PZC Sakkervalken en woestijnbuizerds als leermeesters 25 4 Uienboer uit Ovezande ontvlucht boerderij in Pools dorpje Managers op valkenjacht zaterdag 25 oktober 2003 Kwaliteiten Zelfs Amnesty kan ons niet helpen J O 2 _l CO W Prague TSJECHIE Ostrava Zeven jaar geleden vertrok Hans Goense vanuit Ovezan- de naar Polen. Hij vond er zijn grote liefde en kocht een mooie oude boerderij met grond om uien te verbouwen. Maar het werken werd hem door de lokale bevol king onmogelijk gemaakt. Goense kreeg te maken met brandstich ting, diefstal en bedreiging met de dood. Inmiddels is hij zijn huis ontvlucht en zit financieel aan de grond. Een nieuwbouwwijk in een provin ciestadje ergens in het zuiden van Polen. Een appartementje van zestien vierkante meter met wat camping- meubilair en op de grond een matras. Dit is het huidige onderkomen van Hans Goense en zijn Poolse vrouw Malgorza. Een maand geleden zijn ze weggevlucht uit hun huis in Pieszyce, een klein dorpje aan de grens met Tsjechië. Sinds die tijd houden ze zich schuil op een geheim adres. Het verhaal van Hans Goense is een aaneenschakeling van kleine en grote pesterijen die bedoeld lijken om hem uit het dorp weg te jagen. De proble men begonnen zo'n drie jaar geleden direct na de aankoop van zijn boerde rij Al na twee dagen kwam er een man opdagen die de woning opeiste. Dit was de vader van de vorige eigenaar. Om zijn eis kracht bij te zetten liet hij zich bij de gemeente opnieuw in schrijven op het adres van Hans en ~c/ POLEN Wroclaw 0 Pieszyce 1 Katowice Warschau ,o Krakow ui cc UI O SLOWAKIJE zijn vrouw. Deze zaak sleepte voort, tot de rechter de Zeeuw een paar maanden geleden in het gelijk stelde. Hans loopt naar de kast en pakt een enorme stapel dossiers. Dit is zijn strijd met de Poolse overheid. Een van de documenten gaat over een brand die werd aangestoken. Zijn buurman blafte Hans eens toe dat hij niets moest hebben van buitenlanders. Goense: „Die zouden volgens hem met hun geld de grond komen inpikken hier in Polen.De buurman kondigde op een middag aan dat hij de zaak wel even in brand zou steken en diezelfde avond was het zover. Hans en zijn vrouw werden wakker van het geknal van dakpannen die van het dak van de schuur vielen. De brandweer kon het woonhuis nog redden, maar de schuur met de machines ging volledig in vlammen op. Schade: 35.000 euro. Uit een map haalt hij een onderzoeks rapport. Daarin staat in dat Goense de brand zelf had aangestoken. Op basis van dit rapport betaalde de verzeke ring niet uit. Een aanklacht haalde niets uit. Een ander document ver haalt over houtdiefstal uit het bos op het land van Goense. De dader, die zelfde buurman, werd op heterdaad betrapt door de politie. Een taxateur maakte op dat er voor 7500 euro hout was gekapt, maar de buurman kreeg slechts een boete van 50 zloty (omge rekend 12 euro). Tenslotte stonden drie weken geleden plotseling een paar politierecher- cheurs voor de deur met een huiszoe kingsbevel. Ze reden een trekker met aanhanger het terrein op en hebben daar alle meubels uit het huis van Hans en Malgorza opgeladen. Goense: Hans Goense: „Wij dachten: het waait wel weer over.': foto Elro van den Burg „Volgens de brief hadden ze alleen toestemming om te kijken of er nog meubels van de vorige eigenaar in het huis stonden.Op het politiebureau weigerde Hans een aantal formulie ren te ondertekenen. „Daar zijn ze toen laaiend over geworden.Voor hij weg ging hoorde Hans twee agenten in burger tegen elkaar zeggen: 'We moe ten die Nederlander met zijn hoer maar uit de weg ruimen.Eerst drong het nog niet zo goed door tot Hans Goense, maar toen hij thuiskwam zet te hij voor zichzelf de zaken op een rij tje. Tot nu toe waren dreigementen al tijd uitgekomen, misschien zou het deze keer ook wel zo gaan. Daarop be sloot hij samen met zijn vrouw zijn spullen te pakken en zijn ze voorgoed