PZCzeeland PZC Sluis' Walplein krijgt ander aanzien 's Landshuis maakt sprong terug in de tijd ;ast Terneuzen daagt oud-werknemer voor rechtbank koophandel Algemeen Belang Hulst vraagt ambtenarij om onderbouwing voorstel Paar extra banen wegen niet op tegen stank en herrie agenda 15 donderdag 23 oktober 2003 Auto botst op cyclomaaier in Zierikzee Rep en roer College steunt spoor Axel-Zelzate in dialect Novembermarkt Vertelavond Groter caravanbedrijf Zuiddorpe Rijverbod voor Vlissinger Eerste exemplaar bunkerboek Wijk in actie tegen komst Nedalco ■rinnrMarco Hamelink §jS VAN GENT - Bewoners van de wijk Sint Albert in Sas van Gent gaan zich verzetten te ven de komst van alcoholprodu- 'ent Nedalco. Dit bedrijf wil binnen een half jaar beginnen met de bouw van een fabriek op let terrein van Cerestar. 'pe omwonenden, verenigd in 'let Comité Geluidshinder Sint Albert, vrezen met de komst van Nedalco nog meer te maken te krijgen met geluidsoverlast. Het 'comité wil zich bij haar verzet 'niet laten belemmeren door eventuele kosten. ,,We trekken Cles uit de kast en gaan probe ren de komst uit alle macht te len te houden. We houden de fergunningverlening scherp in de gaten. Voorlopig zitten de plannen nog in de ambtelijke pen, maar zodra er een aan vraag ligt, zullen we daar zeker bezwaar tegen indienen", stelt E.Verheecke van het buurtco- mité. Het comité is verbaasd over de sanier waarop de gemeente [erneuzen met de situatie om gaat. „Onlangs is er een delega tie van de gemeente in de wijk komen kijken. Die beaamde dat iet door de omliggende indu- ZIERIKZEE - Op de Hoge Blok- ueg in Zierikzee is gisteroch- Hideen auto op een cyclomaai er gebotst. Bond half negen 's ochtends reed een zestienjarige jongen op ten tractor over deze weg rich- ing Dreischor. Toen hij linksaf doeg om een inrit op te rijden, rerleende hij daarbij geen voor lang aan de tegemoetkomende luto van een 53-jarige Schou- ven-Duivelander. De autobe- faurder probeerde de tractor log te ontwijken, maar botste lij die manoeuvre vervolgens egende cyclomaaier, die achter le trekker hing. strie bij ons nu al niet echt pret tig wonen is. Men beloofde zich sterk te maken om de situatie te verbeteren. Vervolgens vinden ze het wel goed als er nog een fa briek bij komt, met alle gevol gen van dien", aldus Verheecke. Het Sasse comité voerde eerder al acties tegen de geluidsover last die zetmeelproducent Ce restar vooroorzaakt. Uit onder zoek van de provincie bleek toen dat de geluidsproductie tegen de grens lag die in de milieuver gunning is vastgelegd. Bij deze eerdere actie kreeg het comité nog niet de massale steun uit de wijk die er nu wel is. ,,Ook voor de mensen die zich toen afzijdig hielden, is nu de maat vol. Toen de plannen over de komst van Nedalco naar bui ten kwamen, was de hele buurt in rep en roer. Op dit moment is onze wijk al niet echt leefbaar en er moet dan ook zeker niet nog meer industrie in de directe omgeving bijkomen", aldus Verheecke. Het comité heeft zich inmiddels ook verdiept in de situatie rond de vestiging van Nedalco in Ber gen op Zoom. Verheecke noemt de ervaringen daar niet erg be moedigend. De vestiging in Ber gen op Zoom ligt op slechts en kele meters van een woonwijk en zorgt daar voor de nodige stank- en geluidsoverlast. De gemeente Bergen op Zoom heeft er zelfs 77 miljoen euro voor over om de fabriek te verplaat sen. „Gegeven dit feit snap ik niet dat de gemeente Terneuzen de komst van Nedalco stimuleert. De tien arbeidsplaatsen die er gecreëerd worden, wegen niet op tegen de overlast waar een heel dorp mee te maken krijgt. Daar aan voorbij gaan is rond uit asociaal. Wij zijn absoluut niet tegen industrie, maar wel als die tegen een woonwijk aan wordt gebouwdWij hebben het gevoel dat we genegeerd worden door de politiek. Het is incorrect om eerst te zeggen dat onze klachten terecht zijn en vervol gens dergelijke plannen aan te