PZC Grabs, rolls, spins en wetlandingen Josh Beckett wordt de held van Florida Slippens en Stam nu wel aan het biei 22 'J1 ert^oongg Nieuwe handbalcoacli valt gelijk in de smaal Katja Roose doet de tricks het best op Nederlands kampioenschap kitesurfen RUGNUMMER maandag 27 oktober 2003 Adrenaline Wetlandingen Paarden kwijt Dubbeltitels Chrysant Rijbewijs Stress Kimayo snelste in marathon van Frankfurt Gespannen Hoofdrol Even hing het doorgaan van het Nederlands kam pioenschap kitesurfen aan een zijden draadje. De weersvooruitzichten za gen er voor het weekeinde niet al te best uit. Voor zondag al helemaal niet. Vandaar dat werd beslo ten het evenement van twee dagen terug te bren gen naar één dag. Daarop moest het gebeuren. On dermeervoorde Vlissing- se Katja Roose. door Ben van den Aarssen RENESSE - Het is nog vroeg op de zaterdagochtend als mede organisator Reindert Holtkamp in de kombuis van strandpavil joen De Kous, nabij de Brou- wersdam, tijdens de skip persmeeting vertelt wat de deelnemers kunnen verwach ten. De potkachel snort, de kof fie is sterk, de koppies zijn jong en fris, de stemming lacherig en ietwat gespannen. Regenwolken van grote schoon heid hangen boven het strand, zojuist nog in vuur en vlam ge zet door de laagstaande zon. Vijftien knopen telt de windme ter, wat overeenkomt met 4 Beaufort. Weinig stroming in zee. Ideale omstandigheden voor het NK Kitesurfen. Later in de morgen wordt zelfs wind kracht vijf bereikt. Voor zondag zijn de weersvoorspellingen aanmerkelijk minder gunstig. Vanwege de dan verwachte windstilte heeft de organisatie besloten om het evenement sa men te ballen op één dag. Dat betekent single elimination voor de 33 aanwezige mannelij ke kitesurfers. In één heat van zeven minuten moeten ze het la ten zien en zich zien te plaatsen voor de volgende ronde. Vanwe ge het overvolle programma moeten ze met z'n vijven tegelijk het water op. Pas in een later stadium wordt man to man ge varen. De hoogste en laagste be oordeling van de vijf juryleden wordt geschrapt, om partijdig heid te voorkomen. Voor de vrouwen ligt het allemaal een voudiger. Ze zijn met z'n vijven, in zeven minuten zijn ze klaar. Vorig jaar telde het NK nog slechts drie deelnemers, weet Holtkamp. „Het kitesurfen wordt ook bij de vrouwen hip." Net als de andere deelnemers probeert de uit Vlissingen af komstige Katja Roose de dienst- mededelingen te verwerken. Het gehanteerde eliminatiesys teem is bijzonder scherp. Een gebroken lijn of een verloren board en het kampioenschap is weg. Geen herkansingen dit maal. „En ik ben toch al zo ze nuwachtig. Ik zit nog midden in het leerproces." Nog maar twee jaar geleden werd Roose gegrepen door het kitesurfen, de meest extreme watersport van dit moment. Kick en adrenaline zijn de tref woorden in deze sport, waarbij de surfer schuimende golven met snelheden van vijftig kilo meter trotseert en sprongen van tien meter hoog geen uitzonde ring zijn. De thrill heet dat in het vooral Engelse jargon van de ki- teboarders. Ernstige ongeluk ken hebben de sport in een kwaad daglicht gesteld. Ten on rechte, menen de beoefenaars. Mits goed getraind en voorzien van de nodige theoretische ba gage is er volgens hen niets aan de hand. Roose zelf, vierdejaars studente techniek en maat schappij aan de TU in Eindho ven, is al helemaal geen sensa tietype. ,,Ik ben altijd met water bezig geweest. Een beetje zei len, een beetje surfen. Het strand, de zee, dat is mijn leven. Het mooie