Tiger Woods zet historische reeks neer Sauerbreij faalt en geniet tegelijk Finishfoto wijst Nys als winnaar aan Clijsters zegeviert in Luxemburg 21 Haarlemse judoka overtreft Geesink en Essink maandag 27 oktober 2003 Cuba wereldkampioen honkbal Triatleet Gosselink pakt dubbel Overwinningen Ertl en Miller Zilver voor turner Van Gelder Kanker Boutiette sprint naar zege na val concurrenten Record Zastrow Balans Overwinning in wereldbeker Van den Brand Van der Vleuten vierde in Oslo ftorTim Senden HKE BUENA VISTA - Tiger (oods heeft zaterdag opnieuw #n record aan zijn imposante gelijst toegevoegd. De 27-jari- Amerikaan plaatste zich in [akeBuena Vista voor de 113e leer op rij voor het finaleweek- jjde van een PGA-toernooi. Ij kwam daarmee op gelijke hoogte met de legendarische Byron Nelson, die 54 jaar gele den eenzelfde prestatie leverde. Woods haalde tijdens de Funai Classic, op het Walt Disney World Resort, dankzij een rond je van 66 en 67 slagen de 'cut'. De nummer één van de wereld staat na twee dagen als elfde ge klasseerd. Zijn achterstand op leider Vijah Singh bedraagt vier slagen. Nadat Woods het clubhuis had bereikt, stond hij even stil bij de historische prestatie die de gol fer had neergezet. „Ik ben er ze ker trots op", zei hij. „Dit is niet iets watje even doet." Zijn serie begon in 1998 toen hij de 'cut' haalde tijdens het Buick Invitational. Woods miste in zijn carrière slechts tweemaal het finaleweekeinde. Dat ge beurde tijdens de Canadese Open 1997 en de Pebble Beach Pro-Am in 1998. Bij dat laatste toernooi werd de finaleronde wegens regen verplaatst naar een tijdstip later dat seizoen. Woods, die 4 boven par stond, trok zich daarop terug. Byron Nelson miste van 1941 tot 1949 geen enkele finaleronde van een professioneel golftoer- nooi. Hij scheef 49 PGA-toer- nooien op zijn naam en won vijf majors: US Masters (2x), US PGA Championship (2x) en de US Open in 1939. ANP HAVANA - Cuba heeft voor de achtste opeenvolgende keer de wereldtitel honkbal veroverd. De Cubanen versloegen Pana ma zaterdag voor 50.000 toeschouwers in de finale in Havana met 4-2. Linksvelder Frederic Cepeda was de grote man in de Cubaanse ploeg. De tuinman sloeg twee homeruns en een tweehonkslag. Winnende werper werd Luis Vera. Cepeda werd uitgeroepen tot MVP, waardevolste speler, in de eind strijd. De Nederlandse ploeg van bondscoach Eenhoorn werd tien de. Oranje miste de laatste acht door de nederlaag tegen Bra zilië (1-2) dat zevende werd. Met de tiende plaats was Neder land wel de beste Europese vertegenwoordiger. ANP ASSEN - Beroepstriatleet Guido Gosselink heeft zaterdag in Assen een knappe prestatie geleverd door na het NK zo- mertriatlon ook het NK wintertriatlon op zijn naam te schrij ven. In de vijftien jaar dat beide kampioenschappen naast el kaar bestaan, lukte dat alleen Mark Koks in 1992. Gosselink was de laatste jaren in Assen al een paar maal dichtbij de titel, maar moest op het ijs steeds zijn meerdere erkennen in snelle re schaatsers als Arjen Kuper - dit jaar vanwege drukke werk zaamheden afwezig - en Machiel Ittmann. De laatste, titel verdediger, bleef dit maal ver achter bij Gosselink, die zich op op de gladde ijzers duidelijk had verbeterd. Bij de vrouwen won Marianne Vlasveld, die juist op deze dag de Thea Sybes- ma-award ontving voor beste triatlete van het jaar. Tweede werd debutante Sione Jongstra, die