moedigen", aldus Verheecke. door Frank van Cooten HULST - Dees van Kerckhoven van het gelijknamige bouwbe drijf uit Kloosterzande tikte on langs twaalfduizend ijssel- steentjes op de kop. Hij hoopt binnenkort authentieke plan ken te vinden bij het Brabantse bedrijf De oude Plank. Via een bevriende aannemer, die de restauratie van de Dub bele Poort voor zijn rekening nam, stuitte hij op een partij ou de dakpannen uit Holland. Deze materialen zijn nodig voor de restauratie van het 's Landshuis aan de Steenstraat in Hulst. Van Kerckhoven is de hoofdaanne mer van deze klus. De restauratie is momenteel in volle gang. „Bij de bouw van een nieuw huis kom je makkelijk aan materialen. Bij restauratie moet je toch op zoek. Dat kost vaak even tijd." Van Kerckhoven staat in de ach tertuin. Hij kijkt bewonderend naar boven waar op het dak een paar collega's bezig zijn met het vervangen van de dakramen. De moderne ramen van kunststof worden vervangen door de oor spronkelijke ramen van giet ijzer. „Die vonden we op zolder. Uiteraard moeten de oorspron kelijke dakramen er weer terug in. Op zolder troffen we ook de binnenluiken aan. Die plaatsen we ook weer voor de ramen. De zolder is wat dat betreft echt een schatkamer", zegt Van Kerck hoven. Aan de buitenkant is het hele dak gerenoveerd. Alle pannen zijn van het dak geweest en met panhaken weer terug geplaatst. Bij hevige storm waaien ze niet meer weg. Ook het dakbeschot is vervan gen en de dakgoten worden ver nieuwd. Van Kerckhoven wijst ook op het torentje dat van een nieuw verfje is voorzien. De klok doet het nog steeds niet. „De ge meente moet bekijken of daar budget voor is." Hij loopt over de zolder. „Prachtig, die oude authentieke spanten. Dat is pas ambachtelijk werk", zegt hij met glimmende ogen. De zolder wordt geïsoleerd. Een deel is al gedaan. Isolatieplaten van tien centimeter dik liggen opgesta peld. Op de eerste verdieping komen kantoren. Momenteel worden de vloeren uitgevlakt om ge schikt te zijn voor de nieuwe 'oude' planken. De aannemer daalt af naar de begane grond. De linkerkant is straks het domein van bezoe- kersmanager M. de Bruijn. Rechts wordt de trouwzaal. De moderne systeemplafonds zijn verwijderd. De oorspronkelijke eiken bal- kenplafonds, nog in prima con ditie, zijn tevoorschijn geko men. „Je snapt toch niet waar om de prachtige plafonds zo lang verborgen zijn geweest?", zegt Van Kerckhoven hoofd schuddend. Ook de vloeren op de begane grond worden vervangen. De leidingen zijn al gelegd. „Voor heen waren er kabelgoten. Maar dat past toch niet bij zo'n pand?" In Sint Jansteen heeft hij de pas sende tegeltjes gevonden voor de schouw in de trouwzaal. Weer buiten in de achtertuin laat hij zien waar de twaalfdui zend ijsselsteentjes voor wor den gebruikt. Die vervangen de huidige bestrating. Van Kerck hoven hoopt de restauratie te gen de kerstdagen af te ronden. Mits hij natuurlijk de authen tieke planken zal vinden bij De Oude Plank. Hij is een liefhebber van oude panden. Het 's Landshuis be schouwt hij daarom als een mooie klus. „Eigenlijk zouden ze die puist rond de Bierkaaistraat af moe ten breken voor de bouw van au thentieke pandjes die in de bin nenstad passen. Er zijn immers winkels genoeg." door Frank van Cooten HULST - Algemeen Belang vraagt het ambtelijk apparaat van de gemeente Hulst om het initiatiefvoorstel voor een nieu we parkeergarage voor twee honderd auto's bij de Dubbele Poort in Hulst te onderbouwen. Fractievoorzitter A. Roctus neemt deze suggestie van bur gemeester J.F. Mulder graag over. Mulder zei tijdens de ver gadering van het presidium, het maandelijkse overleg van de fractievoorzitters, dat ambtelij ke capaciteit voorhanden is om initiatiefvoorstellen te onder bouwen. De politieke partijen hebben in het eerste j aar van het dualisme nog niet van deze mo gelijkheid gebruik gemaakt. Mulder deed het voorstel aan Roctus naar aanleiding van