PZC Dorp wil af van jakkeraars Oosterse gerechten, stoffen en sieraden Vissers halen vijftig ton rommel uit zee Scholier opent hulpdienstensite Dennis mag zijn moestuin houden 7 8 9 ZEELAND CREATIEF b 15 Ellewoutsdijk voert actie met nepbekeuringen LhEER ARENDSKERKE - De irassbands Excelsior uit 's- leer Arendskerke en Concordia lit Ouddorp geven vandaag een iy-outconcert. Dat gebeurt pnaf 19.30 uur in het Heer |lrendhuis in 's-Heer Arends- fcrke. nov nov nov ZEELANDHALLEN zaterdag 25 oktober 2003 Rechtbank jlundert in [aak Axelaar Try-outconcert Aanhoudingen n Middelburg lalloweenparty Radarkast Ankergebieden Auditief systeem voor De Mythe Inspreekrecht Tholen ruimer Werkstraf voor uitkeringsfraude Auto over de kop op snelweg Netjes Bijbelstudie Kinderopvang aanwezig Toegang 6,- p.p. Kinderen 6-12 jr. 3,- Tel.: 0113-221020 j UDDELBURG - Het Open- aar Ministerie in Middelburg aai in hoger beroep tegen een autief vonnis van de rechtbank a de strafzaak tegen een echt- laaruit Axel. Het hoger beroep rordt ingesteld, omdat de (chtbank woensdag een blun- |erheeft begaan door de 27-ja- jge man voor drugshandel en uivoer van harddrugs een lang- lurige gevangenisstraf in com- linatie met een werkstraf op te )je combinatie is volgens het retboek van strafrecht onmo- ielijk. Ook in de uitspraak van ie twintigjarige vrouw valt de elstraf niet te combineren met lewerkstrafDe rechtbank had nhet vonnis van de Axelaar re- [ening gehouden met verzach- endeomstandigheden. Zomoet lij zijn rechterbeen missen na lathij was aangereden door een H'keersagent. Door die tegen- iag was hij zich intensief gaan Beleggen op de drugshandel, zo itond er in het vonnis te lezen. )e man werd veroordeeld tot jee jaar gevangenisstraf, raarvan acht maanden voor- raardelijk én 240 uur werk- itraf. Jrndat de duur van de gevange- ijsstraf langer is dan een half jar, is de rechtbank niet be- loegd om daarnaast nog een Ferkstraf op te leggen. Dezelfde but werd gemaakt bij de vrouw, ie tot anderhalf jaar gevange nisstraf, waarvan een half jaar loorwaardelijk, plus 180 uur lerkstraf is veroordeeld. Ook in laargeval werd de grens van zes taanden overschreden. Een Fijziging van het vonnis is al ben mogelijk als Justitie of de jeroordeelden in hoger beroep an bij het Gerechtshof in Den jlisteren hakte het OM de knoop bor, zodat het Hof de juiste lechtsgeldige beslissing kan ne pen. UDDELBURG - Op de Vlas- tarkt in Middelburg zijn in de lacht van donderdag op vrijdag pnd twee uur drie personen angehouden. Twee van hen, en35-jarige man en een 32-ja- ige vrouw uit Schotland, had- len in een café vernielingen angericht en stennis gemaakt. )e derde persoon, een negen- ienjarige Middelburgse, is aan houden omdat ze zich met de aak bemoeide. Het drietal is leegenomen naar het politie- ureau. 'oes - Recreatieteam De Pit oudt 31 oktober een Hallo- ieenparty in buurthuis de Pit in bes-Zuid. Er is een kleine Hal- •weenmaaltijd en een 'trick or reat'-tocht door de wijk, waar- ij aangebeld wordt voor een noepje. Kinderen van 8 tot 12 lar mogen zich verkleden en tnnen vanaf 19 uur terecht in et buurthuis. De avond wordt gesloten met een disco. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 postbus31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "Ww.