van het kitesurfen is dat je de wind en het water leert beheersen. Je gebruikt de na tuurverschijnselen, dat is wat me in deze sport aanspreekt. Voor mij hoeft het niet per se zo hoog ep zo hard te gaan." De 22-jarige Roose is juist terug uit Maui, Hawaii. Haar carrière bevindt zich in een stroomver snelling. Vorig jaar werd zij op het NK ontdekt en kreeg ze een aanbieding om toe te treden tot het Freeride-team. Sindsdien beoefent ze het kitesurfen op een semi-professionele basis. De door de meervoudig Neder lands kampioen Ruud Overwa- ter getrainde Vlissingse eindig de onlangs als tweede tijdens het Red Bull Event op Terschel ling. Winnares Petra Goeschl werd aangewezen voor het Eu ropees Kampioenschap en daardoor mocht Roose ons land vertegenwoordigen op de pres tigieuze wedstrijd in Hawaii. Twee weken verbleef ze op het eiland in de Stille Oceaan. Haar deelname aan het Queen of the Air Event was in alle opzichten een bijzondere ervaring. „Het was mijn eerste internationale event ooit. Er deden meiden mee die ik alleen maar kende van de video's die ik bekijk om te leren. Toch eindigde ik op de gedeelde zevende plek. Dat had ik abso luut niet verwacht." Roose, mede-oprichter van de vereniging Kite Surf Zeeland, is in de ban geraakt van de magi sche vlieger. „Sinds begin dit jaar is het een passie en een life style voor me geworden. Als ik opsta kijk ik elke dag meteen wat de wind doet. Ik plan mijn studie ook zoveel mogelijk op basis van de windvooruitzich- ten. Als het waait en ik zit in Eindhoven, dan word ik hele maal gek. Dan moet ik naar Zee land. Ik heb gekozen voor de kite. Mijn studie wil ik graag af maken, maar ik zet het studeren wel op een lager pitje. Ik doe er gewoon wat langer over. In fe bruari zet ik mijn studie een halfjaar lang voort in Sydney. Ik had ook naar Pretoria in Zuid- Afrika gekund. Dat ligt duizend kilometer van zee, dat leek me dus niks." Ondertussen beginnen de man nen op het water aan hun eerste heats. De kunst is om de tricks zo vet mogelijk uit te voeren, het aantal wetlandingen zoveel mo gelij k te beperken en de jury te overtuigen van de overall im pression. De sprongen luisteren naar namen als grabs, rolls, spins, heelside, toeside, one foo ters en no handers. Bij de mannen gaat de winst verrassend naar de pas veertien jaar oude Kevin Langeree uit Noordwijk. Bij de vrouwen steekt Katja Roose volgens ver wachting ver boven de concur rentie uit. Roose is blij met haar eerste nationale titel. Maar het gaat haar niet oin de titels. „Ik hoef niet de beste van de wereld te worden. Wel wil ik voor me zelf een hoog niveau halen en een heleboel fun hebben. Ik wil tricks erbij leren, hoger leren springen en ik moet stijlvoller kiy\ door René Banierink Hij is pas 23 jaar, nauwelijks twee jaar actief op het hoogste niveau en hij had drie dagen eerder nog bijna een volledige wedstrijd gegooid. Maar werper Josh Beckett wilde de bal, kreeg de bal zaterdagavond en gaf hem pas weer uit handen nadat hij hoogstpersoonlijk de laatste New York Yankees-speler had uitgetikt. Daarmee bezorgde hij de Florida Marlins de 2-0-overwinning én de sensationele winst in de World Series. Het was honderd jaar na de eerste World Series in 1903 en de honderdste World Series-wedstrijd in Yankee Stadium, dus wat kon de favoriete New York Yankees gebeuren in hun ei gen luidruchtige thuishaven? Zo'n er varen sterrenploeg met een waarde van 185 miljoen dollar aan salarissen tegen een grotendeels