zc I I 1 1 Totaal gebrek aan respect lilll Laag niveau Feyenoord heeft zijn Braziliaanse parel weer terug 15 PSV en Ajax blinken uit in schaamteloze acties maandag 27 oktober 2003 Barry van Galen groots bij AZ Kloetinge toont veerkracht Hoek sleept punt uit vuur Zwaargewicht met goud behangen Kitesurfen is fascinerend Misbruik Tandem Spelers PSV en Ajax hebben alleen nog oog voor eikaars ledematen Schoppartij ©11 i©@Ui[S Pantani wil rol als ploegleider Slaap Assist Klassieker op leven en dood ior Peter van Duyl 'DHOVEN - Na afloop van PSV- stond er 2-2 op het scorebord, maar de uitslag van de papieren topper »as gisteren in Eindhoven niet meer dan een detail. De gesprekken en dis cussies gingen louter over ellebogen, overtredingen, rode kaarten en de schaamteloze manier waarop de spe lersvan beide elftallen elkaar vooral in deeerste helft naar het leven stonden. De hectische aanloop naar de klassie ker bleek een overduidelijk effect te lebben op de gebeurtenissen binnen de lijnen. PSV en zijn trainer Guus Hid- iink gebruikten de beroepszaak tegen ijlateja Kezman om de topper onder hoogspanning te zetten. Maar het beste wat voetballend Nederland te bieden Heeft, maakte pijnlijk duidelijk dat de 'spelers totaal niet konden omgaan met ieextra druk. iVanaf de eerste minuut regeerde de ir ritatie op het veld en in het laatste kwartier voor rust escaleerde PSV- Ajax zelfs volledig. Het begon allemaal met een duel tussen Zlatan Ibrahimo- vic en Kevin Hofland, waarbij de PSV- verdediger de elleboog van de Zweed in het gezicht kreeg. Hofland moest per brancard worden afgevoerd, de Ajax- spits kreeg intussen de heftigste ver wijten naar het hoofd. Op slag van rust velde Mark van Bom mel collega-international Rafael van der Vaart met een elleboogstoot in de nek. Het incident ontging scheidsrech ter Braamhaar, maar de arbiter zag wel hoe de Ajacied een minuutje later als een dolle revanche wilde nemen op PSV'er John de Jong. Van der Vaart schopte de aanvaller in de rug, lokte daarmee een massale vechtpartij uit en kreeg vervolgens zelf de rekening ge presenteerd. De aanvoerder werd met rood van het veld gestuurd. De beschuldigende vinger priemde na afloop zonder pardon in de richting van Braamhaar. De scheidsrechter had zichzelf inderdaad een hoop ellende bespaard als hij zich wat eerder na drukkelijk had laten gelden. Maar uit eindelijk kon toch slechts de conclusie luiden, dat PSV en Ajax op een absurde manier misbruik maakten van het feit dat Braamhaar iets van de topper wilde maken. Het tumult over randzaken legde een dikke sluier over de realiteit van gister middag: PSV-Ajax was een ronduit matige wedstrijd. Voor de pauze zaten beide ploegen gevangen in het net van tactiek, dat vooral Ajax-trainer Ro nald Koeman om de wedstrijd hadden gespannen. De vier goals, die alle naar de rust vielen, waren het gevolg van verdedigingsfouten, waarover men zich in de Europese topcompetities op de knieën slaat van het lachen. Hoewel Ajax een paar uitstekende competitieweken achter de rug heeft, durfde Koeman het niet aan in Eindho ven met drie aanvallers te starten. Soetaers begon op de bank, ook het wegvallen van de geblesseerde Steven Pienaar werd gecompenseerd met een verdediger. John Heitinga, voor het eerst sinds zijn knieblessure in de basis, werd naast Tomas Galasek op het mid denveld geposteerd. Hoewel beide ploegen voor rust wel mogelijkheden kregen - Rommedahl op de vuisten