7 Start KunstKwartier is veelbelovend Oosterland zwaait zomer uit met lampionnen Join Hands gaat over muren van kerk heen I* Voor jezelf beginnen? Opstand langs Zeeuwse lijn tegen meer treinen /JSkAANBIEDING VAN DE WEEK Verse worst J Griepprik Kampeerboeren Schouwen-Duiveland voelen weinig voor zonering buitengebied 4 Hoezo Europa? "uÉtop* bij Colff! zeeuwse almanak SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 maandag 27 oktober 2003 Compromis Wereldmeiden in première Doorgereden a aanrijding Gröös PER KILO NU Bij uw Colff supermarkt! www.abnamro.nl starters zc door Esme Soesman ZIERIKZEE - De start zater dag van de artistieke wande ling KunstKwartier in Zierik zee was veelbelovend. In sommige centraal gelegen ruimten werden meer dan 150 belangstellenden geturfd. Op de wat afgelegener plekken bleef het aanmerkelijk rusti ger. Hier en daar werd slechts een enkele bezoeker geteld. Het gaat dan om adressen in de bui tenwijk Poort Ambacht, maar ook relatief onbekende plek ken als de Rozemarijnstraat. „Misschien kunnen we aan de routebeschrijving naar die adressen volgende keer wat ex tra aandacht besteden in het foldertje waarin ook gastexpo- santen worden genoemd", op pert voorzitter Alexandra Stapff van de Stichting Kunst- Kwartier. Over de belangstelling voor en reacties op het totale project is Stapff laaiend enthousiast. Er was, tijdens de laatste zaterdag van de herfstvakantie, aardig wat volk op straat. Dat heeft niet direct een positief effect op de omzet, maar geeft wel een goede draai aan wat Kunst- Kwartier wil. „Laagdrempelig zijn. Dat mensen zich vrij voe len om binnen te komen." Voor het publiek is er ook meer dan alleen het rondje kunst. Be langstellenden krijgen de kans eens achter de gevels van wild vreemde huizen te kijken, waar je normaal niet binnenkomt. Gedurende een jaar gaan elke laatste zaterdag van de maand de deuren open op twintig adressen in Zierikzee. Daar wordt allerhande kunst geëx poseerd, in zowel galeries als woonhuizen. Wat Stapff betreft blijft het initiatief het eerste jaar gericht op Zierik zee. Wellicht kan KunstKwar tier verder worden aangekleed met bijvoorbeeld een optreden van een dichter of een door een horeca-exploitant gepresen teerd kunstmenu. In een later stadium staat de voorzitter niet onwelwillend tegenover een samenwerkingsverband op Schouwen-Duiveland. Ei- landbreed zou er bijvoorbeeld eens in het kwartaal iets bij zonders kunnen worden geor ganiseerd. Het eerste Kunst- Kwartier ging van start met een optreden van percussie groep Tak 'n Djola. Wethouder G. van der Salm opende de rou te officieel. Maatwerk nodig voor platteland door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Vekabo kring Schouwen-Duiveland pleit voor flexibiliteit en maatwerk om het platteland leefbaar te houden. Timmer je het buiten gebied dicht, dan wordt het on mogelijk voor boeren een boter ham te verdienen. De vereniging van kampeerboe ren ziet het liefst dat de zonering die deel uitmaakt van de be leidsvisie voor het bestem mingsplan Buitengebied volledig aan de kant wordt ge schoven. Tegelijkertijd is er het besef dat een dergelijke uit gangssituatie, zolang de politie ke neuzen niet dezelfde kant op staan, de zo gewenste snelheid van vernieuwing eveneens in gevaar zal brengen. De conse quentie zou dan zijn dat elk af zonderlijk plan de ambtelijke en politieke molens door moet. Een compromis is wellicht te vinden in het neerleggen van zo neringen in combinatie met een bevoegdheid van het dagelijks gemeentebestuur om ervan af te wijken. Op die manier zouden goede ini- liatieven en vernieuwingen toch gehonoreerd kunnen wor- Jen, steeds afgezet tegen crite ria als bijvoorbeeld het open andschap en landbouwbelan- ZIERIKZEE - De video film Zeeuwse Wereldmei den gaat zaterdag 1 november in het MFC in Zierikzee in première. De meiden die de hoofdrol in deze film spelen vullen het feestelijk programma rondom de première zelf in. Zeeuwse Wereldmeiden is een twaalf minuten du rende videofilm waarin elf meisjes (tussen de der tien en zestien jaar) zich zelf spelen. Het zijn mei den