fZC Ruimen scheepswrakken kost veel tijd }ompje als aandenken aan gezonken schip Smits voelt zich authentieke LPF-er Bedrijf IJzendijke getroffen door kalkoenenziekte 17 Mssingen Onbekenden lebben gisterochtend rond zes IUr geprobeerd een geldauto maat open te breken in de Vlis- '"gse wijk papegaaienburg. De 'aakpoging is niet gelukt, 'aar de muur rond de pinauto- I aat is wel zwaar beschadigd. |Vepolitie onderzoekt de zaak. lilieufederatie wil dat deel Westerscheldedijken verboden blijft voor fietsers vrijdag 24 oktober 2003 Bocht van Bath lellegatschor Baarlandpolder Huiswerk windmolens moet over Twee jaar cel voor diefstallen Tbs geëist voor bedreigen vader 'olitiek café )ichters strijden >p poëziedag Inbraakpoging Pinautomaat dnor Ben Jansen VLISSINGEN - De verwijde ring van wrakken uit de Wes- lerschelde duurt nog tot begin volgend jaar. Het opruimen van kleine brokstukken vergt meer tijd dan de aannemer, de combinatie Wrakkenberging ffesterschelde (CWW), had verwacht. In februari is een begin ge maakt met de laatste fase van de verwijdering van obstakels uit de drempels in de vaargeul de noodankergebieden. Dankzij de inzet van grote bok ken (de Rambiz en de Taklift 4) zat er aanvankelijk zoveel vaart in dat optimisten voor spelden dat het karwei nog voor het eind van het jaar zou zijn voltooid. En dat terwijl CWW contractueel twee jaar de tijd had. De projectleider van de aanne merscombinatie, Mark Voor huis, heeft dat enthousiasme altijd al geprobeerd te tempe ren. „Ik moet erkennen dat het weghalen van de grote brokken veel sneller is verlopen dan we hadden ingeschat. Maar nadat de grote bokken hun werk heb ben gedaan, blijft er nog veel klein materiaal achter. Dat rui men we met poliepkranen op en dat kost veel tijd. De tijd winst die we met het grove werk hebben geboekt, gaat weer verloren met het opscho nen. Dat is ons echt tegenge vallen." De afgelopen weken heeft CWW zich vooral gewijd aan dat opschoonwerk. In de loop van volgende week wordt weer zwaarder materieel inge zet. Eerst gaat een 400-tons bok aan de slag met drie wrakken in de Bocht van Bath. In de loop van november arriveert de tien keer zo zware Rambiz, die de afgelopen zomer in het Kanaal aan de slag is geweest bij de berging van het autoschip Tri color. Een bijzonder bepaling in het contract voor de wrakoprui ming die nu wordt uitgevoerd, is dat Rijkswaterstaat niet controleert of het werk volgens' de eisen is verricht. De aanne merscombinatie moet dat aan tonen aan de hand van eigen metingen. En de meetmetho den moeten de goedkeuring van Rijkswaterstaat hebben. In de laatste fase van de wrak opruiming moeten 38 scheeps- resten, steenhopen andere ob stakels worden verwijderd. Daarvan zijn er inmiddels 24 tot tevredenheid van Rijkswa terstaat aangepakt. CWW is op zes locaties nog bezig met op schonen. Met het lichten van acht wrak ken moet nog een begin worden gemaakt. Voorhuis streeft er naar de totale klus omstreeks 1 maart volgend jaar gereed te hebben. Waterschap moet op vogels letten inrHarmen van der Werf EN HAAG - Waterschap ■euwsc Eilanden neemt de [sterschelde als belangrijk gelgebied niet serieus. Bij de mieuwing van dijkvakken jrdt steevast gekozen voor de inleg van goedkope onder- ludswcgen van asfalt. Veel eer mensen komen daardoor ide dijken. die langs de dijken rus- p" worden vaker verstoord. Op aantal plekken langs de feterschelde heeft dat er al toe [leid dat vogelrustplaatsen ja verdwenen. jgelbescherming en de eeuwse Milieufederatie (ZMF) aartten dit gisteren aan voor [Raad van State in Den Haag. J'i; zijn niet tegen het fietsen wandelen op de dijken", iddde medewerker B. Denne- van Vogelbescherming. Haar waar vogels rusten bij «gwater, werkt dat heel ver- orend. Maak het mensen on- ogelijk daar te komen. Langs i Westerschelde blijven dan )g genoeg dijkvakken over aar kan worden gefietst en ge- andeld." aterschap Zeeuwse Eilanden ook waterschap