vertrokken. Achteraf vindt Goense dat hij vooral door de plaatselijke autoriteiten erg is tegengewerkt. De burgemeester wilde zich niet mengen in het conflict met de vorige eigenaar van de boerderij, en ook de politie en de rechtbank hebben niet gereageerd op verschillende aan klachten. Goense: „Zelf heb ik me al tijd afzijdig proberen te houden van de lokale bevolking. Wij dachten: het waait wel weer over. Straks komt Po len bij de Europese Unie en dan wordt het beter. Maar het werd niet beter, eerder slechter. Het is niet voor het eerst dat een Ne derlandse boer in Polen in de proble men komt met de lokale bevolking. Er zijn veel gevallen bekend. Vorig jaar werd een Nederlands bedrijf belet om de spruiten te oogsten, als niet eerst 200.000 euro zou worden betaald. Op het consulaat en op de ambassade is men bekend met de zaak van Goense. Daar is ook geen twijfel dat de Zeeuw het slachtoffer is van de vijandige houding uit het dorp. De verantwoor delijke Officier van Justitie Markan uit het naburige dorp Dzierzoniow wilde alleen schriftelijk reageren op de zaak, maar die reactie is tot nu toe uitgebleven. Hoe het nu verder moet is niet duide lijk. Het avontuur is Hans Goense ook financieel slecht bekomen. Hij zit nu met een schuld van 125.000 euro. Hans is vastbesloten te knokken, maar vooralsnog zonder succes. Een asielaanvraag voor Malgorza in Ne derland, werd afgewezen. „Zelfs Am nesty International in Nederland kan ons niet helpen." Goense kan zijn te leurstelling niet verbergen. „Ik snap niet dat Polen mag toetreden tot de EU. Het land is er nog lang niet klaar voor. Als je ziet hoe het hele rechtssys teem hier functioneert, dat loopt nog jaren achter." Elro van den Burg Ont-stressen, ont-haasten, afleiding. Iets nieuws, willen we dat niet allemaal? Wildwaterkanoën, mountainbiken, bungy- jurapen, ballonvaren of 'gewoon' golfen. Al lemaal leuk, allemaal aardig, maar het is niet de ont-spanning die Bert en Mieke Bruil (beiden 61) uit Ommen voor ons in pet tohebben. Zij laten ons liever j agen op échte prooien, met échte roofvogels. „De natuur liegt nooit." Delessen'uit de 'harde' natuur als voortdu rende vergelijking met het 'harde' (za kenleven. Valkenier in hart en nieren Bert Bruil schudt de talioze voorbeelden losjes uit de mouw op het 100 hectare grote land goed De Stekkenkamp in Ommen, dat hij sinds vijf jaar samen met zijn vrouw en com pagnon Mieke huurt. Jarenlang was de geboren Arnhemmer Bruil - gevormd en opgeleid bij de hogere hotelschool in Dortmund - commercieel di recteur van erkende hotel-restaurants als De Witte in Amersfoort, Badhotel Rockanje op Voorne-Putten en het Berghotel in Amersfoort. Ook in het Isselmar-hotel in Lemmer en Malle Jan in Vierhouten keek Bert Bruil achter de schermen en trok er aan detouwen. Hij leerde er organiseren, impro viseren, leidinggeven, managen, ook al haat hij dat laatste woord. Bruil (vlot gebekt, da verende lach, pretogen) typeert zichzelf als zeer emotioneel', in de positieve zin van het woord, altijd direct reagerend. Een regelrechte hekel heeft-ie aan de mo derne manier van leidinggeven die veel van die opgeblazen 'digitale' managers verto nen. 'Pc-klevers' zijn het, computerfreaks, die de godganse dag achter hun beeld scherm zitten in plaats van zich met hun Mensen te bemoeien. Nee, dan zijn kijk op People-management, alweer zo'n woord overigens dat hij verafschuwt: „Een organi satie moet zo plat mogelijk zijn, met heldere verantwoordelijkheden en rechten. Een beetje baas moet minstens 50 procent van zijn tijd 'gewoon' tussen zijn eigen mensen doorbrengen. Hij moet weten, vóelen wat er leeft onder zijn personeel én hij moet - net zo Soed als ieder ander - ook de rottige klussen d°en, zélf. Als hotelboer moest ik zorgen voor lege asbakken en volle glazen, want het Seld moet wel binnenkomen natuurlij k. Een volle asbak? Tja, je