eer dere ervaringen met de behan deling van initiatiefvoorstellen in de gemeenteraad. Algemeen Belang diende een paar maan den geleden een voorstel in voor de aanleg van een voetgangers brug bij het terrein van de Edah. Door enkele partijen werd toen opgemerkt dat dit een oud voor stel is dat al lang met de project ontwikkelaar van het Back complex is afgesproken. Dit STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Stijl en solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zangkoor; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.00 - 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoelen en biljarten; BRESKENS - Zwembad de Eenhoorn, 18.30-20.00 uur: Zwemvierdaagse; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: Vie ring 25 jaar koor Clinge; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmid- dag; 14.00 uur; Bingo; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; Handwer ken en koersbal; Zwembad Reynaert- land, 16.00-17.30 uur: Zwemvierdaagse; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur; Biljarten; LAMSWAARDE Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; soort discussies kan voorkomen worden als een initiatiefvoor stel eerst door de ambtenaren wordt doorgelicht. Roctus maakt dankbaar ge bruik van de ambtelijke onder steuning. Het is daarom nog niet duidelijk of het voorstel voor de aanleg van de parking in de ge meenteraad van november of december komt. Volgens L. Reijns (WD) is hier overigens ook sprake van een vrij oud verhaal. „De parking bij de Dubbele Poort is eerder aan de orde geweest. Toen zijn hevige discussies gevoerd. De omgeving van de Dubbele Poort markeert toch de toegang tot Hulst. Ik weet daarom niet of we daar blik moeten stallen. Ik ben wel bereid het voorstel binnen onze fractie te bespreken." Volgens Roctus wordt het aan zien van de noordelijke entree van Hulst door de parking gren zend aan de Tivoliweg en Gla- cisweg geen geweld aangedaan. De bomen blijven immers staan. H. Neefs (Groot Hulst) weet niet of het voorstel van Algemeen Belang haalbaar is. „Wij zijn daar al vijf jaar mee bezig en hebben het nog steeds niet voor elkaar gekregen." Neefs doelt daarmee op de onderhandelin gen met de grondeigenaar. OOSTBURG Den Hoekzak, 13.30 uur Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE Hof ter Nesse, 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur Pergamano voor de jeugd en tekenclub; SAS VAN GENT De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter poppen 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Techniek bijeenkomst; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: Swos koersbal, kaarten, canasta; 13.30 uur: Bingo; SINT JANSTEEN De Warande, 9.30 uur Computeren seniorweb; 13.00 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Computeren senior web: 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd; 15.30 uur: Kinderatelier tekenen; TERNEUZEN-De Veste, 13.30 uur: Hand werken, soos, canasta en biljarten; 19.00 uur: Bridge; Buurthuis De Hoeve, 13.30 uur: Biljarten 20.00 uur: Kaarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.3C uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur; KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bics; 10.30 uur: Volksdansen; 13,00 uur Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 10.30 uur: Yoga 13.45 uur: Bingo. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Een oud-werk- ïemer van het bedrijf Fast Be- listing in Terneuzen is gisteren voor de rechtbank van koop- lel in het Belgische Dender- monde gedaagd wegens concur rentievervalsing. De man begon volgens de advocaat van Fast tijdens zijn ontslagproce dure eenzelfde bedrijf in het Belgische Berlaere en nam daarbij personeel van Fast mee. Ook benaderde hij cliënten van Fast. Fast Bekisting spande een kort jeding aan tegen de gedaagde, iinds bijna een jaar directeur van zijn eigen firma Napatec, ook in bekistingen. De gedaag- is in Zeeuws-Vlaanderen be nd omdat hij manager is van voetbalvereniging HSV Hoek. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 1800-0231231 ep maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; taterdagstot 12.00 uur -~<Z. Het Walplein in Sluis wordt aangenamer voor het winkelend publiek. fotoCamileSchelstraete door Frank Gijsel SLUIS - Het Walplein in Sluis krijgt een nieuw uiterlijk. De verkeerssituatie wijzigt ingrijpend door de aanleg van een rotonde, waardoor het doorgaand verkeer soepel kan doorstromen. De totale kosten worden ge raamd op negenhonderdduizend euro. De werken maken deel uit van de laatste fa se van de herinrichting van het centrum van de stad. Rondom de rotonde ontstaat straks een breed voetgangersgebied dat in Vlaam se stijl wordt uitgevoerd met Aziatische na tuursteen. Volgens M. Verhoosel van de gemeente Sluis is duidelijk gedacht aan de hoofdfunctie van het gebied. „We hebben hier gekozen voor één groot aaneengesloten voetgan gersgebied met brede trottoirs. Hierdoor kan er rustig gewinkeld worden." De roton de krijgt een brede rijbaan van ruim negen meter breed. Dat maakt het voor lange vrachtauto's eenvoudig de bochten te ma ken. Uniek is de aanleg van de parkeervak ken die direct aan de rotonde grenzen. In to taal ontstaan er vijftien parkeerplaatsen. Vanaf de afslag naar het Jaagpad wordt het gebied een dertig-kilometerzone. Het laat ste deel van de Sint Annastraat bestaat straks uit twee rijstroken. Het fietspad ver dwijnt om plaats te maken voor dertig par keerplaatsen voor motoren. Het borstbeeld van Johan Hendrik van Dale heeft voorlopig een plaatsje gekregen in de gemeentelijke werkplaats. Waar het beeld straks een plekje krijgt, is op dit moment nog niet helemaal duidelijk. Vast staat wel dat het dichter bij de Kaai ge plaatst zal worden, zodat het nog meer op valt in het straatbeeld. Enige beroering was ontstaan over het mogelijk verdwijnen van een vlonder aan de Kaai. De gemeente heeft nu besloten de historische plek waar tot aan de Tweede Wereldoorlog schepen aanmeer den, te herstellen. Wat er met de bomen aan de Kaai gebeurt, is nog een vraagteken. De gemeente heeft voor de beeldbepalende bomen een kapvergun- ning aangevraagd en wil de parkeervakken hier anders inrichten, met terugplaatsing van volwaardige bomen. Natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje heeft hierop afwijzend gereageerd. Gisteravond had het gemeentebestuur overleg met de vereni ging. De verwachting bestaat dat volgende week hierover een besluit valt. De werken aan het plein zijn naar verwach ting voor het eind van 2003 afgerond. Fast is sponsor van de club. Vol gens advocaat J. van der Mast van Fast, was de gedaagde sinds 1994 werknemer van het Ter- neuzense bedrijf. Half februari dit jaar werd in onderling over leg besloten tot ontslag, wat ef fectief inging per maart. Nog tijdens de ontslagprocedu re (om precies te zijn op 25 fe bruari) richtte de gedaagde vol gens Van der Mast de eigen vennootschap Napatec op. Van der Mast: „Het is de gedaagde niet te verwijten eenzelfde be drijf op te richten als mijn cli ënt, dat mag immers. Waar wij wel grote problemen mee heb benis dat hij personeel van Fast heeft meegenomen en dat hij de zelfde klanten benaderd." Van der Mast heeft de recht bank-voorzitter nu gevraagd om een zogenaamde vordering tot staking. Dit houdt in dat Fast het voor elkaar wil krijgen dat Napatec stopt met het bena deren van de klanten van Fast. Van der Mast: „De rechtbank bekijkt nu hoe ver Napatec mag gaan in de bedrijfsvoering. Wij zijn er niet op uit het bedrijf te doen sluiten, wij willen alleen dat de gedaagde stopt met het frustreren van de bedrijfsvoe ring van Fast." De Rechtbank van Koophandel doet over een maand uitspraak. TERNEUZEN - De Hervormde Gemeente Terneuzen houdt vrijdag 21 en zaterdag 22 no vember de Grote