In harmonie met omgeving Brakman: strijdbaar en vertrouwd Gothic geen gimmick maar oprechte verbondenheid Zeeland Airport kunst lezers schrijven vrijdag 24 oktober 2003 Miljoenen voor uitbreiden Volvo in Gentse haven Schelde Communiceren #1 Akkoord Bibliotheek VII Kernenergie Feyenoord Fout Oud door Kris Naudts GENT - De Vlaamse regering heeft twaalf miljoen euro uitge trokken om een uitbreiding van de personenwagenfabriek van Volvo in de Gentse kanaalzone mogelijk te maken. Minister president B. Somers zegde de fi nanciële steun toe tijdens een werkbezoek van een delegatie van de Vlaamse regering aan Gent. Gent vroeg al drie jaar over heidssteun voor de verhuizing naar een andere locatie in de haven van het houtbedrijf Van Hoorebeke, een naaste buur van Volvo aan het Sifferdok. Volvo heeft de extra terreinen met een oppervlakte van zeven hectare broodnodig om verder te kun nen uitbreiden. „Onze bedrijfsterreinen zijn tot de laatste vierkante meter vol gebouwd", aldus een woord voerder van de autoconstruc teur. „Door de beslissing van de Vlaamse regering krijgen we uitzicht op verdere expansie en om de productie te verhogen en mogelijk over een aantal jaren de bouw van een nieuw model naar Gent te halen". Volvo in Gent verhoogt momen teel zijn jaarproductie van 150.000 tot 270.000 auto's en werft 1400 nieuwe werknemers aan. Het Gentse stadsbestuur kreeg van de Vlaamse regering voorts de toezegging dat het kan deel nemen aan de onderhandelin gen met Nederland over de verdieping van de Schelde. „Tot nu toe werd er enkel naar het standpunt van Antwerpen geluisterd", zegt havensche pen D. Termont. Gouverneur H. Balthazar van Oost-Vlaanderen dreigde even met ontslag als Gent niet zou worden betrokken bij de be sprekingen over de Schelde. Termont verwijst verder naar de onderhandelingen met Neder land over een nieuwe zeesluis in Terneuzen. De gouverneur van Oost-Vlaanderen en de commis saris yan de Koningin in Zee land gaan een werkgroep voor zitten die een stappenplan en een timing moet opstellen. door Maurits Sep Het wederzijdse wantrouwen tussen de directie en de omwonenden van Zeeland Airport brokkelt steeds verder af. De recente heftige aanvaring over oefeningen van militaire vliegtuigen op het Arnemuidse vliegveld hoort vol gens directeur P. Geysen bij 'het rollen spel' dat zij spelen. „Ondanks alle sym pathieën vriendelijkheid blijven we het op een aantal punten oneens", zegt J. Timmerman-de Vries van de werk groep Stop Uitbreiding Zeeland Air- port Nu (Suzan). Suzan voelde zich 'bedrogen' nadat zij erachter was gekomen dat er toch af en toe militaire vliegtuigen op het Zeeuw se vliegveld landen en opstijgen. Dat was altijd ontkend door de directie, klaagde de werkgroep. In de commissie die zich bezighoudt met veiligheid, ge luid en milieu op het vliegveld - com missie 28 voor de luchtvaart - werd de misstand in scherpe bewoordingen aan de kaak gesteld door Timmerman-de Vries. „De verhoudingen met de directie van het vliegveld zijn op zich heel goed. Maar mijn vertrouwen is door deze af faire wel een beetje geschonden. Ik ben teleurgesteld", zegt Timmerman-de Vries. Dat stak zij niet onder stoelen of De relatie tussen de directie van het vliegveld en de omwonenden is sterk verbeterd. banken. „We hebben afgesproken open en eerlijk tegenover elkaar te zijn. En als ik ongelijk heb, bied ik mijn veront schuldigingen wel aan." Geysen raakte gepikeerd en protesteer de tegen de manier waarop hij werd be jegend. „Mevrouw Timmerman heeft haar eigen manier van doen. Op elke vraag volgen bij wijze van