kunt als baas naar Pietje 'open en hem vragen de asbak te legen. Maar Valkenier Bert Bruil en echtgenote Mieke met een aantal van hun dieren. in het voorbijgaan nam ik zo'n asbak zélf mee, ruimde de rotzooi zélf op. Zo schep je een wij-gevoel binnen je bedrijf, zo zorg je dat de werknemer trots spreekt over 'ons' bedrijf en als dat je lukt, wordt leiding ge ven opeens veel gemakkelijker. Altijd be reikbaar zijn voor je personeel, niks af spraak maken voor volgende week, dan ziekt een probleem alleen maar door. Als Pietje iets met je wil bespreken, dan geef je hem meteen een kop koffie: 'Ga zitten. Wat kan ik voor je doen?' Want als Pietje met zijn stress bij zijn baas terecht kan is de meeste stress al verdwenen." „Tegen de mensen achter de balie, van de re ceptie, de mannen van de keuken zei ik stee vast: 'Jongens, meiden, jullie kunnen me al tijd bereiken, dag en nacht. Negen van de tien problemen kan ik, als directeur, met een simpel ja of nee oplossen. Bel me, schiet me aan en ik regel het.Hou zelf het plezier, geef mij de ellende, dat was mijn devies. Korte lijnen, duidelijke verantwoordelijk heden, dat kan, dat werkt, zeker in middel grote bedrijven - en hoeveel zijn er daar niet van in dit goede land? Maar jammergenoeg zijn veel managers vergeten hoe ze met hun mensen om moeten gaan. En dat leer ik ze weer, hier met mijn roofvogels. Kijk naar j° mensen, analyseer hen, wees duidelijk." Alle neuzen de zelfde kant op binnen een be drijf, draait het daar dan om? „Niks daar van", zegt Bert, „da's nou net de dood in de pot. Ieder mens moet vooral zijn eigen ge luid kunnen laten horen binnen zijn bedrijf, zijn eigen 'ding' kunnen doen, daar waar hij het sterkste in is." Dan komt de vergelijking met de natuur, de mmm foto Tom van Dijke/GPD metafoor tussen dier en mens. Zijn leven lang al jaagt Bert Bruil, dat wil zeggen: hij laat zijn roofvogels jagen. Zijn 'passie' is het, nauwelijks met woorden te beschrijven, zo mooi, zo leerzaam. Twintig roofvogels heeft-ie en trots is-ie op die machtige bees ten, met hun scherpe blik, gekromde snavel, daar op Valkenhoeve De Stekkenkamp. De haviken, de mongoolse sakervalken, de woestijnbuizerds, de oehoe's, de slechtval ken, vast zitten ze aan hun 'langveters' (lijn tjes) of in hun muithuizen (roofvogelvoliè- res). Maar geef ze de ruimte en ze doen wat de baas wil, geconditioneerd als ze zijn. En ieder heeft zijn eigen aard. Het gaat er om gebruik te maken van eikaars kwaliteiten, een - tijdelijk - verbond te sluiten, zo werkt het in de natuur en zo werkt het in het leven. „Kijk eens hier, hier heb je mijn jaagteam. Een havik, een hond, een fret en een mens, ik dus. In mijn cursussen, mijn 'clinics', laat ik de manager de rol van jager spelen. „Maak hier maar eens een team van, een team dat voor je door het vuur gaat." „Een havik, een hond, een fret en een mens, vier absolute tegenpolen. De havik is bang voor de mens, schuw als hij is. De hond zou de vogel of de fret grijpen als hij de kans krijgt, of andersom. De mens is de meest be dreigende van alle vier want wij hebben verstand. Alleen gebruiken we niet altijd goed, maar da's een ander verhaal. Als ik die vier tegenpolen bij elkaar breng om samen te gaan jagen, een prooi te vinden - winst te maken - kan ik heel ver komen, mits ik het als 'leider' maar goed organiseer. De hond jaagt het konijn uit de dekking of vindt zijn hol. De fret, die kleine moordenaar, jaagt het konijn uit zijn hol. De havik 'slaat' het konijn, verschalkt het en de mens... de mens heeft zijn prooi te pakken, zijn winst ge boekt. Die beesten kunnen eikaars bloed wel drinken, maar samen zijn ze tóch in staat te scoren." „Zo werkt het in de natuur en zo moet het ook werken in het zakenleven. Je collega hoeft niet je beste vriend te zijn. Je mag - wat zeg ik - je móet anders zijn. Accepteer dat van elkaar, maar maak wel