Beroemdste orkest uit de Oekraïne t donderdag 23 oktober 2003 Pittige muziek Cajun Company The Stacy Cats Masterclass ZATERDAG ZONDAG Liefhebbers van cajunmu- ziek kunnen zaterdag avond terecht in Razzmatazz in Oost-Souburg. Daar speelt dan The Cajun Company. Cajun is sinds een jaar of tien erg populair in Nederland. Veel muziek van Normaal, Boh Foi Toch en Rowwen Hèze is geba seerd op cajunmuziek. The Ca jun Company voert het publiek mee 'back to the roots' naar Lousiana in de jaren twintig van de vorige eeuw. The Cajun Company speelt pu re traditionele cajun-muziek in een oorspronkelijke bezet ting. In tegenstelling tot de meeste groepen, die een meng vorm brengen van cajun, zyde- co en popmuziek koos Bas van der Poll, accordeonspeler en motor achter de groep, voor de oorspronkelijke muziek zoals deze klonk in de jaren twintig en dertig. De nummers worden meerstemmig gezongen in het oorspronkelijke cajun-frans. De muziek is in Amerika ei genlijk pas bekend geworden toen de Cajun keuken in zwang raakte. Bandleider Van der Poll zei op de hem eigen humo ristische toon over die keuken: 'Om het vlees in dat warme kli maat goed te houden moest het sterk gekruid worden. Het is niet te eten, maar daar trekt niemand zich iets van aan.' De muziek is ook pittig. Met sterke uithalen, een klemtoon op de eerste lettergreep weet Van der Poll een authentiek ge luidsbeeld neer te zetten. Ca junmuziek is in de eerste plaats dansmuziek van en voor het volk. Het ritme wordt be nadrukt door een bijzonder soort triangel, de 'tit fer' (petit fer, klein ijzer). Herman van Rijn die hierop speelt heeft er één gesmeed van een oude hooivork, geheel volgens tradi tie. Samen met een viool en een gitaar is het geluid van The Cajun Company af. The Cajun Company brengt zorgeloze muziek waarop ook gedanst kan (en mag) worden. De dansen zijn eenvoudig. Desgewenst wordt er instructie gegeven. De groep bestaat uit Bas van der Poll, cajun-accor- deon en lead-vocals, Vera van Heeringen, gitaar en harmony- vocals, Pauline Groenendijk, viool, en Herman van Rijn, percussie en harmony-vocals. The Cajun Company treedt za terdag op in Razzmatazz in Oost-Souburg (21.00 uur). The Stacy Cats, opgericht in 1988, hebben inmiddels een behoorlijke reputatie in het rockabilly- en rock roll-cir cuit. De muzikanten brachten hun rockabilly be'halve in Neder land ook in Duitsland, België en Scandinavië en zelfs in Rus land, waar de band zestien concerten gaf in een tijdsbe stek van drie weken. Ook in de tv-serie Flodder waren The Stacy Cats even te bewonde ren. Na het uitbrengen van hun eerste cd Rockjive is de samen stelling en de muziekstijl van de band geheel veranderd. De jive-achtige billy van weleer is omgeslagen naar moderne, stampende, ruige en vette rockabilly. Deze sound is in middels vastgelegd op de cd Stacy Cats. De band bestaat uit Renzo Sanders (gitaar, zang), Eric Spreuwel (slapp bass) en Marco Groeneveld (drums). The Stacy Cats treden zaterdag op in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). Het trio Arpa Aularco, met van links naar rechts Maarten Jansen, Karin Basting en Gwyneth Wentink. Basting fluit even thuis In september 1995 ging Karin Basting van Terneuzen naar Utrecht om daar aan de Hogeschool voor de Kunsten haar studie fluit voort te zetten bij Abbie de Quant. Sindsdien is zij twee keer terug geweest om met het duo Arpa Aulos (met