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; laterdagstot 12.00 uur door Rolf Bosboom ELLEWOUTSDIJK - Er moe ten binnen afzienbare termijn snelheidsremmers komen in El lewoutsdijk. De dorpsraad dringt daarop aan bij de ge meente Borsele. Om de campag ne kracht bij te zetten zijn don derdagavond zo'n tweehonderd nepbekeuringen uitgedeeld. Vrijwel alle autobezitters in El lewoutsdijk vonden gisteren een mededeling onder de rui tenwissers dat hun een boete van 63 euro was opgelegd we gens te hard rijden. Wie goed doorlas, merkte dat het ging om een ludieke actie van de dorps raad. Op de achterkant van de 'bekeuring' wordt nog eens het belang uitgelegd van het beper ken van de snelheid. Als de au to's wat rustiger rijden komt dat de veiligheid, de rust en de leef baarheid in het dorp ten goede. Het te hard rijden wordt al ge ruime tijd als een probleem er varen in Ellewoutsdijk. De meeste huizen staan dicht bij de straat en verkeersremmende maatregelen ontbreken in het dorp. Door de onstabiele onder grond veroorzaken vrachtwa gens zelfs bij lage snelheden veel trillingen. De dorpsraad wil in samenspraak met de ge meente proberen op korte ter mijn tot een oplossing te komen. „Voor het komende halfjaar is dat een speerpunt", zegt D. Siepman, die betrokken is bij de dorpsraad. „In die periode wil len we spijkers met koppen slaan." Het is in elk geval wat de dorps raad betreft niet de bedoeling Ellewoutsdijk vol te leggen met verkeersdrempels. Wel zou moeten worden gekeken naar andere maatregelen die de'snel- heid van het verkeer temperen. Vooral bij de entree van het dorp zou iets moeten gebeuren. Ver keersremmers worden als on vermijdelijk gezien, omdat vol gens de dorpsraad te veel automobilisten niet de zelfbe heersing kunnen opbrengen hun snelheid te matigen. „Eer dere oproepen hadden wel wat effect, maar dat verwatert op een gegeven moment weer", zegt Siepman. „Daarom zijn maatregelen nodig. Anders blijf je aan de gang." Met de actie van donderdag avond wordt toch nog een keer een beroep gedaan op de disci pline van de automobilisten, in afwachting van een definitieve oplossing. De 'bekeuringen'zijn uitgedeeld aan de eigen inwo ners. „Het is een publiek geheim dat ook door de dorpsbewoners zelf te hard wordt gereden", weet Siepman. „Zelfs de mensen die erover klagen, doen dat wel eens." Er komen mogelijk nog meer ac ties. Met de plaatselijke school is al gepraat over het idee om een natuurgetrouwe radarkast te bouwen. Siepman: „Dat wordt waarschijnlijk ook uitge voerd." De Oosterse jaarmarkt Pasar Malam wordt dit jaar voor de derde keer gehouden in de Zeelandhallen. door llona Vette GOES - De Zeelandhallen in Goes zijn dit weekend gehuld in wierook. Op de Oosterse jaarmarkt Pasar Malam, die voor de derde keer wordt gehouden, staan tientallen kraampjes met Oosterse gerechten, stoffen, sieraden en kunstwerkjes. De eerste dag van de markt begon gisteren met een op treden van de djembé-groep Adua friends. Hoewel het nog niet zo druk was gistermiddag, zat de sfeer er al wel goed in tijdens het optreden van het Roosendaalse Adua friends. De zestien leden van de band maken Afrikaanse muziek met Afrikaanse in strumenten zoals de djembé, een soort trommel. De ritmische muziek deed de toeschouwers al een klein beetje bewegen. Meestal speelt de groep op feesten en markten maar dit jaar staan ze voor het eerst op de Pasar Malam in Zeeland. De band trad alleen gisteren foto Willem Mieras op. Dit weekend treedt nog wel de Mister Show Band op, zijn er modeshows te zien en verzorgen een aantal dansgroepen verschillende optredens. R. Wychgel van de stichting Gotong Royong, initiatiefnemer van de markt, verwacht dat er vandaag en morgen zo'n 4000 mensen zullen komen. Wychgel verwacht vooral zondag veel bezoekers, de Indo-rocker Andy Tielman geeft dan om 18.15 uur een optreden. Vandaag en morgen is de markt geopend vanaf 12.00 uur. