Ik wil meer voordeel Helft allochtonen vindt dat er hier te veel allochtonen wonen Kamminga moet van rechter getuigen in Gelderse fraudezaak Gretta Duisenberg vindt column erg onbetamelijk GGD onderzoekt Texelse scholieren op tbc Get more. T "Mobile" Dus bel ik zonder onverwachte kosten Manager in de bijstand moet desnoods kranten bezorgen Borden moeten oorzaak file meiden 99,95 Brief )M eist vijf jaar oor toedienen iverdosis drugs ian dochtertje Bemiddelaar Tortelduifje op Noordzee gered vrijdag 24 oktober 2003 Getuigen in Bikker-zaak in Zwolle gehoord Flitskast Breda opgeblazen Discriminatie Universiteit Politie controleert op wapens Carrie ontvangt emancipatieprijs Verzorgingshuis is vaak te donker van onze redactie binnenland TILBURG - Gretta Duisenberg eist dat Metro-medewerker Luuk Koelman een column van zijn website haalt. Volgens de advocaat van Duisenberg wor den in de column 'de grenzen van het betamelijke overschre den'. Koelman beschrijft hoe de vrouw van Europese Bankdi recteur Duisenberg de lief de be drijft met Jasser Arafat. „O, Allah, sta me bijdenkt Ara fat, terwijl Gretta's dijen hem in een onverbiddelijke houdgreep nemen. Dit wordt de gruwelijk ste beproeving uit mijn leven. Hier kan geen Israëlische ver- geldingsaanval tegenop", schrijft hij in zijn column die op 16 oktober in treinkrant Metro stond. In een brief aan Koelman eiste de advocaat van Duisenberg, O. Trojan, dat Koelman voor gis termiddag vijf uur de column van zijn website zou halen en er excuses op zou plaatsen. Zo niet, dan zou een kort geding volgen. Koelman zegt dat hij niet van plan is aan de wensen van de ad vocaat te voldoen. Hij heeft de correspondentie met de raads man op zijn site gezet. De columnist dacht eerst aan een grap toen hij een e-mail kreeg van de advocaat. ,,Ik heb eerst eens goed gekeken naar de afzender van de mail, om te kij ken of ik niet in de maling werd genomen. Maar gisteren kwam er ook een aangetekende brief van de advocaat", aldus de co lumnist. „Ik heb er hartelijk om gela chen. Over het Midden-Oosten en de rol van mevrouw Duisen berg mag je kennelijk niet kri tisch schrijven." ANP Sony Ericsson T100 incl. €10,-** beltegoed T-Mobile PrePaid. Als je met T-Mobile PrePaid wilt bellen, heb je veel voordeel. Dat begint al als je een SIM-kaart voor 15,- koopt. Hierop staat ook meteen voor 15,-* beltegoed. Je betaalt dus niets extra. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Als je nu een Sony Ericsson T100 koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of bel 0800-7123. Waarvan 10,-via antwoordkaart. Waarvan 5,- via een antwoordkaart. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt). door Margit Spaak ARNHEM - Commissaris van de koningin J. Kamminga moet voor de rechtbank in Arnhem getuigen in de Gel derse fraudezaak. Die is een gevolg van het Gelderse ver langen om de provincie door grote evenementen internatio naal op de kaart te zetten. De rechtbank wil ook twee hoge (oud-)provincieambtenaren en drie andere getuigen horen. De zaak is gisteren voor onbe paalde tijd aangehouden. In de zaak staan ex-gedepu teerde W. Scheerder, directeur E. Landman van evenemen tenbureau Gelderland Events BV en een ontslagen topamb tenaar terecht op verdenking van fraude, corruptie, omko ping en valsheid in geschrifte. Scheerder en Landman ont kennen dat zij schuldig zijn. De ambtenaar geeft enkele vervalsingen toe, maar zegt van andere valse brieven, do cumenten en ondertekeningen niets te weten. Kamminga moet komen ver tellen waarom hij bij de Rijks recherche verklaarde dat hij zich misleid voelde door gede puteerde Scheerder. De com missaris zei daar toen ook dat 'collectieve verantwoordelijk heid ophoudt waar misleiding en manipulatie beginnen'. Scheerder verwijt Kamminga dat deze hem als collegelid liet vallen toen de contouren van de fraudezaak zichtbaar wer den. Volgens Scheerder had het college van Gedeputeerde Staten wel een gedeelde ver antwoordelijkheid voor het beleid en heeft Kamminga hem als zondebok aangewe zen. De