Oranjekwartier wil terug op de kaart Regionale bands op Mayday Festival ANSIEDING 19 7 Volle bak bij Ierse folk in het Belfort Hobbytuiniers ruilen stekjes op plantenbeurs Ontevreden Schoondijkenaren blijven aanleg wel met argusogen volgen VAN DE WEEK TtfOP'. bij Golff! Verse worst Griepprik Eenzijdig ongeval Sas Hoezo Europa? zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 27 oktober 2003 Drankrijders Toch geslaagd Extra geld PER KILO NU Zwaargewond bij ongeval Stappers aangehouden www.hermanvermeer.nl PZC Actiegroep staakt verzet rondweg Hnnr Ronald Verstraten SCHOONDIJKE - De actie groep Rondweg Schoondijke verzet zich niet langer tegen een re rondweg om het dorp. Zij blaast haar actie dan ook af, maar blijft alert om zo nodig 'weer op de barricaden te gaan'. De gemeente Sluis ziet kans om twee jaar eerder te beginnen met de aanleg van een rondweg rond Schoondijke. In het kader van de reconstructie komt daar in 2007 geld voör beschikbaar. Met voorfinanciering zou de eerste spade echter reeds in 200 5 de grond in kunnen. Als dat lukt, zal het zo goed als zeker een halve rondweg aan de westkant worden. Volgens de dorpsraad is daar inmiddels brede steun voor. De actiegroep, die voornamelijk bestaat uit be woners van de doorgaande we gen. de Willemsweg en Lange Heerenstraat, is daar echter steeds tegen geweest. ,,We zijn nog steeds voor een kwart rond- aldus woordvoerder AARDENBURG - In de Boot straat in Aardenburg is zater dag om 2.45 uur een 35-jarige Belg aangehouden. Hij had driemaal de maximaal toege stane hoeveelheid alcohol ge nuttigd. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en een dagvaarding. Een 33-jarige automobilist uit Terneuzen is zondag in de vroe ge ochtend aangehouden op de N60 in Hulst. Hij had teveel ge dronken en kreeg een rijverbod van twee uur, plus een boete. En een 25-jarige Belgische au tomobilist, tenslotte, werd za terdag orn 5.00 uur aangehou den op de Rapenburg in fogelwaarde. Hij had ruim drie maal de toegestane hoeveelheid gedronken. De man kreeg een •ijverbod van acht uur en moet rinnenkort voor de rechter ver schijnen. SAS VAN GENT - Op de West kade in Sas van Gent is zater dagnacht om 1.30 uur een een zijdig ongeval gebeurd. Een 47-jarige automobilist uit Zelzate had een klapband ge kregen. Hierdoor ging hij slin geren en kwam tegen een vang^ rail tot stilstand. De man bleek te veel te hebben gedronken, namelijk drie keer toegestane hoeveelheid. Dit leverde hem een rijverbod op en bovendien moet hij binnenkort voorde rechtbank verschijnen. F. ten Broeke. „Maar we zullen ons niet verzetten tegen de wens van Rijkswaterstaat. Dit om geen onnodige vertraging in het project te veroorzaken." Volgens de actiegroep is een kwart rondweg beter voor mi lieu en middenstand. Bovendien zou deze vlugger aangelegd kunnen worden. Geconfron teerd met de huidige stand van zaken, leggen de actievoerders zich daar bij neer. In een brief aan wethouder L. Wille verwij zen ze naar de dorpsraad, die vanaf nu aanspreekpunt zal zijn. In een verslag dat huis aan huis bij de bewoners van de door gaande wegen is bezorgd, legt de groep verantwoording af. Hoewel het einddoel slechts ten dele is bereikt, vinden de actie voerders dat ze toch zijn ge slaagd. Dat concluderen ze vooral aan de hand van een aan tal tussentijdse maatregelen die de Dienstkring Zeeuwsch- Vlaanderen van Rijkswater staat in voorbereiding heeft. In een onlangs opgemaakt verslag van een verkeerstelling die be gin dit jaar - na de opening van de Westerschelde tunnel - in Schoondijke is gehouden, worden die maatregelen voor gesteld. Het gaat daarbij om verkeersremmers buiten de be bouwde kom, het creëren van voetgangersoversteekplaatsen, en eventueel een flitspaal. Rijkswaterstaat maakt wel het voorbehoud dat daar dan wel geld voor moet zijn. Daarnaast zou Rijkswaterstaat bij de poli tie vragen om meer snelheids controles. De actiegroep heefter zowel bij Wille als bij de dorps raad op aangedrongen om wat betreft