PZC Comitéleden kijken hun ogen uit Raboploeg in rol van aanvaller Hoofdrol voor Wilma Stouten Guus Hiddink betichi tuchtcommissie KNXI van enige willekeur Zwaartepunt van Tour 2004 ligt in laatste week voor Parijs Van Bommel wil voorlopig doorspelen met liesbreuk P 13 vrijdag 24 oktober 2003 Toekomst van Team Bianchi uiterst onzeker Heroïsch gevecht 91e Ronde van Frankrijk 3 t/m 25 juli 2004 totaal: 3.391 km mm 19 18 16 12 V andenbroucke en Quick-Step gaan uit elkaar Foutloos Bond schorst Stevens twee duels Trabelsi zes weken uitgeschakeld Pak slaag na nederlaag AEK Leonardo terug bij selectie Van Lottum en Sluiter naar huis Zwembond test oude stalen op TE Voorbeelden door Barry van der Hooft PARIJS - De zware valpartij van JosebaBeloki, de moeilijke momenten van Lance Arm strong, het bebloede gezicht van Mare Lotz en de huldiging op de Champs Elysées. Tijdens de terugblik op de Tour de France van dit jaar schoten de beelden gisteren vliegensvlug over het scherm in het Palais des Congrès in Parijs. De twee afgevaardigden van het Zeeuwse Tourcomité genoten met volle teugen. „Dit was in- drukwekkend", erkende Toine Poppelaars na afloop. Het lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland had écht geno ten. „Je merkt dat er hier ook aandacht is voor het promoten van de regio's waar de Tour doorheen gaat", zei Poppe laars. „Het is eèn geweldig me diaspektakel en dat kun je met geen ander project evenarenIn zo'n filmpje kun je tenminste iets laten zien. Ik zie het eerlijk gezegd al voor me: de Ooster- scheldekering en de Zeeland- brug tijdens de presentatie van de Tour de France. Dat zou hier zeker niet misstaan." Poppelaars was samen met Pieter Stoter, voorzitter van het Zeeuwse Tourcomité, op uitnodiging van de Tourorga nisatie naar de Franse hoofd stad afgereisd. Het comité ont ving onlangs een brief waarin werd meegedeeld dat Zeeland niet tot het parkoers van de Tour van 2004 zou behoren, maar dat de kans op een etappe in de daaropvolgende jaren nog altijd tot de mogelijkheden be hoorde. Maar dan moest Zee land wél laten blijken dat het nog altijd geïnteresseerd was. Die formaliteit werd gister middag afgehandeld. Terwijl het gros van de aanwe zigen in de zaal op de derde ver dieping langs het buffet schui felde, spraken Poppelaars, Stoter en Bennie Ceulen heel kort met Tour-directeur Jean- Marie Leblanc. Oud-renner Ceulen is vertegenwoordiger van de Tour de France in Ne derland en onderhoudt daarom de contacten met Leblanc. „We hebben Leblanc even kort ge sproken en hem een brief over handigd", zei Pieter Stoter. „Daarin hebben we onze kan didatuur voor 2005 nogmaals onderstreept en benadrukt." Voor het duo was wel duidelijk geworden dat het beter is om je als streek of provincie kandi daat te stellen, dan als afzon derlijke stad. „Een plaatsnaam zegt niets", wist Poppelaars. „Daarom denk ik niet dat we moeten inzetten op bijvoor beeld Goes of Middelburg. In 2005 moet de Tour gewoon door Zeeland rijden. Armstrong beter af dan Ullrich door Frits Bakker PARIJS - De Tourwinnaar kon met een gerust hart vertrekken. Lance Armstrong, die deze zo mer met zijn vijfde gele trui Pa rijs binnenreed, beraamt een aanval op het absolute record van Tourzeges. Het parkoers voor de volgende editie is ver raderlijk, maar kent op voor hand weinig geheimen voor de Texaan. Hij is met een tijdrit naar Alpe d'Huez en veel korte, explosieve ritten op het eerste gezicht beter af dan zijn uitda ger Jan Ullrich. De nieuwe Tour, in het jaar