De Scheldehof krijgt spraakgestuurd oplaadpunt chipknip Creatief met appels Nieuw hotel Britannia krijgt rood-gele gevel 13 Walcheren staat een ziekenwagen af aan Noord-Zeeland Inval in sportschool Meer gewonden in Goes SieMatic Museum <racties verwijten coalitie arrogantie van de macht zeeuwse almanak WALCHEREN vrijdag 24 oktober 2003 Zware opgave Terneuzenaar bekent lange reeks inbraken Geen garantie Papegaaistraat s Goes www v a n d e r e e p e n l Kritiek op procedure ethouder Vlissingen Edith Ramakers 11ISSINGEN - De PvdA, het (DA en de VVD hebben geen ■speet voor de andere politieke srtijen in Vlissingen door een eek voor de raadsvergadering Walrave-Troost (PvdA) als pvolger van wethouder H. de [aas naar voren te schuiven, lat stellen GroenLinks en de «kale Partij Vlissingen (LPV). 'olgens de twee politieke par ijen waren veel fracties zich an het voorbereiden op echte erkiezingen in de raadsverga- enng van donderdag 30 okto- ier, Zowel GroenLinks, D66 als Ie LPV zouden met een eigen andidaat komen, meldt A. loplantila van GroenLinks. lij vindt dat de gemeenteraad ich ook nog had moeten uit reken over de noodzaak om leHaas op te volgen. „We had- len een wethouder van buiten Ie gemeenteraad kunnen aan- rekken en meer gekwalificeer- |e mensen met veel ervaring ladden kunnen worden bena- eid." loplantila vindt dat de coalitie dualisme geen dienst heeft «wezen. „Het dualisme wil een terke gemeenteraad en een iterk college van B en W en biedt Ie mogelijkheid buiten de raad ekijken." )e PvdA, het CDA en de WD tormen met elkaar een meer- ierheid in de gemeenteraad. Nu ie coalitie elkaar steunt, is een Advertentie Floris van Bommel Redwood Noble blue verkiezing overbodig. W. Hirdes van de LPV: „We hadden een ad viesbureau gevraagd om te zoe ken naar geschikte kandidaten uit het bedrijfsleven voor de va cante functie." Hirdes verwacht dat de PvdA daardoor in paniek is geraakt en dat de partij daar door snel haar keuze heeft wil len doordrukken. „Dit is de ar rogantie van de macht ofwel de minachting van de Vlissingse raad." Volgens Hirdes huppelen het CDA en de WD trouw en slaafs achter de PvdA aan. De stichting Vlissingen 2010, een initiatief van (oud-)onder- nemers en bestuurders, vindt dat Vlissingen de kans heeft ge mist om zich te versterken met een krachtige op resultaat ge richte persoonlijkheid. Vlissingen 2010 stelt dat de ge- rrieente voor een zware opgave staat. „We hebben het onder an dere over de achteruitgang in de werkgelegenheid. Wij moeten zij aan zij, ondernemers en ge meente, de problemen oplossen. We denken dat Vlissingen baat heeft bij een persoon die thuis is in het bedrijfsleven", zegt J. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De inwoners van verzorgingshuis De Schel dehof in Vlissingen kunnen bin nenkort hun betalingen in de huiswinkel uitsluitend per chipknip doen. Volgend jaar krijgen de 72 bewoners daarbij als primeur de beschikking over een spraakgestuurd oplaadpunt voor de chipknip. De instructies worden dan niet enkel gegeven op een informatiescherm, maar eveneens door een telefoon hoorn. Rabobank werkt aan dit sys teem, dat het chipknipgebruik voor slechtzienden moet verge makkelijken. De Scheldehofbe- woners worden dinsdag bekendgemaakt met chipknip- gebruik door de seniorenvoor- lichters van de Rabobank. Ook Ventevogel van de stichting Vlissingen 2010. De stichting wil met deze opmerking een voorschot nemen op de verkie zingen over twee jaar. „Dit is een gelopen race. We hebben twee jaar de tijd om kanjers van wethouders te vinden voor Vlis singen. Het wordt vaak als te vanzelfsprekend aanvaard, dat diegene met de oudste rechten ook vooraan staat." door Rolf Bosboom RILLAND - Een sportschool in Rilland was woensdag het doelwit van een grootscheep se inval. Daarbij is volgens justitie onder meer een hoe veelheid nandrolon, een ver boden spierversterkend mid del, aangetroffen. De rechter-commissaris be sloot tot de 'zoeking' omdat er aanwijzingen waren dat in de sportschool drugs en ver boden spierversterkende middelen aanwezig waren en verhandeld werden. Aan de inval namen de inspecteur voor de Volksgezondheid, de Zeeuwse politie, de Algeme ne