onervaren team waaraan eigenaar Jeff Loria 'slechts' een dikke 50 miljoen overmaakt. Goed, de Yankees stonden met 3-2 achter tegen de Florida Marlins en el ke volgende nederlaag was fataal. Maar ze speelden thuis, hadden hun beste werper (Andy Pettitte) op de heuvel en hadden sinds 1981 thuis geen beslissend duel in de World Se ries verloren. Alle mooie bespiegelingen konden dit weekeinde de prullenbak in en dat al lemaal dankzij een Josh Beckett, een jongen uit Spring, Texas. Hij was za terdagavond bijna niet te raken voor de Yankees, kreeg slechts vijf honk- slagen tegen, stond geen enkele run toe en gooide een complete wedstrijd. Zo'n zogenaamde 'shut-out' door een enkele pitcher in een beslissende wed strijd is zeldzaam in de World Series. De laatste die het deed was de legen darische Jack Morris namens de Min nesota Twins tegen de Atlanta Braves in 1991. Het was dan ook niet vreemd dat Beckett tot meest waardevolle speler van de World Series werd uitge roepen. Het ultieme moment van glorie kwam voor de Marlins-werper op het mo ment dat hij in de negende inning, met twee man uit, Yankees-catcher Posa da tot een slap rollertje richting eerste honk verleidde, de bal zelf opraapte en de honkloper uittikte voor de laat ste uit. De onwaarschijnlijke triomf was ook een beetje de triomf van manager Jack McKeon. De 72-jarige opa van negen kleinkinderen nam dit seizoen na an derhalve maand de leiding over van de jonge en toen zwalkende ploeg. Hij raakte de juiste snaar en leidde het team met vaste hand naar en door de play-offs en de World Series. De Marlins versloegen op weg naar de World Series eerst Barry Bonds en zijn San Francisco Giants en vervolgens, na een 3-1-achterstand in wedstrij den ook Sammy Sosa en diens Chica go Cubs. In die halve finale tegen de Cubs eiste Josh Beckett al een hoofd rol op. Met de uitschakeling nabij, gooide hij voor het eerst in zijn leven een complete wedstrijd en won. Om twee dagen later in het zevende en be slissende duel met de Cubs weer vier innings de heuvel op te gaan als ver vangende werper. Met succes. En za terdag gooide hij, voor het eerst na slechts drie dagen rust (normaal is vier dagen) dus weer een hele wed strijd. Een forse belasting, fysiek en mentaal. Maar de jonge Texaan werd er niet warm of koud van. McKeon had het vooraf al gezegd en zei het na afloop nog eens: „Iedereen trok mijn beslissing om hem op drie dagen rust te laten starten in twijfel. Omdat het in het verleden vaak mis is gegaan. Maar deze jongen, dit team, denkt niet in het verleden maar in de toekomst. Ik heb gezegd dat Beckett Springruiter Franke Sloothaak raakt binnenkort zijn paarden Adolph en Quifilio kwijt. De eigenaar Aleksandr Onisjenko wil de dieren ge bruiken om een Oekraïnse nationale hippische selectie voor de Olympische Spelen van 2008 op te bouwen. De schatijke oliehandelaar heeft de wereldkampioen van 1994 wel ge vraagd voor Oekraïne te gaan rijden. Sloothaak, die in het verleden zijn Ne derlandse paspoort al inruilde voor een Duits, voelde daar niets voor. „De manier waarop het allemaal gegaan is, deugt niet", was de reactie van Sloothaak Toen bekend werd dat hij uit het zadel is gelicht. Waarschijnlijk laat nu de Tsjech Alesch Opartny zich naturaliseren. Met de Oekraïner Oleg Krasoek gaat hij trainen op het complex van Paul Schockemöhle. Van hem heeft Onis jenko de paarden ook gekocht. „Ik ben Franke Sloothaak veel dank ver schuldigd voor de opleiding van die dieren." ANP/D