spreken tien andere vragen. Daar zitten wel eens suggestieve opmerkingen bij en die prikkelen mij enorm. Maar laten we het niet overdrijven. Deze vergadering bo terde het wat minder tussen ons, maar de andere keren gaat het goed. En als we elkaar treffen bij de besprekingen met Suzan, praten we heel gemoedelijk." Dat het er in de commissie 28 harder aan toe gaat, ach. „Ieder zijn spel", vindt GeysenHij heeft er geen behoefte aan de verhoudingen op de spits te drij ven. Ze zijn juist zo veel beter geworden het afgelopen jaar. „De relatie is met sprongen vooruitgegaan." Want toen Geysen anderhalf jaar gele den aantrad, nam hij 'een enorm stuk wantrouwen' waar. „In het eerste ge sprek dat ik met omwonenden en met de werkgroep Suzan voerde, liep er een ballon leeg. Dat heb ik laten gebeuren en vooral geluisterd. Wat ik hoorde, heb ik vertaald in een aanvalsplan." Betrouwbaar, geloofwaardig, alert. Dat waren de zelfgekozen waarden die door Geysen in het aanvalsplan werden opgenomen. Hij wilde 'in harmonie met de omgeving' werken. Er moest vooral beter gecommuniceerd worden, merkte hij. „Dat geldt trouwens voor de hele luchtvaartwereld. Die zit namelijk heel gecompliceerd in elkaar. Als je dingen niet goed uitlegt, gaan mensen raden en ze raden al snel verkeerd. Dan ontstaat wantrouwen. Zo ging het in het verle den en ik heb geprobeerd dat te veran deren. Ik merk dat we elkaar nu beter kunnen vinden." Dat vinden ze bij de werkgroep Suzan ook. „Geysen is prettig om mee samen te werken. Hij maakt zijn beloftes over een betere communicatie waar", zegt Timmerman-de Vries. „De vorige di recteur", herinnert H. Meijer van Su zan zich, „was korter van stof." Die vorige directeur, B. van Dam, be moeit zich niet meer met de gang van zaken op Zeeland Airport. Als ama teurpiloot kent hij zijn opvolger wel. „Geysen brengt nuances aan. Hij is di plomatiek", oordeelt hij. Of dat diplo matieker is dan Van Dam zelf was, durft hij niet te zeggen. Wel dat hij zijn con tacten met omwonenden en Suzan ook goed vond. Maar ja, als directeur moet je de belangen van het vliegveld na tuurlijk wel zo scherp mogelijk verde digen. „Dat was niet altijd welkom bij de anderen." Omdat, zegt Meijer, Van Dam 'wel erg foto Mechteld Jansen van harte meezong met het lied van het Rijk'. „Kijk, wij weten ook wel dat veel in de luchtvaart wordt bepaald door het Rijk en dat Zeèland Airport daarvan slechts de uitvoerder is. Het wantrou wen dat wij soms nog hebben is meer gericht tegen de hele vliegwereld en te gen de heren in Den Haag. Maar ja, het vliegveld is ons eerste aanspreekpunt en dat krijgt dus de klappen." Geysen snapt dat wel. „Het vliegveld heeft last van het verleden en Neder land heeft last van de luchtvaart. Maar wij proberen het verleden te laten rusten en de overlast nog verder te ver minderen. Op hun beurt heeft de werk groep Suzan wat meer begrip ontwik keld voor de positie van Zeeland Airport. Meijer: „We hebben heel na drukkelijk gezegd: het vliegveld is er nu eenmaal, dat aanvaarden we. We willen alleen niet dat het groter wordt. Want het plezier van de één vergt een offer van de ander. We zullen dus ook van el kaar moeten accepteren dat we in een aantal zaken tegenover elkaar zullen blijven staan." door René Hoonhorst BRESKENS - Zoete lieve Pietje is niet meer. Brakman is harder geworden. De Bressiaanse trou badour laat niet langer over zich lopen. En is méér recht door zee dan ooit. De kortste weg is nog altijd de mooiste. Voor Piet geen 'pad op zeven', de West- Zeeuws-Vlaamse uitdrukking voor het maken van onnodige