vanwege haar internatio nale successen op de triatlon ook al de overstap maakt naar de profstatus. ANP SOLDEN - Bode Miller en Martina Ertl hebben in het Oosten rijkse Solden de wereldbeker alpine ski geopend met over winningen. De Duitse Ertl won zaterdag tot haar eigen ver rassing de reuzenslalom, haar eerste zege na drie jaar. Een dag later was de Amerikaan Miller op dezelfde discipline de snel ste bij de mannen. Miller won overtuigend op de verraderlijke gletscher Retten- bach. De 26-jarige wereldkampioen nam in de eerste manche negenhonderdste seconden voorsprong en bouwde die in de tweede run uit tot 1,12. Het was zijn vierde overwinning in de reuzenslalom, en zijn zevende wereldbekerzege. De Fransen Covili en Chenal werden tweede en derde. Martina Ertl behaalde haar veertiende wereldbekeroverwin ning in haar dertiende seizoen. De dertigjarige Duitse over woog in de zomer haar loopbaan te beëindigen, maar de over stap naar een ander skimerk bracht het plezier terug. „Ik had het gevoel dat ik vloog", straalde ze zaterdag in Solden. Met 2.31,86 was ze tweetiende seconde sneller dan de Zweedse wereldkampioene Anja Parson. ANP/RTR GLASGOW - Turner Yuri van Gelder heeft zaterdag zilver behaald op het onderdeel ringen bij het wereldbekerfinale in Glasgow. De jury gaf hem voor zijn oefening een score van 9,650 punten. DeBulgaar Jovtsjev en de Chinees Dong Zheng eindigden met dezelfde cijfers eveneens op de tweede plaats. Het goud ging naar Timoer Koerbanbajev uit Kazachstan, die 9,700 voor zijn optreden kreeg. Voor Van Gelder, die als derde de finale inging, was het de tweede medaille dit jaar in het wereldbe kercircuit. Bij zijn debuut in maart in Parijs won hij meteen goud. ANP Record NK-titels Van der Geest jnorGijs van Oosten [R0NINGEN - Dennis van der [eest won zaterdag in Gronin- len op het Nederlands kampi- lenschap judo zijn negende ronden medaille. Daarmee liertrof de 28-jarige zwaarge- dcht uit Haarlem het record ian Anton Geesink en Hein Es- iink, die ieder acht titels achter Ion naam hebben staan. Een restatie van een heel andere or- leverde halfzwaargewicht anny Meeuwsen. De 25-jarige idoka won zijn eerste nationa- titel als ex-kankerpatiënt. m der Geest toonde begrip ior de judoka's die zich terug- okken voor het NK met het )gop zware kwalificatiecyclus »r de Olympische Spelen van ilgend jaar. Mark Huizinga, ennis Meijer, Elco van der eest en Ruben Houkes namen ist en verdedigden hun natio- de titel om die reden niet. et het zilver op het wereld- impioenschap vorige maand Osaka, weet Van der Geest chals enige Nederlandse man rcekerd van deelname aan het llympisch judotoernooi in Ithene. Voor het NK putte hij ïjn motivatie uit de statistie- ten. Vanaf 19 95 is Van der Geest lezig aan een indrukwekkende Seks. Hij won elk jaar het NK. lij verspilde zaterdag niet veel ijd aan zij n missieZij n vier te enstanders (Bakovic, Bilstra, kmeling en Liethof) stonden lij elkaar opgeteld vier minuten jtgen hem op de mat. „Het re- »rd van negen nationale titels tilde ik per se hebben. Daar ben k toch .net iets te eerzuchtig oor. Bovendien gun ik niemand aiders die titel." Dennis van der Geest steekt na zijn overwinning negen vingers in de lucht, vanwege zij negende nationale titel. fotoToussaint Kluiters/ANP Veelzeggend voor de tegenstand bij de zwaargewichten is dat zijn voorbereiding verre van ideaal