rechtbank behandelde gis teren een brief van 21 februari 2001, waarin Gelderland aan de ABN-bank in Oosterbeek liet weten 1,9 miljoen gulden aan het organisatiebureau te betalen. De bank gaf vervol gens krediet, maar de brief bleek vals. Scheerder ontkent dat hij de brief heeft geschre ven of getekend. De rechtbank laat nu een schriftdeskundige de handte kening van Scheerder onder zoeken. De ondertekening wordt ook vergelijken met de handschriften van de twee an dere verdachten en eventueel nog andere mensen. De brief speelt een cruciale rol, omdat de provincie ontdekte dat er iets mis was met het evene- mentenbeleid toen de bank de brief naar het provinciehuis faxte. De rechtbank wil de fraude zaak voor het eind van het jaar afronden, maar het is nog on duidelijk wanneer de rechts zitting verder gaat. ANP legt werkplicht op mM.au ra vanZutphen [LVERSUM - Bijstan'dsge- ichtigden in Hilversum wor- en vanaf januari 2004 direct an het werk gezet als zij bij de emeente voor een uitkering inkloppen. Het zal daarbij jkwijls om eenvoudig werk aan, dat wellicht ver onder het jveau van de werkloze ligt. B en W van Hilversum willen ook dat werkzoekenden die niet hard genoeg hun best doen om een baan te vinden een lagere uitkering krijgen. Hilversum is een van de weinige gemeenten die deze omstreden aanpak voorstaat. De maatregel geldt vanaf vol gend jaar voor alle nieuwko mers in de bijstand. Iedereen wordt op gelijke wijze behan deld, of het nu om een langdurig werkloze gaat of een bijstands moeder met drie kinderen. Om de investeringskosten voor het nieuwe systeem te kunnen op brengen, wil het college een be roep doen op Europese subsidie. Andere gemeenten, bijvoor beeld Den Bosch en Amsterdam, hebben ook Europees geld ge kregen voor dit zogenaamde Werk Boven Inkomen-project. Hilversum benadert momenteel het bedrijfsleven om werkge vers te vinden die werk kunnen aanbieden. Het Hilversumse college van B en W ziet zich genoodzaakt tot de harde behandeling van bij standsgerechtigden door de in voering van de nieuwe wet Werk en Bijstand. Die vervangt vol gend jaar de huidige Algemene Bijstandswet. Binnen de nieuwe wet draaien gemeenten zelf voor honderd procent voor de kosten van de bijstand op. Het aantal bijstandsgerechtigden zal door de slechte economische situatie de komende jaren ver moedelijk stijgen en dus wordt de gemeentelijke kostenpost groter. De bijstandskosten zijn echter lager als de meeste werkzoeken den snel weer voor hun eigen in komen kunnen zorgen. Hilver sum denkt met het nieuwe sys teem milj oenen euro 's te kunnen besparen. In de praktijk komt het er op neer dat werklozen die zich bij het loket van de sociale dienst melden vrijwel direct via een bemiddelaar een baan krijgen aangeboden. Volgens wethouder Patrick van den Brink zal in eerste instantie naar werk worden gezocht dat past bij het niveau van de bij standsgerechtigde, maar kan de gemeente ook onverbiddelijk zijn. „Als het niet lukt een baan bij het opleidingsniveau te vinden, dan kan het voorkomen dat een manager kranten moet gaan rondbrengen", aldus Van den Brink. Hij spreekt van een 'kei hard maar rechtvaardig sys teem'. GPD DEN HAAG - De vermelding van de oorzaak van een file op de matrixborden boven een snelweg zal volgens de Raad voor de Transportveiligheid leiden tot een betere aanpassing van het rijgedrag dan de aanduiding van een aanbevolen snelheid. Ook moeten op die borden bij een blokkade de totale stilstand van de weggebruikers worden aangegeven. Dat concludeert de Raad voor de Transportveiligheid in een rapport over een mistongeval bij Badhoevedorp, waardoor in 1997 twee dodelijke slachtoffers vielen. Doordat achteropko mende automobilisten niet konden worden gewaarschuwd, ontstond een kettingbotsing. ANP VLIELAND - Een verliefde vrouw is woensdagavond met haar hond door de reddingsmaatschappij KNRM gered op de Noordzee. De vrouw, die op Texel woont, wilde in een rubber boot overvaren naar Vlieland, waar haar vriend woont. De harde wind blies haar echter richting Noordzee. In