Zeeuws- laanderen staan open voor lerleg over het gebruik van de jkwegen, maar tot afdoende De Vogelbescherming en de Zeeuwse Milieufederatie willen dat waterschappen minder geasfalteerde wegen op de dijken langs de Wester schelde aanleggen. foto Willem Mieras resultaten heeft dat niet geleid, dijkvakken met alleen hekken Zeeuws-Vlaanderen heeft dat Hetzelfde geldt voor de Hoek oordelen Vogelbescherming en werkt niet, blijkt in de praktijk, tot gevolg gehad dat vogels daar van Ossenisse. de ZMF. Het afsluiten van de Bij het Hellegatschor in niet meer komen om te rusten. Op basis van die ervaringen eis ten Vogelbescherming en de ZMF voor de Raad van State dat er voor een nieuw werk op Zuid- Beveland, op dijken tussen Baarland en Oudelande, wél ef fectieve maatregelen worden getroffen. Waterschap Zeeuwse Eilanden houdt echter vast aan de aanleg van een asfaltweg, want die is goedkoper en beter bruikbaar voor onderhouds werk. Er komen hekken, maar nie mand trekt zich daar iets van aan, aldus de bezwaarmakers. Het is volgens hen veel beter om een onderhoudsweg van door- groeistenen aan te leggen, open stenen waardoor gras groeit. Fietsers houden daar niet van. „We moeten eruit kunnen ko men", meenden vertegenwoor digers van waterschap en pro vincie bij de Raad van State. Zij zeiden wel degelijk rekening te houden met de Westerschelde als belangrijk vogelgebied. Te gelijkertijd hielden zij vast aan de aanleg van een asfaltweg op de dijk langs de Everdinge-, Zuid- en Baarlandpolder. Die weg zal worden afgesloten met hekken. „Mensen die over die hekken klimmen, zullen daar ook komen als er een onder houdsweg met doorgroeistenen ligt", stelde de waterschapsme dewerker. De Raad van State doet binnen zes weken uitspraak. KNOKKE - Het dochterbedrijf Seanergy van het Belgische energieconcern Electrabel moet het huiswerk overmaken. De nieuwe bouwaanvraag, die het bedrijf heeft ingediend voor de aanleg van een windmolenpark op de Vlakte van de Raan in de monding van de Westerschelde, is niet-ontvankelijk ver klaard. Volgens federaal minister J. Vande Lanotte van Noordzeezaken is de milieueffectrapportage (MER) bij de aanvraag onvoldoende uitgewerkt. Seanergy diende de nieu we bouwaanvraag in nadat diezelfde Vande Lanotte daar voor de weg had vrijgemaakt via twee koninklijke besluiten. Dat gebeurde nadat de Raad van State eerder verstrekte ver gunningen had geschorst omdat de oorspronkelijke besluiten niet rechtsgeldig bleken. Seanergy, een samenwerkingsver band van Electrabel en aannemer-baggeraar Jan De Nul, deed de nieuwe aanvraag vergezeld gaan van een 'oude' MER. En daarin is geen rekening gehouden met de normenzoals die in de nieuwe koninklijke besluiten zijn opgenomen. Seanergy probeert het binnenkort opnieuw, met een aangepaste MER. MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Zondervan heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 49-jarige in woner van Goes voor het plegen van diefstallen twee jaar cel geëist. In de eis werd zes maanden gevangenisstraf meegeno men, omdat hij daarvan in zijn proeftijd verkeerde. De Goesenaar nam 23 augustus dit jaar in Bruinisse uit een bejaardenwoning geld weg en brak in een stacaravan in, waar hij levensmiddelen tot zich nam. Dezelfde dag had hij in Da niël den Hoedkliniek in Rotterdam uit een rugtas een portemonnee gestolen. Ook een bewoner van een verzor gingstehuis in Zierikzee werd de dupe. Hij miste een bedrag van 200 euro. De man is sinds beginjaren zeventig verslaafd aan harddrugs en heeft in de loop der jaren een fors strafblad opgebouwd. Raadsman H. Dunsbergen verzekerde dat het uur van de waarheid voor zijn cliënt is aangebroken. „Het is nu of nooit als hij nog wil breken met zijn verslaving." Uitspraak: 5 november. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan zag giste ren bij de rechtbank in Middelburg een tbs met dwangverple ging als enige optie om een 32-jarige inwoner van Vlissingen weer op het rechte pad te krijgen. Daarnaast eiste hij vier maanden gevangenisstraf. De Vlissinger had op 23 juli dit jaar in de ouderlijke woning zijn vader met de dood bedreigd. Verder had hij de politie met een mes bedreigd toen hij op het punt stond te worden aange houden. Hij had zich ook verbaal dreigend uitgelaten. De verdachte kreeg die dag ruzie met zijn vader, omdat de muziek te hard stond. Toen de politie erbij werd gehaald had hij een mes gepakt, Het mes kon worden afgepakt, nadat agenten pepperspray in zijn ogen hadden gespoten. De man is verslaafd aan alcohol en drugs. Hij gaf toe aange schoten te zijn geweest. „Maar ik wist nog precies wat ik deed." Gedragsdeskundigen meenden dat de man vermin derd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest. Zij concludeer den bij hem een ziekelijke stoornis en achtten de kans op her haling groot. Raadsman H. Mink vond het opleggen van een tbs-maatregel veel te ver gaan. „Dit rechtvaardigt niet het de lict. Hij heeft geen verleden op dit gebied. Zijn strafblad be staat uit diefstallen." De officier conformeerde zich aan de rapportages van de psychiater, de psycholoog en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), die een gedwongen klinische behandeling adviseren.„Ik ben psy chisch helemaal in orde"bracht de Vlissinger ertegen in. Uitspraak: 5 november. )or Ben Jansen LISSINGEN - In de kombuis an de spits Corry B zat een looi glimmend pompje. Ruim ijfendertig jaar heeft het in de (esterschelde gelegen nadat et schip iri december 1967 bij LISSINGEN - Europarlemen- iriër Herman Vermeer spreekt aandagavond in Vlissingen 'er het regionaal beleid met strekking tot vervoer. Vermeer omt naar het politiek café van eVVD. De avond wordt gehou- en in het Arsenaalcomplex en egint om 20.00 uur. IIDDELBURG - Stadsdich- suit Middelburg, Gent, Gro- igen en Tilburg gaan donder ss 6 november in Middelburg iaden de strijd tegen elkaar a tijdens de poëziedag, erst dragen Chawwa Wijnberg it Middelburg, Roel Richelieu Londersele uit Gent, Roel M. Droog uit Groningen en Ja- ivan de Ven uit Tilburg 's mid- ags in de burgerzaal van het adhuis gedichten voor. Dat ge- eurttussen 15.15 en 17.00 uur. ussen de voordrachten kan het ubliek met de dichters praten. Avonds wordt in boekhandel F Drukkerij aan de Markt in pliddelburg een Rederijkers- Fond gehouden. Aan de hand fan gedichten over een vastge- ;e'd thema proberen de stads- ichters ze elkaar te overtreffen, ervolgens moeten ze hun im- fvisatietalent aanboren en ^Plaatse gedichten maken. De ederij kersavond wordt gehou- «van 19.00 tot 20.30 uur. Hansweert verging. Cor den Braber en haar dochter Maria kregen het gisteren terug. Een herinnering aan het schip en aan echtgenoot en vader Bram den Braber die bij het scheepsongeluk het leven liet. Rijkswaterstaat en de aanne mingscombinatie Wrakkenber ging Westerschelde hebben zes families gisteren een aandenken gegeven aan evenveel binnen vaartschepen die op de Wester schelde zijn vergaan. Op enkele ervan zijn familiele den gebleven; bij alle ongeluk ken zijn persoonlijke bezittin gen verloren gegaan. De schroef van de Dieu m'aidera, een deel van het naambord van de Elise Helene, het stuurwiel en de scheepsbel van de Aiwa 1, een stuk scheepshuid van de Bres- kens 9, de slinger van de hulp motor van de Helena en de ka- juitpomp van de Corry B werden als aandenken aangeboden. Een brief van Cor den Braber aan de koningin in 1998 was de uiteindelijke aanleiding voor de overhandiging van de voorwer pen. De schippersweduwe ves tigde de aandacht van de konin gin erop dat de Corry B in het kader van de wrakopruiming Westerschelde boven water zou komen en ze vroeg zich af wat er met het schip zou gebeuren (en met het stoffelijk overschot van haar man, waarvan werd veron dersteld dat het zich aan boord zou bevinden). Paleis Noordeinde gaf de vraag door aan Rijkswaterstaat. Een en ander was voor het bureau Wrakopruiming van Rijkswa terstaat Zeeland reden oud-op- varenden of familieleden van gezonken schepen in de gele genheid te stellen het bergen van de wrakken bij te wonen om zo afscheid te kunnen nemen. Piet van der Vlies, hoofd van het bureau Wrakopruiming, noem de de samenkomst in het Mu- zeeum in Vlissingen en de aan bieding van de aandenkens Cor den Braber en dochter Maria met de kajuitpomp uit de Corry B. 