van Lobont, Ibrahimovic op de lat - speelde het duel zich vooral op het overbevolkte middenveld af. Daar kregen Van Bommel en Johann Vogel nauwelijks lijn in het spel van PSV, maar de grootste tegenvallers droegen het Ajax-shirt. De bewierook te tandem Van der Vaart/Sneij der gros sierde in simpele afspeelfouten en was daarmee een voortdurende bron van onrust in het Amsterdamse spel. De tweede helft was nog geen minuut oud, toen de patstelling van deel één toch werd doorbroken. Jan Vennegoor of Hesselink (de bijna onzichtbare ver vanger van de geschorste Kezman) kopte de bal voor de voeten van Van Bommel. Doelman Lobont leek in te grijpen, maar liet de bal onder druk van de inkomende Vennegoor of Hessink los, waarna Van Bommel alsnog kon scoren: 1-0. Met elf tegen tien speelde PSV plotseling een gewonnen wed strijd, maar de Eindhovenaren leken verlamd door zoveel voorspoed, kro pen in hun schulp en kregen al snel de rekening gepresenteerd. Na een klein uur werden Sneijder en Ibrahimovic geen strobreed in de weg gelegd door de PSV-verdedigers en Wesley Sonck stond klaar om de rebound tot gelijk maker te promoveren. Die treffer moedigde PSV aan tot meer offensieve daden, maar de thuisploeg had opnieuw de hulp van de Ajax-ver- dediging nodig om tot scoren te komen. Petri Pasanen mikte de bal volkomen onnodig in de voeten van De Jong, die zich niet bedacht en raak schoot. Met de thuisploeg op voorsprong herhaalde het scenario zich. PSV zakte veel te ver terug en riep zo het onheil over zich af. Twintig minuten voor tijd profiteerde Ibrahimovic van een amateuristisch misverstand tussen Wilfred Bouma en Ronald Waterreus en gaf het duel een juiste eindstand: 2-2. GPD Rafael van der Vaart krijgt rood van scheidsrechter Braamhaar. Zlatan Ibrahimovic protesteert. foto Toussaint Kluiters/ANP door Jaap van Essen EINDHOVEN - Welbe schouwd had de eerste helft van PSV-Ajax ook wel zonder hal afgewerkt kunnen worden. De meeste spelers hadden er toch geen oog voor. Het zo hard Hogelijk raken van tegenstan ders bleek veel belangrijker. Het ging dan ook na afloop al leen nog maar over respect. Of beter gezegd, het totale gebrek daaraan dat de spelers tegen over elkaar toonden. Het was lekker makkelijk om Het de vinger naar arbiter Braamhaar te wijzen. Die Haakte zijn debuut bij een top- duel en had de wedstrijd laten ontsporen, zo vond menigeen. Maar niet Braamhaar ging door het lint, de spelers. De arbiter was na afloop des ondanks best bereid zijn hand Heigen boezem te steken. ,,Ik ben verantwoordelijk en had van meet af aan veel korter kunnen fluiten. Maar ik pro beer altijd zoveel mogelijk te laten voetballen. Datgingvan- daag dus niet goed." Het siert Braamhaar, dat schuldbewuste, maar ook hij moest beamen dat de spelers zelf verantwoordelijk zijn voor hun eigen daden. Dat vonden ook Guus Hiddink en (in min dere mate) Koeman. De PSV-trainer was nog het duidelijkst in zijn oordeel. Eerst noemde hij de klap waar mee Van Bommel Van der Vaart velde nog een 'oploopsituatie'. Later erkende de trainer dat hij zijn aanvoerder na afloop terecht had gewezen vanwege dit incident. En ook in de rust had hij zijn spelers tot kalmte gemaand. „Als je de controle over jezelf verliest, verlies je meestal ook de wedstrijd." En over de scheidsrechter: „Ik vind het veel te makkelijk alles bij de scheidsrechter neer te leggen. Hooguit had die op een gegeven ogenblik 'de irritatie kunnen doodfluiten'. Maar