omwegen en door de trouba dour vertaald als onnodig moei lijk doen. Hij mag dan 58 zijn, Piet Brak man wil graag strijdbaar over komen. Niet als een melancholi cus die terugkijkt op een mooi leven en hoopt dat hem nog wat rustige dagen resten. Maar als een man die midden in het hier en nu staat en dat aan de buiten wereld wil laten zien, en vooral wil laten horen. Dus zingt hij op zijn nieuwe, tiende, cd een pro testlied over de misstand dat een normaal mens niet meer met een gerust hart een ommetje kan maken zonder dat-ie bang moet zijn een klap op z'n kop te krij gen: Ik wil büüt'n kunnen lööp- en. In 2003 past wat reactionair, stevig taalgebruik, dus hekelt Brakman in het laatste couplet de welvaartsstaat die zijn mis dadigers in de watten legt. „Mao slao je op het gaojes,/kom jezèlf in de baojes,/doe de dief vooral geen kwaod./Compassie met de dader,/dat is al heel nor- maol./Begrip en begeleiding,/ da'krieg 't ie allemaol./Nog twintig dagen wèrkstraf,/dat is wel nao z'n zin./Zoo ier en dao wa klussen,/en dan kiek 't ie on dertussen,/of 't ie morgen bie joe moe zinHij haalt de regels met genoegen aan en kijkt uitda gend naar zijn gesprekspartner met een blik van 'Dat had je niet gedacht hè, dat Piet Brakman nog eens onverbloemd zou zeg gen waar dat het op staat.' Nee, natuurlijk is Brakman niet voor het spelen van eigen rech ter. Hij ergert zich alleen aan de overheid die veel dingen node loos moeilijk maakt met allerlei regeltjes, maar niet thuis geeft als de burger een beroep op me demenselijkheid of gezond ver stand doet. „De coniferen (Brakmans voor corifeeën, red.) zeggen nu te streven naar een samenleving met minder regels, verantwoordelijkheden terug geven aan de burger. Maar het lijkt er meer op dat ze het zelf niet meer weten en zeggen 'zoek het zelf maar uit'. En dat wil ik graag in mijn liedjes en confe rences aan de kaak stellen." De liedjes op de nieuwe cd De pad op zeven bewijzen dat Brakman gewoon Piet is geble ven. Geen moderne springerige beats voor zenuwlijders, geen wereldschokkende muzikale vernieuwingsdrang, maar sim pele, lekker in het gehoor lig gende, aangenaam vertrouwd klinkende melodietjes. Geen liedjes en wijsjes om 4e hemel te bestormen, maar ovérpeinzin- gen en leutigheden die voor ie dereen herkenbaar zijn. En ou de, tot voor kort niet meer verkrijgbare, toppers in een aangepast jasje. 'Eigentijds' vindt Brakman zelf, maar num mers als de nieuwe titelsong 'De pad op zeven' en oude krakers als 'Jaone gao je stoepe schüür'n' en 'De ménsen ze zeg gen' laten zich niet vangen door een klok: ze zijn tijdloos. Kortom Brakman is Back. The aters, dorpshuizen, feestzalen; kijkt naar hem uit. Hij komt er weer aan. Onze Piet. Hij doet wel stoer, maar is het niet. Ver welkom hem en geniet De meeste liedjes van '-De pad op ze ven' zijn verpakt in middag- of avondvullend programma. Brak man heeft al vele bedrijfs- en vereni gingsavonden geboekt in heel Zee land. De première van de voorstel ling is voorzien in het Terneuzense Scheldetheater. De voorstelling be gint zondag 2 november 14.00 uur. Piet Brakman klimt met zijn gitaar over een hek naar aanleiding van zijn nieuwe cd De pad op zeven. foto Peter Nicolai door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het festival Terra Gotha heeft vanaf het eerste uur een goede naam ge had in de internationale gothic scene. De eerste edities zijn be wust kleinschalig gehouden. Toneel was De Piek in Vlissin- gen. Om alle belangstellenden - waaronder flink wat buiten landers - plek te bieden is voor de zesde editie toch uitgewe