PZC PZC Lekker dansen met Britney en Justin Plezier in samen zingen staat voorop Zonnemaire geeft helder signaal af 15 SER Schouwen-Duiveland adviseert gemeentebestuur Praise-avond in Bruinisse donderdag 23 oktober 2003 Stimulerend Catfish in Zonnemaire Zeeuwse Avond Auto botst op cyclomaaier Cocaïne-dealer moet zitten Groter caravanbedrijf Zuiddorpe Eerste exemplaar bunkerboek Ruimte voor landgoederen nodig jnm-Ali Pankow 2IERIKZEE - De Sociaal Eco nomische Raad (SER) Schou- nen-Duiveland adviseert het gemeentebestuur een ruimere vestiging van landgoederen toe te staan. In de beleidsvisie voor liet bestemmingsplan Buitenge bied houdt het college van bur gemeester en wethouders flink je rem daarop door maximaal Jrie landgoederen ruimte te bie den. landgoederen lagen van ouds- üerbij bijna elk dorp. Het waren meestal onderkomens voor rijke kooplieden en ambachtsheren. Het terugbrengen van deze landgoederen in het landschap Kil een aanvulling op en verrij king van de afwisseling in het gebied betekenen", schrijft de SER aan het college van B en W. Ook vindt dit adviesorgaan dat landgoederen een positieve bij drage dienen te leveren aan de kwaliteit van de natuur en het andschap en de beleving ervan joor zowel inwoners als toeris ten. Ook meent de SER dat landgoe deren een stimumelerende func tie voor het gebied kunnen bebben als er bijvoorbeeld in appartementsvorm economi- ZONNEMAIRE - In Café Bom- menede in Zonnemaire krijgt de reeks optredens door livebands zaterdag 25 oktober een vervolg met een optreden van Catfish. Door elke laatste zaterdag van de maand een Zeeuwse band te programmeren proberen de ca- :é-eigenaren wat nieuws te bie den in de regio. Dat initiatief ging in oktober van start met een goed bezocht optreden van Crosshead. Nu volgt Catfish. Eind november staat coverband Frons op de agenda. Het optre den van Catfish begint om 21.00 uur. BRUINISSE - Na het succes van een eerste bijeenkomst in maart houdt de Stichting Join Hands zaterdag opnieuw een Praise- en Ontmoetingsavond in de her vormde kerk van Bruinisse. De avond staat in het teken van het wederzijds ontmoeten van christenen uit verschillende kerken en kerkelijke gemeenten en een presentatie van de stich ting Join Hands. Gospelband A-Part begeleidt het zingen en laat ook enkele ei gen nummers horen. A-part is een praise- en worshipband uit de omgeving Goes. De band werkt met verschillende zang leiders. Deze avond leidt Marco de Jong van Soul Survivor de zang. Do minee Van Hoek van de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) uit Brouwershaven verzorgt een korte overdenking. De avond begint om half acht en duurt tot negen uur. De zaal gaat zeven uur open. sche of zorgactiviteiten in wor den ondergebracht. Ten aanzien van de recreatiesector vindt de SER dat het gemeentebestuur niet te beperkt moet omgaan met ontwikkelingen in het bui tengebied. Het adviesorgaan legt een relatie tussen de in krimping van het aantal kam- peereenheden in de Kop van Schouwen als gevolg van kwali- NIEUWERKERK - Plezier in het samen zingen staat voorop bij de koorleden van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Als gastvrouwen nemen ze zelf dan ook graag deel aan de korenmiddag die gisteren in 'Ons Dorpshuis' in Nieuwer- kerk werd gehouden. Ruim hon derd plattelandsvrouwen onder de nieuwe naam 'Vrouwen van Nu' brachten daar met veel in zet een gevarieerd repertoire ten gehore. De afdelingen uit Noordwelle, Heerj ansdam-Ridderkerk Zuidland en Ouddorp en een ge legenheidskoor uit Wemeldinge zijn spontaan op de uitnodiging van de zustervereniging in Dui veland ingegaan. „Wij hebben al dertien keer eerder zo'n ko renmiddag gehouden. Het idee daarvoor is ontstaan binnen de culturele commissie van onze bond. Er waren toen op Schouwen- Duiveland nog drie afdelingen van de NBvP (Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen) met een eigen koor. Het Zierik- zeese koor is inmiddels opgehe ven, maar Noordwelle en wij zijn er nog", zegt voorzitter Ans van der Zwet van de afdeling Duiveland. Zij memoreert dat haar eigen koor in 1986 is ontstaan vanuit een gelegenheidsgroepje dat ge vormd was voor de viering van het veertigjarige