al les begint met het gebrek aan acceptatie bij de spelers." Een waar woord. Nederland telt welgeteld zes grote wed strijden per seizoen: de onder linge confrontaties tussen Ajax, PSV en Feyenoord. Juist in die duels zou de voetballief hebber dus aan zijn trekken moeten komen. Helaas, het is langzamerhand een trend dat de klassiekers ontaarden in respectloze schoppartij en. De wedstrijden tussen Feye noord en Ajax zijn al lange tijd beladen. Ook al een jaartje of twee kunnen de spelers van Feyenoord en PSV elkaar op het veld bijna niet luchten of zien. Maar tussen Ajax en PSV botert het ook niet meer zo. In maart nog eindigde Ajax met tien man in Eindhoven, omdat Chivu een bal in het gezicht van Van Bommel gooide. De vertoning die de voetballers gisteren opvoerden sloeg ech ter alles. Niemand had enig respect voor de ledematen van een ander, niemand accepteer de ooit eens een tikje van een tegenstander. Ronald Koeman ging in de rust aanvankelijk flink te keer te gen Braamhaar, alsof die iets kon doen aan het domme ge- schop van Van der Vaart tegen John de Jong. Na afloop was de Ajax-trainer iets schappelij- ker: „Ik verwijt Van der Vaart dat hij zich heeft laten provo ceren, al denk ik dat De Jong niet veel gevoeld zal hebben." Koeman moet toch ook maar eens bij zichzelf ten rade gaan. Twee weken geleden bagatelli seerde hij het schoppen en slaan van zijn aanvoerder ten opzichte van Paul Matthijs van FC Groningen. Nu ging Van der Vaart weer door het lint en dupeerde zijn elftal door een domme rode kaart. Ondertussen moet bondscoach Dick Advocaat toch maar eens een goed gesprek voeren met zijn assistent Van Hanegem. Die was er namelijk ooggetui ge van dat een handjevol Ne derlandse internationals - met name Van Bommel, Van der Vaart en Sneijder - helemaal door het lint ging. Bovendien wekte Robben minstens zoveel irritatie met zijn eindeloze reeks fopduiken. Met het oog op de play-offs tegen Schot land (een fysiek spelende ploeg is het geen geruststellende ge dachte dat de Oranjeklanten een lage acceptatiegrens ken nen. In Praag ging het immers ook al mis door een gebrek aan zelfbeheersing. GPD De scheidsrechter was gis teren weer een beetje de gebeten hond bij PSV-Ajax. Eric Braamhaar gaf na de wedstrijd eerlijk toe dat hij wellicht al meteen vanaf het begin korter had moeten flui ten. Als hij het over zou mo gen doen, zou Braamhaar het anders doen. Zo werkt het al tijd. Toch vond ik de reactie van Ronald Koeman tijdens de rust wat overdreven. Oké, het waren de emoties van een gespannen trainer, toch had Koeman gewoon beter naar zijn eigen spelers kunnen kij ken. Want wat Rafael van der Vaart bijvoorbeeld deed was gewoon dom. En dat kan een aanvoerder zich niet veroor loven. De eerste helft in Eindhoven was werkelijk niet om aan te zien. Er ge- n 1 s beurde wel veel op het veld, maar er werd niet ge voetbald. De spelers had den alleen be langstelling voor eikaars ledematen. Het begon al bij Vogel, die in de eerste minuut een flinke overtreding maakte waar hij een kaart voor had moeten krijgen. Daarna liet Ibra himovic z'n elleboog nog een keertje wapperen en deelde Van Bommel een tik uit aan Van der Vaart. Het was voor de scheidsrechter denk ik niet goed te zien wat er pre cies gebeurde, al was het wel de inleiding tot de rode kaart. Koeman noemde dat voorval een schopje, volgens mij ging Van der Vaart daarvoor al op de kuit van John de Jong staan. En het was geen schopje. 