harpiste Gwyneth Wentink) een concert te geven in Porgy Bess. Zondag staat ze in het Terneuzense Scheldetheater met het trio Arpa Aularco. Karin Basting heeft zich in Zeeland niet onbetuigd ge laten. De in 1976 in Hulst gebo ren Zeeuws-Vlaamse begon haar fluitlessen aan de Terneu zense muziekschool bij Etienne Claeys. „Ik weet nog goed dat mijn vader een keer een gesprek had met de directeur van de mu ziekschool. Die vond dat ik een heel scherp muzikaal gehoor had en dat viool mij wel zou pas sen. Daar kwam mijn vader dus mee thuis. Viool? Ik denk het niet, ik wil dwarsfluit. Het was een gevoelskwestie, waarom precies zou ik niet meer weten. Maar ik heb er nooit spijt van gehad. Het is een stukje van je zelf." In 1992 behaalde Karin de Graad van Uitmuntendheid aan de muziekschool en kreeg daar voor de Cultuurprijs van de ge meente Terneuzen. Een jaar la ter won ze de Koninklijke Scheldegroep Muziekprijs, een concours van de Stichting Vrienden van het Zeeuws Or kest. Er volgden meer prijzen en het was dan ook een uitgemaak te zaak dat ze haar studie op conservatoriumniveau ging voortzetten. Ze sloot deze op leiding in 2 001 met succes af. Momenteel is ze als fluitdocente verbonden aan de muziekscho len van Cothen en Gorinchem. Karin gaf ook verschillende re citals met de uit Vlissingen af komstige pianiste Marianne Boer. „Zo'n vijf jaar geleden ging ik naar een masterclass bij Holland Music Sessions, waar Marianne begeleidster was. Ik had natuurlijk wel van haar ge hoord, maar haar nooit per soonlijk ontmoet. We raakten aan de praat en het klikte, zowel persoonlijk als muzikaal, ont zettend goed. Nee, we hebben nooit in Zeeland opgetreden. Het zou wel leuk zijn als dat eens gebeurt." Dat is nu wel het geval met het in 2001 opgerichte trio Arpa Au larco. „Arpa wil zeggen harp, aul komt van het Griekse aulos, wat blaasinstrument of wind betekent, en arco duidt op de cello, de strijker." Naast Karin bestaat het trio namelijk uit Gwyneth Wentink op harp en Maarten Jansen op cello. De in 1981 in Utrecht geboren Wen tink kreeg al op 5-jarige leeftijd haar eerste harplessen en was 10 jaar oud toen ze voor koningin Beatrix optrad. Ze studeerde aan het Utrechts Conservatori um en behaalde in 2000 het eindexamen als uitvoerend mu sicus met de hoogst haalbare cijfers plus onderscheiding. Maarten Jansen studeerde vio loncello in Utrecht, en behaalde het diploma uitvoerend musicus met onderscheiding in 1998, maar ook in Keulen, Parijs en Freiburg. Hij volgde talloze masterclasses en treedt regel matig op als solist met orkest. In de kamermuziek is hij actief als cellist in het NOG-ensemble. In Terneuzen speelt het trio on der meer The Jet Wistle van Vil la-Lobos, Trio van Franfaix, Variaties op één snaar op een thema van Rossini van Pagani- ni, Nocturne, opus 19 nr. 4 van Tsjaikovski en Sonatine en trio van Ravel. Karin Basting is in Utrecht blijven wonen vanwege de vele ensembles die in het cen trum van het land geconcen treerd zijn. Haar voorkeur gaat uit naar kamermuziek. „Als klein ensemble ben je heel erg op elkaar aangewezen en als het dan goed klikt, kan je muzikaal veel bereiken." En dan zondag Terneuzen. „Je weet dat er veel bekenden op het concert afko men. Het is fijn om op bekend terrein te spelen." Frans Doeleman Arpa Aularco treedt zondag op in het Scheldetheater in Terneu zen (15.00 uur). Het Staats Symfonie Orkest van de