'heuglijk en tegelijk ook moei lijk'. Bij de zes scheepsongelukken zijn in totaal vier personen om het leven gekomen. Van der Vlies sprak de hoop uit dat het bezoek aan de berging van de wrakken en de aandenkens die foto Lex de Meester eruit zijn gehaald, kunnen bij dragen aan de verwerking van de traumatische gebeurtenis sen. door Maurits Sep KAMPERLAND - Hedwig Smits stapt 'ondanks eerdere berichten en hoopvolle ontwikkelingen' toch uit de LPF. Ze gaat wel, met dezelfde politieke ideeën, door als onafhankelijk lid van Provinciale Staten. „Ik blijf een Fortuynist in hart en Waarom is het toch nog misgegaan Smits: „Mat Herben heeft geen woord gehouden. Hij heeft op televisie gezegd dat zowel penningmeester Ruud Both als de andere bestuursleden weg moeten. Nu blijkt dat Both slechts voorlopig opstapt en dat de anderen blijven zitten. Voor mij is daarmee de maat vol. Na het partijbe stuur blijkt nu ook Herben onbetrouw baar." Bent u te goed van vertrouwen geweest of hebt u de situatie verkeerd ingeschat? „Ik heb Herben toch echt duidelijk horen zeggen dat er een nieuw bestuur moest komen. En als iemand iets zegt, dan ver trouw ik daarop. Maar misschien ben ik ook wel te goed van vertrouwen." U dacht vorige week al over opstappen, vervolgens bleef u en nu gaat u toch weg. Is dit niet slecht voor uw reputatie „Natuurlijk. Daarom wilde ik ook niet langer doorgaan. Geen enkel gedonder is goed voor je reputatie. Maar is het LPF- bestuur dat dan wel? Ik heb al te lang ge wacht met opstappen. Maar ik wilde lid blijven uit loyaliteit. J e kunt je eigen par tij toch niet zomaar in de steek laten." Als we naar uw verleden kijken, is dat wel vaker gebeurd. U hebt bijvoorbeeld Noord-Bevelands Belang verruild voor de LPF. „Ik wilde niet weg bij NBB, maar men vond dat ik het voorzitterschap niet kon combineren met het Statenwerk voor de LPF. Ik vind dat dat wel kan, want NBB is een lokale partij. Maar goed, die keuze werd mij destijds opgelegd. Nu maak ik zelf de keuze om weg te gaan." Het bestuur had vorige week toch al het vertrouwen in u opgezegd? „Ja, nadat ik met enkele andere LPF- Statenleden het vertrouwen in het be stuur had opgezegd. Het was actie-reac tie." Hoe nu verder? „Zelfstandig. Dit gaat me niet in de kou- we kleren zitten, maar goed. Ik werk al nauw samen met de Partij voor Zeeland en dat zal nog intensiever worden, denk ik." Is dat geen kiezersbedrog? Mensen heb ben op de LPF gestemd en zo bent u in de Staten gekomen. Moet u uw zetel dan niet gunnen aan iemand die nog wel lid is van de LPF? „Die zetel is aan mij toebedeeld. Ik heb mij geprofileerd en dat heeft zo veel stemmen opgeleverd. Had ik het slecht gedaan, dan had de LPF misschien niet eens een zetel in de staten gekregen." Maar mensen stemmen in Nederland toch op een partij, niet op een persoon? „Dat bestrijd ik. Kijk naar Pim. Toen hij bij Leefbaar Nederland wegging, haalde die partij bijna geen stemmen meer. En mag ik een wedervraag stellen? Als ik nou hele domme antwoorden had gegeven in verkiezingstijd, had de LPF dan minder stemmen gehaald? Zou kunnen. „Nou dan. Kijk, ik ben nog een authen tieke LPF'er. Maar de LPF is de LPF niet meer. Ik voel me meer LPF dan de partij zelf is." Als dat zo is, hoe kunt u dan nadenken over een overgang naar de Partij voor Zeeland? „Dat is een goede vraag. Maar ik weet wel dat de PvZ een hoog Fortuynisten- gehalte heeft. En natuurlijk zal ik, als het ooit tot een overgang komt, mijn eisen stellen." door Rinus Antonisse GOES - Symptomen van de voor