PZC Preventief fouilleren in Rotterdam succes Hof legt moeder van Rowena zes jaar op Bezoek Godett begint met vergissing Afschaffen deel vergoedingen voor ziekenvervoer treft 220.000 mensen ms Gesneuvelden VN-operaties herdacht Volgens OM gevolg van intensiever aanpakken mensensmokkel zaterdag 25 oktober 2003 Aardbeving in Groningen Bouw theater valt goedkoper uit Grote drugsvangst op Curasao Flevo Festival duikt in rode cijfers Vrouw omgekomen na steekpartij Bezem door nspectie van Ie luchtvaart lardere aanpak okesmokkel Bureau Dubbelgangers Verklaring J VIeer strafzaken met valse passen DE BILT - Groningen is gisterochtend getroffen door een aardbeving. De beving is volgens het KNMI veroorzaakt door de gaswinning in het gebied rond Loppersum en had een kracht van 3.0 op de schaal van Richter. Seismologen van het KNMI spreken van een 'vrij zware aardbeving' voor Neder landse begrippen. Het KNMI registreerde de trilling om 03.53 uur. Het epicen trum lag bij Hoeksmeer (gemeente Loppersum). De politie heeft geen meldingen gekregen van schade. De hulpverle ningsdiensten in Groningen hadden gisterochtend niets ge merkt en geen meldingen binnengekregen. ANP ALMERE - De bouw van het nieuwe Almeerse theater De Kunstlinie valt 17,9 miljoen euro goedkoper uit dan gepland. Het oorspronkelijke ontwerp kostte 89 miljoen euro, maar de gemeenteraad wilde maximaal 79,3 miljoen betalen. Door wat technische aanpassingen en een voordelige bouwmarkt komen de uiteindelijke kosten op 71,1 miljoen euro. Dat be vestigde een zegsman van de gemeente gisteren. Door de technische aanpassingen aan het ontwerp kon de prijs al worden teruggebracht tot 79 miljoen euro. Overigens is het ontwerp daardoor niet erg veranderd. „De huidige, bouwmarkt zorgde er bovendien voor dat aannemers laag in schreven op de klus", zegt de woordvoerder. ANP PHILIPSBURG - Op Curasao is 2375 kilo cocaïne en 15 kilo heroïne in beslaggenomen. Het is de grootste drugsvangst ooit op het eiland. Dat meldde de politie gisteren. De politie vond de drugs maandag bij een interventie op het strand bij Piscadera Bay. Twintig mensen werden aangehou den: tien Antillianen, zeven Colombianen, twee Venezolanen en een Dominicaan. Voorts werden drie wapens, vijf auto's en verscheidene boten waarin de drugs werd gesmokkeld, in be slag genomen. De drugs werden vernietigd. AP DRIEBERGEN - Het christelijke Flevo Festival heeft dit jaar tussen de 70.000 en 80.000 euro verlies gedraaid. Dat heeft een woordvoerster van Stichting The Crown, organisator van het jaarlijkse evenement met (gospel)muziek, theater, discus sie en ander vertier, gisteren gezegd. Het vierdaagse festival trok in augustus bijna 11.000 bezoe kers, 10 procent meer dan vorig jaar. Dat er toch verlies is ge leden, komt doordat er dit jaar minder weekendbezoekers en meer dagjesmensen kwamen. Het festival gaat in 2004 ge woon door. ANP WEESP - Een 18-jarige vrouw uit Huizen is donderdagavond omgekomen na een steekpartij in een woning in Weesp. Een evenoude vrouw uit Hilversum raakte zwaargewond. De poli tie hield vier verdachten aan, aldus een woordvoerder giste ren. De steekpartij in een woning aan de Willem de Merodestraat volgde op een uit de hand gelopen ruzie tussen twee groepen jongeren uit diverse plaatsen in de Gooi en Vechtstreek. Ze zijn in de leeftijd van vijftien tot en met vijfentwintig jaar. De overleden vrouw was meermalen in de rug gestoken. Het andere slachtoffer werd in haar schouder geraakt en ligt in kritieke toestand in het ziekenhuis. ANP door Ron de Groot en Guido van Riet ROTTERDAM - Preventief fouilleren helpt volgens de ge meente Rotterdam de misdaad te beteugelen. Mede hierdoor is volgens de bestuursdriehoek (gemeente, politie, justitie) bet aantal overvallen waarbij wa pens werden gebruikt, sterk af genomen, zo blijkt uit een eva luatie. In de periode van 20 september 2002 tot 30 juni 2003 nam de po litie 578 wapens in beslag (23 vuurwapens, 353 steekwapens, 140 slagwapens, zeven nep- vuurwapens en 55 overige). Een op de 33 mensen die werden ge fouilleerd, bleek een wapen op zak te hebben. In totaal zijn in de genoemde