PZC Piloot stopt niet na bericht over verstekeling in landingsgestel Italianen staken uit protest tegen afbraak pensioenen Palestijnen doden drie militairen in nederzetting Gaza Blationale VerwarminaswekenM Conferentie gered door toezeggingen Japan en Arabische landen Italië verhoogt maximumsnelheid Tienduizenden zwaaien Concorde vaarwel Verwarm tag krasse kleuren en kleurrijke kunstenaars bij bas+mar de jager Australische schapen aan and in Eritrea zaterdag 25 oktober 2003 Europarlement gelast onderzoek naar Berlusconi \anval Sekschurft Voorwaarden Overdragen SSIW?il® Mijnwerkers in Rusland nog steeds ingesloten Risico Atomium krijgt opknapbeurt Poederbloed succesvol gebruikt Excuses voor opgegeten voorvader Vrouw Chiang Kai-Shek overleden Walrusvinnen Bomaanslag Profiteer nu van de aanbiedingen én informeer naar de garantiemogelijkheden van 5,10 of 15 jaar bij de ATAG SelectDealer. m de garantiemogelijkheden van 5,10 of 15 jaar bij de ATAG SelectDeale Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-1670. jRUSSEL - De manier waarop je Italiaanse premier Berlusco ni de media in zijn land beheerst is het Europees Parlement een joorn in het oog. Een commissie moet daarom onderzoek doen naar de vrijheid van de media in jeEuropese Unie en de regeling ,an het media-eigendomsrecht. jlleen de christen-democrati- scheEVP, waarvan Berlusconi's forza Italia deel uitmaakt, ziet jaar niets in. De rapportage naar aanleiding 1® Berlusconi's multi-medi- jtijk is een nieuw hoofdstuk in jemoeizame verhouding tussen jeltaliaanse premier en het Eu- opees parlement. De directe aanleiding voor het onderzoek een wet die in Italië in de maak js waardoor Berlusconi's maat schappij Mediaset haar controle e media kan behouden en iélfs nog verder kan uitbreiden, joigens de Italiaanse europar lementariër Rutelii, politiek te genstander van Berlusconi, is jie wetgeving in strijd met de jU-normen. Iet initiatief voor het onder soek ligt bij de Italiaanse socia- isten, en het is pikant dat de ïuitse sociaal-democraat schultz nauw betrokken is bij de gang van zaken. Schultz rerd drie maanden geleden in iet Europarlement door Berlus- ioni vergeleken met een nazi- ampbeul. Italiaanse europari ementsleden «1 Forza Italia beschouwen iet schrijven van een rapport als een poging om Berlusconi lerder in diskrediet te brengen. Snrique Baronleider van de so- ialisten, ontkent dat het een lersoonlijke aanval betreft, foigens hem is het een poging F. zicht te krijgen op de gevol- jenvan mediaconcentraties. okeSwiebel, PvdA-europarle- nentslid en lid van de commis- iie voor vrijheden en rechten tan de burger, noemt het 'een leetje doorzichtig om uitgere- iend tijdens het Italiaanse voorzitterschap hiermee te ko- aen.' Zij vindt wel dat het par ement normen moet vaststellen oor mediaconcentraties. Als dijkt dat Italië over de schreef pat, kan. daar iets aan worden ;edaan, zegt ze. GPD oorConnyvan Gremberghe 1RESKENS - De zwerftocht an de Cormo Express is ten ein- Be, Het schip van de Breskense leder Vroon meerde gisteren aan ndeEritrese havenstad Massa- fa, waar de 52.000 schapen na «n zwerftocht van bijna drie Baanden aan land konden wor- lengezet. )e Australische regering droeg ie reder vorige week op het chip te laten opstomen naar de locos-Eilanden ten zuiden van Sumatra. Terwijl de livestock- larrier onderweg was, voerde de tastralische overheid nog on- lerhandelingen met de regering ran Eritrea over de acceptatie ®n de lading, die uiteindelijk leze week met succes konden "orden afgerond. he lading van 57.000 schapen "as oorspronkelijk bedoeld "oor Saudi-Arabië. Maar om- lat de Saudische douane en vee- rtsen constateerden dat zes irocent van de dieren leed aan lekschurft, werd de lading ge weigerd. De Australische auto- 'teiten bestreden dat zo'n hoog jercentage