PZC Podium 't Beest één grote keuken I Nog steeds te veel Walcherse koffieshops Benefietdiner voor opleiding in Cambodja BjilAMNESTY Recente inbraken in Zeeuwse godshuizen vermoedelijk werk van zelfde daders Geef om vrijheid agenda bij nader inzien Ja, ik steun Amnesty International Bjg International donderdag 23 oktober 2003 Landkaarten Heler Cheque 9 j anders, nl. per maand/jaar* Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Kerken zijn makkelijk doelwit door Carla van de Merbel GOES - Nee, bij het Zeeuws Vei linghuis in Middelburg worden de laatste tijd niet ineens meer Statenbijbels aangeboden. En bij Verhage Kunstveiling en An tiquariaat Dat Narrenschip, beide ook in Middelburg, zijn recent ook geen spullen binnen gekomen die afkomstig kunnen zijn uit kerken. Waar blijft toch de buit van de inbrekers die de Zeeuwse godshuizen regelma tig bezoeken? En waaruit be staat die buit eigenlijk? Het is de laatste weken behoor lijk raak: kerken op Schouwen- Duiveland, Tholen en Walche ren zijn steeds weer doelwit van inbrekers. Vorige week nog, in de nacht van 13 op 14 oktober, werd ingebroken in vijf kerken in de gemeente Tholen. Een week eerder was het in één nacht ook al raak in twee kerken in Oud-Vossemeer en twee in Sint-Philipsland. En daarvoor was het zes keer prijs op Schou- wen-Duiveland en één keer op Walcheren. Ook vanuit de aangrenzende provincies komen berichten over inbraken in kerken. De po litie Zeeland vermoedt dat het gaat om steeds dezelfde daders. Voor het onderzoek is daarom samenwerking gezocht met de korpsen van Rotterdam-Rijn mond en Midden-West-Bra bant. De bedoeling is dat deze de dossiers over 'hun' kerkin- braken opsturen naar Zeeland, zodat ze hier naast elkaar kun nen worden gelegd. A. Don van de politie Zeeland wil verder niet veel kwijt over het onderzoek. Ook over de ge troffen kerken en buit geeft hij geen precieze informatie. Be halve: „Er is bij inbraken in kerken geld gestolen uit offer blokken en collectebussen-en zakken. Verder hebben de in brekers belangstelling voor bij bels." Waarschijnlijk is het de inbrekers meer te doen om de bijbels dan om de kleine bedra gen uit de offerblokken,-bussen en -zakken. Volgens Don is het vrij uniek dat het fenomeen kerkinbraken weer zo de kop H. Simons van Verhage Kunstveiling: „Criminelen letten vooral ook op de landkaarten in oude bijbels." opsteekt. „Zo'n acht of tien jaar geleden was er hier ook zo'n reeks inbraken", zegt J. de Kuy- per van het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg. „Toen werden er bijbels aangeboden voor maar, zeg nu, 200 euro. Dat viel na tuurlijk wel op. De dader bleek toen een drugsgebruiker te zijn. Die wilde snel wat geld verdie nen." Een Statenbijbel uit bijvoor beeld de zeventiende eeuw kan volgens De Kuyper tussen de 1800 en 3000 euro opbrengen. „Het is moeilijk een gemiddelde prijs te noemen. Die hangt van zoveel dingen af. Je hebt er ook van 50.000 euro, bijvoorbeeld een speciale uitgave met zilve ren sloten." Bij het Zeeuws Vei linghuis zijn er de laatste tijd geen bijbels aangeboden. Waar de dieven hun buit dan kwijt ra ken? „Geen idee." „Die mensen weten wel waar ze mee bezig zijn", zegt H. Simons van Verhage Kunstveiling in Middelburg, doelend op de in brekers. „Criminelen letten vooral ook op de landkaarten in oude bijbels. Die snijden ze er uit en verkopen ze los. Er is veel vraag naar deze kaarten. Vooral als ze in die tijd met de hand zijn ingekleurd." Bij de recente in braken blijkt dat de daders de bijbels vaak wel verplaatsen, maar niet meenemen. Dat duidt er waarschijnlijk op dat ze de boeken hebben ingekeken, op zoek naar kaarten. „In elke Statenbijbel zitten in principe zes landkaarten", legt J. van de Bovenkamp van Anti quariaat Dat Narrenschip in foto Ruben Oreel Middelburg uit. „Behalve als het een hele oude is, bijvoor beeld