periode 18.697 mensen gefouilleerd. Ook het aantal aangiften van straatroof werd minder. Volgens de onder zoekers is het moeilijk aan te ge ven wat het precieze effect van het preventief fouilleren is, om dat het deel uitmaakt van een pakket van maatregelen. Het aantal gewapende overvallen daalde de eerste vier maanden van dit jaar wel met 32 procent ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar. De preventieve acties in Rotter dam vonden plaats bij de Nieu we Binnenweg, Delftsestraat, Tarwewijk, Pendrecht en de tip pelzone aan de Keileweg. De Rotterdammers blijken de acties te accepteren. Slechts vier keer dienden gefouilleer- den een klacht in. Drie van de klachten zijn naar tevredenheid van de klager afgehandeld, de vierde is nog in behandeling. Uit een peiling onder 1250 Rot terdammers blijkt dat tweeder de het preventief fouilleren goedkeurt. Autochtonen (84 procent) zijn positiever dan al lochtonen (58 procent). Leefbaar Rotterdam, de groot ste raadsfractie, wil dat in de hele stad preventief wordt ge fouilleerd. Burgemeester Op stelten vindt het een zwaar mid del waarmee terughoudend moet worden omgegaan. ANP door Peter Elberse ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft een 27-jarige vrouw gisteren veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf voor het medeplegen van doodslag op haar vierjarige dochter Ro wena in augustus 2001. Het meisje werd bekend onder de naam 'het meisje van Nulde'. Het Openbaar Ministerie (OM) had tien jaar celstraf en tbs met dwangverpleging geëist. Haar advocaat vroeg om vrijspraak. Omdat nooit exact is komen vast te staan hoe Rowena om het leven is gekomen, kon zijn cliënt niet voor doodslag worden ver oordeeld, vond hij. De rechtbank in Zutphen ver oordeelde de vrouw tot acht jaar cel, na een eis van vijftien jaar en tbs. Zowel de vrouw als het OM ging tegen dat vonnis in be roep. Het OM vreest voor herha ling en acht tbs noodzakelijk. De gedragskundige observatie kliniek Pieter Baan Centrum adviseerde tbs. Een contra-ex pertise resulteerde echter in een tegengestelde visie. Het Arn hemse hof schaart zich achter de conclusies van het tegenonder zoek en vindt het gevaar voor herhaling niet zodanig dat tbs opgelegd moet worden. Rowena stierf aan de gevolgen van stelselmatige, zware mis handeling. De vriend van de vrouw is daarvoor veroordeeld tot twaalf jaar en tbs. Het hof erkent dat deskundigen de pre cieze oorzaak niet hebben kun nen vaststellen door de staat van ontbinding van het lijkje, maar volgens het college heb ben de handelingen van de vriend de dood van het meisje veroorzaakt. De vrouw trok met haar twee dochtertjes in het voorjaar van 2001 in bij haar vriend in Rot terdam. Daar begonnen de mis handelingen. Het hof neemt het de vrouw zeer kwalijk dat zij niet ingreep toen haar vriend Rowena stelselmatig mishan delde De vriend stopte het meisje na haar dood op 15 augustus in de vriezer voordat hij het lichaam pje in stukken deelde en op ver schillende plekken over Neder land verspreidde. ANP InruFerdi Schrooten lEN HAAG - Het aantal straf fen tegen verdachten met alsepaspoorten is de afgelopen iren ruim verdubbeld. Was in 191 nog sprake van 14 98 straf fen met één of meer valse pas- iii vorig jaar waren dat er 175, Volgens het Landelijk jrket van het Openbaar Minis- >rie (OM) komt dat onder meer fr de intensievere aanpak an mensensmokkel. IEN HAAG - Het ministerie in Verkeer en Waterstaat haalt ibezem door de Luchtvaartin- lectie. Devte week is een inte- inidirecteur aangesteld die de ganisatie op de schop moet tinen en het toezicht op de ichtvaart verbeteren. ijn voorganger, hoofdinspec- ur T. Aartsen, stapte onlangs i wegens verschil van inzicht ier het beleid. Ook de direc- mrvande medische dienst, dr. .Eoodenburg is vervangen, en woordvoerder van de in jectie verkeer en waterstaat strijdt dat de veiligheid van et luchtverkeer door de perso deproblemen bij de inspectie igevaar is gebracht. „Maar de euwe man gaat wel aan ge- enste veranderingen werken, ij kijkt daarbij ook naar de ivaliteit van het toezicht en een erbetering van de organisatie", isteren