13 College Sluis staat gokautomaten in Dikke Van Dale toe LaBan Winkelcentrum Terneuzen fleurt op Sirenegeloei bij kerncentrale Doel Snel betaald parkeren Oostburg en Breskens Rekenen Kruispunt wordt veiliger rotonde Voorzitter vindt Hulster besluitvorming ondemocratisch zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 23 oktober 2003 Terneuzen doet alles voor Dow DIT IS UW GESCHENK Brasseriemenu i De Zilte Krukels In deze prijzenslag bent u de lachende derde. Maar waar lacht u het hardst? Gemengd gehakt i, gw N en peren Crisiscentra Herindeling zc ctieclub dreigt rally te saboteren door René van Stee SLUIS - Het college van B en W in Sluis maakt de weg vrij voor grootschalige gokactiviteiten in het Sluisse hotel Dikke Van Dale. Burgemeesters en wet houders besloten gisteren una niem tot het opstellen van een nieuwe conceptverordening speelautomaten in de gemeente. Als de raad akkoord gaat, zijn er binnenkort vijf bedrijven bin nen de gemeentegrenzen waar meerdere speelautomaten zijn toegestaan. Aan de verordening zijn voor de Dikke Van Dale strikte voorwaarden verbon den, vooral om precedentwer king te vermijden. Zo is er onder meer sprake van een overbrug gingstermijn, totdat de casino vergunning van het hotel rond is. In de casinozaal (nagenoeg klaar Voor gebruik, de vloerbe dekking is deze week gelegd) is ruimte voor tachtig speelauto maten, waaronder elektroni sche roulette en blackjack. B en W verlenen medewerking aan een tijdelijke overbrugging om het voortbestaan van het ho tel niet in gevaar te brengen. Vo rige week bleek al dat het gros van de gemeenteraadsleden po sitief gestemd is over een tijde lijke oplossing in de casinozaal. In samenwerking met de Franse Partouche Groupe en het Belgi sche casino-consortium Ver- donck probeert Roozen Project ontwikkeling onder de naam Casino Sluis NV al geruime tijd een casino in Sluis te openen. Daarvoor is het prestigieuze ho tel de Dikke Van Dale gereno veerd. Het monopolie van Hol land Casino staat de opening echter in de weg. Casino Sluis NV doet verwoede pogingen het alleenrecht van Holland Casino te doorbreken. De wijze waarop blijft echter schimmig. Hoewel de ministeries van Eco nomische Zaken en Justitie deze zomer verklaarden dat er nog geen enkel zicht is op doorbre king van het Holland Casino monopolie, verklaarde direc teur B. van de Berge van de Dikke Van Dale deze week stel lig overtuigd te zijn van de komst van het casino. „Een gro te jongen als Partouche huurt toch niet voor niets een grote ruimte in ons hotel", illustreer de hij zijn zelfvertrouwen. De nieuwe conceptverordening speelautomaten ligt vanaf vol gende week donderdag ter inza ge. Eventueel worden inspraak reacties meegenomen in het definitieve voorstel van B en W. Daarna wordt het voorstel voorgelegd aan de gemeente raad. TERNEUZEN - Dow Be nelux, de grootste werk gever in de regio, moet mogelijkheden houden voor toekomstige uitbrei dingen. Burgemeester en wethouders van Terneu zen willen 'alles binnen hun mogelijkheden doen' om nieuwe natuur- en mi lieuwetten af te stemmen op de bedrijfseconomi sche wensen van de che- miegigant. Het college laat de LPF- fractie, die vragen stelde over de bedreigingen van de bedrijfsvoering door onder meer Habitat richtlijnen, weten dat ook het dagelijks bestuur van de gemeente het algemeen belang inziet van expan siemogelijkheden voor Dow. De LPF vreest dat Dow zich op een gegeven moment uit de regio te rugtrekt als het bedrijf te veel aan banden wordt ge legd. B en W stellen er al les aan te zullen doen om dat te voorkomen. door René van Stee SLUIS - De fracties van de coa litiepartijen CDA, PvdA en VVD-Gemeentebelangen in de gemeenteraad van Sluis willen versneld betaald parkeren in voeren in de kernen Oostburg en Breskens. Ook zijn ze voorstan- der van een uitbreiding van be taald parkeren in het kustge bied van de gemeente en een deel van de kern Sluis. De par tijen doen dit voorstel omdat ze het voorziene tekort van ruim 120.000 euro op de program mabegroting 2004 niet uit de algemene reserve willen dek ken. Volgens de