PZC Rechtbank blundert in zaak Axelaar Scholier opent site over hulpdiensten Wintertijd breekt weer aan l(l Rijontzegging en boete na botsing onder invloed Plan buitenschoolse opvang ontmoet kritiek DELTA Milieu hoofdsponsor BOS Deloitte Lilianer j mrond dit kiné Noordzee stukje schoner dankzij afvalproject gemeenten Ondernemer 18 nove unicef f§ zaterdag 25 oktober 2003 Gemotiveerd Trekpaarden aan het werk Telegraafwet lilt p mede hoofdsponsors: Adriaanse van der Weel Koof> kaarten en cadeaus Van Unicef en zorg voor blije gezichten1 Bekijk èn bestel via vsfww.unicef.nl Vissers halen tonnen vuil uit zee door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zeeuwse en Goereese vissers hebben sinds december meer dan vijftigdui zend kilo afval uit zee meegeno men naar de havens. Volgens J. Fenijn uit Breskens is het op plekken waar de vissers veel ko men, ai goed merkbaar dat er minder rommel ligt. De organisatie die het vuilvis- project heeft opgezet, de vereni ging van Noordzee-gemeenten Kimo, hield gisteren in Vlissin- gen een bijeenkomst. Om de resultaten van het project te be spreken en om een blik te wer pen op de toekomst. Vol lof was iedereen over de inzet van drie vissersschepen uit Breskens, vijf kotters uit Vlissingen en Ar- door Aector Dooms MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie in Middelburg gaat in hoger beroep tegen een foutief vonnis van de rechtbank in de strafzaak tegen een echt paar uit Axel. Het hoger beroep wordt ingesteld, omdat de rechtbank woensdag een blun der heeft begaan door de 27-ja- rige man voor drugshandel en uitvoer van harddrugs een lang durige gevangenisstraf in com binatie met een werkstraf op te leggen. Die combinatie is volgens het wetboek van strafrecht onmo gelijk. Ook in de uitspraak van de twintigjarige vrouw valt de celstraf niet te combineren met de werkstraf. De rechtbank had in het vonnis van de Axelaar re kening gehouden met verzach tende omstandigheden. Zo moet hij zijn rechterbeen missen na dat hij was aangereden door een verkeersagent. Door die tegen slag was hij zich intensief gaan toeleggen op de drugshandel, zo stond er in het vonnis te lezen. De man werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk én 240 uur werk straf. Omdat de duur van de gevange nisstraf langer is dan een half jaar, is de rechtbank niet be voegd om daarnaast nog een werkstraf op te leggen. Dezelfde fout werd gemaakt bij de vrouw, nemuiden én vijf vaartuigen uit Stellendam. „De sector is bereid vuile handen te maken voor het milieu", zei Zeeuws provincie bestuurder T. Poppelaars. „Het gaat toch om rommel van een ander." Vooral in ankergebieden, waar zeeschepen langere tijd liggen, is veel afval, vertelde visser Fe nijn. En de Belgische collega's willen nog wel eens hun groene netten overboord zetten. „Vroe ger gooiden we ook alles over boord, maar dat doen we al vijf tien, twintig jaar niet meer.Uit eigenbelang en omdat de con trole in Nederland streng is. Dat vissers de rommel van een ander meenemen, is nieuw. Niet dat de bemanning daar altijd zoveel voor voelt, verklapte Fe nijn. „Ze moeten ervoor gemotiveerd zijn. Het is gemakkelijker het spul van de band te laten lopen. Toch is er sinds december al meer dan vijftig ton rotzooi aan gevoerd. Vooral plastic. Rijks waterstaat Zeeland en de ver eniging Kimo betalen de kosten van inzameling en verwerking. Alleen, de financiering loopt eind volgend jaar af en Kimo wil graag meer kotters bij het pro ject betrekken. In Nederland draait het ook in Den Helder, sinds juni op