'Het was stom, ik ben aanvoerder en zulke dingen mogen mij niet overkomen', had Van der Vaart na afloop moeten zeg gen. Hij had het ook nog over een klein tikje. Tegen FC Groningen kwam Van der Vaart al goed weg na dat ak kefietje met Paul Matthijs, terwijl hij een voorbeeld functie heeft. Van der Vaart speelt gewoon nog niet goed bij Ajax en dat moet aan hem vreten. Vorige week scoorde hij dan wel twee keer, maar gisteren was hij voetballend weer niet aanwezig. Na zijn rode kaart heb ik me wel zitten ergeren aan Jo hann Vogel. Toen Van der Vaart het veld af moest stond Vogel heel irritant naar hem te wuiven. Heel kinderachtig vond ik dat. Een andere PSV'er waar ik me aan heb geërgerd was Arjen Robben. Hij kan echt fantastisch voetballen, maar laat zich steeds vallen. Dan wordt-ie helemaal niet geraakt en toch gaat Rob ben met een prachtige duik tegen het gras. En dat is behoorlijk irritant. Het was in ieder geval een wedstrijd waar nog geruime tijd over zal worden nage praat. Niet vanwege het voetbal, want dat was vaak respectloos en van een laag niveau. Voor de neutrale toe schouwer was het een aardig duel, omdat er veel gebeurde. Voor de echte voetballiefheb ber viel er echter niet veel te genieten. Na rust was het iets beter en de doelpunten ver goedden veel, maar mooie acties waren zeldzaam. En de scheidsrechter heeft het dan al snel gedaan. Al lag het de ze keer toch ook vooral aan de spelers. Dennis de Nooijer ROME - De turbulente loop baan van wielrenner Marco Pantani loopt op zijn einde. De Italiaan, die in 1998 zowel de Giro als de Tour won, komt al ja ren niet meer tot aansprekende resultaten en kijkt uit naar een nieuwe carrière. Hij wil ploeg leider worden. Volgens de Italiaanse krant La Repubblica heeft de zaakwaar nemer van Pantani al contact gehad met Once-manager Ma noio Saiz. De spraakmakende klimmer zou een sponsor kun nen meebrengen wanneer hij een plek in het management team krijgt. Pantani komt de laatste tijd en kel in het nieuws bij dopingaf- faires of privé-problemen. Ver der werd in september bekend dat zijn ploeg Mercatone Uno ermee ophoudt na dit seizoen. Daarmee lijkt ook het lot van de Italiaanse wielrenner te zijn be zegeld. Dat lijkt Pantani ook te besef fen. „Ik heb mijn fiets nog altijd bij me", sprak hij recentelijk. „Maar de coureur Pantani kun nen ze vergeten, ik voel me nu ex-wielrenner." ANP/SID door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - De grootste winst voor Feyenoord tegen Willem II was de terugkeer van Leonardo. Het Braziliaanse wonderkind hielp de Rotter dammers in blessuretijd aan een zege, toen hij met een van zijn specifieke solo's Thomas Buffel in stelling bracht. De Belg velde met een rake trap alsnog het lot van Willem 11(2-1) Het was meer dan een jaar gele den dat het publiek in Rotter dam-Zuid Leonardo in actie had kunnen zien. Slepende blessures zetten de kleine, op Varkenoord opgeleide drib belkoning langdurig buiten spel. Door andere problemen - onder meer de paspoortaffaire - had hij daarvoor ook al vaker dan hem lief was op de tribune gezeten. In de afgelopen weken werd Leo, zoals ze hem in Rotterdam kennen, door Mario Been klaar gestoomd bij Jong Feyenoord. Hij scoorde er aan de lopende band, vaker als diepe spits dan als vleugelspeler. Dat was voor Been aanleiding om tegen Van Marwijk te' zeggen; 'Ik zou hem nu maar overhevelen naar het eerste elftal'. Voor 44.350 toeschouwers