Veerman beëindigt fok ver bod vier agressieve hondenrassen Opta mag harder optreden tegen telecombedrijven Vijf vermoedelijke terroristen opgepakt 3 Orions blijven zeker jaar langer in de lucht Natuurbeleving tot in de tenen Nederland prolongeert titel autorace op zonne-energie G ALL GALL donderdag 23 oktober 2003 Museumbezoeker identificeert 'Meisjeskopje' van Jan Toorop Peijs is tegen flexibel maken snelheidslimiet De pest in Oud-strijders Premier Godett naar Nederland Boos Kwart Nederlanders zeer spiritueel Maaslijn blijft glad door bladeren Politie laat hoofd reconstrueren Kinderboekwinkelprijs voor Thor Bodemschatten beter beschermd Vliegveld Vaikenburg sluit later van onze redactie binnenland OEN HAAG - Het marinevlieg kamp Valkenburg blijft open tot [januari 2005. Ook de daar ge stationeerde Orion-patrouille- ïüegtuigen van de marine blij ven een jaar langer in de lucht. Het was de belangrijkste toe zegging van minister van De fensie Kamp bij de bespreking van zijn begroting gisteren in de Tweede Kamer. NIJMEGEN - Een oplettende bezoeker van museum Het Valk hof in Nijmegen heeft de ano nieme litho Meisjeskopje uit 1895 van Jan Toorop geïdentifi ceerd. Het meisje was Wilhelmina Timmerman, de oudste dochter van de bekende letterkundige Aegidius Timmerman (1858- 1941). Dat heeft het museum gisteren meegedeeld. De ontdekking is niet helemaal opmerkelijk, de bezoeker is een j kleinzoon van Aegidius. Hij herkende op het doek zijn tante Willie. Zij werd geboren in 1887. Toen Toorop haar portretteerde was ze negen jaar oud. Wilhel mina Timmerman overleed in 1934 in Driebergen. Toorop onderhield vanaf 1890 nauwe contacten met de familie Timmerman. De goede verhou ding bekoelde later enigszins. Aegidius, wiens portret even eens in Nijmegen is te zien, er gerde zich tijdens zijn poseer sessies aan de vele dames die Toorop uit bewondering kwa men bezoeken. Meisjeskopje is afkomstig van museum Boijmans Van Beunin- gen in Rotterdam. De litho maakt deel uit van de tentoon stelling Jan Toorop - Portrettist Ruim 140 tekeningen, prenten en schilderijen van de meester zijn tot 23 november in Het Valkhof te bezichtigen. ANP DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer is pertinent er tegen om te morrelen aan de maximum snelheid van 100 kilometer op snelwegen. Een meerderheid in de Tweede Kamer van CDA, WD en LPF wil dat er overal gewoon 120 kilometer kan wor den gereden. Zo zouden de files bestreden worden. Alleen in de spits of bij slecht weer zou de limiet op 100 tot 80 kilometer moeten liggen. Peijs noemt de suggestie onver antwoord. Volgens haar is niet alleen vanwege de verkeersvei ligheid maar ook om milieure denen gekozen voor zo'n snel heidsbeperking. Nederland zit vast aan internationale afspra ken om de uitstoot van kooldi oxide terug te dringen. Daar naast gelden geluidsnormen. Met andere woorden, het kost geld voor bijvoorbeeld extra ge luidswallen als de snelheid om hoog zou moeten.Als de maxi mumsnelheid naar 120 of zelfs 130 kilometer moet, zou ik graag financiële dekking zien." Peijs schatte de kosten op 500 tot 800 miljoen euro. ANP Het personeel van de basis, dat op de publieke tribune het Ka merdebat massaal volgde, krijgt daarmee een jaar respijt. „Dat betekent dat het personeel niet de zekerheid krijgt die ik had willen bieden, ook al was die dan negatief", constateerde Kamp. Hij liet er echter geen misverstand over bestaan dat wat hem betreft de basis in 2005 alsnog dichtgaat. De drie coalitiepartijen CDA, WD en D66, gesteund door de LPF, willen het vliegkamp openhouden totdat Kamp on derzocht heeft of Duitsland of België samen met Nederland de verkenningstaken van de Ori ons willen uitvoeren en kan ga randeren dat de controle van de kust in de Antillen geregeld is. De toezegging van de minister kost hem dertien miljoen euro. Voor dat bedrag stelt hij een voorgenomen investering uit. „Ik heb er de pest in dat ik dat moet doen", verklaarde Kamp. Hij moet 380 miljoen euro per jaar bezuinigen en hij had de Kamer eerder al gewaarschuwd dat hij eigenlijk geen ruimte heeft om in zijn begroting te schuiven. Door de bezuinigingen verlie zen 5000 defensiemedewerkers gedwongen hun baan. Staatsse cretaris Van der Knaap zegde de Kamer toe dat hij alles zal