PZC Kracht, rust en nostalgie Afspraken over inzet auto's huisartsenpost Ro Regels voor restauratie van oude boerderijen aanpassen voor behoud Combinatie van cultureel erfgoed en nieuwe economische drager maandag 27 oktober 2003 Opvarende van tanker overleden na hartinfarct UnEUZEN - In de Put van lemeuzen in de Westerschelde is zaterdagmiddag een beman ningslid van de tanker Jo Eik verleden. BANG OLUFSEN PRIMEUR Van Cadsand I Gerrit de Jonge Levend monument Bleekveld Dollenkamp beste schiller Inbraak in Opsporing Verzocht Ruiten woningen ingegooid Bromfietser met slok teveel op Zonder helm op N59 Dierbaar Teer Volkslied Eigen plaats Gesprekspartner Sjoelvereniging tweede bij NK Om kwart over vier kwam bij de Inspectiedienst Westerschelde inVlissingen een oproep binnen Bi de man van boord te halen Bidat hij vermoedelijk een lartinfarct had gekregen. De gealarmeerde hulpdiensten ïwamen echter te laat om de man nog te redden. Een arts die met sleepboot De Ëvergem meekwam, kon alleen de dood vastststellen", al- lus de hoofd- verkeersleider van de Inspectiedienst. Kaast de sleepboot van de Union was ook reddingsboot De Zeemanshoop ter plaatse om zo mogelijk hulp te bieden. De tan- feer, die onder Nederlandse vlag vaart, was onderweg van Rot terdam naar Antwerpen. Het was gisteren niet bekend wat de nationaliteit van de overledene was. Advertentie De BeoLab 5 is de eerste luidspreker die ongeacht de ruimtelijke akoestiek of de opstelling van de luidspreker perfect klinkt. U bent van harte welkom op: don. 6 nov. van 9.30 - 21.00 uur vr. 7 nov. van 9.30 - 21.00 uur zat. 8 nov. van 9.30 - 17.00 uur Oranjestraat 5 4571 HN 'Axel Telefoon 0115 - 56 15 30 BANG OLUFSSN Zonnehoeve 's lands mooiste door Rinus Antonisse ZONNEM AIRE - De Zonnehoe ve bij Zonnemaire is uitverko ren tot mooiste boerderij van Nederland. De vakjury koos de historische hoeve uit negentien nominaties. Gilles en Anja van der Bijl kregen de onderschei ding zaterdag van staatssecre taris Van der Laan (cultuur), tij - dens de slotmanifestatie van het Jaar van de Boerderij in Amers foort. „We zijn er dolgelukkig mee. De onderscheiding is echt heel bij zonder", regaeert Anja van der Bijl. „We proberen altijd sterk de aandacht te trekken voor de boer op de boerderij. Dat valt niet altijd mee. De aandacht gaat al gauw naar een heel mooi gebouw. Bij ons gaat het om het gehele bedrijf. Daarin hebben we heel veel geïnves teerd." Hoewel ze tot de genomineer den waren doorgedrongen, re kenden de Van der Bijls totaal niet op een eerste plaats. „We hadden het helemaal niet ver wacht. We vonden destijds het winnen van de Zeeuwse erftro- fee al heel bijzonder. Er waren in Amersfoort mensen van een boerderij uit Groningen. Die gingen echt voor de prijs", ver telt Anja. „Wij gingen er niet voormaar gaan er wel mee van door." Via internet kon ook het publiek een mening over de genomi neerde hofstedes kenbaar ma ken. In die peiling belandde de Zonnehoeve op de tweede plaats. Doorslaggevend was echter de opvatting van de vak jury, die in de boerderij verle den, heden en toekomst bijzon der aantrekkelijk weerspiegeld ziet. Bij de verkiezing hoort een tegel met opschrift, die een op vallend plaatsje krijgt op de boerderij De Zonnehoeve, gelegen aan de Rietdijk in de Nieuw-Bomme- nedepolder, is een opvallende combinatie van cultureel (boe- ren)erfgoed en nieuwe economi sche dragers. Gilles en Anja van der Bijl voor hun prijswinnende boerderij. Een levend monument, waarbij de agrarische bedrijfsvoering en de recreatie zodanig zijn ingebed, dat het authentieke karakter van het geheel erf en opstallen - niet verloren is ge gaan. Het erfgoed wordt