0 Balkenende krijgt boek Smallegange Ontvoerde jongen na vijf dagen bevrijd CNV-leider stapt op bij afwijzing akkoord }eper hoopt op terugkeer n Rotterdam raymonao* feel automobilisten in file zijn op weg voor huishoudelijk of recreatiedoel premier Godett ertrekt abrupt Redders zoeken nog naar dertien mijnwerkers Archeologisch erfgoed loopt gevaai Tricolor harde les Schaamteloze topper Roose Nederlands beste kitesurfer Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 ftJ Geregeld zon maandmenu 23 46e jaargang no. 255 laandag 27 oktober 2003 is nummer 1,20 Afhankelijk Goede samenwerking Openbreken 688 J CJ> O -1° Enkele wolkenvelden, maar vooral ook zon. Weinig wind en vanmiddag rond {graden. Vannacht rond het vriespunt. www.raymondo.nl - i grand cafe« Gebakken scampi's in looksaus met salade daarna een mixed grill van 3 verschillende vleessoorten en als afsluiting het dessert van de chef i^een^een dinerbon, te besteden bi| raymondoenjtefanosj Wildmenu en kerstmenu aanwezig. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten internet: www.pzc.nl IT ITT ïïl l~f I WW ''WW 'WW, WW WÊSMM werkverkeer is zinloos Inor Alex Bogers )EN HAAG - Het aan- akken van woon- werk- erkeer om de files te ver- orten heeft weinig zin. Jen aanmerkelijk deel an de auto's in de files is ran bestuurders die hele- iaal niet wegens hun rerk op de weg zijn. Dat oncludeert het Sociaal iiltureel Planbureau SCP) uit een onderzoek laar autogebruik. OTTERDAM - Mirna Louisa- lodett wenste gisteren bij haar ezoek aan Rotterdam geen roord met de pers te wisselen. ben de Antilliaanse premier an het einde van de middag Dchtijd inruimde, ging het me- eenmis. Na twee kritische vra- en stapte Louisa-Godett in de laarstaande limousine. „Ik enhier gekomen voor positieve ingen en wens geen negatieve ragen te beantwoorden", zei e. Ze was om een reactie ge raagd op de kabinetsplannen m Antilliaanse drugskoeriers toegang tot Nederland voor epaalde tijd te ontzeggen. Die kleine groep, die 0,001 pro- Ent die steeds negatief in het ieuws is, daar blijven jullie laar over doorgaan", aldus ouisa-Godett. ANP 10TTERDAM - Hij is nog even itrijdvaardig en eigenzinnig als rroeger. Bram Peper wil op- lieuw burgemeester worden ran Rotterdam, de stad waarte- genhij ook een juridische proce- lure dreigt aan te spannen. Een moedige stap of een onzinnige missie? ,Nou, ik heb in ieder geval al telefoontjes en reacties ge- ïad", zei Peper zaterdagavond hj een debat in Nighttown. Ms D66 zijn zin krijgt en het ge- rozen burgemeesterschap in een feit is, dan is Peper de Me die zich voor de post Rot terdam meldt. „Ik vind degeko- :en burgemeester zoiets bijzon- te dat ik het opnieuw wil loen. Eindelijk gaan we in dit eens een beetje modernise ren. Dat had natuurlijk al vijf tien jaar geleden moeten gebeu ren." man die Rotterdam zestien te bestuurde, zegt 'zijn' stad »kzeer te missen. „Het is de Matste jaren heel erg de plek ge worden waar het gebeurt. Daar ik toch aan meegewerkt." weer in de Rotterdamse te komen zoekt hij een Hat en heeft hij een nieuwe wiendin, een in de stad bekende loekverkoopster die hem zater dag vergezelde. Paper stelt wel de voorwaarde iat de gekozen burgemeester 'at te vertellen krijgt. Het moet tan man zijn die zijn wethou- te kan benoemen en ontslaan sn het programma waarmee hij da kiezers voor zich won ook daadwerkelijk kan uitvoeren. n daadkrachtige figuur «ft Rotterdam nu niet. Peper aet de huidige burgemeester 'vo Opstel ten niet zitten. Rót- team verdient een betere, hndt hij. Opmerkelijk, omdat japer als minister van Binnen- tedse Zaken verantwoordelijk 'as voor diens benoeming. „Er 'as destijds niks beters in de anbieding", aldus Peper. ®ds de 'bonnetjesaffaire" ^ardoor hij als minister moest theden, zijn Peper en Opstel leen vrienden meer. Peper njgt waarschijnlijk geen steun an zijn eigen partij, de PvdA. raadsfractie liet weten niet enthousiast te zijn over een •fugkeer. Peper krijgt in 2006 tegenstrever mogelijk Op- teen tegenover zich. Die liet "eten dat hij een verlengde ariode in Rotterdam best ziet teen. ANP Het SCP stelt dat automobilis ten vaak geen alternatief heb ben dan te rijden tijdens de spits. Zeker dertig procent van de gereden kilometers in de spits is niet werk-gerelateerd. Op vrijdagmiddag is zelfs meer dan de helft de mensen op weg naar een vrije-tijdsbesteding of on derweg voor huishoudelijke- of zorgtaken zoals boodschappen doen of de kinderen naar school of de crèche brengen of halen. Steeds meer vrouwen werken