ken naar het Arsenaaltheater. Een van de optredende acts is de Belgische formatie Breath of Life. Zangeres Isabelle Dekeyser is het gezicht van Breath of Life. Ze wordt bijgestaan door bas sist Benoït Sokay, gitarist Di- dier Czepczyk en violist/toet senist Giovanni Bortolin. In derdaad: geen drummer. De formatie vond haar definitieve vorm in 1989 toen de drummer zijn biezen pakte. „We waren het erover eens dat we met hem geen harmonieus geheel vorm den", vertelt Dekeyser. „We hadden geen ruzie, want hij hoort nog steeds bij ons. Hij is tegenwoordig onze lichttech- nicus. Maar muzikaal klikte het niet. We besloten vanaf dat moment met een drummachine te gaan werken. Enerzijds be perkte dat ons natuurlijk, vooral tijdens optredens. Dan is het toch mooi om een echte drummer erbij te hebben. An derzijds biedt zo'n ingreep mo gelijkheden die we anders niet zouden hebben. Het dwong ons op een andere manier naar on ze muziek te kijken. Daar ko men nieuwe dingen uit voort." Wie op de internetsite van Breath of Life de muzikale voorkeuren leest van de groepsleden, begrijpt dat de invloeden op het geluid divers zijn. Naast gothic bands en klassieke componisten blijken ook groepen als Joy Division, Depeche Mode, Cocteau Twins, Radiohead, Massive Attack en Portishead tot de fa vorieten te behoren. Dekeyser wordt terecht vaak vergeleken met Kate Bush. Niet alleen haar stemgeluid roept herin neringen op aan de Britse zan geres, ook de gejaagdheid van sommige composities van Breath of Life. Door het ge bruik van de drumcomputer en het atmosferische gitaarspel doet de muziek van de band af en toe ook denken aan de jaren tachtig. „Het is moeilijk onze muziek te karakteriseren", bevestigt De keyser. „We proberen geza menlijk een geluid te creëren dat uitdrukt hoe we ons voelen. Of je dat gothic moet noemen of niet, dat maakt me niet uit. Onder de term gothic vallen trouwens heel uiteenlopende muzikale stijlen. We voelen ons wel heel verbonden met de gothic scene. We bezoeken graag festivals en parties. Wat gothic artiesten gemeen heb ben is dat alles wat ze doen recht uit hun hart komt. Het is geen gimmick, zoals veel mensen denken, het is juist een oprechte verbondenheid waardoor die scene is ont staan." Gothic bands hebben niet per definitie een afkeer van com mercie, meent Dekeyser. Het is wel zo dat succes niet het doel is dat wordt nagestreefd. „We willen onszelf uiten op de ma nier die ons het beste ligt." Breath of Life was vijf jaar ge leden present op de eerste edi tie van Terra Gotha. Dekeyser heeft het festival daarna ook verschillende keren bezocht. „Ik vond het elke keer leuk. Klein, maar met erg goede bands. Dat verraste me. Nu zal het wel een stuk groter worden. Er komen mensen uit verschil lende landen. Zelf reis ik ook veel, bijvoorbeeld naar Duits land, Polen en Spanje. Er is een grote club mensen die de festi vals in Europa afloopt." Festival: Terra Gotha VI, zaterdag in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen. Behalve Breath of Life (aan vang 22.15 uur) treden op: Cold Pop Culture (17.45 uur), The Wounded (18.45 uur), Malaise (19.45 uur), Zeraphine (21 uur) en Faith and the Muse (23.30 uur). Om 0.45 uur begint een afterparty. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCv nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De i beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd» redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vtots niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ovs, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC 18-10: Zalm trekt concessies in als FNV akkoord afkeurt. Hopelijk keurt de ach terban dit akkoord af. De ach terban moet dit oneervol ak koord afwijzen, zoniet zal er spoedig een andere smadelijk akkoord volgen en elk volgend akkoord zal een stap achter waarts zijn, richting sociale af grond. Tot er een halt wordt toegeroe pen, wat niet zal gebeuren met mooie praatjes. Zolang de vak bondsleiding middels een praatbarak (poldermodel) meent te moeten opkomen voor de sociale rechten van de wer kende en werkloze achterban, zal sociale afbraak de Neder landers ten deel vallen. Ook de zin voor het bestaan van een vakbeweging, die de achterban blijft sussen met steeds slechte re akkoorden, wordt almaar be denkelijker. Als vakbond moet een confrontatie aangegaan worden met Zalm en Co. Alleen voor een daadwerkelijke en vol gehouden strijd in alle sectoren zal Zalm en Co over kop gaan, niet eerder. Solidariteit wil zeg gen samen opkomen voor rech ten en solidariteit is niet het ver delen van de armoede aan de basis om het zodoende nog lan ger te kunnen volhouden ten behoeve van het zich verrijken de grootkapitaal. Vakbondslei ders zijn blijkbaar enkel maar uitgerust met een kort-korte- termijn-geheugen. Alle funda mentele sociale verworvenhe den die er nu nog bestaan, maar die in een sneltreinvaart worden gesloopt, zijn niet verkregen door het verkopen van praatjes. Alles wat er bestaat aan soeiale verworvenheden is door strijd bekomen; behoud kan ook al leen maar door strijd! Ook het groot-kapitaal en haar rege ring zal eieren voor haar geld kiezen als ze zien dat het menens Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart In het kader van ons onderzoek naar de economische geschiede nis van de provincie Zeeland in de periode 1800 tot 2000 maken wij frequent en uitvoerig ge bruik van de diensten van de Zeeuwse bibliotheek. Vanwege het breed opgezette onderzoek en het sterk comperatieve ele ment in de vraagstelling raad plegen wij ook vaak andere bi bliotheken, zodat wij in staat zijn een verantwoorde vergelij king te maken met soortgelijke instellingen. Onze ervaring leert, dat de Zeeuwse biblio theek die vergelijking met glans kan doorstaan. Dat geldt niet alleen en in de eerste plaats de omvangrijke collectie, maar vooral de ade quate wijze waarop wij door het deskundige en gemotiveerde personeel steeds weer worden geholpen en geadviseerd. Het is bovendien een ware krachttoer om in een tijd van renovatie en verbouwing de bibliotheek 'ge woon' open te houden. Kortom, wij zijn als wetenschappelijke onderzoekers heel erg tevreden klanten. Aan deze lofuitingen willen wij echter nog een ele ment toevoegen, dat de uitzon derlijke positie van de Zeeuwse bibliotheek nog eens bena drukt. Het is naar onze mening landelijk gezien een vrij unieke situatie, dat een wetenschappe lijke bibliotheek (waar o.a. het Zeeuws Documentatie Centrum een onderdeel van vormt) ge combineerd wordt met een openbare bibliotheek. Dat bete kent immers dat één en dezelfde instelling twee volstrekt ver schillende doelgroepen moet bedienen. Uit het oogpunt van kostenbe sparing valt dat wellicht te ver dedigen, maar het werpt tevens een scherp licht op de precaire positie van de directie. In het rapport wordt daar naar onze mening volstrekt onvoldoende rekening mee gehouden. Dr. Willem van den Broeke Dr. Paul Brusse Faculteit Letteren Universiteit Utrecht Kromme Nieuwegracht 66 Utrecht Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de kerncentrale Borssele werd in de PZC van 21 oktober daarover uitvoerig be richt: deze kerncentrale