Milosevic volgens ex-premier alleen in macht geïnteresseerd Zeewier helpt prima tegen griep en verkoudheid Michaïl Gorbatsjov laat zijn naam beschermen Rel rond creditcards in provinciebestuur van Oost-Vlaanderen 5 Uitkomst van donorconferentie in Madrid is onzeker i irlA.'m Russen herdenken gijzeling in Moskous theater de Jonge Hoek van Dijke ISjfff1! bin 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 24 oktober 2003 furkse president leroorzaakt rel lm hoofddoek sraël vergroot ederzettingen Lening ZELFSDEPRIJSZITGOEDBIJJORI Schouwerseweg 7, Heinkenszand n0H pal naast de A58 uit Annan krijgt Sacharov-prijs Jongetje dertig keer gebeten Cybercrimineel krijgt driejaar cel Oudste fossiel ter wereld gevonden Verstijfde leerlingen naar hospitaal Kovacevic Restaurant Iran geeft IAEA atoomgegevens J door Peter van Nuijsenburg TOKIO - Japanners dichten zeewier vele kwaliteiten toe. Zo zou het onder meer helpen legen veroudering en de smaak van gerechten verhogen. Die oordelen zijn tot nu toe niet ge staafd door wetenschappelijk onderzoek (veroudering) of zijn subjectief (voedsel). Aan die onzekerheid over de wer king van zeewier is nu veran dering gekomen. Onderzoe kers van de Universiteit van Saga hebben vastgesteld dat een bestanddeel van zeewier een beter medicijn is tegen griep en verkoudheid, dan de gebruikelijke middelen. Het bestanddeel, MC26, komt voor in een algensoort die aan de kust van Honshu, Japans grootste eiland, voorkomt. Het is niet eetbaar, maar dat door de meeste Japanners betreurde gebrek wordt ruimschoots ge compenseerd door zijn heilza me werking. MC26 kan met een derde van de dosis van reguliere anti-griep- middelen, de helft van de in- fluenzavirussen uitschakelen. Daarnaast heeft het nog een groot voordeel: er zijn in verge lijking met aspirine voor zover bekend nauwelijks schadelijke bijwerkingen. De wetenschappers zijn nu van plan MC26 te testen op dieren. Ze willen weten of het middel ook helpt tegen alle influenza- types en of het op den duur zijn effectiviteit verliest. Het zal bij een positief resultaat vermoe delijk nog enkele jaren duren voor het als geneesmiddel in de handel is. GPD jlANBUL - Turkse islamiti- |e parlementsleden mogen mi vrouw, als die een hoofd alt (basörtü) draagt, niet mee- [inen naar een receptie ter ge- genheid van het tachtigjarig Btaan van de Turkse repu- Sek. it heeft de Turkse president hmet Necdet Sezer, zelf een tuliere liberaal, gezegd. Zijn (spraken hebben grote woede ■roorzaakt in streng islamiti- he kring. irlementsleden van de opposi- epartij CHP mogen hun echt- motes wel meenemen naar de ceptie, omdat hun vrouwen sn hoofddoek dragen. Discri- inatie, vinden de leden van de lamitische AK-partij. Zij vin- :nhet verbod oneerbiedig. Ve il van hen zullen het feest larom ook niet bijwonen. Pre- ier Erdogan (zelf AK-lid) zei ■wel te zullen zijn, maar zon- Erzijn vrouw. Inhoudelijk wei- irde hij elk commentaar. „De ïrkse republiek is voor alle ïrken, dus ook voor onze vrou- en die een hoofddoek dragen. irleraentsvoorzitter Bülent rinc (eveneens van de AK) zei ot problemen te hebben met et verzoek van Sezer.' Arinc ep drie jaar gelegen nog dat agingen om de islamitische be- eging de pas af te snijden, te- rgeefs waren. „Wij kunnen etuit de weg worden geruimd, iize kinderen zullen ons nako- en", beloofde Arinc, toen nog gevaardigde van de later ver aden islamitische Partij van de eugd. Uit die partij is de AK lortgekomen. e Turken die niet direct een trk of geloof aanhangen zijn idiscüssies, met name over een oofddoekverbod voor rege- ngsgebouwen en scholen, leerdanzat. GPD ERUZALEM - Israël gaat 273 euwe woningen bouwen in wee nederzettingen op de Wes- tlijke Jordaanoever, Karnei homrun en Givat Zeev. st ministerie van Volkshuis- iting