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zeeuwse en Goereese vissers hebben sinds december meer dan vijftigdui zend kilo afval uit zee meegeno men naar de havens. Volgens J. Fenijn uit Breskens is het op plekken waar de vissers veel ko men, al goed merkbaar dat er minder rommel ligt. De organisatie die het vuilvis- project heeft opgezet, de vereni ging van Noordzee-gemeenten Kimo, hield gisteren in Vlissin- gen een bijeenkomst. Om de resultaten te bespreken en om een blik te werpen op de toe komst. Vol lof was iedereen over de inzet van drie vissersschepen uit Breskens, vijf kotters uit Vlissingen en Arnemuiden én vijf vaartuigen uit Stellendam. „De sector is bereid vuile han den te maken voor het milieu", zei Zeeuws provinciebestuur der T. Poppelaars. „Het gaat toch om rommel van een ander." Vooral in ankergebieden, waar zeeschepen langere tijd liggen, is veel afval, vertelde visser Fe nijn. En de Belgische collega's willen nog wel eens hun groene netten overboord zetten. „Vroe ger gooiden we ook alles over boord, maar dat doen we al vijf tien, twintig jaar niet meer." Uit eigenbelang en omdat de con trole in Nederland streng is. Dat vissers de rommel van een ander meenemen, is nieuw. Niet dat de bemanning daar altijd zoveel voor voelt, verklapte Fenijn. „Ze moeten ervoor gemotiveerd zijn. Het is gemakkelijker het spul van de band te laten lopen." Toch is er sinds december al meer dan vijftig ton rotzooi aan gevoerd, vooral plastic. Rijks waterstaat Zeeland en de ver eniging Kimo betalen de kosten van inzameling en verwerking. Alleen, de financiering loopt eind volgend j aar af en Kimo wil graag meer kotters bij het pro ject betrekken. In Nederland draait het ook in Den Helder, sinds juni op de Shetland-eilanden en twee we ken geleden zijn Deense vissers ermee begonnen. Gedeputeerde Poppelaars meldde binnenkort met staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Wa terstaat over de financiering te praten. PvdA-Europarlements- lid D. Corbey stelde voor de producenten van het meest voorkomende afval, plastic, een bijdrage te vragen. „Zij zijn ver antwoordelijk." „Schoon zal de Noordzee nooit helemaal wor den", realiseerde A. Kolf, voor zitter van Kimo-Nederland en wethouder van Velsen, zich, „maar dankzij de vissers kun nen we er wel wat aan doen." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Roland de Jong uit Middelburg is helemaal gek van brandweer, ambulance en an dere hulpverleningsdiensten. Buiten schooltijd staat de scanner van de zestienjarige scholier al tijd aan. Als het even kan, rijdt hij naar een onge luk of brand om foto's te maken. Deze week heeft Roland een website geopend met foto's en actuele en historische gegevens over alle Zeeuwse hulp diensten. Op de site www. 112zeeland.tsx.to staan de laatste meldingen, alle kanaalfrequenties voor scanner luisteraars, de uitslagen en data van wedstrijden en actiefoto's. De site van Roland voorziet in meer dan alleen informatie over de brandweer, ambu lance en politie. Ook aan de reddingsbrigade, de reddingsmaatschappij KNRM, de marechaussee GOES - Theater De Mythe in Goes, dat donderdag officieel werd geopend, beschikt over een auditief systeem voor slecht horenden. Het geld voor de aanschaf van het systeem, zo'n 10.000 euro, is bijeengebracht door Lions Club Kapelle-De Bevelanden. Het systeem werd gisteravond symbolisch over handigd aan De Mythe. Dat gebeurde tijdens de tweede ope ningsavond van het theater, waarbij net als donderdag het trio Paul Morocco Olé op het podium stonden. Door de ver koop van toegangskaarten en het werven van sponsors, wist de Lions Club het streefbedrag te halen. Er was zelfs een meeropbrengst, dat wordt geschonken aan een kleinschalig oorkliniekproject in Ethiopië. Het nieuwe theater houdt dit weekeinde open huis, met doorlopend optredens. De Mythe is vandaag open van 10.00 tot 22.00 uur en morgen van 