afkomstig uit Syrië, Somalië, Kongo, Angola, Soedan en Nederland. Zij laten via het audiovisuele medium zien dat het juist door hun verschillende achtergrond leuk is om el kaar te leren kennen. De film is opgenomen op het terrein van Waterland Neeltje Jans en bij Burghsluis. Maakster van de low budgetproductie is Roslin Prager. Zij deed dat in op dracht van sociaal cultu reel werk De Lichtboei. De film is medegefinanci- eerd door Mama Cash, een onafhankelijk financie ringsfonds dat wereld wijd investeert in de toe komst van vrouwen en meisjes. De première be gint om 11.30 uur. KEINISSE - Een 19 -jarige in woner van de gemeente Schou wen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zondag rond kalf een in zijn woning aange bonden, nadat hij na een aanrij ding was doorgereden. Hij bleek le*eel te hebben gedronken. be man was ongeveer een uur voor zijn aanhouding met zijn auto op de Molenstraat in Brui- fisse ter hoogte van het dorps- tuis tegen een geparkeerde auto aangereden en vervolgens doorgereden. Bij de zwaar be schadigde auto lagen diverse onderdelen die - zo bleek na on- jteoek - afkomstig waren van Mt voertuig van de veroorzaker, hen de 'man werd aangehou den, is een blaastest afgenomen. Daaruit bleek dat hij 3,5 keer de toegestane hoeveelheid alcohol tab gedronken. Zijn rijbewijs is %vorderd en er is proces-ver- aal tegen hem opgemaakt. gen. „Benoem niet te veel, quo teer en zoneer niet te veel", aldus de Vekabo in haar schrif telijke reactie op de visie van de gemeente Schouwen-Duive land op het buitengebied. De zonering sluit aan bij histo rische, landschappelijke en functionele waarden die er op Schouwen-Duiveland te vinden zijn. Juist om enige flexibiliteit in te voeren willen burgemees ter en wethouders aan de randen van verschillende deel gebieden overgangszones aan wijzen. Val je daarbuiten, heb je echter alsnog een probleem. Juist omdat het bestemmings plan Buitengebied leidraad is voor een fiks aantal jaren en het economisch tij razendsnel keert, hecht de Vekabo veel waarde aan een zo groot moge lijke flexibiliteit. En in het ver lengde daarvan ook aan snel heid van procedures. In dat licht spreekt de Vekabo ook een voorkeur uit voor sa mengaan van gemeente en wa terschap in één organisatie. De landbouw is en komt steeds die per in zwaar weer. Uitbreiding van de Europese Unie richting Oost-Europa haalt grote lappen vruchtbare grond dichterbij, stelt de organisatie. Dat bete- Enkele deelnemers leggen de route af met nog wat extra 'power'. Zij rijden in skelters die zijn uitgerust met voor- en achter- en zelfs een zwaailichtje. foto Dirk Jan Gjeltema door Esme Soesman OOSTERLAND - Als de deuren van basisschool De Ooster burcht in Oosterland open zwaaien, volgt een ware stormloop richting dozen lam pionnen. De optocht met flak kerende kaarsjes waarmee dorpsbewoners jaarlijks de zo mer uitzwaaien, is een geliefde traditie. Kleintjes in buggy of op de schouders van pa gezeten, sta ren gebiologeerd naar hun aan een stokje bungelende lampion netje. Met glinsterende ogen wacht de zesjarige Jeffrey, sa men met zijn driejarige broertje Lars en een neefje, het sein dat de wandeling begint af. Hier en daar gaat een in de berm geval len lampion in vlammen op. De stoet die achter Oosterlands Fanfare en drumband Apollo uit Brouwershaven aansjokt is een lange. Achter ramen en in tuinen is het minstens zo druk. De tocht is toch al gauw een jaar of twintig oud, weet voorzitter H. de Jong van de organiserende Oranjevereniging Oosterland te vertellen. Doorgaans wordt het weekend geprikt als zomertijd plaatsmaakt voor wintertijd. „We nemen zo afscheid van de zomer én het is dicht bij Hallo- ween." Aan kinderen geen ge brek in Oosterland, dus van een matige belangstelling is eigen lijk nooit sprake. Ook nu weer worden zo'n tweehonderd gra tis lampionnen met waxine lichtjes verstrekt. Een enkeling komt met een zelf meegebrachte van batterij voorziene variant op de proppen. Indy (9) en An- dries (11) leggen de route af met nog wat extra 'power'. Zij rijden in skelters die zijn uitgerust met voor- en achter- en zelfs