heeft de bouw van de lizen gisteren openbaar aan- esteed. De Palestijnse Autori- it veroordeelden de nieuwe iuwplannen en deden een be- »p op de Verenigde Staten om 1 i te grijpen. Washington kon isteren niet meteen commen- largeven. AP Annan bedelt voor Irak door Henderiekus Wiltjer MADRID - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties heeft gisteren de interna tionale gemeenschap op de do norconferentie voor de weder opbouw van Irak opgeroepen royaal te zijn. De uitkomst van het beraad is echter onzeker. Annan zei dat met de wederop bouw niet kan worden gewacht tot een soevereine Iraakse rege ring is geïnstalleerd. Hij noem de het een goed teken dat zoveel landen op hoog niveau op de bij eenkomst zijn vertegenwoor digd. De Amerikaanse regering hoopt dat meer dan 30 miljard wordt toegezegd. Ook de door de Amerikanen aangestelde Iraakse regerings raad pleitte voor vrijgevigheid. Voorzitter Iyad Allawi van de regeringsraad zei dat na de ver woestingen van de afgelopen 35 jaar onder het bewind van Sad dam veel hulp nodig is. De Iraakse minister van Buiten landse Zaken Hoshyar Zebari zei dat donoren niet bang moe ten zijn hun geld in Irak te ste ken. Volgens de bewindsman is er vooruitgang in zijn land en moet de internationale gemeen schap zich niet laten afschrik ken door het veiligheidsvraag stuk. In de Spaanse hoofdstad zijn 74 landen en meer dan twintig in ternationale organisaties aan wezig. Volgens de VN en de We reldbank is tot 2007 zeker 36,5 miljard dollar (31 miljard euro) nodig. In totaal zou de wederop bouw 56 miljard dollar (ruim 47 miljard euro) kosten. Washington heeft al 20 miljard dollar (17 miljard euro) toege zegd. De Wereldbank, Japan, Europese Unie, Groot-Brittan- nië en Spanje hebben al ruim 7,5 miljard dollar (6,4 miljard euro) beloofd. Aanzienlijke donaties worden vooral nog van de rijke Golfstaten verwacht. De Amerikaanse president Bush hoopt met het oog op de verkiezingen volgend jaar op een succes in Madrid. In Irak sneuvelen dagelijks Ameri kaanse militairen en in eigen land weigerde de Senaat toe te stemmen met een gift van 20 miljard dollar aan Irak. De helft zou omgezet moeten worden in een lening, aldus de Senatoren. Maar eurocommissaris Patten van Externe Betrekkingen ver wacht dat hooguit 9 miljard dol lar (7,6 miljard euro) wordt toe gezegd in Madrid, de VS niet meegerekend. Dat zou ongeveer overeenkomen met het bedrag dat volgens de Wereldbank vol gend jaar in Irak nodig is. Mos kou, Berlijn, Parijs en Peking lieten al eerder weten niets ex tra's te geven. De Britse organisatie voor ont wikkelingshulp Christian Aid beschuldigt de VS er intussen van de financiële middelen in Irak niet goed te beheren. Zeker 3,5 miljard euro aan Iraaks olie inkomsten zou zijn verdwenen naar obscure bankrekeningen die op naam staan van het Ame rikaans-Britse interim-bestuur in Irak (CPA). „Het kan alleen de speculaties in Irak voeden dat een disproportioneel bedrag wordt afgeroomd ten gunste van Amerikaanse bedrijven. Het geld had gebruikt kunnen worden voor het verlichten van de chronische werkloosheid en andere ernstige problemen waarmee Irakezen kampen on der wie de armsten en kwets baarsten", zo meldt de Britse stichting. ANP Advertentie UW2M DESIGN PRODUCT DEVELOPMENT JEAN-PIERRE AUDEBERT DESIGN S PRODUCT DEVELOPMENT JEAN-PIERRE AUDEBERT van 15 oktober tot en met 30 november 2003 MOSKOU - Vrouwen tonen in Moskou portretten van familieleden die 23 oktober vorig jaar omkwamen tijdens de bevrijdingsactie in het Doebrovka-theater, waar 800 bezoekers werden gegijzeld door Tsjetsjeense rebellen. In totaal vonden 130 gegijzelden de dood toen Russi sche elitetroepen verdovende gassen het gebouw in spoten. Burgemeester Joeri Loezjkov van Moskou onthulde