was. Na het WK („Het zil ver daar was het enige smetje op dit jaar") won Van der Geest met Kenamju twee weken terug de Europa Cup voor clubteams. Vorige week nog stak Van der Geest zijn energie in de organi satie van een dancefeest in Haarlem. Met een vriend, oud-judoka Mi- kel Koster, heeft hij het bedrijf Black Belt Productions opgezet. Voorlopig worden met inkom sten uit kaartverkoop en spon soring de kosten terugverdiend. „Wij kunnen alles op het gebied van licht en geluid. We zijn bezig met een high-tea op zondag middag. Wat dat is? Lekkere muziek draaien plus wat eten en drinken." Belangrijkste voor hem blijft het judo. Van der Geest, die ko mend weekeinde deelneemt aan een invitatietoernooi in Mos kou, ziet Athene 2004 zeker niet als zijn eindpunt. Hij wil door tot de Spielen van 2008 in Beij ing, dan is hij 33 jaar. Maar dat moet dan wel op een andere fi nanciële basis, want het stipen dium van 800 euro in de maand is te weinig. „Ik denk na over een plan waarmee ik een bedrijf kan interesseren om mij te on dersteunen." Danny Meeuwsen, die verras send in de finale tot 100 kilo Mi ke Nieuwenhuijs op straffen versloeg, is al blij dat hij weer bijna zorgeloos aan judo kan denken. Al draagt hij zijn verle den als kankerpatiënt, verge lijkbaar met wielrenner Lance Armstrong en voetballer Ron de Roode, met zich mee. Op 28 juni 2002 werd bij Meeuwsen teelbalkanker ge constateerd. Meteen daarna werd een testikel operatief ver wijderd. De judoka van Bushi Nijmegen herstelde snel, want vorig jaar won hij tot ieders ver rassing brons op het NK. Dit maal zelfs goud, zijn tweede na eerdere winst in 1999. Meeuwsen: „Eens in de twee maanden moet ik een scan laten maken. Dat zorgt steeds weer voor spanning. Pas na vijf jaar kan je met zekerheid stellen dat het niet meer terugkomt. Maar het gaat de goede kant op. Ik kom weer op krachten en wil ze ker nog een paar jaar doorgaan met judo." In de overige gewichtsklassen wonnen Jeroen Mooren (-60 kilo Bryan van Dijk (-66), Mark van der Ham (-73), Guillaume Elmont (-81) en Thierry Mas tenbroek (-90). GPD BTRECHT - KC Boutiette ichreef zaterdag in Utrecht Ie tweede marathon van de INSB/Essent-competitie op lijn naam. De Amerikaan toon- lezich de snelste in de massa- tprint. Jan Maarten Heideman in Arjan Stroetinga werden res pectievelijk tweede en derde. saaie race over honderd ron- 'n op het kunstijs van de fechtsebanen was alleen in de file spraakmakend. Door iw-en trekwerk in het peloton ramen Bertjan van der Veen, van Hest en Cedric Mi- laud twee kilometer voor de ish ten val. Het drietal ver fde daarmee kostbare pun- mvoor het klassement. 'a afloop zocht Michaud totaal pthutst de kleedkamer op. „Ik ®n hier niets aan doen. Ik werd 'de val meegesleurd door Van er Veen en Van Hest.Van Hest, ie vorige week de KNSB-ou- erture in Amsterdam won, west het oranje leiderstricot azijn val overgeven aan Bou- iette. „Dat was vreselijk balen, b ik niet was gevallen, had ik lisschien opnieuw voor een tunt kunnen zorgen." 'ewedstrijd kreeg een zeer laag laarderingscijfer. Ontsnappin- p waren er bijna niet. Het smpo lag te hoog voor serieuze «Mrrages. Bovendien begin- ffl de belangen voor een top- lassering in het klassement nu Jmee te spelen. De gesponsor- 'e ploegen houden eikaars kop mannen in de gaten, waardoor memand vrije ruimte wordt ge- „Veel schaatsers rijden nu 1 voor de punten. Ik vind dat immer, want het gaat allemaal wkoste van de strijdlust in het lebton",zei winnaar Boutiette. 