een zwaailichtje. Hondje Terry kijkt vanuit een aanhangwagentje toe. Bij servicewoningencomplex De Saele is het even uitpuffen geblazen. De muzikanten geven daar een kort concert voor de ouderen weg. Nee Boogert-Bal (85) staat vrolijk mee te dansen. „Ik vind dit enig, zo gezellig. Ik leef voor de muziek. En we heb ben ook zo'n mooi korps, daar ben ik gewoon gröös op", vertelt ze stralend. Zo'n avondje als dit, daar verheugt ze zich op. Af en toe moet je de leden van de Oranjevereniging laten zien dat je er bent, vindt de voorzitter dan ook. Kinderen leven sowie so naar de optocht toe, maar ook de mensen langs de straten en de bewoners van de woningen van De Saele vinden het leuk om te zien wat er met de centen die ze betalen gebeurt. Met maar liefst 325 leden heeft de Oosterlandse club niet te klagen. Ook niet wat bestuur betreft, meldt De Jong. „We zijn met z'n zevenen en een vacature is altijd zo weer inge vuld. Ja, dat is wel zo prettig." door Esme Soesman BRUINISSE - De praise- en ontmoe- tingsavond die zaterdag in Bruinisse werd gehouden, is het tweede initiatief van de stichting Join Hands. Een stich ting die activiteiten organiseert over de muren heen van verschillende kerken op Schouwen-Duiveland. Join Hands komt uit de koker van Marijn de Ruijter, Willem van Dijke, Abco in 't Anker en Roland Houtzager. Zij zijn af komstig uit verschillende plaatsen en be horen tot verschillende kerkelijke gemeenschappen: de christelijk gerefor meerde kerken in Zierikzee en Bruinisse, de gereformeerd kerk (vrijgemaakt) in Brouwershaven en de evangelische ge meente in Zierikzee. Het viertal probeert via de stichting ont moetingen tussen christenen uit ver schillende kerken te stimuleren. Er mo gen dan misschien vele verschillen bestaan tussen alle kerkgemeenschap pen die Schouwen-Duiveland telt, er is ook één heel belangrijke bindende over eenkomst: het geloof in dezelfde God. Vooralsnog beperkt de stichting zich tot het organiseren van praise- en ontmoe tingsavonden, waar - uiteraard - Tijdens de praise- en ontmoetingsavond in Bruinisse trad de praise- en worshipband A-part voor het voetlicht. foto Dirk-Jan Gjeltema ontmoeting en muziek hoofdingrediën ten zijn. De stichting is in 2002 opgericht. Zo'n vijftien vrijwilligers hebben zich inmid dels bij het initiatief aangesloten. Die achterban, volgens De Ruijter afkomstig uit zo'n zeven verschillende kerken, maakt het mogelijk ook daadwerkelijk in de breedte de vleugels uit te slaan. Vandaar dat de bijeenkomst zaterdag in de Bruse Hervormde Kerk werd gehou den. De eerste - in maart gehouden - ont moeting vond in de Zierikzeese Gast- huiskerk plaats. Het is de bedoeling heel de regio bij het initiatief te betrekken. Hoewel iedereen welkom is bij de door Join Hands opgezette activiteiten wordt met de praiseavonden vooral op de oude re jongeren - tussen de pakweg 30 en 45 jaar - gemikt. De stichtingsleden willen zich in de toe komst ook wat meer op jongeren richten. „Het is een belangrijke groep, waar je wat voor moet doen. Anders lopen ze weg." Concrete plannen op dat vlak zijn er overigens nog niet. Na het evenement van dit weekeinde volgt een evaluatie, waarna eventuele nieuwe plannen wor den opgepakt. „We willen een beetje kij ken wat er op ons pad komt", aldus De Ruijter. Hij verwacht dat als de naams bekendheid van zijn stichting groter groeit, het balletje vanzelf wel gaat rol len. Tijdens de praise- en ontmoetingsavond in Bruinisse trad de praise- en worship band A-part, afkomstig uit de omgeving Goes, voor het voetlicht. Een korte over denking werd verzorgd door dominee Van Hoek van de gereformeerde kerk vrijgemaakt uit Brouwershaven. kent voor agrarisch onderne mers dat ze alles uit de kast moeten halen om te kunnen overleven. Het helpt daarbij als plannen positief benaderd wor den in plaats van dat initiatief nemers jarenlang gefrustreerd worden omdat er niets van de grond komt. door Harmen van der Werf GOES - Het tracé-besluit over een nieuwe goederenspoor van af Vlissingen-Oost is vorige week niet voor niets uitgesteld door minister Peijs van Verkeer en Waterstaat. Langs