Vrijwilligersbestand Stoomtrein groeit Opendoekdagen Mythe overtreffen verwachting Countryfans bijeen voor goed doel 7 Veel verzet tegen nog meer treinen over Zeeuwse lijn Voor jezelf beginnen? BIEDING bij N-Beveland wijst bezwaren bewoners Veerse Meer I tegen bouw woningen af Griepprik VAN DE WEEK Verse worst Te vroeg met vuurwerk Hoezo Europa? zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN maandag 27 oktober 2003 Bestemmingsplan Wereldmeiden in première Jaarlijks Cobelfret Havenbaron PER KILO NU Bij uw Golff supermarkt! Hoor Rolf Bosboom GOES - Het vrijwilligersbe- sland van de Stoomtrein Goes- Borsele (SGB) breidt gestaag uit. Hoewel het zaterdag bij de jaarlijkse wervingsdag bepaald niet storm liep, konden er toch zeker zes nieuwe medewerkers worden genoteerd. Daarmee komt het totaalaantal vrijwilli gers op 173. Om mensen te interesseren voor het werken bij de SGB, werden zaterdag drie informatiebijeen komsten gehouden. Dat gebeur de aan boord van de trein, die telkens een ritje maakte. Bij te rugkomst kon een kijkje worden genomen in de werkplaats. De belangstelling bleef achter bij andere jaren. Voor de eerste informatiebijeenkomst, 's och tends om tien uur, meldde zich welgeteld één geïnteresseerde. Voor de andere twee bij eenkom sten was de animo groter, maar ook niet overweldigend. „We hadden het inderdaad spectaculairder verwacht", zegt SGB-medewerker R. Zonder van. „Een directe verklaring daarvoor heeft hij niet. „Het kan aan het weer hebben gele gen. Er was ook minder publici teit dan andere jaren." Toch was Zondervan na afloop niet helemaal ontevreden. Hij had zes nieuwe medewerkers kunnen noteren, met belang stelling voor de functies waar voor de SGB mensen zocht. „Een aantal anderen denkt er nog over naVorig j aar bedroeg het aantal aanmeldingen 24. De stoomtrein heeft vooral behoefte aan lokettisten, con ducteurs, rondleiders en versterking van de onderhouds- afdelingen. Door het spoorweg museum dat geleidelijk op het emplacement in Goes ontstaat, is het ook noodzakelijk dat er Geen tweede weg bungalowpark door Rolf Bosboom KORTGENE - Bungalowpark Veerse Meer I in Kortgene krijgt geen tweede toegangsweg. Be woners van het park hadden daarop aangedrongen, nu er plannen zijn om acht vrijstaan de woningen aan de Botterlaan tebouwen. De gemeente Noord- Beveland wijst alle ingediende bezwaren van de hand. De kavel is al geruime tijd on derwerp van discussie. De ge meente had de eigenaar eerst toegezegd dat er veertien recre atiewoningen mochten komen. De provincie weigerde begin vo rig jaar daaraan mee te werken, omdat zij momenteel uiterst te rughoudend is met uitbreiding van verblijfsrecreatie nabij het Veerse Meer. Met zes a acht hui zen die permanent worden be woond, zei de provincie wel te kunnen leven. Voor de bouw van acht vrij staande woningen op het per ceel moet het bestemmingsplan voor Veerse Meer I worden her zien. De bewonersvereniging en 1 drie particulieren hebben daar bezwaar tegen gemaakt. Zij vinden vooral dat, uit het oog punt van veiligheid, de aanleg van een tweede ontsluitingsweg voor het bungalowpark nood zakelijk is. Het Noord-Bevelands gemeen tebestuur is het daar niet mee eens. Weliswaar moet volgens ZIERIKZEE - De video film Zeeuwse Wereldmei den gaat zaterdag 1 november in het MFC in Zierikzee in première. De meiden die de hoofdrol in deze film spelen vullen het feestelijk programma rondom de première zelf in. Zeeuwse Wereldmeiden is een twaalf minuten du rende videofilm waarin elf meisjes (tussen de der tien en zestien jaar) zich zelf spelen. Het zijn mei den afkomstig uit Syrië, Somalië, Kongo, Angola, Soedan en Nederland. Zij laten via het audiovisuele medium zien dat het juist door hun verschillende achtergrond leuk is om el kaar te leren kennen. De film is opgenomen op het terrein van Waterland Neeltje Jans en bij Burghsluis. Maakster van de low budgetproductie is Roslin Prager. Zij deed dat in op dracht van sociaal cultu reel werk De Lichtboei. De film