de tussentijdse maatre gelen de vinger aan de pols te houden. Overigens heft de actiegroep zichzelf nog niet op. „Mocht het nodig zijn, dat zal alsnog tot het oprichten van een vereniging worden overgegaan", aldus Ten Broeke. Op de laatste dag van het speeltuinseizoen mocht iedereen traditioneel gratis de speeltuin in. foto Peter Nicolai door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Het Oranje kwartier, de oudste speeltuin van Terneuzen en misschien zelfs wel van heel Zeeuws- Vlaanderen, moet terug op de kaart. Niet alleen figuurlijk ge sproken, maar ook letterlijk, vindt coördinator R. Roelands. C Advertentie Koui paar tic Landelijke Starlersdag van <R Haima van Koophandel U kunt er als startende ondernemer in én kei-, alle informatie kriigcn die u no#- hebt. Onder ine'! van ABN AMR' Omdat wij startende ortffcr- maner, stimuleren en adviseren /ijn wij zaterdag I november a,s tijdens de Landelijke Starterdag op 23 locaise aanvHvif, Lijk voor rneei informatie op www.abnanrro.nl/starters Het begint met ambitie ABN AMRO „Een glijbaan kost al gauw 6000 euro. Voor een reparatie aan een familieschommel waren we 5400 euro kwijt." Roelands kijkt veelbetekenend. Want in derdaad, zet daar de jaarlijkse gemeentelijke subsidie van 1125 euro tegenover en je hebt enig idee waar het in de speel tuin om draait. Om de kinderen natuurlijk. Maar ook om de toe stellen, het onderhoud. Geld dus. En dan praten we nog niet eens over vernieuwing. Plannen zijn er wel. Er ligt een aanvraag om de speeltuin uit te breiden. De stichting Oranje kwartier heeft zijn oog laten vallen op een stuk grond dat grenst aan de noordkant van de speeltuin. Wat ze daarmee dan willen, is de vraag. „De speel tuin uitbreiden", zegt Roelands laconiek. En hij legt nader uit wat het Oranjekwartier nog mist. „Een stukje voor gehandi capten. En ook een apart ge deelte voor de allerkleinsten." Voorzitter Rinus Nieuwdorp vult aan: „Die kun je eigenlijk niet tussen de groten door laten lopen. Te gevaarlijk." Hij heeft de start van de speel tuin nog meegemaakt. „Begin jaren 50. De wijk lag toen nog aan de rand van de stad. We zijn begonnen met een wipje en een schommeltje. Mensen konden toen obligaties kopen. Met dat geld werden de toestellen aan geschaft." Het Oranjekwartier (op de hoek van de Mauritsstraat en de Ko- ninginnelaan, in de 'oranje' wijk) werd een begrip. Is dat nog, maar de speeltuin is zijn grote naam van toen toch een beetje kwijt. De afgelopen jaren kon de speeltuin het hoofd slechts met grote moeite boven water houden. Tot dit voorjaar. Toen was het op. „We konden de vaste lasten niet meer opbren gen. Elektriciteit, de verzeke ringen. Toen hebben we de gemeente om extra geld ge vraagd", vertelt Roelands. Ze vroegen en kregen de beno digde 3000 euro. Gered, voorlo pig althans. Maar om de toe komst te verzekeren, moest er wat veranderen. Een nieuw, verjongd bestuur trad aan. „We zijn nu volop be zig om de speeltuin terug op de kaart te zetten. Een andere wij ze van benadering. Reclame borden, sponsors zoeken", vat Roelands samen. Maar hij be doelt het ook letterlijk. „Als ik op de plattegrond van Terneu zen kijk, valt me op dat daar wel Scheldorado op staat, of de kin derboerderij, maar niet het Oranjekwartier." Het verhaal van de speeltuin lijkt in zekere zin op dat van de zwembaden in de streek. Nieu we regelgeving, steeds hogere eisen. Niet dat ze daar iets op te gen hebben. „Integendeel. Dat is alleen maar goed. Het is be langrijk dat een speeltuin veilig is. Maar het probleem is dat de overheid daar de subsidies niet bij heeft aangepast." Aan de an dere kant is het nu ook weer niet zo dat ze alles van die overheid verwachten. Weliswaar wordt met de gemeente stevig onder handeld over een extra subsidie voor onderhoud, maar tegelij kertijd worden andere bronnen aangeboord. Een daarvan leverde zaterdag alvast een aardige cent opbij de afsluiting van het seizoen. Na mens organisatie- en adviesbu reau Schipper/OAZ, kwam kantoorleider