de Shetland-eilanden en twee we ken geleden zijn Deense vissers ermee begonnen. Gedeputeerde Poppelaars meldde binnenkort met staats secretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat over de financiering te praten. PvdA-Europarlementslid D. Corbey stelde voor de produ centen van het meest voorko mende afval, plastic, een bijdrage te vragen. „Zij zijn ver antwoordelijk." „Schoon zal de Noordzee nooit helemaal wor den", realiseerde A. Kolf, voor zitter van Kimo-Nederland en wethouder van Velsen, zich, „maar dankzij de vissers kun nen we er wel wat aan doen. die tot een jaar gevangenisstraf plus 180 uur werkstraf is ver oordeeld. Een wijziging van het vonnis is alleen mogelijk als Justitie of de veroordeelden in hoger beroep gaan bij het Ge rechtshof in Den Haag. Gisteren hakte het OM de knoop door, zo dat het Hof de juiste rechtsgel dige beslissing kan nemen. NISSE - Leden van Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land houden vandaag open dag. Tussen 10.00 en 12.00 uur en tussen 13.30 en 15.30 uur kun nen belangstellenden bij diver se bedrijven zien hoe de na jaarswerkzaamheden worden uitgevoerd, zoals ploegen, zaai en, eggen en het binnenhalen van de voederbieten. De deelnemende trekpaarden houders zijn K. Brooymans (Bartelmeetweg 6, Tholen), C. Maurice (Notenboomdijk 5, Nisse), M. Moermond (Dorps- ring 17, Noordwelle), C. Mol (Weelweg 25, Waarde), A. Paau- we (Weelweg 2, Gapinge), A. Verhage (Noordhoutstraat 19, Serooskerke (W)), R. Ver meer (Smidsweg 24, Noordwel le), S. de Visser (Pekelingseweg 17, Aagtekerke), L. de Visser (Zandweg 54a, Ritthem) en B. van der Wekken (Heuvelsweg 3, Kerkwerve). door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Roland de Jong uit Mid delburg is helemaal gek van brandweer, ambulance en andere hulpverleningsdien sten. Buiten schooltijd staat de scanner van de zestienjarige scholier altijd aan. Als het even kan, rijdt hij naar een ongeluk of brand om foto's te maken. Deze week heeft Roland een website geopend met foto's en actuele en historische gegevens over alle Zeeuwse hulpdiensten. Op de site www.112zeeland.tsx.to staan de laatste meldingen, alle kanaalfrequenties voor scannerluisteraars, de uitslagen en da ta van wedstrijden en actiefoto's. De site van Roland voorziet in meer dan alleen in formatie over de brandweer, ambulance en politie. Ook aan de reddingsbrigade, de red dingsmaatschappij KNRM, de marechaus see en de huisartsenpost schenkt de Middel burger aandacht. De website geeft een beeld van wat hulpverleners doen en welke mate rialen ze daarbij gebruiken. „Het is allemaal begonnen toen ik zeven jaar was", vertelt Roland. „Ik werd toen lid van de reddingsbrigade in Middelburg. Zo kwam ik ook met andere hulpverleningsin stanties in contact. Maar de reddingsbriga de is nog steeds de enige instantie waar ik lid van ben. Voor de reddingsbrigade maakte ik eerder al een website." Roland is met name geïnteresseerd in foto's van de hulpverleningsvoertuigen. Hij heeft inmiddels 35 mensen om zich heen verza meld, die hem helpen bij het aanleveren van gegevens, tips en foto's. Foto's van ongeluk ken of andere incidenten met slachtoffers, plaatst de Middelburger niet klakkeloos op de site. Hij streeft er naar de privacy van slachtoffers of betrokkenen te waarborgen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 29-jari- ge inwoner van Stekene voor dronken rijden veroordeeld tot een jaar rijontzegging, duizend euro boete en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De Belg werd 11 april in