jubileum van de afdeling. „De dames vonden het allemaal zo leuk, dat ze ver volgens ook een kerstrepertoire hebben ingestudeerd en uitein- teitsverbetering in de verblijf s- recreatie en de compensatie die daar elders voor nodig zal zijn. Onnodige beperkingen voor de ze branche zullen, volgens de SER, grote gevolgen hebben voor de economie en de werkge legenheid. De adviesraad zou liever zien dat het gemeentebe stuur met haar beleidsvisie Bui tengebied aansluiting zocht met delijk besloten ze het koor ge woon te laten voortbestaan." Initiatiefneemster destijds was mevrouw L. Veltman-Hack. Zij is inmiddels 86 jaar en heeft de taak van dirigente overgedra gen aan Ria Beije, maar ze zingt nog wel steeds zelf mee. Boven dien repeteert het koor weke- de provinciale discussienota 'Ruimte voor Vernieuwing in de Verblij f srecreatie' Wat betreft de ontwikkeling van windenergie adviseert de SER geen versnippering van de bouw van windmolens toe te staan, maar deze te lokaliseren op één of maximaal twee locaties. „De ze locaties dienen gesitueerd te worden op de koppen van de lijks bij Veltman-Hack in haar woning in Ouwerkerk. Het Duivelandse vrouwenkoor telt negentien leden. „De ge middelde leeftijd ligt hoog. Naast mevrouw Veltman zijn er nog twee leden boven de tachtig en de jongste is 55", erkent Van der Zwet. Volgens haar heeft Deltadammen en de Storm vloedkering", luidt het concrete advies. Volgens de SER versto ren de windturbines daar slechts in beperkte mate het landschapsbeeld en behoeven daar geen of amper maatregelen voor inpassing te worden geno men. In zijn algemeenheid vindt de SER dat het gemeentebe stuur moet beseffen dat tegen- ouder worden invloed op de stem. „We beginnen wat lager te zingen en zouden best wat so pranen erbij kunnen gebrui ken", constateert de voorzitter. Voorlopig gaat het koortje met veel elan door. Zo'n korenmid dag blijkt weer een leuke uitda ging om enkele nieuwe liedjes in over nadelen als verstening en aantasting van het landschap, ook voordelen staan van nieuwe economische functies, zoals een vitaal, leefbaar en goed onder houden platteland. De beleids visie Buitengebied komt ter vaststelling in de gemeenteraad op donderdagavond 30 oktober vanaf 19.30 uur in de burgerzaal van het gemeentehuis. te studeren. Musicus Mar van der Veer wordt daartoe uitgeno digd enkele bewerkingen te ma ken. Zo zongen de zingende 'Vrouwen van Nu' uit Duiveland gistermiddag een Franstalig nummer van de componist Dal- crouze en het Engelse nummer 'Bobby Shaftoe'. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Bewoners van Zonnemaire tonen zich eensge zind over voorzieningen als dorpshuis en sportaccommoda tie. „Als het om ziekenhuis óf buslijnen gaat, weet de gemeen te het behoud daarvan naar der den toe vurig te bepleiten. Nu het om de eigen winkel gaat, zouden de bestuurders hetzelf de enthousiasme moeten beto nen." Dat signaal klonk gister avond helder door tijdens de dorpsraadvergadering. Voorzitter J. Goemans van de dorpsraad waardeert het dat de gemeente in een vroeg stadium met vele groeperingen binnen de maatschappij overleg voert over noodzakelij ke bezuiningen in deze economisch slechte tij den. Hij zegt dat de dorpsraad best wil meedenken over moge lijke besparing van kosten, maar hij voegt er tevens aan toe dat sluiting van het dorpshuis of van de sportaccommodatie on bespreekbaar is. Goemans overweegt met alle betrokken verenigingen op het dorp overleg te voeren over kos tenbesparingen en op basis daarvan voorstellen aan het ge meentebestuur te doen. „Maar laat je niet te gemakke lijk mede-verantwoordelijk maken voor bezuinigingen", luidt daarop een waarschuwing vanuit de zaal. De opmerking krijgt bijval met de constatering dat het gemeentebestuur toch ook belasting int en vooral zelf ook verantwoordelijk is voor het behoud van voorzieningen binnen de kernen. „Ze moeten dit soort zaken niet zomaar op het bordje van de bevolking neerleggen",vinden sommigen. Anderen komen toch met con crete voorstellen. „Laten we één keer per maand met z'n allen het groenonderhoud op het dorp verrichten. Het geld dat daar mee wordt bespaard kan dan naar het dorpshuis vloeien", luidt één van die