschouwt Marco Mezzasalma, één van de vorige week vrijdagmorgen ge arresteerden, als de leider van de nieuwe Rode Brigades voor het Herstel van de Strijdende Communistische Partij. Zijn aanhouding en bij Lioce gevon den sleutels brachten de politie bij een Romeinse flat, die vol gens de autoriteiten ook is ge bruikt toen Mezzasalma poogde zijn groep te laten samengaan met drie andere links-extremis tische organisaties. Hij zou ook de verbindende schakel zij n tus sen de nieuwe Rode Brigades en hun voorgangers uit de periode 1970-1985 toen de Rode Briga des tal van moordaanslagen en bankovervallen pleegden en de christen-democratische partij leider Aldo Moro ontvoerden en later vermoordden. Opvallend is dat sommige gear resteerden al jaren een onopval lend burgerbestaan leidden. De meeste arrestanten zwijgen. Uitzondering is de 4 3 -j arige Ro berto Morandi, ziekenhuisme dewerker en vader van een zes tienjarige dochter. Morandi liet zijn ondervragers weten 'mili tant' van de Rode Brigades te zijn en zich te beschouwen als 'politieke gevangene'. Volgens het linkse dagblad La Repubblicca tellen de verschil lende onderling verdeelde links extremistische groepen hooguit 100 leden. De onderzoeksrech ter in Bologna verwacht dat de aanhoudingen ook zullen leiden tot oplossing van de moord vo rig jaar in Bologna op een ande re regeringsadviseur: Marco Biaggi. Ook hij werd op straat doodgeschoten. Net als D'Anto na werkte hij aan door de vak bonden heftig bestreden her vorming van de ondernemings- en arbeidswetgeving. GPD HAMBURG - De twee verdach te Al Qaeda-terroristen die het brein zouden zijn achter de aan slagen van 11 september 2001 hebben volledig bekend. Dat heeft de Duitse krant Der Spie gel zaterdag gemeld op gezag van Amerikaanse en Duitse vei ligheidsfunctionarissen. De twee, Khalid Sheikh Mo hammed en zijn rechterhand Ramzi Binalshibh, zitten vast. Mohammed geldt als de derde man van Al Qaeda en zou net als Binalshibh de aanslagen in de Verenigde Staten hebben geco ördineerd. Volgens de krant heeft het duo de politie verteld dat er al in 1996 plannen bestonden om vliegtuigen op Amerikaanse doelen te laten storten. Moham- meds idee was toen om daarvoor kleine vliegtuigjes te gebruiken. Het was echter Osama bin La den zelf die besloot passagiers vliegtuigen in te zetten. Het duo heeft nu verteld dat Bin Laden daarbij zei: „Waarom een bijl gebruiken als je ook een bulldo zer kunt pakken." Later, in februari 2001, kreeg Binalshibh van Bin Laden te ho ren wat de precieze doelwitten waren: het World Trade Center, het Pentagon maar ook Capitol Hill, waar het Amerikaanse Congres zetelt. Binalshibh sprak met zelfmoordpiloot Mo hammed Atta af om voor de aanslagen de code 'Porsche 911' te gebruiken. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5