na het eeuwfeest, heeft het profiel van een klassieker. De aanloop is lang en vlak, op het lijf van de sprinters geschreven, de finale is hard, met veel kilometers bergop. Het eerste gevecht te gen de klok is verschoven naar de laatste week, maar belooft een spektakelstuk te worden. Met de zwaarste Alpenrit in zicht rijden de renners op woensdag 21 juli tegen de tijd naar de top van Alpe d'Huez. Het is de berg die Lance Arm strong de laatste jaren iets be ter ligt dan Jan Ullrich. „Dat is PARIJS - Jacques Hanegraaf beslist deze week wat er ge beurt met Team Bianchi. Met alle belanghebbenden komt hij vandaag bijeen in Stockholm. „Daar moet blijken of er nog voldoende basis is om verder te gaan als Team Bianchi", zei de Nederlander gistermiddag in Parijs. Hanegraaf ziet de afloop som ber in. „Omdat de meeste con tracten mét §ponsors opgehan gen zijn aan de aanwezigheid van Jan Ulfrich. En hij is dus weg." Ullrich vertrok naar zijn oude ploeg, die volgend jaar als Team T-Mobile de weg op gaat. In Parijs zaten ze tijdens de presentatie van de Tour 2004 nog broederlijk bijeen in de grote zaal van het Palais des Congres. Hanegraaf: „Maar ik denk dat Team Bianchi zeker geen deelnemer zal zijn aan de komende Tour." In het achter hoofd heeft hij nog wel plannen om als kleinere formatie verder te gaan. Voor Rudy Pevenage volgen ook onzekere weken. De Belg verliet een jaar geleden samen met Ullrich Team Telekom om eerste ploegleider te worden bij Team Coast en later Team Bi anchi. Walter Godefroot van Team T-Mobile wil hem niet te rug als ploegleider. Pevenage: „Ik heb een aanbod van Jan om diens persoonlijke begeleider te worden. Ik heb nog geen ja gezegd, want er is ook nog zo iets als Team Bianchi. Ik wacht eerst de uitkomst van de be spreking af." GPD een voordeeltje voor Arm strong", zei Rudy Pevenage, de steun en toeverlaat van de Duitser die na de transfer van zijn renner naar Telekom op een zijspoor dreigt te raken. Drie dagen na Alpe d'Huez volgt ook nog een lange tijdrit in Besancon (56 kilometer). Volgens de kenners zou die weer in het voordeel van Ull rich kunnen zijn. Voor de echte koude oorlog was het gisteren in Parijs, waar Jean-Marie Leblanc het par koers voor volgend jaar ont hulde, nog te vroeg. Lance Armstrong vertrok geen spier en ging al te lastige vragen uit de weg. Waar hij het meest te genop keek voor de volgende Tour. „Dat ik mijn kinderen drie weken niet zie", zei hij met een stille verwijzing naar de breuk met zijn vrouw Kristin. Daarom wordt ook zijn voor bereiding op de Tour anders dan vorige jaren. Zijn eerste trainingsstage is in december in Austin voorzien, de tweede in januari in Californië. Daar na reist hij twee keer op en neer naar Europa, om korte etappe koersen als de Bicicleta Vasca te rijden. Meer dan ooit staat er maar één ronde centraalal zij n de Olym pische Spelen een tweede ob ject in zijn jaarplanning. Veel meer dan anders laat Arm strong ook zijn gevoelens spre ken in deze fase van zijn carri ère. „Ik heb ook andere dingen om me zorgen om te maken dan het fietsen. Het kost me, na wat er in het gezin is gebeurd, meer moeite om lang weg te gaan van huis." De andere Armstrong zou wel eens kwetsbaar kunnen zijn in zijn poging om als enige renner ooit voor de zesde keer de Tour te winnen. Jan Ullrich was na zijn comeback dit jaar al zijn grootste kwelgeest, in de tijdrit naar Cap Decouverte en daar na ook in het hooggebergte. Met zijn overgang naar Tele kom (straks T-mobile) zijn de kansen