Bosnië neemt massaal afscheid van Izetbegovic Duizenden Noord-Koreanen werken als slaven in kampen Australiërs betogen tegen bezoek Bush Comateuze vrouw krijgt weer voeding bin uit van der Poel rsgr Premier Berlusconi verwerpt afspraken over begrotingstekorten Beveiliging VN in Irak rammelt Tsjechen leren lat homo's te genezen zijn donderdag 23 oktober 2003 Europarlement tornt op voor ,evangenen op Juantanamo Bay Op de rand Soepel Meeste vrouwen Popmuziek Abortussen WHO slaat alarm over polio Pakistan vindt 1000 kilo drugs Rattengif doodt tien Chinezen Journalist vermoord in Ivoorkust Nep-Rockefeller veroordeeld 1190 STRAATSBURG - De Europese jnielaat de 26 Europeanen die rastzitten op de Amerikaanse J,sis Guantanamo Bay op Cuba unhun lot over. Dat is de vaste ivertuiging van het Europees farlement, dat gisteren pro- iterde om EU-voorzitter Ber- ^isconi tot actie te bewegen. Baar de Italiaanse premier pelt zich niet aangesproken. Geen enkele regeringsleider leeft het probleem aan de orde iteld"liet hij in Straatsburg «ten. Het is onacceptabel dat 26 Eu- jjpeanen zonder vorm van pro- les door de Amerikanen worden ijstgehouden, omdat ze wor- en verdacht van terrorisme", «dus de liberale leider Graham fatson gisteren in het Europees arlement. Om zijn woorden racht bij te zetten, plaatste hij 6 brandende kaarsjes bij zijn licrofoon. Watson kreeg bijval an Hans-Gert Poettering, de lider van de Christen-Demo- aten. „Wij zijn voorstanders an de strijd tegen het terroris- ie, maar iedereen heeft recht peen eerlijk proces", zei de lei ervan de grootste fractie. U-voorzitter Berlusconi wei- in te gaan op het verzoek mde kwestie in Washington bij resident Bush aan de orde te lellen. De ministers van Bui- nlandse Zaken van de EU ebben de kwestie volgens hem n onderzoek' en moeten ver uitbrengen aan de rege- ingsleiders. Tijdens de Europe- etop in Brussel, vorige week, is olgens hem 'geen enkele rege- ngsleider op de kwestie inge- aan'. iet bezoek van de Italiaanse aider aan het Europarlement ras met de spanning tegemoet ezien. Drie maanden geleden Meerde Berlusconi de Duit- europarlementariër Schultz oor hem te vergelijken met een azi-kampbeul. Dat leidde tot ai knallende ruzie tussen Italië i Duitsland. Parlementsvoor- itter Cox had de afgevaardig- en uitdrukkelijk gevraagd om En 'sereen' debat. Berlusconi Edrpeg zich voorbeeldig, hoe- el hij een groot aantal vragen n opmerkingen uit het parle- ïent onbeantwoord liet. GPD 'RAAG - Homoseksualiteit is te [enezen. Deze boodschap heb- len alle Tsjechische basis- en niddelbare scholen deze week [ekregenHij is vervat in het loek Therapie voor homosek- mliteit van de Nederlandse isycholoog G. van den Aard- De Tsjechische actiegroep Exo- lus liet het werk vertalen en aan inderwijsinstellingen en bi- iliotheken sturen. Ook diverse larlementsleden kregen het oegezonden. Volgens Van den iardweg - lid van de uiterst onservatieve katholieke orga- ósatie Opus Dei - heeft homo- eksualiteit een psychische ach- ergrond en kan met de juiste isychotherapie 20 procent van ie gevallen 'genezen' worden. psycholoog waarschuwt de ezer dat homoseksuelen de sa menleving willen doen geloven dat ze normaal zijn. >ommige schooldirecteuren lebben het boek meteen inde irullenmand gegooid. GPD Italië tornt aan euro-pact door Hetty van Rooij STRAATSBURG - EU-voorzit- ter Berlusconi zaagt aan twee steunpilaren van de euro. Vol gens de premier van Italië moe ten de strenge afspraken over de gemeenschappelijke munt op de helling. Bovendien vindt hij dat het beleid van