Hulst bezuinigt twee miljoen euro Officier acht Thoolse fotograaf schuldig aan plegen ontucht YOUR CULT GUIDE Streek moet meer doen met bekendheid van samensteller woordenboek weekenddiensten vrijdag 24 oktober 2003 Themahotel Kuiken Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Thuiszorg Pastorale dienst Verenigingen Danny Vera in 't Schuttershof www.cjp.nl/uitagenda De meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Van Dale keert terug in Sluis Het hotelcomplex De Dikke Van Dale, met op de voorgrond het woordenboek waar het zijn naam aan ontleent. foto's Camile Schelstraete Een standbeeld, een grafsteen, de Johan Hendrik van Dale- school en het pas gerenoveerde hotel-restaurant De Dikke van Dale. Sluis staat op bescheiden wijze stil bij Johan Hendrik van Dale, één van zijn beroemdste inwoners ooit. De grondlegger van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal - beter bekend als De Dikke van Dale - zag 175 jaar geleden het levenslicht. De Zeeuwse letterkundige Lo van Driel wijdde daarom een bio grafie aan het leven van de schoolmeester, stadsarchivaris en taalkundige, die vandaag tij dens een symposium in het Sluisse Belfort wordt gepresen teerd. Dat boek handelt over het verleden, maar heeft Van Dale ook nog toekomst in het vesting stadje? door Raymond de Frel SLUIS - Johan Hendrik van Dale was een workaholic. Hij schreef talloze schoolboekjes en wetenschappelijke en populaire publicaties over de geschiedenis van Sluis en West-Zeeuws- Vlaanderen. Hij ontwikkelde zich gaandeweg tot taalkundi ge, wat in 1867 leidde tot het verzoek van drie uitgevers om een bestaand handwoorden boek - het Nieuw woordenboek der Nederlandsche taal van I.M. en N.S. Calisch - te bewerken. De uitgave van dat tijdrovende werk heeft de Sluissenaar zelf nooit meegemaakt. Hij bezweek op 44-jarige leeftijd in 1872 aan de pokken. Het woordenboek was toen tot de Y gevorderd, zijn assistent Jan Manhave voltooi de het karwei. De wetenschappelijke beteke nis van Van Dale is minder groot dan wel eens wordt gedacht, zo concludeerden de cultuuramb tenaren van de gemeente Sluis. Maar de naam Van Dale is geniet desondanks grote bekendheid. Wat kakkestoelemeien is? 'Kijk maar even in de Van Dale'. En stengelaaltje? 'De Dikke weet raad'. Vrijwel iedere Nederlan der of Belg kent het begrip 'Dik ke Van Dale', maar dat de beste man uit Sluis kwam, weet nage noeg niemand. Helemaal fout, zo vindt het gemeentebestuur. En dus worden er plannen ge smeed om J.H. op een passende, maar prominente manier te eren. Cultuurwethouder Leen Wille en zijn ambtelijk gevolg bogen zich over het verleden van Van Dale, net zoals de uit baters van het onlangs geopen de viersterrenhotel De Dikke van Dale aan de Sint Anna- straat dat deden. De één deed dat om cultureel Sluis een im puls te geven, de ander - en dat geven ze grif toe - om commerci ële redenen. Overkoepelende factor: de toekomst van Van Dale in de vestingstad. Sluis mag best prat gaan op wat en wie het heeft voortgebracht, vindt cultuurwethouder Leen Wille. „Wat denk je van pater Brugman, waar de uitdrukking 'praten als Brugman' vandaan komt? Kwam uit Sluis. En Vors- terman van Oyen, die van enorm belang is geweest voor de land bouw? En dan hebben we ook nog Van Dale, die alles zodanig heeft neergezet dat de Dikke Van Dale nu een begrip is. Sluis heeft alleen maar een stand beeld en steen op de begraaf plaats, dat aan hem herinnert. That's it. Die trots is dus heel erg verstopt." Onterecht, vindt ook cultuurambtenaar Arco Wille- boordse. „Kijk, Michiel de Ruy- ter is de bekendste Zeeuw ooit, maar Van Dale is toch zeker een goede tweede." De naamsbekendheid van Van Dale moet worden uitgebuit, zo valt te lezen in de gemeentelijke cultuurnota voor de komende vier jaar. Een literair centrum, vernoemd naar Van Dale, moet Sluis meer naamsbekendheid geven. Die link én het feit dat West-Zeeuws-Vlaanderen een smeltkroes is van Vlaamse en Nederlandse talen, maken Sluis tot dé ideale plaats voor de op richting van zo'n centrum. Symposia, een permanente ten toonstelling, lezingen, kortom alles wat met literatuur of Van Dale van doen is, kan bij het ini tiatief worden betrokken. Maar, zoals de ondertitel van de cultuurnota ook al aangeeft: 'een dot veren kan pas vliegen als er een vogel in zit' (Bert Schierbeek, red.). In dit geval is nog niet duidelijk wat voor soort vogel het wordt. Het ei moet immers nog worden uitge broed. Wille en Willeboordse doen daar flink hun best op en laten hun gedachten met regel maat de vrije loop. „Ik weet niet of er in Sluis behoefte is aan een literair centrum (Willeboordse: „Ik kan mij niet voorstellen dat er geen behoefte is."), maar dat mag het doel ook niet zijn. Het centrum is een middel om Van Dale levend te houden. Om zo Sluis op de kaart te zetten", zegt Wille. Willeboordse: „Je kan aan Van Dale een heleboel the ma's ophangen. Schrijversacti viteiten, onderwijs... Van Dale