gebruik van eikaars kwaliteiten. Kijk, dat leer ik die mensen hier op mijn cursussen. Ik laat hen zien hoe de wetten van de natuur zijn en ver volgens kunnen ze hun eigen conclusie trek ken: zou ik het misschien ietsje anders kun nen aanpakken, daar op mijn werk?" De natuur is hard, het zakenleven is hard. Bert Bruil weet er alles van. Echte leiders nemen harde beslissingen als het niet an ders kan. Ooit kwam-ie als directeur in een 'ramp van een bedrijf'. Eén opdracht had- ie: het verlies beperken. Dat was zijn eer te na. Twee jaar kostte hem de sanering; 28 van de 32 medewerkers vlogen eruit. Niet de juiste instelling, geen vakmanschap. Met minder mensen, nieuwe mensen, lukte het een hógere omzet te halen. „Dat was pas re sultaat." Jagen en gejaagd worden, ook daar weet Bruil van mee te praten. Want ook zélf werd-ie aan de kant gezet. Net 55 was-ie en daar kwam de jobstijding: te oud, te duur, of wat ook. Een bittere ervaring was het, een afvloeiingsregeling 'waar je nog geen anal fabeet mee zou durven afschepen'. Boos was-ie geweest, beledigd, aangeslagen, maar... niet lang. Je weet het, de natuur kan hard zijn, maar blijf niet doorzeuren. Een roofvogel die geen prooi meer vindt verlegt direct zijn territorium, vliegt weg, altijd op zoek naar nieuw voedsel, een nieuwe 'baan'. Zo kon het gebeuren dat Bert Bruil - midden vijftig toen - van zijn grote passie, de valke rij zijn nieuwe prooi maakte. Het moest wat bijzonders zijn, iets exclusiefs. „Wandelen, dat doen we tot we een ons wegen in Neder land. Fietsen? We trappen ons een slag in de rondte in dit land. Golfen? Da's knikkeren voor mensen met hoogmoedswaanzin.Lie ver richtte Bert Bruil zich op de valkerij. Koken met Cas Spij kersschilderen met Ans Markus, valkenieren met Bert Bruil, dat werd het. Via een van zij n vele vrindj esvond hij - met dank - uiteindelijk landgoed De Stekken kamp in Ommen, een paradijs op aarde. Eerst richtte Bruil zich op de 55plus-markt, de grootste groeimarkt in vrije tijd én geld. Hij vond leeftijdgenoten, ook oud-toppers uit het bedrijfsleven, soms ook aan de dijk gezet, met wél een goede zak met duiten. Hun leerde Bert Bruil de 'kunst' van het val kenieren en dat is andere koek dan postze gels verzamelen. Na nauwelijks een jaar verzuchtte Mieke, inmiddels ook zijn za- kencompagnon, dat hun nieuwe gezamen lijke baan een succes dreigde te worden. Ze sloten een arrangement met het plaatselijk hotel De Zon en zo kwamen en komen de managers („vooral jongens uit de bank- en verzekeringswereld") naar Ommen, voor iets nieuws, iets avontuurlijks, iets natuur lijks. Tachtig tot honderd clinics per jaar geeft Bert Bruil nu en als-ie niet oppast worden het er nog veel meer. Want ook al gaat het economisch dan wat minder goed in Neder land, er is nog altijd geld genoeg. Dat blijkt wel, want onderhandelen over de prijs, daar begint Bert niet aan. Een dagclinic kost ge middeld zo'n 155 euro per persoon. „Dat is onze prijs en that's it." Een jaar lang heeft Bert Bruil gedacht dat hij een ernstige vorm van kanker had, dat het afgelopen was met zijn mooie leven. Maar hij kreeg het leven terug, mag nog een tijdje meedoen en daar geniet hij van, met een goed glas wijn, een sigaar en zijn roofvo gels. „De hele valkerij is gebaseerd op conditie en concentratie, net als het bedrijfsleven zelf. Een vette valk kan niet scoren, een mede werker ook niet als het met zijn conditie niet goed zit, lichamelijk of geestelijk. Want als de man aan de top niet goed in zijn vel zit, heeft de man op de steiger straks geen werk meer. Als de man op de steiger geen goede conditie heeft en hij dondert naar beneden, dan heeft de man aan de top weer een groot probleem. Dus moeten ze scherp oog voor elkaar hebben. Dan boeken ze succes. Sa men. Met al hun onderlinge verschillen." Nico Hoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25