is medegefinanci- eerd door Mama Cash, een onafhankelijk financie ringsfonds dat wereld wijd investeert in de toe komst van vrouwen en meisjes. De première be gint om 11.30 uur. KAPELLE - Drie jongens uit Kapelle in de leeftijd van 15 en jaar zijn gistermiddag in de omgeving van de Elstarstraat in hun woonplaats betrapt op het afsteken van vuurwerk. De drie jongens gingen vrij wil lig mee naar het bureau voor het afleggen van een verklaring en zullen worden doorgestuurd Oaar bureau Halt. De strijkers, ongeveer 170 stuks, moesten ze °P het politiebureau achterla ten. de richtlijnen van de brandweer een woonwijk in principe van twee kanten bereikbaar zijn. Als de weg minimaal 5,5 meter breed is, kan echter worden vol staan met één route. De toegangsweg van Veerse Meer I is recent verbreed tot pre cies 5,5 meter, zodat er geen tweede ontsluitingsweg meer nodig is, waar de mogelijkheden ook voor ontbreken. Bovendien gaat op de bestaande route een parkeerverbod gelden. De be zwaarmakers vrezen dat dat niet worden nageleefd. De ge meente zegt toe ervoor te zorgen dat de politie regelmatig con troleert. De bewoners hebben ook gewe zen op 'brandgevaarlijke zaken' langs de huidige toegangsweg. Volgens de gemeente zijn er 'geen bijzondere risico's'. Ook de gasflessen bij de stacaravans op camping Delta Marina vallen daar niet onder. Het argument van de bewoners dat het perceel aan de Botter laan te dicht wordt bebouwd, waardoor afbreuk wordt ge daan aan het aanzien van het park, vindt het gemeentebe stuur evenmin terecht. De breedte van de percelen (21,7 meter) is vrijwel gelijk aan die van de bestaande woningen op de dijk (23 meter). Het bouw plan wordt gezien als een 'logi sche voortzetting' van de rij hui zen die al aan de Botterlaan staan. Bovendien blijft het aantal te bouwen woningen binnen de marges die de provincie heeft aangegeven. De herziening van het bestemmingsplan en de in gediende bezwaren worden donderdag 30 oktober voorge legd aan de gemeenteraad van Noord-Beveland. Dat gebeurt in een openbare bij eenkomst, die wordt gehouden in het gemeentehuis in Wissen- kerke en begint om 19.30 uur. Leden van toneelgroep Als Een Dijk spelen tussen bezoekers in de foyer van De Mythe. door Rolt Bosboom GOES - Dat veel mensen nieuwsgierig zijn naar het nieu we theater De Mythe in Goes, was te voorzien. Toch overtrof de belangstelling voor de 'Opendoekdagen' afgelopen weekeinde alle verwachtingen. In totaal kwamen bijna 10.000 mensen een kijkje nemen: zater dag meer dan 5000 en gisteren nog eens ruim 4500. De gemeente en het theaterper- soneel hadden vooraf gerekend op zo'n 2000 mensen, verdeeld over beide dagen. Toen zater dagochtend om kwart over ne gen zich al een grote groep had verzameld, terwijl de open dag pas om tien uur zou beginnen, werd al vermoed dat de toeloop wel eens aanzienlijk groter zou kunnen worden. Voor de eerste rondleiding om tien uur stonden meer dan twee honderd belangstellenden klaar en de animo werd gedurende het weekeinde zeker niet minder. Dat betekende improviseren voor Jacques Boonman, die zo goed en zo kwaad als dat ging de menigte door het gebouw pro beerde te gidsen. Op een gege ven moment besloot hij maar op het podium, versterkt door een microfoon, zijn verhaal te ver tellen. Vrijwel alle delen van De Mythe waren te bekijken, zowel voor als achter de schermen. Zo kon iedereen op plaatsen komen die normaal gesproken verboden terrein zijn, zoals de toneelto ren, de technische ruimtes en de kleedkamers. Ook het Cultuur huis, de vroegere ambachts school en later drukkerij die volledig is gerestaureerd en nu één geheel vormt met het thea ter, kon van alle kanten worden bewonderd. Allerlei gezelschappen uit de re gio die zich op wat voor wijze ook met zang, dans of theater bezighouden, waren aanwezig en zorgden ervoor dat er voort durend iets te beleven viel. In de zaal waren vrijwel doorlopend optredens, waarvoor de belang stelling soms zo groot was dat mensen buiten moesten blijven staan. 