Hei kant aangehouden, nadat hij een ongeval had veroorzaakt. Uit de blaastest volgde een score van 930 microgram, ruim vier keer zoveel als toegestaan. Het rijbewijs werd meteen ingevor derd. „U verkeerde in kennelij ke staat van dronkenschap. Er vallen jaarlijks in Zeeland acht doden door drank in het ver keer", wees officier van justitie R. Jeuken de drankrijder op zijn onverantwoord gedrag. Hij eis te dertig uur werkstraf en een jaar rijontzegging. Raadsman A. Cambier vond het van belang dat zijn cliënt hetrij. bewijs terugkreeg, omdatdenj. ontzegging niet voor Belgj geldt. Daarnaast meende hij,- het ongeval niet al te ernst! was. De politierechter toondi enig begrip voor het standpng van de strafpleiter. Dat naming weg dat in zijn visie verdacr;! verschrikkelijk veel had dronken. Een 22-jarige man uit Zelzas kreeg voor rijden onder invloe duizend euro boete en zes maat. den rijverbod opgelegd. In a strafmaat werd meegenoms dat de Belg 16 maart in Ten» zen was doorgereden na eenos geval. De verdachte blies S microgram, ruim drie keerde! miet. Een 37-jarige inwonervs Terneuzen ging 19 juni voorik derde keer in de fout, toen hijis zijn woonplaats dronken ea auto bestuurde. Het alcoholpa centage van 600 microgram»; goed voor zes maanden rijonï zegging en 750 euro boete. Roland de Jong beheert www.112zeeland.tsx.toeen website met foto's en actuele en histo rische gegevens over alle Zeeuwse hulpdiensten. foto Ruben Oreel door Frank Gijsel SLUIS - A. Rosendaal van de fractie Nieuw West trok don derdag fel van leer tegen het plan voor het verplaatsen van het schoolgebouw van het asiel zoekerscentrum in Cadzand naar het Zwin College in Oost burg tijdens de raadsvergade ring van de gemeente Sluis. Het gebouw zou bij het Zwin Colle ge dienst moeten gaan doen voor tieneropvang en het afne men van reguliere examens. Wethouder L. Wille, wegens va kantie afwezig, kreeg het zwaar te verduren. Rosendaal toonde zich zeer ontstemd over de han delwijze van de wethouder. Vol gens hem had de wethouder ver zuimd overleg te voeren met het openbaar onderwijs, terwijl dit wel was toegezegd. „Een arrogante opstelling naar de eigen scholen, die slecht is ge vallen bij het openbaar onder wijs. In Cadzand, IJzendijke en Breskens is immers een groot ruimteprobleem. Die ruimte dan toch toewijzen aan Zwin College is zeer slecht ge speeld." Een felle Rosenda, eiste een duidelijke verklarii voor de opstelling van de w houder en hij overwoog zelfss motie van wantrouwen in teè nen. Ook het raadslid C. Bolijs Hertzberger toonde zich ve baasd over de snelle besluitvt ming. Ze vroeg zich af wievo de kosten zal opdraaien. DL den van WD/ Gemeentebela gen, CDA en PvdA steunden! voorstel voor plaatsing bijl Zwin College. Wethouder R. Leentfaar dee! in zijn antwoord mee dat er jaren plannen bestaan voor bi tenschoolse tieneropvang het Zwin College. Een ande oplossing zou duurder zijn> daarbij komt dat het geboirt van het azc niet geschikt isvo splitsing in verschillende lol len. Volgens de wethouderkoi de gemeente volgend jaarn een oplossing voor het ruimi probleem op de openbare scl len. v: ,-, t Omdat vroeger vooral met zonnewijzers de tijd werd bepaald, traden er (kleine) tijdsverschillen op. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse GOES - Vannacht is het weer zover. De klok gaat één uur te rug, van drie naar twee uur. De wintertijd breekt aan. De dag lichtperiode verschuift, waar door het 's morgens eerder licht en 's avonds eerder donker wordt. Nederland kent sinds 1977 weer een zomer- en winter tijd, nadat dit onderscheid eer der tussen 1916 en 1945 van kracht was. De wintertijd is voor het hele land hetzelfde. Dat lijkt van zelfsprekend, maar het is nog helemaal niet zo lang geleden dat bijna elke regio in Neder land zijn eigen tijd had. Pas aan het begin van de twintigste eeuw, in 1909, kwam daaraan een eind. Het verschil werd ver oorzaakt doordat voor de tijd- vaststelling werd uitgegaan van de hoogste stand van de zon. Steevast komt de zon elke mor gen in het oosten op en trekt hij, met een snelheid van zo'n 17 ki lometer per minuut, via het zui den naar het westen, om daar 's avonds onder te gaan. De hoog ste zonnestand wordt in het oos telijk deel van het land ongeveer 'n kwartier eerder bereikt dan in het westen. En omdat vroeger vooral met zonnewijzers de tijd werd bepaald, traden er (kleine) verschillen op. Dat vormde op zich geen pro bleem. Het leven was niet zo jachtig;, snelle verplaatsings- en verbindingsmogelijkheden ont braken. En het idee 'tijd is geld' moest nog uitgevonden worden. De zonnewijzers werden ge volgd door waterklokken en, vanaf de veertiende eeuw, door mechanische klokken. De uit vinding van het slingeruurwerk (1656) door Christiaan Huygens bracht een meer precieze tijd meting binnen bereik. In het begin van de negentiende eeuw nam het verplaatsen toe en daarmee de behoefte aan gere gelder verbindingen van post koetsen, trekschuiten en veer boten. Het opstellen van een dienstregeling die enigszins klopte, was door de verschillen in regionale tijd geen sinecure. De komst van de stoomtrein on derstreepte de noodzaak van meer eenheid in de tij dbepaling. Grotere steden als Amsterdam en Rotterdam besloten in 1832 de tijd aan te geven op basis van een uurwerk; het tijdstip van twaalf uur 's middags viel niet meer samen met de hoogste zon nestand. Deze aanduiding werd de middelbare tijd genoemd. De Telegraafwet van 1853 ver plichtte de telegraafdienst de klokken in alle kantoren te rich ten naar de middelbare tijd van Amsterdam. De openingsuren van de kantoren mochten nog wel in plaatselijke tijd worden aangegeven. Aan die verwar ring werd in 1866 een eind ge maakt: alle tijden moesten die van Amsterdam zijn. In dat jaar werd ook bepaald dat de tijd op alle stations en in de dienstrege lingen van de spoorwegmaat schappijen hetzelfde (Amster dam) behoorde te zijn. Was het in Nederland al een rat jetoe, internationaal was het nog meer puzzelen. In 1884 werd in Washington een confe rentie gehouden over de ligging van de nulmeridiaan en stan daardisering van de tijd. De aarde werd in 24 tijdzones van elk 15 lengtegraden of meridia nen verdeeld, waarbinnen een uniforme tijd gold, die één uur met die van de aangrenzende zone verschilde. De meridiaan van Greenwich bij Londen werd de begin-meridiaan, wat bete kende dat de middelbare tijd van Greenwich de universele tijd werd. Voor Nederland was de Green- wichtijd (ofwel West-Europese Tijd) geografisch gezien de meest logische, maar die werd toch niet meteen ingevoerd. Wel moesten de spoorwegen, van wege internationale samenwer king, in 1892 de Greenwichtijd gaan aanhouden. Een poging van de regering om in dat jaar voor het hele land die tijd te gaan gebruiken, leed schip breuk. In 1897 aanvaardde het parle ment een motie om in het ver volg de Midden-Europese Tijd toe te passen, omdat dit beter aansloot bij Duitsland. Het kwam niet tot een wet. Pas op 1 mei 1909 kreeg Neder land één wettelijke tijd, de middelbare zonnetijd van Am sterdam, die tussen de Green wichtijd en de Midden-Europe