op een heroïsch gevecht nog verhoogd, want met de Ka zak Vinokourov in de ploeg heeft Ullrich een superknecht, die aanvalt tot hij erbij neer valt. Het nieuwe avontuur bij Tele kom geeft Ullrich ook weer nieuwe impulsen. Met een veel zeggende grijns kondigde hij in Parijs aan dat zijn trainings stages in een vroeger stadium worden aangevat. „Mijn win ter zal er anders uitzien en het zal niet pas in juni zijn dat ik plezier in fietsen krijg. Ik zal er vroeger staan, al zet ik in de maanden voor de Tour het mes nog niet op de keel." Het Tourparkoers schrikt de Duitser in elk geval niet af. Net als Armstrong was hij verrast door het wegvallen van de DAG ETAPPE KM 03/7 Luik (prolooq) 6 04/7 Luik - Charleroi 195 05/7 Charleroi - Namen 195 06/7 Waterloo -Wasquehal 195 07/7 Cambrai - Arras 65 08/7 Amiens - Chartres 195 09/7 Bonneval - Angers 190 10/7 Chateaubriant -St.-Brieuc 208 B E L G I Waterloo 3 vertrek- en aankomst vertrekplaats aankomstplaats individuele tijdrit ploegentijdrit route verplaatsing St.-Brieuc ?ir Chartres Quimper Chateaubriant Bonneval IQ 11/7 Lamballe -Quimper 172 12/7 RUSTDAG 13/7 St.-Léonard -Guéret 160 14/7 Limoqes -St.-Flour 237 15/7 St.-Flour -Fiqeac 164 16/7 Castelsarrasin - La Mongie 199 17/7 Lannemezan - Plateau de Beille 217 18/7 Carcassonne -Nimes 200 19/7 RUSTDAG 20/7 Valréas - Villard-de-Lans 179 21/7 Bourg d'Oisans - L'AIpe d'Huez 15 22/7 Bourg d'Oisans - Le Gr. Bornand 212 23/7 Annemasse - Lons-le-Saunier 166 24/7 Besangon - Besangon 56 25/7 Montereau - Parijs 165 Angers FRANKRIJK Lons-le-Saunier IBesangon St.-Léonard Hn_Mr\KloF Guéret LèxGrand Bornand Annemasse St.-Flour 17 ■.L Alpe d Huez Villard-de-Lans q a Bourg d'Oisans Lannemezan La Mongie Plateau de Beille anp - bron: Société du Tour de France door Frits Bakker PARIJS - De Rabobank zal volgend jaar in de Tour niet meer alles op één kopman zetten. Het echec met Levi Leipheimer, die al na twee dagen werd uitgeschakeld, heeft de strategie van de ploeg gewijzigd. „We hebben er met Michael Rasmussen een gevleugel de klimmer bij en Leipheimer heeft een andere status binnen de ploeg", zei Theo de Rooij gisteren in Parijs bij de Tourpresentatie voor 2004. Niet dat Leipheimer nu een andere en mindere renner is, maar Ra- bo bouwt de ploeg niet meer rond één leider. De Rooij„Het wordt een Tour die bij uitstek geschikt is voor aanvallers, dus ook voor Michael Boogerd. Zeker in de aanloop naar de bergen, want in het Centraal Massief liggen onbekende, maar verraderlijke klimmen. Dat kan er al behoorlijk inhakken." De kopmannen zullen elkaar, volgens De Rooij, in de eerste tien dagen het leven niet zuur maken. „Dat opent de weg voor renners die niet voor het klassement rijden", verwacht de ploegleider. „Fysiek lijkt deze Tour minder zwaar, maar daar mogen we ons niet op verkijken." Dat het accent op de laatste week ligt, is een nadeel voor Armstrong. De Rooij: „Het zou kunnen dat zijn ploeg daardoor heel lang het gewicht van de wedstrijd moet dragen." vroege tijdrit. De enige echte krachtproef in de eerste tien dagen is de ploegentijdrit van Cambrai naar Arras. Die volgt op de Belgisch getinte start, met etappes van Luik naar Charleroi en van Charleroi naar Namen. De tekening van het parkoers is vrij grillig, want na een boogje langs Bretagne (aankomst in Saint Brieuc) gaat het via het Centraal Massief naar de Pyre neeën, met aankomsten bergop in La Mongie en Plateau de Beille. De laatste week, die begint met een rustdag, brengt het peloton aan de