PA speciaal is. Hij heeft het lef van een in breker, is mentaal niet kapot te krij gen." Zo koel als Beckett op de heuvel oogt en is, zo koel is hij ook buiten het veld. Nauwelijks een half uur na zijn me morabele prestatie en even wegge trokken uit het Marlins-feest, schoof hij aan voor de persconferentie en gaf schokkend nuchtere antwoorden. Over de korte rustperiode: „Soms is minder meer." En over het feit dat hij de World Series heeft gewonnen en meest waardevolle speler is: „Tuurlijk is dat bijzonder. Maar het meest vreemde voor mij is dat ik morgen geen wedstrijd meer heb. Dat ik er op uit kan gaan en reeën kan gaan j agen. Dat zal gezien de geplande feestelijk heden in Florida na de tweede titel in het slechts elfjarig bestaan (de vorige was in 1997) nog even moeten wach ten. GPD Todd Woodbridge heeft Tom Okker achterhaald als de winnaar van de meeste dubbelspeltitels in het tennis. De Hazerswoudenaar won er 78 in zijn tijd. Woodridge won zijn 78e gis teren in Stockholm. Met de Zweed Jonas Björkman als partner versloeg hij de Australiërs Hanley en Arthurs met 6-4 6-4 in de fi nale. „Het voelt goed het record te evenaren", aldus de 32-jarige Austra liër. „Nu wil ik het zo snel mogelijk passeren." Woodbridge won met zijn landgenoot Woodforde elf Grand Slam-dubbels en vier met de Zweed Björkman. „Tien, twaalf toernooien geleden be gon ik aan dat record van Okker te denkenbekende Woodbridge. „Toen besefte ik dat ik op jacht was naar dat magische aantal van 78." ANP Werper Josh Beckett wordt op handen gedragen door zijn medespelers na de 2-0-winst in de zesde wedstrijd tegen de New York Yankees. foto John Mabanglo/EPA Voormalig Formule-1-coureur Jean Alesi heeft zijn rijbewijs moeten inleveren, nadat hij vorige week met 191 kilometer per uur over de snelweg was geraasd. De 39-jarige Fransman verklaarde dat hij het gaspedaal zo hard had in getrapt, omdat hij op tijd op het vlieg veld van Avignon wilde zijn om zijn moeder weg te brengen. ANP/AFP Schaker Jan Timman houdt op 5 november in Amsterdam een chrysant ten doop die zijn naam zal dragen. Producent Dekker Chrysan ten uit Hensbroek is van mening dat de naam van de grootmeester lekker in het gehoor ligt. De Timman-chrysant is een twee kleurige bloem, paars van binnen en naar buiten wit uitlopend. Het bedrijf verwacht er op de Nederlandse veilin gen 100.000 stuks van te kunnen ver kopen. De onderneming had al enige affiniteit met de schaaksport. Dekker is dit jaar voor de 25e keer sponsor van het chrysantentoernooi in Heerhugo- waard. ANP Bart Jan Kroes, speler van vierdeklasser Nieuwland, was zaterdag op schot. Tegen Wissenkerke (7-0) scoorde hij liefst vier keer. En nog in één helft ook. Het waren tevens de 1997ste, 1998ste, 1999ste én 2000ste treffer voor Nieuwland in de 57-jarige clubgeschiede- Katja Roose laat haar tricks zien tijdens het Nederlands kampioenschap kitesurfen. foto Dirk-Jan Gjeltema worden. Het is nog een jonge sport, zeker bij de vrouwen. Daardoor kunnen er nog elke dag nieuwe tricks ontstaan. Dat is het fascinerende van het kite surfen. De horizon is nog niet bereikt." door Edwin Alblas ROTTERDAM - De eerste week met de beste handbalsters van Nederland was voor de nieuwe bondscoach Olaf Sehimpf een slopende. Veel gepraat, vier keer gewonnen, maar de finale tegen Roemenië om de Lucardi Cup schlemielig verloren (23-25). Hij maakte gelijk kennis met 'the story of their life', cynisch gesproken. Het aloude