huidige plannen gaat betaald parkeren in Oostburg in per 2005. Een jaar later volgt Breskens. De coalitiepartners vinden dat de voorbereiding al zover is ge vorderd dat invoering per 2004 mogelijk moet zijn. Dankzij de extra financiële middelen die hiermee kunnen worden bin nengehaald, vinden de fracties het onnodig de algemene reser ve van de gemeente aan te spre ken. „Op korte termijn valt hier geld uit te halen. Dat geldt ook voor de kern Sluis waar op sommige plaatsen nog voldoende moge lijkheden bestaan. Wij vinden dat die plekken eerst ingevuld moeten worden voordat wordt overwogen elders parkeerplek ken aan te leggen. Aan de kuststrook is de situatie aan zienlijk anders omdat water schap Zeeuws-Vlaanderen in dit verhaal een belangrijke rol speelt. In dit geval moeten we tot een eendrachtige samenwer king zien te komen", legt PvdA- fractievoorzitter J. Boogaard uit. Het wijzigingsvoorstel bij het voorstel tot vaststelling van de programmabegroting 2004 komt vandaag aan de orde tijdens de raadsvergadering. Aanvang 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. Advertentie Bij aankoop vanaf 50,- aan Estée Lauder producten «S PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraat 10 0118-634184 0118-613401 20% KORTING op ons gehele assortiment Aktie loopt t/m l november Dat het met de Tekenvaardig heid van de jeugd bar en boos is gesteld, werd onlangs weer pijnlijk duidelijk aan de kas sa van die Goese supermarkt, waar een klant zijn bood schappen wilde afrekenen. Zeven euro en 34 cent bleek de schade, waarna de klant de caissière een tien euro-bil jet overhandigde. Het wissel geld liet echter dusdanig lang op zich wachten dat de klant maar eens informeerde of er hulp nodig was. ,,Nee hoor", liet de caissière weten. „Ik heb dat bedrag alleen nog nooit eerder gehad." vanavond 19.30-20.30 uur theatermonoloog i naar het boek van Erik I Vlaminck, gratis entree I vanavond vanaf 17.30 uur P salade met diverse kaassoorten, en tonijnsteak 1 of penne pasta met 1 herfstpaddestoelen 1 (vegetarisch) en diverse ijssoorten 1 1,50 1 9,00 vegetarisch menu) P zaterdag 25 oktober 1 15.00-16.30 uur 1 met liedjes van 1920-1960 I bekijk ook onze website I www.drukkeriimiddelburg.nl IdelügBSKF.RY 'nkel^^^^HKlBeeld Geluid Advertentie 9|le soorten kilo door Wout Bareman DOEL - Het was gisteren nog maar nau welijks licht toen uit de mistslierten in de polders op de linker Scheldeoever bij Doel een sliert brandweerwagens, ambu lances en politieauto's opdook. Het is dat de polderbewoners vooraf waren ge waarschuwd, anders was er gegarandeerd paniek onder de bevolking uitgebroken. Want het beeld was angst aanjagend. Een zee van zwaailichten kleurde de he mel blauw en oranje en het geloei van si renes was oorverdovend. Eén ding was duidelijk: het was helemaal mis in de kerncentrale van Doel. Het scenario van de grote jaarlijkse ram penoefening in en om de centrale was huiveringswekkend. Net na achten deed zich een ontploffing voor in Doel 3, één van de vier kerncentrales aan de Schel deoever. Er ontstond brand en na enige tijd werd ook een lek ontdekt in de koe ling van de kernreactor. Een eerste ba^ lans: één dode en tien gewonden, van wie verschillende mensen radioactief waren besmet. De medische hulpdiensten ont fermden zich over de slachtoffers, terwijl de brandweer het vuur bluste. Al het per soneel in de centrale - er werken ruim ze venhonderd mensen - werd opgevangen in verschillende verzamellokalen. Om dat onduidelijk was of de gevolgen van de ontploffing zich zouden uitbreiden tot buiten het kerncentralepark, werd om streeks negen uur ook een extern nucle air alarm gegeven. Direct daarna werden crisiscentra inge richt in Antwerpen, Gent en Brussel. Ook de provincie Zeeland werd geïnfor meerd. Woordvoerder H. Jongepier van het kabinet van de commissaris van de koningin: „Hoewel Zeeland niet aan de oefening deelnam, zijn we wel gealar meerd. Vervolgens hebben wij onder meer de regionale brandweer en burge meester Verbree van Reimerswaal, die voorzitter is van het beleidsteam van Zeeuwse en Brabantse