E. deKruytereen cheque van vijfhonderd euro brengen. Advertentie Bij uw Golff supermarkt! door Gino van den Broecke KLOOSTERZANDE - Met di verse optredens van vier ver schillende regionale muziek bands zorgde het Mayday Festival in de Feestzaal van ho tel De Linde zaterdag voor een swingend avondje muziek. En kele honderden toeschouwers konden genieten van de optre dens van de bands Rover, New Machine, Dallas en Draften Blues. Dit jaar vierde Mayday Festival haar eerste lustrum met twee avonden: vorige week een avond met volksmuziek, en afgelopen zaterdag een avond vol popmu ziek met veel streektalen ten. Ook dit jaar stond het festival weer in het teken van een goed doel: de gehele opbrengst ging naar de Stichting Ronald Mc Donald. De eerste band die op het toneel verscheen, was Rover, die een repertoire van Nederlandstali ge eigen nummers ten gehore bracht. Daarna was de jonge band New Machine uit de regio Hulst aan de beurt. Dallas gaf vervolgens een optreden met onvervalste Amerikaanse rock. Als uitsmijter van de avond trad de band Draften Blues op. Deze De band Dallas betrad als derde het podium. band bestaat sinds 1976, maar heeft de laatste tijd niet veel meer opgetreden. De band won in 1986 Hit 'm or Lose ,de voor loper van de Zeeuwse Belofte. Ook stonden ze in de voorpro gramma's van Doe Maar en Toontje Lager. Veel publiek was speciaal voor hun optreden naar de feestzaal van De Linde geto gen. Ze kregen waarvoor ze kwamen, een lekker swingend optreden. Het de eerste keer dat het festi- foto Peter Nicolai val in de feestzaal van hotel De Linde werd gehouden. De voor gaande edities hadden altijd plaats bij hotel Van Leuven, maar omdat de feestzaal daar werd afgebroken, werd uitge weken naar De Linde. door Ronald Verstraten SLUIS - „Ze hangen in de lam pen en de hekken. Ik geloof dat ik het nog nooit zo vol heb ge zien", opende Eric van Rootse- laar gisteren het koffieconcert in Sluis, namens de organise rende stichting Raadskelder. En inderdaad, aangezien stoe len bijzetten op last van de brandweer geen optie was, moesten laatkomers zitten op tafeltjes langs de kant. De raadzaal in het Belfort is elke laatste zondag van de maand eventjes concertzaal. Meestal klassiek, maar met Ierse folk als uitzondering bevestigde Pad dy's Surprise de regel. Drie jigs warmden het aandach tig luisterend publiek op, om onmiddellijk plaats te maken voor The Blacksmith. Een van oorsprong Engels volksliedje, over een vrouw die haar min naar (de smid) allerlei verwijten maakt. Maar haar smart werd uitermate fraai bezongen door Stefanie de Melker, gerugge- steund door 'fiddler' Henk Bos, gitarist Tonny Blaakman en An- dré Bombelijn op accordeon. Trok de Ierse sfeer nog kalm voorbij in het instrumentale O'Keejfe's, de voetjes begonnen te wippen bij het inzetten van de polka Scartaglen. De Melker ruilde haar bodhran (soort trommel) even in, om het nummer Blackbirds and ARNEMUIDEN - Een zeven tienjarige jongen uit Arnemui- den is in de nacht van zaterdag op zondag even na half een in de Spoorstraat in Arnemuiden zwaargewond geraakt. De jongen botste door een onbe kende oorzaak bovenop een paaltje. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Rotter dam. Zijn bijrijder, een acht tienjarige plaatsgenoot, raakte gewond aan zijn hoofd. Hij is overgebracht naar het zieken huis in Goes. Thrushes van haar favoriete zangeres, Niamh Parsons, in te zetten: 'gewoon een leuk liedje over mannen die achter vrou wen aanhollen, zoals er wel meer zijn in de volksmuziek. Het geconcentreerde spel van Bos en Blaakman in combinatie met de lichte melancholie uit de toetsen van Bombelijn en het ritmisch geroffel van De Melker, waren vervolgens goed voor en kele Schotse traditionals en de tragiek van de Maid ofCulmore. Een compositie van de achttien- de-eeuwse O'Carolan, huiscom ponist van een Ierse edelman, leunde met zijn barokke klan ken dicht tegen klassiek aan. Een primeur was gek genoeg de 'hornpipe' Paddy's Surprise. waar de