gisteren een marmeren ge denksteen voor de slachtoffers. Veel familieleden van de slachtoffers hebben de autoriteiten aangeklaagd wegens het gebrek aan zorg na afloop van de gijzeling. foto Joeri Kadobnov/AFP modern living easy living s^SHSSass Advertentie PZC krant voor zeeland lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Thomas Verf uss DEN HAAG - In het Milosevic- proces voor het Joegoslavië-Tri- bunaal is gisteren de Kroaat An te Markovic (78) opgeroepen als getuige van de VN-aanklagers. Markovic trad in december 1991 af als premier van Joego slavië uit protest tegen de 'oor logsbegroting' voor 1992, met meer dan 80 procent van de uit gaven voor het leger. De toenmalige president Slobo dan Milosevic van de machtig ste deelrepubliek Servië had de hoge federale defensie-inspan ning er doorgedrukt. Markovic vertelde gisteren in Den Haag over de met veel geheimzinnig heid omgeven ontmoeting tus sen Milosevic en zijn Kroatische ambtgenoot Franjo Tudjman in buitenverblijf Karadjordjevo in maart 1991. Markovic vertelde de tribunaal-rechters dat hij na het onderonsje met zowel Milo sevic als Tudjman afzonderlijk heeft gesproken. Beiden vertel den hem dat zij waren overeen gekomen Bosnië op te delen tus sen Servië en Kroatië. Voor de Bosnische moslims zou een kleine enclave over blijven, 'een soort Palestina', aldus Markovic. Hij waarschuwde Milosevic en Tudjman dat hun plan tot een bloedige oorlog zou leiden. Tudjman wuifde de be zwaren weg: „Europa zal geen moslimstaat in zijn hart toe staan." Markovic werd ook gealar meerd door een bezoek van de Bosnische minister van Binnen landse Zaken in juli 1991. Die speelde een bandje af van een telefoongesprek tussen Milose vic en de Bosnisch-Servische politicus Radovan Karadzic dat was afgeluisterd door de gehei me dienst van de deelrepubliek Bosnië. Daarin besprak het tweetal de bewapening van de Bosnische Serviërs. Volgens van onze redactie buitenland MOSKOU - 'Gorbatsjov' en 'Gorby' zijn vanaf nu bescherm de namen, die alleen na toe stemming van de rechtmatige eigenaar, de voormalige presi dent zelf, kunnen worden ge bruikt. Gorbatsjov wil zijn naam alleen lenen voor 'respec tabele producten'. Dit heeft een woordvoerder van de laatste sovjetleider gisteren gezegd. De 72-jarige Gorbatsjov heeft zijn naam juridisch laten be schermen, omdat hij bezorgd zegt te zijn dat het gebruik van zijn naam en afbeelding door derden, zonder zijn toestem ming, nog steeds toeneemt. Gor batsjov is in Rusland onder meer verwikkeld in een gevecht met een wodkaproducent die Gorbatsjovs foto en naam op zijn flessen heeft gezet. Ook in het buitenland is de naam van de in het Westen vroe ger populaire Gorbatsjov in trek voor illegaal gebruik. In de Ver enigde Staten zou een firma in bouwmaterialen de naam Gor batsjov hebben gebruikt om zijn waar te slijten. In Japan is er Gorbatsjov-pasta te koop. Het afgelopen decenium was de ex-president, die de Sovjet- Unie leidde van 1985 tot de im plosie van het rijk in 1991, niet te beroerd om aan reclames mee te werken. Hij werkte mee aan spots van Apple-computers en de fast-foodketen Pizza Hut. Gorbatsjovs woordvoerder be nadrukte gisteren dat het geld dat hij daarvoor kreeg uitslui tend is gebruikt voor liefdadig heidsdoeleinden. ANP/AFP STRAATSBURG - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties en de andere VN-medewerkers ontvangen de Sacharov-prijs 2003 voor de mensenrechten. Dat is giste ren in Straatsburg bekendgemaakt. Het Europees Parlement kent elk jaar een prijs toe aan personen en instituten die zich internationaal sterk maken voor de mensenrechten. De toekenning van de prijs dit jaar aan de VN-medewerkers is een eerbetoon aan de VN-medewerkers die het leven hebben verloren in de strijd voor de