'e excentrieke Amerikaan in de finale gelanceerd j°w zijn teamgenoot Rozen dal. „Hij voerde in de slotron- het tempo omhoog en liet de aidsprint vervolgens aan mij "'er. Natuurlijk had ik liever [Wonnen als Michaud en Van «stop de been waren gebleven, "aar ik kon onmogelijk op hen 'achten, want dan had er weer lfmand anders gewonnen", 'Mstateerde Boutiette. ANP ■AKEN - Mitja Zastrow heeft tij- jj®s kortebaanwedstrijden in «en het Nederlands record op J® 50 meter rugslag verbeterd J1124,73 seconden. Hij voldeed aarmee ruimschoots aan de li door Frans Dreissen LANDGRAAF - De Lederhose- pop en de Alpenzusjes zijn tijde lijk in de ban. De luidsprekers in SnowWorld Landgraaf ver spreiden voor de gelegenheid sportieve 'agressie'. Het wereld bekercircus snowboard zweert immers bij pure hardrock. Kei harde muziek en pure topsport laten de Wilhelminaberg in Landgraaf swingen tijdens de overdekte wereldpremière. In 's werelds grootste diepvries, volgestroomd met asceten die de sneeuwplank aanbidden, draait het allemaal om felheid, dynamiek en ritme. Nicolien Sauerbreij laat zich zaterdag nog voeren over golven van ge not. De Nederlandse sneeuw- prinses bijt, glijdt en danst. De witte piste op de zwarte berg is weliswaar maar half zo steil en half zo lang als in de traditione le wintersportoorden, de vurig heid is er niet minder om. De relatief makkelijke omstandig heden maken van de wedstrijd echter een kansspel waarin elke honderdste seconde telt. Slalommen tussen hemel en hel. Laveren tussen hoop en vrees. Terwijl ijverig pistepersoneel schier onophoudelijk het sneeuwtapijt glad veegt en bor stelt, zoeken 's werelds beste plankacrobaten in de kwalifi caties (op tijd) een balans tussen gretigheid en zekerheid. Eenmaal in de finale met de bes te zestien is het evenwel alles of niets. Het knockout-systeem over twee runs (rood en blauw parkoers) is hard en meedogen loos, maar rechtvaardig. Eenmaal aanbeland in de eerste schifting van die finale grijpt de duivel bij Nicolien Sauerbreij hardhandig in. Het nieuwste re glement gebiedt de 'riders' in de tweede en beslissende run om later te starten (het verschil ont staan na de eerste afdaling). „Je ziet de lichten, hoort het geluid en wilt zo snel mogelijk weg uit het starthok." Sauerbreij, die in de eerste confrontatie met de Poolse Kolasinska een achter stand van een kwartseconde heeft opgelopen, raakt in al haar onstuimigheid te vroeg haar poortje dat vervolgens he lemaal blokkeert. Over en slui ten dus. „Geen snelheid en geen kracht meer in de armen. Je moet weer helemaal opnieuw beginnen." Sauerbreij weet zich in de acht ste finale gelijk verslagen. „Want de piste is toch iets te kort om dat verschil nog goed te kun nen maken.De blik verstart, de pijn zit diep. Sauerbreij baalt stevig na een even heftig als kort optreden. Uitgerekend op een moment waarop alles en ieder een op haar gefocust is, maakt ze een 'valse start'. Op de officië le uitslag wordt ze uiteindelijk als tiende gerangschikt, terwijl de Zwitserse professional Da- hiela Müli zich over de eerste in- doorzege ontfermt. De Ameri kaan Adam Smith ontpopt zich als de grootste durfal bij de mannen. Hollands glorie, potverdorie! De snelle eliminatie van Nico lien Sauerbreij werpt een smetje op het eerste