gevormd door het van oorsprong uit de 18e eeuw daterende woonhuis, dat omstreeks 1920 ingrijpend werd verbouwd met Art-nou- veau en Jugendstil-elementen, alsmede de zwartgeteerde plan- kenschuur en het wagenhuis van eind 19e eeuw. Cultuurhistorische elementen als een mestvaalt met mestput straat, een huisboomgaard, een boeren-stiltetuin, een bleekveld omringd door heg gen, drinkputten, de oprijlaan met esdoorns, een hofhek en een draaibaar hondenhok completeren het geheel. Nieuw element vormt de land schapscamping, de tweede van Zeeland met 24 plaatsen, die en kele maanden geleden na vele jaren van voorbereiding offici eel werd geopend. Daarvoor is binnen het bestaande, gangbare agrarisch bedrijf drie hectare uitgetrokken. Een klein deel voor de staanplaatsen, de rest voor groen. Er zijn zo'n 6000 bo- men en struiken geplant. foto Dirk-Jan Gjeltema De Zonnehoeve viel al eerder in de prijzen. Vanwege het mooie erf ging in 2000 de Zeeuwse Erf goedtrofee naar de familie Van der Bijl (toen nog met mini- in plaats van landsehapscam- pmg). Er was nog een tweede Zeeuwse boerderij genomi neerd voor de titel mooiste boer derij van Nederland: Nieuw- lands Rust van de familie Pol derdijk te Nieuw en Sint-Joos- land. POPPENDAMME - H. Dollenkamp uit Grijpskerke heeft evenals vorig jaar het Open Walchers Kampioenschap Appel schillen op zijn naam weten te zetten. De wedstrijd werd za terdag in Imkerij Poppendamme gehouden als afsluiting van de Apple days, de jaarlijkse happening rondom de appel. Opvallend is dat de wedstrijd al voor de vijfde achtereenvol gende keer door een man is gewonnen. Net als vorig jaar slaagde Dollenkamp uit Grijpskerke de langste schil te pro duceren. Met precies 2 meter bleef hij overigens 73 cm onder het vier jaar oude record van Christian Kesteloo uit Middel burg. Kesteloo is ook nog steeds houder van het Nederlands record zonder tijdslimiet dat in 2001 in Poppendamme is ge vestigd. Toen produceerde hij een schil van 26 meter en 7 cm. WAARDE - Het televisieprogramma Opsporing Verzocht be steedt vanavond aandacht aan een woninginbraak in Waar de. Daarbij werden op 7 augustus geld, sieraden en een bank pas buitgemaakt. Met de bankpas heeft een onbekende man die ochtend gepind bij de Rabobank in Krabbendijke. Daar van zijn beelden gemaakt, die in het programma worden ge toond, in de hoop dat iemand de man herkent. Opsporing Ver zocht wordt tussen 19.30en20.00uur uitgezonden op N eder- land 1. Morgenmiddag is er een herhaling. 's-Gravenpolder - In 's-Gravenpolder en in Goes werd zater dagavond bij twee woningen een ruit ingegooid. Zaterdag avond rond kwart over zeven werd de bewoner van een wo ning aan de Esdoomstraat in 's Gravenpolder opgeschrikt door glasgerinkel. Toen hij ging kijken, bleek dat een onbe kende een lege fles door een ruit aan de voorzijde van de wo ning had gegooid. Schade bedraagt enkele tientallen guldens. Bij een woning aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat in Goes werd zaterdag tussen 20.00 uur en middernacht een ruit ver nield met een drankfles. KAPELLE - Een 17-jarige bromfietser uit de gemeente Rei- merswaal is gisternacht in Kapelle aangehouden wegens rij den onder invloed. Op de Biezelingsestraat trok de jongen de aandacht van passerende agenten doordat hij plotseling zijn licht uitdeed. Uit een blaastest bleek dat hij te veel alcohol had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van één uur. Zijn snor fiets werd meegenomen naar het bureau voor een technisch onderzoek. Dezelfde nacht werd in de Nieuwstraat in Goes een 34-jarige automobilist uit Middelburg betrapt op rijdèn onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur. OOSTERLAND - Een 19-jarige bromfietser uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden bij Oosterland omdat hij onder invloed reed op de hoofdrijbaan van de N59. De man droeg daarnaast geen helm. Agenten zagen de man rond half twee 's nachts bloots hoofd over de provinciale weg rijden en sommeerde hem te stoppen. Omdat zijn adem naar alcohol reed werd een blaas test afgenomen, waaruit bleek dat hij drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De man heeft een proces verbaal gekregen. Bovendien kreeg hij een rijverbod van acht uur opgelegd. door Rinus Antonisse WEMELDINGE - De regels voor restauratie en hergebruik van historische boerderijen moeten hoognodig verbeterd worden. Alleen dan kan wat er rest van dit waardevolle culturele erfgoed behouden Wijven. Méér afstemmen van het beleid van Europa via Rijk en provincies naar gemeenten is zeer belangrijk. Dit stelde bestuurslid Johanna Boogerd-Quaak van de Boerde rijen Stichting Zeeland zater dag in Wemeldinge bij de pre sentatie van het boek Rond 'tHof. Premier Balkenende, die van auteur Gerard Smallegange het eerste exemplaar kreeg, be loofde de problematiek onder aandacht te brengen van de betrokken vakministers. Hij was overtuigd van de nood zaak om de oude hofstedes in ere te houden. „Het raakt de omge ving, het heeft te maken met Zeeland." Wel onderstreepte Balkenende dat voor die in standhouding een vitaal platte land onontbeerlijk is en daarvoor is in elk geval een duurzame agrarische sector noodzakelijk. „Trots zijn op het verleden en vertrouwen hebben jn de toekomst. Die combinatie is nodig om de provincie Zee land mooi te houden", zei de premier. Balkenende was het ermee eens dat de verschillende overheden daarbij meer moeten samen- verken om zoveel mogelijk bar rières te slechten. „Samen t'uus bie de schure '.ouwe". De premier liet in zijn toespraak, doorspekt met humor en Zuid- -Bevelands dialect, blijken zijn Zeeuwse wortels nog altijd te koesteren. „De omgeving waar dje bent opgegroeid is je dier baar. Het boek legt iets bloot van de Zeeuwse ziel. Bestuurslid en Europarle mentslid Boogerd maakte dui delijk dat veel van de ruim 3000 historische boerderijen in Zee land in slechte staat verkeren. Door ingewikkelde financiële ruimtelijke regels is het voor eigenaren, bijzonder moeilijk mstauratie ter hand te nemen en Weuwe bestemmingen te vin den. Hiervoor beschikbaar mo- "umentengeld wordt niet eens allemaal opgebruikt. Boogerd achtte het gewenst dat er in elk geval een provinciaal monumentenfonds wordt opge richt en dat bij verdeling van Europese en provinciale subsi dies niet alleen wordt gekeken naar natuur en landschap, maar ook naar historische boerderij en. Ook pleitte ze voor het on derbrengen van monumentale boerderijen onder de Natuur- schoonwet en monumentale hofstedes een landgoedstatus te geven, wat onder meer belas tingvoordelen met zich mee brengt. In de sfeer van cultuurtoerisme moet Zeeland meer gebruik ma ken van de historische hoeves, meende Boogerd. Als uitgangs punten voor een totaal-pakket noemde ze de schilders van Domburg, de monumentale stadjes, de molens en boerderij en en de (herstelde) oude water lopen. Boogerd riep het provin ciaal bestuur op met een voorbeeldproject te komen. Auteur Smallegange die in Rond 't Hof zijn in de PZC ver schenen artikelen over bóeren erven en boerenleven bundelt constateerde dat de Boerderijen Stichting veel sympathie ont moet. „Maar het mooie boerde rijenbestand brokkelt af onder onze handen. Het wordt tijd die sympathie in daden om te zet ten." Hij vroeg in dit verband om professionele ondersteuning voor de vrijwilligers van de