12.00 tot 18.30 uur. SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse gemeenteraad heeft deze week unaniem ingestemd met het PvdA-voorstel voor verruiming van het inspreekrecht. Burgers in de gemeente Tholen kunnen voortaan in commissievergaderingen ook vragen stellen over niet geagendeerde onderwerpen. Tot nu toe kon dat alleen als het agendapunten betrof. In de raads vergaderingen blijft die regel wel van kracht. In commissie vergaderingen kunnen burgers voortaan in totaal dertig mi nuten het woord voeren over niet geagendeerde onderwerpen. Per onderwerp krijgt iedereen in principe ten hoogste vijf mi nuten spreektijd. MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Sint Jansteen is gis teren in Middelburg voor uitkeringsfraude veroordeeld tot een werkstraf van 200 uur, waarvan de helft voorwaardelijk. Zijn 49-jarige vrouw kreeg voor haar aandeel 200 uur werk straf voorwaardelijk opgelegd. In de uitspraak hield politie rechter J. Hopmans rekening met de zorgelijke financiële om standigheden. De man zat midden in een schuldsanering toen hij besloot om neveninkomsten uit arbeid op de werkbriefjes van de uitkeringsinstantie Cadans UVI BV in Goes onvermeld te laten. Het fraudebedrag liep zodoende op tot 33.000 euro. De steunfraude ging over een periode tussen 1 juni 1999 en augustus 2002. Zijn vrouw was eveneens schuldig, omdat ze de werkbriefjes mede ondertekende. Ze vertelde er niet te hebben bij nagedacht. Officier van justitie R. Jeuken stelde dat het initiatief bij de man lag. Dat liet hij tot uitdrukking komen in de eis van 2 00 uur werkstraf. Hi j vond 2 0 0 uur werk straf voorwaardelijk een passende sanctie voor de vrouw. „Zij is meegezogen." RILLAND - Op de zuidbaan van de A58 is gisternacht ter hoogte van Rilland een auto van de weg geraakt. De wagen sloeg rond kwart voor een door onbekende oorzaak over de kop en kwam tot stilstand tegen de vangrail. Gealarmeerde hulpdiensten troffen de auto onbeheerd aan, waarna ze de omgeving vergeefs afzochten. Ruim een uur later meldde de automobilist, een 43-jarige inwoner van de gemeente Rei- merswaal, zich. Hij was inmiddels thuis, maar is later zwaar onderkoeld overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Bij het ongeval waren brokstukken van de auto op de noord- baan van de snelweg terechtgekomen. Een negentienjarige Vlissingse automobilist reed eroverheen, waardoor twee ban den van zijn wagen lek raakten. Hij kwam zelf met de schrik vrij. en de huisartsenpost schenkt de Middelburger aandacht. De website geeft een beeld van wat hulpverleners doen en welke materialen ze daar bij gebruiken. „Het is allemaal begonnen toen ik zeven jaar was", vertelt Roland. „Ik werd toen lid van de red dingsbrigade in Middelburg. Zo kwam ik ook met andere hulpverleningsinstanties in contact. Maar de reddingsbrigade is nog steeds de enige instan tie waar ik lid van ben. Voor de reddingsbrigade maakte ik eerder al een website." Roland is met name geïnteresseerd in foto's van de hulpverleningsvoertuigen. Hij heeft inmiddels 35 mensen om zich heen verzameld, die hem helpen bij het aanleveren van gegevens, tips en foto's. Fo to's van ongelukken of andere incidenten met slachtoffers, plaatst de Middelburger niet klak keloos op de site. Hij streeft er naar de privacy van slachtoffers of betrokkenen te waarborgen. door Ron Magnée MIDDELBURG - De zestienja rige, licht autistische scholier Dennis Rozemond uit Middel burg mag zijn tuintje van wo ningcorporatie Woongoed be houden. Het rennetje waar zijn konijnen en cavia's in spelen, wordt wel opgeruimd. Dennis' moeder, Woongoed en de bewo nerscommissie zijn dat gisteren overeen gekomen. Volgens directeur E. de