is een kapstok, het gaat echter om veel meer. Ons idee is ont staan vanuit twee gedachtes: we hebben Van Dale en we willen li teraire activiteiten ontplooien." Een stichting Dikke van Dale, die moet worden gedragen door vooraanstaande Nederlandse en Belgische literaire cracks, moet het literair centrum en aanverwante activiteiten in goede banen leiden. „Het moet een mix worden van populaire bijeenkomsten en wat moeilijkere zaken. Deze bijeen komsten moeten wat mij betreft niet plaatsgebonden zijn, op een permanente tentoonstelling na, natuurlijk. Ik denk bijvoor beeld aan een jaarlijkse bijeen komst over dialecten, een avond met zangers die uitblinken door hun taalgebruik en een voor ronde van het Groot Dictee der Nederlandse Taal. Stel je voor: het groot dictee in de stad van de grondlegger van Nederlands bekendste woordenboek! De Belgen zijn verzot op dat soort dingen. Spelletjes als 10 voor Taal, dat is over de grens pure cult. Echt, daar smullen ze van!" Laten de uitbaters van hotel De Dikke Van Dale daar nou pre cies hetzelfde over denken. Ho tel-directeur Bram van de Berge en de Belgische exploitant Ju lian D'Herde hadden al ver ge vorderde plannen om hun hotel tot 'themahotel' te dopen - zo is er bijvoorbeeld het idee om ie dere kamer de naam van een schrijver te geven - toen zij afge lopen zomer de cultuurnota on der ogen kregen. „Wij willen hier al een tijd op inspringen, voornamelijk omdat taal in Bel gië heel populair is. Daarnaast geniet Sluis bij de Vlamingen grote bekendheid. Ik sprak met ideeënmaker Jean van den Bergh, die met deze suggestie op de proppen kwam. Wat een gro te plus is, is dat ons hotel de naam Van Dale al draagt. Veel buitenlandse gasten vragen zich af waarom ons hotel Fat Van Dale' heet. Dat is dus een groot voordeel voor Sluis, wat alleen nog maar kan worden vergroot: de massa gaat de link tussen Van Dale en Sluis leggen. Nu weet nog geen 5 procent van dat verband af", aldus D'Herde. Momenteel is deze zerk vrijwel het enige wat herinnert aai Zeeuwse afkomst van J.H. van Dale. Van de Berge en D'Herde gingen vorige week in gesprek met Leen Wille, die al snel tot de conclusie kwam dat beide par tijen met elkaar moeten optrek ken. „Het bedrijfsleven en de gemeente mogen in deze best sa men een weg bewandelen. Wij moeten natuurlijk niet afhan kelijk zijn van het bedrijf, maar als er sprake is van een win- winsituatie, zeg ik: waarom niet?" Van de Berge benadrukt dat de gemeente de kar in eerste instantie zal moeten trekken. „Het is tenslotte een culturele aangelegenheid voor heel Sluis, maar wij willen daar op insprin gen." Een conferentiecentrum, lezin gen van Belgische en Neder landse schrijvers, hotel De Dik ke Van Dale moet als het i een literair walhalla wor dat als het aan de uitbs ligt komend voorjaar voll moet draaien. „Hier moet episch talencentrum van laaglanden komen", hi D'Herde. Het door de gemeente Sluis legde ei is in de afgelopen v dus met hulp van buitenaf kuiken geworden. Of hetds mende jaren vrolijk tjil[ door Sluis fladdert of tot d( tegorie 'lelijke eend' gaat bi ren, blijft voorlopig gissen, luidde dat befaamde zini ook alweer? Bijna goed. wachten in dit geval allemat antwoord. zaterdag 24 en zondag 25 oktober 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Klooster- zande. Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost beHonte, Wielin genlaan 2, Terneuzen (jn,ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (altijd eerst bel len). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzandë, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken. Huis artsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). Geheel Zeeuws-Vlaanderen I. J. Buize, Nieuwstraat 55, Oostburg, tel. (0117)453580. Spreekuur zat. en zon. 12-12.30 uur. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18-18.30, zon. 12-12.30 uur. Gemeente Terneuzen Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzandë Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Terneuzen, Axel, Zaamslag Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. II.00-12.00 uur. Hulsten Hengstdijk R. T. Versol en J.C. Versol-ten Hoopen, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreekuur 13-14 uur, Plevierstraat 18, Hengstdijk. IJzendijke Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de die renkliniek. Terneuzen J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30- 14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis 'Dierenartsencentrum West', G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Kapel- lebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaande ren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0117) 456500, Ka naalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Tele foonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zee land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaande ren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113) 224022. Oost-Zeeuws-Vlaanderen zon. 12 - ma 24 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen Bereikbaar via mobiel nummer 06 53997850. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst is genoodzaakt de komende twee jaar twee miljoen euro te bezui nigen. Harde maatregelen zijn nodig om dit doel te halen. „In de gemeente gaan zware klap pen vallen", zegt wethouder P. Weemaes (financiën). Zowel aan de uitgaven- als aan de inkomstenkant moet worden gesnoeid. Daar zijn volgens Weemaes zware offers voor no dig. De inwoners moeten volgend jaar meer belasting betalen. Weemaes zei gisteren niet hoe hoog de stijging zal uitpakken, maar het is volgens hem niet meer dan de trendmatige verho ging. Zo stijgt het rioolrecht met negen euro. „We willen toe naar kostendekkende tarieven. Met de gemeenteraad gaan we de discussie aan hoe dat te realise ren." De gemeente is ook genood zaakt in eigen vlees te snijden. Intern gaat de gemeente volgens Weemaes 'tot op de bodem'. Met uitzondering van de aanleg van het Scharnier en de aanpak van de Hulsterweg door Terhole zijn alle investeringen geschrapt. Ook wordt pas op de plaats ge maakt met onderhoudsplannen. Wegen en gemeentelijke gebou wen worden de komende twee jaar maar heel mondjesmaat onderhouden. De rem op de in vesteringen heeft volgens Wee- door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld achtte gisteren in Middelburg een 56- jarige inwoner van Nieuw-Vos- semeer schuldig aan het plegen van ontucht met een achtjarig meisje. Ze eiste bij de rechtbank 18 0 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De man zou 2 9 juli 2001 op het Grevelingenstrand bij Brui- nisse het slachtoffer bij het toi let onzedelijk hebben betast. De officier sprak van een ernstig zedendelict, maar hield in haar eis er rekening mee dat de sek suele handeling één keer was gepleegd, dat het feit twee jaar geleden heeft plaatsgevonden en dat verdachte hiervoor drie dagen in Torentij d in Middel burg had vastgezeten. Ook wees ze op het blanco strafblad van de Tholenaar ofschoon er eerder vermeende seksuele verdenkin gen tegen hem zijn geweest. Familie en kennissen, die zich die dag in het gezelschap van de verdachte bevonden, hadden verklaard dat hij constant bij hen aanwezig is geweest. „De getuigenverklaringen zijn ge kleurd; ze zijn op elkaar afge stemd", wierp de officier tegen. Raadsman H. Nieland verzeker de dat de eilandbewoners erop uit zijn het leven van zijn cliënt kapot te maken. „De politie laat zich leiden door de meningen van de Thoolse bevolking. 'Nu hebben we hem te pakken', is er gezegd. Daarom heeft de politie de zaak willen doorzetten." Nieland bepleitte vrijspraak. Hij plaatste kanttekeningen bij de zoekactie en de reconstruc tie. „De moeder heeft meteen naar mijn cliënt gezocht, terwijl het meisje de andere richting opliep. De foto's van de plek zijn door de recherche niet juist weergegeven. Het studiover- hoor van het slachtoffer is sug gestief geweest." De rechtbank doet 5 november uitspraak. maes geen invloed op het cen trumplan omdat de benodigde panden door de gemeente al zijn aangekocht. Het schrappen van de investe ringen kan wel gevolgen hebben voor Kloosterzande aan Zee omdat voor dit project nog geen geld opzij is gezet. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat het zo erg is", verzucht wethouder Wee maes. „We hebben weliswaar twee positieve jaarrekeningen 2002 en ook 2003 sluiten we re delijk goed af, maar voor 2004 en 2005 zit het er veel beroerder uit. Door de kortingen op de al gemene uitkering uit het ge meentefonds en op het BTW- compensatiefonds moeten we twee miljoen euro bezuinigen. Dat is geen leuke boodschap." De begroting 2004 zou eigenlijk volgende maand door de ge meenteraad worden vastge steld. Doordat echter harde no ten gekraakt moeten worden, is de behandeling een maand uit gesteld. Weemaes ging gisteren niet in op de vraag of verenigingen en in stellingen de komende twee j aar minder subsidie krijgen. De ge meenteraad moet het nieuwe subsidiebeleidsplan immers nog vaststellen. „Maatregelen en het stellen van prioriteiten moeten nog met de gemeente raad worden besproken. De ge meenteraad moet de koers aan geven. De gemeente Hulst wil graag een sociaal sterke ge meente met een hoog voorzie ningenniveau blijven maar daar zijn offers voor nodig. Het zal er stevig inhakken." De gemeenteraad houdt woens dag 5 november een besloten werkvergadering over de ge meentelijke begroting en nood zakelijk te nemen maatregelen. Deze bijeenkomst komt in de plaats van de raadscommissie Middelen. MIDDELBURG - De zanger Danny Vera is zondagmiddag met zijn band, die ook eigen werk speelt, te beluisteren in ca fé 't Schuttershof in Middel burg. Daarnaast is er een optre den als gast van Sandro van Breemen, de zanger van de band Plaeto. Het concert begint om 17.00 uur. Woordenboek: ster I Ncdcrluridse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44