stichting. Smallegange gaf een aantal voorbeelden waaruit blijkt hoe veel hinderpalen er op de weg naar behoud liggen. „De over heid heeft in een onbewaakt ogenblik het teren van de schu ren verboden en er is geen alter natief voor. Wij teerden de schu ren al honderden jaren. Zo'n maatregel van iemand uit Den Haag is een premie op afbraak. Hij vroeg zich af waarom op een vat teer niet gewoon gezet wordt: gebruik schaadt de ge zondheid. „Dan kunnen wij ge woon verder." Zijn boek gaat niet over de grote geschiedenis en is niet weten schappelijk verantwoord. „Het gaat om de alledaagse geschie denis uit de kleine archieven. Over gewone dingen en vooral over mensen", betoogde Smal legange. „Het is vooral een hommage aan de Zeeuwse plat telanders." Trekpaarden aan het werk bij Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman KERKWERVE - Een lucht die vraagt om omzetting in olie verf. Vier trekpaarden ploe gen, om eventuele schilders extra te behagen, donker glin sterende klei om. Nostalgie vierde hoogtij, zaterdag bij de najaarswerkzaamheden van stichting Het Werkend Trek paard Zeeland. Bij trekpaardhouder Bart van der Wekken uit Kerkwerve stapt een familie uit Overijssel de gastheer uitbundig bedan kend de auto in. Het uitje dat eigenlijk naar Zierikzee had moeten voeren, mondde spon taan uit in een stop in het bui tengebied - waar de stad zich alleen bij wijze van skyline doet gelden. Tegen die achter grond trekken dochters Bren- da en Emira en moeders Clau dia en Mirna, alle trekpaarden van het Belgische type, keuri ge voren in de drassige bodem. Kundig aangestuurd door lief hebbers Van der Wekken en Johan van de Hoek. Bij Noord- welle kunnen belangstellen den op een kar van trekpaard houders Moermond en Ver meer plaatsnemen en zich door de krachtige beesten la ten voorttrekken. Overal in Zeeland hielden leden van de stichting, met wisselende werkzaamheden, open dag. Dat brengt elk jaar weer ande re aantallen toeschouwers op de been, weet de in Ritthem wonende voorzitter P. Sinke van Het Werkend Trekpaard Zeeland. De spreiding en daaraan inherente kleinscha ligheid van de open dag heeft als voordeel dat publiek en trekpaardhouders direct con tact met elkaar hebben. Men sen kunnen een rondje mee en hun vragen direct op de inge wijden afvuren. „Zoals vroe ger kan het niet meer, maar het is een goede zaak als we vroe ger en nu met elkaar kunnen combineren. Dit is toch een stukje cultureel erfgoed", al dus Sinke. De droom van zijn stichting is het trekpaard een eigen plaats te laten hebben in museaal verband, bijvoorbeeld in sa menwerking met de Zeeuwse Boerderijenstichting. Nu staat materieel her en der opgesla gen en ontbreekt het aan mo gelijkheden om het werk van vroeger op één plaats met be hulp van paarden te demon streren. „Dat gaat een keer werkelijkheid worden, al weet ik niet wanneer. Maar het is zo mooi als je dit kunt laten zien." Belangstelling voor dat 'mas sale, krachtige' dier is er ook van de kant van het publiek. Neem Van der Wekken, die on der meer de ritten per paar dentram in plan Tureluur voor zijn rekening neemt. Hij is het afgelopen jaar zo'n beetje 45 keer met zijn trekpaarden op pad geweest. „Het is nostalgie, de rust die er van uit gaat en het natuurlijke ervan dat men sen aantrekt", meent hij. „En dat past goed in deze tijd." door Claudia Sondervan GOES - De Regionale Ambu lance Voorziening Zeeland maakt binnenkort nieuwe af spraken met de Centrale Post Ambulancevervoer en de Zeeuwse huisartsen over de in zet van de speciale auto's van de huisartsenposten bij spoedge vallen. „Er komt helderheid", belooft Ricks Meppelder, de nieuwe medisch manager van de