Ceuster van Woongoed was het niet mo gelij k om het rennet j e achter het huis van Dennis en zijn moeder te laten staan. „Er bestaat een kans dat het gaat stinken en on hygiënisch wordt", aldus De Ceuster. „En daarom moet het worden afgebroken." Met het opruimen van het rennetje komt de woningbouwcorporatie te gemoet aan de wens van de kla gers in de flat die de dieren vlak bij de woningen maar niks vonden. De zestienjarige Dennis Roze mond, leerling van de Mytyl school in Goes, kreeg in februari van dit jaar het lapje grond van de woningcorporatie Woongoed in bruikleen. Het plekje om te tuinieren was een idee van zijn moeder, met wie hij samen in de Stromenwijk woont. Op de tien vierkante meter grond teelde hij aardappelen, sperzieboontjes, uien, pompoenen en maïs. Bo vendien maakte hij een rennetje waar overdag zijn dieren, twee konijnen en twee cavia's in kon den spelen. Niet iedereen kon het dier- en tuinierplezier van de jonge Mid- delburgerwaarderen. Vandalen vernielden zijn tuintje een aan tal keren. De afrastering werd stukgeschopt, er belandden grote stenen in de tuin en stoelen werden tussen de gewassen ge smeten. Bij Woongoed Middel burg werd er geklaagd over het aanzien van de moestuin. Hier op stelde de woningcorporatie dat de tuin ontruimd moest worden. Naar aanleiding van de aan dacht voor Dennis Rozemond en zijn tuintje ontstond een stroom van verontwaardigde reacties. Veel mensen boden een stuk grond aan waar Dennis zijn tui nierkunst kon botvieren. Den- pis en zijn moeder prefereerden echter een stuk grond dichtbij huis. Een inwoonster van Clinge hield zelfs een handtekeningen actie voor de Dennis: op drie scholen werden meer dan hon derd handtekeningen op ge haald voor de jonge Middel burgse tuinier. De activiteiten zijn niet voor niets geweest, zo bleek gisteren. Dennis mag van Woongoed zijn lapje grond blijven gebruiken. Enige eis is dat het met gaas af geschermde stuk voor zijn ca via's en konijnen moet wijken Dennis zelf is heel content dat het moestuintje pal achter de ouderlijke woning openblijft. „Maar het doet wel pijn dat het rennetje dicht moet en mijn die ren niet meer kunnen lopen." Voorwaarde voor het open blij ven van het tuintje is dat het er netjes blijft uitzien en dat er een deugdelijke afscheiding wordt opgetrokken. De huidige af scheiding moet hiervoor wijken. Woongoed betaalt het nieuwe hekwerk. „Een nieuwe afscheiding wordt bekostigd uit het leefbaarheids budget, als de kosten tenminste binnen alle redelijkheid blij ven", vertelt directeur De Ceuster. Met het geld van leef baarheidsbudgetten kunnen nieuwe initiatieven worden be kostigd. OOST-SOUBURG - De Pink ster Gemeenschap Shalom houdt vrijdag 31 oktober vanaf 19.30 uur in Oost-Souburg een themabijbelstudie met het on derwerp 'Resultaatverbetering met de bijbel' door F. Ouweneel. De lezing vindt plaats in zaal Irene achter het kerkgebouw- Goede Aarde aan de Kanaal straat in Oost-Souburg. Advertentie 13.00 21.00 10.00 18.00 uur uur 10.00 18.00 uur Roland de Jong beheert www.112zeeland.tsx.to'. een website met foto's en actuele en historische gege vens over alle Zeeuwse hulpdiensten. foto Ruben Oreel Met meer dam 150 stands en kramen van bedrijvenen particulieren met de meest uiteenlopende basis materialen, kant en klare- kadootjes en vele workshops waarvoor ter plaatse kan worden ingeschreven zoals ondermeer: Bloemenkindje van Cold Porcelain Kerstdecoraties Stalraam met heide en salim Kaarten maken Pretex vogeltje of Afrikaanse vrouw Roos van lood Heks in hoorn, kookpot of krans Salimdecoratie met minilichtjes Schilderen met Bob Ros Feestelijk zeepkado Workshop met hooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53