PZC bij Officier acht Thoolse fotograaf schuldig aan plegen ontucht Voorstellen van Donner leiden tot wildgroei in softdrugshandel Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Streek moet meer doen met bekendheid van samensteller woordenboek weekenddiensten vrijdag 24 oktober 2003 Themahotel Kuiken Suggestief Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Wijkverpleging Huisartsen Tandartsen Dierenartsen Oosterschelde Thuiszorg Astma Fonds advieslijn Bel: 0800-2272596 (gratis;) Van Dale keert terug in Sluis Een standbeeld, een grafsteen, de Johan Hendrik van Dale- school en het pas gerenoveerde hotel-restaurant De Dikke van Dale. Sluis staat op bescheiden wijze stil bij Johan Hendrik van Dale, één van zijn beroemdste inwoners ooit. De grondlegger pan het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal - beter bekend als De Dikke van Dale - zag 175 jaar geleden het levenslicht. De Zeeuwse letterkundige Lo van Driel wijdde daarom een bio grafie aan het leven van de schoolmeester, stadsarchivaris en taalkundige, die vandaag tij dens een symposium in het Sluisse Belfort wordt gepresen teerd. Dat boek handelt over het verleden, maar heeft Van Dale ook nog toekomst in het vesting stadje? door Raymond de Frel SLUIS - Johan Hendrik van Dale was een workaholic. Hij schreef talloze schoolboekjes en wetenschappelijke en populaire publicaties over de geschiedenis van Sluis en West-Zeeuws- Vlaanderen. Hij ontwikkelde zich gaandeweg tot taalkundi ge, wat in 1867 leidde tot het verzoek van drie uitgevers om een bestaand handwoorden boek - het Nieuw woordenboek der Nederlandsche taal van I.M. en N.S. Calisch - te bewerken. De uitgave van dat tijdrovende werk heeft de Sluissenaar zelf nooit meegemaakt. Hij bezweek op 44-jarige leeftijd in 1872 aan de pokken. Het woordenboek was toen tot de Y gevorderd, zijn assistent Jan Manhave voltooi de het karwei. De wetenschappelijke beteke nis van Van Dale is minder groot dan wel eens wordt gedacht, zo concludeerden de cultuuramb tenaren van de gemeente Sluis. Maar de naam Van Dale is geniet desondanks grote bekendheid. Wat kakkestoelemeien is? 'Kijk maar even in de Van Dale'. En stengelaaltje? 'De Dikke weet raad'. Vrijwel iedere Nederlan der of Belg kent het begrip 'Dik ke Van Dale', maar dat de beste man uit Sluis kwam, weet nage noeg niemand. Helemaal fout, zo vindt het gemeentebestuur. En dus worden er plannen ge smeed om J.H. op een passende, maar prominente manier te eren. Cultuurwethouder Leen Wille en zijn ambtelijk gevolg bogen zich over het verleden van Van Dale, net zoals de uit baters van het onlangs geopen de viersterrenhotel De Dikke van Dale aan de Sint Anna- straat dat deden. De één deed dat om cultureel Sluis een im puls te geven, de ander - en dat geven ze grif toe - om commerci ële redenen. Overkoepelende factor: de toekomst van Van Dale in de vestingstad. Sluis mag best prat gaan op wat en wie het heeft voortgebracht, vindt cultuurwethouder Leen Wille. „Wat denk je van pater Brugman, waar de uitdrukking 'praten als Brugman' vandaan komt? Kwam uit Sluis. En Vors- terman van Oyen, die van enorm belang is geweest voor de land bouw? En dan hebben we ook nog Van Dale, die alles zodanig heeft neergezet dat de Dikke Van Dale nu een begrip is. Sluis heeft alleen maar een stand beeld en steen op de begraaf plaats, dat aan hem herinnert. That's it. Die trots is dus heel erg verstopt." Onterecht, vindt ook cultuurambtenaar Arco Wille- boordse. „Kijk, Michiel de Ruy- ter is de bekendste Zeeuw ooit, maar Van Dale is toch zeker een goede tweede." De naamsbekendheid van Van Dale moet worden uitgebuit, zo valt te lezen in de gemeentelijke cultuurnota voor de komende vier jaar. Een literair centrum, vernoemd naar Van