13 ^sportschool Nieuwe coördinator Vluchtelingenwerk Terneuzenaar bekent lange reeks inbraken Noord-Zeeland krijgt ambulance van Walcheren bang voor gevolgen bezuinigingen voor vrijwilligers Anbo-voorman haalt uit naar overheid Museum zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 24 oktober 2003 jevolgen b—ia—BW—a Wiiiia«i—mm—b— knbo-speld foor vrijwilliger vreest leegloop nnrEsme Soesman ERIKZEE - Jaap Elenbaas i de Stichting Jeugd Schou- n-Duiveland vreest dat de lorgenomen bezuiniging op indelijke jeugdorganisaties op mgere termijn een 'leegloop en lilverkoop van hardwerkende lijwilligers' tot gevolg zal heb- ien. Het voortbestaan van de ier scoutinggroepen op Schou- [en-Duiveland is niet in ge- aar. neen paar jaar tijd wil het Rijk |e subsidies aan landelijke [lidorganisaties, waaronder Icouting Nederland, tot de rand toe afbouwen. De groe ien in deze regio zien hun eigen oekomst daarmee niet direct omber in. Ze draaien op eigen ontributie, al dan niet aange- tild met gemeentelijke subsi- Ie, Op langer termijn, schetsen Ie betrokkenen, hebben de be- uinigingen echter wel degelijk urn weerslag in de regio. Ook ilenbaas van de Stichting eugd is die mening toegedaan. lij vergelijkt het met elk ander willekeurig bedrijf, waar het lesin gaat. Aanvankelijk merk niet zoveel van de gevolgen, jaar allengs gaat alles stroever. Voorraden worden niet meer ongevuld en dan kom je op een legeven moment op een punt lat je weken moet wachten op en nieuwe dynamo." Landelij- ;eorganisaties als Scouting Ne- lerland en speeltuinverenigin- lenkoepel NUSO behartigen de ielangen van lokale - op vrij willigers draaiende - clubs. Ze everen materiaal, ideëen en leskundigheid. Een voorbeeld j de toename van allochtone anderen in deze regio, schetst Ilenbaas. Er kan alleen al op lat vlak dankbaar gebruik wor- en gemaakt van de randstede- ijke ervaring die er bij koepels lelf put hij ook uit die vergaar- akken van kennis, ervaring en reativiteit. De Stichting Jeugd ontvangt subsidie van de ge meente Schouwen-Duiveland en is niet gebonden aan een lan delijke koepel. Maar de magazi nes van landelijke organisaties op jeugdgebied gelden voor Elenbaas als vakbladen. Er wordt op grote schaal zo'n beet je gedaan wat de Stichting Jeugd binnen de regio doet. Mensen op het goede spoor zet ten van samenwerking en nieu we ideëen neerzetten, met het welzijn van de j eugd als gewenst resultaat. „Kom op, daar ga je toch niet op bezuinigen?" De besturen van de vier Schou- wen-Duivelandse scouting- clubs voorzien de gevolgen voor de eigen clubs nog niet. Mocht het doorgaan, houdt ieder een slag om de arm, dan zal dat hoogstwaarschijnlijk leiden tot een hogere afdracht van lokale afdelingen aan de landelijke clubNu wordt per lid zo 'n veer tien euro afgedragen. Er zit mis schien best nog wat rek in de contributie die leden betalen. Maar dat extra geld kan ook op plaatselijk niveau (bijvoorbeeld onderhoud gebouwen) goed worden gebruikt. Aan de landelijke ondersteu ning (van cursussen voorleiding tot de organisatie van grote ac tiviteiten) wordt veel belang ge hecht. „Valt dat weg dan kun je dat éven opvangen met vrijwil ligers, maar niet voor lange tijd", meent penningmeester F. Niesse van de Bruse Prinses Margrietgroep. „Je moet dit op langer termijn zien", vindt ook Bezuinigen op het welzijn van de jeugd is volgens Jaap Elenbaas uit den boze. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De bur ger moet onterecht boeten voor spilziek beleid van de over heid. Dat betoogde voorzitter J. van Wezel van de afdeling Brouwershaven van ouderen bond Anbo gisteren tijdens de najaarsvergadering van de af deling. Van Wezel riep de oude ren op hun stem te verheffen en nadrukkelijk voor hun rechten op te komen. Van Wezel vindt dat volstrekt ten onrechte ouderen in de be klaagdenbank worden gezet door de rijksoverheid. „Het gaat niet goed met de econo mie. Er moet bezuinigd wor den, of de belastingen moeten omhoog. En dat zou dan onder meer veroorzaakt worden door de vergrijzing. De ouderen krijgen de schuld en dat is on terecht." Voor de wet, betoogde Van We zel, is iedereen gelijk. „Iedere Nederlander heeft recht op al lerlei algemene voorzieningen. Zorg voor ouderen kost geld, maar van alle 