13 Algemeen Belang beticht Hulst van boekhoudfraude Terneuzenaar bekent lange reeks inbraken Meezingers Rob de Nijs zijn favoriet Littekens in vier jaar tijd weggewerkt Jaar cel geëist tegen Poolse man voor serie inbraken in Hulst Museum College Terneuzen verwacht positief effect, verkopers vrezen overlast op straat SieMatic zeeuwse almanak bin ri9n uit Niet serieus Kerk md bij sportschool In Rilland ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 24 oktober 2003 Louis Hemelaar Aarden wallen door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst pleegt boekhoudfraude. Regis teraccountant L. Verhoef uit Wijk bij Duurstede concludeert dit na beoordeling van de jaar rekening 2002 van de voorma lige gemeente Hulst. Verhoef 'fileerde' de jaarrekening op verzoek van Algemeen Belang. Deze fractie stemde als enige partij in de gemeenteraad tegen de jaarrekening. Volgens Alge meen Belang kloppen de cijfers niet. Fractievoorzitter A. Roctus schakelde Verhoef in voor een onafhankelijk oordeel. Verhoef is een bekende in de accoun tantswereld. De registerac countant is al jaren de luis in de pels van provincie- en gemeen tebesturen die in zijn ogen de burgers belazeren met foute jaarrekeningen en begrotingen. De daarbij gegeven accoun tantsverklaringen zijn volgens hem dus niet te vertrouwen. Ook Hulst ging met de jaarreke ning 2002 behoorlijk in de fout. In de jaarrekening bedraagt het batig saldo 2.326.431 euro. Het batig saldo is in werkelijkheid volgens Verhoef echter ruim 49.000 euro. Dat scheelt dus ruim 2.276.902 euro. „De bur gers en de gemeenteraad wordt een rad voor de ogen gedraaid. Ik weet niet waarom Hulst dat doet. Veel gemeenten verdoe zelen een batig saldo van mil joenen euro's om bijvoorbeeld verhoging van gemeentelijke belastingen goed te praten. Bij Hulst is het juist andersom." Roctus heeft daar wel een ver klaring voor. Hulst wilde vol gens hem kort voor de herinde ling koste wat kost voorkomen dat Hontenisse in de boeken meer geld had dan Hulst. „Hulst had twee mil j oen over en Honte nisse 1,5 miljoen. Daar zaten de reserves van Olaz al bij. Als die reserves niet waren meegere kend, had Hontenisse nog een half miljoen in kas, maar had Hulst helemaal niets. Daarom heeft Hulst de claim van pro jectontwikkelaar BAM van 700.000 euro ook niet in de jaar rekening opgenomen. Hulst zou dan met een negatief saldo zit ten. Ik zou als wethouder finan ciën van Hontenisse een slecht financieel beleid hebben ge voerd. Het tegendeel blijkt dus. De wethouder financiën van Hulst heeft er j uist een potje van gemaakt." Roctus vindt het niet eerlijk dat de inwoners van de voormalige gemeente Hontenisse het gelag betalen van de vermeende boek houdfraude. „Deze mensen be talen nu voor de avontuurtjes van Hulst. De claim had op de balans van de voormalige ge meente Hulst moeten staan. De inwoners van Hontenisse wor den gestraft voor een boek houdkundige manoeuvre van wethouder Weemaes." De Hulster gemeenteraad is vol gens Verhoef nu niet in staat een verantwoord oordeel te vormen over de financiële positie. „De jaarrekening is totaal onge schikt als sturings- en verant woordingsinstrument. Het is volstrekt ontverantwoord met behulp van dit soort jaarreke ningen en begrotingen een ge meente te besturen." Accountant Deloitte Touche in Bergen op Zoom, die de jaar rekening 2002 van een accoun tantsverklaring heeft voorzien, neemt de aantijgingen niet seri eus. Een woordvoerder: „Deze man heeft er zijn hobby van ge maakt gemeenten en provincies te bestoken met brieven. Hij is nog nergens in het gelijk ge steld. De jaarrekening van Hulst voldoet aan de bestaande regelgeving en onze controle is overeenkomstig aanvaarde richtlijnen." Ook wethouder P. Weemaes maakt er weinig woorden aan vuil. „Zijn bevin dingen kloppen niet. Onze jaar rekening klopt. Ik neem deze man daarom niet al te serieus." door Peter Opgei TERNEUZEN - Met de aanhou ding van een 25-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen heeft de politie een forse serie woninginbraken in Zeeland op gelost. De Terneuzenaar heeft inmiddels 55 inbraken bekend. De man is woensdag gearres teerd. In zijn woning heeft de politie tijdens een huiszoeking een groot aantal gestolen goede ren aangetroffen en in beslag genomen. Het gaat om voorna melijk sieraden, audio- en