Oekraïne maakt een tournee door Nederland en daarbij vrijdagavond ook Vlis singen aan. Het orkest staat onder leiding van Rashyt Nig- amatullin. Alsof er een engel neerdaalt. Zo klinkt de opening van het concert van Beethoven. Eerst zachte paukenslagen, dan de bijna vragende melodie van de houtblazers en uiteindelijk de inzet van de viool. In dit geval het instrument van de jonge zeer getalenteerde in Neder- Marta Abraham land wonende Hongaarse vio liste Marta Abraham, die deze tournee als soliste optreedt met het Staats Symfonie Orkest van de Oekraïne. Het beroemdste orkest uit de Oekraïne opent dit voor de rest Russische programma met de speelse 'Klassieke' Symfonie van Prokofiev en na de pauze de beklemmende Kammersym- fonie van Shostakovich (naar het 8e strijkwartet) en als uit smijter Glinka's Wals Fantasia. Het Staats Symfonie Orkest van de Oekraïne treedt vrijdag op in de St. Jacobskerk, in Vlissingen (20.15 uur). ANTWERPEN Moeder Cent Malcontent. Theatermono loog van VZW 3 Pees, vertolkt door Jenny Tanghe. do. première, vr. en za. Fakkel theater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Oom Wanja. Toneelstuk naar Tsjechov door Toneelhuis in een bewerking en regie van Luk Perceval. do. Première, vr. en za. Bourla 19.00 uur, zo. 15.00 uur; wo. De Singel 20.00 uur De geit, of wie is Sylvia. Provocerend to neelstuk en komedietragedie persiflage over midlifecrisis drama naar Edward Al- bee. Première, do. vr. za. en wo. 't Klein Raamtheater 20.00 uur Drie Zusters. Toneelstuk naar Tsjechov door Toneelgroep Amsterdam in regie van Ivo van Hove. do. en vr. De Singel 20.00 V. Theaterstuk naar teksten van Virginia Woolf. vr. en za. Theater Het Appeltje 20.30 uur Ghetto. Modern repertoiretheater over het ghetto van Vilnaeen concentratie van Joodse kunstenaars, do. vr. en za. Fakkel theater 20.00 uur Het spel van vergissingen. Theaterstuk naar Shakespeare, do. vr. za. en wo. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur De helling van de oude wijven. Heden daags theater in korte scènes met muziek, woord en beweging door Muziektheater collectief Walpurgis. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Verhalen uit de Odysseia. Verhalen naar Homerus door Hi 1de Uitterlinden met muziek van Georges Decker, do. vr. en za. Zuiderpershuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Night of the Proms, do. vr. za. en wo. Sportplaeis 20.30 uur, zo. 19.00 uur Hans Liberg. Theatershow en muzikale les. do. Arenbergschouwburg 20.15 uur Licht aan, AUB! Jeugdvoorstelling over de bekende Bob, die in een bizar laborato rium zijn ogen ruilt. za. Arenbergschouw burg 19.00 uur, zo. 15.00 uur Voice Male en Mannenkoor ZWK. Dub belconcert en kruisbestuiving van muzi kale mannen, za. en zo. Arenbergschouw burg 20.15 uur Plop Show. Theatershow met kabouter Plop. za. t/m wo. Kon. Elisabethzaal 14.00 en 16.30 uur Knight and Dame. Concert met liederen, opera- en musicalfragmenten, ma. Vlaamse Opera 20.00 uur Frans-Amerikaans. Lunchconcert met werk van Gabriël Fauré en Amy Beach, wo. Vlaamse Opera 12.30 uur Blackmore's Night Ghost of a Rose. Con cert in het kader van de Electric Acoustic Tour 2003. wo. Arenbergschouwburg 20.15 uur GENT Zwarte vogels in de bomen. Theaterstuk van Eric De Volder en Dick Van der Harst door Toneelgroep Ceremonia en Het Mu ziek LOD. do. vr. en za. Nieuwpoortthea- ter 20.30 uur De Naam. Toneelstuk