PZC Verpauperd oosten Hongarije vestigt hoop op Europese Unie Kamerlid Wilders begint kruistocht tegen terrorisme Dilemma bemoeilijkt gevangenenruil tussen Israël en Hezbollah Merendeel van Oosterburen ziet geen draagvlak voor legaliseren koffieshops 24 oktober 1953 vrijdag 24 oktober 2003 Fout signaal Administratief werk Overlast Specialist Gemarteld Leed Bejaardentehuis Communisme Duitsers ruziën over drugsbeleid door Wierd Puk De Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Otto Schily (SPD), windt er geen doekjes om. „Laat er geen mis verstand over bestaan: wij zijn tegen het bestaan van koffie shops." Na overleg met zijn Nederlandse collega Donner van Justitie hekelde Schily in harde bewoordingen het Neder landse drugsbeleid. „Ik hoop dat de Nederlanders hun positie zullen herzien", bromde de be windsman. De harde lijn van de minister leidt echter tot niets, is de me ning van de liberale politicus Martin Matz (FDP). Matz heeft als lid van de Berlijnse senaat een plan ingediend om bezit en gebruik van cannabis te legali seren en koffieshops in de hoofdstad mogelijk te maken. „Het gaat ons, net als de Neder landers, om de decriminalise ring van het gebruik van soft drugs en om het scheiden van de markten voor soft- en hard drugs. Het restrictieve beleid van de afgelopen 30 jaar, dat Schily nog altijd voorstaat, is mislukt. Het cannabisgebruik is alleen maar toegenomen en jon geren kennen hoegenaamd geen hindernis om het eens uit te pro beren. Dan moet je wat anders bedenken." Matz' plan kreeg instemming van de Groenen en ook de Ber lijnse SPD is er voorstander van om het bezit van kleine hoeveel heden hasj voor eigen gebruik toe te staan. Maar er kwam ook kritiek op de plannen van de 'Kiffer-Koalition' ('de coalitie van blowers'). De drugsexpert van de bondsre gering, topambtenaar Marion Caspers-Merk, sprak van een 'fout signaal'. „De discussie over het vrijgeven van softdrugs moet niet worden gevoerd door 40-jarigen, die vroeger met z'n tienen één joint deelden. De si tuatie is tegenwoordig veel grimmiger. Dit is zeer ondoor dacht." De als tolerant bekend staande Berlijnse burgemeester Klaus Wowereit (SPD) liet vanuit Mexico, waar hij op werkbezoek is, weten het cof feeshopplan van de FDP-sena- tor heilloos te vinden. Matz begrijpt dat de meningen over de legalisering van soft drugs in Duitsland verdeeld zijn. „Ook binnen mijn eigen partij, de FDP, zijn er mensen die zich tegen koffieshops ver zetten. Het is nu eenmaal een omstreden thema." In Duitsland is de politie ver plicht proces-verbaal op te ma ken bij cannbisbezit, ook als het om zeer geringe hoeveelheden gaat. Dit stoort Bernhard Wit- thaut, plaatsvervangend voor zitter van de Duitse Politie bond. Witthaut pleit ervoor het bezit van kleine hoeveelheden niet langer strafbaar te stellen en het mogelijk te maken om cannabis in bijvoorbeeld apo theken zonder recept te verko pen. „Dan kan er ook goed op de kwaliteit worden gelet", aldus Witthaut. Het handhaven van de huidige wetgeving is voor de politie zeer frustrerend, stelt Witthaut uit ervaring. „Het komt erop neer dat kleine zaken vaak worden geseponeerd, maar dat er wel eerst een hoop administra tief werk in moet worden gesto ken." Witthaut benadrukt dat hij op 'persoonlijke titel' spreekt. De Politiebond is officieel tegen el ke vorm van legalisering en Wit thaut werd wegens zijn afwij kende opinies al door zijn voorzitter bekritiseerd. Ook in het 'veld' lopen de me ningen uiteen. Zo zijn er hulp verleners die pleiten voor lega lisering van softdrugs, maar Matthias Hofmann-Bayer van de Nooddienst voor Verslaafden in Berlijn vindt de