voet van de Alpen met twee starts in Bourg d'Oisans. De eerste voor de korte tijd rit naar Alpe d'Huez (15 kilo meter), de volgende voor de rit naar le Grand Bornand. Het opvallende is verder dat de ritten ultrakort zijn (maar drie etappes boven de tweehonderd kilometer) en dat veel beruchte bergen, zoals Aubisque, Mont Ventoux en Galibier niet wor den aangedaan. Daarvoor in de plaats komen veel nieuwe be klimmingen. De hoogste klim is naar de Madeleine, die op tweeduizend meter ligt. De Tour van 2004 is 3395 kilo meter lang, heeft elf etappes die bij uitstek geschikt zijn voor de sprinters, zes bergetap pes, twee individuele tijdritten en één ploegentijdrit. Drie keer is er een aankomst bergop en in totaal zijn 21 cols goed voor een klassering eerste, tweede of buiten categorie. De eindwinnaar krijgt een be drag van 400.000 euro op zijn bankrekening. De Tour keert in drie weken tijd in totaal drie miljoen euro uit. PARIJS - Quick-Step en Frank Vandenbroucke hebben hun contract ontbonden. „Met we derzijds goedkeuren", zegt teambaas Patrick Lefevere. Volgens de Belg is een verschil in visie de basis van de breuk. Na 1999 raakte Vandenbrouc ke aan de sukkel. Hij verbrak contracten (met Cofidis), kwam afspraken niet na (bij Lampre) en raakte betrokken in dopingschandalen. Toch bleef zijn oude ploegbaas Lefevere geloven in de nu bijna 29-jarige Waal. Vanaf 2002 nam hij hem op in zijn team. Een paar maanden later al volgde een nieuwe dopingaf- faire. Lefevere nam hem in be scherming, maar na onenig heid over een aangewezen per sonal trainer, was het vertrou wen op. Vandenbroucke: „Ik blijf rus tig." Hij zegt de handdoek nog niet in de ring te gooien. „Er is belangstelling van vier ploe gen. Daar ga ik nu eerst eens rustig over nadenken." GPD door Lucien Roelandt HEIKANT - De Zeeuwen eisten gisteren tijdens de eerste dag van Jumping Heikant in de klasse B de hoofdrol op. Wilma Stouten uit Serooskerke be haalde in de klassieke omloop een eerste en derde plaats. Na- dine Timmerman (Veere) toonde zich in het progressief parcours met Joker de beste. Met de paarden Stouten's Ka- tinka en Stouten's High Society was de twaalfjarige Wilma Stouten sterk vertegenwoor digd in de acht combinaties tel lende barragegroep. Behalve over een fraaie rijstijl bleek de jeugdige amazone ook over sta len zenuwen te beschikken. Als eerste starter gooide Wilma Stouten met Stoutens' Katinka met een foutloze rit en een stijl van 47 punten meteen de knup pel in het hoenderhok. Ingrid Jakobsen bleek er niet van onder de indruk. De amazo ne uit Grijpskerke stuurde Sil- verna foutloos rond. Voor haar stijl werd ze met 49 punten be loond. Het antwoord van Wilma Stouten liet niet lang op zich wachten. In grootse stijl bleef ze met High Society foutloos. Daarnaast haalde ze 51 stijl- punten, hetgeen haar de zege opleverde. Jakobsen werd twee de. Met de volle 44 punten dwong eerste starter Stijn Van- desteene de concurrenten in het progressief parcours al tot het uiterste. Het leek een te zware opgave, echter niet voor Nadine Timmerman. De amazone uit Veere pakte met Kournikova de volle buit en toonde zich een fractie sneller dan de Belg. In de klasse L eisten de Belgen de oranje erelinten op. Stijn Vandesteene toonde zich de bes te in het klassiek parcours. In het twee fasen parcours ging de zege naar Ilse de Coen uit Ka pellen. In de openingrubriek, de klas sieke omloop klasse Licht, leek Danielle van Sabben voor een Zeeuwse zege te zorgen. Als eer ste starter