meldde de Telegraaf aterisgesjoemeldmetgezond- adsverklaringen voor piloten. D zou een piloot die aan een rminale fase van kanker lijdt ich 'de lucht zijn ingegaan', algens het ministerie betreft it hier een 'zweefvlieger', iens brevet na de jaarlijkse Euring werd verlengd onder it beding dat hij nooit zonder i-piloot mag vertrekken. In in zweefvliegtuig kunnen aximaal twee mensen plaats- imen. GPD EN HAAG - Het kabinet be- ijkt of het mogelijk is drugs- nokkelaars die vaker in de fout lan, een reisverbod of -beper- tgop te leggen. De toename van 'valse-pas- poortzaken' blijkt uit een over zicht van het OM. Het betreft strafzaken in heel Nederland, bij alle negentien rechtbanken en de vijf gerechtshoven, waar veel zaken in hoger beroep die nen. Bij één strafzaak kan het om soms wel tien valse reisdo cumenten gaan. Het gaat zowel om reizigers die zijn aangehouden op Schiphol als om illegale arbeiders en ver dachten van misdaad en terro risme. Met de reisdocumenten is gerommeld, ze zijn compleet nagemaakt of het zijn documen ten van iemand die lijkt op de verdachte. Het aantal strafza ken betreft maar een fractie van het totale aantal aangetroffen valse passen. Ter illustratie: de marechaussee verrichte vorig jaar 105.000 onderzoeken naar valse documenten. In 4274 ge vallen werd een proces-verbaal naar het OM gestuurd. Een deel daarvan leidt tot vervolging. De Koninklijke Marechaussee verwacht een verdere toename van het aantal strafzaken door de oprichting van het Nationaal Bureau Documenten. Sinds af gelopen voorjaar kunnen behal ve de overheid ook bedrijven daar reis- en identiteitsdocu menten op echtheid laten toet sen. Uit de cijfers tussen 1997 en 2002 kan het OM niet achterha len wat precies de oorzaak is van het gestegen aantal achterhaal de valse passen. „Er wordt meer gereisd en er zijn strengere con troles op luchthavens. Maar mogelijk wordt er ook veel meer vervalst", zegt een woordvoer ster van het OM in Den Haag. Een woordvoerder van het Lan delijk Parket in Rotterdam ziet een duidelijk verband met de in tensievere aanpak van mensen smokkel. Criminele netwerken brengen daarbij voor bedragen van duizenden tot tienduizen den euro's vreemdelingen uit Oost-Europa, Azië en Afrika naar Europa. Om de illegalen binnen te smok kelen wordt veelvuldig gebruik gemaakt van vervalste passen. Ook 'dubbelganger-fraude' is een groot probleem bij mensen smokkel. In dat geval gebruiken illegalen paspoorten van men sen op wie ze lijken. In het rapport Mensensmokkel in Beeld signaleerde het Lande lijk Parket eerder dat vooral mensen uit Nigeria, Sri Lanka en China met valse papieren worden aangehouden. Het vaakst worden vervalsingen on derschept uit Nigeria, Spanje en Frankrijk. Vervalste en nep-reisdocumen- ten worden ook veel gebruikt bij drugs- en vrouwenhandel. Ook worden valse passen gebruikt door illegalen om aan werk te komen. Daarnaast worden er onder valse naam bankrekenin gen mee geopend, uitkeringen en subsidies mee aangevraagd en verzekeringen mee afgeslo ten. GPD e maatregel komt bovenop de itensivering van de drugscon- oles op bekende smokkelrou- sdie minister Donner van Jus- liedeze week aankondigde, at heeft de ministerraad giste- n besloten. De maatregelen jn nodig omdat er cocaïne lijft binnenkomen via Schip- il,ondanks de maatregelen die irder zijn genomen, it een analyse blijkt dat er arlijks 40 tot 60 ton coke via ederland Europa binnen- )mt, terwijl de binnenlandse ïhoefte 4 tot 8 ton is. Dankzij eerdere maatregelen zijn lim 3500 drugskoeriers aange- Mdenen is rond de 10.000 kilo icaïne in beslag genomen, ïtder blijkt dat de Nederland- 'Antillen een belangrijk door- lergebied zijn voor drugs uit olombia en Venezuela. Om de Btrijding krachtiger ter hand kunnen nemen trekt de rege- og meer geld uit voor samen ging met politie en justitie Jde Antillen. ANP door Job Slok DEN HAAG - Het kennisma kingsbezoek van de Antilliaan se premier Louisa-Godett aan Nederland begon gisteren met 'een misverstand'. Dat menen althans de ministers Donner (Justitie) en De Graaf (Konink rijksrelaties). Louisa-Godett zei gisteroch tend na aankomst op