vi- deo-apparatuur en foto- en filmcamera's, maar ook baar geld. Volgen woordvoerder J. van Mourick van de politie Zee land is de totale buit zeker tien duizenden euro's waard. De politie betrapte de Terneuze naar op heterdaad bij een in braak in een woning in zijn woonplaats. De man werd al ge ruime tijd in de gaten gehouden. De politie kwam hem volgens Van Mourick op het spoor op grond van onder meer werkwij ze en het tijdstip van de inbra ken. In de periode van mei tot sep tember 2003 brak de verdachte telkens op zondagochtend in in woningen in onder meer Nieu- werkerk, Borssele, Ovezande en 's-Gravenpolder, op het mo ment dat de bewoners ter kerke waren gegaan. Overigens heeft de Terneuze naar volgens de politiewoord voerder niets van doen met de serie kerkinbraken in Zeeland en West-Brabant. „Afgelopen nacht is nog ingebroken in een kerk in Zierikzee. Deze man zat s toen al vast." De verdachte heeft inmiddels 'een bekentenis voor 55 inbra ken afgelegd, maar de politie sluit niet uit dat er nog meer bo ven tafel komt. Behoudens de insluipingen in Midden-Zee land en op Schouwen-Duive- land, is het merendeel van de in braken gepleegd in Zeeuws- Vlaanderen. In de afgelopen maanden wer den in deze regio in met name vakantiewoningen tientallen inbraken gepleegd. Van Mou rick zegt niet te weten of er een link tussen deze inbraken en de verdachte is. „Wij registeren niet op soort woningen." De man is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris en zit lopende het onderzoek voor alsnog voor tien dagen vast. In de tussentijd doet de politie on derzoek naar de in beslag geno men goederen. „Er is heel veel gevonden." Van Mourick zegt dat op korte termijn kijkdagen worden georganiseerd voor slachtoffers van woninginbra ken in Zeeuws-Vlaanderen, op de Bevelanden op Schouwen- Duiveland. Benadeelden die passen in de werkwijze en het profiel van de verdachte, krij gen van de politie een persoon lijke uitnodiging. Van Mourick houdt de data van de kijkdagen geheim. „We willen geen onge node gasten." Hoogstaand. Zo kan het ini tiatief van de heren Rik van zeven en Chiel van vijf zon der terughoudendheid wor den genoemd. Zij hebben de herfstvakantie benut voor de inrichting van een dinomu- seum. De dinosaurus wordt getoond via talrijke schaal modellen, er wordt een video gedraaid, er is dinomuziek en men kan er zelfs een dino-T- shirt bewonderen. Het museum is te bezoeken voor de alleszins schappelijke prijs van 10 eurocent. Er werd vooral de eerste dag goed gedraaid: elf geestdrif tige kijkers kwamen opda gen. Toen er op de tweede dag minder aanloop was, besloot de tweekoppige directie met spandoeken de straat op te gaan om aandacht te vragen voor alle schoons uit de pre historie. Daarbij liepen ze te gen een vervelende beper king op. Hun moeder wenste geen al te grote aanloop van wildvreemden en eiste mati ging van de reclame-uitin gen. Ze zorgde trouwens voor nog een tweede barrière: als ze boodschappen doet, worfLt de tentoonstelling gesloten. Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl ELAND - Een sportschool in illand was woensdag het doel- fitvan een grootscheepse inval, laarbij is volgens justitie onder leer een hoeveelheid nandro- m, een verboden spierverster- end middel, aangetroffen. Ie rechter-commissaris besloot )t de 'zoeking' omdat er aan- ijzingen waren dat in de sport- thool drugs en verboden lierversterkende middelen anwezig waren en verhandeld 'erden. Er werden geen drugs angetroffen, wel een doos van et spierversterkende middel androlon. Woordvoerster Boot zegt dat nog niet duide- ijk is of de hoeveelheid als om- iangrijk moet worden gezien. Daardoor is ook niet te zeggen lf er mogelijk sprake is van een jandelsvoorraad. Genieten komt van Binnenuit. 'ANtiOLUFSEN loewe Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) "emkenszand. www.binnenuit.nl ten doorbraak in acoustisch geluidbeleving. Zo definieert Bang&OLUFSEN haar nieuwste SE0LAB5 Luidsprekers. «at valt daar nog meer J 'ver te zeggen? Kom genieten bij Louis Hemelaar! Meningen over drugspas verdeeld Fldris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio Advertentie De Notenwevers zingen ter gelegenheid van de 25e verjaardag van het koor. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Uit volle borst werd gisteren het 25-jarig be staan van het Clingse ouderenkoor De Notenwevers be zongen. Met een concert in het plaatselijke gemeen schapscentrum Malpertuus gaven de koorleden, bijgestaan door drie koren uit de regio, een concert. De oude Clitex textielfabriek van Clinge inspireerde de koorleden, van wie een aantal werkzaam in de fabriek, het koor De Notenwevers te noemen. Pas een jaar na de oprichting werd deze naam gekozen. Het eerste jaar werd nog simpelweg gesproken van het ouderenkoor. Oprichter van het koor was destij ds organist en dirigent Neeteson. Tegenwoordig telt het gemengd koor achttien leden. De heren en dames worden op het orgel begeleidt door Ire- na Duerinck en dirigent Gerard Pollet zorgt dat ze maat blijven houden. Het repertoir van De Notenwevers is erg divers, maar vrolijke meezingers zijn nog altijd fa voriet, en dan vooral die van Rob de Nijs en Saskia en Serge. Het koor oefent elke week in Malpertuus en treedt vaak op in zorgcentra in de buurt. In Malpertuus werd ook het jubileumconcert gehouden. Speciaal voor genodigden, waaronder ook oud-koorle den. Van de partij waren ook koorleden van het eerste uur. Om van de viering een middagvullend programma te maken en de keel af en toe een beetje rust te gunnen, waren ook koren uit het Belgische Eeklo, Axel en uit Sint Jansteen uitgenodigd. tor Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het college van ferneuzen heeft er geen enkele moeite mee dat minister Donner in de toekomst alleen Neder landse staatsburgers gebruik mil laten maken van de koffie shops in ons land. Volgens waar nemend-burgemeester J. van Schaik van Terneuzen zou zo'n maatregel - mits goed door- jacht - de uitwassen van het jrugstoerisme in één keer uit roeien. ^oordvoerder H. van As van de motste Zeeuwse koffieshop Iheckpoint in Terneuzen vreest schter dat Donners plan een aag realiteitsgehalte heeft. ,Een dergelijke maatregel zal eiden tot een wildgroei van ille- iale handelsplaatsen in de rensregio's en ik denk dat daar cht niemand op zit te wach- en", stelt Van As. Ook het voornemen van de mi nister om een pasjessysteem in te voeren voor Nederlandse klanten van koffieshops lost volgens Van As weinig op. „Als het moet, voeren we zo'n lid maatschap gewoon in. Wat er dan zal gebeuren, is makkelijk te voorspellen. Leden zullen in de toekomst softdrugs kopen en die vervolgens elders in de regio weer te koop aanbieden aan Franse en Belgische toeristen. Dieblijven namelijk gewoon komen, omdat de drugs hier ver krijgbaar blijven." De Checkpoint-voorman ver wacht dat Donners voorstellen uiteindelijk de situatie in de grensstreek weer zullen ver slechteren. „Op dit moment hebben we geen problemen met samenscholingen, blijft de over last binnen de perken en hebben wij een goede relatie met over heden en politie. Op gezette tij den vindt er overleg plaats over de situatie in Terneuzen en blijkt tijdens zo'n overleg dat politie of justitie zaken anders willen, dan komen wij daaraan tegemoet. Zo hebben we recen telijk onze huisregels nog aan gescherpt, omdat de politie er ons op wees dat onze klanten moeten beseffen dat het vervoe ren van softdrugs nog steeds strafbaar is. Van dat gegeven hebben we onze klanten ook op de hoogte gebracht. Zo zijn er meer zaken die in onderling overleg worden afgesproken. Wat Donner wil, is een paar stappen terugzetten in de tijd. Enkel en alleen om goede vriendjes te blijven met onze Duitse buren", zegt Van As. Waarnemend burgemeester Van Schaik van Terneuzen vindt het prima dat Donner het soft drugsbeleid verder wil aan scherpen. „In Terneuzen heb ben we bewust gekozen voor een gedoogbeleid om af te komen van overlastsituaties. Dat is re delijk gelukt, maar we blijven zitten met een stroom drugstoe risten van over de grens. Voor die doelgroep heeft de gemeente destijds het gedoogbeleid niet ingevoerd. Dat beleid was be doeld om greep te krijgen op de lokale markt. Als Donner denkt met maatregelen de toeristen- stroom te kunnen indammen, dan moet hij maar met maatre gelen komen. Daar is niets tegen in te brengen. Of zijn voorstel len uitvoerbaar zijn of effect zullen hebben, dat is een twee de. Het pasjessysteem kan ertoe leiden dat er straks allerlei koe- riertjes over de regio zullen uit waaieren om de buitenlanders te blijven bedienen. Er zal dus goed nagedacht moeten worden over neveneffecten, want we willen ook niet dat straks de handel terugkeert op straat", aldus Van Schaik. i. Advertentie 't Liefst een SleMatic. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een twintig jarige man uit Polen moest zich gisteren voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor een reeks van woningin braken in Hulst deze zomer. Hij bekende de woninginbraken en diefstallen in de nacht van 20 op 21 juli te hebben gepleegd. Offi cier van Justitie J. Zondervan eiste een jaar cel. Eigenlijk had de Pool niets te zoeken in Zeeuws-Vlaanderen. Hij was met een gestolen auto onderweg van Polen naar zijn bestemming Parijs. In België raakte hij echter de weg kwijt, waarna hij de Neder landse grens overging. In Ter neuzen werd hij getraceerd door de politie, die meteen de achter volging inzette. De politieauto bleek niet in staat zijn BMW bij te houden. De verdachte wilde daarop zo. snel mogelijk van auto wisselen. Hij pleegde daarvoor in korte tijd een aantal woninginbraken in Hulst. Drie keer bleef het bij een poging. De buit beperkte zich tot siga retten en drank. In een woning in Hengstdijk wist hij autosleu tels te bemachtigen. Hij nam uit de garage de auto weg. Aan zijn rit kwam een einde toen hij in de sloot belandde. De officier telde bij elkaar tien incidenten. Raadsvrouw G. Haaijer vond dat er sprake was geweest van kruimeldiefstallen. Zij vroeg de straf deels voorwaardelijk op te leggen. De dader werd in de ochtend van 21 juli door de politie in een maïsveld aangetroffen. De rechtbank doet 5 november uitspraak. door Marco Hamelink HULST - De restauratie van de vestingwerken in Hulst is giste ren officieel afgerond. Het her stellen van de diverse poorten in de vestingstad nam ruim vier jaar in beslag. Directeur van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg A. Asselbergs onthulde gisteren bij de Dubbele Poort een herdenkingssteen. Deze poort kwam onlangs als laatste van de vier gerestaureerde stadspoorten gereed. De totale kosten van de restau ratiewerkzaamheden bedroe gen ruim 2,6 miljoen euro. Door tegenslagen vielen de kosten zo'n driehonderdduizend euro hoger uit dan vooraf was be raamd. In principe is een over schrijding van het budget voor risico van de gemeente. Assel bergs toonde tijdens een bijeen komst in de raadzaal van het Hulster stadhuis echter begrip voor het ontstane tekort. „Bij zulke werkzaamheden kom je altijd dingen tegen die je vooraf onmogelijk kunt voorzien. Het tekort ligt rond de 180.000 euro. Ik kan geen harde beloftes ma ken, maar als de gemeente haar best doet om aan te tonen dat de gemaakte kosten reëel zijn, zie ik geen bezwaar om dat te fi nancieren", aldus Asselbergs. Wethouder P. Weemaes was dik tevreden met deze halve toezeg ging. „De overschrijding van het budget is ongeveer 10 pro cent. Over een periode van vier jaar en op een totaal van twee ënhalf miljoen euro valt dat al leszins mee. In principe hebben we een monumentenreserve van 400.000 eurodus we kunnen het eventueel zelf financieren, maar we hopen natuurlijk dat we een deel terug kunnen krijgen", al dus Weemaes. De wethouder kaartte ook het probleem aan rond het onder houden van de aarden wallen van de vestingwerken. Hij vroeg Asselbergs om mee te denken over dit probleem en zo moge lijk steun te geven. „Hetherstel- len van deze wallen is behoor lijk arbeidsintensief. De kosten worden vooralsnog op geen en kele manier vergoed. We hebben nu een klein gedeelte hersteld en dat kostte al 100.000 euro", ver duidelijkte Weemaes. De directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg er kende het probleem, maar kon over een eventuele tegemoetko ming nog niets zeggen. Wel zei hij bij de minister aangedron gen te hebben op een regeling voor het groen in dergelijke ves tingwerken. Asselbergs zei verder dat het college en de gemeenteraad van Hulst en aannemer trots konden zijn op het resultaat van de res tauratiewerkzaamheden. „Hulst heeft haar ouderdom met zich meegetorst. Door de ja ren heeft dat de nodige littekens opgeleverd. De afgelopen jaren zijn die echter stukje bij beetje weggewerkt. Hulst bewijst dat het absoluut tot de eerste klas monumentensteden behoort." A. Asselbergs onthult een plaquette bij de Dubbele Poort. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41