in de barrage haalde de favoriet Stijn Vandesteene met Vladimir een paal naar be neden. Ook Daniëlle van Sab ben haalde met Relax een balk naar de bodem. De amazone uit 's-Heer Arendskerke was met de Pablo-afstammeling echter be duidend sneller dan de Belg en daarmee leek het foutje zonder gevolgen te blijven. Maar Stijn Vandesteene bleek zijn belang rijkste troef voor het laatst te hebben bewaard. De ruiter uit Geel stuurde Akademia fout loos rond en verbeterde de tijd van Daniële van Sabben met ruim acht tellen. In het twee fasen parcours van de klasse L was Ilse de Coen met Faboka oppermachtig. Na een foutloze eerste fase stuurde de Belgische de Fantastique-doch- ter als een raket foutloos in de beslissende fase in 32.51 naar de finish. Streekfavoriet Ilyo de Loos leek met succes de aanval op de leider te bekronen. Kort wendend stuurde de stylist uit Hulst de Burggraaf-dochter over de obstakels, maar hij kwam aan de finish een tel te kort om Ilse de Coen van de zege af te houden. BERLIJN - De Duitse voetbalfederatie DFB heeft HuubS vens voor twee duels geschorst wegens een handgemeen de assistent-trainer van Leverkusen, Ulf Kirsten. DeNed landse coach van Hertha BSC kreeg ook nog een boetei 15.000 euro. De schorsing gaat pas op zijn vroegst masj in, omdat Stevens onmiddellijk beroep heeft aangetekenj zaak wordt na het weekeinde mondeling behandeld. Oii manier kan Stevens zijn team wel coachen wanneer Hg BSC morgen tegen Hansa Rostock speelt. ANP/SID AMSTERDAM - Hatem Trabelsi is voor minimaal zes^ uitgeschakeld. De Tunesische verdediger van Ajaq woensdag in het Champions League-duel met Celta de? (1-0-zege) geblesseerd uit. Nader onderzoek wees uitda een scheurtje in de binnenband van zijn linkerknie zit.jj ATHENE - Boze AEK-fans hebben na het Champions^ gue-duel met PSV hun woede afgereageerd op assistent ner Takis Persias. Toen de Griek dinsdagavond stilstond een stoplicht, werd hij belaagd door vier AEK-hool Persias werd getrakteerd op enkele vuistslagen in zij! zicht. Eerder op de avond had AEK met 1-0 van PSV ver ANP/SID ROTTERDAM - Leonardo is terug in de A-selectie vanl noord. De twintigjarige Braziliaan stond meer dan eer buitenspel wegens een hardnekkige enkelblessure. Debé dige aanvaller is nu fit genoeg om een plaatsje in het a elftal te kunnen heroveren. Bij de jeugd toonde hij zichè gelopen tijd erg productief. GPD STOCKHOLM - John van Lottum heeft zijn sterke optn woensdag in het tennistoernooi van Stockholm geen va kunnen geven. Hij verloor gisteren tamelijk kansloos: tweede ronde van de Zweed Jonas Björkman: 1-6 44 Amersf oorter baarde in de eerste ronde opzien door deals ste geplaatste Thai Srichaphan uit te schakelen. Ook Raemon Sluiter werd uitgeschakeld. Hij was net ré gewassen tegen de Kroaat Mario Ancic: 7-6 4-6 6-7. Air LAUSANNE - De dopingaffaire rond het nieuwe am steroïde tetrahydrogestrinon (THG) heeft meerdere.^ bonden wakkergeschud. Tot nu toe besloot alleen de Ad kaanse atletiekbond om oude monsters te controleren: sportdrug. Gisteren trokken ook de internationale a bond en rugbybond ten strijde tegen THG. De internationale zwembond FINA wil de urinestalenü deelnemers aan de wereldkampioenschappen in Barti testen op THG, zo verklaarde FINA-directeur CornelMi lescu. De bond neemt volgende week een definitief besli Ook de rugbyers worden op THG getest. Momenteel™ Australië het WK rugby plaats. Na elke wedstrijd n twee spelers zich melden voor een dopingcontrole. Deorj satie maakte gisteren