Aantal banen in Zeeland gedaald Verder kijken dan je vingers lang zijn Leven vol superieure woorden over woorden 17' Gezondheidsdienst gaat zich bekommeren om schade die het milieu toebrengt zaterdag 25 oktober 2003 Benefietavond Cambodja levert 113.000 euro op Verstandig Uitzendkrachten Werkstraf voor inbraak Hoofdofficier Eland vertrekt Hulp voor Thoolse asielzoekers Museum nationaal monument GGD: Zeeland is niet zo veilig rlnnrMaurits Sep GOES - Zeeland is niet zo schoon en veilig als veel mensen denken. Daarom wil de GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst) zich weer bekommeren om de schade die bet milieu toebrengt aan de ge- zondheid. De GGD heeft daar zeven jaar niks aan kunnen doen omdat de gemeenten er «een geld voor over hadden. GOES - De benefietavond in de Grote Kerk in Goes heeft giste ren bijna 113.000 euro opgebracht voor de Stichting Sawasdee ('Zeeland helpt Cam bodja'). Het geld is bestemd voor het opzetten van een hore- caschool in Sihanoukville in Cambodja. Pater Johan Visser, de drijvende kracht achter de beroepsoplei dingen die Sawasdee in Siha noukville voor kansarme kinderen opzet, nam de cheque persoonlijk in ontvangst. De voorbereiding voor bouw van de school is in volle gang. Aanleiding voor de avond was het twintigj arig.bestaan van het 'Goese restaurant De Stads- schuur. Dat werd gevierd met een uitgebreid diner in de Grote Kerk en optredens van artiesten zoals Anita Meyer. Belangstel lenden konden voor 150 euro per couvert aanschuiven. De 50.000 euro die het diner op leverde, werd door de Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling (NCDO) verdub beld tot 100.000 euro. Daar naast was er een kunstveilinkje, waarbij een schilderij van Hel- maKotoun en een sculptuur van de Waalse kunstenaar Felix Roulin werden aangeboden. De veiling bracht 12.900 euro op. Het Middelburgse bedrijf De Jonge Sebra kocht het doek, ho- reca-ondernemer Won Yip de sculptuur. Directeur V. Slenter van de GGD wijst erop dat de provincie wel groen en open is, maar tege lijkertijd veel schadelijke indu strie heeft. Het milieu wordt on der meer vervuild door fijn stof en zwaveldioxide. Daardoor kunnen mensen last krijgen met ademhalen. De landbouw ver oorzaakt eveneens gezond heidsklachten door bijvoor beeld stankoverlast. Bovendien kleven aan de industrie in het Sloegebied en de Kanaalzone en aan de scheepvaart op de Wes- terschelde veiligheidsrisico's. Maar ook het milieu in en rond huis heeft direct invloed op de gezondheid. „Het binnenmilieu is zo mogelijk nog belangrijker dan het buitenmilieu", stelt Slenter. De verwarming, venti latie, isolatie en inrichting (bij voorbeeld vloerbedekking of tegelvloer) van een huis, de af stand van de woning tot de weg (in verband met geluid en tril ling) en de inrichting van een woonwijk kunnen gevolgen hebben voor lichaam en geest. Slenter: „Als je in huis last hebt van geluid en trilling van ver keer dat langsrijdt, kun je slaapproblemen krijgen. Dat kan leiden tot weer andere klachten. En als binnen gerookt wordt, moet er ook goed worden gelucht." loor Jeffrey Kutterink 0ES - De werkgelegenheid in Mand is voor het tweede aeh- ereenvolgende jaar gedaald, iet aantal arbeidsplaatsen bij Ie ruim 29.600 bedrijven en in- itellingen is het afgelopen jaar ifgenomen met 3000 tot 167.500 ■1,8 procent). ie belangrijkste dalers zijn be- Irijven in de bouw, bank- en 'erzekeringswezen, vervoer en iommunicatie. Het aantal ba len in de gezondheidszorg en let onderwijs is daarentegen net 600 en 230 gestegen. Dat blij kt uit de uitkomsten van iet Ribiz-onderzoek dat jaar lijks de ontwikkeling beschrijft van de Zeeuwse werkgelegen heid. Het afgelopen jaar is het aantal banen in het onderwijs !