'I'm so excited' speelde straat orkest De Sjokkers, dat ooit ook op het podium van de Prins van Oranje heeft gestaan, zaterdag middag als eerste nummer van zijn optreden. Het gaf de ge moedstoestand van veel bezoe kers weer. „We hebben lang op een nieuw theater moeten wachten, maar het is de moeite waard geweest", zei een van hen, terwijl hij bewonderend rondkeek. „Mooi hè", riepen veel mensen tegen elkaar. „Echt een aanwinst voor Goes." Voor al de zaal en de naadloze over gang van het nieuwe naar het oude gedeelte werden geprezen. foto Willem Mieras Cultuurwethouder Charles Linssen, die zaterdag lange tijd zelf liep te oberen omdat het personeel van De Mythe de drukte even niet meer aankon, nam glimmend van trots de vele felicitaties en complimenten in ontvangst. „Het enthousiasme van al die mensen, dat is de mooiste beloning die je kunt krijgen." Advertentie Politiek café Vlissingen 25 oktober, 19:30 't Vooronder Arsenaalplein 9 www.hermanvermeer.nl door Rolt Bosboom KRUININGEN - Met een groot country westernfestijn in Kruiningen is zaterdagavond 2500 euro bijeengebracht voor het Koningin Wilhehninafonds. Voor een uitverkochte zaal, met veel cowboyhoeden en -laarzen, traden Bullit, Trespass, Texas Renegade, Annet Roons, W.Ox en, als onverwachte afsluiter, Ted Helen op. Het evenement was bedacht door de Zeeuwse Line Dans Stichting. Die verloor een half jaar geleden haar oprichter en voorzitter, Will de Kubber, aan kanker. Bestuurslid Pierre van de Berg wilde De Kubber eren met een groot countryevene- ment, waarbij tegelijk ook geld werd ingezameld voor de Ne derlandse kankerbestrijding. Manager Jop Menheere van countryband Bullit was gelijk enthousiast en zette het pro gramma op. Leden van zowel Bullit als Texas Renegade heb ben recent in hun directe omge ving te maken gehad met sterf- tegevallen door kanker. Halverwege de avond konden Van de Berg en Menheere al con cluderen dat het benefietcon cert een groot succes was geworden. Er waren zeker vier honderd mensen in Ons Dorps huis, waarmee het evenement was uitverkocht. Er moesten zelfs countryliefhebbers wor den teleurgesteld. Het entreegeld en de opbrengst Jippiejahee, jippiejahoo... van een verloting zorgden bij el kaar voor een bedrag van 2500 euro. De cheque werd overhan digd aan promotor Jacques Daamen van het Koningin Wil- helminafonds. Hij sprak van een 'bijzonder initiatief', omdat het maar weinig voorkomt dat verenigingen zelf iets opzetten om geld in te zamelen. „We zijn zeer afhankelijk van dit soort initiatieven. We hebben net de jaarlijkse collecte achter de rug. Die is op zich goed verlopen, maar we hebben toch te maken met een daling van de opbrengst met tien procent." Jop Menheere denkt, na het suc ces van zaterdagavond, erover er een jaarlijks terugkerend steeds meer vrijwilligers ko men. Bovendien heeft de SGB de laatste tijd nogal wat materieel verworven, zoals recent de wa gon die jarenlang in Bergen op Zoom als woonhuis dienst had gedaan en déze maand naar Goes is overgebracht. „We heb ben heel veel restauratie-, on- derzoeks- en onderhoudswerk", zegt Zondervan. „Er blijft altijd behoefte aan mensen die zich daarvoor willen inzetten." door Harmen van der Werf GOES - Het tracé-besluit over een nieuwe goederenspoor van af Vlissingen-Oost is vorige week niet voor niets uitgesteld door minister Peijs van Verkeer en Waterstaat. Langs de Zeeuw se spoorlijn op Zuid-Beveland dreigt een opstand die veel weg heeft van het massale verzet te gen de Betuwelijn, blijkt uit de bijna tweehonderd individuele schriftelijke reacties die Ver keer en Waterstaat heeft gebun deld. Het getal van bijna tweehon derd om precies te zijn 179, waarvan zo'n zeventig uit Goes is al indrukwekkend. Wie daar bij het aantal steunbetuigingen optelt, komt nog veel hoger uit. De actiegroep Belangenbehar tiging Aanwonenden Spoorlijn (BAS) heeft inmiddels 135 le den. Een bezwaarschrift uit de Stationsbuurt bij Rilland is on dertekend door zevenendertig bewoners. Dat