groep zich naar heeft vernoemd. Hoe druk het was, bleek tijdens de pauze. De plaatsen van enke len die vroeg weg gingen, wer den onmiddellijk ingenomen door wachtenden buiten. Die hoorden na de pauze opnieuw verscheidene jigs, reels en polka's, afgewisseld met songs. Voor de afwezigen dient zich op 15 november een nieuwe kans aan. Dan speelt Paddy's Surpri se samen met gitarist Frank Leenhouts in het Ledeltheater in Oostburg. MIDDELBURG - Drie mannen uit Utrecht in de leeftijd van 19 tot en met 21 jaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Middelburg aangehouden. De jongemannen waren rond drie uur 's nachts auto's aan het vernielen in de Lange Noord straat. Uit onderzoek bleek dat ze over twee auto's hadden gelo pen, en bij een auto hadden ze de antenne vernield. Ook hadden de Utrechters geprobeerd bij een café een vlag weg te nemen, waarbij een stuk van de gevel was afgebroken. De drie jon gens werden na verhoor en op maken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. door Edy de Witte TERNEUZEN - Stekjes van on der meer geraniums, hosta's, vrouwenmantel en buxus, zaad van planten, boeken en tijd schriften over vijvers en tuinen. Op de stekjesmarkt van Groei en Bloei in de kantine van De- thon in Terneuzen konden ruim honderd liefhebbers zaterdag morgen hun hart ophalen. Twintig leden van de turnver eniging stalden daar hun pro ducten uit. De aanbieders richtten hun handeltje vooral op winterplan ten. Er werd niet zo zeer gespro ken over stekjes van de ventri- cosa en pelargonium. Of, zoals de Nederlandse namen luiden die de hobbyisten zelf liever ge bruiken, de hosta en de gerani um. Met zelfgekweekt en daardoor bio-divers zaad maken de hob bytuiniers en plantenliefheb bers Nederland biologisch weer rijker. „Omdat de plantjes en het zaad op de stekjesmarkt te gen een vriendenprijsje worden verkocht of zelfs geruild, is zo'n activiteit meestal een door slaand succes", zegt voorzitter T. Bil van de afdeling Noord- België en Zeeuws-Vlaanderen van Groei en Bloei. Deze afdeling van de grootste tuinvereniging van Nederland telt zo'n twaalfhonderd leden. In ons land zijn er totaal hon derdvijftig afdelingen met ruim zeventigduizend leden. Dit netwerk biedt met onder meer lezingen, cursussen, ten toonstellingen, ruilbeurzen en excursies de liefhebber inzicht in de kennis van planten en tui nieren. De afdeling Zeeuws-Vlaande- ren heeft met de Noord-Belgi sche inbreng zelfs een interna tionaal tintje. Bil: „Deze samenwerking gedijt goed. Vanaf mei tot augustus hebben we jaarlijks een grens overschrijdend open-tuineve- nement met gemiddeld meer dan vijftig deelnemers. Om zich nog verder te bekwamennemen verschillende leden als studie groep een seizoen lang ook een bepaalde tuin onder de loep. Met daarbij nog lezingen, work shops en uitstapjes komen we maandelijks één a twee keer bij elkaar." Groei en Bloei houdt dinsdag 11 november de volgende activi teit. Dan wordt aandacht- besteed aan het biologisch tui nieren. In het gemeenschapscentrum De Warande in Sint Jansteen gaat Peter Bauwens uit Clinge met zijn lezing 'tuinen om van te smullen'op dit onderwerp in. Advertentie Politiek café Vlissingen 25 oktober, 19:30 't Vooronder Arsenaalplein 9 De man is oud en een tikje be hoeftig. Maar in het verzor gingscentrum in Terneuzen poogt de 86-jarige zich nog dagelijks te meten met de kwieke jongelui van nog geen zeventig. Broekjes noemt hij ze met een grimlach. Begin deze week meldde de dokter zich; het was tijd voor de jaarlijkse griepprik. De hoogbejaarde - zonder tan den, maar ook zonder stok - repte zich naar het kamertje, waar de prik werd uitge deeld. Hij was de eerste en daar was hij best trots op. Fluitend nam hij de prik in ontvangst, als een routinier, want het was z'n dertigste al weer. 's Avonds belde hij z'n zoon met de' mededeling: „Jongen die prikken werken steeds sneller. Het is nog maar avond en ik lig nu al met griep in bed!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35