se Tijd in zat. Om wat beter in de pas te lopen met de Midden-Eu- ropese Tijd, werd in 1937 de klok 28 seconden vooruit gezet. De Duitse bezetters voerden in 1940 de Midden-Europese tijd in Nederland in en die is nog al tijd van kracht. Het verschil met de Greenwichtijd bedraagt één uur, in de periode van de zomer tijd twee uur. In feite is de vijf maanden du rende periode van wintertijd de gewone tijd. Tussen 1916 en 1945 kende Nederland voor het eerst een zomertijd, uit oogpunt van besparing tijdens de Eerste Wereldoorlog in meer landen in gevoerd. Aangezet door de oliecrisis werd het systeem zomer- en wintertijd in 1977 opnieuw toe gepast. Vanaf 1996 geldt in de Europese Unie de laatste zon dag van maart als aanvang zo mertijd en de laatste zondag van oktober als begin wintertijd. Zomertijd 2004 gaat 28 maart in. Meer informatie: www.knmi.nl v j Directeur Peter Louwman van DELTA Milieu. DELTA\ DELTA Milieu B.V, is hoofdsponsor van de Business On Stage (BOS) dat op vrijdag 28 november in het Terneuzense Scheldetheater wordt gehouden. De BOS, van de Junior Kamer Zeeuwsch-Vlaanderen, is hèt business to business evenement van en voor ondernemend Zeeuws-Vlaanderen. Hoofdthema is 'fusies en overnames the day after'. Bij DELTA Milieu werken bijna 400 mensen. „Onze klanten zijn voor 90 procent 'business to business*. Wij wilden graag onze nieuwe naam verbinden aan de BOS. De samenvoeging was nodig om slagvaardiger te kunnen optreden", aldus directeur Peter Louwman. Hij doelt op de fusie per 1 oktober van dit jaar van Verstraeten Verbrugge Groep, OLAZ en Phoenyx Holding tot de milieudivisie van Delta N.V. Zelf was hij ooit (boven de Westerschelde) lid van de Junior Kamer. DELTA Milieu zet zich in voor een milieuvriendelijke manier van afval verwijderen. Het dienstenpakket van DELTA Milieu omvat nagenoeg alles wat er op milieugebied komt kijken: inzamelen, sorteren, scheiden, recyclen, composteren, verbranden en berging van afval, verwerking en bewerking van baggerspecie, slibontwatering en industriële reiniging van tanks en procesinstallaties, dienstverlening naar de burger. Door het totaalpakket van DELTA Milieu is compleet afvalmanagement mogelijk en vindt de afvalverwerking op een efficiënte en kostenbesparende manier plaats. Peter Louwman: „Per 1 oktober is de structuur helemaal veranderd. Drie bedrijven zijn geïntegreerd tot één nieuwe DELTA Milieu B.V. Dat geeft een meerwaarde. Veranderingen zijn per definitie lastig voor de organisatie en de mensen. Het kost tijd, moeite en je moet er veel energie in steken. Waarom veranderen, het gaat toch goed? De achterliggende gedachte van de samenbundeling moet bij de mensen goed op het netvlies staan. Belangrijk is dan ook de communicatie. De fusie tot DELTA Milieu zorgt voor continuïteit voor de toekomst:" Hij legt uit dat zijn bedrijf staat voor maatwerk in milieuzorg. „DELTA Milieu is een middelgroot bedrijf. Een klantgerichte organisatie die groot genoeg is om veel kennis in huis te hebben en niet tè groot om flexibel te kunnen zijn." DELTA Milieu is voornamelijk actief in Zuid-west Nederland en België. Het hoofdkantoor is gevestigd aan de Finlandweg 19 in Terneuzen. Nadere inlichtingen, tel. 0115-678687; www.delta.nl DELTA Milieu B.V. STOFFELS CLEANING de Ruyter Adviesburo Advocaten te Middelburg en Terneuzen ABN AMR0 De bank of bel 070 333 93 00 Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosc* T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefon<M Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 66