+2,5 procent), de gezondheids welzijnszorg (+2,5 procent) en de overige dienstverlening +1,3 procent) gegroeid. Deze laatste sector beslaat een breed palet aan bedrijven zoals bevei- ligings-, schoonmaakbedrijven, kappers en fotografen. Met name in de bouw (-700), financiële dienstverlening 0) en vervoer en communi catie (-800) gaan banen in Zee land verloren. De afname van het aantal banen in de bouw is volgens de Kamer van Koop handel onder meer het gevolg van de af ronding van de Wester- scheldetunnel en het uitblijven van nieuwe grote bouwprojec ten, De verandering van de fis cale regelgeving, fusies en reor- bied zouden rijden, zouden door onder meer Goes en Kapelle zijn gekomen. Zij hadden daar ge- luids- en trillinghinder veroor zaakt. „Wij hadden een studie kunnen doen naar de gevolgen voor de gezondheid." De GGD krijgt wel vragen van merisen over gezondheids klachten en of die verband hou den met het milieu in huis of in de omgeving. Dat zijn ongeveer twintig telefoontjes per jaar. De gezondheidsdienst heeft echter geen mensen om daar antwoord op te geven en moet bellers doorverwijzen naar de milieu inspectie of de gemeente. Tot 1996 hield de GGD zich wel bezig met de 'medische milieu kunde'. Onder druk van bezui nigingen die door de Zeeuwse gemeenten werden opgelegd aan de gezondheidsdienst, moest daarmee worden gestopt. Het dagelijks bestuur van de GGD wil dit werk weer hervat ten. Volgens Slenter groeit bij enkele gemeenten de aandacht voor de relatie tussen het milieu en de volksgezondheid. Het al gemeen bestuur van de GGD moet op donderdag 6 november een besluit nemen. Als medische milieukunde weer in het taken pakket wordt opgenomen, kost dat de gemeenten 29 eurocent per inwoner. Dat komt voor heel Zeeland uit op ongeveer 110.000 euro. Ifpi Om al deze redenen zou het ver standig zijn gezondheidseffect- onderzoeken te doen, vindt Slenter. „Die worden nu niet ge daan in Zeeland. Bij nieuw bouwprojecten wordt vooral gekeken hoe woningen zo effici ent mogelijk gebouwd kunnen worden. Wij krijgen echter nooit de vraag van gemeenten om actief mee te denken over de effecten van een ontwerp op de gezondheid van de bewoners. Terwijl dat wel een flinke ge zondheidswinst kan opleve ren." Volgens Slenter had de GGD ook een belangrijke rol kunnen vervullen in de onderzoeken naar de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal. De goederentreinen die van en naar de containerkade in het Sloege- K 7' ganisaties hebben een negatief effèct op het bank- en verzeke ringswezen. De daling van de werkgelegenheid in de sectoren vervoer en communicatie is vooral het gevolg van het ophef fen van de veerdiensten en de verschuiving van werkgelegen heid bij drukkerijen en post- en distributiecentra. TJit het Ribiz-onderzoek blijkt verder dat er een verschuiving heeft plaatsgevonden in de ver houding van parttime en fullti me arbeidsplaatsen. Het totaal 'aantal parttime arbeidsplaat sen is met 2600 (7 procent) ge daald en het aantal fulltime ba nen (meer dan 15 uur per week) is met bijna 400 (0,3 procent) ge stegen. Het aantal uitzend krachten is met ruim 800 (15 procent) gedaald. Bij een krimpende arbeids markt zijn het vaak de uitzend krachten waarbij de terugloop het sterkst te zien is. In alle sec toren is ook een daling te zien van het aantal parttimers. Voor al in de sectoren handel- en re paratie (+550), horeca en toeris me (+200), zorg en onderwijs (+300) is het aantal fulltime ba nen gestegen met minimaal 3 procent. Verder blijkt dat één op de vijf werkenden in Zeeland een dienstverband heeft van minder dan 15 uur per week. Van het totaal aantal arbeids plaatsen in Zeeland wordt 42 procent ingevuld door een vrouw en 58 procent door een De twee kleine bronzen beelden in een ruime cirkel staan symbool voor zowel de positieve als de negatieve aspecten van de VOC. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het nieuwe monument voor de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) in Middelburg is bescheiden. De twee kleine bronzen beelden in een ruime cirkel staan symbool voor zowel de positieve als de negatieve aspecten van de VOC. Handen met specerijen aan de ene kant en een luiste rend en kijkend hoofd aan de andere kant. Gisteren werd het monument officieel ont huld. „Als je iemand lang niet gezien hebt, kijk je hem in de ogen", verklaarde kunstenares Anne-Marie van Sprang voor de plechtig heid. „Als je op winst uitbent, kijk je wat ie mand in zijn handen heeft." De handen van brons zijn gevuld met