dieren de ziekte on- «r de leden hadHet geschil re citeerde uiteindelijk in het op schorten van de dierenexport joor Australië naar Saoedi- M>ië. De Golfstaten op hun keurt weigerden vervolgens alle 'tide dieren in te klaren. Tij- ™s de zwerftocht kwamen 5581 dieren om, hoofdzakelijk foor de hitte en stress. Wtrea bleek uiteindelijk be- pdde dieren op te nemen. Maar tot voor niets. De Australische "verheid telt 600.000 euro neer "oor verlading van de dieren, de "oeding, nieuwe vaccinaties, de "«keuringen en de uiteindelij- •e slachting. Joon-woordvoerder C. Ra- is blij dat er na maanden ®ch een eind gekomen is aan de «faire met de Cormo Express. drama met de Cormo Ex- tes kostte de Australische «aatzo'nzes miljoen euro. Donoren zijn gul voor Irak door Henk van den Boom MADRID - De donorconferen tie voor de wederopbouw van Irak kreeg op de laatste dag een onverwachte impuls toen Japan bekend maakte nog eens 3,5 miljard dollar bij te dragen. Eerder hadden de Japanners al 1,5 miljard toegezegd. De confe rentie heeft volgens de Spaanse vice-premier Rato in totaal ze ker 28 miljard dollar opgele verd. Ook de Arabische landen lieten zich niet onbetuigd. Van buur land Koeweit kunnen de Irake zen 1,5 miljard dollar tegemoet zien. Saoedi-Arabië beloofde 1 miljard en de Verenigde Arabi sche Emiraten 215 miljoen. De Europese Unie verhoogde haar aanvankelijke bijdrage van tweehonderd miljoen euro met zevenhonderd miljoen. Zelfs buurland en jarenlange vijand Iran beloofde hulp en zegde driehonderd miljoen dol lar toe. Irak heeft de eerste vier jaar 55 miljard dollar nodig. Twintig miljard, zo bevestigde Colin Po well gisteren nog eens, worden door de Amerikanen betaald en zijn vooral bestemd voor de vei ligheid en het herstel van de olie-industrie. Dit wordt door de Amerikanen zelf beheerd. Het 'donorgeld' wordt beheerd door een speciaal op te richten fonds onder toezicht van de We reldbank. De belangrijkste donateurs stellen wel voorwaarden. De Wereldbank die drie tot vijf mil jard dollar bijdraagt aan de we deropbouw en ook het Interna tionaal Monetair Fonds (tussen de twee en vier miljard dollar) eisten gisteren nadrukkelijk van de voorlopige regering in Irak dat de veiligheid en de pu blieke orde moet verbeteren. Ook de Japanse minister van Buitenlandse Zaken Yoriko Ka- waguchi zei dat de uitbetaling van het toegezegde bedrag af hankelijk is van de veiligheid. Het Iraakse lid van de voorlopi ge regering, Adnan Pachachi probeerde de donateurs gerust te stellen en beloofde in decem ber te komen met een program ma waarin de datum voor de verkiezingen en een nieuwe grondwet worden aangekon digd. Op dat moment zullen de VS de macht weer overdragen aan de Irakezen, zei Paul Bremer, de Amerikaanse voorzitter van het voorlopige gezag. Volgens hem zijn in 85 procent van de Iraakse steden al gemeentelijke verte genwoordigers gekozen. GPD ËilÉ - v t 5VS LONDEN - Tienduizenden mensen zwaaien bij de komst van de laatste van de drie Concordes op de luchthaven Heathrow bij Londen. Het ging gisteren om de laatste commerciële vluchten van de toestellen. De laatste vlucht uit New York was met hon derd passagiers en elf bemanningsleden tot op de laatste stoel bezet, iets wat in het af gelopen jaar steeds minder vaak was voorgekomen; de Concorde was een technolo gisch juweel, maar commercieel een flop. Vlucht 002 landde na een vlucht van 3,5 uur over de Atlantische Oceaan om 16.05 uur, kort na twee andere Concordes van British Airways. De ene kwam uit Edinburgh met mensen die een prijsvraag hadden gewon nen, de andere was anderhalf uur eerder met een groep genodigden van Heathrow op gestegen voor een rondvlucht over de Golf van Biskaje. foto Sang Tan/AP ROSTOV A/D DON - Een groep van 46 mijnwerkers dreigt te stikken in een onder water gelo pen steenkoolmijn