is van grote betekenis voor Zeeland en hij draagt bij aan een betrouw bare energievoorziening. Als bij de bouw van elektrische centra les een keuze gemaakt moet worden zijn de mogelijkheden: kolen, olie, aardgas of kern energie. Bij de keuze gaat het onder meer C- om de beschikbaarheid vasi brandstof en om de prijs en Alternatieve bronnen, il windmolens en zonne-er.f- speelden rond 1970 nognais lijks mee, nu wel, alhoa grootschalige toepassing u(, lijk is. Bij de keuze is debr< stofprijs belangrijk. Koleur ren rond 1980 erg Vandaar de kolencentrj Kernbrandstof is ook g# koop. Als in de toekomst kerncentrale verdwijnt kon we weer voor de keuze: dam kernenergie? Er zijn bezwaren tegen het dioactief afval. Die wil iks ontkennen, maar het is weli dat veiligheid en toepassing de beste techniek voorop sts terwijl het restant radioatt afval tegenwoordig in eens keerbaar proces veilig sm opgeslagen. Kernenergie bruiken als brandstof heeft! belangrijke voordelen: trouwbaar, goedkoop en luchtverontreiniging broeikaseffect. De vraag daarom gerechtvaardigd: wa om zouden we in de toekoi kernenergie uitsluiten? En twee belanghebbenden: ducenten en de gebruikers': zijn wij allemaal). Beide steil de eis dat de produktie vanei triciteit moet gebeuren: vei betrouwbaar, goedkoop en: lieuhygiënisch verantwoord gezien is kernenergie een euze optie bij nieuwbouw. Ir.J.A.M.Schoondem Burg.v.Woelderenlm Vlissk Voor het eerst dit j aar schrijl PZC positief over Feyens ondankshet 1-1 gelijkspelte Roda. Als Feyenoordsupps ter sinds de zestiger jaren te blij met de huidige gang vat: ken binnen Feyenoord. Grootverdieners weg, hetgr Feyenoord C1 van een aants! ren terug in de basis. Hetti dat tegen Roda speelde k met Swerts, Snoyl, Acuiia.O Schreuder, Van Persie en B: spelers die we zelf hebbenoj leid of begeleid. Onze vedetten zijn vorig; derde geworden in een nu competitie. Geef Van Man Metgod en Been een kansi deze jongens een elftal temsi met in de wachtkamer Loon Boutahar, Smolarek en I do. Lange-termijnvisie pril De heren Van de Herik e gewoon laten werken. Henny deh Kanaalstraat Oost-Soui Het is al te gemakkelijk oi mammoet van een fout in 'geschonden geschenk' (PZC oktober) in de schoenen var computer te schuiven, h. weergegeven op de bijgeplas te foto doet die machine pre wat er gevraagd wordt. Het: echter voorkomen kunneni den; machines kunnen niet 4 ken, maar mensen wel. Den) waar het om gaat, St. Anns Muiden, of welke naam St. beginnend, wordt voorafgegaan door een s Begin het zoeken dan ook: een druk op de spatiebalk,; zoeken naar: spatieSt. ven: gen door: spatieSint en alle; dere worden worden metr gelaten. De opmaakredaes kan weer mooie gescheni maken. Jaap vanLs Nieuwstmi'. Vlissini Gezond oud worden zal' waarschijnlijk niet want na even denken overt verworven vrijheid of ni« van beschaving krijg ik sp1 taan een beroerte. Nu le® weer dat onderzoek uitgew® heeft dat een man na z'n 6 'gemiddeld' nog acht jaar goede gezondheid te levenhs daarna gaat ie kwakte.' Kortom van de 79 jaar dies Nederlander hier aanwen; mag/kan 'ie' acht jaar vrij' slissen wat 'ie' al dan niet® of genieten van z'n vrijheid- die andere jaren zijn het je - ders, de school, de werkgf- de economie, de beschaving' voorschrijft wat je te d te laten hebt. 'Passende arte- daar doen we niet meer Toch zijn er nog mensen di werk hun hobby noemen, zeggen: geniet er maar - mensen want vier jaar voor' schoolplicht plus acht jaar®? werkplicht is alles wat jeW besteden hebt. George Oud Vlissingfy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14