voorstellen. Enkele aanwezigen voelen er wel voor, maar sommigen be twijfelen of dit in de praktijk uitvoerbaar is en of de bespa ring inderdaad zou bijdragen aan het behoud van het dorps huis. Volgens een woordvoerder van de ondernemersvereniging op het dorp is het van belang naar de gemeente toe het draagvlak voor voorzieningen te bena drukken. Hij stelt voor zowel namens die ondernemersver eniging als namens de medezeggenschapsraad van de basisschool een brief aan het ge meentebestuur te schrijven. Daarin moet dan benadrukt worden dat het bedrijfsleven waarde hecht aan bepaalde voorzieningen en dat wekelijks circa tachtig schoolkinderen daadwerkelijk gebruik maken van het dorpshuis. De voorzitter maakt duidelijk dat er overigens niet op stel en sprong sprake is van sluiting van het dorpshuis, maar dat de gemeente wel duidelijk op zoek is naar mogelijkheden tot be zuinigen. Eén daarvan is het af stoten van de zeven dorpshui zen die rechtstreeks onder het beheer van de gemeente zelf val len en die over te dragen aan bijvoorbeeld woningbouwver eniging Zeeuwland. Volgens Goemans is het dan wel zaak de vinger aan de pols te houden om te voorkomen dat de gebrui kerstarieven plotseling enorm zouden stijgen of dat er een on gunstige regeling met de be heerster zou komen. BRUINISSE - Voor de vierde keer wordt zaterdag een Zeeuw se Avond gehouden in Bruinisse. Er zijn optredens van Jopie Minnaard, het Westkappels Kwartet en Adrie Quaak. Bru's Oranje Comité is de Zeeuwse Avonden gaan organi seren bij wijze van opwarmertje voor lange gezellige winter avonden. De bijeenkomst is be stemd voor liefhebbers van Zeeuwse humor en amusement. Er worden liedjes gezongen en anekdotes verteld in het Zeeuws dialect. Minnaard uit Hein- kenszand vertelt verhalen. Het Westkappels Kwartet vertolkt gezellige liedjes van vroeger en een aantal zeemansliederen, passend in de Bruse traditie Quaak is een goede bekende van trouwe bezoekers van de Brusc Zeeuwse Avond. De in hoeren dracht gestoken Zeeuwse ver halenverteller kreeg tijdens een eerdere editie van dit festijn de zaal plat. De bijeenkomst die wordt gehouden in 't Durps'uus in Bruinisse is voor iedereen toegankelijk. De zaal gaat open om zeven uur 's avonds. De Zeeuwse Avond begint om hali acht. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redz2ee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Dance-On, de dansafdeling van gymnastiekvereniging Delta Sport, wil nieuwe leden met een talentenmiddag kennis laten maken met het jazzdansen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - In de video's van Britney Spears en Justin Timberlake ziet het er zo simpel uit. Maar eenmaal zelf op de mat valt zo'n slide niet mee. Al die pas sen achter elkaar en tegelijkertijd je ar men en hoofd ook ritmisch meebewe gen. De vriendinnen Laura (11) en Samantha (10) giechelen achterin de groep dan ook heel wat af samen. Zeker als de één te laat instapt of bijna strui kelt. „Dat moet niet zo. Kijk, zo moet het." Wat jazzdansen is laten vijf leden van de jeugdgroep van Dance-On, de dans afdeling van Gymnastiekvereniging Delta Sport, voorafgaand aan de talen tenjacht zien. Terwijl de j azz-danseres- jes in spé nog wat verlegen samenklit- ten in de kleedkamer, laat het kwintet een eigen dans zien aan instructrice Ca roline. Op de muziek van Sound of the under ground van Girls Aloud combineren ze zang en dans, in hun eigen stijl. Want ook al is de groep nog klein, het enthousiasme is er niet minder om. Lekker dansen op en bezig zijn met mu ziek, daar draait het om. Volgens Caro line is het voordeel van het jazzdansen boven bijvoorbeeld streetdance, dat de eerste veel veelzijdiger en afwisselen der is. „Het is heel breed: pas nog heb ben we een Afrikaanse dans gedaan en daarna een showdansje." Niettemin wil de dansafdeling van Delta Sport wél groter groeien. Want met zeven jazz- danseressen in de jeugdgroep (van 10 tot 15 jaar), zeven leden in de demo groep (van 15 tot 20 jaar) en drie in de damesgroep houdt het nog niet over. „We zijn nog bezig om een groep vanaf 5 jaar op te starten." Om nieuwe leden voor Dance-On te werven hield de dansafdeling gisteren een talentenjacht. Iedereen, die