instelling van koffieshops een slecht idee. „Mijn ervaring is dat de bevol king het domweg niet zal accep teren. Nederlanders zijn gewend om problemen via on derhandelen op te lossen. Maar in Duitsland worden drugge bruikers toch veel meer als een gemarginaliseerde groep ge zien. Er bestaat hier eenvoudig geen draagvlak voor dat soort plannen. Dus Schily heeft ge lijk, in die zin dat hij de mening van een meerderheid vertolkt. Dat idee van Matz is een zuiver politiek initiatief. Het haalt het nooit." Nederlanders beschikken vol gens Hofmann-Bayer over een 'pragmatisme' waar Duitsers niet aan zijn gewend. „Wij wa ren op werkbezoek in Amster dam en kregen daar als advies mee om er voor te zorgen dat er bij ons gebouw geen overlast zou ontstaan. Inderdaad dreig de ons kantoor zich tot een tref punt voor junks te ontwikkelen. In Nederland letten ze heel scherp op dat soort zaken." Overigens ziet Hofmann-Bayer niet zo gek veel verschillen tus sen de Nederlandse en de Duitse situatie. „Nederlanders zijn er goed in om de werkelijkheid op een charmante manier te ver zachten. Maar ik geloof niet dat de aanpak van drugsoverlast in Rotterdam of Amsterdam nou zo anders is dan in Berlijn. In de afgelopen jaren is men in Ne derland toch ook veel strenger gaan optreden." GPD Het is aftellen tot een grote terroristische aanslag in Ne derland. Zijn keiharde uit spraken zijn Tweede-Kamer lid Geert Wilders (VVD) al op serieuze doodsbedreigingen komen te staan door Peet Adams en Math Wijnands Geert Wilders (40) valt de laatste tijd vooral op vanwege zijn onverbloemde stellingname over het mos- lim-fundamentalisme. Zijn mening is duidelijk: Neder land is een slap landje, dat zijn ogen sluit voor de drei ging van het islamitisch ex tremisme. Wilders erkent: „Dat heeft te maken met de lafhartige houding van de Nederlandse politiek. Ja, ook de WD is de afgelopen jaren veel te slap geweest. In ons land met zijn typische compromis-institu ten als de SER zijn besluiten vaak het compromis van het compromis. Zo kom je ner gens. Ik gruwel van het com promis. Ik zeg liever de din gen die ik denk". Midden jaren negentig was partijgenoot Frits Bolkestein de eerste die in Den Haag waarschuwde voor het mos- lim-extremisme. Later nam Wilders die taak over en evenals Bolkestein kreeg hij stormen van kritiek. En toen kwam die zwarte dag: 11 sep tember 2001. Inmiddels is het moslim-debat iets bespreek baarder, maar nog lang niet voldoende. Volgende week presenteert zijn partij een nota over de immigratie en integratie van moslims. Over de inhoud laat hij nog niets los. Zijn per soonlijke opvatting is echter duidelijk. „We moeten de immigratie van moslims stoppen met onder meer maatregelen tegen die mos limhuwelijken. Over enkele j aren is de helft weer geschei den. We hebben inmiddels één. miljoen moslims. Hu ondemocratische cultu® botst met de grondslagenvaj onze westerse samenleving In de moskeeën worden jojgj mannen gerecruteerd voorde jihad en opgezet tegen 4 land. Nederland is daardoj een van de meest kwetsbaj landen voor het terrorisme.' Wilders voorspelt: „De dag van een aanslag zal koma.' Het politiek té correcte derland moet volgens de'! beraal eindelijk eens ophot, den met alleen maar praten „Dóe het ook eens een keet als het fout zit de buitenland, se geldstromen stopzetten de moskeeën sluiten en j imams het land uit zetten.1 ga er als eerste met cementa stenen heen om die moskees dicht te metselen." De serieuze doodsbedreigit gen via de websites van mos limgroeperingen kondennia uitblijven. „Heel erg verve lend, dat doet me zeker iet Misschien ga ik dit Kamergt bouw daardoor anders naa buiten, maar niet anders naar binnen. Geert Wilders is woordvoer der Buitenlandse Zaken va de WD-fractie in de Kama Hij mag gezien worden ai een specialist op het gebit van moslimextremisme. 