en meer mannen voeren huishou delijke- en zorgtaken uit. Het SCP keert zich vanwege die conclusies tegen de spitsvergoe- ding. Een dergelijke heffing kan volgens onderzoeker Harms al leen effect hebben als er ook an dere maatregelen getroffen worden. Mensen moeten alter natieven hebben. „Een ver gaande verruiming van de ope ningstijden ,van voorzieningen en flexibilisering van de ar- beids- en werktijden zou hiertoe een eerste bijdrage kunnen zijn", aldus Harms. Uit de auto krijg je de Nederlan ders volgens het SCP niet meer. Daarvoor zijn ze net als de Ame rikanen te autoafhankelijk ge worden. Het aantal uren vrije tijd neemt af waardoor mensen tijd in proberen te halen met de auto. De plek waar de vrije tijd wordt doorgebracht is steeds vaker ver van huis. Het werk is vaak ook in een andere stad. En er zijn steeds meer eenpersoons huishoudens. Die mensen zoe ken toch gezelschap en doen dat met de auto. Al met al zit de gemiddelde Ne derlander 4,5 uur per week in de auto waar dat in 1975 drie uur was. Het aantal auto's nam sinds de jaren zestig toe van 600.000 tot 6,5 miljoen. Daarmee bezit slechts één op de vier huishou dens geen auto. Het totaal aan tal kilometers dat wordt gere den is de afgelopen veertig jaar gestegen van 40 miljard naar 225 miljard. GPD WEMELDINGE - De Zeeuwse auteur G. Smallegange overhandigde afgelopen za terdag aan minister-president Balkenende het eerste exemplaar van zi jn boek Rond 't Hof. Hij deed dit op een bijeenkomst in Wemeldinge. Voorzitter J. Boogerd-Quaak van Boerderijen Stichting Zeeland maakte van de gelegenheid gebruik om de minister president te wijzen op het belang van restauratie van historische boerderijen. Die be loofde de problematiek onder de aandacht van de vakministers te brengen. Het boek Rond 't Hof bevat een serie artikelen die eerder in de PZC verscheen over het boerenle ven en boererferven in Zeeland. foto Willem Mieras pagina 9: regels voor restauratie aanpassen van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De 16-jarige Rei- nier Terwindt, telg uit het ge slacht van een rijke Nijmeegse familie van baksteenfabrikan ten, is vijf dagen lang het slacht offer geweest van een ontvoe ring. Hij werd zaterdagavond laat na vijf dagen bevrijd in het Limburgse Eijsden. Een 37-ja- rige Nederlander zonder vaste woon- of verblijfplaats is aan gehouden. NOVOSJACHTINSK - Hulp verleners zochten gisteren ver- dernaar de dertien arbeiders die sinds donderdag zitten opgeslo ten in een ondergelopen kolen mijn in het zuiden van Rusland. De redders graven vanaf een an dere mijn in de buurt van No- vosjachtinsk een tunnel naar de plek waar de kompels zich ver moedelijk bevinden. Hulpverleners hopen de mijn werkers morgenochtend te be reiken. Het werk vordert echter lanzaam, omdat het niet moge lijk was om machines te gebrui ken en de tunnel met de hand moet worden gegraven. Op zaterdag wisten de redders 33 opgesloten mijnwerkers te bevrijden. Onder de vermisten zijn volgens sommige berichten de directeur en onder-directeur van de mijn. ANP/AFP pagina 5: race tegen de klok Dat liet plaatsvervangend hoofdofficier van justitie B. Steensma gisteren in Nijmegen weten. Volgens de hoofdofficier is de jongen vermoeid, maar verder ongedeerd. De tiener was dinsdagmiddag alleen thuis. Toen zijn ouders thuiskwamen, troffen zij een briefje aan dat hun zoon was ontvoerd en dat er 10 miljoen euro losgeld werd ge- eist. Dat bedrag is niet betaald. De politie zette 450 man in, on der wie leden van de FBI, om de ontvoering op te lossen. De kid napper nam Reinier Terwindt mee naar een huisj e in het Belgi sche Sankt Vith in het Duitstali ge deel van de Ardennen. Daar zat de jongen vier dagen vast. De politie wil niet zeggen of het kind of zijn ouders in die tijd zijn bedreigd. De familie schakelde dinsdag onmiddellijk de politie in. Steensma verklaarde dat de ou ders, omdat zij zeer vermogend zijn, voorbereidingen hadden getroffen voor het geval hen iets dergelijks zou overkomen. In schakeling van de politie was het eerste punt van dat voorbe reidingslijstje. De ontvoerde jongen heeft nog een oudere broer en een jonger zusje. De kidnapper onderhield con tact met de familie via mobiele telefoons en e-mail. Langs die weg lukte het de politie erachter te komen dat de man zich ergens op de grens tussen Nederland, België en Duitsland moest be vinden. Toen de ontvoerder Rei nier Terwindt zaterdagavond laat volgens afspraak met de fa milie in het Zuid-Limburgse Eijsden in contact wilde bren gen, greep