gemeenten in een cirkel rond Doel, op de hoogte gesteld." De oefening was bedoeld om de werking van de noodprocedures te testen. Daarbij ging het niet alleen om het interne nood plan van de kerncentrale, maar ook om de rampenplannen van de overheden. Hoewel de rampenoefening jaarlijks wordt gehouden (binnen de centrale worden ieder j aar bovendien vier kleine re oefeningen afgewerkt), werden voor het eerst sinds vijf jaar ook de medische hulpdiensten erbij betrokken. Directeur Medische Hulpverlening J. van Tichelen pleitte gisteren voor een jaarlijkse inzet van zijn hulpverleners. De ambulancerit met de gewonden eindigde overigens bij de hoofdpoort van het kerncentralepark. De ziekenhuizen in de omgeving vonden deelname aan de oefening te duur. fratsen. Dat scheelt. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De leegstand van panden in het Terneuzense winkelcentrum is in de afgelo pen twee jaar gedaald van vijf tien tot zes panden. Vorige week woensdag kwam een einde aan de verpaupering van het voor malige ABC-complex. Textiel- discounter Wibra en stuntshop Action openden toen hun deu ren, broodketen Bakker Bart volgt donderdag 13 november. Wibra gaat daarmee direct de concurrentie aan met buurman Zeeman. Action begon in 1993 met een zaak in het Noord-Hol landse Zwaagdijk, maar heeft inmiddels meer dan honderd fi lialen in Nederland. Deze win kel biedt steeds wisselende rest partijen tegen stuntprijzen aan. De artikelen variëren van verf kwasten tot snijplanken en van tafellopers tot speelgoed. Coördinator A. Stoffels van de Terneuzense organisatie Coör dinatie Management weet dat twee van de zes overgebleven le ge panden in de Noordstraat binnenkort worden ingevuld, al kan hij niet zeggen welke win kels naar Terneuzen komen. „Er wordt verbouwd in de voorma lige sigarenzaak van Van Meer- Van Mastricht en ook in het pand waar voorheen de ijssalon De Ameliahoeve huisde, wordt gewerkt. Beide projectontwik kelaren willen nog niet zeggen wat er komt." Drie jaar geleden kende het Ter neuzense winkelcentrum nog een leegstand van ongeveer veertig procent, dat percentage is nu met dertig procent geredu ceerd. Stoffels denkt dat dit deels aan de gemeentelijke her indeling is te danken. „Terneuzen is nu immers de grootste gemeente van Zeeland. Sinds de opening van de Wester- scheldetunnel merken wij dat er aanzienlijk meer bezoekers vanuit de Bevelanden komen. Ook Belgen komen nu eerder naar Terneuzen, omdat allerlei fiscale maatregelen het minder aantrekkelijk hebben gemaakt om regelmatig naar Hulst te gaan. Tel daar bovendien de wandelboulevard en de diverse evenementen bij op. Dat alles maakt een 'dagje Terneuzen' aantrekkelijk", aldus Stoffels. Vorig jaar adviseerden onder zoekers van de Kamer van de Koophandel Terneuzen om vooral geen aan landelijke ke tens verbonden winkels te lok ken. Kleine speciaalzaken, liefst van lokale ondernemers, moeten Terneuzen onderschei den van andere koopsteden. Die vlieger gaat voor Wibra, Action en Bakkerij Bart niet op. Stoffels: „We zijn allang blij dat alles vol raakt. Dat is een eerste vereiste, pas daarna kunnen we selecties maken. Mocht er dan een winkel vertrekken, dan kunnen we concreet zoeken naar echte aanvullingen, zoals bijvoorbeeld een viswinkel." Stoffels is ook niet bang dat Wi bra en Action, winkels die in economisch moeilijke tijden juist goed boeren, in betere tij den de havenstad de rug weer toekeren. „Ik ben ervan over tuigd dat Terneuzen rijp is voor een lang verblijf van dit soort winkels." Een herbestrating van de Noordstraat zou volgens Stof fels een extra plus voor het win kelgebied zijn. „Wij zien graag dat in dit kader een systeem van baatbelasting wordt ingevoerd. De ondernemers zijn best bereid om ook bij te dragen aan het op waarderen van de winkelstraat. Het plan ligt inmiddels bij het college van B en W. Nieuwe winkels in het voormalige ABC-complex. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Op het kruis punt Dokweg mr. F.J. Haar- manweg in Terneuzen wordt vanaf maandag gewerkt aan de aanleg van een rotonde. Hét kruispunt is daarom naar ver wachting tot eind december af gesloten voor alle verkeer. Het asfalt op de kruising wordt verwijderd en de fietspaden en oversteekplaatsen worden aan gepast. Daarna wordt de roton de aangelegd en geasfalteerd. Tenslotte worden bermen afge werkt en opnieuw ingezaaid. Ook de openbare verlichting wordt aangepast. Hoewel het kruispunt afgeslo ten is voor alle verkeer, blijven de omliggende bedrijven be reikbaar via de Haarmanweg (zuidelijke richting) en Kenne- dylaan (noordelijke richting). Doorgaand verkeer vanaf de Kennedylaan wordt omgeleid via de Industrieweg. Verkeer vanaf de N61 wordt omgeleid via de Rooseveltlaan en Guido Gezellestraat. Afgaande op ongevallencijfers van de afgelopen jaren blijkt dat het kruispunt één van de onvei ligste van de gemeente Terneu zen is. Tussen 1999 en 2001 werden elf ongevallen geregi streerd. Tegelijk met de aanleg van de rotonde wordt de Dok- weg heringericht. Ook deze weg staat als 'gevaarlijk' bekend en verkeert bovendien in erbarme lijke staat. Het asfalt wordt daarom vernieuwd. Tevens ko men er rode fietssuggestiestro- ken. Op aansluitende wegen wordt een aantal inritconstruc ties aangelegd. De aansluiting van het Wilgenplantsoen op de Dokweg wordt afgesloten. asen is woest op de gemeente list die, zonder met het comité de omwonenden van het par- urs te overleggen, bereid is de dige vergunningen voor de llyaf te geven. Jansen: „Kan it nog ondemocratischer? Ik b er geen goed woord voor er." Jansen en de andere om- inenden van het parcours bben grote bezwaren tegen t snelheidsevenement. Vol- ns het comité worden de loem)dijken kapotgereden, orden er dieren verjaagd of ngereden, en hebben zij last in de rallybezoekers die tot at in de avond, opgewarmd mr drank, de route nog eens innetjes over doen. Daarnaast ogen de omwonenden van het ircours hun erf niet verlaten dens de rally. Vooral de ver- ersveiligheid is de grote zorg n de tegenstanders. Jansen: )oor het toestaan van de rally alt de gemeente verkeerson- iiigheid en de kans op onge- kken juist binnen, terwijl er idelijk juist zoveel aan wordt daan om de verkeersveilig- id te verbeteren." Juist om de reden is ook waterschap euws-Vlaanderen mordicus [en de rally. Het schap is van ening dat de polderwegen niet schikt zijn voor de autorally I Advertentie nrSheila van Doorsselaer lOOSTERZANDE - Het ac- comité Tegen Voortzetting lorally Zeeuws-Vlaanderen eft aangekondigd harde latregelen te nemen als de irlijkse autorally in het land 0 Hulst volgend jaar door at. Voorzitter C. Jansen zegt thet comité bijvoorbeeld niet schuwen om boomstammen de weg te leggen zodat de ral- niet kan doorgaan. en meent dat het aan de omwo nenden niet is uit te leggen dat zij zestig kilometer per uur moe ten rijden, terwijl de rallycou reurs met een veelvoud daarvan over de dijken scheuren. Daar naast kost het het schap jaarlijks veel geld om de kapot gereden dijken en bermen te herstellen. De Socialistische Partij heeft zich vorig jaar ook duidelijk uitgesproken tegen de rally. De SP hing daags voor de rally overal posters op met 'geen gescheur voor mijn deur'. Jansen en zijn medestanders werden half juli niet uitgeno digd voor het gesprek tussen de gemeente, landbouworganisa tie ZLTO, de politie, waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de horeca, Wildbeheereenheid Hontenisse en organisator N. Biesheuvel van Stichting Autosportpromo tie Nederland, waarin over de toekomst van de rally werd ge sproken. Dit neemt Jansen de gemeente zeer kwalijk en dan vooral burgemeester J.F. Mul der van wie Jansen meer com passie had verwacht. „Dit jaar dreigden we tijdens de rally het parcours te bezetten met hon derd tractoren, maar daar zagen we toch maar van af. Volgend jaar zullen we niet zo coulant zijn. Desnoods zagen we bomen om en leggen de stammen op het parcours. Wij laten ons nu niet meer zo makkelijk afschepen." De gezamenlijke hulpdiensten, sinds geruime tijd weer eens inclusief de medische tak, oefenen op een fictieve ramp in de kerncentrale. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49