mensenrechten. Met de prijs wil het Europees Parlement met name VN-gezant voor Irak Ser gio Vieira de Mello herdenken. Die kwam in augustus dit jaar om het leven door een aanslag in Bagdad. De prijs wordt op 2 9 januari in Straatsburg uitgereikt. ANP ZAGREB - Een 1-jarig jongetje uit Kroatië is in een crèche meer dan dertig keer gebeten door andere kinderen. Dat ge beurde toen de crècheleidster de ruimte waar het j onget j e zich met nog veertien kinderen bevond, even had verlaten om een kind te verschonen. Het was niet direct duidelijk wat de andere kinderen ertoe bracht het jongetje, Frane Simic, te lijf te gaan. Frane werd over zijn hele lichaam gebeten, ook in zijn gezicht. Het incident deed zich voor in een crèche in de havenstad Rijeka. Frane zal naar verwachting geen blijvende littekens aan de beten overhouden. Hij blijft voorlopig wel onder toe zicht staan van een psycholoog in het ziekenhuis. Zijn ouders overwegen aangifte te doen tegen de crècheleidster. AP PEKING - Een Chinese man is veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf wegens zijn gedrag op internet. Hij zou artike len op internet hebben geplaatst waarin hij zich negatief uit liet over de Chinese overheid, meldde de Franse organisatie Reporters zonder Grenzen gisteren. De rechtbank in de stad Changchun veroordeelde Yongzhong nadat hij ruim 150 artikelen op internet en online discussiefo rums had geplaatst. De rechter noemde de artikelen 'een be dreiging voor de samenleving'. Reporters zonder Grenzen en de New Yorksepersvrijheidsorganisatie CPJ veroordelen het vonnis en willen dat Yongzhong wordt vrijgelaten. RTR SYDNEY - In Zuid-Australië is het oudste fossiel van een ge werveld dier tot nog toe gevonden. Het gaat om een 6,5 centi meter lang, visachtig dier dat minstens 560 miljoen jaar oud moet zijn, aldus paleontoloog Jim Gehling van het South Au stralia Museum. Het fossiel werd gevonden in zandgesteente in Flinders Ran ges; de precieze locatie wordt geheim gehouden. Het is min stens 30 miljoen jaar ouder dan het oudste fossiel dat tot nog toe van een gewerveld dier bekend was, aldus Gehling. AP LONDEN - Zes Britse schooljongens zijn deze week naar een ziekenhuis gebracht, omdat ze onmiskenbaar van de erectie pil Viagra hadden gesnoept. Een van de 13-jarigenhad tablet ten van huis meegenomen en uitgedeeld tijdens de lunch. Ze konden de effecten uiteindelijk niet meer verbergen, waar op de schoolleiding besloot de knapen voor de zekerheid naar een hospitaal te brengen. Daar stonden ze onder controle tot dat de pil was uitgewerkt. ANP/RTR Markovic ging het Milosevic al leen om zijn eigen macht. Voor Tudjman had Markovic ook weinig goede woorden over: in een gesprek met de president van de deelrepubliek Kroatië in 1991 kreeg hij de indruk dat het Tudjman best uitkwam dat Du- brovnik werd beschoten en Vukovar werd belegerd. Daar door zou de steun voor Kroati sche onafhankelijkheid toene men. Dat gesprek werd gevoerd tijdens de internationale vre desconferentie voor Joegoslavië die in de herfst van 1991 in het Haagse Vredespaleis werd ge houden. Milosevic ontkende toen de beschietingen van Du- brovnik door het Joegoslavische leger, die wereldwijd op tv wa ren te zien: „Als dat het geval was, zou ik ervan weten en het stoppen.". Tudjman, die ernaakt stond, zei tot stomme verbazing van Markovic: „U heeft gehoord wat de president heeft gezegd." Het Joegoslavië-Tribunaal heeft gisteren de aangeklaagde ex-officier van het voormalige Joegoslavische leger, Vladimir Kovacevic, in handen gekregen. Kovacevic wordt maandag voor de eerste maal voorgeleid. Volgens de aanklagers van het VN-hof heeft hij in 1991 oor logsmisdaden begaan bij de be legering van Dubrovnik. ANP door Kris Naudts GENT - Het Gentse provincie-, raadslid