Inspectiedienst en de douane deel. Er werden geen drugs aange troffen, wel een doos van het spierversterkende middel nandrolon. Woordvoerster E. Boot van justitie zegt dat nog niet duidelijk is of de hoe veelheid als omvangrijk moet worden gezien. Daar door is het volgens haar ook niet te zeggen of er mogelijk sprake is van een handels voorraad. Bij de inval wer den verder een kruisboog met pijlen, een vechtmes en een boksbeugel gevonden. De 27-jarige eigenaar van de sportschool, tegen wie pro- ces-verbaal is opgemaakt, bezweert dat er in zijn zaak 'niets is gevonden'. ,De ge vonden wapens zijn volgens hem legaal. „Die heb ik eer lijk gekocht." de drie andere verzorgingshui zen van Stichting Werkt voor Ouderen; Sint Willebrord in Middelburg, de Zoute Viever in Oost-Souburg en Zorgcentrum Ter Reede en verpleeghuis Ter Reede in Vlissingen, gaan Over op de chipknip, zegt beleidsme dewerker Monique Derey van SWO. Het gebruik van contant geld is voor ouderen een probleem, ver telt zij. Om boodschappen af te rekenen in de huiswinkel moe ten bewoners eerst een bank be reiken. Het geeft de ouderen een onveilig gevoel, vertelt Derey. Derey verwacht dat de voorlich ting van de bank het gebruik van de chipknip voor de bewo ners helder genoeg kan maken. Voor de instructie wordt ook een film ingezet, die in samenwer king met Hogeschool Zeeland is gemaakt. Laura Rutten uit Goirle laat haar knutseltalent zien. foto Lex de Meester door Ron Magnée POPPENDAMME - Tijdens de jaarlijkse Apple Days van imke rij Poppendamme is het weer knutselen, snuffelen en smullen geblazen. Voor kinderen is er een speciale workshop Creatief met appels en een behendig heidsrace. Het record 'wie heeft de grootste appel?' wordt dit jaar waarschijnlijk niet gebro ken. Laura Rutten uit Goirle heeft donderdagmiddag een traktatie gemaakt voor de vogels. Met on der meer een appel, rozijnen en pindadopjes heeft zé een ge zichtje gemaakt. Een grote hou ten satéprikker, dwars door het hoofd heen gestoken, is bedoeld om de lekkernij op te hangen. Dat deert Laura niet. „Ach als de vogels het maar lekker vin den", zegt ze. Binnenkort wordt de traktatie opgehangen bij het vakantiehuis van de Ruttens in Meliskerke. Dezer dagen draait het allemaal om de appel bij Imkerij Poppen damme. Zo wordt vandaag een wedstrijd gehouden wie de lek kerste appeltaart bakt. Voor kinderen is er ook een behendig heidsrace. De jonge deelnemers moeten met een appel op een le peltje een parcours afleggen. Voor de winnaars liggen con sumptiebonnen klaar. Zaterdag is vanaf twee uur tijd voor het Walchers kampioenschap ap pelschillen. De strijd om wie de langste schil kan produceren, brandt dan los. De wedstrijd om de grootste ap pel blijft dit jaar onbeslist. Vorig jaar kwam een fruitteler met een appel van 960 gram naar Poppendamme. Voor degene die een nog grotere appel heeft, ligt honderd euro klaar. De warme zomer van dit jaar heeft er waarschijnlijk voor gezorgd dat dat record dit jaar waarschijn lijk niet gebroken wordt. De Apple Days duren nog tot en met zaterdag. Dagelijks is de Imkerij van een tot vijf uur open. door llona Vette GOES - Het aantal verkeerson gevallen met gewonden in de ge meente Goes is vorig jaar gestegen. Dat blijkt uit de onge- valcijfers van dat jaar. Het aan tal ziekenhuisopnames was in 2001 nog 19, maar in 2002 waren dat er 33. In 2001 was één dode lijk verkeersslachtoffer te be treuren; vorig jaar waren dat er twee. Het provinciale streven is om het aantal gewonden in het ver keer in 2010 met een kwart te hebben verminderd. Goes zou dan moeten uitkomen op maxi maal 22 mensen. Het aantal ge wonden varieert echter sterk per jaar, Ook is er een top 100 gemaakt met kruispunten en wegen waar de afgelopen drie jaar de meeste ongelukken gebeurden. Die vonden vooral plaats op en langs de A58 en de Deltaweg. Op gemeentelijke wegen heb ben de afgelopen jaren vijf do delijke ongelukken plaatsge vonden. [{foor Edith Ramakers .VLISSINGEN - Hotel Britannia aan de Vlissingse boulevard wordt opgetrok ken in oranjerood en saffraangeel st«n. De ontwikkelingsmaatschappij (AVV Beheer uit Middelburg, Loostad BV, de Walcherse Bouw Unie en Bouw- groep Peters) heeft