doen om hen bij andere overheids diensten onder te brengen. Hij kan echter niet garanderen dat iedereen die dat wil een baan krijgt.,Dat zult u ook de andere ministers moeten vragen." Op initiatief van de LPF garan deerde Kamp wel dat militairen die op vredesmissie zijn ten minste een jaar na terugkeer hun baan zullen houden, mits zij een contract hebben voor langer dan een jaar. Staatssecretaris Van der Knaap kon de Kamer toezeggen dat al le kortingen op het veteranen beleid worden ingetrokken. Dat betekent onder andere dat de oud-strij ders weer recht hebben op een gratis treinkaartje. Van der Knaap wil echter af van het subsidiesysteem voor het veteraneninstituut. Hij heeft de Inspecteur van de Krijgsmacht gevraagd te onderzoeken of de financiering van het veteranen beleid niet op een betere manier kan gebeuren. Volgend jaar wil Van der Knaap over de uitkom sten van dit onderzoek met de Kamer discussiëren. GPD/ANP pagina 17: onderzoek marine OPENDE - Wandelaars proberen de doorwaadbaarheid van een plas te bepalen in het natuurgebied Westerkwartier bij Opende op de Gronings-Friese grens. Zij liepen daar gisteren over het natuurbelevingspad van Staatsbosbeheer. De wandelroute is zo aangelegd dat die op bloten voeten afgelegd kan worden, onder het motto: beleef de natuur tot in je tenen. f°t° Toussaint Kluiters/ANP DEN HAAG - Eerst zou ze wel komen, toen niet, daarna weer wel, vervolgens twijfelde ze en nu komt ze echt. De Antilliaanse premier Louisa-Godett landt vanmorgen op Schiphol voor een kennismakingsbezoek aan Nederland, als er niets tussen komt althans. Louisa-Godett bezoekt Neder land op uitnodiging van minis ter De Graaf van Koninkrijks relaties. Hij deed deze half augustus uit, en Louisa-Godett nam de uitnodiging aanvanke lijk aan maar bedacht zich een maand later omdat ze het te druk had. Haar broer en advi seur Anthony haalde haar enke le dagen later over om toch naar Nederland af te reizen.De pre mier veranderde weer van gedachten toen ze van twee haar ministers begreep dat die tij dens hun bezoek aan Nederland geschoffeerd waren. ANP door Wilko Voordouw DEN HAAG - De vechthonden- rassen Staffordshire terriër, fila Brasileiro, dogo Argentino en de mastino Napoletano worden door minister Veerman (Land bouw) weer volledig toege staan. De fokbeperkingen van de vier rassen zijn van tafel. Het fokverbod voor pitbullterriërs blijft wel bestaan. Minister Veerman ziet af van het besluit van zijn voorganger Brinkhorst om de vier rassen op termijn uit Nederland te laten verdwijnen. Dat deed hij na overleg met de fokkers. Volgens Veerman hebben de fokkers van de vier rassen hem voldoende garanties gegeven dat in de toekomst ernstige bijt- incidenten afnemen, zo staat in een brief aan de Tweede Kamer. In dezelfde brief aan de Kamer maakt Veerman bekend dat hij het honden- en kattenbesluit uit 1999 wil afschaffen. Daaraan O ,HEME:L KCW/uErS-S door Marieke de Witte DEN HAAG - De toezichthou der voor de telecommarkt Opta krijgt meer macht en verant woordelijkheden. Dat zei mi nister Brinkhorst (Economische Zaken) gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de nieuwe Telecommunicatiewet, waarover de Kamer volgende week stemt. In het wetsvoorstel staat dat Opta onaangekondigd invallen mag doen. Verder mag de toe zichthouder boetes uitdelen van maximaal 10 procent van de omzet van een bedrijf. Nu geldt nog een limiet van 400.000 euro per boete. De minister vindt het te ver gaan dat Opta voorafgaand aan ieder onderzoek moet aangeven wat de gevolgen kunnen zijn. WD-Kamerlid Blok had daar om gevraagd. In een wijzigingsvoorstel had PvdA-Kamerlid Van Dam aan gegeven dat de Opta wel een motivering moet geven voor ie der onderzoek of ingrijpen. Dat amendement gaat minder ver dan dat van de WD en lijkt op een Kamermeerderheid te kun nen rekenen. Veel telecombe drijven zijn verheugd over de koers van de minister. Het grootste telefonieconcern in Nederland, KPN, staat echter niet te juichen. KPN-werkne- mers overhandigden dinsdag al een petitie aan de minister waarin ze hun zorg uitspraken over de gevolgen voor de werk gelegenheid als de Opta meer macht heeft. Een woordvoerder van KPN wilde gisteren niet reageren op het debat. KPN-bestuursvoorzitter Ad Scheepbouwer liet