T. Veys van het Vlaams Blok heeft bij Vlaams minister van Binnenlandse aangelegen heden P. Van Grembergen een klacht ingediend tegen het pro vinciebestuur van Oost-Vlaan- deren. Het raadslid beschuldigt diverse gedeputeerden ervan de limieten voor het gebruik van creditcards te hebben over schreden. Na de stad Antwerpen en de provincie Limburg heeft nu ook Oost-Vlaanderen zijn zoge naamde Visa-rel. Zes jaar gele den besloot het Oost-Vlaamse provinciebestuur om de gouver neur, de provinciegriffier en de gedeputeerden een creditcard ter beschikking te stellen met een gebruikslimiet van 620 euro per maand met een maximum van 1860 euro per jaar voor be taling van reis- en verblijfskos ten. Veys spitte de uitgavensta- ten uit van 2001 en 2002 en kwam tot de bevinding dat de maandlimiet negen keer werd overschreden en de maximaal toegestane jaaruitgave acht keer te hoog was. Het Vlaams Blokraadslid stelde vast dat in 80 procent van de ge vallen de kredietkaart werd ge bruikt voor de betaling van res taurantrekeningen. Met name gedeputeerde van cultuur en welzijn J. Van der Meiren blijkt een frequent restaurantbezoe ker in dienstverband. Lunches in functie van het provinciale bestuursambt bleken ook in het weekend en op feestdagen te hebben plaats gehad. Volgens Veys werden ook verjaardagse tentjes met de dienstkaart afge rekend. De griffier gebruikte het betaal middel om een forse rekening van de stomerij te betalen. Hij zei in de provincieraad dat hij de uitgave volkomen verantwoord vindt. „Het provinciepersoneel laat zijn hemden wassen door een dienst die daar lang over doet. Ik heb de mijne na drie da gen al terug. Op die manier hoef ik niet over een hele stapel over hemden te beschikken. Veys wil dat de bevoegde minis ter een onderzoek instelt en dat de creditcards afgeschaft wor den. De provincieraad moet een strikte reglementering invoeren voor onkosten. In een reactie in de provincieraad zei gedepu teerde A. Vercamer dat een aan tal overschrijdingen van Van der Meiren te wijten waren aan onkosten tijdens dienstreizen in het buitenland in opdracht van de provincie Oost-Vlaanderen. De gedeputeerde zegt geen weet te hebben van misbruik. Veys kreeg geen antwoord op de vraag waarom de limieten her haaldelijk werden overschre den. WENEN - Iran heeft, naar eigen zeggen, al zijn gegevens over zijn nucleaire activiteiten over gedragen aan het Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA), de 'atoomwaakhond' van de Verenigde Naties. Dat zei het hoofd van de IAEA, Moha- med el-Baradei, gisteren in We nen. De overdracht van de gegevens is ruim binnen de termijn die de VN-organistatie had gesteld. El-Baradei zei dat Iran de gege vens woensdagavond heeft overhandigd aan een hoge IAEA-functionaris in Teheran. Het in Wenen gevestigde IAEA had Teheran tot 31 oktober de tijd gegeven om al zijn kaarten op nucleair gebied op tafel te leggen. Iran moest voor die tijd kunnen aantonen dat het zijn nuclearie installaties alleen voor vreedza me doeleinden gebruikt en niet om kernwapens te maken. De IAEA eist dat Teheran het aan vullend protocol tekent op het non-proliferatieverdrag dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. Dit protocol voorziet in strenge, onaangekondigde inspecties door het agentschap van Irans nuleaire programma. El-Baradei zei de verzekering te hebben gekregen een 'alomvat tende en accurate verklaring te hebben ontvangen'. De Iraanse ambassadeur bij de IAEA, Akbar Salehi, zei dat het rapport en bijgeleverde verkla ring alle gegevens bevatten over Irans 'vreedzame activiteiten op nucleair gebied'. Hij erkende dat Teheran in het verleden hierover geheimzinnig deed, maar dat Iran nugeen geheimen meerheeft. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5