RAV. Of de hapauto's nog met hoge snelheid en zwaailicht naar spoedmeldingen kunnen, zegt hij niet. „We gaan kijken wat er kan." De huisartsenposten in Noord- en Midden-Zeeland stopten onlangs met het maken van spoedritten in de hap-auto's omdat de CPA duidelijk maakte dat die ritten niet onder CPA- bevoegdheid kunnen vallen. Het bestuur van de hap's veron derstelde steeds de spoedritten wel te mogen maken, omdat de speciaal opgeleide chauffeurs van een bedrijf komen dat be voegd is om zulke 'A-l-ritten' te maken. „Dat gebeurt dan ook met hap- chauffeurs in West-Brabant. Maar daar zijn afspraken ge maakt. In Zeeland zijn de af spraken eerder dit jaar niet af gemaakt, maar wel verschillend uitgelegd", verklaart Meppel der de verwarring bij het hap- bestuur. Hij wil een nieuw pro tocol dat de mogelijkheden van de hap-auto's gebruikt zonder dat de wettelijke aansprakelij k- heid van CPA en hap-chauff eurs in het geding komt. Meppelder is sinds september medisch manager ambulance zorg voor de RAV Zeeland. Een nieuwe functie, waarmee ken nis van de geneeskundige zorg in de leiding van de ambulance diensten is geïntroduceerd. Dat medische element in de leiding van de spoedhulpdiensten werd sterk gemist door de geneeskun dige partners in de spoedeisen de zorg. De huisartsen vinden in Meppelder een gesprekspartner die hun taal spreekt; de ambu lanciers en centralisten kregen in Meppelder een voorman die de medische vaardigheden van de diensten bewaakt en uit draagt. Het beeld dat artsen van de CPA en de ambulancediensten heb ben, is nog te zeer gekleurd door de oorsprong bij de brandweer, beaamt Meppelder. „De ambu lanciersfunctie is de laatste twintig jaar inhoudelijk sterk veranderd, misschien dat huis artsen zich daarvan niet bewust zijn. De vervoerstaak naar een behandelcentrum is van hoofd taak neventaak geworden. Hoofdtaak is ter plekke de be handeling te beginnen onder strikte protocollen. Daarbij kunnen ambuteams sinds kort zelfs antistollingsmiddelen ge ven bij dreigende infarcten." De stremmingen tussen de CPA, ambulancediensten de de huis artsen is één van de problemen die Meppelder en directeur Ja cob van der Velde van de RAV Zeeland aanpakken. De RAV moet uitgroeien tot een robuus te organisatie met een eenvou dig bestuur, waarin alle hulp diensten zijn ondergebracht en die naadloos samenwerkt met de medische behandelaars die betrokken zijn bij de spoedei sende medische hulpverlening in Zeeland. Zo stond het eind 2002 in het roemruchte provin ciale onderzoeksrapport 'De Keten een zorg'. Robuust is de RAV nog niet. Het is eigenlijk een loze huls, stelt directeur Van der Velde. Inhou delijk heeft hij wel veel op stapel staan. Hij is feitelijk directeur van een samenwerkingsver band van de ambulancedien sten Boven- en Beneden de Wes terschelde, maar bovendien de directeur van die beide ambu lancediensten, die komend jaar tot één Zeeuwse ambulance dienst moeten fuseren. „En waarschijnlijk krijgt ik binnen kort ook de functionele aanstu ring van de CPA," zegt hij. Daarover beslist het algemeen bestuur van de CPA, waarin alle Zeeuwse gemeenten zitting hebben. Die moeten ook nog be praten of zij hun CPA definitief in de RAV onderbrengen. BARNEVELD - Het team van Sjoelvereniging Schijf '83 uit Oost-Souburg is zaterdag twee de geworden bij het Nederlands Kampioenschap voor teams in de E-Poule. De eerste ronde werd gewonnen van het team uit Hellevoetsluis (44-20). In de fi nale werd verloren van Sjoel vereniging Excelsior-1 uit Amersfoort met 47-17. Het team bestond uit: Bram de Waardt, Freek van Duin, Betsy de Waardt en Nina van Duin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37