bekend dat daarbij ook THG kam den opgespoord. ANP/SID door Jochem Lippmann ZEIST - Guus Hiddink woonde gisteravond naar eigen zeggen de behandeling van het hoger beroep in de strafzaak tegen Mateja Kezman niet bij om een andere speler voor de tuchtcom missie te slepen. Toch wilde de trainer van PSV aan het einde van de zitting nog wel iets kwijt „Volgens mij raakte Rafael van der Vaart een dag na het inci dent rond Kezman ook iemand met zijn arm. En daar horen we niets van. Dat is volgens mij wil lekeur. Laat ze zondag tijdens PSV-Ajax dus allebei spelen." De opmerking van Hiddink pas te in het betoog dat advocaat Peter Fossen namens de lands kampioen uit Eindhoven voor de tuchtcommissie hield. De trainer van PSV doelde op een spelmoment in de wedstrijd tus sen FC Groningen en Ajax, waarin Van der Vaart zijn tegen stander Paul Matthijs sloeg. De aanvoerder van Ajax hoefde zich echter nooit in Zeist te mel den. Een dag eerder raakte Kezman in een kopduel met zijn arm het hoofd van tegenstander Jeffrey van As van ADO Den Haag. „El leboogstoot, rode kaart", oor deelde scheidsrechter Roelof Luinge. „Slaande beweging, twee wedstrijden schorsi sprak de tuchtcommissieci week recht. Op advies van PSV teil Kezman beroep aan tf vonnis. Fossen probeerde teravond tijdens een hoge roep van de strafzaak nogt duidelijk te maken dat Ka niet moet worden geschort advocaat beweerde nï PSV opnieuw dat spits nie: geslagen. Net als Hiddink: ook Fossen dat de aaii van de KNVB vaak willeks handelt. Fossen onderstreepte zijn ling met een aantal vooik den. Meest recent was een: spraak van de tuchtcom® in een zaak rond speler Nï van FC Twente. Tijdens wedstrijd tegen NEC sl#j aanvaller vorige maand eer genstander. Hij werd vrijgesproken omdat scheidsrechter in zijn rap sprak van natrappen. „Kei gaf ook geen elleboog Luinge beweerde", aldus sen. „Je kunt dus niet at dan hem vrijspreken." Vandaag rond een uur off uur hoort de spits of hij tijq de komende wedstrijden PSV tegen Ajax en NAC® toekijken. ANP t: Wilma Stouten in actie met Stouten's Katinka. foto Camile Schelstraete van onze sportredactie EINDHOVEN - De trainingen van vanochtend en morgen zul len uitmaken of Mark van Bom mel zondag inzetbaar is in de topper tegen Ajax. De midden velder van PSV, die kampt met een kleine breuk in de rechter- lies, volgde gisterochtend voor het eerst sinds ruim een week een lichte, aangepaste training. „Het viel niet tegen. Het hangt nu van de reactie af", zei de aan voerder na afloop. De diagnose is gesteld bij een se cond opinion-onderzoek door dr. Heijboer in het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. In principe is het met een kleine liesbreuk niet onmogelijk om te spelen. Het hangt af van de ernst bij elk afzonderlijk geval. Uit eindelijk zal er een operatie aan te pas moeten komen. VanD mei hoopt het vol te kt® houden tot de winterstops huidige omstandighedffl meest ideale gelegenheid onder het mes te gaan. V het zo lang kan rekken, ishij: voorbeeld beschikbaar hl duel met Ajax en in de drie' terende poulewedstrijden PSV in de Champions Lea? Oranje speelt volgende m® de beslissende play-offs te- Schotland om kwalificatie" het EK. Hiddink: „Op zich zijn di'! forceerde situaties. Je dan twee vragen stellen: tf optimaal functioneren en P' teren? En: zal de blessure' verergeren door nu lange'" te spelen? Wat dat betreft® je precies weten wat dec® quenties zijn, zodat je elkn3 kunt uitsluiten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22