y 9° I 5° Straten en landerijen onder witte deken Marine met transportschip naar Liberia PZC Espresso in Italië Vanaf €29,- Limburger doodt ex-schoonfamilie Nederlanders liever dood dan dement Medewerkers vinden verzuild systeem achterhaald en te duur Van Jole Partners BV Van der Meulen wint AKO-prijs Italië staakt tegen plan Berlusconi Eerbetoon aan De Ruijter VOC monument Hockey-internationals stappen op MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN w 4 Wolken en zon P i—irTT-inrimiT 46e jaargang no. 255 laterdag 25 oktober 2003 gsnummer 1,70 len uurtje extra JA entrinct-notebook www.micropoint.nl VACATURE-INDEX 1e katern pagina 8 Reizen Daar moetje naar toe. Investeer in kennis niversiteit Nederland VLISSINGEN 8 711688 555547" Zaterdag Wolkenvelden, ook nu en dan zon en de hele dag door kans op een bui. Matige westenwind. Het wordt 9 graden. nu met gratis navigatiesysteem! v.a. 20.995,- MH 1 I. CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 HHHRK Wi 'A W vm?' 'ersoneel omroepen is bestel beu oor Dolf Rogmans iMischa de Bruijn ILVERSUM - Een groot tel van de omroepmede- erkers heeft genoeg van tt huidige, verzuilde be- el van de publieke om- oep. Volgens hen moeten afzonderlijke omroep- erenigingen samengaan in één grote nationale om roep, of een aanzienlijk kleinere rol krijgen. Dat blijkt uit een steekproef. Deze uitslag is opmerkelijk, omdat het bestel van afzonder lijke verenigingen, uniek in de wereld, tot nu toe door de pu blieke omroepen zelf altijd hartstochtelijk werd verdedigd. Het zou garant staan voor een breed en gevarieerd program ma-aanbod. Veel programma makers en andere medewerkers van de omroepen menen echter dat het systeem heeft afgedaan, omdat het geldverspilling in de hand werkt. Eeri door hen ge noemd voorbeeld is de actuali teitenrubriek Netwerk, die ge maakt wordt door drie redacties (een van de KRO, een van de Avro en een van de NCRV), ter wijl één redactie volstaat. De steekproef is niet represen tatief, maar toont wel aan dat het bestel niet meer onvoor waardelijk wordt gesteund door de omroepmedewerkers. Enke le honderden medewerkers, verspreid over verschillende omroepen en afdelingen, kregen de enquête via e-mail toege stuurd. Van hen deden uiteinde lijk 69 mee. Een overgrote meerderheid van deze mensen vindt dat het om roepbestel op de schop moet. Voor de meest drastische manier kozen 29 mensen: geen afzon derlijke omroepverenigingen meer, maar één grote, nationale omroep. 23 gaven de voorkeur aan een tussenvorm, waarbij de verschillende omroepen blijven bestaan, maar wel een grote stap terugdoen. De omroepen maken in die opzet alleen nog programma's voor specifieke doelgroepen, bijvoorbeeld over religie. De rest wordt gezamen lijk gemaakt of aangekocht. Ze ventien mensen kozen voor be houd van het huidige bestel. De discussie over de toekomst van het bestel is opgelaaid om dat de publieke omroepen zwaar moeten bezuinigen. Vol gens critici van het huidige sys teem kost in stand houden van de verzuiling handenvol geld. Onderzoeksbureau McKinsey, dat de publieke omroep door lichtte, concludeerde dat er maximaal honderd miljoen euro bespaard kan worden door de omroepen veel meer samen te laten werken. Uit een eerdere enquête door journalistenvakbond NVJ blijkt dat programmamakers zich steeds minder verbonden voelen aan de omroep waarvoor ze werken. Ze ontlenen hun identiteit op de eerste plaats aan hun programmadan pas aan de omroep. Ook vinden ze de kwa liteit van de programma's be langrijker dan de zogeheten pluriformiteit van de publieke omroep. GPD pagina 4: omroepen zitten elkaar in de weg 1SWIJK - De zomertijd is :er voorbij. In de nacht van ndaag op morgen kunnen :nsen een uurtje langer sla- D, want dan begint de winter- id. De klok gaat om 03.00 uur n uur terug. ANP Advertentie «PARTNERS ÏHT| HAfeÉiAA* 0118 - 616617 f Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum: logaers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 <817 ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 www.bogaers-jaguar.nl Advertentie SüPERSTU NT HEIKANT - Op verschillende plaatsen in Zeeland viel dere, oostelijke gedeelte van de