Dale, moet Sluis meer naamsbekendheid geven. Die link én het feit dat West-Zeeuws-Vlaanderen een smeltkroes is van Vlaamse en Nederlandse talen, maken Sluis tot dé ideale plaats voor de op richting van zo'n centrum. Symposia, een permanente ten toonstelling, lezingen, kortom alles wat met literatuur of Van Dale van doen is, kan bij het ini tiatief worden betrokken. Maar, zoals de ondertitel van de cultuurnota ook al aangeeft: 'een dot veren kan pas vliegen Het hotelcomplex De Dikke Van Dale, met op de voorgrond het woordenboek waar het zijn naam aan ontleent. foto's Camile Schelstraete Momenteel is deze zerk vrijwel het enige wat herinnert Zeeuwse afkomst van J.H. van Dale. als er een vogel in zit' (Bert Schierbeek, red.). In dit geval is nog niet duidelijk wat voor soort vogel het wordt. Het ei moet immers nog worden uitge broed. Wille en Willeboordse doen daar flink hun best op en laten hun gedachten met regel maat de vrije loop. „Ik weet niet of er in Sluis behoefte is aan een literair centrum (Willeboordse: „Ik kan mij niet voorstellen dat er geen behoefte is."), maar dat mag het doel ook niet zijn. Het centrum is een middel om Van Dale levend te houden. Om zo Sluis op de kaart te zetten", zegt Wille. Willeboordse: „Je kan aan Van Dale een heleboel the ma's ophangen. Schrijversacti viteiten, onderwijs... Van Dale is een kapstok, het gaat echter om veel meer. Ons idee is ont staan vanuit twee gedachtes: we hebben Van Dale en we willen li teraire activiteiten ontplooien." Een stichting Dikke van Dale, die moet worden gedragen door vooraanstaande Nederlandse en Belgische literaire cracks, moet het literair centrum en aanverwante activiteiten in goede banen leiden. „Het moet een mix worden van populaire bijeenkomsten en wat moeilijkere zaken. Deze bijeen komsten moeten wat mij betreft niet plaatsgebonden zijn, op een permanente tentoonstelling na, natuurlijk. Ik denk bijvoor beeld aan een jaarlijkse bijeen komst over dialecten, een avond met zangers die uitblinken door hun taalgebruik en een voor ronde van het Groot Dictee der Nederlandse Taal. Stel je voor: het groot dictee in de stad van de grondlegger van Nederlands bekendste woordenboek! De Belgen zijn verzot op dat soort dingen. Spelletjes als 10 voor Taal, dat is over de grens pure cult. Echt, daar smullen ze van!" Laten de uitbaters van hotel De Dikke Van Dale daar nou pre cies hetzelfde over denken. Ho tel-directeur Bram van de Berge en de Belgische exploitant Ju lian D'Herde hadden al ver ge vorderde plannen om hun hotel tot 'themahotel' te dopen - zo is er bijvoorbeeld het idee om ie dere kamer de naam van een schrijver te geven - toen zij afge lopen zomer de cultuurnota on der ogen kregen. „Wij willen hier al een tijd op inspringen, voornamelijk omdat taal in Bel gië heel populair is. Daarnaast geniet Sluis bij de Vlamingen grote bekendheid. Ik sprak met ideeënmaker Jean van den Bergh, die met deze suggestie op de proppen kwam. Wat een gro te plus is, is dat ons hotel de naam Van Dale al draagt. Veel buitenlandse gasten vragen zich af waarom ons hotel 'Fat Van Dale' heet. Dat is dus een groot voordeel voor Sluis, wat alleen nog maar kan worden vergroot: de massa gaat de link tussen Van Dale en Sluis leggen. Nu weet nog geen 5 procent van dat verband af", aldus D'Herde. Van de Berge en D 'Herde gingen vorige week in gesprek met Leen Wille, die al snel tot de conclusie kwam dat beide par tijen met elkaar moeten optrek ken. „Het bedrijfsleven en de gemeente mogen in deze best sa men een weg bewandelen. Wij moeten natuurlijk niet afhan kelijk zijn van het bedrijf, maar als er sprake is van een win- winsituatie, zeg ik: waarom niet?" Van de Berge benadrukt dat de gemeente de kar in eerste instantie zal moeten