tijdens de hoorzitting over de wet in sep tember weten een sterkere Opta af te keuren. Hij dreigde inves teringen in het Nederlandse vaste telefonienetwerk te ver plaatsen naar het buitenland. Brinkhorst deed dat gisteren af als 'een uitspraak met publici taire motieven'. GroenLinks- Kamerlid Vendrik was bezorgd over de uitspraken van Scheep bouwer. „Doet hij dat omdat hij monopolist is en denkt dat hij dat kan maken?" De SP pleit met GroenLinks voor het terug kopen van het vaste telefonienet van KPN. Brinkhorst voelt daar, net als de rest van de Ka mer, niets voor. ANP kleven volgens hem te veel be zwaren. Hij vindt dat de over heid zich niet met het welzijn van katten en honden moet be zighouden: dat moeten de hou ders en eigenaars van de dieren zelf doen. De Dierenbescherming is woe dend over het voornemen. Een woordvoerster noemt het 'onbe grijpelijk' en voorspelt 'vreselij ke toestanden.' „In het honden en kattenbesluit zijn zaken ge regeld als de grootte van het hok, het aantal verplichte inen tingen tegen ziektes en bijvoor beeld het aantal keren dat een teefje per jaar mag werpen. Die regels worden dus weer afge schaft", aldus Maaike Wermer. De versoepeling van de regels leidt er volgens de Dierenbe scherming toe dat malafide fok kers hun gang weer kunnen gaan. „Voor hen telt alleen het geld. Wij voorspellen dat de ver koop uit kofferbakken weer op gang komt. Dan zien we weer uitgemergelde teven die in don kere schuren liggen temidden van zieke puppies." Op het ministerie wordt anders aangekeken tegen het besluit. „Het besluit is afgeschaft om de administratieve lasten voor de fokkers te verlagen", zegt een woordvoerster. „De controle en handhaving waren toch al erg moeilijk. De koper van een hond of kat moet weer zijn eigen ver antwoordelijkheid gaan nemen. Hij moet zorgen dat hij een ge zonde hond koopt bij een be trouwbaar adres. Overigens blijven de algemene regels voor dierenwelzijn wel gewoon ge handhaafd." De Dierenbe scherming erkent dat handha ving van het besluit moeilijk is. „Maar de situatie in de fokkerij is verbeterd sinds de invoering van het besluit in 1999. Dus het had wel effect." Met de algeme ne regels voor dierenwelzijn kan de Dierenbescherming niet uit de voeten. „Overtreding van die regels kun je pas aantonen als het dier dood is." GPD Advertentie HILVERSUM - Een kwart van de Nederlandse bevolking heeft een spirituele temperatuur van boven de 40 graden. Ze bidden, mediteren, voelen de aanwezigheid van God of voe ren diepgaande gesprekken over de zin van het leven. Een kwart van de bevolking heeft daar niets mee. Dat blijkt uit een onderzoek dat de KRO heeft laten uitvoeren door bureau Kaski in Nijmegen. Aan het representatieve on derzoek deden 1975 mensen meeHet spiritualiteitsgehalte is uitgedrukt in een temperatuur op een thermometer. ANP NIJMEGEN - Treinreizigers op de Maaslijn (Nijmegen-Box- meer) riskeren voorlopig vertragingen door herfstblaadjes die gladde sporen veroorzaken. Spoorwegbeheerder ProRail heeft materiaal noch personeel om de rails op het traject te be handelen met stroeve gel, aldus een woordvoerder gisteren. Voor de derde achtereenvolgende dag zijn er gisteren op het traject Nijmegen-Boxmeer wegens gladde rails stoptreinen uit de dienstregeling gehaald. Sneltreinen maken extra stops en hebben een langere remweg, waardoor vertragingen van ongeveer een halfuur ontstaan. ANP UTRECHT - De recherche van de politieregio Utrecht heeft een reconstructie laten maken van het hoofd van een nog on bekende man die twee maanden geleden dood werd aange troffen in het Amsterdam-Rijnkanaal. Aan de hand daarvan hoopt de politie de identiteit van de man te achterhalen, aldus een woordvoerder gisteren. De maakster van de reconstructie is prof. C. Wilkinson van de universiteit van Manchester. Zij reconstrueerde ook het hoofd van het meisje van Nulde in 2001. Opsporing Verzocht toont maandag de reconstructie van het hoofd. ANP DEN HAAG - De Zweedse schrijfster Annika Thor heeft dit jaar de Kinderboekwinkelprijs gekregen voor haar Op open water. Dit boek is het vierde en laatste deel van een serie over de joodse zusjes Steffi en Nelli. De prijs is een initiatief van de samenwerkende kinderboekwinkels in ons land. Het boek gaat over de