provincie, op de zand- Met de eerste sneeuwval op 24 oktober werd overigens gisterochtend de eerste sneeuw. De neerslag manifes- gronden tussen Koewacht en Hulst, waren de vlokken geen record geboekt. In 1975 vielen de eerste vlokken al teerde zich in het meest westelijke deel van de provincie vaster van structuur en bleven ze op de grond liggen, op de vijftiende dag van oktober. Het vroor toen ook. in de vorm van natte vlokken die eenmaal op de warme Straten en landerijen verdwenen - kortstondig welis- Gisteren was dat niet het geval. aardkorst geen lang leven beschoren waren. In het kou- waar - onder een dunne witte deken. foto Camile Schelstraete TECHNOLOGY By-joo Centrino" notebook met 15" scherm en 'O+CD-ReWriter Tijdelijk met GRATIS notebook- hoofdtelefoon (op-op) en zonder verzend- Kijk op de website voor meer informatie. door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet wil dat de Nederlandse marine deelneemt aan de internationa le vredesmacht in Liberia. Het is de bedoeling dat het transport schip Rotterdam drie maanden voor de kust van het West-Afri kaanse land gaat liggen om ge wonden te verzorgen en om drinkwater te leveren. De Twee de Kamer moet nog instemmen met het voornemen. Met zijn besluit komt het kabi net tegemoet aan een verzoek van de Verenigde Naties eind deze zomer. In eerste instantie vroegen de VN om militairen die Advertentie Advertentie Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.vanjole.com Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse in Liberia zelf zouden opereren, maar het kabinet vond dat veel te gevaarlijk. In totaal gaan er 270 militairen mee op de Rotterdam. Het schip kan worden omgebouwd tot drijvend hospitaal. De beman ning bestaat onder andere uit medisch personeel en een pelo ton mariniers dat voor de veilig heid van de bemanning moet zorgen. Het schip beschikt over helikopters die gewonden kun nen oppikken op het land en over een filterinstallatie die drinkwater kan maken uit zee water. Volgens premier Balkenende is deelname aan de vredesmacht verantwoord. „Wat er in Liberia gebeurt, is zorgwekkend. Na tuurlijk zijn risico's voor onze militairen nooit uit te sluiten, maar het gaat om ondersteu nende diensten vanaf het water, niet om acties op het land." In de Tweede Kamer denkt niet iedereen er zo over. De opposi tiepartijen PvdA en SP zijn voor deelname aan de vredesmacht, maar zeker regeringspartij WD is erg kritisch. Die vindt het on verstandig om mee te doen aan een vredesmissie waar geen groot Westers land als Groot- Brittannië of de Verenigde Sta ten bij betrokken is. Ook rege ringspartij CDA is er om die re den nog niet helemaal uit. Waarschijnlijk neemt de Kamer over anderhalve week een be slissing. De VN-vredesmacht is al actief in Liberia. Het Nederlandse leger neemt ook deel aan vredesmissies in Irak en Bosnië. Daarnaast zou het wederom de vredesmacht in Afghanistan gaan versterken. Advertentie Advertentie Elke week in de zaterdagkrant 28 oktober Studiecentrum Vlissingen 29 oktober Studiecentrum Eindhoven 30 oktober Studiecentrum Nijmegen 13 november Studiecentrum Breda „We doen betrekkelijk veel", al dus Balkenende. „Maar het gaat bij de missie in Liberia om een beperkt aantal militairen. En er is op het moment geen sprake van dat de missie langer gaat duren dan drie maanden." „De risico's verbonden aan de inzet van grondtroepen zijn voor het kabinet niet aanvaard baar", schrijven de ministers De Hoop - Scheffer (Buitenlandse Zaken), Kamp (Defensie) en Van Ardenne (Ontwikkelingssa menwerking) in een brief aan de Tweede Kamer. GPD HILVERSUM - Neerlandicus Dik van der Meulen (1963, Nee- de) is de winnaar van de AKO- Literatuurprijs 2003. Hij krijgt de prestigieuze prijs voor het maken van de biografie 'Multa- tuli - Leven en werk van Eduard Douwes Dekker'. Van der Meu len kreeg de onderscheiding gis teravond uit handen van jury voorzitter Wim Kok. Hij krijgt 50.000 euro.Jarenlang werkte de neerlandicus in stilte aan het levensverhaal van Multatuli. Een gewaagd project, want vo rige biografen van Multatuli, E. du Perron en Paul van 't Veer, stierven voordat zij hun werk voltooid hadden.AiVP Vastzittende