PZC Kwartaalwinst Shell valt tegen Consument somber Investering in nieuwe Boeings en Airbussen uitgesteld vrijdag 24 oktober 2003 Winst van Sony scherp gedaald Luxe hotels Fragiel Chemie Porceleyne Fles verkocht ABN Amro in pact aandeelhouders Aandelenemissie IsoTis Wantrouwen e-mail door spam Unilever in het ongelijk gesteld HP printers. Het gaat om uw reputatie, niet de onze. pEN HAAG - De koopbereid heid van de consument en het vertrouwen in de economie blijft laag. jlhet hele jaar is het vertrou wen van de consument min of meer stabiel op een zeer laag ni veau, Het consumentenvertrou wen is in oktober vrijwel gelijk Lieven als in september. Dat jeldde het Centraal Bureau roorde Statistiek gisteren. Jebereidheid van consumenten ®ite kopen is in oktober nau- pelijks veranderd ten opzichte september. De koopbereid- eid is gebaseerd op het oordeel an de financiële situatie van et eigen huishouden en het Den van grote aankopen. Voor komende twaalf maanden jn consumenten daar iets min er somber over. lok zijn ze wat positiever over et doen van grote aankopen, inds februari zijn consumen- :n zelfs niet meer zo optimis- geweest over de aankoop an computers, tv's en koelkas- ie consument is in oktober wel egatiever geworden over het conomisch klimaat dan in sep- snber. Zowel het oordeel over afgelopen twaalf maanden over de komende twaalf landen is verslechterd. Ten izichte van april is het oordeel ter verbeterd. Het CBS meet t consumentenvertrouwen in lor duizend huishoudens te indervragen. GPD [OKIO - Het Japanse elektroni caconcern Sony heeft in het af- [elopen kwartaal zijn winst iterk zien terugvallen. 3e daling werd vooral veroor- laakt door een mindere verkoop ran de Playstation 2, de spel- lomputer die bij Sony de afgelo- jen jaren juist de neergang in de lonsumentenelektronica heeft ipgevangen. iony behaalde in het tweede wartaal van zijn op 1 april be- pnnen boekjaar een nettowinst jan 32,9 miljard yen (257 mil- pen euro). Dat was 25 procent binder dan de 44,1 miljard yen phetzelfde kwartaal vorig jaar. IMP KLM houdt oudjes in lucht van onze redactie economie AMSTELVEEN - De KLM stelt de vernieuwing van haar vloot ten dele uit. De maatschappij kampt met omzetdalingen en heeft daarom besloten langer door te vliegen met de MD11- toestellen. In plaats van in 2008 worden de MDll-toestellenpasin2012 af gestoten. Hiermee bespaart de KLM een miljard euro. De luchtvaartmaatschappij meld de gisteren dat de omzet het laatste kwartaal met 12 procent is gedaald tot 1,6 miljard euro. Hoewel de omzet daalde, steeg de winst het afgelopen kwartaal tot 86 miljoen euro. Dat is voor namelijk te danken aan kosten besparingen en ontslagen, aldus financieel directeur Rob de Ruijter. De luchtvaartmaatschappij heeft inmiddels 1375 banen ge schrapt. Dat moeten er uitein delijk zeker 4500 worden. Ruij ter benadrukte bovendien dat KLM ook in andere zaken snijdt. Zo slaapt personeel in minder luxe hotels. Eerder maakte de maatschappij bekend voor 2008 zijn oudste Boeing 747's en MD U's (de grootste toestellen voor de lange afstand) te vervangen door nieuwe Boeings en Airbussen. De eerste fase van de vlootver- nieuwing gaat wel volgens plan door. Vandaag wordt de eerste Boeing 777 van de maatschappij door fabrikant Boeing overge dragen. De toestellen vervangen de oudste Jumbo's in de KLM- vloot. Door de forse reorganisatie, die nu plaats vindt, verwacht de maatschappij in boekjaar 2003/2004 bijna quitte te spe len. Vooral de opbrengsten uit pas