in het plaats je Novosjachinks in het zuiden van Rusland. Reddingswerkers zijn al ruim een etmaal bezig een tunnel te graven naar de mijnwerkers, die op 700 meter diepte vast zitten, maar dat proces verloopt moei zaam. Ondertussen blijft het water in grote hoeveelheden de mijn binnenstromen. Reddings werkers waren er gisteravond nog niet in geslaagd om de wa terstroom helemaal tot stilstand te brengen. Het lek zit in een wand op 200 meter diepte. Een groep van 25 mijnwerkers wist te ontsnappen, onder andere door buizen van het ventilatie systeem. De overige mijnwer kers bevonden zich veel dieper in de mijn. GPD door Henk Glimmerveen PARIJS - Een piloot van Air France, op weg van Brazzaville (Congo) naar Parijs, is ondanks een waarschuwing dat zich een verstekeling in het landingsge stel bevond, doorgevlogen naar Parijs. Bij aankomst op vlieg veld Charles de Gaulle werd op de bewuste plek in het vliegtuig een persoon aangetroffen. Hij. was dood. Het drama heeft zich op 9 okto ber afgespeeld maar kwam pas gisteren in de publiciteit nadat een anonieme medewerker van de luchtvaartmaatschappij de pers inlichtte. Het toestel, een Airbus A330, was één uur en twintig minuten in de lucht toen de verkeersleiding in Brazzavil le de bemanning waarschuwde dat er een verstekeling aan boord was, zo bevestigde een woordvoerder van Air France. Er zijn inmiddels twee onder zoeken begonnen, een van de gendarmerie en een intern on derzoek van Air France. De vliegtuigmaatschappij wil geen details geven over het ge beuren. Daardoor blijft ondui delijk of de piloot op eigen hout je heeft gehandeld of dat hij contact heeft gezocht met zijn superieuren. Collega-piloten wezen er giste ren op dat verstekelingen die zich in het landingsgestel van een vliegtuig verbergen, grote risico's nemen. Ze stellen zich bloot aan temperaturen van vijftig graden en meer onder nul of dreigen te stikken. Het Air France-toestel uit Braz zaville was tegen half elf 's avonds vertrokken. De melding over een verstekeling kwam te gen middernacht. Een collega piloot verklaarde gisteren: ,,De gezagvoerder is de baas aan boord. Ik ken zijn overwegingen niet om door te vliegen (nog zes uur naar Parijs -red.). Maar ik weet wel dat Afrika geen Frank rijk is. Je moet in het pikkedon ker landen, nieuwe brandstof tanken en goed weer hebben om op te stijgen. Daarbij komt dat het de opdracht voor de gezag voerder van een lijndienst is om passagiers naar de juiste be stemming te brengen onder de best mogelijke veiligheidscon dities". Het gebeurt regelmatig dat be vroren lijken uit een vliegtuig vallen wanneer het landingsge stel wordt uitgeklapt. In februari dit jaar viel in de na bijheid van vliegveld Charles de Gaulle het bevroren lichaam van een jonge Afrikaan op een huis. Een maand eerder vielen uit een Air France-toestel de lij ken van twee niet geïdentifi ceerde personen. Het toestel was afkomstig uit Sjanghai. In j uli vorig j aar werd een 2 3 -j a- rige Afrikaanse vrouw aange troffen in het landingsgestel van een Air France-toestel dat uit Rio de Janeiro kwam. Drie maanden eerder viel in Deuil-lq-Barre, in de buurt van Parijs, het lichaam van een jon ge Afrikaan uit een vliegtuig. GPD door Hans Geleijnse ROME - Met een algemene sta king van vier uur en demonstra ties in tal van Italiaanse steden werd de regering-Berlusconi gisteren de wacht aangezegd door de Italiaanse vakbonden. De werkonderbreking veroor zaakte vooral in de transport sector chaos: het verkeer in de grote steden raakte 's morgens ontregeld. Door honderden ge annuleerde vluchten raakten luchtreizigers vast op vliegvel den. Aanleiding voor deze nieuwe confrontatie tussen de centrum rechtse regering en de bonden is de voor 2008 aangekondigde pensioenhervorming. Kern daarvan is het verhogen van de pensioengerechtigde