7 5-jarigen in Ne derland heeft maar 12 procent behoefte aan zorg." Tegenover de kosten voor zorg voor de ouderen staan, stelt Van Wezel, heel wat besparin gen. „Vijfenzestigplussers doen geen beroep op een ar beidsplaats, ze maken geen ge bruik van de diensten van het arbeidsbureau en vragen ook niet om een ww-uitkering. Ou deren zijn - omdat ze meestal niet in de spits rijden - veiliger verkeersdeelnemers en crimi naliteit komt onder ouderen nauwelijks voor. Ik heb nog nooit gehoord van een opa met een lange baard die een bank berooft. Dat scheelt de over heid miljarden aan uitgaven uit de algemene middelen." Naast de rijksoverheid kreeg ook de gemeente Schouwen- Duiveland een veeg uit de pan van Van Wezel. Die luistert vol gens de Anbo-voorman vol strekt onvoldoende naar wat ouderen denken van het beleid. Het protest tegen de bouw van het in de visie van de ouderen bond veel te dure gemeente huis haalde niets uit. En zo zijn er volgens Van Wezel meer voorbeelden te noemen. „Daarom is het zo belangrijk dat we blijven aankloppen, bellen en schrijven. De over heid moet gewoon beter naar ons gaan luisteren. Van Wezel kwam niet alleen met kritiek, maar stak ook de hand in eigen boezem. „In ons eigen blad Anbo-vizier wemelt het van de advertenties voor rolstoelen, trapliften, inconti- nentiemateriaal en electrokar- retjes. Er staat nooit eens een leuke advertentie voor een sportwagen in. Dus ik denk dat we zelf ook moeten werken aan een ander imago." ILLAND - Een sportschool in illand was woensdag het doel- nt van een grootscheepse inval, •aarbij is volgens justitie onder neer een hoeveelheid nandro- an, een verboden spierverster- end middel, aangetroffen. trechter-commissaris besloot it de 'zoeking' omdat er aan gingen waren dat in de sport- thool drugs en verboden fierversterkende middelen anwezig waren en verhandeld ïerden. Aan de inval namen de aspeeteur voor de Volksge zindheid, mensen van de teuwse politie, de Algemene jispectiedienst en de douane tel. Er werden geen drugs aan troffen, wel een doos van het perversterkende middel jandrolon. Woordvoerster ■Boot zegt dat nog niet duide- ijkis of de hoeveelheid als om- angrijk moet worden gezien. »j de inval werden verder een ruisboog met pijlen, een vecht- les en een boksbeugel gevon- De 27-jarige eigenaar van e sportschool, tegen wie pro- •s-verbaal is opgemaakt, be iert dat er in zijn zaak 'niets gevonden', dus ook geen Stdrolon fiOUWERSHAVEN - Uit han- van voorzitter J. van Wezel de afdeling Brouwershaven an ouderenbond Anbo kreeg njwilliger J. van der Wielen •sferen de zilveren Anbo- leld, ander Wielen werd in het zon- ,elJe gezet vanwege zijn ver asten bij het organiseren van fltuurtrips voor ouderen. „Je het vuur uit je sloffen gelo te en je bent op je scootertje oor die cultuurtrips het hele ei- |nd over geweest. Dat waarde- .nwezeer", aldus Van Wezel. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ko de Visser is de nieuwe professione le coördinator voor Vluchtelin genwerk (VW) op Schouwen- Duiveland. Hij is in die functie Philomène Op 't Hof opgevolgd, die dit werk negen jaar achter een met grote toewijding ver richtte. „Philomène krijg je met mij niet terug", benadrukt De Visser. Hij geeft daarmee aan dat hij door recente veranderin gen binnen VW genoodzaakt is zijn taken op grotere afstand uit te voeren. De Visser stuurt als beroeps kracht zowel het vrijwilligers- team in Burgh-Haamstede als in Middelburg aan. In de provin cie-hoofdstad doet hij dat al bij na vijf jaar. Beide stichtingen van VW zijn inmiddels ook ge fuseerd tot één organisatie die in federatief verband weer onder deel vormt van Vluchtelingen- Werk afdeling Zeeland. „De stichting Burgh-Haamste de trok bij Middelburg aan de bel met het verzoek de krachten te bundelen. Daar is gehoor aan gegeven", zegt De Visser. Dras tische bezuinigingen en ge dwongen schaalvergroting die door de rijksoverheid werd op gelegd, lagen daaraan ten grondslag. VW Burgh-Haam stede overwoog bij het vertrek van Op 't Hof door de nood ge dwongen zelfs even de betaalde coördinatie volledig te schrap pen. Uiteindelijk bleek het mo gelijk door de fusie met de afde ling Middelburg nog ruimte te vinden voor acht uur beroeps matige coördinatie. Vanuit