van de Noor Jon Fosse over een verstikkende relationele sfeer met de stilte van het onzegbare, do. vr. za. en wo. Publiekstheater Groot Huis 20.30 uur Arabische Nacht. Theaterstuk waarin de wereld een combinatie vormt van dui zend- en één nacht en een Vlaams woon blok. do. vr. en za. Minard 20.00 uur Solo Slim. Theatervoorstelling door Podi um Moderne met tekst en spel van David Dermez. vr. en za. Backstage 21.00 uur Racing Sladek. Grensbewonerproject, theater dat zich afspeelt rondom een voet balstadion. do. vr. en za. Publiekstheater Area 20.30 uur Cri Cri. Koen Crucke solo. do. vr. en za. Theater Tinnenpot 20.00 uur, zo. 15.00 uur West End Story. Concert met de mooiste hits uit bekende musicals, do. Capitole 20.15 uur Voorstellingen in Vooruit: Teorema, dans theater naar de film van Pier Pasolini in een choregrafie van de Italiaan Emio Gre co en secenario van Pieter Scholtens m.m. v. TG Amsterdam en het Kaaitheater, vr. en za. 20.00 uur; Najaarsfestival Clubside Down, dj-sets met als gast Tony Touch, left-field house, post-rock en muziektheater, vr. 22.00 uur Concerten in de Handelsbeurs. Viola Da mes Rivka Golari, do. 20.15 uur; Frederik Croene, vr. 20.15 uur; Absynthe Minded: Frederik Croene, The Yahooband Mintzkov Luna, za. 19.00 uur; Oumo Sangare, wo. 20.15 uur Concerten in de Bijloke. De Bijloke Sym fonisch II, Keizersconcerto, het 5de pia noconcert van Beethoven en werk van Westerlijnck, door het Symfonieorkest van Vlaanderen, vr. 20.00 uur; De Bijloke Musica AntiquaMaria vespers in het 17 de eeuwse China door Ensemble XVIII-21 Musique des Lumières, za. 20.00 uur; De Bijloke Lyrica Concert, II Trovatore, zo. 15.00 uur Missa Festival. Concertmis door het Col legium Gandavense en koor. zo. Begijn hofkerk Sint-Elizabeth 11.00 uur Achilleus. Opera voor jongeren van Wim Henderickx op libretto van Imme Dros. wo. Vlaamse Opera 20.00 uur BRUGGE Mijn mond eet graag spinazie maar ik niet. Jeugdtheatervoorstelling door Frank Adams Rik Teunis. vr. De Werf 19.00 uur, za. en zo. 15.00 uur De jongen van zee. Muzikale jeugdthea tervoorstelling, gespeeld door De Zeep- compagnie. ma. en di. De Werf 15.00 uur Wei. Visuele dans- en objectentheater- voorstelling voor iedereen vanaf vier jaar. zo. De Dijk 15.00 uur Veldslag voor een man alleen. Grensver leggend literair theaterprogramma door Tom Lanoye. za. C.C. Valkaart 20.15 uur Beethoven 5. Concert door het Symfo nieorkest van Vlaaanderen o.l.v. David Angus m.m.v. solist Jan Vande Weghe op piano. do. Concertgebouw concertzaal 20.00 uur Entrée des Artistes 2. Concert door Scan ner Dj Spooky, do. Concertgebouw - ka mermuziekzaal 20.00 uur Panta RheiConcert Paneuropese folkmu ziek door Belgische groep Panta Rhei. do. Concertgebouw - Studio 1 20.00 uur Ictus plays Rosas. Concert, waarin het Ic tus Ensemble live twee composities speelt en drie korte dansfilms begeleidt, vr. Bie- korf 20.00 uur Man with a movie camera. Concert in het kader van het Audi Jazz Festival door het Cinematic Orchestra uit de UK. za. Con certgebouw 20.00 uur Oekraïns Koor. Benefietconcert, za. Sint- Gilliskerk 20.00 uur Gloria Banditelli. Concert met Joodse ba rokmuziek in het kader van Europalia Ita lia door mezzo Gloria Banditelli. di. Con certgebouw 20.00 uur Laborintus II. Concert uit 3 delen met La- borintus II van Berio door Ictus Neder lands Kamerkoor, wo. Concertgebouw 20.00 uur Bitches Brew/Tacoma