is bijna de hele bevolking. In Krabbendijke hebben 129 mensen de moeite genomen een petitie te onder schrijven. Niet alleen particu lieren hebben gereageerd. Van de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal was al bekend dat ze dat hadden gedaan. Ook ver schillende bedrijven die langs de spoorlijn zijn gevestigd, zijn in de pen geklommen: aanne mersbedrijf Fraanje uit Lewe- dorp, uienhandel Mosselman bij Kruiningen en een tuincentrum in Biezelinge. Zij vrezen direct in hun bedrijfsvoering te wor den geschaad. De kritiek is stevig in alle brie ven. Insprekers vrezen een ster ke toename van de geluidsover last en trillinghinder. Dat er sinds enige tijd meer goederen treinen rijden, autotreinen van Cobelfret, heeft de ogen ge opend. Er wordt een voorbode in gezien van meer ellende. En de bouw van geluidsschermen langs bewoonde stukken van de spoorlijn wordt omschreven als 'een slecht lapmiddel'. 'De Berlijnse Muur is afgebro ken, krijgen we nu een Goese en Kapelse Muur vraagt een be zwaarmaker uit Kapelle zich nog vrij netjes af. Een inspreker uit Goes trekt feller van leer. 'Wij dachten dat de oorlog echt voorbij was, maar nu worden wij alsnog met huis en al in een concentratiekamp gestopt'. Een inwoonster van Krabbendijke denkt eraan te vertrekken. 'We kunnen misschien weer beter terug naar de Randstad. Wonen in het Zeeuwse gaat zo wel hard achteruit. Welkom in Zeeland verwijst ze naar de leuze van de provincie om buitenstaanders naar Zeeland te trekken. Mensen vrezen een waardeda ling van hun huizen langs het spoor met twintig tot dertig pro cent. Verwijten richten zich te gen 'enkele havenbaronnen' die zonodig winst willen maken. Zij moeten dan ook de consequen ties trekken, vinden bezwaar makers. Zij moeten niet alleen investeren in een nieuw goede renspoor vanaf Vlissingen-Oost naar het Zeeuwse hoofdspoor, maar ook het hoofdspoor aan pakken om de overlast daad werkelijk te beperken. Of het goederenspoor langs Rijksweg A58 doortrekken, buiten de woongebieden om. Minister Peijs wordt door enke le insprekers 'veel gezond ver stand' toegewenst. Januari vol gend jaar komt zij met haar antwoorden en waarschijnlijk een definitief tracébesluit voor de Sloelijn, waartegen beroep mogelijk is bij de Raad van Sta te. Diezelfde Raad van State oordeelde eerder dit jaar in het negatieve vonnis over de Wes- terschelde Container Terminal dat er onvoldoende inzicht is in de gevolgen voor omwonenden van de Zeeuwse spoorlijn. Advertentie Kom naar do Landelijke Startersdag ido Ka nu s van Koophandel. L kunt er ais startende ondernemer in een keer «llle in formal ie krimen de u node hebt Ondermeeran \ÜN AMRO. Omdat wu startende'onder u; stimuleren en adviseren v 1 november n.s. tijdens de Landelijke Siunersd.ty op 7.3 locaties aanwezig kijk voor meer informatie op www.abnamro.nl starters Het begint met ambitie ABN AMRO foto Willem Mieras evenement van te maken. Pierre van de Berg hoopt dat dat lukt. „Maar dat zal waarschijnlijk zonder de Zeeuwse Line Dans Stichting zijn. Will de Kubber was echt de motor achter de club. Nu die is weggevallen, merk je toch een duidelijk ver loop. Ik denk dat deze benefiet avond een perfecte afsluiting van onze stichting is geweest." De man is oud en een tikje be hoeftig. Maar in het verzor gingscentrum in Terneuzen poogt de 86-jarige zich nog dagelijks te meten met de kwieke jongelui van nog geen zeventig. Broekjes noemt hij ze met een grimlach. Begin deze week meldde de dokter zich; het was tijd voor de jaarlijkse griepprik. De hoogbejaarde - zonder tan den, maar ook zonder stok - repte zich naar het kamertje, waar de prik werd uitge deeld. Hij was de eerste en daar was hij best trots op. Fluitend nam hij de prik in ontvangst, als een routinier want het was z'n dertigste al weer. 's Avonds belde hij z'n zoon met de mededeling: „Jongen die prikken werken steeds sneller. Het is nog maar avond en ik lig nu al met griep in bed!" Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23