het idee om een gla- 5® gebouw te maken, laten varen, «anneer het oude Britannia wordt ge dopt, is nog onbekend. .boor deze ingrepen wint het hotel aan kwaliteit. Het wordt een topaccommo- datie", zegt C. Timmermans, project leider van Loostad. Het bouwplan is gewijzigd, maar past wnnen het geldende bestemmingsplan Van de Vlissingse boulevard. De bouw- ijanvraag wordt momenteel getoetst «oor woningtoezicht van de gemeente Vlissingen. bmmermans zegt dat zowel de pro- JKtontwikkelaars als omwonenden met erg gelukkig waren met de glazen s-Vel. De kritiek kwam voort uit esteti- |®e overwegingen en buren vreesden Door het gewijzigde bouwplan heeft de bouw opnieuw vertraging opgelopen. Het idee was om deze maand met de sloop van het vervallen complex te be ginnen. „We wachten af totdat we alle vergunningen in bezit hebben." De projectontwikkelaar zegt geen haast meer te hebben. „Het staat er nu toch al te lang vervallen bijWe zijn af geweken van het eerste plan om een glazen omhulsel op te trekken rond het bestaande gebouw. Daardoor zou de bedrijfsvoering weinig hinder van de bouw ondervinden. Maar dat argument is ingehaald door de tijd. Er gebeurt al jaren niets mee." Het oude gebouw wordt gesloopt. „We kunnen nu een volledig nieuwe inde ling maken, die op maat gesneden zal worden voor een sterren-hotel." Het gebouw blijft 52 meter hoog en wordt trapsgewijs opgebouwd. De bouwtijd wordt berekend op twee jaar. De gemeente Vlissingen verleende in 1999 al een bouwvergunning. Sinds die tijd staat het complex leeg. Een aantal omwonenden vocht de bouwplannen en de handelwijze van de gemeente Vlissingen aan. mm foto Ruben Oreel Het is nog niet bekend wanneer het oude Britannia wordt gesloopt door Claudia Sondervan GOES - De paraatheid van am bulances in Zierikzee, Neeltje Jans en Tholen wordt verhoogd. Om dit te bereiken gaat een zier kenwagen uit Vlissingen over naar de post Neeltje Jans. Ambulancedienst Boven de Westerschelde begint met slaapdiensten voor de drie pos ten, waardoor de ambulance teams bij oproepen sneller kun nen uitrukken. Neeltje Jans kreeg kortgeleden van minister Hoogervorst de status van vaste post. Tot dan mocht de ambulancedienst Neeltje Jans enkel 's zomers be mannen. Vanuit de post op de Oosterscheldewaterkering kan de wagen de kop van Schouwen, Noord Beveland en noord-oost Walcheren bestrijken, zegt di recteur J. van der Velde van de Regionale Ambulancevoorzie ning Zeeland. De ambulancepost Vlissingen staat één van zijn vier ambulan ces af aan noordelijk Zeeland. Walcheren beschikt nu over vijf ziekenwagens; bij het medische centrum in Middelburg staat er ook één. Volgens Van der Velde rechtvaardigt het beperkte ge bruik van de vierde Vlissingse wagen de overdracht. De maatregelen komen voort uit het onderzoek dat de leiding van de ambulancediensten in Zee land doet naar de paraatheid van de diensten. Van der Velde realiseert hiermee gedeeltelijk zijn doel: 24-uurs paraatheid voor alle negen Zeeuwse ambu- lancepostenposten. Voor vijf posten is dat nu voor elkaar, Goes en Vlissingen hebben al een 24-uursbezetting. Voor een volledige paraatheid van de drie Zeeuws-Vlaamse posten en die in Rilland moet er meer geld ko men van de zorgverzekeraar, stelt de directeur. „Die wil bete re paraatheid uit hetzelfde bud get. Dat kan maar tot zover." De directeur van de RAV Zee land is bezorgd over de wens van minister Hoogervorst om de zeggenschap over de ambulan ceposten voortaan bij de zorg verzekeraars te leggen. Nu is de provincie als vergunninghouder eindverantwoordelijk vooé de verdeling van de posten. „We willen maatwerk voor Zeeland. De provincie heeft veel ervaring met de sector en onze relatie is altijd goed geweest. Nu staan de zaken helder. De zorgverzeke raars missen deskundigheid. En hoe verantwoord is het om een belanghebbende zo'n grote rol te laten spelen?", vraagt Van der Velde zich af. TERNEUZEN - Met de aanhou ding van een 25-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen heeft de politie een forse serie woninginbraken in Zeeland op gelost. De Terneuzenaar heeft inmiddels 55 inbraken bekend. De man is woensdag gearres teerd. In zijn woning heeft de politie