houdt van dansen op muziek, kon zich melden in de sporthal aan de Mullockstraat in Zierikzee voor een proefles. Voor de jongste groep stappen zeven meisjes nog ietwat onwennig op de mat. Maar wanneer de eerste pasjes gemaakt zijn en de stretchoefeningen verricht zijn, gooien ze alle schroom van zich af. En vertrekken na het lesuur zelfs met een volledig ingestudeerde dans. Ook Laura en Samantha zijn best te vreden over hun eerste optreden. Wat ze vooral leuk vinden aan het jazzdansen is dat het 'veel vlugger' gaat dan ge woon dansen en dat je het 'veel sneller' leert. Of ze lid zullen worden, weten ze nog niet. Met rode koppies schieten ze snel de veilige kleedkamer weer in. „Hoe het was? Oh, gewoon, lekker ge danst." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de Hoge Blokweg in Zie rikzee is gisterenmorgen een auto op een cyclomaaier gebotst. Rond half negen 's ochtends reed een 16-jarige jongen op een tractor over deze weg richting Dreischor. Toen hij linksaf sloeg om een inrit op te rijden, verleende hij geen voorrang aan de tegemoetkomende auto van een 53-jarige Schouwen- Duivelander. De autobestuurder probeerde de tractor nog te ontwijken, maar botste vervolgens tegen de cyclomaaier, die achter de trekker hing. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige man uit Vlissingen voor dealen in cocaïne ver oordeeld tot twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaar delijk. De Vlissinger werd 7 juli dit jaar betrapt met bolletjes coke in de auto van zijn vriendin. Uit onderzoek van de politie bleek dat de man zich in het Vlissingse drugscircuit had bezig gehouden met de handel in harddrugs. DEN HAAG - Caravanbedrijf Knape aan de Hoofdweg Noord in Zuiddorpe moet kunnen uitbreiden. De Raad van State heeft dit gisteren beslist in een procedure die door de eigenaar van het bedrijf was aangespannen tegen de voormalige ge meente Axel en de provincie. Axel en de provincie wilden niet meewerken aan de uitbreiding, omdat enkele omwonenden daar bezwaar tegen hadden. Volgens de Raad van State moet de gemeente het bedrijf echter 'redelijke uitbreidingsmoge lijkheden' bieden. De onderneming is al sinds 1983 op de huidige locatie gevestigd en is ook officieel in het bestem mingsplan vastgelegd. Knape wil zijn pand uitbouwen, om dat toercaravans steeds groter worden en hij daarom een gro tere werkbrug nodig heeft. BRESKENS - R. Leentfaar, loco-burgemeester van de ge meente Sluis, heeft gisteren het eerste exemplaar in ont vangst genomen van Breskens onder beton, een boek over de 236 bunkers in Breskens. „Breskens had en heeft een rijke his torie op gebied van bunkers," aldus Leentfaar. „Ruim 80 pro cent is verdwenen door het noodlottige bombardement van 11 september 1944. Juist daardoor zijn wij als gemeente ook zo blij met dit boek dat een gedeelte van de geschiedenis van Breskens vastlegt." B. Compeer van de Stichting Bunkerbe- houd was de volgende die uit handen van auteur BMuller een boek in ontvangst mocht nemen: „Tot nu toe waren wij vooral actief op Walcheren, maar zullen ons zeker in de toekomst ook op Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland concentre ren. Een groot aantal bunkers zal worden gerestaureerd. In Zoutelande hebben we in een tweetal bunkers al een museum ingericht waar we vorig jaar ruim 13.000 bezoekers mochten ontvangen terwijl wij maar op twee dagen per week in de maanden mei tot november open zijn. Het blijkt dat het onder de mensen leeft; men wil weten hoe, door wie en waarom bun kers zijn gebouwd. Daarom zijn we ook zo blij met dit boek van Ben Muller en feliciteren wij hem met het resultaat van zes jaar werk." Compeer kon ook vertellen dat er volgend jaar bij de Oranje molen in Vlissingen in samenwerking met Rijkswaterstaat, Waterschap Walcheren, de Provincie en de gemeente Vlissin gen een volledig ingerichte bunker wordt geopend voor be zoekers. Een derde exemplaar was voor de Stichting Oorlogs monument Breskens en werd in ontvangst genomen door J. Keijmel, een van de bestuursleden. Het plattelandsvrouwenkoor Noordzeestemmen uit Noordwelle tijdens de Korenmiddag in Nieuwerkerk. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41