1999 waarschuwde Gee Wilders dat de dreigende te reur van de fanatici in de is lam de grootste bedreigt voor de wereldorde vorm Hij wees toen al op het fti dat de bevriende staat vani westerse wereld, Saoei Arabië, geld doorsluist naa de Taliban in Afghanistan! dat van daaruit Bin Ladi werd gespekt. Maar pas nai aanslagen op New Yorki Washington wordt er series zer naar hem geluisterd: Nederland, stelt hij vast. „Zelfs bij GroenLinks is h onderwerp inmiddels spreekbaar. Beetje bij beet) winnen we terrein.". GPD door Ad Bloemendaal Moet Israël akkoord gaan met de vrijlating van vier honderd Libanese en Palestijn se gijzelaars en gevangenen, in ruil voor de terugkeer van drie dode soldaten en een levende zakenman van dubieus allooi? Is joods bloed zoveel meer waard dan Arabisch? Al weken woedt in Israël een felle discus sie over dat dilemma. Het Hooggerechtshof heeft eer gisteren een verbod opgeheven op de publicatie van bijzonder heden over de gijzeling door de sjiïtische Hezbollah van kolonel Elchanan Tannenbaum, de za kenman in kwestie. De media mogen nu alles publiceren, zo lang het maar niet gaat over zijn imilitaire carrière. 'Alles' is in dit geval niet veel, zo blijkt uit de eerste publicaties na de uitspraak. Tannenbaum (57) is door een Arabische vriend en zakenrelatie via Brus sel naar Abu Dhabi gelokt en uiteindelijk in Beiroet beland. Maar dat was al lang bekend. Is raëlische krantenlezers die be reid waren tussen de regels te le zen, wisten ook al dat de zaak naar drugs- en wapenhandel rook. Wat gisteren nog eens ex tra duidelijk is geworden, is dat de Israëlische regering de han den vol zal hebben aan het ver dedigen van een transactie waarbij in ruil voor Tannen baum en drie lijken van Israëli sche soldaten, naar verluidt honderden Arabische gevange nen op vrije voeten zullen ko men. Een paar uur na de uitspraak van het Hof hielden Tannen- baums kinderen een persconfe rentie in Tel Aviv. Hun bood schap: onze vader moet zeer snel vrijkomen, want anders wordt de gijzeling zijn dood. Vorige maand meldden Israëlische kranten dat de Duitse bemidde laar in de gevangenenruil had geconstateerd dat Tannenbaum zwaar is gemarteld, waarbij 'tandartsen' van de Hezbollah zijn hele gebit hebben getrok ken. Hij wordt ervan beschul digd een agent te zijn van de Mossad, de Israëlische geheime dienst. Israël ontkent dat bij hoog en laag. Tannenbaum verliet in 1974 de dienst als kolonel der infante rie. Daarna begon hij een handel in sportartikelen, die aanvan kelijk goed liep. Maar al snel raakte hij in financiële moei lijkheden. Hij onderhield con tacten met Palestijnse geldwis selaars van de Westelijke Jordaanoever en met Kais Obeid, telg uit een grote Israë- lisch-Arabische familie die rijk is geworden door onder meer heroïnesmokkel. Toen de aan gokken verslaafde Tannen baum totaal aan de grond kwam te zitten, stelde Obeid hem een lucratieve handel in het voor uitzicht, waarvoor hij met een vervalst buitenlands paspoort naar een Arabisch land moest reizen. Hoe hij in oktober 2000 via Brussel en Abu-Dhabi in Beiroet belandde, is niet hele maal duidelijk. Volgens sommi ge berichten is hij onder narcose gebracht, andere bronnen zeg gen dat hij door een agente van Hezbollah naar de Libanese hoofdstad is gelokt. In ieder ge val maakte Hezbollah-leider Hassan Nasrallah korte tijd la ter bekend dat zijn organisatie 'een kolonel van de Mossad' ge vangen had genomen. Obeid