de Europese Bank niet deugt omdat het is ge richt op inflatiebestrijding. „In tijden van recessie staat de strijd tegen geldontwaarding in een ander licht", vertelde hij gisteren aan het Europese par lement in Straatsburg. Berlusconi wil niet langer vast houden aan de strenge regel dat het begrotingstekort in de euro landen niet hoger mag zijn dan drie procent van de omvang van de totale nationale economie. Dit zogenoemde 'stabiliteits pact' kraakt in zijn voegen, om dat Frankrijk en Duitsland er al jaren achtereen niet in slagen hun tekort beneden die limiet te houden. Frankrijk kreeg van de Europese Commissie een jaar respijt. Het land moet zijn be groting in 2005 op orde hebben, wat betekent dat er volgend jaar een recordbedrag van zes mil jard bezuinigd moet worden. De Franse minister Mer van Fi nanciën heeft aangegeven dat hij zich van die verplichting weinig zal aantrekken. Italië zit nog onder de kritieke grens, maar balanceert op de rand van wat volgens de afspraken aan vaardbaar is. Volgens Berlusconi, tot 1 janua ri voorzitter van de EU, moet de Europese Unie uitzonderingen accepteren in tijden van econo mische crises en mag de drie- procents-regel niet als een 'ab solute norm' worden gezien. De opvatting van Berlusconi staat lijnrecht tegenover die van de Nederlandse regering. Mi nister Zalm van Financiën heeft gedreigd met j uridische stappen tegen Frankrijk wanneer dat land zich niet aan de afspraken houdt en de opdracht van de Commissie aan zijn laars lapt. „We moeten een enkele afwij king van de regel accepteren, re kening houdend met bijzondere omstandigheden als 11 septem ber en de strijd tegen het terro risme en de stand van de econo mie", zei Berlusconi. Volgens hem is de nodige soepel heid vereist: „Soms zou een li miet van 4 procent ook mogelijk moeten zijn. bijvoorbeeld in tij den van economische crisis. Op andere momenten, als het eco nomisch beter gaat, moet je mis schien een limiet stellen van 1 procent." GPD Bosnische oorlogsveteranen bewijzen Izetbegovic de laatste eer. van onze redactie buitenland SARAJEVO - In de Bosnische hoofdstad Sarajevo heb ben gisteren zeker 150.000 mensen de laatste eer bewe zen aan de voormalige Bosnische president Alija Izet begovic. De moslimleider ten tijde van de bloedige bur geroorlog in Bosnië-Herzegovina (1992-1995) overleed zondag op 78-jarige leeftijd aan hartproblemen. Vanuit het presidentiële paleis werd Izetbegovic op een militair voertuig overgebracht naar een moslimbe graafplaats waar veel verdedigers van Sarajevo hun laatste rustplaats kregen. De in een vlag gehulde kist werd de laatste kilometer door aanhangers van de mos limleider gedragen. Veel van hen scandeerden de leus 'Allahu Akbar' (God is grootste). Ongeveer tachtig bui tenlandse delegaties gaven acte de présence. In de moslim-Kroatische Federatie in Bosnië was natio nale rouw afgekondigd. In het Servische deel van het land, Republika Srpska, werd echter voorbijgegaan aan de begrafenis. Servische hoogwaardigheidsbekleders woonden de uit vaart niet bij. Veel Serviërs en Kroaten beschuldigen Izetbegovic ervan een moslimfundamentalist te zijn die zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in Bosnië tijdens de oorlog. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag had een onder zoek lopen tegen Izetbegovic, zo bevestigde gisteren de woordvoerster van hoofdaanklaagster Carla Del Ponte. Ze wilde niet ingaan op de vraag waarop dat onderzoek betrekking had, omdat Izetbegovic zich niet meer kan verdedigen. ANP/DPA/RTR GENEVE - Rwanda heeft we reldwijd het hoogste percentage vrouwen in het parlement, zo meldde de Inter-Parlementaire Unie in Genève gisteren. Het Afrikaanse land heeft Zweden van de eerste plaats verstoten. Zweden stond jarenlang boven aan de lijst van 181 landen met de meeste vrouwen in de poli tiek. Rwanda stond vorig jaar op de 23ste plaats. ANP/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - In Noord-Ko- rea zijn tientallen strafkampen waar gevangenen worden HAMRA - Amerikaanse militairen controleren na de aanslag op het VN-hoofdkantoor in Bagdad tenzak om het hoofd van een aangehouden Ira- op 19 augustus. Daardoor kwamen 22 mensen om. «ms in het dorp Hamra, 20 kilometer ten noord- De onderzoekers bevestigen berichten dat de VN «osten van Tirkit. Volgens onderzoekers rammelt Amerikaanse hulp afwezen. Daardoor is een obser ve beveiliging van VN-gebouwen en -medewer- vatiepost op het dak ontmanteld en verdwenen ob- kefs in Irak. Het veiligheidsbeleid is onderzocht stakels bij de ingang. foto Ivan Sekretarev/AP blootgesteld aan marteling en ondervoeding. Ook worden er gevangenen geëxecuteerd. Dat blijkt uit een gisteren in Was hington gepresenteerd rapport van het Amerikaanse Comité voor Mensenrechten in Noord- Korea. Noord-Korea ontkent dat het politieke gevangenen heeft. Het rapport, 'De verborgen goelag - het onthullen van Noord-Kore- a's gevangenkampen', is echter gebaseerd op gesprekken met ex-gevangenen, bewakers en satellietfoto's. David Hawk, die eerder als mensenrechtenonderzoeker werkte bij de Verenigde Naties, is de samensteller. Hij onder zocht eerder onder meer de vol kerenmoord van de Rode Khmer in Cambodja en de massamoor den in Rwanda. In de Noord-Koreaanse kam pen, mijnen en industriële complexen zitten volgens oog getuigenverslagen tussen de 150.000 en 200.000 mensen vast. Er verblijven volgens het rap port zowel politieke gevangen als gewone criminelen, van wie velen slavenarbeid verrichten tot ze sterven. De redenen waarom mensen ge vangen zitten verschillen. Meestal gaat het om vermeende oppositie tegen de leider Kim Jong-Il of zijn overleden vader, Kim Il-Sung. Sommigen moes ten naar een gevangenkamp omdat ze inkt op een foto van de leiders hadden gesmeerd. Ande ren hadden geen foto van de lei ders in hun woning hangen, wat verplicht is in Noord-Korea. Een vrouw die een Zuid-Kore- aans popnummer zong moest dat bekopen met een verblijf in een kamp. Noord-Koreanen die terugkeer den uit Japan en 'besmet waren met Japans liberalisme en kapi talistische welvaart' ondergin gen hetzelfde lot. Tot drie gene raties van de familie van een gevangene kunnen ook worden opgesloten om hun politieke zuiverheid te garanderen. Het werk in de kampen is fysiek erg zwaar. Een overlevende zei dat hij tot zijn middel in ijskoud water stenen moest verzamelen om een elektriciteitscentrale te bouwen. Bij dit werk stierven tientallen mensen en verloren velen vingers en tenen. Volgens een voormalig bewaker stierven per jaar 1500 tot 2000 mensen, voornamelijk kinde ren, in het kamp waar hij werk te. Het aantal mensen dat stierf door mishandeling was zo groot dat bewakers op een gegeven moment te horen kregen dat ze minder gewelddadig moesten zijn. Naar China gevluchte Noord- Koreanen die zijn terugge stuurd zitten in aparte kampen. Zwangere vrouwen zouden hier worden gedwongen tot een abortus, of moeten toekijken hoe hun kind na de geboorte wordt gedood, omdat de kans bestaat dat de vader Chinees is. Een 66-jarige vrouw die vrou wen hielp bevallen, vertelde dat abortussen werden opgewekt