sagiersvervoer staan onder druk. Door veel vluchten te schrappen, wist de luchtvaart maatschappij de daling van de omzet uit ticketverkoop, negen procent, enigszins te compense ren. Vooral binnen Europa staan de opbrengsten onder druk, het gevolg van de sterke concurrentie en de slechte economische omstandigheden, terwijl het herstel het duide lijkst was op de vluchten naar Azië. Alitalia is voorlopig niet wel kom in de nieuwe maatschap pij Air France-KLM, zo maak te De Ruijter duidelijk. De Itali aanse maatschappij moet eerst winst maken en geprivati seerd zijn, aldus de directeur. GPD/ANP Einancieel topman R. de Ruijter van KLM licht de halfjaarcijfers toe. foto Koen Suyk/ANP De effecten van de sars-epide- mie en de Irak-oorlog mogen zijn weggeëbd, de omstandig heden in de luchtvaartbranche blijven volgens financieel direc teur De Ruijter 'onverminderd fragiel'. De maatschappij ziet de omstandigheden ook niet veranderen. Sars heeft de KLM dit jaar 200 miljoen euro inkomsten gekost. door Erwin Buter en Wim Coenraadts DEN HAAG - De Koninklijke/Shell Groep heeft gisteren de financiële wereld onaan genaam verrast met zijn kwartaalcijfers. Ondanks hogere olie- en gasprijzen voldeed de oliemaatschappij niet aan de winstver wachtingen. Shell wijt dat aan de lagere productie van olie en gas en aan afboekin gen elders bij elektriciteit, chemie en zonne- energie. De winst op basis van actuele geschatte kos ten (zonder voorraadwinsten of -verliezen) kwam in vergelijking met vorig jaar 16 pro cent hoger uit op 2,6 miljard dollar. Analis ten gingen uit van een veel grotere winst: 31 tot 3,5 miljard dollar. Het verschil kwam deels doordat Shell voor in totaal 330 mil joen dollar incidentele lasten moest opne men door afboekingen op aangekochte bedrijven. Ook vielen gas- en olieverkopen tegen. Shell boekte 239 miljoen dollar af op elek triciteitscentrales van Intergen en op een samenwerkingsverband in Bolivia. Verder schreef het concern 129 miljoen dollar extra af op het vorig jaar van Siemens overgeno men zonnepanelenbedrijf. Shell zegt daar toe genoodzaakt te zijn door het afschaffen van energiesubsidies in Duitsland en Japan. Ook bleef de verkoop van aardgas in Europa achter door het mooie weer. De omzet van het concern steeg in de afgelo pen drie maanden door de dure prijzen met 12 procent tot ruim 66 miljard dollar. De nettowinst, inclusief aan- en verkopen en voorraadeffecten, kwam uit op 2,6 miljard dollar. Dat was vrijwel gelijk aan een jaar eerder. De uiteindelijke winst van Shell bleef op peil door de hogere olieprijzen. De richtprijs van een vat ruwe olie lag in het derde kwar taal ongeveer 2 dollar hoger dan een jaar eerder. Dat kwam volgens het concern door een beperkt herstel van de Iraakse olie export en productiebeperkingen door de Opec. Verder was er afgelopen zomer in de Verenigde Staten sprake van lagere olie- en benzinevoorraden, precies in een periode dat vakantiegangers vaak de auto nemen. Het grootste probleemkind lijkt de chemie- tak. Daar viel de winst terug van 164 mil joen dollar tot 12 miljoen dollar. Het bedrijf is bezig de divisie te reorganiseren, maar ziet zich geconfronteerd met dalende mar ges en hogere kosten. In totaal schreef het hier 5 6 milj oen af op zijn bezittingenvooral in de Verenigde Staten. ANP DELFT - De Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek, De Porceleyne Fles anno 1653, komt in handen van de familie Fentener van Vlissingen. De familieonderneming Boron neemt een belang van 