uit 1637. Eén van die zes kaarten is een wereldkaart. Het is de inbrekers vermoedelijk daarom te doen." Ook de waar de van de wereldkaarten is af hankelijk van de editie van de Statenbijbel. Kaarten uit bij bels van Keur, een familie van uitgevers, kosten in de winkel zo'n duizend euro. Die zijn min der waard omdat er veel van dit soort bijbels in omloop zijn. Maar kaarten uit oudere bijbels, bijvoorbeeld van Nicolaas Vis ser, zijn weer heel waardevol. Die kosten duizenden euro's. De andere vijf kaarten hebben be trekking op de geschiedenis van het joodse volk. Deze zijn min der waard. „Die met de uittocht uit Egypte levert niet zoveel op. Maar een kaart van Jeruzalem weer wel", zegt Van de Boven kamp. „Vooral Amerikanen zijn er dol op." Vaak zijn de wereld kaarten ooit al uit eens de bij bels gehaald, ook bij die in ker ken liggen. In de Statenbijbels zitten verder nog platen met re ligieuze voorstellingen, maar deze zijn los niet veel waard. Van de Bovenkamp heeft nog geen kaarten aangeboden ge kregen in zijn antiquariaat. „Dat komt vrijwel nooit voor. Vermoedelijk stelen de inbre kers ze voor een heler. Anders is het moeilijk om ze kwijt te ra ken. Handelaren zijn er niet happig op dat soort dingen te verkopen." Ook Simons van Verhage Kunstveiling heeft de laatste tijd geen spullen aange boden gekregen die afkomstig kunnen zijn uit kerken. „Er is één bijbel gebracht, maar dat zit honderd procent goed. Die was van een betrouwbare man. En mensen die iets aanbieden moe ten zich legitimeren. Als ze dat niet willen, zijn ze zo weer weg. Simons heeft ook geen idee waar de inbrekers met hun spul len blijven. Hij heeft wel een tip voor de politie. „Alserfoto'szijn van gestolen bijbels zouden wij die kunnen doorsturen naar alle veilinghuizen in Nederland en België. Kan er gekeken worden of ze daar zijn aangeboden." Kerken zijn voor inbrekers een makkelijk doelwit. Er is altijd wel een hoek die uit het zicht van eventuele voorbijgangers valt. Inbrekers kunnen hun gang gaan in deze grote gebou wen waarvan ze zeker weten dat er 's nachts niemand aanwezig is. „Daarom willen we omwo nenden vragen op te letten en als ze iets bijzonders zien dit aan ons door te geven", zegt Don van de politie Zeeland. „Ook tijdens surveillances wordt extra gelet op de kerken. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Negen jaar na het begin van het zogeheten uit- stervingsbeleid is het aantal koffieshops op Walcheren nog steeds niet op peil. Er is plaats voor maximaal vier koffie shops, aldus het in 1995 gefor muleerde beleid. In die tijd waren er nog acht softdrugs winkels op Walcheren actief. Anno 2003 is dat aantal gedaald tot zeven. Burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg betreurt dat het aantal ver kooppunten nog niet verder is gedaald. Op dit moment telt Vlissingen drie koffieshops binnen de ge meentegrenzen. Middelburg heeft er zelfs vier, hoewel de ge meente pogingen doet er twee te sluiten. Het totaal aantal actie ve koffieshops blijft voorlopig zeven. Dat staat in schril con trast met het beoogde doel: niet meer dan vier koffieshops voor heel Walcheren. Eind 1994 formuleerde het stadsgewest Vlissingen/Mid- delburg het huidige drugsbe leid. In Vlissingen en Middel burg is per gemeente plaats voor niet meer dan twee koffieshops. Een werkgroep van gemeenten, politie en justitie had in dat jaar becijferd dat één koffieshop per 20.000 inwoners wel voldoende was. Het streefgetal moest wor den behaald middels het zoge heten uitsterf systeem: er komen geen nieuwe shops meer bij, en bestaande shops worden geslo ten zodra de bedrijfsvorm of - leiding verandert. Het systeem wordt net zolang gehanteerd totdat het streefgetal is be haald. Naast de beperking in aantal, werd voor de bestaande shops ook strikte regels opge steld zoals: geen reclame, geen overlast, geen drugs