Schiphol dat zij vluchten van KLM en Air Holland zal verbieden als Don ner hetzelfde doet met vluchten van DCA. Zij trok die conclusie uit uitlatingen van Donner eer der deze week over de maatre gelen die de regering wil treffen om de drugssmokkel via Schip hol tegen te gaan. De regering wil strengere con troles op vliegroutes waarop veel drugs worden gesmokkeld. Als dat niet leidt tot minder in voer van drugs, kan de regering in het uiterste geval besluiten om vluchten te verbieden. ROERMOND - Veteranen en nabestaanden van militairen die zijn gesneuveld tijdens VN-vredesoperaties lopen langs het zojuist onthulde monument in Roermond. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie onthulde gisteren het monument voor militairen die tijdens vredesoperaties om het leven zijn gekomen. foto Robert Vos/ANP MirnaGodett tijdens haar persconferentie op schiphol. foto Phil Nijhuis/GPD Louisa-Godett zei hierover gis teren dat 'als Donner de vluch ten van DCA (Dutch Caribbean Airlines) stopt, doen wij dat ook met vluchten naar de Antillen van KLM en Air Holland' Volgens Donner is die uitspraak gebaseerd op een misverstand. ,,Ik snap niet waarom ze zich aangesproken voelt", aldus de minister. Hij heeft het niet voor zien op DCA of enige andere maatschappijAls het ooit zover komt, zal hoogstwaarschijnlijk meteen de hele route worden ge sloten. Het heeft namelijk geen zin om dergelijke maatregelen alleen te treffen tegen een maat schappij, omdat de smokke laars dan meteen overstappen naar een andere. Ook De Graaf maakte zich niet druk over de uitspraken van Louisa-Godett. „Dit is makkelijk uit te leggen." Premier Balkenende wilde niet op de zaak ingaan. Hij wacht het gesprek dat hij maandagoch tend met zijn Antilliaanse colle ga heeft, rustig af. Bij die ont moeting zal ook De Graaf aanwezig zijn. Louisa-Godett gaat maandag verder nog op be zoek bij koningin Beatrix. Mor gen bezoekt ze Rotterdam en dinsdag keert ze terug naar Cu- ragao. De Graaf gaat nog dezelfde dag die kant op, voor een bezoek van een week aan de Antillen en Aruba. ANP Het kabinet stemde gisteren in met het voorstel van minister Hoogervorst van Volksgezond heid om alleen nog maar een vergoeding te bieden aan nier- dialysepatiënten, radiothera pie- en chemokuurpatiënten, visueel gehandicapten en rol stoelgebruikers. Maar zij krij gen die alleen voor taxi- of openbaarvervoerritten die no dig zijn voor een medische be handeling. Bovendien blijft de eigen bijdrage van 80 euro per jaar ook nog gehandhaafd. Hemofiliepatiënten of andere mensen die niet onder deze groep vallen, verliezen de ver goeding die ze nu nog wel krij gen voor niet-spoedeisende taxi- of openbaarvervoerritten. Om in aanmerking te komen hebben ook deze patiënten eerst een verklaring van de arts no dig, dat ze in de genoemde cate gorie vallen. Daarna bepaalt het ziekenfonds of en welk vervoer vergoed wordt: eigen vervoer, openbaar vervoer met of zonder begeleiding of taxivervoer met of zonder begeleiding. De minister hoopt met de maat regel vormen van misbruik te gen te gaan en meteen meer dui delijkheid te scheppen over wie nou wel en wie niet voor een ver- Pé,4A. MEgW JE AlU-EMAAL NlKy R.OT2/1 K door Saskia Gaster ZEIST - Door het besluit van het kabinet om de ziekenfonds dekking voor het ziekenvervoer te beperken tot vier groepen pa tiënten verliezen 220.000 men sen hun vergoeding. Dat stelde gisteren Zorgverzekeraars Ne derland. goeding in aanmerking komt. In zijn begroting is 70 miljoen euro per jaar gereserveerd voor dit 'zittend ziekenvervoer'. J. Troost van de organisatie voor chronisch zieken en gehandi capten, de CG-Raad is blij dat de minister de protesten serieus heeft genomen. Maar hij noemt de keuze voor genoemde vier groepen die een vergoeding be houden 'vrij willekeurig'. „He mofiliepatiënten voelen zich niet goed als ze een bloedbehan- deling hebben gehad en mensen die hartrevalidatie nodig heb ben worden soms van de huis deur naar de voordeur van de re validatie gebracht omdat ze niet kunnen lopen. Die mensen heb ben geen rolstoel." ANP i j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3