een arrestatieteam de man in de kraag. De ontvoerder verzette zich niet tegen de aan houding. De tiener zat in de kof ferbak van een stationcar. De woonomgeving van de fami lie Terwindt is sinds gisteren hermetisch afgesloten door de politie. Mediadeskundige Dig Istha voert namens de familie het woord. Ishta wees erop dat de familie voorkomt op openba re lijsten van rijke Nederlan ders. „Zoiets kan mensen dus op een idee brengen. Vanwege dat soort publiciteit hield de familie rekening met calamiteiten", zei Istha. De familie is volgens de woord voerder zeer te spreken over de inzet van de politie. Hoofdoffi cier Steensma zei dat tijdens het onderzoek is gebleken dat de grensoverschrijdende samen werking, die is geregeld in het Verdrag van Schengen, goed werkt. De samenwerking met Archeologen zijn bezorgd over de gevolgen van een wetsvoor stel ter bescherming van bodemschatten. Ze vrezen dat men sen vondsten niet meer melden, omdat opgravingen hen geld kosten. Bovendien zijn ze beducht voor de mogelijk heid die het wetsvoorstel projectontwikkelaars biedt om zelf archeologen in te zetten. De olieramp met de Tricolor is een harde les geweest. Het ram- penlan voor olievervuiling bleek hopeloos verouderd. Boven dien was het tijdstip erg ongelukkig omdat in januari en fe bruari veel zeevogels in de zuidelijke Noordzee zit ten. In Zeeland ën België wordt sindsdien aan ream- penplannen voor olievervuiling gewerkt. De klassieker tussen PSV en Ajax was een wedstrijd van schoppen, slaan en verbale agressie. Het voetbal stond in de scha duw bij het schaamteloze gedrag van de spelers. Ra fael van der Vaart was de grootste boosdoener. De aanvoerder van Ajax werd uit het veld ge stuurd, omdat hij schopte naar een tegenstander die op de grond lag. De wedstrijd ein digde in 2-2. Het ging om de beste tricks op het Nederlands kampioenschap kitesur- fen, dat zaterdag bij de Brouwersdam werd ge houden. Alles draaide om grabs, rolls, spins en no handers. Bij de vrouwen was Katja Roose uit Vlissingen het meest getruct. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 van onze redactie economie UTRECHT - CNV-voorzitter Doekle Terpstra stapt op als de CNV-leden het onlangs afgeslo ten sociale akkoord afwijzen. Hij vindt dat hij anders in de toekomst geen geloofwaardige positie meer heeft als hij moet onderhandelen met het kabinet. De kaderleden (dat zijn de ac tieve CNV-leden) stemmen de komende twee weken of ze het loonakkoord steunen. In dat ak koord belooft de vakbeweging in 2004 de lonen te bevriezen en in 2005 de loonsverhoging in de buurt van de nul procent uit te laten komen. Het kabinet zet het geld dat daardoor vrijkomt in om de bezuinigingen op onder andere de WW, WAO, Vut en pre-pensioen te verzachten. Terpstra vindt het een 'onge looflijk spannende tijd voor de vakbeweging'. „Nog nooit eer der hebben we met het kabinet afspraken gemaakt die zo in grijpend zijn voor onze leden. Maar ik ben ervan overtuigd dat het akkoord een belangrijke bij drage kan leveren aan het her stel van onze economie." Volgens de CNV-voorzitter ko nten de Nederlandse arbeids verhoudingen in een ernstige crisis terecht als het akkoord niet door kan gaan. Vakbond De Unie wil het na jaarsakkoord openbreken. De bond wil dat het kabinet de tijd krijgt tot 1 april 2004 om met voorstellen te komen over onder meer de WAO en prepensioen. Pas daarna komt de bond met een looneis voor 2004. Dat voorstel lanceerde Unie- voorzitter J. Teuwen zaterdag. In het najaarsakkoord zijn de lonen in 2004 op voorhand be vroren. De Unie is daar tegen. GPD/ANP Advertentie KRANT De Elionoraweg in Nijmegen, waar de dinsdag ontvoerde Reinier Terwindt woont werd gisteren door de politie scherp bewaakt. foto Hans van Oort/ANP Duitse, Belgische en Ameri kaanse collega's verliep volgens hem uitstekend. De ontvoerder zit vast in Neder land en wordt morgen voorge leid aan de rechter-commissa- ris. Volgens Steensma is niet precies bekend wat hem ten las te zal worden gelegd. De politie onderzoekt nog of er meer men sen bij de goed voorbereide ont voering betrokken zijn geweest. Het is niet bekend of de kidnap per de familie kende. ANP voorletters:m/v straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. in de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 c noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: .,r per maand met automatische incasso 19,45). r per kwartaal met automatische incasso 56,60). - r per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1