en pasgeboren baby's werden ge dood door verstikking of door ze met een tang in het hoofd te ste ken. ANP/AFP GENÈVE - Een polio-epidemie in Nigeria heeft zich uitge breid tot Burkina Faso, Ghana, Niger en Togo. Zeker vijftien miljoen kinderen worden bedreigd. De Wereldgezondheids organisatie heeft hiervoor gisteren gewaarschuwd. WHO-woordvoerder David Heymann zei dat vanuit Noord- Nigeria een tiental kinderen in de regio besmet is geraakt met het virus. In Nigeria zelf komt het opnieuw voor in gebieden die eerder poliovrij waren verklaard. AP QUETA - Pakistaanse troepen belast met het opsporen van drugs hebben meer dan duizend kilo opium onderschept met een straatwaarde van meer dan 6 miljoen dollar. Dat heeft een woordvoerder van de anti-narcotica dienst gisteren gezegd. De drugs waren van Afghanistan naar de Pakistaanse kust gesmokkeld. Elk jaar belandt een kwart van de totale Af ghaanse opiumproductie (ongeveer 3400 ton) via Pakistan op de internationale markt. De meeste opium wordt verwerkt tot heroïne die uiteindelijk in Europa belandt. ANP/RTR PEKING - Zeker tien mensen zijn na een begrafenis in de Chi nese provincie Hubei overleden nadat ze een lunch hadden gegeten waarin rattengif zat. Dat meldden Chinese staatsme dia gisteren. Na de begrafenis van zijn vader nodigde Zhu Fabin dinsdag ruim dertig dorpsbewoners uit voor een lunch. Binnen vijf tien minuten stierf de eerste gast. De negen anderen overleden aan tafel of op weg naar een ziekenhuis. Ten minste 22 perso nen moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Van drie mensen is de toestand nog kritiek. Artsen bevestigden dat rattengif de oorzaak was. Sterk rat tengif is overal verkrijgbaar in China, hoewel de overheid sommige soorten verboden heeft. ANP/DPA ABIDJAN - In Abidjan is dinsdagavond de correspondent van de Franse nieuwszender RFI in Ivoorkust doodgeschoten. Dat heeft de nationale politie gisteren gemeld. Jean Hélène zat in zijn auto bij het hoofdbureau van de natio nale politie in Abidjan toen hij in het hoofd werd geschoten. Hij had zitten wachten op elf activisten van de oppositie, die zouden worden vrijgelaten na enkele dagen hechtenis. De journalist wilde hen interviewen. De politieman die ervan wordt verdacht het fatale schot te hebben gelost, is aangehou den. ANP RIVERHE AD - Een Fransman die zich ten onrechte uitgaf als lid van de steenrijke familie Rockefeller is in de Amerikaanse staat New York tot drie jaar en tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde, de 36-jarige Christopher Ro- cancourt, mat zich jarenlang een andere identiteit aan om welgestelde Amerikanen op te lichten. Behalve als Christop her Rockefeller ging hij ook door het leven als rijke zaken man, filmproducent en zoon van Sophia Loren. Rocancourt liep tegen de lamp toen hij een hotelrekening van 19.000 dollar niet had betaald. Vorig jaar verscheen in Frank rijk Rocancourts autobiografie, getiteld 'Ik, Christopher Rocancourt, wees, playboy en veroordeelde'. De rechter be paalde dat 75 procent van de opbrengst van het boek naar slachtoffers van Rocancourt gaat. AP begeven, neer te schieten. Naar verwachting zullen dui zenden mensen demonstreren in Canberra. Maar ook in het par lement willen volksvertegen woordigers hun onvrede laten blijken, aldus BBC. Zij zullen witte armbanden dragen om hun ongenoegen over de oorlog in Irak te laten blijken. Premier Howard heef t zich vier kant achter Bush' strijd tegen het terrorisme geschaard. Ho ward steunde het ingrijpen in Irak militair, ondanks brede maatschappelijke