was inmiddels naar Libanon ge vlucht, waar hij nog steeds voor Hezbollah werkt. De Israëlische regering heeft niet alleen te maken met de ver langens van Tannenbaums kin deren, maar ook met het leed van de familie van luchtmacht navigator Ron Araddie al sinds 1986 in sjiïtische handen is en van wie niet duidelijk is of hij nog in leven is. Hezbollah wil onder andere de door Israël ge gijzelde Mustafa Dirani, een van Arads ontvoerders, als los prijs voor Tannenbaum. Maar daarvan wil Arads familie niet horen, zolang Hezbollah geen informatie vrijgeeft over wat er met de luchtmachtofficier is ge beurd. Israël staat voor een dilemma, en niet voor het eerst. In 1983 ruilde het 4500 Arabische ge vangenen tegen zes door Fatah gegijzelde Israëlische soldaten en twee jaar later 1150 Arabie ren tegen drie in Libanon opge pakte militairen. Na die laatste transactie bekende een zwaar aangeslagen Jitschak Rabin, destijds minister van Defensie, dat de wanhoop van de ouders hem slapeloze nachten had be zorgd. GPD door Cees van Zweeden Het is een naam die zelfs in Hongarije niet op eenieders lip ligt, maar Beregsurany is een bijzonder dorp. De huizen heb ben er aangeharkte tuinen, het stadhuis ligt in een riant park en de vrouwelijke burgemeester draagt een gouden horloge en vier ringen van hetzelfde edel metaal. En dat alles is des te op merkelijker, omdat Beregsura ny in het verpauperde oosten ligt. In een poging tot glimlach toont Dezsone Olah (58) haar boven tanden, als haar wordt ge vraagd naar het geheim van haardorp. Dat geheim blijkt zij zelf. „Ik ben in Hongarije één van de weinige burgemeesters die niet in het eigen dorp wonen. Maar sinds 1990 ben ik steeds herkozen, omdat ik over zulke goede contacten in Boedapest beschik. Ik slaag er steeds weer in een hoop geld los te peute ren." Voor een nederzetting van 612 zielen heeft Beregsurany geen beroerd stadhuis. Het dak is nieuw, de ramen zitten vers in de verf, toiletpotten herbergen wc-eenden en het meubilair is stijlvol. Gezeten onder een por tret van Petöfi, 's lands grootste dichter, declameert Dezsone Olah: „Vorig jaar hebben we 280 miljoen forint uit Boedapest ge kregen." Een dikke miljoen euro mag niet veel lijken voor een dorp, maar in Oost-Hongarije kun je daar toch leuke dingen mee doen. „We hebben er vorig jaar een be jaardentehuis en een kleuter school van gebouwd. Het mini mumloon is hier maar 50.000 forint (200 euro)." Maar zelfs in Beregsurany is de schijn bedrieglijk. De werkloos heid schommelt rond de 50 pro cent en er zijn genoeg gezinnen die in bittere armoede leven. Isolda en Hajas Horvath hebben nog het geluk over een eigen huisje te beschikken, maar sinds de goede oude - communistische - tijd hebben ze nauwelijks meer gewerkt. „Eén van de proble men is de nabijheid van Oekra- ine", zegt Hajas (33). „Bazen hier halen illegale arbeiders uit Oekraïne voor 500 forint (ruim twee euro) per dag." Omdat diezelfde bazen hem het wettelijke minimumloon moe- Burgemeester Dezsone Olah van het Hongaarse dorp Bergsurany ruikt geld nu de toetreding van Hon garije tot de EU steeds dichterbij komt. foto Robert Lantos/GPD ten betalen, heeft Hajas geen kans. Hij moet zijn vrouw en drie kindertjes onderhouden van de 70.000 forint die hij maandelijks aan kinderbijslag en bijstand krijgt, twee euro per gezinslid per dag. Een auto zit er niet in, telefoon evenmin. „Ge lukkig krijgen de kinderen te eten op school", zegt hij. Hongarije klom na de val van het communisme uit het dal, maar het oosten bleef achter. Hoewel de misère er dankzij de steun van Boedapest minder schrijnend is dan net over de grens in