net-niet- verhaal. Belangrijker dan de re sultaten was voor de Duitser evenwel het gevoel dat hij in de smaak valt bij de internatio nals. Sehimpf moet nog opboksen te gen zijn relatief onbekende ver leden als trainer. Hij heeft niet de internationale ervaring, waarnaar door de handbalsters zo werd verlangd. Maar aan kleine dingetjes merkte Olga Assink - de beste speelster en topscorer van het oefen toernooi in Rotterdam - dat ze wel dege lijk iets aan Sehimpf kunnen hebben. „Hij nam de time-outs op de goede momenten en gaf goede tactische tips. Dat het te gen Roemenië nog mis ging, was meer onze eigen schuld." In de finale van het toernooi - beide ploegen hadden nog geen duel verloren - stond Nederland bijna de gehele wedstrijd flink in de plus. In de slotfase gaf Oranje de winst toch nog uit handen. Sehimpf tilde daar niet zo zwaar aan. „Je moet je afvragen wat de oorzaak is. Komt het door te veel stress, dan moet je daarrrjee aan de slag. Maar ik heb ze vanochtend in de ontbijt zaal gezien. Sommigen konden alleen strompelend bij de tafel komen. Ze waren moe." Het doel van de week was zon der meer bereikt, oordeelde Sehimpf, die deze week de hulp had van Sjors Röttger, ex-man- nenbondscoach. Hij grapte na de eerste dag van de samenwer king: 'Olaf, jebentgeen typische Duitser, dus ik blijf nog een dag'. Röttger heeft er wel oren naar om bij het team actief te blijven. „Ik heb, met alle respect, iets meer in mijn rugzak dan Sehim pf en kan meer dan een assista zijn. Bovendien is het bel rijk dat er een Nederlander: technische staf zit." De invulling van de staf omb? heen komt de komende ds» aan de orde, zegt Sehimpf.^ week stond het team centra „We hebben geprobeerd o® speelsters iedere dag met iet; verrassen. Meiden die getj zijn aan een plek op de bank: gonnen nu in de basis. Wehs ben fouten uit het verleden analyseerd. We hebben ze v gestopt met informatie et zelfs ook wat huiswerk me® geven." In december roept Sehimpf ploeg weer bij elkaar voor trainingsweek. Dan hoopt ook de nu nog geblesseerdeS kia Mulder en Natasja Bun te kunnen begroeten. Eldersi Kroatië) wordt op dat mo® het wereldkampioenschapj der Nederland gespeeld 1 wordt nog een keer slikken.: kende Assink in Rotterda „Spanje, waar wij vanwim: is daar wel bij. En Grieken! wordt hier laatste, maar fc straks bij de Olympische Spa gewoon bij. Dat doet wel beetje pijn." Nog voor het olympische t« nooi in Athene krijgt Nederla al wel een kans op eerherste mei 2004 speelt de ploeg Sehimpf tegen een nog tela tegenstander twee kwalificat wedstrijden voor het Euro:, kampioenschap later dat;: Dan moeten Nederland enO Sehimpf werkelijk op hunh zijn. GPD FRANKFURT - De Kens Boaz Kimayo is gisteren ki marathon van Frankfurt de overwinning gelopen. De 33-jarige Afrikaan legdi klassieke afstand over ruit kilometer af in 2 uur, 9 min: en 28 seconden. Dat was parkoersrecord. Bij devroui zegevierde de Duitse Luraii Zaituc in 2.29.41. DPA door Edward Swier AMSTERDAM - Afgesproken werk of toch niet? Feit is dat Ro bert Slippens en Danny Stam er rekening mee hielden dat ze de Zesdaagse van Amsterdam wel eens konden gaan winnen. Vorig jaar stapten ze, na hun allereer ste triomf in de zesdaagsezege in Bremen, een uurtje na afloop broodnuchter in de auto. „We hadden geen hotel besproken en waren er slechts met z'n twee tjes. We móesten wel terug." Za terdagnacht kon het tweetal, nadat de ereronde was gereden, wel aan het bier. „Nu hebben we een chauffeur", lachte het