paniek belde ze haar vriend. Die kon slechts vanaf het strand toezien hoe de hoge golven met het bootje speelden. De reddings maatschappij voer met twee boten uit. Korte tij d later konden de geliefden elkaar op Vlieland in de armen sluiten. Woordvoerder P. Klaassen van de KNRM op Vlieland zei gis terendat de vrouw vaker de oversteek van Texel naar Vlieland waagde. ,,In de zomer kan dat, maar ze heeft zich nu verkeken op de harde wind." ANP TEXEL - De jongste leerlingen van basisschool De Akker in Oosterend krijgen de mantouxprik. De GGD Kop van Noord-Holland onderzocht gisteren de leerlingen op tuberculose, nadat de ziekte was vastgesteld bij het 57-jarige schoolhoofd. Hij is volgens de GGD overleden aan een combinatie van tbc met een darmziekte. foto Edo Kooiman/ANP HAGEN - Een aantal Neder landse getuigen in de zaak die iet Duitse Openbaar Ministerie oert tegen de Nederlandse oor- ogsmisdadiger Herbertus Bik- ler, wordt mogelijk in Zwolle gehoord. fficier van justitie U. Maass zei listeren dat dit een optie is voor nensen die te zwak zijn om naar lagen af te reizen, let proces tegen de 85-jarige likker duurt inmiddels enkele reken. De bewaker van kamp ïrica in Ommen wordt verdacht 'au het doodschieten van de rarzetsman Jan Houtman in no- ramber 1944. Hij kan worden woordeeld als bewezen wordt dat het hier om ipoord ging. Haass wil drie Nederlanders persoonlijk horen. Een aantal ffldere getuigenissen volstaat volgens hem op papier. Volgens tem hoeft Bikker niet bij die verhoren te zijn en kan dat al leen in de aanwezigheid van zijn advocaten, het OM en de rech ters. Maass: „Bovendien kan het °ok niet, omdat het gevaar be staat dat Bikker in Nederland gearresteerd wordt." ANP i BREDA - Een onbekende heeft gisteren in de vroege ochtend een flitskast aan de Julianalaan in Breda opgeblazen. De politie gaat er vooralsnog vanuit dat een gefrustreerde 'geflitste' automobilist op een wel erg rigoureuze maatregel wraak heeft willen nemen. De schade bedraagt enkele tiendui zenden euro's. Brokstukken van de kast met fotocamera en radarappara- tuur lagen tientallen meters in het rond. Buurtbewoners wer den wakker van de klap. De po litie onderzoekt of de dader een hoeveelheid vuurwerk heeft ge bruikt of springstof. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bijna de helft van de allochtonen in Nederland vindt dat er hier te veel alloch tonen zijn. Naast 48 procent van de allochtonen heeft ook 65 pro cent van de autochtonen deze mening. Dat blijkt uit de Rapportage minderheden 2003 van het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP), die gisteren is overhan digd aan minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en Inte gratie. Daarin wordt geconclu deerd dat de maatschappelijke positie van minderheden in Ne derland geleidelijk verbetert. Een grote meerderheid van 70 tot 80 procent van de etnische minderheden vindt het fijn in Nederland, meer en meer al lochtonen werken en ze doen het steeds beter op school. De tweejaarlijkse rapportage heeft vooral betrekking op de vier grootste etnische groepen in Nederland: Turken, Marok kanen, Antillianen en Surina- mers. Zij vormen samen ongeveer 60 procent van het aantal allochto nen in Nederland. Zowel allochtonen als autoch tonen vinden niet dat het mak kelijker moet worden om in Ne derland asiel te krijgen. Wel noemen beide groepen het posi tief dat in een land verschillen de culturen bestaan. Daar tegenover menen alloch tonen en autochtonen dat een wijk er niet op vooruit gaat als er veel allochtonen wonen. Bijna tweederde van de alloch tonen zegt nooit of bijna nooit persoonlijk gediscrimineerd te zijn. Van de allochtonen geeft 5 tot 8 procent aan vaak te worden gediscrimineerd en 29 tot 34 procent af en toe, afhankelijk van de afkomst. Opvallend is dat het merendeel van de allochtonen denkt dat hun eigen groep wordt gediscri mineerd, maar de meesten ge ven tegelijkertijd aan dat zij daar persoonlijk bijna of nooit ervaringen mee hebben. Zo heeft bijvoorbeeld' 22 procent van de