November markt in de Goede Herderkerk aan de Koninginnelaan. De op brengst van de markt onder meer bestemd voor het onder houd van de kerk. Alle in de loop der tijd aangebrachte moderne aspecten worden weer verwijderd uit het 's Landshuis, zoals het systeemplafond en de kabel- goten. foto Camile Schelstraete BIERVLIET - De Zeeuws- Vlaamse bibliotheken houden op vrijdag 31 oktober een ver telavond in het dorpshuis in Biervliet. Anita Maas (Breskens)Riny Di- eleman (Hoek), Anita Bos (Bier vliet), George Sponselee en Ju- liën Blommaert (beiden uit Hulst) vertellen in dialect over uiteenlopende onderwerpen. Voorleeskampioen Jantien Buijsse uit Biervliet opent de avond om 20.00 uur. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Terneuzen heeft zich in het verleden al ingezet voor aanleg van een spoorlijn van de Axelse Vlakte naar de Belgische grens bij Zelzate, en B en W zullen dat opnieuw doen als bedrijven of andere belang hebbenden daar in de (nabije) toekomst om vragen. Het colle ge antwoordt dat op vragen van de Terneuzense LPF-fractie. Overigens is de bevoegdheid van het college niet erg verstrek kend. Spoorwegbeheerder Prorail liet onlangs nog weten in zijn meerjarenramingen geen geld te hebben gereserveerd voor uitbreiding van het spoorwegnet ten oosten van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Een potje van vijf miljoen euro voor verplaatsing van het Sasse rangeerterrein is geoormerkt en kan niet worden gebruikt voor de aanleg van een ander spoor. B en W zijn wel bereid om nog eens naar Europese subsidies te zoeken als potentiële vestigingskandidaten voor de Axelse Vlakte prijs stellen op directe spoorverbindingen met Vlaan deren. DEN HAAG - Caravanbedrijf Knape aan de Hoof dweg Noord in Zuiddorpe moet kunnen uitbreiden. De Raad van State heeft dit gisteren beslist in een procedure die door de eigenaar van het bedrijf was aangespannen tegen de voormalige ge meente Axel en de provincie. Axel en de provincie wilden niet meewerken aan de uitbreiding, omdat enkele omwonenden daar bezwaar tegen hadden. Volgens de Raad van State moet de gemeente het bedrijf echter 'redelijke uitbreidingsmoge lijkheden' bieden. De onderneming is al sinds 1983 op de huidige locatie gevestigd en is ook officieel in het bestem mingsplan vastgelegd. Knape wil zijn pand uitbouwen, om dat toercaravans steeds groter worden en hij daarom een gro tere werkbrug nodig heeft. SEROOSKERKE (W) - Een 26-jarige automobilist uit Vlis- singen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een proces verbaal en een rijverbod van twee uur gekregen. De man werd op de Wilgenhoekweg in Serooskerke gecontroleerd op het rijden onder invloed. Uit de ademanalyse bleek dat hij ruim 1,5 maal te veel had gedronken. BRESKENS - R. Leentfaar, loco-burgemeester van de ge meente Sluis, heeft gisteren het eerste exemplaar in ont vangst genomen van Breskens onder beton, een boek over de 236 bunkers in Breskens. „Breskens had en heeft een rijke his torie op gebied van bunkers," aldus Leentfaar. „Ruim 80 pro cent is verdwenen door het noodlottige bombardement van 11 september 1944. Juist daardoor zijn wij als gemeente ook zo blij met dit boek dat een gedeelte van de geschiedenis van Breskens vastlegt." B. Compeer van de Stichting Bunkerbehoud was de volgende die uit handen van auteur B. Muller een boek in ontvangst mocht nemen: „Tot nu toe waren wij vooral actief op Walche ren, maar zullen ons zeker in de toekomst ook op Zeeuws- Vlaanderen en Schouwen-Duiveland concentreren. Een groot aantal bunkers zal worden gerestaureerd. Het blijkt dat het onder de mensen leeft; men wil weten hoe, door wie en waarom bunkers zijn gebouwd. Daarom zijn we ook zo blij met dit boek." Een derde exemplaar was voor de Stichting Oorlogsmonu ment Breskens en werd in ontvangst genomen door J. Keijmel, een van de bestuursleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51