leeftijd tot 65 jaar en vervroegd uittreden alleen mogelijk maken na 40 jaar werk. Tot nog toe was pensionering na 35 jaar werk mogelijk, zodat veel Italianen al op hun 55ste of soms zelfs vroeger konden genieten van een (overigens ma ger) staatspensioen. Volgens de regering is het huidige stelsel door de voortgaande vergrijzing niet meer te financieren. De vakbonden bestrijden dat en menen dat eerdere minder ver gaande pensioenhervormingen de nieuwe wijziging onnodig maken. Het is voor het eerst na de mas sale demonstraties van vorig voorjaar tegen Berlusconi dat de drie grote vakcentrales weer eensgezind optreden. Volgens Guglielmo Epifani, lei der van de meest linkse vakbond CGIL, zal de 'mobilisering van het protest tegen de afbraakre gering Berlusconi' de komende weken onverminderd doorgaan. Angelotti van de gematigde vakbond UIL schold Berlusconi uit voor leugenaar, omdat deze de vakbonden heeft aangewre ven tegen elke hervorming te zijn. Werkgeversvoorzitter D'Amato bestreed gisteren de bewering van de vakbonden dat zo'n negentig procent van alle werknemers heeft gestaakt. „Over heel Italië ging het om niet meer dan dertig procent", zei D'Amato. De vakbonden dreigen met nieuwe manifestaties en werk onderbrekingen als de regering niet toegeeft. Tot de peptalk tij dens de manifestaties gisteren behoorden verwijzingen naar de demonstraties in 1994 tegen toen voorgestelde pensioenher vormingen. Die leidden uitein delijk tot de val van de eerste co alitieregering Berlusconi. GPD ROME - Italië gaat de maximumsnelheid op zijn snelwegen verhogen tot 150 kilometer per uur. Dat heeft minister Pietro Lunardi van Transport gisteren gezegd. In november gaat de snelheidslimiet op een aantal zesbaans- wegen omhoog van 130 naar 150 kilometer per uur. Bij slecht zicht en regenval is 110 kilometer het maximum. Italië heeft in Europa procentueel gezien de meeste verkeers slachtoffers. Per jaar vallen er circa 8000 verkeersdoden. Het aantal slachtoffers is met 21 procent gedaald sinds de invoe ring begin dit jaar van een puntensysteem. Na elke verkeers overtreding wordt een punt afgetrokken zodat de chauffeur de kans loopt zijn rijbewijs kwijt te raken. ANP/DPA BRUSSEL - Het Atomium in Brussel wordt hersteld. Het ver vallen monument met de grote grijze bollen krijgt een op knapbeurt die in december begint en anderhalf jaar duurt. De renovatie moet enkele gebreken herstellen, aldus Vlaamse media gisteren. Het stalen gevaarte roest aan alle kanten. De veiligheidsvoorzieningen zijn onvoldoende. Wegens het her stel sluit de toeristische trekpleister van eind 2004 tot zomer 2005Het gewest Brussel heeft 14,7 miljoen euro uitgetrokken voor de opknapbeurt. De eigenaren betalen de rest. Dat zijn de stad Brussel en de federale overheid. ANP STOCKHOLM - Doktoren in het Karolinska ziekenhuis in Stockholm hebben voor het eerst bloed gebruikt in poeder- vorm. Dat meldde gisteren de Belgische krant De Morgen. Het gaat om het bloedbestanddeel hemoglobine dat is ge vriesdroogd. Door het later te mengen met een vloeistof is het te gebruiken bij operaties of transfusies. Het poederbloed heeft als belangrij kte voordeel dat het j aren- lang bewaard kan blijven: gewoon bloed blijft hoogstens 42 dagen goed. De bloedgroep is niet belangrijk meer en het is makkelijker mee te nemen in bijvoorbeeld ambulances. ANP SUVA - Negen familieleden van een Britse zendeling die 136 jaar geleden werd opgegeten door kannibalen, wonen volgen de maand een plechtigheid bij waarin de afstammelingen hun excuses aanbieden, aldus een kerkelijke organisatie gisteren. De methodisten-zendeling Thomas Baker werd in 1867 in het dorp Navatusila op het Fijische eiland Viti Levu met zeven anderen gedood en opgegeten. Zijn laarzen en bijbel zijn nu te zien in het nationale museum van