aan min derjarigen en geen combinatie met alcohol. Anno 2003 zijn er in Vlissingen drie koffieshops actief: in de Aagje Dekenstraat, de Kerk straat en de Kasteelstraat. „In het verleden is er ook een koffie shop aan de Bloemenlaan in Vlissingen geweest", vertelt F. Kuijper van de afdeling be stuurlijk-juridische zaken van de gemeente Vlissingen. „Maar die is gesloten op het mom dat bleek dat een ander pe^ de feitelijke leiding had dan de vergunning stond aang ven en was afgesproken." Een daling van vier naar drie negen jaar doet vermoedenj het streefgetal van twee koif shops nog even op zich 1 wachten. Kuijper: „Tja, he! een kwestie van lange adem; Ook in Middelburg zijn eropj moment nog meer koffieshc actief dan destijds afgespat Vier stuks in totaal: in de Ho straat, de Sint Janstraat Zandstraat en Noordstri „Feitelijk zijn er vier actii maar we zijn bezig om two sluiten", zegt burgemeesi K. Schouwenaar van Midi burg. Van één shop was allanj bekend dat het de deuren j moeten sluiten: de koffiesh aan de Hoogstraat. Tijdens controle in september bleekj er illegaal softdrugs werdi kocht. Bovendien is de eigem onlangs door de rechter vem deeld wegens openlijke gewei pleging. Welke andere shop in Middelburg met shit wordt bedreigt, wil Schotn naar niet zeggen. „Laatiks te veel voor de muziek uitlop Maar we zijn ermee bezig." Volgens de burgemeester isi geen sinecure om een drugs® kei die over de schreef p sluiten. „Je kan niet eenko! shop voor elk wissewasje sl ten." Schouwenaar betreurt] dat Middelburg nog niet opl gewenste aantal van tweeisi komen. Overigens weet deb gemeester nog niet of het ooi deze twee koffieshops zall ven. „Daar moet de raad ziel zijner tij d maar over uitsprei Het kunnen er meer won) Het kunnen er minder wordi STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK - Dol fijn, 13.00! uuren 18.15-20.00uur:Zwemvierda ZIERIKZEE - Sportcentrum Ondti 7.00-12.00 uur en van 18.00-20.30i Zwemvierdaagse; Gymzaal straat, 14.00 - 16.00 uur: Gymnasts! stuif voor kinderen van 5 tot 7 j Gemeentehuis, 20.00 uur: Raadsls spreekuur. door llona Vette GOES - Onder de titel 't Beest in korte broek' begon gisteren in podium 't Beest in Goes een aan tal workshops voor de jeugd. De kookworkshop'werd door twaalf enthousiaste kinderen bezocht. Gisteren werd vooral het voorbereidende werk ge daan en zaterdag mogen de leer lingen hun zelfgemaakte maaltijd voorschotelen aan zo'n zestig kinderen van een aantal jeugdtheaterhuizen. Zelf mo gen ze dan ook proeven van hun eigen kookkunsten. Sandra van Damme en Fatima Abdoun, die vaker kookt voor gezelschappen die optreden in 't Beest, leerden de nieuwsgierige kinderen het één en ander over koken. De leerlingen mochten eerst menukaartjes maken en daarna de recepten voor zater dag opschrijven zodat ze de ge rechten ook thuis nog eens kun nen maken. De jonge toneelspelers krijgen zaterdag als voorgerecht aardappelsoep, daarna lasagne met een Itali aanse salade erbij en als toetje kunnen ze smullen van soesjes met chocoladesaus. Maar niet iedereen was te spreken over het menu voor zaterdag. Vooral bij het woord aardappel soep keken de kinderen met een Verontrust gezicht, maar Fati ma verzekerde hen dat ze het al- De jeugdige koks leren hoe ze groenten moeten snijden. lemaal wel lekker zullen vin den. Het maken van de lasagne wordt voor een aantal kinderen niet zo moeilijk. Zo helpt Melis- sa haar moeder wel vaker met het eten, dus ook met lasagne weet ze wel raad. Dewi, al heel bedreven in het maken van toet jes, ziet vooral de soesjes wel zit ten. Ze gaat de uitdaging graag aan en dat mag ook voor iemand die later chefkok wil worden. „Maar kok ben ik alleen 's avonds, want overdag ben ik dan actrice." Sandra en Fatima leerden de kinderen ook hoe ze servetten moeten vouwen en de tafel dek ken. Fatima: „Het is hartstikke leuk om te