Nederlandse in door skifeest. „Ondanks dat kostbare foutje heb ik toch genoten. Menig or ganisator kan een voorbeeld ne men aan de organisatie in Landgraaf", blijft Sauerbreij positief. Ook de mondiale snowboardtop is aangenaam verrast en heeft voor de komende trainingszo- mer al deels zijn komst aange kondigd. De buitenlandse media verhaalt met ontzag over een exotisch wereldbekeruitstapje in een soort diepvries. Landgraaf is een trendsetter. In menig bui- Snowboardster Nicolien Sauerbreij in actie op de indoorbaan in Landgraaf, foto Juan Vrijdag/ANP tenlandse hal wordt al gespecu leerd over de mogelijkheid ook een Worldcup in huis te halen. „Je moet echter wel een beetje gek zijn, prettig gestoord, om zoiets te willen organiseren", al dus Sauerbreij. Ze huivert bovendien al bij de gedachte dat een of andere sjeik in een land als Saoedi-Arabië straks een gigantische koelkast in de woestijn dropt om er een skiwedstrijd in te organiseren. „De accommodatie in Land graaf is prachtig, de wereldbe ker zeker voor herhaling vat baar. Maar ik hoop niet dat indoorskiën hu een trend wordt. Eén, hooguit twee races per jaar in een hal, dat vind ik voldoen de." GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - De Belgische Kim Clijsters heeft gisteren haar landgenote Justine Henin- Hardenne afgelost als nummer één van de wereld in het vrou wentennis. De Vlaamse won het toernooi van Luxemburg en vergaarde voldoende pun ten om Henin, die deze week niet in actie kwam, te passeren. De Waalse is precies een week aanvoerster van de ranglijst geweest. Clijsters versloeg in de finale van Luxemburg de Ameri kaanse Chanda Rubin in twee sets. De eerste set won ze een voudig met 6-2De tweede ver liep minder makkelijk voor Clijsters, die nerveus en onge concentreerd tenniste. Toen Rubin 4-1 voorstond, herpakte de Belgische zich en begon ze de ballen weer met het juiste gevoel te slaan: 7-5. De Braziliaan Gustavo Kuer ten schreef het toernooi van Sint Petersburg op zijn naam. Het was zijn tweede titel van dit jaar en de negentiende in zijn carrière. In de finale speel de de voormalige winnaar van de Franse Open beduidend sterker dan zijn opponent, Sargis Sargsian uit Armenië. Kuerten maakte het karwei in twee sets af: 6-4 6-3. In Basel werd geen finale ge speeld. De Argentijn David Nalbandian meldde zich voor de wedstrijd af met een pols blessure. Zijn landgenoot Guillermo Coria kreeg daar door zijn vijfde titel van het jaar cadeau. Het toernooi in Stockholm, waar de Nederlandse afvaar diging (Schalken, Van Lott.um en Sluiter) voortijdig het veld ruimde, werd een prooi voor Mardy Fish. De Amerikaan had het zwaar in de finale te gen de ongeplaatste Zweed Robin Soderling, maar zijn formidable service sloeg hem erdoorheen: 7-5 3-6 7-6. De Japanse Ai Sugiyama won het toernooi van Linz. De 28- jarige ondervond in de finale weinig serieuze weerstand van de Russin Nadja Petrova, ge traind door de Nederlander Glenn Schaap, en klaarde de klus in twee sets: 7-5 6-4. ANP door Peter van Leeuwen TURIJN - Het gebeurt niet vaak in het veldrijden, maar gisteren in Turijn was een korte bestude ring van de finishfoto nodig 0111. een winaar aan te wijzen. Het ging uiteraard wel tussen een Belg en een Belg. Tussen Sven Nys en Bart Wellens, wat ook al geen verbazing wekte. Nys bleek uiteindelijk met een banddikte voorsprong de win naar van de eerste