tijdens een huiszoeking een groot aantal gestolen goede ren aangetroffen en in beslag genomen. Het gaat om voornamelijk sie raden, audio- en video-appara- tuur en foto- en filmcamera's. Maar ook baar geld behoorde tot de buit. Woordvoerder J. van Mourick van de politie Zeeland waagt zich vooralsnog niet aan een waardebepaling van de totale buit. „Maar gezien de goederen gaat het zeker om tienduizen den euro's", aldus Van Mourick. De politie betrapte de Terneuze naar op heterdaad bij een in braak in een woning in zijn woonplaats. De man werd al geruime tijd in de gaten gehouden. De politie kwam hem volgens Van Mou rick op het spoor op grond van onder meer werkwijze en het tijdstip van de inbraken. Nieuw-Middelburgse jongeren plegen opnieuw vernielingen door Ron Magnée MIDDELBURG - Jongeren in Nieuw-Middelburg hebben op-1 nieuw voor overlast gezorgd. De politie heeft woensdagavond tien jongeren aangehouden we gens overlast en vernielingen in de Zacharias Jansenstraat. De verdachten hadden een ver keersbord en een bushokje ver nield. De jongeren variëren in leeftijd van veertien tot en met zeven tien jaar. Acht jongeren komen uit Middelburg, twee uit Vlis singen. De groep werd tegen elf uur woensdagavond aangehou den. Ze zijn allen na verhoor weer in vrijheid gesteld. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick kan de groep, omdat in clubverband werd opgetreden, zelfs openlijke geweldpleging ten laste worden gelegd. In dat geval worden de jeugdige da ders niet via Halt, maar via het reguliere justitiële traject ver volgd. Buurtbewoners van Nieuw- Middelburg klagen al langer over jongeren die overlast ver oorzaken. Vooral op het pleintje voor de Chinees in de Zacharias Jansenstraat in Middelburg hangen veel jongeren rond. Vol gens de bewoners misdragen de jongeren zich daarbij vaak. De jongeren zelf zijn ook onte vreden. Zij klagen over het gebrek aan een jeugdhonk. Jon geren uit de wijk Nieuw-Mid delburg bezetten begin septem ber de oude gymzaal aan de Nassaul'aan om hun eis tot een jeugdhonk kracht bij te zetten. Wethouder A. de Vries van Mid delburg beloofde toen al zijn best te doen om op korte termijn een accommodatie te vinden. Overigens kwam De Vries on langs wel met een tijdelijke op lossing. De Nieuw-Middelburg se jongeren krijgen binnenkort een tijdelijk jeugdhonk. Het be staande gebouw van het Tref punt aan de Nassaulaan wordt geschikt gemaakt voor de jeugd tot een nieuw gebouw klaar is in het nieuw te bouwen winkel centrum in de Veersepoort. De huidige gebruikers van het Tref punt verhuizen naar een tijde lijke behuizing, bestaande uit nog te plaatsen units, naast de gymzaal aan de Sportlaan. Ook skatevoorziening De Meker ver huist naar die locatie. Woordvoerder Van Mourick kan nog niet zeggen of met de arres tatie een halt is toegeroepen aan de overlast. „Een garantie ge ven kan natuurlijk nooit. We surveilleren wel extra in het ge bied. Maar het is onmogelijk om aan elke Nederlander een poli tieman koppelen." Hoogstaand. Zo kan het ini tiatief van de heren Rik van zeven en Chiel van vijf zon der terughoudendheid wor den genoemd. Zij hebben de herfstvakantie benut voor de inrichting van een dinomu- seum. In de woonkamer van hun Middelburgse huis ver zorgen zij een multimediale presentatie. De dinosaurus wordt getoond via talrijke schaalmodellen, er wordt een video gedraaid, er is dinomu- ziek en men kan er zelfs een dino-T-shirt bewonderen. Het museum is te bezoeken voor de alleszins schappelij ke prijs van 10 eurocent. Kr werd vooral de eerste dag goed gedraaid: elf geestdrif tige kijkers kwamen opda gen. Toen er op de tweede dag minder aanloop was, besloot de tweehoofdige directie met spandoeken de straat op te gaan om aandacht te vragen voor alle schoons uit de pre historie. Daarbij liepen ze te gen een vervelende beper king op. Hun moeder, die zichzelf heeft benoemd tot de complete Raad van Toezicht van het museum, wenste geen al te grote aanloop van wildvreemden en eiste mati ging van de reclame-uitin gen. Ze zorgde trouwens voor nog een tweede barrière. Als ze boodschappen doet, wordt de tentoonstelling gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13