reizigers op vliegvelden en een puin hoop in de transportsec tor: Italië liep gisteren massaal te hoop tegen de door premier Berlusconi voor 2008 aangekondigde pensioenhervorming. Kern daarvan is het ver hogen van de pensioenge rechtigde leeftijd tot 65 jaar en vervroegd uittre den alleen moge lijk te maken na 40 jaar werk. Kunstenaar Hans de Ruijter uit Axel wordt geëerd in het zes de deel van de bibliofiele Zeeuwse Slibreeks. In Esse estperci- pi (zijn is gezien worden) staan foto's van zijn werk, een ge dicht van zijn hand en teksten van anderen over de kunste naar. De in 1999 gestorven De Ruijter is onder meer bekend geworden door zijn schilderijen en installa ties. Het nieuwe monument voor de Verenigde Oostin- dische Compagnie in Mid delburg is gisteren ont huld. Het beeld symboli seert de positieve en nega tieve kanten van de VOC. Middelburg was belangrijk voor de compagnie. Joost Bellaart blijft aan als bondscoach van de Nederlandse mannen-hockeyploeg. Zes internationals, Bram Lomans, aanvoerder Jeroen Delmee, doelman Guus Vogels, Erik Jazet, Piet-Hein Geeris en Sander van der Weide hadden geen enkel vertrouwen meer in Bellaart en stapten daarom op. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14, 15, 17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; wonen: W1, W2 en W3; reizen: W9 en Wil door Mark Wijdeven KERKRADE - Een 37-jarige man uit Kerkrade heeft gisteren zijn voormalige schoonfamilie omgebracht. In een sportschool schoot hij zijn ex-schoonvader (60) dood. In een woning aan de Renierstraat werden de moeder (56), dochter (29) en zoon (34) uit het gezin omgebracht. De verdachte heeft bekend. Aanleiding voor de moorden zou een financieel conflict zijn. In een zaal van een fitnesscen trum aan de Tunnelweg in Kerkrade werd gisterochtend de vader van het gezin Vromen doodgeschoten. De 37-jarige verdachte en diens 34-jarige broer uit Landgraaf zijn ter plaatse aangehouden. Over de rol van de 34-jarige was gisteren nog niets naders bekend. Toen de politie de familieleden van het slachtoffer wilde infor meren over het drama in de sportschool trof ze in hun wo ning aan de Renierstraat de an dere gezinsleden dood aan. Ook zij waren met geweld omge bracht. De hoofdverdachte had eerder een relatie met de 29-ja- rïge dochter uit het gezin. Over motief, omstandigheden en achtergronden bestond gis teren volgens het OM nog geen duidelijkheid. „Bekend is wel dat er tussen slachtoffers en ver dachten zowel een zakelijk als relationeel verband bestond." Een rechercheteam van twintig mensen onderzoekt de zaak. Volgens getuigen exploiteerden de schoonvader en ex-schoon zoon samen de sportschool. Er zou daarover een zakelijk con flict zijn ontstaan. De 37-jarige hoofdverdachte gaf volgens getuigen cursussen in een schietschool. ANP DEN HAAG - Bijna 60 procent van de Nederlanders vindt het leven niet langer de moeite waard als ze door dementie niet meer voor zichzelf kunnen zor gen. Dat blijkt uit een gisteren ge presenteerd onderzoek van NI PO onder duizend Nederlanders van veertig jaar en ouder, in op dracht van Stichting Wonen met Dementie. De stichting pre senteert de resultaten maandag bij de start van de landelijke campagneweek 'Wonen met de mentie'. Het merendeel van de Neder landers maakt zich ernstig zor- Advertentie Iedere LAATSTE ZONDAG van de maand KOOPZONDAG www.winkekentrumvlissingen.nl W WINKELCENTRUM gen over dementie en de kwali teit van leven en zorg die hen in het geval van dementie te wach ten staat. Het onderzoek wijst verder uit dat 89 procent van de ondervraagden het liefst wordt verzorgd in een huiselijke om geving, met weinig anderen en met dag en nacht professionele zorg als ze door dementie niet meer thuis kunnen blijven. Volgens de stichting wordt het leven van een patiënt prettiger wanneer hij in een woonproject verblijft in plaats van in een ver pleegtehuis. Uit onderzoek blijkt dat patiënten die in een huis wonen met hun eigen ka mer, eigen meubels, weinig re gels en weinig andere patiënten niet in paniek raken, minder weg lopen en beter eten. ANP Advertentie KRANT VOOR ZEELAND wsmi WÊÊÊÊÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1