duo, dat zich om half twee 's nachts in het nog bomvolle velodrome in het feestgedruis stortte. Vorig jaar werd de Zesdaagse van Amsterdam in de allerlaat ste sprint beslist. Silvio Martin- ello en Marco Villa hielden de twee Noord-Hollanders toen juist van de zege. Na een derde plaats in 2001 en een tweede in 2002 moesten Stam en Slippens nu winnen. In 2003 zou het, na zes avonden entertainment op en rond de piste, weer op de laat ste spurt aankomen, wisten de 'kenners'. Mooi niet dus. Er werd echt gekoerst. Scott McGrory en Matthew Gilmore, de leiders voor de afsluitende ploegkoers over 45 minuten en 50 ronden, 'zakten door het ijs', aldus Stam. De Australiërs kre gen alsnog twee ronden aan hun broek. Stam en Slippens kon den zich twintig ronden voor het einde vastbijten in het wiel van het Zwitserse koppel Bruno Risi-Kurt Betschart, dat wél in dezelfde ronde zat maar veel minder punten scoorde dan de Nederlanders. Stam en Slippens konden zo al vast stiekem genieten van de eerste zege op Nederlandse bo dem. „Het gevoel van winnen kenden we al, maar toch is dit zoveel mooier. Dit is thuis. Met vele vrienden en bekenden op de tribunes. Het is zonde om dit feestje zomaar aan ons voorbij te laten gaan, al moeten we van af donderdag weer aan de bak in de Zesdaagse van Dortmund", aldus Stam. „We wisten dat de vorm goed was," voel Slippens zijn maat bij. De vrijdag voor Amsterdam hadden we nog een mini-zes daagse in Büttgen gewonnen. En op het EK koppelkoers wa ren we tweede. Maar we waren toch he.el erg gespannen.' uitte zich in kleine onge: ken. Slippens viel vrijs avond. De schuiver leverde bil vol splinters op. Vervele: was de verkoudheid die ba parten speelde. Stam: „He een bekend verhaal. Benf vorm, dan ben je ook vatb Dan is het evenwicht heelbn Als iemand de brievenbus!) laten staan, heb ik het te p ken." Verder viel er echter niets te gen in Amsterdam. Organis Frank Boelé glunderde na loop. Zo'n 12.000 toeschoui passeerden de toegangspoon de laatste twee avonden wa live op RTL5 en menig spon zegde toe ook in 2004 deZ daagse financieel te stee „En het publiek snapt de si die bij een zesdaagse hoort middels wat beter." Boelé.: vanwege brandweervoorsci ten nauwelijks meer toescb wers kwijt kan op het Amsi damse baantje, overweegt verbouwing. Het achte plaatsen van een tweetal* den zou zo'n duizend zitpb sen extra op kunnen leverei- hoop dat de gemeente er ook' inziet." De laatste jaren zijn Slipped Stam enorm gegroeid in het! daagsewerk. Het duo speelt ze winter overal een hoofc De nuchtere Stam is de tei beul, de man die eind deceit achter de derny het uurre» wil aanvallen. ShowmanS: pens is de troef op de ss nummers. De twee vullen elf aan. Bij de Olympische Spd 1 in Athene is het oranje duoc een grote kanshebber voor® h plak in de koppelkoers. De Belg Patrick Sercu, sa» steller van het rennersvelds werelds meest gelauwerde a a daagserenner, keek met f mengeling van trots ene'" naar de zegetocht van de rt Nederlanders. „Het is pracbl wat hier in drie jaar is gegi® Nederland moet echt trotst op deze twee jongens, het is» zomaar wat. En er is meer."- van Heeswijk vond ik derf® tie en ook de broers Matthej Jos Pronk deden goed mee de jeugd staat te trappel®' EK's en WK's doet Nederlarx alle baanonderdelen mee prijzen. Daar ben ik alsBefc; loers op. Voor de Zesdaagse^ Gent kan ik met pijn en na vier Belgen vinden, hier de Hollanders te dringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22