Narrows. In de he dendaagse dansvoorstelling Bitches Brew gaat de choreografie van Anna Teresa De Keersmaecker een confrontatie met de muziek van jazz legende Miles David, door Rosas, za. en zo. Stadsschouwburg 20.00 uur Sand Table. Performancevoorstellingmet video-installatie en een speciale interac tie tussen aanwezige en gefilmde dansers, za. Concertgebouw 17.00, 18.00 en 19.00 uur, zo. 16.00,17.00 en 18.00 uur Small Hands. Lichtvoetige dansvoorstel ling van Rosas, in duet gedanst door Anne Teresa de Keersmaecker en Cynthia Loe- mij. do. Magdalenazaal 20.00 uur, inleiding om 19.15 uur door Gloria Carlier KNOKKE de kavijaks (zonder hoofdletters). Thea terstuk van Kurt Defrancq i.s.m. de Werf. vr en za. Scharpoord 20.30 uur Waaaaaaouw. Familievoorstelling van Frank Cools en Rembert De Smet. zo. Scharpoord 16.00 uur Open doek Tijdens dit weekeinde zijn er open doek dag in theater DeMj^ Er zullen rondleidingen zijn en vele optredens. De Mythe, Goes, 10.00-22.00 uur Zilte Krukels Het vriendenclubje De Zilte Krukels speelt in de Brasserie. Ze brengen tijd- en stijlloos liedjes uit 1920 tot ongeveerty Een modern toetsenbord en een gitaar begeleiden een oudere swingende accordeon en een sopraan- en een tenorsax. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Terra Gotha VI Het Terra Gotha Festival heeft een ruimer onderkomen geq den. Dit Gothic festival is een jaarlijks terugkerend fenomeen in \lj singen. De zes bands, Faith and the Muse, Zeraphine, Malaii The Breath of Life, Cold Pop Culture en The Wounded, make# festival samen met verschillende dj 's tot een knalf eest. DJA® DJ Paclac en DJ Wiscel wisselen elkaar af in de pauzes en draai ook op de afterparty. Tenslotte eindigt het Gothic Festival; een heerlijk ontbijt. Arsenaaltheater, Vlissingen, 17.00 uur Fake! Jeugdtheaterschool Zuidoost speelt de voorstelling Fake! Fame or fake? Hers or Zero? Hot or not? Ga je het maken, bi gemaakt of wordt je afgemaakt? Wordt het vallen, afvallen,) vallen, uitvallen, buiten de prijzen of door de mand vallen?Zi opgaan, afgaan of in je hemd staan? In het kader van 't Beesl korte broek. Podium 't Beest, Goes, 19.00 uur Excelsior De brassbands Excelsior en Concordia geven een try-out-n eert. Excelsior uit 's-Heer Arendskerke en Concordia uit Oudé hebben populaire muziek op het programma staan, maan werken die uitgevoerd worden op het KNFM-concours, da;! november in Valkenswaard wordt gehouden. Heer Arendshuis, 's-Heer Arendskerke, 19.30 uur Zeeuwse Avond Bru's Oranje Comité houdt een Zeeuwse Avond. Er zijn optredens, in het Zeeuwse uiteraard, van Jopie Mini» het Westkappels Kwartet en Adrie Quaak. Jopie Minnaard Adrie Quaak vertellen verhalen en het kwartet zingt gezel liedjes. 't Durps'uus, Bruinisse, 19.30 uur Jona Jona, de Nee-zegger is gebaseerd op het bijbelse verhaal va profeet Jona. Zie donderdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Rolinha Kross Het Rolinha Kross Kwartet geeft een concert. Zangeres Rolinha Kross, cymbalist Bokkie Vink en accorded Theo van Tol vormen een unieke combinatie. Daarbij geeft Mi nettist Janfie van Strien een extra dimensie aan het geheel. De muziek speelt zich af op de raakvlakken van zigeunerin# en joodse muziek, met een moderne, typisch Oost-Euro; 'drive'. Zij gaan stijlvervreemding niet uit de weg, maar na daarbij wel de cultuur, waarvan zij materiaal gebruiken, zea rieus. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Gezin Stouten Het Schouwse gezin Stouten geeft een concert, Het betreft Arianne (12) en Aleida (14), beiden dwarsfluil Christiaan (18) en Marien (19) die het orgel bespelen. Te werkt Annette Kik mee op viool. Ze spelen muziekstukken hun cd die ze onlangs hebben opgenomen in de Grote Kerkii burg. Het programnma omvat geestelijk en lichtklassiekre toire. Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Carmen Muziektheatergezelschap GOV brengt de opera Carmen. Deze opera van Bizet gaat over liefde, passie, jaloezie, wraal drama en romantiek. Er komen bekende melodieën in vod Toreador en Habanera. Solisten zijn Corinne Romijn, 1 Laplasse, Thierry Vallier en Marjolein van Zonneveld. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Siesa Toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent speelt Ambiancei keet. Dit stuk van Luc Kerkhofs en Louis Boonen speelt zich af ii ziekenhuiskamer op de afdeling plastische chirurgie. 1 vrouwn verblijven er voor een plastische ingreep en een vrouwtje ligt er te wachten op haar dood. Wegens bezuinigii is er maar één verpleegster op de afdeling, bijgestaan dooi (onhandige) klusjesman. Henk van den Branden regisseenli De Speye, Sas van Gent, 20.00 uur 8 Hoog Toneelvereniging Première speelt het toneelstuk 8 Hoog. Zie donderdag. Centrum voor de Kunsten, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, neezt Het is een gezellige familiemusical, gebaseerd op de gelijk# ge tv-serie van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink, sprankelende, nostalgische voorstelling waarin dertien spf zang, dans en spel in elkaar laten overvloeien. De regie® handen van Carla Schroot. Deze voorstelling is uitverkocht Minitheater, Middelburg, 20.30 uur The Cajun Company The Cajun Company brengt traditionele cajunmuziek. Deze groep brengt de muziek zoals dat in de j aren twintig ei1 tig in Louisiana gebruikelijk was. Het programma is opgeb» uit two-steps, ballads en walsen. De swingende two-steps en hartverscheurende walsen wo gezongen in het oorspronkelijke Cajun-Frans. De band bes uit Bas van der Poll (zang/diatonische accordeon), Vera Heerringen (gitaar/zang), Pauline Groenendijk (viool) en: man van Rijn ('tit fer (triangel)/zang). Razzmatazz, Oost-Souburg, 21.00 uur Catfish De Schouwse band Catfish brengt cajunmuziek. Dit is uiterst opzwepende dansmuziek met accordeon, vio: Franstalige meerstemmige zang. De teksten over verlaten des, brekende harten en de vlammen van de hel contrast prachtig met de aanstekelij ke, uiterst f eestelij ke muziek. Cal bestaat uit Marien Hogerheijde (zang/gitaar), Wolfert Jul (accordeon)John Muis (drums)André van der Schelde (ai# sche bas), David Egter van Wissekerke (viool) en GerritR® (gitaar en zang). Café Bommenede, Zonnemaire, 21.00 uur Stacy Cats De Stacy Cats brengen moderne, stampende, ruige en vette" abilly. Het in 1988 opgerichte trio maakte tournees door Scan# Rusland en Amerika. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Slow-Blow-Fuse Slow-Blow-Fuse geeft een concert. De moderne muzikale benadering van de blues zorgt vo# herkenbare, maar toch unieke eigen sound. Porgy Bess, Terneuzen, 22.00 uur Open doek Tijdens dit weekeinde zijn er open doek dag in theater DeW Er zullen rondleidingen zijn en vele optredens. De Mythe, Goes, 12.00-18.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 58