doen en leerzaam foto Willem Mieras voor de kinderen. Ze zijn heel enthousiast en weten er soms al best veel vanaf. Een paar kinde ren ken ik nog van de workshop van vorig jaar." Gisteren werd ook al een begin gemaakt met het leren snijden van groenten. Zaterdagmiddag gaan de kin deren het hele menu klaarma ken. door Desirée Schouten GOES - Restaurant De Stads- schuur aan het Schuttershof in Goes bestaat twintig jaar en markeert dit jubileum met een benefietavond voor de Stich ting Sawasdee. Die wordt vrij dag 24 oktober gehouden in de Grote of Maria-Magdalena- kerk. Eigenaren Cor en Lies van de Zandt willen met de op brengst een horecaopleiding in Cambodja helpen realiseren. Tijdens de avond zullen diverse artiesten optreden, terwijl de gasten van een diner genieten. Doel van het muzikale benefiet diner is minimaal 50.000 euro bij elkaar te brengen. Als het lukt wordt dit bedrag door de Nationale Commissie voor In ternationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling NC- DO verdubbeld. Optredende ar tiesten zijn de Zeeuwse Mare Canto, Glennis Grace en Anita Meijer. De avond wordt aan el kaar gepraat door Stella Gom- mans, bekend van het ochtend programma van SBS6. De avond is een gezamenlijk ini tiatief van Van de Zandt en Hec tor Loontjens van de Stichting Sawasdee. „Sawasdee had voor de actie 'Zeeland helpt Cam bodja' een aanvraag lopen voor het realiseren van een horeca opleiding in Sihanoukville, waar meer beroepsopleidingen worden gegeven", vertelt Van de Zandt. „Het leek ons een fantas tisch doel om te steunen, maar 100.000 euro fiets je niet zomaar bij elkaar. We hebben een be roep gedaan op ons netwerk en gelukkig is daar spontaan op ge reageerd. Ruim 350 mensen hebben een stoel, kosten 150 eu ro per stuk, gereserveerd." Tij dens de avond zal Gommans, in samenwerking met notaris Gmelich Meijling twee kunst werken veilen, waarvan de op brengst ook naar Sawasdee gaat. In Sihanoukville worden meer beroepsopleidingen opgezet. Bij de stad Siem Reap worden op dit moment twaalf hotels ge bouwd. Die plaats ligt in de buurt van het beroemde tempel complex Angkor. Dat verklaart de vraag naar een hotelschool. Pater Johan Visser, die in Cam bodja werkzaam is voor Sawas dee, is speciaal voor deze avond naar Goes gekomen om de che que in ontvangst te nemen. Van de Zandt:Alle diensten en pro ducten voor deze avond zijn ge sponsord door onze vaste leve ranciers, die daarmee ook een bijdrage leveren aan de bouw van de school." De optredende artiesten en Stella Gommans komen op kosten van Yip Events Exploitaties uit Amsterdam. Eigenaar Won Yip organiseerde al eerder een optreden van René Froger op de Grote Markt in Goes, waarvan de opbrengst eveneens naar Sawasdee ging. Restaurant De Stadsschuur werd in 1983 door Van de Zandt geopend in één van de oudste nog bestaande gebouwen in Goes. In de zeventiende eeuw was het een paardenstalling, waar Jacoba van Beieren bij be zoeken haar paarden stalde. La ter werd het een opslagplaats en washok voor het naastgelegen weeshuis en gasthuis. Het echt paar Van de Zandt heeft het ge bouw voor de opening grondig gerenoveerd en maakt voor hun terras regelmatig gebruik van de unieke binnenplaats. In het artikel 'Werkwijze EurExcel niet in strijd met Nederlandse wet' (PZC, 18 ok tober) staat dat het telecom-bedrijf Eur Excel op 25 oktober de Nederlandse markt op gaat. Dat moet 26 oktober zijn. Daarnaast heeft het bedrijf vooralsnog geen plannen in België, hetgeen wel in het artikel staat vermeld. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International I 4,50 per maand af te schrijven van mijn rekeningnummer I I I IIi I I I I I Naam/voorlettersD m v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorbalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human right'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42