specerijen, peper, ka neel, nootmuskaat en foelie, de handels waar die reizen op de Oost zo aantrekkelijk maakten. „Het hoofd staat voor de verrij king die de VOC ons gebracht heeft en dan vooral op geestelijk en cultureel gebied." Vorig jaar was het vierhonderd jaar geleden dat de VOC werd opgericht. Middelburg was belangrijk voor de compagnie, in de stad was één van de handelskamers geves tigd. Veel gebouwen herinneren daar nog aan, maar ze zijn vooral een herinnering aan de rijkdom die de VOC bracht. De gemeente Middelburg en de Werkgroep VOC 2002 vonden dan ook dat de stad een beeld moest krijgen om uitdrukking te geven aan de be tekenis van de VOC voor Middelburg. Als het beeld een eeuw eerder was gemaakt, zei kunstcriticus Cor Blok, dan had het er beslist anders uitgezien. Dan had er nu een schip met bollende zeilen op de Loskade ge staan. „Mensen van mijn generatie kregen op school te horen dat het allemaal geweldig was. We kregen niet te horen dat de Hollan ders net zo verschrikkelijk tekeer zijn ge gaan als de Spanjaarden in Zuid-Amerika. t UAR.M rpv als ik pan 25? 'n "t/ ochétr &t vatë&n ~2/e jcom&s voet ik me ood COR DE JONGE h€t week wepkt ook n/et müa f sneeuu/ /n okto&sk Tjec-CSfs <5V//y al m'ln 5on\üefhblp ó&dp ik haaz- half h6d6fiand haak dp an7/- qoppe. ft m kei her vooeut tucht van esv we&c&wwemst in oe hükaztsenpóst schfjlf /k mezt'lf gen pcós §e&>aat voc(2- MIDDELBURG - Een 38-jarige vrouw uit Sint-Maartensdijk is gisteren door de Middelburgse politierechter J. Hopmans voor een bedrijfsinbraak veroordeeld tot honderd uur werk straf. De verdachte had volgens officier van justitie R. Jeuken opdracht gegeven aan haar schoonzoon en een kennis om goe deren uit een loods van Hako Produkten Service in Scherpe- nisse weg te nemen. „Het is een gigantische inbraak geweest. Er zijn honderden kilo's aan levensmiddelen gestolen. Er is vier keer heen en weer gereden." De goederen werden 31 maart vorig jaar gevonden in de woning van verdachte. De of ficier hield er rekening mee dat de vrouw in die periode in een benarde positie zat.De vrouw heeft vijf dagen vastgezeten voor de inbraak. In de strafmaat werd ook nog een belediging van een buurvrouw, die ze voor 'vuile NSB-er' had uitge scholden, meegenomen. MIDDELBURG - Hoofdofficier J. Eland wordt vrijwel zeker hoofdofficier van Justitie in Groningen. Hij volgt daar H. Mo raal op die sinds 1 november 1998 die functie vervult. Eland is sinds januari 2001 werkzaam als hoofdofficier van justitie in Middelburg. In 1989 werd hij substituut-officier van justitie in Roermond. Daarvoor was hij onder meer werkzaam in het wetenschappelijk onderwijs. In 1995 volgde zijn benoeming tot officier van justitie in Breda. Vier jaar later werd hij plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Middelburg om al na twee jaar G. Bouman op te volgen als hoofdofficier van justitie in het arrondissement Zeeland. Moraal begon na zijn raio-opleiding in 1987 als substituut officier van Justitie bij het Parket in Rotterdam. Daar werd hij in 1988 benoemd tot officier van Justitie. In 1994 volgde zijn aanstelling tot of ficier van Justitie le klas bij het Parket te Zwolle. De offciële benoeming van Eland wordt binnenkort verwacht. SINT-MAARTENSDIJK - Tholen stelt 30.000 euro beschik baar voor hulp aan uitgeprocedeerde asielzoekers in de ge meente. De meerderheid van de raad stemde deze week in met het voorstel daarvoor. Alleen de VVD was tegen. Het geld wordt, via de stichting Inlia, gebruikt voor onderdak en eten voor asielzoekers die uitgeprocedeerd zijn en al langer dan vijf jaar in Nederland wonen. Het gaat om een eenmalig bud get. In januari moet er een landelijke regeling zijn voor deze vluchtelingen. De WD stemde tegen het voorstel omdat het probleem van uitgeprocedeerde asielzoekers volgens deze partij valt onder landelijk beleid. „Mensen hebben hun recht verspeeld en wie zijn wij dan om tegen het rijksbeleid in te gaan", aldus R. Ravensteijn van de WD. OUWERKERK - Het Zeeuwse Museum Watersnood 1953 in Ouwerkerk wordt donderdag 6 november tot nationaal mo nument verklaard. Dit gebeurt tijdens een