de kerken in Burgh-Haamstede is daar nog een budget voor vier uur professionele ondersteu ning aan toegevoegd. Volgens De Visser is er na een chaotische periode voor VW op Schouwen weer wat rust gecre- eerd. Die chaos was vooral een gevolg van de brand die in het voorjaar in het Asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede heeft gewoed. Daardoor moes ten de vrijwilligers van VW uit wijken naar tijdelijke kantoor ruimte, waar geruime tijd geen computer beschikbaar was en dossiers niet konden worden ge raadpleegd. Daarnaast was er dus de zorg over de professione le ondersteuning. De Visser roemt in dit verband het doorzettingsvermogen van de vrijwilligers. Anderzijds moet hij erkennen dat het team in Burgh-Haamstede wat aan de krappe kant is. Hij hoopt dan ook dat zich snel enkele nieuwe vrijwilligers zullen aanmelden. Hij windt er geen doekjes om dat er veel wordt gevergd van deze mensen. Zo dienen de vrijwilli gers een interne opleiding te volgen en komen ze vervolgens nog vaak voor lastige praktijk situaties te staan. Daar komt bij dat het werk er de afgelopen tijd niet eenvoudiger op is gewor den. „Schrijnende situaties door uitzetting komen tegen woordig wekelijks voor. Als er geen enkel perspectief meer is, kun je als VW ook niks meer voor de mensen doen", zegt De Visser. Hij schetst het beeld van een gezin dat met dwang uit het AZC in Middelburg wordt ge zet. „De politie zet hen dan net achter de slagboom. Ook dan moet je trachten professionele afstand te nemen, maar dat blijft moeilijk." Volgens De Vis ser is het niet aan de plaatselijke werkgroepen te ageren tegen het rijksbeleid op dit gebied, maar laat het hoofdbestuur van VW daarover wel zijn stem ho ren. De coördinator ervaart enkele duidelijke verschillen tussen Middelburg en Burgh-Haam stede. „Het draagvlak onder de bevolking op Schouwen is aan zienlijk groter", constateert De Visser. M. Blom van de Kaninefaten- groep Westerschouwen. „Dit treft niet alleen ons, maar ook sportclubs en dergelijke." Mochten de bezuinigingen de doodsteek betekenen voor loka le clubs dan gaan de gevolgen verder dan de teloorgang van die clubs alleen. Blom: „Dan kweek je daadwerkelijk hang jongeren." foto Marijke Folkertsma door Peter Oggel TERNEUZEN - Met de aanhou ding van een 25-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen heeft de politie een forse serie woninginbraken in Zeeland op gelost. De Terneuzenaar heeft inmiddels 55 inbraken bekend. De man is woensdag gearres teerd. In zijn woning heeft de politie tijdens een huiszoeking een groot aantal gestolen goede ren aangetroffen en in beslag genomen. Het gaat om voornamelijk sie raden, audio- en video-appara- tuur en foto- en filmcamera's. Maar ook baar geld behoorde tot de buit. Woordvoerder J. van Mourick van de politie Zeeland waagt zich vooralsnog niet aan een waardebepaling van de totale buit. „Maar gezien de goederen gaat het zeker om tienduizen den euro's", aldus Van Mourick. D e politie betrapte de Terneuze naar op heterdaad bij een in braak in een woning in zijn woonplaats. De man werd al ge ruime tijd in de gaten gehouden. De politie kwam hem volgens Van Mourick op het spoor op grond van onder meer werkwij ze en het tijdstip van de inbra ken. In de periode van mei tot sep tember 2003 brak de verdachte telkens op zondagochtend in in woningen in onder meer Nieu- werkerk, Borssele, Ovezande en 's-Gravenpolder, op het mo ment dat de bewoners ter kerke waren gegaan. Overigens heeft de Terneuzenaar volgens de po litiewoordvoerder niets van doen met de serie kerkinbraken in Zeeland en West-Brabant. „Afgelopen nacht is nog inge broken in een kerk in Zierikzee. Deze man zat toen al vast." De verdachte heeft inmiddels een bekentenis voor 55 inbra ken afgelegd, maar de politie sluit niet uit dat er nog meer bo ven tafel komt. Behoudens de insluipingen in Midden-Zee land en op Schouwen-Duive land, is het merendeel van de in braken gepleegd in Zeeuws- Vlaanderen. In de afgelopen maanden wer den in deze regio in met name vakantiewoningen tientallen inbraken gepleegd. Van Mou rick zegt niet te weten of er een link tussen deze inbraken en de verdachte is. „Wij registeren niet op soort woningen." De man is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris en zit lopende het onderzoek voor alsnog voor tien dagen vast. In de tussentijd doet de politie on derzoek naar de in beslag geno men goederen. „Er is heel veel gevonden." Van Mourick zegt in dat verband dat op korte ter mijn kijkdagen worden georga niseerd voor slachtoffers van woninginbraken in de distric ten Zeeuws-Vlaanderen en Oos- terscheldebekken sedert okto ber 2002. Benadeelden die pas sen in de werkwijze en het pro fiel van de verdachte, krijgen van de politie een persoonlijke uitnodiging. Van Mourick houdt de data van de kijkdagen geheim. „We willen geen onge node gasten." Advertentie Floris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl ■R£&a3SHBHHi door Claudia Sondervan GOES - De paraatheid van am bulances in Zierikzee, Neeltje Jans en Tholen wordt verhoogd. Om dit te bereiken gaat een zie kenwagen uit Vlissingen over naar de post Neeltje Jans. Ambulancedienst Boven de Westerschelde begint met slaapdiensten voor de drie pos ten, waardoor de ambulance teams bij oproepen sneller kun nen uitrukken. Neeltje Jans kreeg kortgeleden van minister Hoogervorst de status van vaste post. Tot dan mocht de ambulancedienst Neeltje Jans enkel 's zomers be mannen. Vanuit de post op de Oosterscheldewaterkering kan de wagen de kop van Schouwen, Noord Beveland en noord-oost Walcheren bestrijken, zegt di recteur J. van der Velde van de Regionale Ambulancevoorzie ning Zeeland. De ambulancepost Vlissingen staat één van zijn vier ambulan ces af aan noordelijk Zeeland. Walcheren beschikt nu over vijf ziekenwagens; bij het medische centrum in Middelburg staat er ook één. Volgens Van der Velde rechtvaardigt het beperkte ge bruik van de vierde Vlissingse i wagen de overdracht. Van der Velde realiseert hiermee gedeeltelijk zijn doel: 24-uurs paraatheid voor alle negen Zeeuwse ambulancepostenpos- ten. Voor vijf posten is dat nu voor elkaar, Goes en Vlissingen hebben al een 24-uursbezetting. Voor een volledige paraatheid van de drie Zeeuws-Vlaamse posten en die in Rilland moet er meer geld komen van de zorg verzekeraar, stelt de directeur. „Die wil betere paraatheid uit hetzelfde budget. Dat kan maar tot zover." De directeur van de RAV Zeeland is bezorgd over de wens van minister Hoogervorst om de zeggenschap over de am bulanceposten voortaan bij de zorgverzekeraars te leggen. Nu is de provincie eindverant woordelijk voor de verdeling van de posten. „We willen maat werk voor Zeeland. De provin cie heeft veel ervaring met de sector en onze relatie is altijd goed geweest. De zorgverzeke raars missen deskundigheid. En hoe verantwoord is het om een belanghebbende zo'n grote rol te laten spelen?", vraagt Van der Velde zich af. Ko de Visser ondersteunt als professionele coördinator naast zijn werk in Middelburg nu ook de vrijwil ligers van Vluchtelingenwerk in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma Hoogstaand. Zo kan het ini tiatief van de heren Rik van zeven en Chiel van vijf zon der terughoudendheid wor den genoemd. Zij hebben de herfstvakantie benut voor de inrichting van een dinomu- seum. In de woonkamer van hun Middelburgse huis ver zorgen zij een multimediale presentatie. De dinosaurus wordt getoond via t&lrijke schaalmodellen, er wordt een video gedraaid, er is dinomu- ziek en men kan er zelfs een dino-T-shirt bewonderen. Het museum is te bezoeken voor de alleszins schappelij ke prijs van 10 eurocent. Er werd vooral de eerste dag goed gedraaid: elf geestdrif tige kijkers kwamen opda gen. Toen er op de tweede dag minder aanloop was, besloot de tweehoofdige directie met spandoeken de straat op te gaan om aandacht te vragen voor alle schoons uit de pre historie. Daarbij liepen ze te gen een vervelende beper king op. Hun moeder, die zichzelf heeft benoemd tot de complete Raad van Toezicht van het museum, wenste geen al te grote aanloop van wildvreemden en eiste mati ging van de reclame-uitin gen. Ze zorgde trouwens voor nog een tweede barrière. Als ze boodschappen doet, wordt de tentoonstelling gesloten. Maar toch: het dinomuseum steekt qua openingstijden, prijsstelling en presentatie nog altijd zeer gunstig af bij het Zeeuws Museum. Advertentie 't Liefst een SieMatic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35