wereldbeker- veldrit van dit seizoen. Het podium was uiteindelijk volledig Belgsich gekleurd met Ben Berden als derde. De Ne derlander Richard Groenendaal werd vierde in Turijn. Dat ge beurde na tien ronden, een aan tal waarover tijdens de wed strijd de nodige discussie ontstond. Op basis van de tijd waarin de tweede ronde wordt afgelegd bepaalt de jury het aantal af te leggen ronden. Dat werden er tien, maar gezien het tempo waarmee de coureurs over het snelle parkoers reden, de wedstrij d zou minder dan een uur gaan duren, wilde de orga nisatie er opeens een rondje ex tra aan vast plakken. Het leverde langs het parkoers verhitte discussies op. „Maar bij ons is nooit onduidelijkheid ge weest", vertelde Groenendaal na uiteindelijk tien omlopen. „We wisten precies hoeveel ron den er nog te rijden waren." Het Turijnse gras leverde geen selec tieve race op, zodat bij het in gaan van de laatste ronde nog bijna twintig renners zicht had- TURIJN - Daphny van den Brand heeft gisteren in Turijn de eerste officiële wedstrijd om de wereldbeker veldrijden voor vrouwen gewonnen. Vorig jaar was er al een klasse ment over een aantal wedstrij den, eveneens gewonnen door de Brabantse, maar toen had die serie nog niet de officiële we- reldbekerstatus. Van den Brand klopte in de sprint de Duitse Hanka Kupfer- nagel en de Nederlandse Mari anne Vos. Op ruim twee minuten werd een andere Nederlandse, Reza Ravenstijn, vierde. ANP den op de overwinning. Het le verde kritiek op bij de Belgen. „Nog een paar keer zo'n par koers en ik stop ermee", mop perde Wellens, tot nu toe de uitblinker in het nog jonge crossseizoen. Groenendaal kon zich er niet druk om maken. „Een modern rondje, best mooi eigenlijk." De Brabander was tevreden over het verloop van de wedstrijd. „Met een vierde plaats is er voor het klassement nog niets verlo ren", concludeerde hij. Groe nendaal is net hersteld van een knieblessure en werkt nog naar de topvorm toe. Zijn Belgische ploeggenoot Sven Nys staat er al wel. De Ba lenaar won al wedstrijdjes in Erpe-Mere en Middelkerke, maar boekte in Turijn zijn eerste grote zege van het seizoen. Dat gebeurde onhandig, middels een fotofinish. Nys was in de slotronde met Wellens weggere den van de rest en leek ongehin derd naar de overwinning te sprinten. Op het moment dat de handen te vroeg de lucht in gin gen plaatste Wellens nog een jump die hem bijna langs Nys bracht. „Als ik anderen zo'n beginners- fout zie maken, lach ik, nu over komt het mezelf." Maar Nys won dus wel: „Ik geloof ook dat ik vandaag wel een superdag had." Op 16 november is de tweede WB-cross, dan in het Duitse St. Wendel. ANP OSLO - Eric van der Vleuten is gisteren bij het concours hippi- que van Oslo vierde geworden in de wereldbekerwedstrijd. De Nederlandse springruiter, vori ge week bij de opening van het WB-seizoen de beste in Oslo, was met Audi's Jikke opnieuw foutloos in de barrage, maar hij was net niet snel genoeg. De eerste prijs en de meeste we- reldbekerpunten waren voor de Brit Robert Smith. Hij bleef de paardensportbelg Jos Lansipk net voor. Olympisch kampioen Jeroen Dubbeldam haalde met de schimmel De Sjiem de barra ge niet. De Twentse combinatie gooide in de eerste omloop wel iswaar geen balk af, maar over schreed de tijdslimiet net. Met één strafpunt eindigde Dubbel dam als zestiende. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21