internationaal congres in Amsterdam over watermanagement en bestrijding van rampen. Aan dit congres neemt ook prins Willem- Alexander deel. Het congres is de afsluiting van het herden kingsjaar van de Ramp. Op 6 november is het precies vijftig jaar geleden dat het laatste dijkgat van de watersnoodramp werd gesloten met het plaatsen van vier caissons in Ouwer kerk. In een van deze caissons werd in 2001 het Zeeuwse wa tersnoodmuseum gerealiseerd. Het museum is op die dag ge opend van 18.00 tot 24.00 uur. Op 7, 8 en 9 november is het museum geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Daarna zijn de deu ren in verband met het winterseizoen gesloten tot begin april. Daar werd toen niet over gepraat." Tegen woordig wordt de geschiedenis van de VOC wat genuanceerder verteld. „En daarom staat er nu geen groot dik monument", zei Blok. „Het is zelfs geen beeld uit één stuk. Uiteindelijk kun je de wereld ook niet van uit één standpunt bekijken. Het is een beeld dat zegt dat er in de wereld veel te luisteren valt en niet alleen veel te halen. Het hoofd leert ons om verder te denken dan onze vin gers lang zijn." Wethouder Adrie van 't Westeinde sprak de wens uit dat het monument een plek van be zinning wordt. Ook hij benadrukte dat de VOC behalve voorspoed ook ellende heeft voortgebracht. „De VOC deinsde er niet voor terug om de handelsbelangen op grove wijze te verdedigen. Ook voor het personeel was de VOC niet zo lief. In totaal hebben er een miljoen mensen voor de VOC gewerkt, daarvan zijn er zeshonderdduizend op zee gebleven." door Raymond de Frel SLUIS - Of Johan Hendrik van Dale een groot man is voor Lo van Driel? „Nee", antwoordde de auteur van de biografie 'Een leven in woorden. Johan Hen drik van Dale, schoolmeester, archivaris, taalkundige' gister middag tijdens het drukbezoch te symposium 'De Grote van Dale?' in het Belfort in Sluis. „Hij had geen geniale visie, was geen originele lexicograaf en heeft geen nieuwe perspectie ven gebracht." Niet echt een verkooppraatje van de Zeeuwse letterkundige, die gisteren het eerste exem plaar van zijn werk overhandig de aan burgemeester J. Sala van de gemeente Sluis. Hoefde ook helemaal niet, want al tijdens het symposium kreeg Van Driel te horen dat de eerste druk was uitverkocht. In de geboorteplaats van Van Dale (geboren 1828, gestorven 1872) vroeg Van Driel zich in ge sprek met journaliste A. Tani- hatu af wat de achterliggende ambitie van de grondlegger van het Groot Woordenboek der Ne derlandse Taal is geweest. „Tij dens het schrijven van het woordenboek vroeg het ge meentebestuur van Sluis hem een boek te schrijven over de historie van zijn geboortestad. Dat deed hij in negen maanden, waarna hij vier maanden over spannen was. Waarom deed hij dat? Was hij zó volgzaam? Hij had toch kunnen weigeren?" Van Driel kreeg van directeur R van Sterkenburg van het In stituut voor Nederlandse Lexi cologie de Mathias de Vries penning opgespeld. De tekst op de penning gaf aan waarom Van Driel deze prijs verdiende: 'Een leven vol superieure woorden over woorden'. Van Sterken burg, burgemeester Sala en de Vlaamse schrijver G. van Is- tendael stonden ieder op hun manier stil bij Van Dale en het begrip 'taal'. Van Istendael noemde het geen toeval dat juist Van Dale voor het schrijven van het woorden boek werd gevraagd. „Hij sprak het West-Vlaams, in de kerk hoorde hij Nederlands. Hij was een Vlaming in Nederland en een Nederlander in Vlaande ren", merkte hij op. Op verzoek van Van Driel brachten bariton R. van dei Meule en pianist L. de Boekert specifiek werken uit de negen tiende eeuw. Zo passeerden composities van Franz Schu bert, Robert Schumann en Jo hannes Brahms de revue. Advertentie Strandpaviljoen - Pizzeria Kaapduinseweg, duinovergang Kaapduin Heerlijk eten aan het strand in Dishoek.. Maandmenu: Kerriesoep Biefstuk champignon in rode wijnsaus Koffie Kaapduin 17,50 Koffie met huisgemaakt appelgebak €3,50 Wij zijn geopend van 11.00-23.00 uur (Keuken is geopend tot 20.00 uur) Voor reserveringen 0110-551643/06-25175020 Vóór meer info: www.kaapduin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17