periode vlak na de Tweede Wereldoor log. Steffi en Nelli weten niet waar hun vader is sinds hij naar Polen werd gedeporteerd. De jury vindt Op open water een emotioneel, krachtig en hoopvol boek. „Het verwijst naar een donkere episode uit de nabije geschiedenis, maar van waaruit ook lijnen te trekken zijn naar de situatie waarin vluchtelin gen en asielzoekers hier en nu verkeren." ANP DEN HAAG - Voorafgaand aan de bouw van een Vinex- woonwijk, de aanleg van spoorlijnen of grootschalige dijk verzwaring moet voortaan archeologisch onderzoek verricht worden. Dat staat in het wetsvoorstel dat staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) gisteren naar de Tweede garner stuurde. De bepaling geldt voor alle bouw- en graafactiviteiten waar ook een milieueffectrapportage verplicht is. Gemeenten wor den bij het opstellen van bestemmingsplannen verplicht om rekening te houden met archeologische waarden. De opgravingen mogen ook uitgevoerd worden door bedrij ven en niet alleen door de overheid en universiteiten. Het voorstel is een vertaling van het Verdrag van Malta. ANP door Mark Wijdeven ADELAIDE - Het Nederlandse Nuon Solar Team heeft in Au stralië met succes de titel in de 'World Solar Challenge' verde digd. De wagen Nuna II kwam gisteren in Adelaide als eërste over de finish van de race voor auto's op zonne-energie. Het team legde de tocht over 3010 kilometer af in 30 uur. De Nuna II is de verbeterde op volger van Nuna I die twee jaar geleden de laatste 'World Solar Challenge' won. Het Neder landse team was dit jaar ruim anderhalf uur sneller dan in 2001 en brak daarmee het eigen record. De 'World Solar Challenge' geldt als het wereldkampioen schap voor zonnewagens. De tocht gaat dwars door Australië van Darwin in het noorden tot Adelaide in het zuiden. De wed strijd kent 22 deelnemers die dagelijks tussen 's morgens acht en 's middags vijf uur racen. Ook op de vierde en beslissende dag bleef Nuna II alle concur renten voor. De koppositie was sinds de eerste dag in handen van de Nederlandse coureur Mark Olsthoorn. Bij de finish bedroeg de voorsprong op het Australische team Aurora en het Amerikaanse team MIT meer dan een uur. Voor de laatste racedag had Kinds op slechter weer gere kend. „Debatterij is dinsdagge spaard en helemaal opgeladen. Doordat de bewolking beperkt bleef, kon het Nederlandse team de resterende 700 kilometer met de maximumsnelheid van 110 kilometer per uur afleggen. „De wettelijke limiet", aldus Kinds. De basis voor de zege is volgens de teamleiding gelegd op dag twee door de tactische beslis sing om de concurrentie een controlepost voor te blijven. „De andere teams strandden in de schaduw onder de bomen. Wij stopten in de zon en konden bijladen." Tegenslag was er al leen op dag drie door twee lekke banden. Twee snelle wissels zorgden ervoor dat er toch een afstandsrecord werd gebroken. De Nuna II is ontwikkeld door studenten van de Technische Universiteit Delft en de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Ze hebben er een jaar lang aan gewerkt en gebruik gemaakt van de nieuwste ruimtevaart technologie. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Politie en justi tie hebben vrijdag vijf vermoe delijke terroristen aangehou den. Hiermee denkt justitie een terroristische aanslag te hebben voorkomen. Het zou gaan om een bomaanslag. Voor de ach tergrond van de verdachten moet worden gedacht 'aan een radicaal moslim netwerk'. Dat heeft het landelijk parket van het Openbaar Ministerie (OM) gisteren laten weten. On duidelijk is nog of de aanslag in Nederland zou plaatsvinden. De vijf arrestanten zijn voorge leid aan de rechter-commissa- ris. Vier van hen zijn voor tien dagen in bewaring gesteld. Een van hen is vrijgelaten wegens onvoldoende verdenking. Ze worden onder andere verdacht van 'voorbereiding van een ont ploffing' en 'deelneming aan een criminele organisatie'. De zaak kwam aan het rollen na een tip van de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst. De informatie kreeg de dienst in het doorlopende onderzoek naar extreme moslims in Neder land en had volgens het OM be trekking op 'een mogelijk op handen zijnde terroristische ac tie'. ANP Genieten &l Genieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3