51 procent in het beursgenoteerde be drijf over van de huidige grootaandeelhouder Wolsden. J.A. Fentener van Vlissingen zei gisteren dat de 'familie de plicht heeft de kwaliteit en de traditie van het 350-jarige be drijf voort te zetten'. De familie houdt voor zich hoeveel zij voor de overname betaalt. Voor Wolsden rest na de verkoop een pakket van 11 procent van de aandelen. ANP AMSTERDAM - ABN Amro heeft zich aangesloten bij een verbond dat enkele grotê aandeelhouders in de Italiaanse bank Capitalia hebben gesmeed. De groep aandeelhouders heeft samen een belang van bijna 30 procent in Capitalia. ABN Amro toonde zich gisteren tevreden over de samenwer king met andere aandeelhouders, waarop de buitenwacht al een poosje zat te wachten. In het pact nemen onder meer Pirel li en de regionale overheid van Sicilië deel. ABN, dat zijn be lang in Capitalia eerder deze week opvoerde tot 9 procent, is de grootste deelnemer in het verbond. ANP BILTHOVEN - IsoTis gaat 27,5 miljoen nieuwe aandelen uit geven voor de overname van het Canadese GenSci. De emissie betekent een groei van tweederde van het aandelenkapitaal van het biotechnologiebedrijf. In juni maakte IsoTis bekend het bedrijf GenSci in te lijven. GenSci OrthoBiologics is qua omzet veel groter dan IsoTis. GenSci moest echter eind 2001 surseance van betaling aanvragen om rechtszaken over oc trooien op te lossen. Recentelijk werden de zaken geschikt en begin deze maand kreeg IsoTis toestemming voor de overna me van de Canadese rechter. ANP WASHINGTON - De helft van alle internetters heeft minder vertrouwen gekregen in het gebruik van e-mail, vanwege de grote aantallen ongevraagde e-mails (spam) die zij dagelijks ontvangen. Dat is een van de uitkomsten van een Amerikaans onderzoek. De Pew Internet en American Life Project onder vroeg in juni 14.000 internetgebruikers over hun ervaringen met ongewenste e-mail. Eén op de vier zei minder gebruik te maken van e-mail, omdat ze zich ergerden aan de reclame- mailtjes. Meer dan de helft van de respondenten gaf aan moei te te hebben om gewenste e-mails te vinden tussen de grote hoeveelheden spam die ze dagelijks in hun postvak vinden. RTR BRUSSEL - Unilever handelt in strijd met de Europese mede dingingsregels door ijsverkopers gratis vriezers ter beschik king te stellen als zij alleen maar ijs verkopen dat door Unile- ver-producenten wordt gemaakt. Dat heeft het Europees Hof van Justitie in Luxemburg giste ren bepaald in een zaak die was aangespannen door de con currerende ij sproducent Mars die in Ierland uit de markt werd gedrukt. Unilever beperkt met de exclusiviteitsclausule die het heeft verbonden aan de gratis vriezers op onrechtmatige wijze de concurrentie op de ijsmarkt en moet deze praktijk staken, oordeelde het Hof. AP Advertentie De beste printer voor uw bedrijf is de printer waaraan u nooit hoeft te denken. Die u een goed imago geeft zonder er veel voor terug te vragen. Kortom, een HP printer. Met wereldwijd al meer dan 260 miljoen HP printers blijft HP bouwen aan zijn reputatie op het gebied van kwaliteit, betrouwbaarheid en netwerkgemak. En als u erop kunt rekenen dat dingen werken, is het veel gemakkelijker om u te concentreren - bijvoorbeeld op uw werk. Kies voor meer. Kies voor HP printers. HP color LaserJet 1500 serie Vanaf 619,- excl. BTW Ga naar uw HP Business Partner of kijk op www.hp.nl/color. Copyrtgrit 2003 Hewlett-Packard, Devcloomenl Company. L.P m invent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33