de Zeeuw se spoorlijn op Zuid-Beveland dreigt een opstand die veel weg heeft van het massale verzet te gen de Betuwelijn, blijkt uit de bijna tweehonderd individuele schriftelijke reacties die Ver keer en Waterstaat heeft gebun deld. Het getal van bijna tweehon derd om precies te zijn 179, waarvan zo'n zeventig uit Goes is al indrukwekkend. Wie daar bij het aantal steunbetuigingen optelt, komt nog veel hoger uit. De actiegroep Belangenbehar tiging Aanwonenden Spoorlijn (BAS) heeft inmiddels 135 le den. Een bezwaarschrift uit de Stationsbuurt bij Rilland is on dertekend door zevenendertig bewoners. Dat is bijna de hele bevolking. In Krabbendijke hebben 129 mensen de moeite genomen een petitie te onder schrijven. Niet alleen particu lieren hebben gereageerd. Van de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal was al bekend dat ze dat hadden gedaan. Ook ver schillende bedrijven die langs de spoorlijn zijn gevestigd, zijn in de pen geklommen: aanne mersbedrijf Fraanje uit Lewe- dorp, uienhandel Mosselman bij Kruiningen en een tuincentrum in Biezelinge. Zij vrezen direct in hun bedrijfsvoering te wor den geschaad. De kritiek is ste vig in alle brieven. Insprekers vrezen een sterke toename van de geluidsoverlast en trilling- hinder. Dat er sinds enige tijd meer goederentreinen rijden, autotreinen van Cobelfret, heeft de ogen geopend. Er wordt een voorbode in gezien van meer el lende. En de bouw van geluids schermen langs bewoonde stuk ken van de spoorlijn wordt om schreven als 'een slecht lapmid del'. 'De Berlijnse Muur is afge broken, krijgen we nu een Goese en Kapelse Muur vraagt een bezwaarmaker uit Kapelle zich nog vrij netjes af. Een inspreker uit Goes trekt feller van leer. 'Wij dachten dat de oorlog echt voorbij was, maar nu worden wij alsnog met huis en al in een concentratiekamp gestopt'. Een inwoonster van Krabbendijke denkt eraan te vertrekken. 'We kunnen misschien weer beter terug naar de Randstad. Wonen in het Zeeuwse gaat zo wel hard achteruit. Welkom in Zeeland verwijst ze naar de leuze van de provincie om buitenstaanders naar Zeeland te trekken. Mensen vrezen een waardeda ling van hun huizen langs het spoor met twintig tot dertig pro cent. Verwijten richten zich te gen 'enkele havenbaronnen' die zonodig winst willen maken. Zij moeten dan ook de consequen ties trekken, vinden bezwaar makers. Zij moeten niet alleen investeren in een nieuw goede renspoor vanaf Vlissingen-Oost naar het Zeeuwse hoofdspoor, maar ook het hoofdspoor aan pakken om de overlast daad werkelijk te beperken. Of het goederenspoor langs Rijksweg A58 doortrekken, buiten de woongebieden om. Minister Peijs wordt door enkele inspre kers 'veel gezond verstand' toe gewenst. Januari volgend jaar komt zij met haar antwoorden en waarschijnlijk een definitief tracébesluit. Advertentie I Politiek café Vlissingen J. 25 oktober, 19:30 1 't Vooronder 1 Arsenaalplein 9 m www.hermanvermeer.nl X Advertentie Advertentie Kom n u do Landelijke Startersdag van Je Kami rs van Koophandel. I kunt er als startende ondernemer m een keer alle informatie krijgen die t! nod heb: Onder meer Kan ABN A VIRO. Omdat vv ij startende onder nemers stimuleren en adviseren v uerd. 1 november a.s. tijdens de Landelijke Startvrsdap óp 23 locaties aanwezig. Kijk voor meer informatie op Het begint met ambitie ABN-AMR0 De man is oud en een tikje be hoeftig. Maar in het verzor gingscentrum in Terneuzen poogt de 86-jarige zich nog dagelijks te meten met de kwieke jongelui van nog geen zeventig. Broekjes noemt hij ze met een grimlach. Begin deze week meldde de dokter zichhet was tijd voor de jaarlijkse griepprik. De hoogbejaarde - zonder tan den, maar ook zonder stok - repte zich naar het kamertje, waar de prik werd uitge deeld. Hij was de eerste en daar was hij best trots op. Fluitend nam hij de prik in ontvangst, als een routinier, want het was z'n dertigste al weer. 's Avonds belde hij z'n zoon met de mededeling: „Jongen die prikken werken steeds sneller. Het is nog maar avond en ik lig nu al met griep in bed!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27