Marokkanen de indruk dat de Marokkaanse bevolking in Nederland vaak wordt gedis crimineerd, terwijl slechts 6 procent zelf vaak met discrimi natie te maken heeft. In de periode 1994 tot 2002 zijn steeds meer allochtonen gaan werken. Vooral de Marokkaan se mannen maken een inhaal slag. Had in 1994 36 procent een baan, in 2002 was dat 59 pro cent. Het SCP is bezorgd over de toe nemende werkloosheid onder jonge allochtonen. Vooral bij de Surinaamse en Antilliaanse jongeren, van wie nu meer dan een kwart niet werkt. Tussen 1996 en 2002 is het aan tal Turkse en Marokkaanse leer lingen op havo en vwo gestegen en ook op hbo en universiteit studeren meer allochtonen. Maar nog steeds kiezen de mees te allochtone jongeren voor een mbo-opleiding. Minister Verdonk toonde zich bij de presentatie van het rap port minder positief over de si tuatie van allochtonen. Ze was gelukkig met de daling van de werkloosheid en de steeds betere onderwijsresulta ten, maar concludeerde ook dat de afstand op maatschappelijk, sociaal en cultureel gebied 'nog steeds veel te groot is'. ANP (AARLEM - Officier van justi- je R. Mud heeft gisteren bij de echtbank in Haarlem vijf jaar «voorwaardelijke celstraf ge- ist tegen een 44-jarige vrouw lit Wormerveer. Zij zou in 2002 iaar kind van veertien inaan- len een overdosis drugs en me- licijnen hebben gegeven. De lestijds verslaafde vrouw ont- lent haar dochtertje de midde- en te hebben gegeven. iet meisje werd 24 juli vorig jaar dood in haar bedje gevon- len. In het lichaam en bloed van iet kind werden resten van on- iermeer cocaïne, morfine, me thadon en kalmeringspillen aangetroffen. De verdachte zegt iat zij haar dochtertje alleen [weemaal wat methadon heeft gegeven toen ze acht maanden bud was en haar tandjes door kwamen. Volgens haar kan het liet anders dan dat haar man de lodelijke dosis drugs heeft toe- jediend. fficier Mud hield de moeder chter verantwoordelijk voor de lood vanhaar kind. Zij verzorg- eveelal het meisje en kon bo- 'endien over de verdovende niddelen beschikken, aldus de anklager. Hij stelde dat het ind vermoedelijk drugs en me- icijnen kreeg, omdat haar ou ters geen last van haar wilden lebben bij hun eigen drugsge- iruik. De rechter doet donder- ag 6 november uitspraak. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse politie maakt zich op voor een ongeëvenaarde inspanning om de stad wapenvrij te ma ken. Her en der in de stad zullen Amsterdammers vanaf mor gen bij wijze van verrassing worden gefouilleerd. Bovendien worden door middel van een campagne burgers aangespoord bezitters van wapens te 'verklikken' bij de politie. Op veel plaatsen in de stad zullen vanaf vanavond argeloze voorbijgangers hun zakken al leeg moeten maken. In de zoge heten veiligheidsrisicogebieden staat het de politie vrij ieder een zonder concrete verdenking preventief te fouilleren. GPD AMSTERDAM - Columniste en schrijfster Carrie (49) krijgt dit jaar de Harriët Freezerring, de jaarlijkse emancipatieprijs van het maandblad Opzij. De ex-maatschappelijk werkster krijgt de ring wegens haar inzet voor de prostituees in Rotter dam. Dat maakte Opzij gisteren bekend. Om het lot van deze vrouwen te verbeteren richtte de prijs- winnares twee jaar geleden de stichting Koninginnen van de Nacht op. Met die stichting organiseerde ze allerlei spraak makende activiteiten, waaronder een modeshow waarin prostituees als mannequins optraden. ANP EINDHOVEN - Appartementen in verzorgingstehuizen zijn vaak onvoldoende verlicht. Daardoor zijn de bewoners onno dig visueel gehandicapt, waardoor ze moeite hebben met le zen, puzzelen en andere activiteiten. Ook kunnen ze zich moeilijk oriënteren waardoor de kans op vallen toeneemt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Technische Universiteit Eindhoven in 37 appartementen in tien verzorgingshuizen. Daaruit kwam verder naar voren dat bij de helft van de bewo ners de sterkte van de bril niet aan het slechter wordende ge zichtsvermogen is aangepast. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3