Fiji. ANP/AFP TAIPEI - De weduwe van de voormalige Taiwanese leider Chiang Kai-shek is op 106-jarige leeftijd overleden. Dat heb ben Taiwanese media gisteren gemeld. Soong Mayling stierf na een ziekbed van enkele maanden in haar huis in New York. Ze was een van de invloedrijkste vrouwen van de vorige eeuw. Soong werd in 1897 geboren in Shanghai. Elf jaar later emi greerde ze met haar gefortuneerde ouders naar de Verenigde Staten. Al op 20-jarige leeftijd behaalde ze in New York een universtaire graad in de Engelse literatuur. In 1920 keerde Soong terug naar China waar ze Chiang Kai- Shek, toen de rijzende ster in Chinese leger, leerde kennen. Chiang verliet zijn eerste vrouw en hertrouwde met Soong. Hij liet zich bekeren tot het christendom, een eis die de ouders van Soong voor het huwelijk hadden gesteld. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - Drie Israëlische militairen zijn gistermorgen doodgeschoten door twee Pa lestijnen die een joodse neder zetting in de Gazastrook waren binnengedrongen. Twee mili tairen raakten gewond, van wie een ernstig. Een van de twee da ders werd door militairen dood geschoten. De militairen werden gedood in Netzarim, ten zuidwesten van Gaza-stad. De daders kwamen de nederzetting binnen door de omheining stuk te snijden en namen vervolgens een legerpost onder vuur. Twee van de militia- ren waren vrouwen. De verant woordelijkheid voor de actie werd opgeëist door de Islamiti sche Jihad en de Harnas. Een woordvoerder van de Isla mitische Jihad belde naar het persbureau Associated Press en zei dat de doodgeschoten schut ter de 21-jarige Samir Fouda was, een lid van de Harnas. De andere schutter, die ontkwam, was een lid van de Islamitische Jihad, aldus de woordvoerder. Een kopstuk van de militaire tak van de Islamitische Jihad is donderdagavond in Ramallah door de Israëlische politie gear resteerd. De man, de 40-jarige Osama Barham, was al drie jaar voortvluchtig. Hij werd gezocht wegens zijn vermoedelijke be- KOPENHAGEN - Walrussen zijn rechtsvinnig. Dat conclu deren Deense en Zweedse we tenschappers. De onderzoekers volgden honderd walrussen bij hun zoektocht naar eten langs de kust van Noordoost-Groen land. Daaruit bleek dat de wal russen verschillende methodes gebruiken om schelpdieren uit de zeebodem te halen. De wal vissen bleken meestal de rech- tervin te gebruiken. AP trokkenheid bij terreuraansla gen in Israël. In het noorden van de Gaza- strook schoten Israëlische mili tairen gisteren een Palestijn dood die zou hebben geprobeerd een joodse nederzetting binnen te dringen, meldde de Israëli sche radio. In het zuiden van de Gazastrook is donderdagavond een Palestijn doodgeschoten die drie leden van een kolonisten gezin had beschoten. Het drietal raakte lichtgewond. r Advertentie In de Israëlische havenstad Hai fa ontplofte gisteren een bom onder de auto van een Arabisch parlementslid. Het voertuig raakte licht beschadigd en er vielen geen gewonden. De vrouw van de parlementariër Is- sam Makhoul was vlak voor de explosie uit de auto gestapt om dat zij bij het starten een vreemd geluid hoorde. Makhoul, een van de tien Arabische leden van de 120 leden tellende Knesset, noemde de aanslag een aanval op de democratie. AP Advertentie kleuren maken de mens vrolijk, tijdens onze najaars show tonen wij u daarom veel nieuwe ontwerpen (en zelfs) klassiekers) in verrassende I kleuren, tot en met 1 i november, u kunt op de vrijdagen van 14.00 tot 18.00 uur en zaterdagen van 12.00 tot 17.00 uur zelf de kwast of het penseel ter hand nemen om uw aandeel te leveren in een uniek, kleurig schilderij, afwisselend onder leiding van beeldend kunstenaars reynier de muyenk en ineke otte rMH bas t mar de iager F"1 kerkplein 57 kapelle KI I 0113 343810 1 1 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5