kalkoenen dodelijke ziekte blackhead zijn in Zeeland vast gesteld op een biologisch bedrijf in West-Zeeuws-Vlaanderen. Volgens secretaris A. Spieker van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) gaat het om een bedrijf waar maar een klein aantal kalkoe nen wordt gehouden. Voor het bewuste biologische akkerbouwbedrijf tussen IJ zendijke en Schoondijke is het meer een nevenactiviteit. Veel meer dan 20 kalkoenen lopen er nooit rond. De met de zwarte- koppenziekte besmette dieren zijn inmiddels allemaal dood. Spieker vermoedt dat ze niet preventief waren behandeld. De betrokken boer was niet voor een toelichting bereikbaar. De Gezondheidsdienst voor Dieren, de Productschappen Vee, Vlees en Eieren en de Zui delijke Land- en Tuinbouw Organisatie weigeren duidelijk heid te verschaffen over be smette locaties. Woordvoerders beperken zich tot de medede ling dat er een bedrijf in Zeeland in het geding is. Wel verzekeren ze om het hardst dat de volksge zondheid geen gevaar loopt. De geheimzinnigheid heeft te ma ken met 'bescherming van de privacy van de ondernemers'. Van die geheimzinnigheid heeft ecologisch kalkoenhouder Hans Dubbelaar van Huis ter Mee bij Oostkapelle danig last. Daar door wordt ook hij, ten onrech te, in het verdachtenbankje ge plaatst. Dubbelaar ontkent dat er onder zijn dieren sprake is van de ziekte. „Als het zo was, waren de dieren allang dood. Op dit moment zijn mijn kalkoenen kerngezond. Ze bruisen van de energie." Bij Huis ter Mee worden bijna 1000 kalkoenen ecologisch ge fokt voor de slacht. Daarvan zijn enkele weken geleden vijf dieren gestorven. Omdat Dub belaar de doodsoorzaak vwilde weten, liet hij drie beesten door de Gezondheidsdienst voor Die ren in Deventer onderzoeken; daar werd acute blindedarm ontsteking vastgesteld. Die werd mogelijk veroorzaakt door een blackheadvirus. „In overleg met de dierenarts heb ben de dieren medicijnen gekre gen en de laatste tien dagen is er geen enkele kalkoen gestorven", meldt Dubbelaar. „We mogen nu toch aannemen dat de ziekte bij ons niet zit." De zwartekoppenziekte, alge meen blackhead genoemd, wordt veroorzaakt door een pa rasiet die veelvuldig voorkomt in het milieu. Het is niet de eer ste keer dat de ziekte wordt ge signaleerd. Alleen voor kalkoenen is de pa rasitaire ziekte, die overge bracht wordt door (eieren van) wormen, dodelijk. Ander pluimvee kan de ziekte ook on der de leden hebben, maar dat leidj doorgaans niet tot sterfte. Ziektekiemen bevattende lar ven van de worm nestelen zich in de blinde darm. De ziekte tast de ingewanden van de kalkoe nen aan. Binnen enkele dagen sterft een dier. De ziektekiemen kunnen vele jaren in een stal aanwezig blijven. Die wordt daardoor on bruikbaar voor houden van kal koenen. Er is een preventief ge neesmiddel tegen de ziekte (Nifursol), dat aan het voer kan worden toegevoegd. Het is ech ter door de Europese Commissie in maart verboden, omdat het voor mensen kankerverwek kend zou zijn. Minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit liet de Tweede Kamer giste ren weten dat de bestrijding van de ziekte geen overheidstaak is. Het hoort in feite tot het onder nemersrisico van de kalkoen- houderij, aldus Veerman. Hij acht de overheid dan ook niet aansprakelijk voor de schade die de ziekte veroorzaakt. De NOP betreurt die opstelling bij zonder. De bewindsman stelt vast dat blackhead de kop opsteekt door het wegvallen van Nifursol. Hij ontkent dat er een relatie is tus sen de uitbraak en de 'verklik- kerkippen' die eerder dit jaar werden geplaatst op pluimvee- bedrijven vanwege de vogel pest. Veerman vindt dat het bedrijfs leven zelf met (nieuwe) genees middelen moet komen. Hij wil zich inspannen om de besluit vorming daarover snel te laten verlopen. De minister consta teert dat de kalkoenhouders vooralsnog zijn aangewezen op hygiënemaatregelen ter voor koming van de ziekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17