weerstand. Bush bracht gisteren een blik sembezoek aan het Indonesi sche eiland Bali. Hier sprak hij met president Megawati en en kele moslimleiders. Kuta op Bali was vorig jaar het doel van een terroristische aanslag door moslimextremisten waarbij meer dan tweehonderd mensen omkwamen. De Amerikaanse president bedankte 's wereld grootste moslimland voor zijn steun tegen het terrorisme. Hij zei dat 'terroristen die beweren dat de islam hun inspiratie is, een van 's werelds grootste reli gies bezoedelen'. ANP foto Amel Emric/AP door Henderiekus Wiltjer CANBERRA - De Amerikaanse president Bush is na zijn rond reis door Azië aangekomen in Australië. In Sydney protes teerden duizenden mensen te gen het bezoek. Bush spreekt vandaag onder zeer strenge vei ligheidsmaatregelen het parle ment in de hoofdstad Canberra toe. Voor hij naar Australië reisde, bracht Bush een bezoek van drie uur aan Indonesië. Op deze wij ze wilde hij zijn dank betuigen voor de steun van Jakarta in de strijd tegen het terrorisme. Vóór zijn toespraak tot een zit ting van beide Kamers van het Australische parlement heeft Bush een onderhoud met zijn trouwe bondgenoot premier Howard. Het federale parle ment is tijdens de zitting afge grendeld. Het gebouw is voor het eerst in de geschiedenis gesloten voor het publiek. Gevechtsvliegtui gen hebben toestemming om toestellen die zich illegaal in het luchtruim boven de hoofdstad Advertentie Genieten komt van Binnenuit. home textiel parket Van der Poel Home Textiel verrast u met een schitterende nieuwe collectie stoffen. Nieuw in het assortiment is de collectie De ploeg Stoffen. Kom genieten van de mooiste stoffen en kleuren voor wand en vloer. Schouwersweg 7 (industrie terr. Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl door Ans Bouwmans WASHINGTON - Gouverneur Jeb Bush van Florida heeft op dracht gegeven de in coma lig gende Terri Schiavo kunstmatig te voeden. Na een juridisch ge vecht tussen echtgenoot Mi chael Schiavo en diens schoon ouders, was haar kunstmatige voeding vorige week gestaakt opdat de vrouw (39) kon ster ven. Terri raakte in 1990 in coma toen ze na een hartaanval zwaar hersenletsel opliep. Volgens haar man wilde ze zo niet leven. Haar ouders beweerden het te gendeel. Zij kregen te elfder ure hulp van het parlement van Flo rida. De Senaat van Florida nam dinsdag (plaatselijke tijd), in navolging van het regionale Huis van Afgevaardigden, een noodwet aan. Die gaf gouver neur Bush het recht om Terri - die zelfstandig ademt - water en eten te laten toedienen. Zonder vocht en kunstmatige voeding zou de vrouw naar verwachting binnen een week overlijden. Michael Schiavo probeert al sinds 1998 de kunstmatige voe ding van zijn vrouw te laten be ëindigen. Ondanks tegenwer king van Terri's ouders is hij steeds door de rechter in het ge lijk gesteld. Drie keer oordeel den rechters dat de wens van Schiavo uitgevoerd kon worden omdat de hersenen van Terri volgens deskundigen onherstel baar beschadigd zijn. De ouders Bob en Mary hebben via het internet videobeelden verspreid waarop Terri te zien is terwijl ze knippert met haar ogen en lijkt te reageren op ge luiden en gebaren. Volgens art sen ging het daarbij om refle xen. Maar de meerderheid van het Congres in Florida heeft moeite dat te geloven. Ook de 'recht-op-leven-beweging' komt op voor Terri's ouders. Aan de totstandkoming van de 'Terri wet' - die alleen voor deze specifieke zaak geldt - ging een heftig debat in het Congres van Florida vooraf. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5