trekken. „Het is tenslotte een culturele aangelegenheid voor heel Sluis, maar wij willen daar op insprin gen." Een conferentiecentrum, lezin gen van Belgische en Neder landse schrijvers, hotel De Dik ke Van Dale moet als het w een literair walhalla wort dat als het aan de uitban ligt komend voorjaar volles moet draaien. „Hier moet a episch talencentrum van laaglanden komen"hos D'Herde. Het door de gemeente Sluis» legde ei is in de af gel open w dus met hulp van buitenals kuiken geworden. Of' het dei mende jaren vrolijk tjilpe door Sluis fladdert o f tot dei tegorie 'lelijke eend' gaat bel ren, blijft voorlopig gissen.! luidde dat befaamde zinne ook alweer? Bijna goed. wachten in dit geval allemd antwoord. door Aector Doorns f'r' MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld achtte gisteren in Middelburg een 56- jarige inwoner van Nieuw-Vos- semeer schuldig aan het plegen van ontucht met een achtjarig meisje. Ze eiste bij de rechtbank 180 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De man zou29juli2001op het Grevelingenstrand bij Brui- nisse het slachtoffer bij het toi let onzedelijk hebben betast. Het kind had het voorval tegen haar ouders, die ook op het strand waren, verteld. Een man had in haar broekje gezeten. De moeder besloot langs de water kant te lopen, zodat haar doch tertje de vermeende dader kon aanwijzen. Het bleek de voor de moeder bekende Thoolse foto graaf te zijn, waar ze al eens fo to's had laten maken. De officier sprak van een ernstig zedendelict, maar hield in haar eis er rekening mee dat de sek suele handeling één keer was gepleegd, dat het feit twee jaar geleden heeft plaatsgevonden en dat verdachte hiervoor drie dagen in Torentijd in Middel burg had vastgezeten. Ook wees ze op het blanco strafblad van de Tholenaar ofschoon er eerder vermeende seksuele verdenkin gen tegen hem zijn geweest. De talrijke aangiftes werden gese poneerd en leidden tot vrij spraak. „Vorige maand is er in Breda nog aangifte tegen de ver dachte gedaan", merkte de offi cier op. Familie en kennissen, die zich die dag in het gezelschap van de verdachte bevonden, hadden verklaard dat hij constant bij hen aanwezig is geweest. „De getuigenverklaringen zijn ge kleurd; ze zijn op elkaar afge stemd", wierp de officier tegen. Raadsman H. Nieland verzeker de dat de eilandbewoners erop uit zijn het leven van zijn cliënt kapot te maken. „De politie laat zich leiden door de meningen van de Thoolse bevolking. Nu hebben we hem te pakken, is er gezegd. Daarom heeft de politie de zaak willen doorzetten." Nieland bepleitte vrijspraak. Hij plaatste kanttekeningen bij de zoekactie en de reconstruc tie. „De moeder heeft meteen naar mijn cliënt gezocht, terwij 1 het meisje de andere richting opliep. Het studioverhoor van het slachtoffer is suggestief ge weest." Volgens de strafpleiter moet het Openbaar Ministerie niet-ont- vankelijk verklaard worden. „Het O.M. heeft mijn cliënt de mogelijkheid ontnomeh om ge tuigen te laten horen. Er is alles aangedaan om de rechtbank op het verkeerde spoor te zetten." De Tholenaar beweerde dat het gros van de aangevers van eer dere (geseponeerde) ontuchtza- ken familie van elkaar is. „Ik heb elf jaar gevochten tegen het onrecht wat mij en mijn familie is aangedaan. Ik ben uitgela chen door de politie. Ik ben nu bang om kinderen in Zeeland te fotograferen. Ik ben onschul dig", reageerde hij emotioneel. De rechtbank doet 5 november uitspraak. zaterdag 25 en zondag 26 oktober 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden,'s Gra- venpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Clara's pad 38, Hein kenszand, tel. (0113) 561677. Noord- en Zuid-Beveland Tandzorg, v. Hallstraat 2, Goes, tel. 06- 53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034. Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel. (0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Verseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tholen en St. Philipsland Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: H. Hoogenstraaten, Rembrandtstraat48, Bergen op Zoom, tel. 0164-233462. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Tholen en St. Philipsland Tel. (0113)249111. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het college van Terneuzen heeft er geen enkele moeite mee dat minister Donner in de toekomst alleen Neder landse staatsburgers gebruik wil laten maken van de koffie shops in ons land. Volgens waar nemend-burgemeester J. van Schaik van Terneuzen zou zo'n maatregel - mits goed door dacht - de uitwassen van het drugstoerisme in één keer uit roeien. Woordvoerder H. van As van de grootste Zeeuwse koffieshop Checkpoint in Terneuzen vreest echter dat Donners plan een laag realiteitsgehalte heeft. „Een dergelijke maatregel zal leiden tot een wildgroei van ille gale handelsplaatsen in de grensregio's en ik denk dat daar echt niemand op zit te wach ten", stelt Van As. Ook het voornemen van de mi nister om een pasjessysteem in te voeren voor Nederlandse klanten van koffieshops lost volgens Van As weinig op. „Als het moet, voeren we zo'n lid maatschap gewoon in. Wat er dan zal gebeuren, is makkelijk te voorspellen. Leden zullen in de toekomst softdrugs kopen en die vervolgens elders in de regio weer te koop aanbieden aan Franse en Belgische toeristen. Die blijven namelijk gewoon komenomdat de drugs hier ver krijgbaar blijven." De Checkpoint-voorman ver wacht dat Donners voorstellen uiteindelijk de situatie in de grensstreek weer zullen ver slechteren. „Op dit moment hebben we geen problemen met samenscholingen, blijft de over last binnen de perken en hebben wij een goede relatie met over heden en politie. Op gezette tij den vindt er overleg plaats over de situatie in Terneuzen en blijkt tijdens zo'n overleg dat politie of justitie zaken anders willen, dan komen wij daaraan tegemoet. Zo hebben we recen telijk onze huisregels nog aan gescherpt, omdat de politie er ons op wees dat onze klanten moeten beseffen dat het vervoe ren van softdrugs nog steeds strafbaar is. Van dat gegeven hebben we onze klanten ook op de hoogte gebracht. Zo zijn er meer zaken die in onderling overleg worden afgesproken. Wat Donner wil, is een paar stappen terugzetten in de tijd. Enkel en alleen om goede vriendjes te blijven met onze Duitse buren", zegt Van As. Waarnemend burgemeester Van Schaik van Terneuzen vindt het prima dat Donner het soft drugsbeleid verder wil aan scherpen. „In Terneuzen heb ben we bewust gekozen voor een gedoogbeleid om af te komen van overlastsituaties. Dat is re delijk gelukt, maar we blijven zitten met een stroom drugstoe risten van over de grens. Voor die doelgroep heeft de gemeente destijds het gedoogbeleid niet ingevoerd. Dat beleid was be doeld om greep te krijgen op de lokale markt. Als Donner denkt met maatregelen de toeristen- stroom te kunnen indammen, dan moet hij maar met maatre gelen komen. Daar is niets tegen in te brengen. Of zijn voorstel len uitvoerbaar zijn of effect zullen hebben, dat is een twee de. Het pasjessysteem kan ertoe leiden dat er straks allerlei koe- riertjes over de regio zullen uit waaieren om de buitenlanders te blijven bedienen. Er zal dus goed nagedacht moeten worden over neveneffecten", aldus Van Schaik. Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft. met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.inl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Nederkndse Ne&rkndse:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32