kwam de rentree van Leonardo gistermiddag als geroepenFey- enoord-Willem II was een dood saaie wedstrijd, waarbij het pu bliek langzaam in slaap dreigde te dommelen. Een doelpüntje van Anthony Lurling (voorzet Dirk Kuijt) hield het legioen nog net wakker. Omdat het na rust nauwelijks beter werd, zong het thuispu bliek Leonardo al toe voordat hij uit de dug-out was opge staan. Het heeft natuurlijk alles te maken met het gebrek aan grote sterren in het huidige Fey- enoord-elftal. De individualis ten zijn op de vingers van één hand te tellen. En verwend wordt men in de Kuip dit seizoen maar zelden. Bert van Marwijk liet zich niet leiden door de fans. Hij had zelf al besloten om Leonardo na bij na 14 maanden weer te lance ren. Met een 1-0 achterstand moest Willem II in het tweede bedrijf aanvallend meer risico's nemen en lag er achter de Brabantse defensie een zee van ruimte. Daar mocht Leonardo zich gaan uitleven. Zijn comeback in het veld, in de 73ste minuut als ver vanger, van Kike Acuna, leverde hem bijna een staande ovatie op. Die warmte van het publiek doet de kleine Zuid-Amerikaan altijd goed. Hij is en blijft een publieksspeler, die nooit zenu wen heeft gekend in een vol sta dion en alleen maar beter pres teert als de mensen hem een aai over zijn bol geven. Alles wat hij deed in de resteren de twintig minuten was goed. In blessuretijd leverde hij uitein delijk de assist voor de winnen de treffer van Thomas Buffel: 2- 1Want door een misverstand in de Rotterdamse defensie had Willem Il-spits James Quinn een paar minuten eerder de ge lijkmaker binnen getikt. Van Marwijk ziet Leonardo in de nabije toekomst weer als ba sisspeler. „Ik heb hem zelf ge bracht in het eerste elftal. Maar door alle omstandigheden heeft hij van de drieënhalf jaar dat ik hier nu ben nog geen jaar ge speeld. Er is veel met hem ge beurd. Maar intussen is hij toch volwassen geworden en heeft hij dit zelf afgedwongen," gaf de coach zijn vroegere belhamel een compliment. Maar vanavond zit Leonardo ook weer gewoon in de bus naar Enschede voor een partijtje met het tweede elftal tegen FC Twente. „Vind ik niet erg," zegt Leonardo. „Ik ben er nog lang niet." In schril contrast met de rentree van Leonardo stond het optre den van Robin van Persie. Waar de Braziliaan werd binnenge haald als verlosser, floot het Rotterdamse publiek het andere supertalent uit eigen huis kei hard uit. De beschuldigingen van het Feyenoord-bestuur aan het adres van Van Persie, die 20 maanden voor het aflopen van zijn contract, nog geen nieuwe verbintenis wil ondertekenen, hebben hun uitwerking niet ge mist. De vraag is alleen of dit is wat de leiding van Feyenoord wil. Als het eigen publiek hem blijft uit fluiten, gaat de 20-jarige aan valler kapot in zijn eigen stad. In dat geval moet Feyenoord hem in de winterstop zo snel mogelijk verkopen. GPD Het opstootje rond Rafael van der Vaart, die door de PSV'ers John de Jong, Theo Lucius en Jan Venne goor of Hesselink wordt belaagd. John Heitinga (12), Julien Escudé (4) en Petri Pasanen proberen de rel te sussen. foto Marcel Antonisse/ANP Jan Vennegoor of Hesselink haalt verhaal na de schop die Rafael van der Vaart uitdeelde. foto Toussaint Kluiters/ANP De aanleiding tot de rode kaart van Rafael van der Vaart. Met zijn linkervoet schopt de Ajax-aanvoer- derin de rug van John de Jong, die door Petri Pasanen wordt afgeschermd. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13