Oekraïne, zijn buiten landse investeerders zeldzaam gebleven. In Miskolc, de groot ste stad in het oosten, maakt Audi overal reclame. Doel ervan is echter niet auto 's te verkopen maar werknemers te werven voor de fabriek in Györ, vlakbij de Oostenrijkse grens. Buitenlandse bedrijven, die meer dan de helft van 's lands welvaart genereren, vestigden zich vooral in het westen. In Györ, waar behalve Audi ook Philips zit, is een tekort aan ar beidskrachten. Op sommige plaatsen in het oosten schom melt de werkloosheid tussen 50 en lOOprocent.Het inkomen per hoofd van de bevolking is in Boedapest drie keer hoger dan in Miskolc. Loonstijgingen tot 50 procent per jaar hebben west Hongarije duur gemaakt. Flextronics he velde de productie van Micro- softs X-box over naar China, IBM sloot een fabriek voor disk drives en Citroën koos voor Slo wakije. Jarenlang was Hongarije de lie veling van het westen, maar vo rig jaar schrompelden de bui tenlandse investeringen ineen tot 600 miljoen euro. Het veel kleinere Slowakije, waar het ge middelde uurloon 32 procent la ger ligt, haalde in 2002 ruim 3,5 miljard euro aan westerse in vesteringen binnen. De vraag is of het oosten de ko mende jaren een opleving zal kennen, dan wel voorgoed uit het blikveld van de investeerder raakt. Burgemeester Olah ruikt geld, nu de toetreding tot de Eu ropese Unie nadert. „In 2006 wordt de autoweg naar Vasarosnamedy doorgetrokken. Wij zijn dan op drie uur van Boedapest. Twee investeerders hebben zich al gemeld en we hebben een plan voor een indu strieterrein." Maar wie Beregsurany heeft be reikt, is ook op een steenworp afstand van Oekraïne. Anders dan Hongarije is Oekraïne een immense markt en Olah is de eerste te erkennen dat de lonen daar nog veel lager zijn. „Mijn collega in Berehove net over de grens verdient 60 euro per maand. Ik krijg hier voor mijn parttime baan 750 euro be taald." GPD KUNSTENAARS - De animo voor de expositie en het kopen van loten in het Kunstmuseum in Middelburg is gering. Dit stemt de organisatoren van 'kunstenaars helpen' tot droefheid. Op de expositie zijn kunstwerken te zien die bui tenlandse en Nederlandse kunstenaars hebben afgestaan ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Bezoekers kunnen een lot kopen, waar mee ze een kunstwerk kunnen winnen. VERENIGDE NATIES - Van daag is het de Dag van de Verenigde Naties. Het voor naamste doel van de V.N. is handhaving van vrede en vei ligheid. Vluchtelingen kinderen vallen onder dei scherming van deze volken organisatie. De VN is uniei de historie. MANIFESTATIE - Een gr» scheepse landelijke manife zal in de zomer van 1955 Rotterdam gehouden wori Thema van de manifestatie 55 is energie. Nederland 1)8 zich, volgens de organisal ren, na de oorlog opgewe tot een land dat zich weera de wereld kan presente» Het evenement duurt hondi dagen. Het is de bedoelingi het Ahoy-complex voor manifestatie wordt uit breid. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand' 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservioe@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bffl Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewez» Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantw zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjd Tel. (0113)315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden- - Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern, De u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldi?'?esel teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meloeD" PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LUGQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4